Τρεις περιπτωσεις μμ για μελετη

Roni

Member
Ρωταω για να καταλαβω τι θα μου κανει.Θα εχω πιο γρήγορα το αποτέλεσμα απλα η θα βοηθήσει στο ποσοστό φυτρωσης των μοσχευμάτων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
εγω νομιζω οτι η μινοξιδιλη πέραν την αυξηση στην ταχυτητα φυτρωσης, μεσω της αγγειοδιαστολής και αύξησης της αιματικής ροής στο δερμα του κεφαλιού και σε συνδιασμο με τις βιταμινες να μπορει να βοηθήσει εστω και λιγο τα μαμα σου μαλλια που ειναι επηρεασμενα απο την dht να επιβιωσουν, σε περιπτωσεις που ο γιατρος μπαινει αναμεσα σε μαμα μαλλια πχ διαχυτη αραιωση. Βεβαια η καλυτερη λυση θα ηταν η φιναστεριδη στην αποφυγη shockloss.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το σωστό πάντα αυτό είναι που σου προτείνει ο γιατρός και πρέπει να το ακολουθείς κατά γράμμα,αλλά σε ζητήματα ελλάσονος σημασίας και κυρίως άνευ ουσίας ακολουθείς και τη λογική.
Άμα μιλούσαμε για φίνα να το δεχτώ ότι εκεί θέλει σκέψη και προβληματισμό γιατί οι αλλαγές που σου επιφέρει είναι δραστικές,αλλά για μίνοξ ποιό το νόημα.
Άμα γνωρίζεις κάποια βασικά, δεν θα το έκανες αλλά και ο καθένας πράττει κατά συνείδηση άλλωστε.

Ναι αλλά αν κάτι δεν πάει καλά δίνεις πάτημα στην κλινική να σου πει δεν ακολούθησες τις οδηγίες μου και στο μυαλό σου την ευκαιρία να "κολλήσει" στο τι θα γινόταν αν έβαζες (πχ Giannis1991).

Roni, η δική μου άποψη είναι να βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, κακό δεν θα σου κάνει, πιθανώς καλό οπότε η απόφαση είναι εύκολη.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ δεν νομίζω ότι σου προσφέρει τίποτα απολύτως μόνο γρήγορη φυτρωση.
Μέσω της αγγειοδιαστολής απλά φαινομενικά κάνει την τρίχα να φαίνεται πιο υγιή.
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι αλλά αν κάτι δεν πάει καλά δίνεις πάτημα στην κλινική να σου πει δεν ακολούθησες τις οδηγίες μου και στο μυαλό σου την ευκαιρία να "κολλήσει" στο τι θα γινόταν αν έβαζες (πχ Giannis1991).

Roni, η δική μου άποψη είναι να βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, κακό δεν θα σου κάνει, πιθανώς καλό οπότε η απόφαση είναι εύκολη.
Αυτό είναι ορθό αλλά αν σου δημιουργεί θέμα που στην πλειοψηφία δημιουργεί τι θα κάνεις?
Θα το πεις στην κλινική θα μου πεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι ορθό αλλά αν σου δημιουργεί θέμα που στην πλειοψηφία δημιουργεί τι θα κάνεις ?
Θα το πεις στην κλινική θα μου πεις.

Στα μμ μαλλιά (αλλά και τα άλλα) δεν θα σου δημιουργήσει κανένα θέμα. Τα side effects που έχει μόλις την κόψεις μετά το διάστημα που σου προτείνει η κλινική θα εξαφανιστούν.
 

