Τρεις περιπτωσεις μμ για μελετη

tol

Well-Known Member
Τελικα, φιλε CVIAL, ανεβαζω τρεις περιπτωσεις στις οποιες εχω τις ενστασεις μου και θα ηθελα τη δικη σου τοποθετηση και φυσικα ολων των φιλων συμφορουμιτων που εχουν τη διαθεση να ασχοληθουν.

Για να μη "χαλαμε" τα αντιστοιχα νηματα μμ, απο τα οποια αντλησα το φωτογραφικο υλικο, θελω να δουμε τις περιπτωσεις ανωνυμα, χωρις να μας ενδιαφερει το ατομο που υποβληθηκε σε μμ. Αυτο που πρεπει να δουμε ειναι αν οι τεχνικες που ακολουθηθηκαν ηταν ενδεδειγμενες.

Προκαταβολικα...προσωπικα διαφωνω και με τις τρεις...για τα δικα μου γουστα, τις δικες μου αποψεις και οπτικες γωνιες, θεωρω οτι δεν ειναι ενδεδειγμενες.

Α) Πρωτη φωτογραφια...ενα θεμα που εχουμε ξανασυζητησει...αδικαιολογητη, κατα την προσωπικη ταπεινη αποψη, ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΕΞΑΓΩΓΗ grafts.
Screenshot_20200903-181728.png


Στη συγκεκριμενη περιπτωση, συνδυασμος strip και fue, εχει γινει για αλλη μια φορα μονοπλευρη εξαγωγη grafts με τη μεθοδο fue...κατω απο τις ουλες των strip.

Ερωτηση...ποιος ο λογος που δεν απλωθηκε η εξαγωγη και στην αριστερη, οπως κοιταζουμε, πλευρα της δοτριας; Δεν εννοω περισσοτερα grafts...τα ιδια grafts, γιατι δεν εξηχθησαν ομοιομορφα απο τις δυο πλευρες; ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ Η ΔΟΤΡΙΑ, αν απλωνοταν η εξαγωγη; Και επειδη στο παρελθον ειχε δοθει μια ερμηνεια "για παρθενες περιοχες" σε επομενη μμ...ο συγκεκριμενος εχει κανει τοσες πολλες μμ που αυτη ηταν σιγουρα η τελευταια...δεν εχει δυνατοτητα για αλλη στο μελλον...γιατι, λοιπον, δεν εγινε ομοιομορφη εξαγωγη;


Β) Δευτερη φωτογραφια...περιπτωση temples....

Screenshot_20200904-190336.png


Προσωπικα δεν μου αρεσει η εικονα...ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ TEMPLES; Αν επροκειτο για την DHI ή τον Βεκρη, δε θα το συζητουσα καθολου...αυτοι ειναι "μακραν νυχτωμενοι", σε ελαχιστα εως μηδενικα περιστατικα εχουμε δει αποκατασταση temples. Εδω, ομως, απο τη στιγμη που εχουμε δει πολλα περιστατικα με "ανοικοδομηση" στα temles, γιατι δεν εγινε και δειχνει "ασχημο" οπτικα το αποτελεσμα; Δεν ειναι λαθος αντιμετωπιση του συγκεκριμενου περιστατικου;


Γ) Τριτη διπλη φωτογραφια...περιπτωση... sentinel hair (σημερα μαθαμε απο τον καθ' υλην ειδημονα CVIAL νεα ορολογια ).

Screenshot_20200904-185251.png


Screenshot_20200904-185342.png


Και οι δυο φωτογραφιες ειναι απο το ιδιο περιστατικο...απο διαφορετικη ληψη.

