Φιναστερίδη (1μγ) ξεκίνημα πάλι & photo για γνωμες

Disco

Well-Known Member
Και εγώ αυτό παίρνω, από φαρμακείο φτιαχτες απο προσκαρ αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% όταν κάτι είναι "φτιαχτό"
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο φαρμακείο αν γνωρίζετε που να στέλνει με κούριερ αυτές τις κάψουλες εκτός Αττικής??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο φαρμακείο αν γνωρίζετε που να στέλνει με κούριερ αυτές τις κάψουλες εκτός Αττικής??
Καλησπέρα φίλε, δεν γνωρίζω. Πλέον με τα λοκνταουν και όλα αυτά είναι και περίεργη η κατάσταση. Για μένα όταν ανοίξουν τα πράγματα πετάξου Αθήνα παρέ χάπια για ένα 6μηνο-χρονο ανάλογα όπως θες και ξεμπερδεψες.
 
Δεν θα βγάλεις κανενα side.Ατομο που έκανε χρήση 8 χρονια κανονικά χωρίς πρόβλημα είναι ποσοστιαία σχεδόν αδύνατο να βγάλει τώρα παρενέργεια. Όσο ελπίδα έχεις νανκερδισεις το Τζόκερ μετέτρεψε το σε φόβο για sides και αυτο θα είναι το άγχος σου.

Η προταση του φίλου manly με βρισκει συμφωνο. Μπορείς για αρχή να παίρνεις 3 φορές τη βδομάδα να δεις πως σε πάει.

ειχα ενα περιεργο συναισθημα και ενοχληση στη μεση και κατω χαμηλα στην κοιλια επισης οταν πηγα για @@κια ημουν πολυ πολυ χαλαρος... τι να πω να ειναι ψυχολογικο ;
 

Disco

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ φίλε. μάλλον θα κάνω αυτό που λες, γιατί δεν ξέρω κάποιο φαρμακείο εδώ που είμαι να φτιάχνει, και έλεγα μήπως ξέρει κανείς εδώ στο φόρουμ για φαρμακείο που στέλνει και αλλού/
Καλησπέρα φίλε, δεν γνωρίζω. Πλέον με τα λοκνταουν και όλα αυτά είναι και περίεργη η κατάσταση. Για μένα όταν ανοίξουν τα πράγματα πετάξου Αθήνα παρέ χάπια για ένα 6μηνο-χρονο ανάλογα όπως θες και ξεμπερδεψες.
 

ΛΕΣ

Active Member
ειχα ενα περιεργο συναισθημα και ενοχληση στη μεση και κατω χαμηλα στην κοιλια επισης οταν πηγα για @@κια ημουν πολυ πολυ χαλαρος... τι να πω να ειναι ψυχολογικο ;
Φίλε κανείς δεν μπορεί να μπει στη θέση σου και να δει πώς αισθάνεσαι. Η να σου πει αν είναι πραγματικές ενοχλήσεις η placebo. Για μένα δώσε λίγο χρόνο στο φάρμακο όσο θεωρείς εσύ και αν δεις ότι συνεχίζουν όλα τα sides κοφτό.
 

manly_Man

Well-Known Member
ειχα ενα περιεργο συναισθημα και ενοχληση στη μεση και κατω χαμηλα στην κοιλια επισης οταν πηγα για @@κια ημουν πολυ πολυ χαλαρος... τι να πω να ειναι ψυχολογικο ;
αν αυτο γινεται μονο οταν βρισκεσαι με μια κοπελα, ενω οταν εισαι μονος και βλεπεις μια "ταινια" πχ δεν γινεται, τοτε δεν φταιει η φινα αλλα ειναι ψυχολογικο.... :p
 
αν αυτο γινεται μονο οταν βρισκεσαι με μια κοπελα, ενω οταν εισαι μονος και βλεπεις μια "ταινια" πχ δεν γινεται, τοτε δεν φταιει η φινα αλλα ειναι ψυχολογικο.... :p

δυστυχως συνεβη οταν ειδα ''ταινια'' μονος μου

Σκεφτομαι να σταματησω τη φινα για ένα μηνα, ελπιζοντας οτι θα επανελθω και μετα αν ολα πανε καλα θα ξεκινησω παλι με 0.5mg/24 hours ή 1mg/24 hours.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου για εμενα το ιδανικο θα ηταν να μπεις με ενα πλανο αργα. Το να παιρνεις ενα φαρμακο να το σταματας και να το ξαναξεκινας δεν ειναι σωστο. Τωρα π.χ. αυτο που λες να σταματησεις τελειως , εγω δεν θα το εκανα. Για να μου φυγει η ιδεα θα εριχνα τη δοση σε 3 φορες την εβδομαδα...

