Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι!!
θα έμπαινα αργότερα να ενημερώσω για την πορεία της θεραπείας μου έχοντας πιο ολοκληρωμένη εικόνα,αλλά βλέποντας τους προβληματισμούς που δημιουργούνται ίσως η άποψη μου βοηθούσε κάπως...
'Έχουμε και λέμε: 42 μέρες χρήσης ντουταστερίδης το seeding συνεχίζεται.Είναι ορατό κάθε φορά που βάζω regain χάνω πάνω κάτω 60-90 τρίχες περίπου! Αυτό χ 2 κάθε μέρα έξω από αυτές που χάνω στο λούσιμο..Χαρακτηριστικά παρατηρώ ότι πέφτουν και από περιοχές που πριν δεν έπεφταν, δηλαδή στο πλάι και πίσω μέρος του κεφαλιού.Να θυμίσω ότι η τριχόπτωση άρχισε σταδιακά από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησα να βάζω τοπικά regain+4 καψάκια avodart και ενώ εσωτερικά συνέχιζα κανονικά με proscar..
Αυτό που με άγχωσε ιδιαίτερα όταν αργότερα σταμάτησα το proscar και μπήκε στην θεραπεία η λήψη avodart απο το στόμα και βλέποντας την τριχόπτωση να συνεχίζεται, ήταν η ιδέα ότι μήπως η πρόσθεση ντούντας στο regain τελικά μου αχρήστευε την μινοξιδήλη..Έτσι επέστρεψα στην εφαρμογή σκέτου regain..
Το post που παρέθεσε ο Άκης είναι μια πολύ καλή τόνωση του ηθικού μου να συνεχίσω την θεραπεία,μιας και δεν είχα βρει πληροφορίες ποίος είναι τελικά ο χρονικός ορίζοντας του seeding και νόμιζα ότι είχα υπερβεί το όριο ασφαλείας..Thanks Άκη!!!
Και κάτι επιπλέον,όσο αφορά το θέμα libido εγώ είδα αισθητή διαφορά προς το καλύτερο,όσο αυτό και αν σας κάνει έκπληξη!
'Έχει επέλθει καθημερινά πρωινή στύση,πράγμα που ήταν σπάνιο με το proscar και που εν ολίγοις θεωρούσα λίγο πολύ και φυσιολογικό για την ηλικία μου..Και γενικά να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες τα πράγματα σε αυτόν τον τομέα είναι αρκετά καλύτερα!
Ελπίζω να έχω θετικά νέα τις επόμενες εβδομάδες!
be in touch!! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι με 'μας - η πορεία σου δίνει άλλο νόημα στην παρέα,μιας και είσαι μακροχρόνιος χρήστης φινα...

να'σαι καλά και καλή συνέχεια ;)
 

vag

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Ρε παιδιά,οσοι κάνετε χρήση μινοξιδίλης + φιναστ. ή ντουτα χρησιμοποιείτε την μινοξ 2% όπως αναφέρεται στα πρώτα post του Άκη?
Το λέω αυτό γιατί θέλω να παραγγείλω από internet την Kirkland που είναι φτηνή η οποία όμως βγαίνει μόνο σε 5%
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Για τη ντουτα vag χρησιμοποιησα κανονικα 5% mioxidil (κ εγω kirkland ;) ). Καμια διαδικασια-απλα τρυπας 5 καψακια avodart κ ριχνεις το περιεχομενο στη minox
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ελληνακια λιγο πολυ σου τα εχει πει ο ακης οποτε ολα οκ

για τις παρενεργεις τα εχουμε πει λιγο πολυ ειναι γνωστο οτι ο οργανισμος συνηθίζει και οι στυσεις επανερχονται