Συζηταμε ηδη τις τελευταιες ημερες την αντιστοιχη περιπτωση του φιλου Roni, στον οποιο εγινε εξαγωγη καποιων grafts που ηταν διασπαρτα στη hairline και τους κροταφους. Ερωτηση...στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι δεν εγινε εξαγωγη των grafts που βρισκονται χαμηλοτερα της hairline; Ειδικα αυτων των περιπου 50 grafts αριστερα, οπως βλεπουμε; Δεν ειναι ασχημο οπτικα το θεαμα; Προσωπικη αποψη...ή θα επρεπε να κατεβει μισο εκατοστο η hairline (εγχειρημα δυσκολο με μεγαλο ρισκο...που απαιτει πολλα επιπλεον grafts..και πολυ πιθανον δεν υπηρχαν διαθεσιμα) ή το πιο απλο και ενδεδειγμενο, απο τη στιγμη που αποφασιστηκε (ορθως) να ξεκινησει η hairline ενα εκατοστο πιο πανω απο αυτα τα διασπαρτα grafts, να αφαιρεθουν, ωστε να ειναι ωραια η εικονα του πελατη.
Και σε αυτη την περιπτωση, προσωπικη αποψη ειναι οτι δεν μου αρεσει το θεαμα της hairline με τις "ξεμπαρκες" και παραταιρες (αταιριαστες) τριχες.


Θα ηθελα πολυ να διαβασω τις αποψεις και των υπολοιπων μελων...μπορει να κανω λαθος...μπορει η δικια μου οπτικη γωνια...τα δικα μου "θελω" να ειναι εσφαλμενα...παντως θεωρω οτι ειναι ενδιαφερουσες περιπτωσεις που πρεπει να συζητηθουν και να αναλυθουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Για τα temples θα συμφωνησω. Ακομα και ελαχιστες τριχουλες εκει μπορουν να κανουν την διαφορα. Στην μεγαλη εικονα δεν θα φαινεται ασχημο λογικα, αλλα γιατι να μην μπουν και εκει.
 

makis25

Well-Known Member
Για το Α θα πω μια γνωμη , πως ειναι μονοπλευρη η αφαιρεση μοσχευματων για την λιγοτερη δυνατη εκθεση του ασθενη σε τοπικη αναισθησια . Ηδη μερικα εκατοστα πανω εχει εκτεταμενο τραυμα απο το στριπ και το στριπ χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη δοση φαρμακου για το περιορισμο της αιμοραγιας. Η λεγομενη αιμοσταση. Το φαρμακο ειναι η επινεφρινη. Ομως αυτο το φαρμακο σφιγγει τα αιμοφορα αγγεια , περιοριζει το αιμα στην περιοχη και αν το παρακανεις ταλαιπορουνται παραπανω οι θυλακες γιατι απλα δεν μπορουν να αναπνευσουν δεν εχουν να φανε. . Αν απλωνε την εξαγωγη σε ολο το υπολοιπο κεφαλι ενδεχομενως να χρειαζοταν τοση δοση φαρμακου σε ολη την περιοχη και να μην ενοιωθε ανετα με τυχων παρενεργειες του ασθενη , η την αυξημενη πιθανοτητα σοκ λος , ή τον επιρεασμο της βιωσημοτητας των μοσχευματων . Αυτο ειναι το πιο πιθανο . Πιθανον σε επομενη μεταμοσχευση να βγαλει απο το υπολοιπο κεφαλι που αφησε παρθενο.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χωρίς να ξέρω τις περιπτώσεις αλλά γνωρίζοντας τον Tol, εκτιμώ ότι όλες είναι του Αναστασάκη. Οπότε θα επαναλάβουμε την γνωστή διαδικασία.

1η περίπτωση. Δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Οι θέσεις μου είναι γνωστές χωρίς να ξέρω τα specifics της συγκεκριμένης περίπτωσης.

2η περίπτωση. Ναι θα μπορούσε να γίνει, αλλά η διαδικασία αυτή είναι περισσότερο fine tuning, πολλοί χειρουργοί (και διάσημοι) δεν ασχολούνται αν δεν το επισημάνει ο πελάτης, αν δεν τον ενοχλεί. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ο Λορενζο ουδέποτε μου είπε να φτιάξουμε τα temples εγώ το απαίτησα. Θα συμφωνήσω με τον vag ότι σε πιο γενική εικόνα δεν θα φαίνεται άσχημο.

