Τρεις περιπτωσεις μμ για μελετη

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Ωστόσο θεωρείς ότι αν την έχεις ήδη ξεκινήσει και την κόψεις θα έχεις μεγάλη χασούρα? Η πιστεύεις ότι η φίνα από μόνη της αρκεί για να κάνει όλη τη δουλειά και ως εκ τούτου η μινο είναι περιττή?

Σαφέστατα, αν ξεκινήσεις φίνα η μίνο είναι περιττή. Βέβαια αν κάνεις μμ και θες ένα boost γρηγορησ φύτρωσης μπορεις να την χρησιμοποιήσεις για ένα διάστημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρεις χειροτερη σε παρενέργειες τη μινο απο φινα?

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο απλά είναι διαφορετικες. Οι παρενέργειες της μινο είναι μόνιμες και επηρεάζουν σχεδόν την πλειοψηφία των περιπτώσεων. Αυτές της φίνα την μειοψηφία και πολλές φορές μπορεί κάποιες από αυτές παροδικές. Φυσικά κάποιος θα μας πει για την σημαντικότητα των παρενεργειών. Αυτά τα έχουμε αναλύσει άπειρες φορές, δεν χρειάζεται άλλη μια.
 

tasos33

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Ωστόσο θεωρείς ότι αν την έχεις ήδη ξεκινήσει και την κόψεις θα έχεις μεγάλη χασούρα? Η πιστεύεις ότι η φίνα από μόνη της αρκεί για να κάνει όλη τη δουλειά και ως εκ τούτου η μινο είναι περιττή?
Ακόμα και αν δεν την κόψεις μετά από λίγα χρόνια θα χάσεις σχεδόν όσα έχει κερδίσει.

Εμένα μετά από σχεδόν δέκα χρόνια επανεκφυση δε μου έδωσε ποτέ, μόνο σταθεροποίηση της καταστασης.
 

spi

Well-Known Member
Χρόνια χρήστης μινοξ. Τον πρώτο χρόνο η αλλαγή των μαλλιών ήταν εντυπωσιακή σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό. Την έκοψα ένα χρόνο και έχασα ότι κέρδισα που συνυπολογίζοντας και αυτά που έπεσαν έτσι κι αλλιώς η κατάσταση ήταν χειριστή. Την ξεκίνησα εκ νέου και πιστεύω πως λόγω ψυχολογίας την βάζω πλέον. Από παρενέργειες; Τίποτα απολύτως. Ούτε πόνος στο στήθος, ούτε κατακράτηση ούτε ρυτίδες ούτε κύκλοι.
 

manly_Man

Well-Known Member
αρα να την σταματησουμε λετε
Αν δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα τοτε γιατι να την κοψεις και να ρισκαρεις; εγω προσωπικα δεν εχω καμια παρενεργεια και συνεχιζω εδω κ χρονια. Παντα κατι θα σου δινει εστω και αν δεν το καταλαβαινεις εσυ αμεσα και νομιζεις οτι δεν βοηθαει επειδη δεν σου δινει επανεκφυση πλεον. Θα καταλαβεις ομως ποσο σε βοηθουσε αν την σταματησεις και χειροτερεψεις...επειδη επιμηκυνει την αναγενη φαση των τριχων εχει σαν αποτελεσμα να βλεπεις περισσοτερες τριχες στο κεφαλι σου την ιδια στιγμη και μειωση του shedding. Μην ξεχναμε οτι μαζι με την φιναστεριδη είναι οι 2 μοναδικες εγκεκριμενες θεραπειες για την τριχοπτωση απο τον FDA.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν σου δημιουργει καποιο προβλημα τοτε γιατι να την κοψεις και να ρισκαρεις; εγω προσωπικα δεν εχω καμια παρενεργεια και συνεχιζω εδω κ χρονια. Παντα κατι θα σου δινει εστω και αν δεν το καταλαβαινεις εσυ αμεσα και νομιζεις οτι δεν βοηθαει επειδη δεν σου δινει επανεκφυση πλεον. Θα καταλαβεις ομως ποσο σε βοηθουσε αν την σταματησεις και χειροτερεψεις...επειδη επιμηκυνει την αναγενη φαση των τριχων εχει σαν αποτελεσμα να βλεπεις περισσοτερες τριχες στο κεφαλι σου την ιδια στιγμη και μειωση του shedding. Μην ξεχναμε οτι μαζι με την φιναστεριδη είναι τα 2 μοναδικα εγκεκριμενα φαρμακα για την τριχοπτωση απο τον FDA.

Εννοείται αν κάποιος είναι σίγουρος ότι δεν έχει παρενέργειες και δεν έχει και πρόβλημα καθημερινότητας δεν υπάρχει λόγος να την διακόψει, στο κάτω κάτω της γραφής είναι εγκεκριμένο φάρμακο κατά της ΑΑ, σίγουρα κάτι δίνει.
 

Jumanji

Active Member
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο απλά είναι διαφορετικες. Οι παρενέργειες της μινο είναι μόνιμες και επηρεάζουν σχεδόν την πλειοψηφία των περιπτώσεων. Αυτές της φίνα την μειοψηφία και πολλές φορές μπορεί κάποιες από αυτές παροδικές. Φυσικά κάποιος θα μας πει για την σημαντικότητα των παρενεργειών. Αυτά τα έχουμε αναλύσει άπειρες φορές, δεν χρειάζεται άλλη μια.
Θα μεινω σε αυτο που ειπες για την σημαντικοτητα των παρενεργειων!μερα με τη νυχτα να μπεις σε διαδικασια συγκρισης
 

karol

Member
Ουτε εγω θα πρότεινα μινοξιδιλη σε κάποιον .
Νομίζω οτι δε κανει πολλα και σου χαλάει το προσωπο
Μπορεις όμως να μας πεις γιατι δε θα πρότεινες εσυ?
Δηλαδή για ποιο λόγο .
Καλησπερα, Οταν λες οτι σου χαλαει το προσωπο , τι ακριβως εννοεις? λογω μαυρων κυκλων κατω απο τα ματια?
 

karol

Member
Ουτε εγω θα πρότεινα μινοξιδιλη σε κάποιον .
Νομίζω οτι δε κανει πολλα και σου χαλάει το προσωπο
Μπορεις όμως να μας πεις γιατι δε θα πρότεινες εσυ?
Δηλαδή για ποιο λόγο .
Προσωπικα τη χρησιμοποιω συστηματικα 7 χρονια με καποια διαειμματα και οντως παρατηρω οτι το προσωπο μου ειναι σαν να παιρνω κορτιζονη (αν και εχει και κορτιζονη μεσα το φτιαχτο ) . Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να τη κοψω διοτι καθε φορα που τη κοβω , πανε τα μαλλια μου...Αλλα μεγαλη αλλαγη στη φατσα και γι αυτο σκαλωσα με αυτο που ειπες.
Πιστευεις δηλαδη οτι αν κοπει ξανα γυρναει το ποροσωπο στην αρχικη κατασταση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Προσωπικα τη χρησιμοποιω συστηματικα 7 χρονια με καποια διαειμματα και οντως παρατηρω οτι το προσωπο μου ειναι σαν να παιρνω κορτιζονη (αν και εχει και κορτιζονη μεσα το φτιαχτο ) . Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να τη κοψω διοτι καθε φορα που τη κοβω , πανε τα μαλλια μου...Αλλα μεγαλη αλλαγη στη φατσα και γι αυτο σκαλωσα με αυτο που ειπες.
Πιστευεις δηλαδη οτι αν κοπει ξανα γυρναει το ποροσωπο στην αρχικη κατασταση?
Απο τη φωτογραφία καλα φαίνεσαι πάντως
 

Georgie

Well-Known Member
ηταν οταν την ειχα διακοψει :D
Τι να πω ρε girl .
θα σε συμβουλέψω σα sugar daddy .
:)
Θα ξεκινάς τη μερα σου με serum βιταμίνης C και μετα ενυδατική ( να μην εχει ρετινόλη ) και μετα SPF 30.
Κρέμα για τα ματια Cerave .
To βράδι serum βιταμινη Α και μετα μια βραδινή ενυδατική με ρετινόλη η νιασιναμιδη και επίσης κρέμα ματιών της cerave .
Σε
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
True και αναμενόμενο, για 2 λόγους που εύκολα τους καταλαβαίνουν όσοι παρακολουθούν το φόρουμ.
 
Μπλουζα