Το ποτάμι δεν γυρίζει πισω...

3746741

Member
Τωρα το ποσος χρονος απαιτεται για μια μεταμοισχευση κλπ δεν ειναι προβλημα γιατι πολυ απλα δεν χρειαζεται να βαλεις τα 20000 πχ μοσχευματα με την μια κ ειδικα στην περιπτωση που καποιος ειναι norwood 2 κ παει για 5 δεν χρειαζεαι να τα βαλει κ με την μια!

Επισης,φυσικα κ η μινοξ κ το προπεσια θα δουλευει γιατι πολυ απλα δεν ενδιαφερονται ολοι να πηγαινουν να σκανε μαζεμενα χιλιαδες ευρω για μεταμοσχευση κ προτιμουν τα 20-30 ευρω το μηνα,συν το γεγονος οτι μικρα νοργουντ δεν θα προβαινουν στην λυση της μεταμοσχευσης...

Για να στο πω κ αλλιως δες το εξης!
Βγηκε οριστικη λυση της μυωπιας με λειζερ!
Νομιζεις οτι σταματησαν να πουλανε γυαλια/φακους επαφης/υγρα φακων επαφης?
Οχι βεβαια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anieros36

New Member
Για να στο πω κ αλλιως δες το εξης!
Βγηκε οριστικη λυση της μυωπιας με λειζερ!
Νομιζεις οτι σταματησαν να πουλανε γυαλια/φακους επαφης/υγρα φακων επαφης?
Οχι βεβαια..

πολύ πετυχημένο παράδειγμα!
 

Dimit

New Member
Ξανά η γνωστή εκνευριστική συνωμοσιολογία. Εχουν το μυστικο και μας το κρυβουν για να συνεχιζουν να πουλανε οι φαρμακοβιομιομηχανιες και οι φαρμακοποιοι και να συνταγογραφούν οι γιατροί.

Να ρωτήσω εγώ γιατί βγήκαν οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές πριν 15 χρόνια και έκλεισαν όλα τα φωτογραφεία και πτωχευσαν εταιρίες κατασκευής φιλμ, ενώ δεν παράγονται πλέον οι κλασικές φωτογραφικές μηχανές; Μήπως είχαν το μυστικό και ξέχασαν να το κρύψουν;
 

Gio

New Member
Dimit είπε:
Ξανά η γνωστή εκνευριστική συνωμοσιολογία. Εχουν το μυστικο και μας το κρυβουν για να συνεχιζουν να πουλανε οι φαρμακοβιομιομηχανιες και οι φαρμακοποιοι και να συνταγογραφούν οι γιατροί.

Να ρωτήσω εγώ γιατί βγήκαν οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές πριν 15 χρόνια και έκλεισαν όλα τα φωτογραφεία και πτωχευσαν εταιρίες κατασκευής φιλμ, ενώ δεν παράγονται πλέον οι κλασικές φωτογραφικές μηχανές; Μήπως είχαν το μυστικό και ξέχασαν να το κρύψουν;

Για τον ίδιο λόγο αγαπητέ Dimit που βγήκαν και τα κινητά τηλέφωνα, και οι smart tv, και λοιπά τεχνολογικά gadgets. Για να "πατήσουν" πάνω στην αχορταγία του ανθρώπου για glamorous lifestyle. Εναλλακτικά, στα ελληνικά μπορείς να πεις.... καταναλωτική μανία.

Επίσης, εγώ δεν μίλησα για καμιά συνωμοσιολογία, είπα ότι είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η επιστήμη γνωρίζει. Και το λέω αυτό με τα διδάγματα της ίδιας μας της ιστορίας. Κάνε μια αναδρομή στο παρελθόν και αποφάσισε μόνος σου, γιατί αν θα πρέπει να πιστέψεις ή οχι. Εγώ απλά θα σας υπενθυμίσω οτι η φαρμοκοβιομηχανία μαζί με το πορνό (τυχαίο;) είναι οι πιο επικερδής κλάδοι της παγκόσμιας οικονομίας.