Εαν με ρωτας τωρα για το ζητημα που αναφερεις ναι θεωρω ειναι ψυχολογικο... Ειναι κλασσικα σημαδια αυτα ψυχολογικου και σκεψης οτι κατι θα συμβει. Ολα τα αποδιδεις εκει. Πιστεψε με αν καποιος εμφανισει παρενεργειες δε θα μπει στο φορουμ για συζητηση... Δεν μπορω προφανως να σου κανω διαγνωση τι σου συμβαινει αλλα σου λεω πως κατα πασα πιθανοτητα τσαμπα αγχωνεσαι και ταλαιπωρεις το μυαλο σου. Απλα κανε τη δουλεια σου καθε μερα και παρε το χαπι. Τιποτε αλλο.
*** Η dht ναι μεν επηρεαζει τη στυση αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο. Ακραιες αλλαγες δεν μπορουν να συμβουν απο αυτη. Ο λογος μπορει να ειναι αλλος και εχει να κανει με το καρδιαγγειακο. ***
Εδω ξερω κοσμο που αισθανεται κουρασμενος ξεκιναει πολυβιταμινη και σε 4 μερες λεει με επιασε και ειμαι τελεια. Αυτο πως το δικαιολογεις. Ειναι φυση αδυνατον. Το μαυλο μας πρεπει να το ελεγχουμε. Οταν κανουμε αυτο γινεται ο καλυτερος μας φιλος.
 

dkoutsi

New Member
Καλησπέρα. Χρήστης φίνα κι εγώ 4.5 μήνες χωρίς κανένα θέμα (Proscar 1/5). Εγω πριν ξεκινήσω να παίρνω είχα κάνει το εξής. Πήγα στο γιατρό, το συζητήμαμε, μου είπε κι αυτός ότι είμαι πολύ καλή περίπτωση για φίνα και τα σχετικά, και πάω αγοράζω Proscar, το κόβω, και για 1 μήνα προσποιούμαι σαν να παίρνω. Πήαινα κάθε πρωι και ανοιγα το μπουκαλάκι χωρίς να παίρνω. Δε μπορούσα να το βγάλω καθόλου απο το μυαλό μου το θέμα, και είδα ότι η στύση μου ήταν πολύ χειρότερη, οπότε συνειδητοποίησα πόσο ρόλο παίζει το ψυχολογικό.
Οπότε όταν το ξεκίνησα ήμουν αρκετά άνετα, όχι τελείως βέβαια, και προσπαθούσα να ρίχνω μια την μέρα για να είμαι σίγουρος ότι ο φίλος κάτω είναι οκ. Πλεόν 4.5 μήνες πέρασαν και όλα είναι όπως και πριν. Και με βοηθάει πολύ το γεγονός ότι θα έχω καλύτερο μαλλί σε κάνα χρόνο και θα είμαι πιο ελκυστικος στο αντίθετο φύλο (χιχιχιχι).
Τώρα όμως αντικειμενικά, με το lockdown όλοι μας έχουμε λαλήσει, και το κάνει πολύ πιο δύσκολο για την ψυχολογία μας. Καλό θα ήταν να το έχουμε κι αυτό υπόψιν για να μην επηρεαζόμαστε έτσι απλά.

