Τρυπες στα γενια

mikipitri

Member
Στα γένια θεωρώ σίγουρο ότι αργά η γρήγορα θα ξαναβγούν με την κατάλληλη θεραπεία!!!
Στα μαλλιά είναι το δύσκολο όπου στην περίπτωσή μου δεν βλέπω καμία πρόοδο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
το ελπιζω κ πιστευω με το ξυραφι μηπως γινει πιο συντομα!στο πηγουνι ειχα μια μικρη τρυπα ηταν η τελευταια που ειχα ανοιξει κ σχεδον εχει κλεισει,ξεκινησε με ασπρες τριχες κ σκουραινουν σταδιακα!
οχι χειροτερα δν βλεπω να γινονται πλεον αλλα τοσο καιρο που το αφησα εχω φτασει σε σημειο αστα να πανε,ετσι δλδ το πηρα αποφαση να ξεκινησω θεραπεια!
με ενθαρρυνες κ εσυ με τις κορτιζονες κ σε ευχαριστω πολυ γι'αυτο!
τιποτα φιλε μου επειδη ειχα προσωπικη εμπειρια απο αυτο και επειδη και εγω ειχα χασει τον χρονο μου με αλοιφες και τετοια,εβγαλα το συμπερασμα οτι value for time ειναο οι ενεσεις ολα τα αλλα ειναι χασιμο χρονου.ξεκινουσα με μια μικρη τρυπουλα και με τις αλοιφες γινοταν 2 ευρω μεσα σε μηνα.θα δεις συντομα να κλεινουν ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikipitri

Member
Edyuser1 τι ενέσεις έκανες? Ζητούσες απλά ενέσεις κορτιζόνης ή κάποια συγκεκριμένη μάρκα?
 

edyuser1

Active Member
propiochrone μολις τωρα ειδα το βιβλιαριο υγειας ετσι ονομαζονται.ειναι αυτες που με ειχε γραψει ο γιατρος.
 

kkpks

Member
mikitripi τις ιδιες που αναφερω πιο πανω..propiochrone λεγονται.απ'οτι ειχα διαβασει (τωρα δν το βρισκω να στο κανω c/p) ελεγε οτι χορηγειται σε κατι αρθριτιδες κ ιστοριες αλλα κανει κ στην περιπτωση της αλωπεκιας
 

mikipitri

Member
Άρα πάω κατευθείαν στον φαρμακοποιό και ζητάω να μου πατήσει propiochrone!!!
Δεν μπαίνω στη διαδικασία να μου τις γράψουν, έτσι κι αλλιώς 5-6 ευρώ έχουν από ότι είδα...
Σας ευχαριστώ παιδιά... και καλή μου επιτυχία ;-)
 

mikipitri

Member
Παιδια εφαγα ακυρο!!!
Σε δυο φαρμακεια της γειτονιας που πηγα δεν αναλαμβανουν να κανουν ενεσιμα... Η μια φαρμακοποιος μαλιστα μου προτεινε να μου το φτιαξει ως τοπικο με 5% μινοξιδιλη μεσα...
 

kkpks

Member
στο ειχα ηδη πει με τα φαρμακεια τι παιχτηκε,παροτι πηγα με συνταγη γιατρου ειχαν ενστασεις να μου τις κανουν αλλα τελικα επεμενα!τωρα αυτο το μειγμα που λες με μινοξιδιλη δν γνωριζω!μηπως να ζητουσες σε εναν δερματολογο να σου γραψει τη συνταγη?
 

mikipitri

Member
Τη συγκεκριμενη φαρμακοποιο την ξερω χρονια... Απλα βαριεται!!! Ισως και να μην την συμφερει να κατσει να μου κανει ενεσεις για 5-10-20€ (δεν ξερω τι θα ζητουσε)!!!
Τωρα, το τοπικο που προτεινε ισως το εκανε απλα για να ξεμπλεξει απο τις ενεσεις...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
ενεσεις κανε φιλε ασε τα τοπικα οι ενεσεις δουλευουν καλα. εκτος αν θελεις να κανεις πειραματα?αλλα πανε σε κανεναν γιατρο πρωτα και να στα γραωει κανονικα και να σου πει αν κανει και για τα μαλλια δουλεια μπορει για εκει να υπαρχει κατι αλλο
 

mikipitri

Member
Μόνο ένας δερματολόγος (ο γνωστός στην Αγίου Μελετίου... μη λέμε ονόματα και του κάνουμε και διαφήμιση) μου έχει πει για ενέσεις κορτιζόνης αλλά αυτός μου ζήτησε 150€ την κάθε φορά. Δεν μου είπε τι είδους κορτιζόνη θα χρησιμοποιήσει. Θεωρώ ότι αφού η propiochrone κάνει για τα γένια την ίδια δουλειά θα κάνει και για το τριχωτό. Απλά πιστεύω ότι είναι κοροϊδία να δώσω 150€ και να πάω στον συγκεκριμένο... Άσε που δεν περισσεύουν και τόσα...
 

kkpks

Member
μεγαλη απατη τι 150.
δοκιμασε κ σε κανα αλλο φαρμακειο αν το εχεις παρει αποφαση,αλλιως ρωτα αλλη μια σε κανα δερματολογο απο τους τοσους που ειπες οτι πηγες μηπως στις γραψει!
 

edyuser1

Active Member
Μόνο ένας δερματολόγος (ο γνωστός στην Αγίου Μελετίου... μη λέμε ονόματα και του κάνουμε και διαφήμιση) μου έχει πει για ενέσεις κορτιζόνης αλλά αυτός μου ζήτησε 150€ την κάθε φορά. Δεν μου είπε τι είδους κορτιζόνη θα χρησιμοποιήσει. Θεωρώ ότι αφού η propiochrone κάνει για τα γένια την ίδια δουλειά θα κάνει και για το τριχωτό. Απλά πιστεύω ότι είναι κοροϊδία να δώσω 150€ και να πάω στον συγκεκριμένο... Άσε που δεν περισσεύουν και τόσα...
πολλα λεφτα ρε φιλε παρε τις ενεσεις απο το φαρμακειο και καποιον θα βρεις να στις χτυπησει δεν γινετε να μην βρεις. κατι γιαγιαδες ξερουν μερικες φορες να χτυπανε ρωτα και τους δικου σου εκει η καμια φιλη νοσηλευτρια αν εχει και στην χειροτερη των περιπτωσεων πανε σε κανενα γυμναστηριο και πιασε τον πιο φουσκωτο που θα βρεις και αυτοι στα κωλορακια τα χτυπανε :)
 

mikipitri

Member
Χαχαχαχα
Λες να αρχίσω να "γαζώνομαι" μόνος μου? Μετά τη δεύτερη-τρίτη φορά θα έχω μάθει!!!
Πλάκα πλάκα τώρα με τα 150 που ζητάει ο τύπος θα πάρω σχεδόν 30 μπουκαλάκια propiochrone... (κοντά στα 5 ευρώ έχει)... θα βρω και καμιά γιαγιά να θα μου τις κάνει, άρα τζετ!!!
 

kkpks

Member
Παντως κ μονος σου που λες δν ειναι τπτ γτ βαρας στο ψαχνο πανω δεξια :p κοιτα κ σε αλλα φαρμακεια ομως σιγουρα θα βρεις να στην κανουν απλα δν ξερω αν σκαλωνουν επειδη πας διχως συνταγη γιατρου γτ ετσι γραφει οτι χορηγειται
 

cypress

Member
Λοιπόν:

Στα γένια είναι πολύ συνηθισμένες οι τρύπες.
Σε κάποιες περιπτώσεις επεκτείνονται και στα μαλλιά.

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για Alopecia Areata και ΝΑΙ ευθύνεται το άγχος και ίσως τα γονίδια.

Στο 75-80% θεραπεύεται από μόνη της μέσα σε ένα χρόνο.

ΟΜΩΣ
Εαν είναι πολύ εκτεταμένη στα μαλλιά (>50%) ή πέσουν όλα
Εαν πέφτουν φρύδια-ματoτσίνορα και από άλλα σημεία του σώματος
τα πράγματα είναι δύσκολα και πατε συνήθως για καθολική γυροειδή αλωπεκία
που πολύ δυσκολα αντιμετωπίζεται.
Επίσης αν συμβεί σε νεαρή ηλικία επίσης δεν είναι καλό σημάδι.

Εξ ίσου βαριά περίπτωση είναι και η ΟΦΙΑΣΗ, (Ophiasis) ένας τύπος γυροειδούς
που οι τρύπες αναπτύσσονται στο σβέρκο και πίσω από τα αυτιά με αποτέλεσμα
να σχηματίζεται μια άτριχη ζώνη από το ένα αυτί ως το άλλο. Και αυτή συνήθως οδηγεί
σε καθολική UNIVERSALIS ALOPECIA. Όταν η areata προσβάλει το hairline του σβέρκου και πίσω από τα αυτιά, τα πράγματα συνήθως δεν είναι καλά.

Οι ενέσεις που μιλάτε λέγονται ΕΝΔΟΒΛΑΒΙΚΕΣ και γίνονται μόνο από δερματολόγο
Είναι πολύ φτηνές. Εγώ είχα πληρώσει 50 ευρώ την επίσκεψη για κάθε γύρο θεραπείας με ενέσεις
και ήταν πολλές αφού είχα μεγάλα κενά στο κεφάλι.

Στις περισσότερες περιπτώσεις δουλεύουν πολύ καλά. Σε εμένα ξαναφύτρωσαν όλα τα μαλλιά μέσα σε 5 μήνες.

Πάντως το άγχος είναι το νούμερο ένα επιβαρυντικός παράγοντας για την areata. Το επιβεβαιώνω.
Είναι άτιμη πάθηση, δεν μπορεί κανένας να προβλέψει ποσο θα επεκταθεί και προκαλεί από μόνη της άγχος που την ανατροφοδοτεί. Θέλει μεγάλη υπομονη. Πάντως είναι αντιμετωπίσιμη στις περισσότερες περιπτώσεις και αυτό είναι το καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kkpks

Member
Κατατοπιστικοτατος!!!αυτο το ποστ σιγουρα θα ενθαρρυνει κ το φιλο μας mikipitri που λεει για ενεσιμα..τον βλεπω να φευγει σουμπιτος για αναζητηση φαρμακειου :p
 
Μπλουζα