3η περίπτωση. Δεν είναι ακριβώς αυτά που δείχνεις sentinel hairs. Τα sentinel hairs είναι πολύ λιγότερα και σαφώς πιο προσαρμοσμένα στην hairline. Αν θες μπορώ να σου ποστάρω. Και αυτά είναι fine tuning. Μια επίσκεψη και με ένα laser σε 5 λεπτά τα έχεις εξαφανίσει. Το έκανα σε μερικά τέτοια στην 2η μμ μου.

Από τις 3 περιπτώσεις θα έδινα περισσότερη βαρύτητα στην πρώτη. Οι άλλες 2 ειναι minor.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Για το Α θα πω μια γνωμη , πως ειναι μονοπλευρη η αφαιρεση μοσχευματων για την λιγοτερη δυνατη εκθεση του ασθενη σε τοπικη αναισθησια . Ηδη μερικα εκατοστα πανω εχει εκτεταμενο τραυμα απο το στριπ και το στριπ χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη δοση φαρμακου για το περιορισμο της αιμοραγιας. Η λεγομενη αιμοσταση. Το φαρμακο ειναι η επινεφρινη. Ομως αυτο το φαρμακο σφιγγει τα αιμοφορα αγγεια , περιοριζει το αιμα στην περιοχη και αν το παρακανεις ταλαιπορουνται παραπανω οι θυλακες γιατι απλα δεν μπορουν να αναπνευσουν δεν εχουν να φανε. . Αν απλωνε την εξαγωγη σε ολο το υπολοιπο κεφαλι ενδεχομενως να χρειαζοταν τοση δοση φαρμακου σε ολη την περιοχη και να μην ενοιωθε ανετα με τυχων παρενεργειες του ασθενη , η την αυξημενη πιθανοτητα σοκ λος , ή τον επιρεασμο της βιωσημοτητας των μοσχευματων . Αυτο ειναι το πιο πιθανο . Πιθανον σε επομενη μεταμοσχευση να βγαλει απο το υπολοιπο κεφαλι που αφησε παρθενο.
Ευχαριστω, φιλε Μακη...σιγουρα ειναι μια διαφορετικη προσεγγιση...για τις αλλες δυο περιπτωσεις, ποια ειναι η αποψη σου;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για το Α θα πω μια γνωμη , πως ειναι μονοπλευρη η αφαιρεση μοσχευματων για την λιγοτερη δυνατη εκθεση του ασθενη σε τοπικη αναισθησια . Ηδη μερικα εκατοστα πανω εχει εκτεταμενο τραυμα απο το στριπ και το στριπ χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη δοση φαρμακου για το περιορισμο της αιμοραγιας. Η λεγομενη αιμοσταση. Το φαρμακο ειναι η επινεφρινη. Ομως αυτο το φαρμακο σφιγγει τα αιμοφορα αγγεια , περιοριζει το αιμα στην περιοχη και αν το παρακανεις ταλαιπορουνται παραπανω οι θυλακες γιατι απλα δεν μπορουν να αναπνευσουν δεν εχουν να φανε. . Αν απλωνε την εξαγωγη σε ολο το υπολοιπο κεφαλι ενδεχομενως να χρειαζοταν τοση δοση φαρμακου σε ολη την περιοχη και να μην ενοιωθε ανετα με τυχων παρενεργειες του ασθενη , η την αυξημενη πιθανοτητα σοκ λος , ή τον επιρεασμο της βιωσημοτητας των μοσχευματων . Αυτο ειναι το πιο πιθανο . Πιθανον σε επομενη μεταμοσχευση να βγαλει απο το υπολοιπο κεφαλι που αφησε παρθενο.

Δεν θα συμφωνήσω απαραίτητα για την αναισθησία, η αιμορραγία στην δότρια και η επινεφρίνη (δηλαδή η αδρεναλίνη) για τον περιορισμό της δεν είναι τόσο critical ακόμα και αν έχεις σοκλος στην δότρια (πάντα επανέρχεται). Στην λήπτρια ναι, για αυτό και ακολουθούνται από πολλούς γιατρούς άλλες μηχανικοί μέθοδοι περιορισμού της αιμορραγίας (tumesence). Εξάλλου τι σχέση έχει το στριπ, η διαδικασία είναι τοπική δεν έβγαλε μοσχεύματα από το στριπ.