vlafo

Well-Known Member
Στα μμ μαλλιά (αλλά και τα άλλα) δεν θα σου δημιουργήσει κανένα θέμα. Τα side effects που έχει μόλις την κόψεις μετά το διάστημα που σου προτείνει η κλινική θα εξαφανιστούν.
Αναφέρομαι σε μαύρους κύκλους,κατακράτηση υγρών και πρήξιμο.
Είχα πάρει για δοκιμή κάποτε για 1 μήνα η λιγότερο και η εμπειρία ήταν πολύ άσχημη όπως την περιέγραψε ο Georgie.
Την πέταξα γιατί δεν αντέχεται αλλά κυρίως δεν μου προσέφερε τίποτα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο και ζημιά να μην σου κάνει, γιατί να πάρεις κάτι (πέρα από τους σωστούς λόγους που ανέφερες) από τη στιγμή που δεν σου προσφέρει τίποτα?
Ψάχνω αλλά δε βρίσκω λόγο.
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτό είναι ορθό αλλά αν σου δημιουργεί θέμα που στην πλειοψηφία δημιουργεί τι θα κάνεις?
Θα το πεις στην κλινική θα μου πεις.
Η κλινική θα πετάξει αετό . Εμένα μου είπαν οτι ειναι η ιδέα μου
Στα μμ μαλλιά (αλλά και τα άλλα) δεν θα σου δημιουργήσει κανένα θέμα. Τα side effects που έχει μόλις την κόψεις μετά το διάστημα που σου προτείνει η κλινική θα εξαφανιστούν.
Κατω απο την ηλικια των 45 οι μεταμοσχεύσεις χωρις φίναστεριδη ειναι ρίσκο.
Τωρα μινοξιδιλη, lllt, βιταμινες κλπ ίσως λειτουργούν προσωρινά, και λιγο πανω απο τα όρια του placebo στο αποτέλεσμα.
Και εγω ένιωσα εγκλωβισμό με τη χρήση μινοξιδιλης . Φοβήθηκα απώλειες στις πίσω ζωνες απο τη διακοπή.
Μάλιστα είχα ζητήσει και συμβουλή απο τον @tol .
Τιποτα δεν εγινε. Μάλιστα το μαλλι μου ειναι καλυτερο απο ποτε.
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Η κλινική θα πετάξει αετό . Εμένα μου είπαν οτι ειναι η ιδέα μου

Κατω απο την ηλικια των 45 οι μεταμοσχεύσεις χωρις φίναστεριδη ειναι ρίσκο.
Τωρα μινοξιδιλη, lllt, βιταμινες κλπ ίσως λειτουργούν προσωρινά, και λιγο πανω απο τα όρια του placebo στο αποτέλεσμα.
Και εγω ένιωσα εγκλωβισμό με τη χρήση μινοξιδιλης . Φοβήθηκα απώλειες στις πίσω ζωνες απο τη διακοπή.
Μάλιστα είχα ζητήσει και συμβουλή απο τον @tol .
Τιποτα δεν εγινε. Μάλιστα το μαλλι μου ειναι καλυτερο απο ποτε.
Που να πάρεις και φίνα?
Ο tol σαν γνήσιος "οπαδός"της φίνας όπως και εγώ άλλωστε θα σε προέτρεψε.
Georgie βάλε καμία φώτο να σε δούμε.
Σε αυτό το φόρουμ οι 50ρηδες έχουν περισσότερο μαλλί από τους 25ρηδες.
Φοβερό....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Πάντως εγώ που αυτή την φορά δεν χρησιμοποιώ μινοξ προχωράει εκνευριστικα αργά η φυτρωση ...σήμερα παρατήρησα τυχαία σχεδόν ψαχουλευοντας το κεφάλι μου ότι έχουν πεταχτεί νέα τροχαλακία κυρίως στο Κράουν αλλά κ στο κενό ...με αγγιλωναν....σε όλες τις άλλες μμ που χρησιμοποίησα μινοξ στο 6μηνο το πολυ είχα τελειώσει με άπειρο ελάχιστη διαφορά μέχρι το 12μηνο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Η κλινική θα πετάξει αετό . Εμένα μου είπαν οτι ειναι η ιδέα μου

Κατω απο την ηλικια των 45 οι μεταμοσχεύσεις χωρις φίναστεριδη ειναι ρίσκο.
Τωρα μινοξιδιλη, lllt, βιταμινες κλπ ίσως λειτουργούν προσωρινά, και λιγο πανω απο τα όρια του placebo στο αποτέλεσμα.
Και εγω ένιωσα εγκλωβισμό με τη χρήση μινοξιδιλης . Φοβήθηκα απώλειες στις πίσω ζωνες απο τη διακοπή.
Μάλιστα είχα ζητήσει και συμβουλή απο τον @tol .
Τιποτα δεν εγινε. Μάλιστα το μαλλι μου ειναι καλυτερο απο ποτε.
Και καλα εκανες που τη σταματησες, φιλε Γιωργο. Αν θυμασαι, οταν ειχαμε επικοινωνησει, σου ειχα πει οτι προσωπικα τη βαζω μια φορα το βραδυ καθαρα για ψυχολογικους λογους. Θεωρω οτι δεν προσφερει τιποτα μετα απο δυο-τρια χρονια χρησης. Αφου σου ειχε προκαλεσει τετοια προβληματα, ηταν σοφη η επιλογη διακοπης.