Επίσης, όσον αφορά το παράδειγμα με την μυωπία, μολονότι έχει κάποια σχέση, αφού και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για μια πάθηση, επουδενί δεν συγκρίνεται με τον ψυχολογικό αντίκτυπο και τα χρήματα που δαπανιούνται στην τριχόπτωση. Η εικόνα σου, δεν θα αλλάξει αν πληρώσεις 1000-2000 ευρώ για να κάνεις λέιζερ στα μάτια σου. Θα βελτιωθεί η όραση σου απλά. Αντιθέτως... κάνωντας μια ΚΑΛΗ μεταμόσχευση μαλλιών, αλλάζει τόσο η εμφάνιση σου, όσο και η ψυχολογία σου. Και νομίζω οτι ο λόγος που βρισκόμαστε όλοι εδώ... αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο forum για πάσχοντες απο μυωπία, υπάρχει;

Φιλικά πάντα.
 

Dimit

New Member
Τα κινητά τηλέφωνα βγηκαν για να προσδώσουν glamorous lifestyle?! Δηλαδή εσυ προτιμάς αν θες να κάνεις ένα τηλέφωνο να ψάχνεις σταθερο; Μηπως θα προτιμουσες και τις παλιές τηλεοράσεις που επιαναν μισό δωματιο μόνες τους, από τις σημερινές και που από ανάλυση δε το συζητάμε καν;

Οσο για τη δεύτερη παράγραφο, κάνω μια αναδρομή στο παρελθον αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ. Δε μου λες εσυ λοιπον που είσαι και σίγουρος, όπως λές, ότι η επίστημη γνωρίζει την ιαση της α/α, τα διδαγματα της ιστορίας;
 

Gio

New Member
Dimit είπε:
Τα κινητά τηλέφωνα βγηκαν για να προσδώσουν glamorous lifestyle?! Δηλαδή εσυ προτιμάς αν θες να κάνεις ένα τηλέφωνο να ψάχνεις σταθερο; Μηπως θα προτιμουσες και τις παλιές τηλεοράσεις που επιαναν μισό δωματιο μόνες τους, από τις σημερινές και που από ανάλυση δε το συζητάμε καν;

Οσο για τη δεύτερη παράγραφο, κάνω μια αναδρομή στο παρελθον αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ. Δε μου λες εσυ λοιπον που είσαι και σίγουρος, όπως λές, ότι η επίστημη γνωρίζει την ιαση της α/α, τα διδαγματα της ιστορίας;

Φίλε Dimit, θέλω να εστιάζεις στο συνολικό νόημα του κειμένου, και όχι σε ορισμένες λέξεις. Ο κόσμος (τουλάχιστον όπως τον θυμάμαι εγώ χωρίς κινητά) μια χαρά ήταν παλαιότερα! ΚΑι μην νομίζεις.. δεν είμαι τόσοοοοοο μεγάλος. Φαντάσου -αφου μιλάμε για κινητά- οτι απο το 1999 που απέκτησα το πρώτο μου, έχω αλλάξει τουλάχιστον 8-10 συσκευές ενώ θα μπορούσα να κάνω την δουλειά μου με το πρώτη μου συσκεύη, σωστά; Έλα όμως που τα.... 4g, οι οθόνες αφής, το ίντερνετ και η εξέλιξη της τεχνολογία ΕΠΙΤΑΣΣΕΙ την αλλαγή... Και επειδή τυγχάνει να είμαι και πληροφορικός στο επάγγελμα έχω έναν λόγο παραπάνω να το κάνω. Με ξενίζει όμως το γεγονός όταν βλέπω παιδάκια 12-13 χρονών με κινητό και τελευταίας τεχνολογίας μάλιστα ανά χείρας διότι δεν γνωρίζουν με τι κυματικές συχνότητες παίζουν.. ο εγκέφαλος τους είναι ακόμα υπό ανάπτυξη και πίστεψε με, το κινητό μακροπρόθεσμα μπορεί να φανεί πολύ κακός μας φίλος.