οσο αφορα αν αχρηστευσε την μινοξιδιλη η προσθησκη ντουτας , , δεν νομιζω

αν παιρνεις σε χαπι νουτα θαα προτιμουσα την φιναστεριδη οπου ειναι πιο ασφαλης

την ντουτα την προτιμω τοπικα


οσο για τις τριχες που πεφτουν 60 με 100 ειναι στα φυσιολογικα πλαισια οποτε μην σε ανησυζει αυτο
ολοι οι ανθρωποι τοσες χανουνε και αυτοι που δεν εχουνε προβλημα τριχοπτωσης
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Thanks elinikas73 για το ποστ σου. Ήταν αρκετά ενημερωτικό.
Ειδικά αυτό το κομμάτι:
elinikas73 είπε:
42 μέρες χρήσης ντουταστερίδης το seeding συνεχίζεται.Είναι ορατό κάθε φορά που βάζω regain χάνω πάνω κάτω 60-90 τρίχες περίπου! Αυτό χ 2 κάθε μέρα έξω από αυτές που χάνω στο λούσιμο..Χαρακτηριστικά παρατηρώ ότι πέφτουν και από περιοχές που πριν δεν έπεφταν, δηλαδή στο πλάι και πίσω μέρος του κεφαλιού.Να θυμίσω ότι η τριχόπτωση άρχισε σταδιακά από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησα να βάζω τοπικά regain+4 καψάκια avodart και ενώ εσωτερικά συνέχιζα κανονικά με proscar..

Γιατί πίστευα ότι το shedding ήταν από το ότι σταμάτησα το proscar. Για να παρατήρησες παρόμοιο shedding με εμένα και ενώ εσύ έπαιρνες proscar, σημαίνει ότι πάμε με το χρονοδιάγραμμα που έβαλα παραπάνω και ότι δουλεύει τοπικά η ντουτα;
Freaking amazing!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Δεν έχω διαβάσει όλα τα post του topic οπότε δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αυτό που θα πω ...

Το περιεχόμενο από τα καψάκια του Avodart είναι ελαιώδης οπότε και αδιάλυτο μέσα στη minox.
Αυτό σημαίνει ότι πριν από κάθε χρήση - ψεκασμό πρέπει να αναδεύεται καλά το μπουκάλι της minox.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

οχι τροφυ δεν εχει αναφερθει και σωστα το ανεφερες

οχι μονο στην μινοξιδιλη με ντουτα αλλα στα περισσοτερα πρεπει να ανακινηται

ακομη και στον revivogen αν παρατηρησει κανεις οτι οταν τραβει απο ψιλα υγρο τοτε βγαινει σαν νερακι πολυ αχρωμο
ενω οταν τραβαει κανεις απο τον πατο τοτε βγαινει σαν ιωδιο και πιο παχυρευστο

πριν απο καθε χρηση οτι διαλυμα του εμποριου και να εχει κανεις καλο ειναι να το ανακατευει καλα πριν το βαλει
 

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Γιατί πίστευα ότι το shedding ήταν από το ότι σταμάτησα το proscar. Για να παρατήρησες παρόμοιο shedding με εμένα και ενώ εσύ έπαιρνες proscar, σημαίνει ότι πάμε με το χρονοδιάγραμμα που έβαλα παραπάνω και ότι δουλεύει τοπικά η ντουτα;
Freaking amazing!

