Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Η spiro τα πάει καλά με τα 5ar blockers, φινα και ντουτα δηλαδή. Μάλιστα φαίνεται να ενισχύεται η δράση της, όταν ενωθεί με αυτά.
Η καλύτερη λύση που έχει να κάνει κανείς, είναι να τα βάλει μαζί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Admin είπε:
Η spiro τα πάει καλά με τα 5ar blockers, φινα και ντουτα δηλαδή. Μάλιστα φαίνεται να ενισχύεται η δράση της, όταν ενωθεί με αυτά.
Η καλύτερη λύση που έχει να κάνει κανείς, είναι να τα βάλει μαζί.
Ακη, θελει κατι ιδιαιτερο στην παρασκευη του?
Η' απλα αφου φτιαξω την spiro να ριξω το περιεχομενο απο 5 avodart στο διάλυμα?
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Έτσι ακριβώς. Μόλις την φτιάξεις, στο τελικό διάλυμα ρίξε την ντουτα.
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ευχαριστω πολυ μαστερ :D
To site σημερα παει φετες-μπαι δε γουει
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Admin είπε:
Η spiro τα πάει καλά με τα 5ar blockers, φινα και ντουτα δηλαδή. Μάλιστα φαίνεται να ενισχύεται η δράση της, όταν ενωθεί με αυτά.
Η καλύτερη λύση που έχει να κάνει κανείς, είναι να τα βάλει μαζί.
ακη καπου αν θυμαμαι καλα ειπες οτι η spiro δεν παει καλα με την μινοξ σωστα
η μινοξ με την ντουτα μια χαρα δουλευει ομως
ομως η μινοξ με την spiro δεν πρεπει να πει καλα

ειναι λιγο περιεργο αφου η spiro παει καλα με 5α blockers και δεν παει καλα με μινοξ
οπου η μινοξ παει καλα με ντουτα

εν τελη αβυσσος η ψυχη της spiro
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

ναι,
κάτι τέτοιο δεν γράφτηκε; - αλληλεπίδραση μεταξύ της μινοξ και σπιρο στο ίδιο μπουκάλι ... ??? :-\
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Γενικά η minox αλληλεπιδρά με όλα σχεδόν. Καλό είναι να βάλετε υλικά του Zix πχ στην minox και να κάνετε όλα τα άλλα χώρια. Έτσι και την minox θα δυναμώσετε και τα άλλα θα τα έχετε χώρια για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

πρωτιμω την μινοξ με κυριως φυσικα προιοντα οπως το αποσταγμα πρασινου τσαγιου
σε εμενα δειχνει οτι δουλευει πολυ καλα με την μινοξ
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παντως με την προσθηκη avodart στη spiro εχω να παρατηρησω μειωση στους αυθορμητους.... "ενθουσιασμους" που δεν υπηρχε προηγουμενως :-\
Ισως να ειναι αντιδραση στην αλλαγη της θεραπειας-μιας κ αρχικα ειχα προσθεσει την ντουτα στη μινοχ ::)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

pathetic_loser είπε:
Παντως με την προσθηκη avodart στη spiro εχω να παρατηρησω μειωση στους αυθορμητους.... "ενθουσιασμους" που δεν υπηρχε προηγουμενως :-\
Ισως να ειναι αντιδραση στην αλλαγη της θεραπειας-μιας κ αρχικα ειχα προσθεσει την ντουτα στη μινοχ ::)
είναι "πύραυλος" - dht blocker+αντιανδρογόνο ... :eek:
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

pathetic_loser είπε:
Παντως με την προσθηκη avodart στη spiro εχω να παρατηρησω μειωση στους αυθορμητους.... "ενθουσιασμους" που δεν υπηρχε προηγουμενως :-\
Ισως να ειναι αντιδραση στην αλλαγη της θεραπειας-μιας κ αρχικα ειχα προσθεσει την ντουτα στη μινοχ ::)
Τι ποσότητα έβαλες; Εγώ πάνω από 8 καψάκια / 60ml το παρατήρησα και εγώ στην αρχή αλλά για λίγες ημέρες.. Αν σου πω χάρηκα, θα με πεις τρελό;
Γιατί με αυτό, πιστεύω ότι
1) Η ντουτα περνά στο αίμα με χρήση τοπικά, άρα λογικό να κάνει δουλειά (αν κάνει).
2) Πάνω από 5 καψάκια πρέπει να έχει sides και άρα να φτάνει και στο 5ar1 στον εγκέφαλο. Γιάυτο και θεωρώ τα 5καψάκια safe.