Απλα σε εμενα δεν προκαλει καμια παρενεργεια (αν και ειμαι και εγω 51, συνομηλικοι, δεν εχω ουτε ρυτιδες, αλλά ουτε μαυρους κυκλους και πρηξιματα). Επομενως, απο τη στιγμη που ουτε κοπος ειναι (λιγο πριν πεσω για υπνο...το πρωι βρεξιμο με λιγο νερο...και ολα κομπλε...ουτε λαδωμα...ουτε τιποτα), ουτε παρενεργειες εχει, συνεχιζω μονο και μονο για ψυχολογικους λογους.

Ειμαι πεπεισμενος οτι, και να τη σταματουσα (μετα απο 20 χρονια χρησης), ειδικα εχοντας "θωρακιστει" απο το υπεροπλο της φινας, δεν προκειται να ειχα καμια παρενεργεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Και καλα εκανες που τη σταματησες, φιλε Γιωργο. Αν θυμασαι, οταν ειχαμε επικοινωνησε, σου ειχα πει οτι προσωπικα τη βαζω μια φορα το βραδυ καθαρα για ψυχολογικους λογους. Θεωρω οτι δεν προσφερει τιποτα μετα απο δυο-τρια χρονια χρησης. Αφου σου ειχε προκαλεσει τετοια προβληματα, ηταν σοφη η επιλογη διακοπης.

Απλα σε εμενα δεν προκαλει καμια παρενεργεια (αν και ειμαι και εγω 51, συνομηλικοι, δεν εχω ουτε ρυτιδες, αλλά ουτε μαυρους κυκλους και πρηξιματα). Επομενως, απο τη στιγμη που ουτε κοπος ειναι (λιγο πριν πεσω για υπνο...το πρωι βρεξιμο με λιγο νερο...και ολα κομπλε...ουτε λαδωμα...ουτε τιποτα), ουτε παρενεργειες εχει, συνεχιζω μονο και μονο για ψυχολογικους λογους.

Ειμαι πεπεισμενος οτι, και να τη σταματουσα (μετα απο 20 χρονια χρησης), ειδικα εχοντας "θωρακιστει" απο το υπεροπλο της φινας, δεν προκειται να ειχα καμια παρενεργεια.
Εσύ Tol έτσι όπως περιγράφεις τα μαλλιά σου που είσαι σε καλύτερη κατάσταση από 20άρη,(κατά δήλωση σου και σε πιστεύω φυσικά)πρέπει να τα κόψεις όλα.
Πιο πολύ το ψυχολογικό είναι πλέον.
 

Georgie

Well-Known Member
Που να πάρεις και φίνα?
Ο tol σαν γνήσιος "οπαδός"της φίνας όπως και εγώ άλλωστε θα σε προέτρεψε.
Georgie βάλε καμία φώτο να σε δούμε.
Σε αυτό το φόρουμ οι 50ρηδες έχουν περισσότερο μαλλί από τους 25ρηδες.
Φοβερό....
Why not
 

Συνημμένα

  • IMG_8758.JPG
    IMG_8758.JPG
    466.2 KB · Προβολές: 62
  • IMG_8760.JPG
    IMG_8760.JPG
    158.2 KB · Προβολές: 58

tol

Well-Known Member
Που να πάρεις και φίνα?
Ο tol σαν γνήσιος "οπαδός"της φίνας όπως και εγώ άλλωστε θα σε προέτρεψε.
Georgie βάλε καμία φώτο να σε δούμε.
Σε αυτό το φόρουμ οι 50ρηδες έχουν περισσότερο μαλλί από τους 25ρηδες.
Φοβερό....
Μια "μπαλκονατη" ολοφρεσκη (πριν 2 λεπτα) φωτογραφια απο εναν 51χρονο χρηστη φινας...με πολυ μικρη ενισχυση τοπικ. Για του λογου το αληθες...
IMG_20200905_115541_HDR.jpg
 

vlafo

Well-Known Member
Μπλουζα