Το πιο πιθανό είναι να μην ήθελε να επιφέρει περισσότερη ταλαιπωρία στο δέρμα λόγω προηγούμενων μμ και του στριπ σύμφωνα με την θεωρία περί παρθένων περιοχών. Έχω τις αμφιβολίες μου για αυτό πρέπει να δούμε την περίπτωση σε βάθος για να είμαστε σίγουροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Άρα Μάκη εκτιμάς ότι επειδή είχε πολύ επιβαρυμένη δότρια ήδη από το στριπ, θα ήθελε πολύ μεγαλύτερη δοσολογία φαρμάκου που θα του έκανε στην τελική ζημιά?
Άρα είναι μια τακτική σε αντίστοιχες περιπτώσεις που ακολουθείται κατά κόρον υπό αυτό το πρίσμα.
Β περίπτωση η Ένωση των temples θα έκανε τη διαφορά σε φυσικότητα εκτός και δεν βγαίνανε τα κουκιά .
Γ περίπτωση προσωπικά δεν με ενοχλεί ΊΣΆ ΊΣΆ τονίζουνε τη φυσικότητα αρκεί να μην φαίνεται παράτερο πολύ.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το βρίσκω φυσιολογικό.
 
  • Like
Reactions: tol

ΛΕΣ

Active Member
Εγω να ρωτησω κατι αλλο ισως χαζο, στα temples απο οσο ξερω χρησιμοποιουνται κυριως μονοτριχα. Γιατι δεν βαζουν εκει οι γιατροι beard grafts τα οποια και αυτα ειναι κυριως μονοτριχα; Και καλυτερο αποτελεσμα θα εχει η μμ και δεν θα χαλασουν πολυτιμα γκραφτς.
 

makis25

Well-Known Member
Για το Β ναι οντως γιατι δεν εγινε αποκατασταση τα τριγωνακια , ποιος ξερει . Ισως στο μελλον; Για το Γ δεν εχω καταλαβει τι γινεται . Μπορεις να μου πεις με δυο λογια στο Γ ποιο ειναι το προβλημα . Βγηκαν καποια μοσχευματα που δεν εδειχαν φυσικα αλλα δεν βγηκαν καποια μπροστα απ τη hairline . Νομιζω εχω δει και ακομα ενα δυο περιστατικα του γιατρου που επιτηδες αφηνει τριχες αραιες μπροστα απ τη νεα hairline . Μπορει ετσι να ειναι η αισθητικη του , να νοιωθει πως ετσι ειναι πιο φυσικο . Βεβαια γουστα ειναι αυτα . Και εμενα μου αρεσει η ξεκαθαρα ορισμενη hairline
 
  • Like
Reactions: tol

makis25

Well-Known Member
Εγω να ρωτησω κατι αλλο ισως χαζο, στα temples απο οσο ξερω χρησιμοποιουνται κυριως μονοτριχα. Γιατι δεν βαζουν εκει οι γιατροι beard grafts τα οποια και αυτα ειναι κυριως μονοτριχα; Και καλυτερο αποτελεσμα θα εχει η μμ και δεν θα χαλασουν πολυτιμα γκραφτς.
νομιζω τα beard γραφτ θα βγαζουν ματι , με το παχος τους , σα μεταλικη βουρτσα θα φαινονται μπροστα μπροστα στα temples
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω να ρωτησω κατι αλλο ισως χαζο, στα temples απο οσο ξερω χρησιμοποιουνται κυριως μονοτριχα. Γιατι δεν βαζουν εκει οι γιατροι beard grafts τα οποια και αυτα ειναι κυριως μονοτριχα; Και καλυτερο αποτελεσμα θα εχει η μμ και δεν θα χαλασουν πολυτιμα γκραφτς.