Όσον αφορά τώρα τα περι ιατρικής, εντάξει δεν είμαι του αντικειμένου για να σου επιχειρηματολογήσω με ειδικούς όρους, ωστόσο αυτό που θα σου πω είναι ο ιός HIV, εμφανίστηκε "ξαφνικά"(;) στις αρχές της δεκαετίας του 80. Δηλαδή οι άνθρωποι χιλιάδες χρόνια πριν που κάνανε σεξ, γιατί δεν εμφάνισαν τον ιο.. και εν μια νύκτι παράλληλα με την σεξουαλική απελευθέρωση άλλαξε μια γενιά;
Ένα παράδειγμα επίσης που αξίζει σχολιασμού, είναι γιατί ο άνθρωπος επιμένει στην βενζίνη, και δεν χρησιμοποιεί υδρογόνο για να κινήσει τα οχήματα του; Να θυμίσω οτι ένας Έλληνας είχε κάνει την απόπειρα πριν μερικά χρόνια... και αγνοείται η τύχη του.

Σόρρυ για το offtopic παιδιά..
 

Dimit

New Member
Θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου με τις πρώτες συσκευές και επίσης να τις χρησιμοποιείς και ως βαράκια και να γλιτώνεις το γυμναστήριο. Τωρα αν εχεις αλλάξει 8 συσκευές ειναι πρόβλημα σου, εγώ 4 έχω αλλάξει (εκ των οποίων το ένα κινητό εσπασε) και είμαι μια χαρά.

Τώρα για τη δεύτερη παράγραφο, ωχ κατάλαβα. Είσαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι το AIDS ειναι κατασκευασμα... Τι να πεις όταν ακούς κάτι τέτοια πράγματα ειλικρινα... Βαριέσαι να μπεις στον κόπο να απαντήσεις. Να σε ρωτήσω, η ισπανική γρίπη που σκότωσε εκατομμύρια (και σε πιο σύντομο χρόνο) πριν 100 χρόνια ήταν και αυτη κατασκευασμένη; Υπήρχε τη δεκαετία του 1910 τεχνογνωσία κατασευής ιών; Μήπως η λοιμοκτονία που χτηπησε την Αρχαία Αθήνα ήταν δημιουργημα και αυτή;

Α ρε μνημόνιο που θέλει αυτός ο λαος για να στρώσει...
 

Gio

New Member
Dimit είπε:
Θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου με τις πρώτες συσκευές και επίσης να τις χρησιμοποιείς και ως βαράκια και να γλιτώνεις το γυμναστήριο. Τωρα αν εχεις αλλάξει 8 συσκευές ειναι πρόβλημα σου, εγώ 4 έχω αλλάξει (εκ των οποίων το ένα κινητό εσπασε) και είμαι μια χαρά.

Τώρα για τη δεύτερη παράγραφο, ωχ κατάλαβα. Είσαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι το AIDS ειναι κατασκευασμα... Τι να πεις όταν ακούς κάτι τέτοια πράγματα ειλικρινα... Βαριέσαι να μπεις στον κόπο να απαντήσεις. Να σε ρωτήσω, η ισπανική γρίπη που σκότωσε εκατομμύρια (και σε πιο σύντομο χρόνο) πριν 100 χρόνια ήταν και αυτη κατασκευασμένη; Υπήρχε τη δεκαετία του 1910 τεχνογνωσία κατασευής ιών; Μήπως η λοιμοκτονία που χτηπησε την Αρχαία Αθήνα ήταν δημιουργημα και αυτή;

Α ρε μνημόνιο που θέλει αυτός ο λαος για να στρώσει...

Φίλε Dimit, και η χολέρα, και η μαύρη πανώλη, και η ισπανική γρίπη που αναφέρεις πράγματι σκόρπισαν τον θάνατο. Ήταν όμως πανδημίες, που σημαίνει υψηλή μεταδοτικότητα χωρίς άμεση επαφή. Την εποχή που εκδηλώθηκαν -εννοείται όχι τεχνητά- δεν είχε καν εξελιχθεί η ιατρική σε σημείο να θεραπεύει, πόσο μάλλον να δημιουργεί. Σήμερα όμως, όταν βλέπεις μπροστά στα μάτια σου τι μπορεί να κάνει μια πυρηνική κεφαλή με πλουτώνιο, ή μια βόμβα ναπάλμ με φώσφορο πως μπορείς να μου λες οτι δεν μπορεί η επιστήμη να δημιουργήσει; Η τεχνητοί ιοί είναι ευρέως αποδεκτοί από πολλούς ανθρώπους και δεν είναι κάτι που λέω εγώ. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι υπάρχουν βάσιμες υποψίες.. Σαφώς και τίποτα δεν έχει αποδειχθεί, αλλά εσύ θα έβαζες το χέρι σου στην φωτιά; Εγώ όχι..

Την τελευταία γραμμή του κειμένου σου, την αφήνω να περάσει..
 

krhtikos21

Member
κοίτα ειδικά με aids είναι σχεδόν σίγουρος εργαστηριακός ιός.πολύ περίεργο που δεν εμφανίστηκε τόσα χρόνια και χτυπάει ασθενείς κοινωνικά ομάδες και φτωχές χώρες αφρικής
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Dimit, το πρόβλημα είναι ότι αυτός ο λαός και όλοι οι λαοί γενικότερα δεν στρώνουν ούτε με μνημόνια ούτε με τίποτα.
Ο Αϊνστάιν είχε αμφιβολίες για την απεραντοσύνη του σύμπαντος, αλλά δεν είχε καμία αμφιβολία για την απεραντοσύνη της ανθρώπινης βλακείας.
Και φυσικά δεν αναφέρομαι επί προσωπικού.
Όσο εκνευριστική είναι για κάποιους η συνομωσιολογία, άλλο τόσο εκνευριστική είναι για κάποιους άλλους η αφέλεια.
Είναι λογικό για όποιον παίρνει φιναστερίδη και ρισκάρει με τις παρενέργειες είτε αναστρέψιμες είτε όχι, να μην θέλει να δει την άλλη πλευρά που λέει ότι η DHT δεν είναι η βασική αιτία, όπως επίσης και κάποιος που έχει κάνει μια δυο ή και παραπάνω μεταμοσχεύσεις να μην θέλει να παραδεχτεί ότι ίσως να ήταν πλήρης ελεγχόμενος και κατευθυνόμενος.
Αν για σένα τώρα, τα φιλμάκια φωτογραφιών συγκρίνονται με τον πακτωλό χρημάτων που φέρνει η τριχόπτωση, πάω πάσο.
Επί 20 χρόνια που ταλαιπωρούμαι από την τριχόπτωση, κάθε 2 χρόνια έβγαινε και κάτι ενθαρρυντικό για την οριστική λύση και στο τέλος η όποια ελπιδοφόρα έρευνα χανόταν ως δια μαγείας.
Το ίδιο συμβαίνει ακόμα και θα συνεχίσει να συμβαίνει. Αλλά αυτή η μικρή πρόσκαιρη κατά τ΄αλλα παρηγοριά, ήταν αρκετή για να σε ξαναβάζει στο παιχνίδι και να σε οδηγεί σε πρόσκαιρες κατευθυνόμενες λύσεις ώστε να κρατήσεις όσο μπορείς κάποια μαλλιά γιατί η λύση πλησιάζει...
Τέσπα, στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι δεν έχει νόημα!!!
 

Dimit

New Member
Στις πρώτες προτασεις σου όχι απλά δεν απαντας αλλά ούτε και βγαίνει νόημα (πανδημίες, υψηλη μεταδοτικοτητα χωρίς αμεση επαφη (!), κτλ) απο ότι λές. Βέβαια παραδέχεσαι τουλάχιστον ότι αυτές οι ασθένειες δεν ήταν τεχνητές και δεν μας τις εφεραν εξωγηινοι ας πούμε. Κατι είναι και αυτό.