Ακριβώς 'Ακη έτσι ακριβώς συνέβη, η τριχόπτωση ξεκίνησε 1 εβδομάδα μετά την εφαρμογή regain+avodart τοπικά και ενώ έπαιρνα proscar που αυτό για μένα είναι ή καλό ή κακό! Δηλαδή,ή δουλεύει το μίγμα,ή μου αχρηστεύτηκε η μινοξυδίλη και γι' αυτό άρχισε η τριχόπτωση πάλι? ::) Πάντως δεν γελιέμαι, δεν είναι ιδέα μου,υπάρχει ασυνήθιστη τριχόπτωση,ακόμα και στις μικρές περιόδους που έκανα διακοπές της προηγούμενης θεραπείας,δεν είχα τόση!Πρέπει να περιμένω να δώ αν οι μικρές τρίχες που αρχίζω να βλέπω θα γίνουν κανονικές ή είναι ατροφικές που απλά παίρνουν την θέση αυτών που έπεσαν...Και φυσικά,αν μετά τους 2 μήνες,θα συνεχιστεί η τριχόπτωση..'Οτι λέω παιδιά και ευχαριστώ για τις συμβουλές είναι πράγματα που συμβαίνουν στο δικό μου κεφάλι και ίσως είναι χρήσιμα για κάποιον που το profil του ταιριάζει με το δικό μου..Την φιναστερίδη την σταμάτησα γιατί ότι αποτέλεσμα είχα από αυτήν το είδα..Ελπίδα με την ντούντα μια καλύτερη πυκνότητα και ίσως καλύτερη εικόνα στου κροτάφους όπου και είναι το κυριότερο πρόβλημα μου και στο κέντρο του κούτελου όπου υπάρχει αραίωση εκεί όπου βλέπω ότι η φίνα δεν δίνει τίποτα! Ενθαρρυντικό σημάδι αλλά πρέπει να το παρατηρήσω λίγο καιρό ακόμα,μέσα στον χαμό,είναι ότι βλέπω κάποιες λίγες μικρές τρίχες να έχουν φυτρώσει δίπλα στις 3 (ναι μην γελάτε) τρίχες που έχουν μείνει εδώ και χρόνια τελευταίοι φρουροί της άλλοτε παλιάς μου frontline εκεί όπου κανονικά εδώ και χρόνια είναι καμένη γή.Αλήθεια απορώ και εγώ τι στο καλό θέλουν και στέκονται εκεί και δεν πάνε να πέσουν και αυτές να ησυχάσω! :p Περιττό να πώ ότι αυτή η θεραπεία που ακολουθώ τώρα είναι of the record και άμα το μάθει η αδερφή μου που είναι δερματολόγος θα μου σπάσει το κεφάλι,άμα όμως δω φως θα της πω τις κινήσεις μου για να μάθω τα επόμενα βήματα.... 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

καλη συνεχεια σου ευχομαι και οτι καλυτερο

μια ερωτηση ποσο καιρο χρησιμοποιουσες φιναστεριδη και λες οτι
"οτι ηταν να παρω απο την φιναστεριδη το πηρα"
 

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παναγιωτης είπε:
καλη συνεχεια σου ευχομαι και οτι καλυτερο

μια ερωτηση ποσο καιρο χρησιμοποιουσες φιναστεριδη και λες οτι
"οτι ηταν να παρω απο την φιναστεριδη το πηρα"

13 χρόνια πάνω-κάτω Παναγιώτη 1mg..μετά από κάποια χρόνια σταματάει να δίνει αποτέλεσμα..τουλάχιστον σε μένα..απλά είχα μια πολύ καλή συντήρηση.Χαρακτηριστικά να πώ ότι ο συνομήλικος,κολλητός μου 3-4 χρόνια αφότου άρχισα να έχω τριχόπτωση (δηλαδή στα 19 μου) είχε τόσο πυκνό μαλλί που άρχισε να το μακραίνει..Εγώ ήδη είχα αρχίσει να την παλεύω στην αρχή με διάφορα snake oils και μετέπειτα με λοσιόν απο δερματολόγους και το κλασικό regain..αργότερα με το propecia είδα πραγματικά αποτελέσματα αλλά είχα χάσει ήδη αρκετά μαλλιά.(ευτυχώς είχα αρκετά!)Τώρα στα 36 μου εγώ έχω ακόμα τα μαλλιά μου και ο κολλητός μου είναι κάμπριο...είμαστε ακόμα όμως κολλητοί!!! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

το να παρει καποιος πριν τοσα χρονια φιναστεριδη για τα μαλλια πρεπει να εισαι απο τους ελαχιστους στην ελλαδα
καθω τοτε η ενημερωση ηταν υπο το μηδεν (που λεες και το τραγουδι)