Ούτε με σφαίρες, είναι πολύ χοντρά εκεί θες όχι μόνο μονότριχα αλλά και λεπτά μονοτριχα.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για το Β ναι οντως γιατι δεν εγινε αποκατασταση τα τριγωνακια , ποιος ξερει . Ισως στο μελλον; Για το Γ δεν εχω καταλαβει τι γινεται . Μπορεις να μου πεις με δυο λογια στο Γ ποιο ειναι το προβλημα . Βγηκαν καποια μοσχευματα που δεν εδειχαν φυσικα αλλα δεν βγηκαν καποια μπροστα απ τη hairline . Νομιζω εχω δει και ακομα ενα δυο περιστατικα του γιατρου που επιτηδες αφηνει τριχες αραιες μπροστα απ τη νεα hairline . Μπορει ετσι να ειναι η αισθητικη του , να νοιωθει πως ετσι ειναι πιο φυσικο . Βεβαια γουστα ειναι αυτα . Και εμενα μου αρεσει η ξεκαθαρα ορισμενη hairline

Περιγράφηκαν πρώτα από τον Ron Shapiro στο διάσημο βιβλίου του για τον σχεδιασμό της hairline.
Στα γρήγορα ο ορισμός τους.

2D99166D-819C-4AC6-9A04-95AC41EF81C2.jpeg

706BBEEE-F9CE-4377-9142-806AED3DCD3E.jpeg
 

makis25

Well-Known Member
Καταλαβα . Οποτε ειναι τεχνοτροπια . Ενας αισθητικος δρομος . Παντως εχω δει τετοιες hairline με μερικα ξεμπαρκα μονοτριχα μπροστα σε αντρες μετα τα 30 -35 , και χωρις μεταμοσχευσεις μαλιστα . Δηλαδη ειναι κατι που, που και που το βλεπεις και στη φυση οποτε ενταξει ειναι θεμα γουστου στο τελος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλα τα κεφάλια έχουν sentinel hairs, απλά πρέπει να καταλάβεις ακριβώς τον ορισμό τους. Μιλάμε για λεπτά μονότριχα που βρίσκονται 1-3μμ πιο μπροστά (όχι παραπάνω) για να δένουν με την hairline τυχαία διασκορπισμένα και φυσικά χωρίς να το παρακάνεις στον αριθμό όπως στο παράδειγμα του Tol (εκεί βέβαια είναι μαμισια). O Λορενζο πάντα τα χρησιμοποιεί (και στην δική μου περίπτωση) για φυσικότητα και φυσικά όχι μόνο αυτός.

B4CA78C8-CA3E-43C2-9CE0-368D776440C0.jpeg

Κομμάτι της φυσικής hairline του γιου μου (19 χρόνων), μαλλί βούρτσα (ελπίζω να παραμείνει). Είναι ορατά τα sentinel μπροστά στην hairline. Το χαρακτηριστικό τους είναι ότι πρέπει να είναι πολύ λεπτά. Συνήθως διαλέγουν τα πιο λεπτά μονότριχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Κομμάτι της φυσικής hairline του γιου μου (19 χρόνων), μαλλί βούρτσα (ελπίζω να παραμείνει)
Η αληθινη αγωνια ενος πατερα! Παντα θελουμε και επιδιωκουμε το καλυτερο για τα παιδια μας.
 

vagosx

Well-Known Member
Με παρηγορεί το γεγονός ότι και να χρειαστεί παρέμβαση θα έχει υψηλού επιπέδου βοήθεια :)

Cvial, ευχομαι να μη χρειαστεί ποτέ τίποτα ο γιος σου και να παραμείνει με μαλλί βούρτσα μέχρι τα γεράματα του, ομως συζητώντας καθαρά φιλολογικά εαν έβλεπες μια αραίωση στα 22, θα του έλεγες να πάρει φίνα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποιος, κάποτε, περίμενα να μου κάνει αυτή την ερώτηση. Εξαρτάται από την αραίωση. Αν μιλάμε για ήπια αραίωση δηλαδή για μη επιθετική ΑΑ, όχι. Θα περίμενα να δω πως εξελίσσεται το φαινόμενο πρώτα. Εκεί έχεις πιθανότητες και αν είσαι και λίγο τυχερός μπορείς να δώσεις λύσεις και χωρίς φάρμακα. Όχι πάντα φυσικά αλλά έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις κάποιο διάστημα.

Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα του πρότεινα να πάρει μινο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα