Τρυπες στα γενια

mikipitri

Member
Η γιατρος μου ειπε να τις κανω τις ενεσεις ανα μηνα. Παλια ηταν στου Συγγρου και ειχε ξανααντιμετωπισει με επιτυχια τετοια θεματα. Ειπε αυτολεξη οτι η κορτιζονη κανει θαυματα σε αυτες τις περιπτωσεις...
Εσυ kkpks ανα ποσο χρονικο διαστημα εκανες τις ενεσεις; Ο edyuser1 τις εκανε ανα εβδομαδα. Μηπως πρεπει να πυκνωσω τα διαστηματα για να δω αποτελεσμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkpks

Member
κ εμενα με εξεπληξε ευχαριστα,θετικοτατα αποτελεσματα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα!
εκανα 2 συνολικα με 1 βδομαδα διαφορα!ισως να στο προτεινε ετσι για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια η επιδραση!
πιστευω οτι κ ετσι θα εχεις αποτελεσμα,γνωμη μου να κανεις οπως σου ειπε η γιατρος σου να δεις τι βελτιωση θα υπαρξει κ κρινεις αναλογως αν χρειαστει αλλη μια σε πιο συντομο χρονο
 

kkpks

Member
Δυστυχως επανερχομαι στο θεμα γτ μετα την επιτυχημενη θεραπεια εμφανιστηκε νεο κενο κ χτες νομιζω οτι εντοπισα ακομα ενα.
Και τωρα τι?να βαζω απο το υγρο τοπικα,να παω να βαρεσω καμια κορτιζονη να τελειωνω? :p
 

Ange.zogr

New Member
kkpks, mikipitri, edyuser

επαναφερω το θεμα μιας και εχω και εγω σοβαρότατο πρόβλημα εδω και 1 χρόνο.. Πως ειστε εσεις τώρα;
 

Ange.zogr

New Member
φιλε μου ευχαριστω για την απάντηση.. προσπάθησα να σου στείλω p.m αλλα μάταια...

ηθελα να σε ρωτησω θα σε πειραζε να μιλησουμε είτε εδω είτε τηλεφωνικα (προτιμω για λογους αμεσοτητας) να σου πω λιγακι το ιστορικο μου και τις θεραπειες που εχω δοκιμάσει..
 

edyuser1

Active Member
φιλε τηλεφωνικα λιγο δυσκολα γιατι μενω πλεον γερμανια αλλα μπορεις να ρωτησεις εδω αν θες
 

mikipitri

Member
Επαναφέρω το θέμα γιατί ήρθε η στιγμή να ξανακάνω τις ενέσεις κορτιζόνης σε γένια αλλά και κεφάλι.
Πήρα τηλέφωνο τη δερματολόγο και μου ζήτησε 70€ για κάθε θεραπεία, σύνολο δηλαδή 210€ για τρεις θεραπείες έγχυσης.
Υπόψη ότι εγώ θα της πάω τις ενέσεις κιόλας (αυτές βέβαια έχουν 5-6€ η καθεμία), αλλά δεν είναι υπερβολικό το νούμερο ρε παιδιά? Στο φαρμακείο που ρώτησα δεν αναλαμβάνει κανείς!!!
Μένω Αθήνα Αργυρούπολη, γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να κάνει τις ενέσεις αυτές με φυσιολογικό κόστος?
 

le2der

Active Member
Επαναφέρω το θέμα γιατί ήρθε η στιγμή να ξανακάνω τις ενέσεις κορτιζόνης σε γένια αλλά και κεφάλι.
Πήρα τηλέφωνο τη δερματολόγο και μου ζήτησε 70€ για κάθε θεραπεία, σύνολο δηλαδή 210€ για τρεις θεραπείες έγχυσης.
Υπόψη ότι εγώ θα της πάω τις ενέσεις κιόλας (αυτές βέβαια έχουν 5-6€ η καθεμία), αλλά δεν είναι υπερβολικό το νούμερο ρε παιδιά? Στο φαρμακείο που ρώτησα δεν αναλαμβάνει κανείς!!!
Μένω Αθήνα Αργυρούπολη, γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να κάνει τις ενέσεις αυτές με φυσιολογικό κόστος?
Καλησπέρα φίλε μου, δεν εχω να σου προτείνω κάτι σχετικό με αυτό που ζητάς, αλλά πριν λίγο καιρό σε κάποιο νήμα σχετικά με τη γυρωειδή αλωπεκία είχε αναφερθεί μια εναλλακτική θεραπεία που είχε επιτυχία σε έναν μακροχρόνια πάσχον. Κάνε ένα κόπο ψάξε μήπως και βοηθηθείς .
https://www.hairlossgr.com/threads/Γυροειδης-αλωπεκία-βοηθεια.11767/#post-201492
στο παραπάνω σύνδεσμο είχε αναφερθεί ο χρήστης λεοπόλδος..... αν θες κάνε μια έρευνα, ίσως αξίζει
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikipitri

Member
Σε ευχαριστώ le2der.
Το θέμα είναι ότι εγώ παρουσιάζω μικρές τρύπες και διάχυτη αραίωση στο υπόλοιπο τριχωτό.
Με την κορτιζόνη έβλεπα αποτελέσματα μέσα σε ένα δίμηνο... ότι άλλο έχω εφαρμόσει, είτε μινοξιδίλη, είτε μασάζ, είτε διάφορα άλλα ματζούνια δεν με πιάνουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Και εγώ είχα μια περίοδο γύρω στον ένα μήνα μία τρύπα στα γένια αλλά μετά επανήλθε μόνο του.
Τώρα αναρωτιέμαι βέβαια αν η αραίωση που έχω στο μαλλί είναι και αυτή areata μιας και είχα το ίδιο θέμα και στα γένια.
Με την κορτιζόνη έβλεπα αποτελέσματα μέσα σε ένα δίμηνο... ότι άλλο έχω εφαρμόσει, είτε μινοξιδίλη, είτε μασάζ, είτε διάφορα άλλα ματζούνια δεν με πιάνουν.

Σε τι κατάσταση βρίσκεσαι τώρα mikipitri? Σε βοήθησε η κορτιζονη τελικά?
 

Kostasskorp

New Member
φιλε μου εκανα κ εγω 2 ενεσεις κορτιζονης που μου συνεστησε ο δερματολογος πανε τωρα περιπου 15 μερες απο την τελευταια..δν εχω δει καποιο αποτελεσμα ως τωρα, σε μερικες μερες που θα ξαναπαω θα δω τι θα μου πει για τη συνεχεια!
εχω την εντυπωση λες κ κανει τον κυκλο απο μονο του γτ αν κρινω απο τα πρωτα σημεια που ειχα τα κενα κατι ειχε αρχισει να χαζοφαινεται με ασπρες τριχες πριν ακομα επισκεφτω γιατρο!
θα του ζητησω ομως να μου γραψει κ μια γενικη εξεταση αιματος να δω τι παιζει απο σιδηρο κτλ.
εσυ εχεις κανει?στο προτεινε κανενας απο οσους πηγες?
Φίλε εάν είσαι ακόμη στο φόρουμ,μπορείς να απαντήσεις εάν τελικά με τις ενέσεις είχες αποτέλεσμα?
 
Μπλουζα