θα περιμενω νεα σου για να πεις για την ντουτα σε σενα
 

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παναγιωτης είπε:
το να παρει καποιος πριν τοσα χρονια φιναστεριδη για τα μαλλια πρεπει να εισαι απο τους ελαχιστους στην ελλαδα
καθω τοτε η ενημερωση ηταν υπο το μηδεν (που λεες και το τραγουδι)

θα περιμενω νεα σου για να πεις για την ντουτα σε σενα

Αν σου πω Παναγιώτη ότι το ανακάλυψα κατά τύχη διότι μου είχα απορία τι στο καλό σημαίνει αυτή η ταμπέλα που έγραφε propecia στα στιγμιότυπα Ράλι που έβλεπα κάθε Σάββατο τότε στην τηλεόραση θα με πιστέψεις? :) Ένα πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι εδώ! The best of WRC New Zealand 2006 (Fernando)
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

elinikas73 είπε:
Ακριβώς 'Ακη έτσι ακριβώς συνέβη, η τριχόπτωση ξεκίνησε 1 εβδομάδα μετά την εφαρμογή regain+avodart τοπικά και ενώ έπαιρνα proscar που αυτό για μένα είναι ή καλό ή κακό! Δηλαδή,ή δουλεύει το μίγμα,ή μου αχρηστεύτηκε η μινοξυδίλη και γι' αυτό άρχισε η τριχόπτωση πάλι? ::) Πάντως δεν γελιέμαι, δεν είναι ιδέα μου,υπάρχει ασυνήθιστη τριχόπτωση,ακόμα και στις μικρές περιόδους που έκανα διακοπές της προηγούμενης θεραπείας,δεν είχα τόση!Πρέπει να περιμένω να δώ αν οι μικρές τρίχες που αρχίζω να βλέπω θα γίνουν κανονικές ή είναι ατροφικές που απλά παίρνουν την θέση αυτών που έπεσαν...Και φυσικά,αν μετά τους 2 μήνες,θα συνεχιστεί η τριχόπτωση..'Οτι λέω παιδιά και ευχαριστώ για τις συμβουλές είναι πράγματα που συμβαίνουν στο δικό μου κεφάλι και ίσως είναι χρήσιμα για κάποιον που το profil του ταιριάζει με το δικό μου..Την φιναστερίδη την σταμάτησα γιατί ότι αποτέλεσμα είχα από αυτήν το είδα..Ελπίδα με την ντούντα μια καλύτερη πυκνότητα και ίσως καλύτερη εικόνα στου κροτάφους όπου και είναι το κυριότερο πρόβλημα μου και στο κέντρο του κούτελου όπου υπάρχει αραίωση εκεί όπου βλέπω ότι η φίνα δεν δίνει τίποτα! Ενθαρρυντικό σημάδι αλλά πρέπει να το παρατηρήσω λίγο καιρό ακόμα,μέσα στον χαμό,είναι ότι βλέπω κάποιες λίγες μικρές τρίχες να έχουν φυτρώσει δίπλα στις 3 (ναι μην γελάτε) τρίχες που έχουν μείνει εδώ και χρόνια τελευταίοι φρουροί της άλλοτε παλιάς μου frontline εκεί όπου κανονικά εδώ και χρόνια είναι καμένη γή.Αλήθεια απορώ και εγώ τι στο καλό θέλουν και στέκονται εκεί και δεν πάνε να πέσουν και αυτές να ησυχάσω! :p Περιττό να πώ ότι αυτή η θεραπεία που ακολουθώ τώρα είναι of the record και άμα το μάθει η αδερφή μου που είναι δερματολόγος θα μου σπάσει το κεφάλι,άμα όμως δω φως θα της πω τις κινήσεις μου για να μάθω τα επόμενα βήματα.... 8)
Κάπως έτσι και εγώ περίπου. Για να δούμε...
Πάντως αυτό με την ντούτα και την καλύτερη libido, δεν μου φαίνεται περίεργο. Λιγότερη DHT στο σώμα = περισσότερη τεστοστερόνη.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ρε φιλε αυτο με το ραλι μου φενετε απιστευτο ειλικρινα, εγω εμαθα για τι φιναστεριδη απο το manshelth και πηγα σε 2 δερματολογους και δε μου τη γραφανε εχασα 2 χρονια απο αυτο ο τελευταιος μου ειπε οκ πριν 2 χρονια ακριβως παντως αφου λες οτι εχεις αδερφη δερματολογο δε τη ρωτας γιαυτα τα δειαλειματα που λενε οτι πρεπει να κανεις στη φιναστεριδη να δουμε τη γνωμη της οπως επισης και για το double A
 