Αν και μου φαίνεται ότι τα μαλλιά αραίωσαν... Έχω από τέλη Ιανουαρίου που έκοψα την φινα και ή ιδέα μου είναι, ή όντως αραιώνουν... Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Αλλά σαν να ακούω από το βάθος την φινα να μου τραγουδά "σαν και μένα καμιά δεν θα ξανάβρεις" :-\
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Admin είπε:
Αν και μου φαίνεται ότι τα μαλλιά αραίωσαν... Έχω από τέλη Ιανουαρίου που έκοψα την φινα και ή ιδέα μου είναι, ή όντως αραιώνουν... Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Αλλά σαν να ακούω από το βάθος την φινα να μου τραγουδά "σαν και μένα καμιά δεν θα ξανάβρεις" :-\
να προετοιμάζομαι για επιστροφή στην αρχική κατάσταση δλδ... :(
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Μην βιαστείς ακόμη... Επειδή κουρεύτηκα military look, μπορεί αυτό να με μπερδεύει.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

τι να πω... :-\
αγχώνομαι... ::)
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Εγώ να δεις... Αλλά παρατηρώ ότι το χνούδι που υπάρχει, μεγαλώνει αλλά δεν έχει πέσει.
Αν ανέβαινε η DHT, αυτό δεν θα έπρεπε να "λακίσει" πρώτο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

φαντάσου - το χνούδι μένει,που μας βγαίνει η ψυχή να δώσει τρίχα,και μετά την διακοπή proscar... :eek:
πιστεύω ότι με τοπική ντουτα ισορροπούμε τα πράγματα ;)
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Admin είπε:
Τι ποσότητα έβαλες; Εγώ πάνω από 8 καψάκια / 60ml το παρατήρησα και εγώ στην αρχή αλλά για λίγες ημέρες.. Αν σου πω χάρηκα, θα με πεις τρελό;
Γιατί με αυτό, πιστεύω ότι
1) Η ντουτα περνά στο αίμα με χρήση τοπικά, άρα λογικό να κάνει δουλειά (αν κάνει).
2) Πάνω από 5 καψάκια πρέπει να έχει sides και άρα να φτάνει και στο 5ar1 στον εγκέφαλο. Γιάυτο και θεωρώ τα 5καψάκια safe.

Αν και μου φαίνεται ότι τα μαλλιά αραίωσαν... Έχω από τέλη Ιανουαρίου που έκοψα την φινα και ή ιδέα μου είναι, ή όντως αραιώνουν... Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και ιδέα μου.
Αλλά σαν να ακούω από το βάθος την φινα να μου τραγουδά "σαν και μένα καμιά δεν θα ξανάβρεις" :-\

5 καψακια προσθεσα εδω κ 10 μερες.
Ισως ειναι λογω της αλλαγης. Θα περιμενω ακομα λιγες μερες για να σχηματισω καλυτερη αποψη.
Θα δοκιμασω να μειωσω σε 1 φορα τη μερα κ να δω διαφορα ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

12 την μερα παιρνω εγω σε 2 δοσεις
σε ενα διαλλυμα εχω 6 καψακια οπου το βαζω το πρωι και αλλα 6 καψακια σε διαλυμα οπου το βαζω το βραδυ

χωρια τα αντιαδρογονα

κοντευω το 2μηνο περιπου πανω απο 1.5μηνα και παρατηρω οτι τα μαλλια στου κροταφους δηλαδη εκει κοντα στους κροταφουν η τριχες γιναν πιο χονδρες

