Τρυπες στα γενια

mikipitri

Member
Το απόγευμα θα ξανατρέξω και σε άλλα δύο φαρμακεία...
Πάντως από τα 50 ευρώ στα 150 που μου ζήτησαν είναι τεράστια διαφορά!!!
Στους 5 μήνες πόσες συνολικά θεραπείες έκανες φίλε cypress?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cypress

Member
το ενέσιμο διάλυμα για τις ενδοβλαβικές είναι ένα φτηνό φθοριο-κορτιζονούχο σκεύασμα το οποίο το έχει ο δερματολόγος
που είναι ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπεύθυνος για τη θεραπεία.
Δεν το αγοράζεις, ούτε κάνεις μόνος σου ενέσεις!!!

Σε φαρμακείο αναζητούμε τις τοπικές λοσιόν που μπορεί να περιέχουν μινοξιδίλη, κορτιζόνη κα

Εκανα δύο γύρους ενέσεων και πήγε πολύ καλά.
Αποτελέσματα θα δεις στον ένα μήνα (πάνω-κάτω) από τις πρώτες ενέσεις.
Ωστόσο μπορεί να εμφανιστούν νέες τρύπες αλλού.

Γενικά, αν βγαίνει χνούδι στις παλιές τρύπες είναι πολύ ενθαρρυντικό γιατί σημαίνει
ότι αποκαθίσταται σιγά-σιγά η ανοσοποιητική ανωμαλία ακόμα και αν σχηματίζονται νέες τρύπες.

Τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται σκούρα όταν δεν εμφανίζεται χνούδι μετά από 3-4 μήνες ή δεν υπάρχει ανταπόκριση στις θεραπείες.

Εσύ πόσο καιρό το παλεύεις;
 

mikipitri

Member
Μεχρι στιγμής το πάλευα (όχι καθημερινά και όχι με συστηματική θεραπεία) με τοπικά κορτιζονούχα διαλλύματα με 5% προσθήκη μινοξ. Στις αρχές δεν έβλεπα να κινείται κάτι. Τον τελευταίο μήνα που προσπάθησα να είμαι πιο συνεπής βλέπω χνουδακια. Όταν λέω συνεπής εννοώ έβαζα 4-5 φορές την εβδομάδα το τοπικό. Από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι με τις ενέσεις θα δω σημαντική πρόοδο αλλα 150€ τη φορά τα θεωρώ υπερβολικά. Αν ήταν για μια φορά θα το έδινα το ποσό, αλλά ο τύπος μου είπε τον πρώτο μήνα δυό φορές και μετά άλλες 5, από μία φορά το μήνα... Δλδ 7*150=1050€!!!
 

cypress

Member
ζήτα και από αλλού βοήθεια γιατί οι ενέσεις είναι αποτελεσματικές και νομίζω ότι ο γιατρός σου κλέβει κανονικότατα.
Είναι στανταρ θεραπεία πρώτης γραμμής, δεν είναι κάτι εξειδικευμένο και εξωτικό.

Το εχεις πάνω από χρόνο; Ποσο περίπου ποσοστό έχεις χάσει από μαλλιά;
Έχεις απώλειες από το hairline του σβέρκου;
 

mikipitri

Member
Όλο το σκηνικό με τα κενά άρχισε περίπου 5 χρόνια πριν αλλα ήταν πολύ μικρά και συνήθως ξαναγέμιζαν μόνα τους μετά από λίγο πιο προσεκτική διατροφή, άσκηση και φυσικά σε περιόδους με μειωμένο στρες!