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Georgex6 είπε:
ρε φιλε αυτο με το ραλι μου φενετε απιστευτο ειλικρινα, εγω εμαθα για τι φιναστεριδη απο το manshelth και πηγα σε 2 δερματολογους και δε μου τη γραφανε εχασα 2 χρονια απο αυτο ο τελευταιος μου ειπε οκ πριν 2 χρονια ακριβως παντως αφου λες οτι εχεις αδερφη δερματολογο δε τη ρωτας γιαυτα τα δειαλειματα που λενε οτι πρεπει να κανεις στη φιναστεριδη να δουμε τη γνωμη της οπως επισης και για το double A

Φίλε Georgex6 σήμερα πέρασα πολύ δύσκολη μέρα,παρόλα αυτά,έκανα μια μίνι κουβέντα πάνω σε κάποιες απορίες που είχα με την αδερφή μου και παραθέτω τις απαντήσεις επιγραμματικά!
1ον Αποτελεσματική τοπική εφαρμογή φιναστερίδης δεν έχει αποδειχθεί από καμία μελέτη σοβαρού πανεπιστημίου,ως εκ τούτου δεν συνίσταται από κανένα δερματολόγο.(κατ'εμέ σωστό,αν ίσχυε το αντίθετο,πολύ απλά το propecia θα είχε πρώτο κυκλοφορήσει ή έστω λίγο αργότερα υπό μορφή λοσιόν)
2ον Το regain πρέπει να το χρησιμοποιούμαι ιδανικά,6μήνες και μετά 3μήνες διακοπή.Ο λόγος είναι α) το συνηθίζει ο οργανισμός και χάνει σε αποτελεσματικότητα, και β) να μην βγάζουμε ανεπιθύμητη τριχοφυΐα σε διάφορα μέρη του σώματος..
3ον Το Avodart δεν αναφέρεται πουθενά στα δερματολογικά ιατρικά συνέδρια σαν θεραπεία τριχόπτωσης και εφόσον δεν έχει βγεί καμία έγκυρη μελέτη που να το συστήνει για την συγκεκριμένη χρήση,απλά δεν συνίσταται..για την ακρίβεια με ρώτησε "θές να κάνεις μελέτη πάνω στο δικό σου το κεφάλι"? (στην ουσία αυτό κάνω αυτήν την στιγμή :-\...)
Αν θες την γνώμη μου,οι δοκιμασμένες λύσεις είναι και οι πιο αποτελεσματικές και ο λόγος γιατί μπορείς να τις κάνεις επί μακρόν! ;)
Αυτά για σήμερα είμαι κομμάτια πάω για ύπνο τα λέμε προσεχώς... :)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα elinikas73 - μελέτες έγιναν από την glaxo smith με avodart κατά της τριχόπτωσης=>http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,382.15.html

τελοσπα,είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα και να κρίνεις τα προϊόντα - απλά είμαι υπεραισιόδοξος για την τοπική χρήση ντουτα... :-\
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

αναφορικα με το πρωτον

η merk εχει κανει αιτηση για υγρη φιναστεριση

αναφορικα για το δευτερο
3 μηνες ειναι παρα πολλοι μιας και σε λιγες μερες θα εχει αποβληθει απο τον οργανισμο σου η μινοξιδιλη

αναφορικα με το τριτον
η ντουτα ειναι μακραν πιο δυνατη απο την φιναστεριδη σε ερευνες που γιναν δειχνει οτι ειναι πολυ πιο δυνατη σε σχεση με τον περιορισμο της dht απο την φιναστεριδη
αλλα το θεμα ειναι με τους τυπους 1 και 2 που μπλοκαρει και τους 2 τυπους η ντουταστεριδη

αν σου κανει δουλεια η φιναστεριδη στα μαλλια τοτε η ντουτα σιγουρα θα σου κανει καλυτερη δουλεια

το θεμα ειναι ομως οι παρενεργειες

θα δουμε στο μελλον αν θα την βγαλουν και την ντουτα στο εμποριο για τα μαλλια
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

καλά,ήδη έχουν αρχίσει να πουλάνε υγρή ντουτα και χωρίς έγκριση... ::)
 

elinikas73

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Γεια σας και πάλι! Είμαστε όλοι έξυπνα παιδιά και καταλαβαίνουμε το πνεύμα και την σημασία του προηγούμενου post μου..Οι απαντήσεις που πήρα είναι αυτές που δίνει ένας γιατρός που πρέπει να δώσει θεραπεία η οποία έχει γίνει αποδεκτή από ιατρικά συνέδρια,που δεν θέλει να κάνει πειράματα στο κεφάλι των ασθενών του με αμφίβολες θεραπείες και να εκθέσει σε κίνδυνο αυτούς και κατά δεύτερο λόγο την επαγγελματική του υπόσταση..Για μένα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αν και εφόσον υπήρχαν οι σχετικές εγκρίσεις τότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να στενογραφήσουν θεραπεία πολλών από αυτών των σκευασμάτων που ήδη χρησιμοποιούμε όλοι.Το πρόβλημα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται,το ξέρουμε ότι είναι πολύπλοκο όχι μόνο στην τριχόπτωση αλλά σε ότι έχει να κάνει σχέση με την υγεία γενικότερα!
Ιδίως όσον αφορά την τριχόπτωση επειδή είναι ένα πρόβλημα κυρίως αισθητικής φύσεως,είναι λογικό οι γιατροί από την στιγμή που δεν κινδυνεύει η υγεία μας να μας ξεκινάνε με την ηπιότερη θεραπεία..Εγώ ο πρώτος και μοναδικός γιατρός που πήγα στο ιατρείο του γύρω στα 19-20, ήταν ο Στρατηγός,πασίγνωστος γιατρός τότε, που ήταν για χρόνια διευθυντής του νοσοκομείου Α.Συγγρός,μου είχε συστήσει να κάνω τριχοριζόγραμα,και βάση των αποτελεσμάτων μου χορήγησε ήπια θεραπεία που αν θυμάμαι καλά ήταν εκτός των κλασικών σαμπουάν, λοσιόν με 3 συστατικά τα οποία θυμάμαι τα 2 τώρα, elocon,dactarin. ::) μετά από εξάμηνα ξανά τριχοριζόγραμα,θεραπεία regain 2% 1 φορά την ημέρα,να το παίρνω 3 μήνες 1 μήνα διακοπή.Αν ήταν γνωστή η θεραπεία με φιναστερίδη,καταλαβαίνω απόλυτα και τον δικαιολογώ που δεν μου την χορήγησε τότε! δεν υπήρχε η εμπειρία που υπάρχει τώρα.Δεν θα ακυρώσω την επιστήμη του γιατί ο ίδιος γιατρός με θεράπευσε από ξεκίνημα λεύκης (έχει ο πατέρας μου) που είναι πολύ χειρότερο αισθητικό πρόβλημα!
που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά!
το δικό μου big3!! ;)ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ!