δειχνω οτι ανταποκρινομαι καλα βεβαια βαζω σχεδον τα απαντα στο κεφαλι και με τετοια θεραπεια αν δεν εδειχνε αποτελεσμα τοτε θα τα εσκιζα τα διπλωματα μου (χιουμορακι)
 

Άκης

Administrator
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Μακάρι ρε Παναγιώτη γιατί ψιλοτρέμω να πω την αλήθεια και συνεχώς η σκέψη μου πάει στην φιναστερίδη :)

Πάντως, αυτό με καθησύχασε λίγο:

"Dutasteride Shedding
Shedding during the initial period of treatment with dutasteride is a normal response to beginning hair loss treatment, however it is one of the most frequent questions we are asked. Dutasteride is supposed to stop hair loss, so why does this shedding occur? To understand why this happens, it is important to have a brief knowledge of the hair growth cycle.

The hair growth cycle consists of three phases:

1. An initial period of growth lasting from two to eight years called Anagen. Hair growth cells divide and produce the hair shaft. This shaft grows up and out of the follicle and into the pore, while simiulataneously growing downward into the deeper levels of skin where it is noursished.
2. A short (two to four weeks) transitional phase called Catagen where the hair follicle is degraded. The hair will stop gorwing during Catagen, but will not fall out. The hair follicle shrinks and the lower part of the shaft is destroyed. The hair becomes seprated from the blood supply and is no longer receiving nourishment.
3. Then follows a resting phase know as the Telogen phase. There hair now longer grows but remains attached to the hair follicle. Approximately 10-15 percent of all hairs are in this phase at an one time.

After the Telogen phase the cycle is complete and the hair goes back into the Anagen phase. New hair shafts form and older hair is pushed out and lost.

When taking Dutasteride the hair follicle is stimulated to start producing new hair. What often happens is that many hair follicles that are in the Telogen phase then go into the growth phase, and first needs to get rid of the old hairs, which are still attached to the hair follicle. Because many follicles react at the same time, a lot of hair will fall out - this is the shedding that you may experience.

Shedding should be seen as a positive sign - a sign that you are responding well to treatment with dutasteride. Generally people who will respond the best to treatment often lose the most hair in the beginning. Unfortunately some of these people panic and give up on dutasteride early in the treatment.

Shedding usually begins approximately six weeks after beginning treatment. The shedding should not last any longer than six to eight weeks. If shedding is still evident after two months, it is advisable to see a medical professional, as this hair loss may not be regular shedding as described above.

The initial period of shedding is usually the most intense, however shedding may reoccur periodically throughout treatment. This is also a normal and expected effect of treatment. Because dutasteride triggers a growth cycle, the hair growth cycle becomes more synchronised. As a result, the hairs also enter the Telogen phase almost simultaneously. Over time this shedding will decrease throughout duration of treatment with dutasteride.

So remember, shedding is normal reaction to treatment and usually is a sign that the treatment is working. If the shedding lasts longer than two months, or if there are other noticable side effects such as red skin and/or irritable skin, you should see you doctor."

Το πρώτο που έκανα bold είναι και αυτό που είδα εγώ.Δηλαδή ξεκίνησα αρχές Φεβρουαρίου (1η για την ακρίβεια) και πριν καμια βδομάδα παρατήρησα να χάνω τρίχες.
Μετά σκέφτηκα και ανησύχησα ότι οι 5ar blockers δεν παρέχουν regrowth, απλώς μειώνουν την dht. Άρα, σκέφτηκα η τριχόπτωση οφείλεται στο ότι δεν κάνει δουλειά η ντουτα.
Το έψαξα παραπάνω για την ντουτα και regrowth και είδα ότι η συγκεκριμένη σε αντίθεση με proscar και zix πχ που ΔΕΝ παρέχουν regrowth, παρέχει.
Για να δούμε...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

αυτό σκεφτόμουν τις μέρες αυτές και εγώ για φινα-ντουτα... ::)
 
Μπλουζα