Από πέρσυ το Μάρτη, μετά από δέκα μέρες 40 πυρετό άρχισε η κάτω βόλτα... Τα κενά μεγάλωσαν, κάποια που τα παρατηρώ ενώθηκαν με τα άλλα, και γενικά δεν βλέπω να επανέχεται το μαλλί με τίποτα σε υγιή κατάσταση!!! Το περίεργο είναι ότι στα σημεία που έχουν πέσει τα μαλλιά δεν είναι τελείως κενά αλλά έχουν παραμείνει καμιά δεκαριά τρίχες οι οποίες μάλιστα είναι μαύρες και φαινομενικά δυνατές. (Να σημειώσω την ηλικία μου: 41)

Φυσικά αναγκάζομαι και τα ξυρίζω όσα έχουν μείνει για να μη δείχνουν τόσο χάλια. Στο hairline του σβέρκου δεν έχω προς το παρόν κάποια απώλεια.

Εσυ cypress έκανες επίσης propiochrone ή κατι άλλο;
 

cypress

Member
Εγώ την περασα την Areata πέρισυ τέτοια εποχή και ήταν εκτεταμένη στο κεφάλι αλλά επανήλθαν αμέσως μόλις ηρέμησα και με τη βοήθεια της θεραπείας. Δεν έχω υποτροπιάσει για την ώρα.

Να ξέρεις ότι η θεραπεία είναι βοηθητική και ο οργανισμός ειναι που αποκαθιστά /ή όχι τη βλάβη που προκαλεί ο ίδιος.
Είναι πολύ παράξενη πάθηση.

Η υποτροπή δεν είναι πολύ καλό σημάδι και ότι σου κρατά πάνω από χρόνο χωρίς τάση αποκατάστασης.
Δεν θυμάμαι τι αγωγή είχα πάρει, ειδικά τις ενέσεις. Δεν τις προμηθεύτηκα εγω αλλά ο δερματολόγος.
Λοσιόν είχα σίγουρα και για ένα διάστημα πήρα και κορτιζόνη από το στόμα σε ισχυρή δόση.

Σε τι φαση είσαι τωρα; Έχει αδειάσει σε αρκετά σημεία το κεφάλι σου;
 

mikipitri

Member
Όλο αυτό το διάστημα είμαι με τρομερό στρες και το καταλαβαίνω... Ίσως για αυτό δεν επανέρχεται το μαλλί. Το κακό βέβαια είναι το διάστημα του έτους χωρίς αποκατάσταση!!!
Αυτή τη στιγμή έχω τέσσερα μεγάλα κενά (με καμιά δεκαριά τρίχες όπως είπα) αλλά στο υπόλοιπο κεφάλι υπάρχει κανονικά μαλλί (ίσως λίγο πιο αραιό στο πάνω μέρος)
Μπορεις με πμ να μου πεις σε πιο δερματολόγο πήγες; (Ελπίζω να είσαι Αθήνα)
 

kkpks

Member
παιδια να ενημερωσω λιγακι το θεμα κυριως για να γνωριζουν κ οι υπολοιποι που θα διαβασουν...
παει 1 μηνας απο τη 2η κορτιζονη..τα κενα μου παροτι ηταν μεγαλα εχουν καλυφθει ολα κ με εξεπληξε ευχαριστα το ποσο συντομα εγινε!σε καποια μερη αποκατασταθηκαν πληρως κ σε αλλα(το πιο προσφατο κ μεγαλυτερο που ειχα) εχουν γεμισει μαυρες τριχες σε σημειο που δν ξεχωριζει κ ιδιατερα απο τα υπολοιπα φυσιολογικα γενια!
ωστοσο εδω κ 10 μερες εχω δει κ ενα καινουργιο κενο στο πηγουνι πολυ μικρο σε μεγεθος φακης.
 

edyuser1

Active Member
Μπορει να κλεισει και εκεινο λογικα η επήρεια του φαρμακου δεν περναει τοσο ηρηγορα.πάντως χαιρομαι που ελυσες το προβλημα σου.
 

kkpks

Member
Μπορει να κλεισει και εκεινο λογικα η επήρεια του φαρμακου δεν περναει τοσο ηρηγορα.πάντως χαιρομαι που ελυσες το προβλημα σου.

Να'σαι καλα κ ευχαριστω ειλικρινα..τα παλια σου ποστ αλλα κ τα πιο προσφατα για το δικο μου θεμα βοηθησαν αρκετα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
Επανέρχομαι μετά από τρελό τρέξιμο λόγω δουλειάς. Έκλεισα ραντεβού σε δερματολόγο τελικά με 40€ και θα του πάω το ενέσιμο διάλυμα. Μου πρότεινε και το celestone αλλά προτίμησα το propiochrone αφού είναι δοκιμασμένο από τους περισσότερους εδώ. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.... Φαντάζομαι μετά από τη δεύτερη επίσκεψη θα αρχίσει να φαίνεται κάτι...
 

kkpks

Member
φιλε στα γενια θα δεις γρηγορη αποκατασταση..τωρα για το μαλλι δν γνωριζω να σου πω δν εχω εμπειρια!
γιατι 40αρι ομως?αφου θα του πας ετοιμο το propiochrone :p
 

mikipitri

Member
Το θεωρεί ιατρική πράξη το να μου κάνει τις ενέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ελπίζω να έχει πάντως τα ίδια αποτελέσματα με τα γένια.....
 

kkpks

Member
αφου τελικα θα κανεις τις συγκεκριμενες κ το ξερεις εκ των προταιρων γνωμη μου να εβρισκες ενα αλλο φαρμακειο που να τις κανει επι τοπου οπως εκανα κ εγω..θα την εβγαζες με 6 ευρω :p
 

mikipitri

Member
Σε δυο - τρία ακόμη που ρώτησα, κανείς δεν αναλάμβανε να τις κάνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Βαρέθηκα να ψάχνω και αποφάσισα να τις κάνω σε δερματολόγο τελικά...
 

kkpks

Member
Μηπως εχει να κανει οτι πας χωρις συνταγη γιατρου?ετσι ισως κ να δικαιολογειται...
 

mikipitri

Member
Λοιπόν, μια εβδομάδα μετά την πρώτη ενέσιμη θεραπεία και μπορώ να πω ότι έχουν σταματήσει να μεγαλώνουν τα κενά και νιώθω τις υπάρχουσες τρίχες πιο δυνατές. Δεν ξέρω αν θα δω αποτέλεσμα μετά τη δεύτερη θεραπεία, αλλά προς το παρον τα κενά παραμένουν... Ίσως βιάζομαι βέβαια αλλά θα δείξει.
Kkps, edyuser1 πότε είδατε εμφανή αποτελέσματα; Θα πρέπει να περιμένω σε ένα μήνα τη δεύτερη θεραπεία για να δω κάποια περαιτέρω βελτίωση ή η κορτιζόνη παρά το ότι πέρασε μια εβδομάδα συνεχίζει να "δουλεύει";;;
 

edyuser1

Active Member
Φιλε μου εμςις τις καναμε τις ενεσεις ανα 7 ημερες η 6 δςν θυμαμαι καλα δλδ σε ενα μηνα είχα ξεμπερδεψει απο τις ενεσεις που ηταν στο συνολο 3.αποτελεσματα ειδα προσωπικα στον ενα μηνα και μετέπειτα.ολα αυτές οι οδηγιες ειναι απο γιατρι και δουλευουν.
 

kkpks

Member
φιλε θα σου πω χαρακτηριστικα στη δικη μου περιπτωση σχεδον ειχε αδειασει ολος ο λαιμος εκτος απο τη μεση φαντασου..αριστερα κ δεξια ηταν τραγικα!νομιζω πανω στις 15 μερες αρχισαν να βγαινουν ξανθες τριχες,σε ενα μηνα ακριβως(μετρωντας απο τη 2η κορτιζονη που ειχα κανει)ολα τα κενα γεμισανε κ ηδη ειχαν μαυρισει οι τριχες που βγαιναν!πλεον μονο σε ενα σημειο ειναι λιγο πιο λεπτες(ηταν κ το μεγαλυτερο κενο που ειχα) απ'οτι τα γενια που προυπηρχαν αλλα δν ξεχωριζει!
 
Μπλουζα