Πρώτον:Να ακούμε την γνώμη πρώτα ενός ειδικού! Ενός καλού ειδικού για την ακρίβεια.
Πολλές φορές ξέρουμε ότι αυτός είναι καλός αλλά δεν πάμε γιατί είναι ακριβός! Μετά είμαστε πρόθυμοι να πετάξουμε ένα σκασμό λεφτά για να κάνουμε του κεφαλιού μας!
καλό είναι είναι ξεκινάμε με ένα τριχοριζόγραμα. Δείχνει πολλά για την κατάσταση του τριχωτού και τι είδους θεραπεία θα ακολουθηθεί!

Δεύτερον: Κάλιο 5 και στο χέρι παρά 5 και καρτέρι..Μην ξενερώνετε με τις ήπιες θεραπείες που σας δίνουν..Αν δεν φέρνουν αποτέλεσμα,μπορεί ο καλός γιατρός να προχωρήσει και στο επόμενο βήμα.Η απελπισία είναι ο χειρότερος σύμβουλος.Ότι κάνουμε μόνοι μας πάντα θα μας γεμίζει ανασφάλεια και θα μας κάνει να αλλάζουμε εύκολα γνώμη και να μην ολοκληρώνουμε την θεραπεία μας!

Τρίτον:Όλο το παιχνίδι είναι κανονική στρατηγική! Πάντα πιστοί στην θεραπεία μας μέχρι τον χρονικό ορίζοντα που απαιτεί η κάθε μια! Άμα κάνουμε 1 βήμα εμπρός και 2 πίσω δεν κάνουμε δουλειά Τίποτα όσον αφορά το σώμα δεν γίνεται γρήγορα γιατί να γίνει για τα μαλλιά?!

Μετά από αυτά τα ολίγα τα οποία οι περισσότεροι τα έχετε ήδη ξανακούσει και ήδη ξέρετε,να κλείσω με τις παρατηρήσεις μου και να πω ότι πιστεύω ότι η διακοπή της μινοξυδίλης έχει βάση και θα προσπαθήσω να την υιοθετήσω αν όχι 3 μήνες, τουλάχιστον 1,γιατί πιστεύω ότι μακροχρόνια δημιουργείται ανοσία από τον οργανισμό,είναι λογικό είναι ξένη ουσία και δημιουργούνται μηχανισμοί αδρανοποίησης της! Το σώμα μας είναι θαυμάσια μηχανή! Οπότε με την αποχή εμείς καταφέρνουμε μετά και τους ξεγελάμε αυτούς τους μηχανισμούς και τελικά να τους αχρηστεύουμε προετοιμάζοντας το σώμα για νέο κύκλο θεραπείας..Είναι σαν να προπονούμε τους μύες μας !το ίδιο πιστεύω ισχύει για οτιδήποτε ξένο βάζουμε στο σώμα μας. Την διάρκεια της αποχής θα την ορίσουμε οι ίδιοι εμπειρικά.
Κάτι άλλο! αυτά με τις γονιδιακές θεραπείες και κάτι κλωνοποιήσεις ξεχάστε τα για τα επόμενα 30 χρόνια μην πω και παραπάνω! Εδώ δεν τις εφαρμόζουν για σοβαρές ασθένειες επειδή δημιουργούνται καρκίνοι κ.τ.λ για τα μαλλιά θα το κάνουν? Μόνο έτσι για την ακαδημαϊκή κουβέντα είναι να αναφέρεται...δεν παίζουν με τα γονίδια!!

Με είδε ένας φίλος μου προχθές που είχε να με δεί κάτι εβδομάδες και με ρώτησε αν έβαλα μαλλιά σε καμία κλινική στην κορυφή του κεφαλιού όπου είχα αραίωση γιατί δεν την βλέπει πια! ;)
 
Μπλουζα