Επίσης ένα tip, εγώ το Proscar το κόβω με κοπίδι ακριβείας (εκείνα που είναι σαν νυστέρια που τα πουλάνε σε βιβλιοπωλεια). Είναι τόσο καλό που μπορώ να κόψω ένα πακετάκι σε 5δες μέσα σε 10 λεπτά
 

ΛΕΣ

Active Member
Καλησπέρα. Χρήστης φίνα κι εγώ 4.5 μήνες χωρίς κανένα θέμα (Proscar 1/5). Εγω πριν ξεκινήσω να παίρνω είχα κάνει το εξής. Πήγα στο γιατρό, το συζητήμαμε, μου είπε κι αυτός ότι είμαι πολύ καλή περίπτωση για φίνα και τα σχετικά, και πάω αγοράζω Proscar, το κόβω, και για 1 μήνα προσποιούμαι σαν να παίρνω. Πήαινα κάθε πρωι και ανοιγα το μπουκαλάκι χωρίς να παίρνω. Δε μπορούσα να το βγάλω καθόλου απο το μυαλό μου το θέμα, και είδα ότι η στύση μου ήταν πολύ χειρότερη, οπότε συνειδητοποίησα πόσο ρόλο παίζει το ψυχολογικό.
Οπότε όταν το ξεκίνησα ήμουν αρκετά άνετα, όχι τελείως βέβαια, και προσπαθούσα να ρίχνω μια την μέρα για να είμαι σίγουρος ότι ο φίλος κάτω είναι οκ. Πλεόν 4.5 μήνες πέρασαν και όλα είναι όπως και πριν. Και με βοηθάει πολύ το γεγονός ότι θα έχω καλύτερο μαλλί σε κάνα χρόνο και θα είμαι πιο ελκυστικος στο αντίθετο φύλο (χιχιχιχι).
Τώρα όμως αντικειμενικά, με το lockdown όλοι μας έχουμε λαλήσει, και το κάνει πολύ πιο δύσκολο για την ψυχολογία μας. Καλό θα ήταν να το έχουμε κι αυτό υπόψιν για να μην επηρεαζόμαστε έτσι απλά.

Επίσης ένα tip, εγώ το Proscar το κόβω με κοπίδι ακριβείας (εκείνα που είναι σαν νυστέρια που τα πουλάνε σε βιβλιοπωλεια). Είναι τόσο καλό που μπορώ να κόψω ένα πακετάκι σε 5δες μέσα σε 10 λεπτά
Το οτι το κοβεις σε 5 ισα μερη δεν σημαινει οτι η δραστικη ουσια κοβεται σε 5 ισα μερη. Σημαινει απλα οτι παιρνεις 5 μγ σε 5 μερες.
 

dkoutsi

New Member
Το οτι το κοβεις σε 5 ισα μερη δεν σημαινει οτι η δραστικη ουσια κοβεται σε 5 ισα μερη. Σημαινει απλα οτι παιρνεις 5 μγ σε 5 μερες.

Δηλαδή θες να πεις πως το ιδανικό είναι να μην έχεις έτοιμα κομμάτια, αλλα να κόβεις ένα χαπι ανα 4-5 μερες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Δηλαδή θες να πεις πως το ιδανικό είναι να μην έχεις έτοιμα κομμάτια, αλλα να κόβεις ένα χαπι ανα 4-5 μερες?
Μην αρπαζεσαι φιλε. Θελω να πω οτι ειτε το κοψεις σε 5 ισα κομματια ειτε σε 5 ανισα στο τελος αυτο που καταφερνεις ειναι να παιρνεις 5 μγ σε 5 μερες και οχι 1 μγ ανα μερα.
 

dkoutsi

New Member
Μην αρπαζεσαι φιλε. Θελω να πω οτι ειτε το κοψεις σε 5 ισα κομματια ειτε σε 5 ανισα στο τελος αυτο που καταφερνεις ειναι να παιρνεις 5 μγ σε 5 μερες και οχι 1 μγ ανα μερα.
Μη με παρεξηγείς, δεν αρπάχθηκα καθόλου. Ισα ισα θεωρώ πολύ σημαντικό να μοιραζόμαστε τη γνώση μας, καθώς έτσι βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
Εγώ προσωπικά δεν είμαι ακόμα σε θέση να καταλάβω τι δουλεύει και τι όχι με την φίνα, οπότε όταν κάτι μου κινεί την περιέργεια θα κάνω την ερώτηση μπας και μάθω κάτι παραπάνω.
Συγγνώμη αν ο λόγος μου σου φάνηκε επιθετικός
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιλε μου για εμενα το ιδανικο θα ηταν να μπεις με ενα πλανο αργα. Το να παιρνεις ενα φαρμακο να το σταματας και να το ξαναξεκινας δεν ειναι σωστο. Τωρα π.χ. αυτο που λες να σταματησεις τελειως , εγω δεν θα το εκανα. Για να μου φυγει η ιδεα θα εριχνα τη δοση σε 3 φορες την εβδομαδα...
Κωστα καλησπερα,δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικη η χρηση φινας 3 φορες την εβδομαδα.Η φιναστεριδη αποβαλλεται απο τον οργανισμο μετα απο καποιες ωρες,ακολουθωντας το πλανο 3 φορες την εβδομαδα αναγκαστικα μενεις καποιες μερες χωρις την επιδραση της αρα η τριχοπτωση συνεχιζεται κανονικα.Δεν ξερω με ποιο σκεπτικο προτεινουν 3 μερες on και 4 μερες off.
Ισως αν θελει να την συνεχισει να συμβιβαστει με μικρες δοσεις οπως 0.25mg ανα ημερα και αν και εκει εμφανιζονται παρενεργειες τοτε μαλλον δεν ειναι καταλληλος υποψηφιος για φιναστεριδη.
Διαβαζα μια επιστημονικη ερευνα που αφορουσε την πιθανοτητα συνδεσης της αυξησης των ηπατικων ενζυμων με την μακροχρονια ληψη φινας. Εχουμε καποια εικονα η καποια εμπειρια απο χρηστες φινας για το συγκεκριμενο;
 

Kostas97

Well-Known Member
Κωστα καλησπερα,δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικη η χρηση φινας 3 φορες την εβδομαδα.Η φιναστεριδη αποβαλλεται απο τον οργανισμο μετα απο καποιες ωρες,ακολουθωντας το πλανο 3 φορες την εβδομαδα αναγκαστικα μενεις καποιες μερες χωρις την επιδραση της αρα η τριχοπτωση συνεχιζεται κανονικα.Δεν ξερω με ποιο σκεπτικο προτεινουν 3 μερες on και 4 μερες off.
Ισως αν θελει να την συνεχισει να συμβιβαστει με μικρες δοσεις οπως 0.25mg ανα ημερα και αν και εκει εμφανιζονται παρενεργειες τοτε μαλλον δεν ειναι καταλληλος υποψηφιος για φιναστεριδη.
Διαβαζα μια επιστημονικη ερευνα που αφορουσε την πιθανοτητα συνδεσης της αυξησης των ηπατικων ενζυμων με την μακροχρονια ληψη φινας. Εχουμε καποια εικονα η καποια εμπειρια απο χρηστες φινας για το συγκεκριμενο;
Γεια σου φιλε Νικ.
Το 3 φορες την εβδομαδα δεν υπαρχει καποια ερευνα που να το επιβεβαιωνει αλλα ορισμενοι γιατροι οπως για παραδειγμα ο Αυστραλος Knudsen το προτεινουν κυριως σε ατομα που το καθημερινο τους δημιουργησε προβλημα. Συμφωνα με τον ιδιο σε μελετη που εκανε μονος του χορηγοντας φινα τρεις φορες/εβδομαδα παρατηρησε πως τα αποτελεσματα ηταν σχεδον ιδια με το καθημερινο. Αρα αν καποιος θελησει να το εφαρμοσει βασιζεται στην εμπειρια αυτου του γιατρου. Η θεωρια πισω απο αυτο ειναι οτι αν και η φινα παραμενει στο αιμα λιγο εχει μικρο χρονο ημισιας ζωης, στο δερμα παραμενει σχεδον ενα μηνα. Η προταση σου με βρισκει και εμενα συμφωνο.Το πιο πιθανο ειναι και γω καπως ετσι να ξεκινουσα.

Εαν δεν κανω λαθος η ερευνα που αναφερεις αφορα τα 5mg φιναστεριδης για την υπερπλασια προστατη. Ορισμενα ηπατικα ενζυμα ειναι αληθεια πως μπορουν να αυξηθουν γενικοτερα απο την καταναλωση φαρμακων καθως εκει μεταβολιζονται. Το ιδιο ισχυει π.χ. και σε περιπτωση που γινεται μεγαλη καταναλωση αλκοολ, αυτο φαινεται στην γενικη αιματος με αυξηση τρανσαμινασεων.
 
Κωστα καλησπερα,δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικη η χρηση φινας 3 φορες την εβδομαδα.Η φιναστεριδη αποβαλλεται απο τον οργανισμο μετα απο καποιες ωρες,ακολουθωντας το πλανο 3 φορες την εβδομαδα αναγκαστικα μενεις καποιες μερες χωρις την επιδραση της αρα η τριχοπτωση συνεχιζεται κανονικα.Δεν ξερω με ποιο σκεπτικο προτεινουν 3 μερες on και 4 μερες off.
Ισως αν θελει να την συνεχισει να συμβιβαστει με μικρες δοσεις οπως 0.25mg ανα ημερα και αν και εκει εμφανιζονται παρενεργειες τοτε μαλλον δεν ειναι καταλληλος υποψηφιος για φιναστεριδη.
Διαβαζα μια επιστημονικη ερευνα που αφορουσε την πιθανοτητα συνδεσης της αυξησης των ηπατικων ενζυμων με την μακροχρονια ληψη φινας. Εχουμε καποια εικονα η καποια εμπειρια απο χρηστες φινας για το συγκεκριμενο;

Θα συμφωνουσα αλλα ο λογος για τον οποιο εκανα το thread ειναι οτι ημουν χρηστης φιναστεριδης (1μγ/24hrs) για πολλα χρονια (8) χωρις καποιο σημαντικο side effect.

Σταματησα την τελευταια 2ετια και ξαναξεκινησα και προβληματιζομαι για ποιο λογο εμφανισα τωρα side effects (αν αυτα δεν ειναι ψυχολογικης φυσεως οπως παρεθεσα παραπανω).

Αν ειχα ευαισθησια στο φαρμακο σιγουρα θα την ειχα και παλαιοτερα.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Θα συμφωνουσα αλλα ο λογος για τον οποιο εκανα το thread ειναι οτι ημουν χρηστης φιναστεριδης (1μγ/24hrs) για πολλα χρονια (8) χωρις καποιο σημαντικο side effect.

Σταματησα την τελευταια 2ετια και ξαναξεκινησα και προβληματιζομαι για ποιο λογο εμφανισα τωρα side effects (αν αυτα δεν ειναι ψυχολογικης φυσεως οπως παρεθεσα παραπανω).

Αν ειχα ευαισθησια στο φαρμακο σιγουρα θα την ειχα και παλαιοτερα.
Μπορείς να κάνεις και κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις για να δεις αν έχεις κάποιο θέμα. Αν δείξουν όλες φυσιολογικές τότε το πιο πιθανό είναι να είναι ψυχολογικό το θέμα που έχεις.
 
Μπορείς να κάνεις και κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις για να δεις αν έχεις κάποιο θέμα. Αν δείξουν όλες φυσιολογικές τότε το πιο πιθανό είναι να είναι ψυχολογικό το θέμα που έχεις.

Αποφασισα να σταματησω για ενα μηνα να δω πως θα παει (καθως πηρα τωρα φινα μονο για 8-9 μερες) και μετα πριν ξεκινησω παλι θα κανω καποιες εξετασεις ορμονικες μπας και.

Ελπιζω μονο να μην μεινει κατι μονιμο απο sides.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αποφασισα να σταματησω για ενα μηνα να δω πως θα παει (καθως πηρα τωρα φινα μονο για 8-9 μερες) και μετα πριν ξεκινησω παλι θα κανω καποιες εξετασεις ορμονικες μπας και.

Ελπιζω μονο να μην μεινει κατι μονιμο απο sides.
Για εμενα με αυτα που βλεπω ειναι ψυχολογικο το θεμα σου. Εσυ ομως αποφασιζεις για τη ζωη σου. Δεν θελω να επεκταθω σε λεπτομερειες γιατι θα φανω ο υπερυποστηρικτης της φινα :)Παντως τα μονιμα sides απο ενα πραγμα που πηρε 9 μερες.. μονο δηλητηριο θα μπορουσε να σου προκαλεσει . Καλη συνεχεια!
 
Μπλουζα