Γενικά με το μνημόνιο πάντως θα στρώσουμε. Θα μάθουμε να δουλεύουμε περισσότερο, να διαβάζουμε περισσότερο, να μη συνωμοσιολογούμε και να μην πίνουμε φραπε σε καφετεριες ολη μερα. Αυτό δεν είναι προσωπικό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Dimit είπε:
Στις πρώτες προτασεις σου όχι απλά δεν απαντας αλλά ούτε και βγαίνει νόημα (πανδημίες, υψηλη μεταδοτικοτητα χωρίς αμεση επαφη (!), κτλ) απο ότι λές. Βέβαια παραδέχεσαι τουλάχιστον ότι αυτές οι ασθένειες δεν ήταν τεχνητές και δεν μας τις εφεραν εξωγηινοι ας πούμε. Κατι είναι και αυτό.

Γενικά με το μνημόνιο πάντως θα στρώσουμε. Θα μάθουμε να δουλεύουμε περισσότερο, να διαβάζουμε περισσότερο, να μη συνωμοσιολογούμε και να μην πίνουμε φραπε σε καφετεριες ολη μερα. Αυτό δεν είναι προσωπικό

Νόημα δεν θα έβγαινε φίλτατε αν δεν έγραφα Ελληνικά. Το να έχω διαφορετική άποψη απο εσένα, δεν σημαίνει οτι ο αναγνώστης δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Αυτό θα το κρίνουν οι συν-φουρομήτες. Αν και γενικά όπως "σε διαβάζει" κανείς βγαίνει κάτι το ειρωνικό στα γραφόμενα σου, δεν θα απαντήσω στον ίδιο τόνο γιατί μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Αυτό που μπορείς ωστόσο να κάνεις για αρχή είναι να γίνεις λιγάκι πιο δεκτικός στις πληροφορίες που αντλείς..

Φιλικά,
Γιώργος
 

Flippy

New Member
Άρχισαν πάλι οι ανοησίες από τους παθούντες ότι οι γιατροί έχουν ανακαλύψει τις θεραπείες για όλα, απλώς τους τις κρύβουν για να πλουτίζουν. Τα ίδια λένε κάποιοι ασθενείς του καρκίνου για τα αντικαρκινικά, τα ίδια λένε κάποιοι ασθενείς του AIDS για τα αντιρετροϊκά, τα ίδια λένε κάποιοι φαλακροπαθούντες για τα αντι-τριχοπτωτικά (αδόκιμη η λέξη, αλλά στις τόσες βλακείες που ακούγονται εδώ ας ακουστεί και μία ακόμα).

Gio, αν κάνουμε τον συντηρητικό υπολογισμό ότι ένας στους τρεις άντρες στον κόσμο θα αντιμετωπίσει κάποια στιγμή στη ζωή του πρόβλημα τριχόπτωσης, αυτό σημαίνει ότι από τα 3,5 δις αντρών που υπάρχουν στον πλανήτη, το 1 δις είναι εν δυνάμει πελάτες της εταιρίας που θα βγει και θα ανακοινώσει ότι ανακάλυψε τη λύση. Όπου λύση = οριστική, χωρίς παρενέργειες, ενδεχομένως χωρίς ισόβια δέσμευση.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό από άποψη κερδών για την εταιρία; Αυτό σημαίνει ότι για να μπορέσει η ΜΕΡΚ να εξαγοράσει την πατέντα (... και να τη θάψει κιόλας, ούτε καν να την εκμεταλλευτεί η ίδια όπως λέτε μερικοί -λολ) θα πρέπει να αγοράσει καμιά 20αριά φορές το μετοχικό της κεφάλαιο. Γιατί, βάσει του εκτιμώμενου μεριδίου της αγοράς, όταν βλέπεις ότι τα κέρδη σου σε 10 χρόνια θα είναι μερικά τρις, δεν είσαι αρκετά μαλάκας για να πουλήσεις την πατέντα σου σε άλλη εταιρία. Επίσης ξεχνάτε ορισμένοι, GOMI, ότι μια μεγάλη πλειοψηφία φαλακροπαθούντων δεν δέχονται καν να ξεκινήσουν φιναστερίδη... ενώ από την άλλη στηρίζετε ότι η φιναστερίδη είναι το μεγάλο χρυσορυχείο της ΜΕΡΚ. Ε λοιπόν, καμία εταιρία δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή το κεφάλαιο για να εξαγοράσει μια πατέντα που υπόσχεται τέτοιο ύψος κερδών.

Κατά τα άλλα, δεν κατάλαβα γιατί η τριχόπτωση διαφοροποιείται από τη μυωπία ως προς την επιχειρηματολογία ότι "δε θα ανακαλυφθεί ποτέ η λύση". Και τα δύο είναι παθήσεις, και φυσικά ακόμη κι αν ανακαλυφθεί η θεραπεία της τριχόπτωσης αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσει να γεννιέται κόσμος με κληρονομική προδιάθεση για τριχόπτωση. Οπότε δεν είναι ότι θα μειώνεται η "αγορά", άρα γιατί να βρούμε τη λύση και να μη συνεχίσουμε με τη φιναστερίδη.

Τώρα σχετικά με τον KOS, καλό θα είναι να παρουσιαστεί, ποιος είναι, ποια είναι η ιδιότητά του, για ποιους δουλεύει, κλπ, και όχι να πετάει μισόλογα και φρούδες ελπίδες σε έναν κόσμο που υποφέρει ψυχολογικά και αισθητικά από το συγκεκριμένο πρόβλημα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
flippy, επειδή προτρέχεις δίχως ουσιαστικά επιχειρήματα. Λύσε μου την εξής απορία. Αν εγώ μέσα από την έρευνά μου βρω πως η αιτία και συνάμα η λύση είναι απλή και μπορείς να την βρεις πανεύκολα από την καθημερινότητά σου. Ένα αστείο παράδειγμα, (αλλά για να καταλάβεις που το πάω) π.χ ότι τρώγοντας κάθε μέρα τραχανά θα σου λύσει το παθολογικό πρόβλημα, το οποίο θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε και το οποίο ξεκινά την όλη διαδικασία της τριχόπτωσης και ο τραχανάς το καταστέλλει. (Μελέτησε λίγο τον απίστευτη διαδικασία των προσταγλανδίνων, από που ξεκινάνε και τα αμέτρητα παρακλάδια που έχουν ώστε να καταλήξουμε στην αυξημένη κατά 3 φορές pgd2 στο κεφάλι - αν φυσικά στέκει σύμφωνα με τα λεγόμενα του κωτσαρέλη)
Τι κέρδος θα έχω εγώ αν το δημοσιεύσω? Εκτός του ότι θα πέσουν να μου πάρουν το κεφάλι, δεν θα βγάλω και απολύτως τίποτα.
Μήπως θα μπορούσα να πατεντάρω τον τραχανά? Από που λοιπόν θα έρθει το 1 δις πελατεία?
Ενώ αν για παράδειγμα με πλησίαζε κάποιος και μου έλεγε πάρε τόσα να το θάψεις, τι πιστεύεις ότι θα προτιμούσα?
Δεν λέω ότι συμβαίνει το παραπάνω, αλλά αν μη τι άλλο, υπάρχουνε περισσότερες ενδείξεις ότι κάτι βρωμάει, παρά ότι όλα κυλούν φυσιολογικά. Το απόλυτο τίποτα που συμβαίνει στο θέμα τριχόπτωσης όλα αυτά τα χρόνια, μου δίνει το δικαίωμα να σκέφτομαι ότι θέλω και να αμφισβητώ τα πάντα.
Τίποτα δεν θα δημοσιευτεί ποτέ που δεν θα μπορεί να πατενταριστεί. Διαφορετικά θα πρέπει είτε να θαφτεί, είτε να βρεθεί κάτι άλλο, παραπλήσιο που να καλύψει τα όσα προανέφερες.
Κοινή λογική δηλαδή, γιατί το κάνουμε τόσο θέμα?
 

Gio

New Member
Flippy είπε:
Άρχισαν πάλι οι ανοησίες από τους παθούντες ότι οι γιατροί έχουν ανακαλύψει τις θεραπείες για όλα, απλώς τους τις κρύβουν για να πλουτίζουν. Τα ίδια λένε κάποιοι ασθενείς του καρκίνου για τα αντικαρκινικά, τα ίδια λένε κάποιοι ασθενείς του AIDS για τα αντιρετροϊκά, τα ίδια λένε κάποιοι φαλακροπαθούντες για τα αντι-τριχοπτωτικά (αδόκιμη η λέξη, αλλά στις τόσες βλακείες που ακούγονται εδώ ας ακουστεί και μία ακόμα).

Gio, αν κάνουμε τον συντηρητικό υπολογισμό ότι ένας στους τρεις άντρες στον κόσμο θα αντιμετωπίσει κάποια στιγμή στη ζωή του πρόβλημα τριχόπτωσης, αυτό σημαίνει ότι από τα 3,5 δις αντρών που υπάρχουν στον πλανήτη, το 1 δις είναι εν δυνάμει πελάτες της εταιρίας που θα βγει και θα ανακοινώσει ότι ανακάλυψε τη λύση. Όπου λύση = οριστική, χωρίς παρενέργειες, ενδεχομένως χωρίς ισόβια δέσμευση.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό από άποψη κερδών για την εταιρία; Αυτό σημαίνει ότι για να μπορέσει η ΜΕΡΚ να εξαγοράσει την πατέντα (... και να τη θάψει κιόλας, ούτε καν να την εκμεταλλευτεί η ίδια όπως λέτε μερικοί -λολ) θα πρέπει να αγοράσει καμιά 20αριά φορές το μετοχικό της κεφάλαιο. Γιατί, βάσει του εκτιμώμενου μεριδίου της αγοράς, όταν βλέπεις ότι τα κέρδη σου σε 10 χρόνια θα είναι μερικά τρις, δεν είσαι αρκετά μαλάκας για να πουλήσεις την πατέντα σου σε άλλη εταιρία. Επίσης ξεχνάτε ορισμένοι, GOMI, ότι μια μεγάλη πλειοψηφία φαλακροπαθούντων δεν δέχονται καν να ξεκινήσουν φιναστερίδη... ενώ από την άλλη στηρίζετε ότι η φιναστερίδη είναι το μεγάλο χρυσορυχείο της ΜΕΡΚ. Ε λοιπόν, καμία εταιρία δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή το κεφάλαιο για να εξαγοράσει μια πατέντα που υπόσχεται τέτοιο ύψος κερδών.

Κατά τα άλλα, δεν κατάλαβα γιατί η τριχόπτωση διαφοροποιείται από τη μυωπία ως προς την επιχειρηματολογία ότι "δε θα ανακαλυφθεί ποτέ η λύση". Και τα δύο είναι παθήσεις, και φυσικά ακόμη κι αν ανακαλυφθεί η θεραπεία της τριχόπτωσης αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσει να γεννιέται κόσμος με κληρονομική προδιάθεση για τριχόπτωση. Οπότε δεν είναι ότι θα μειώνεται η "αγορά", άρα γιατί να βρούμε τη λύση και να μη συνεχίσουμε με τη φιναστερίδη.

Τώρα σχετικά με τον KOS, καλό θα είναι να παρουσιαστεί, ποιος είναι, ποια είναι η ιδιότητά του, για ποιους δουλεύει, κλπ, και όχι να πετάει μισόλογα και φρούδες ελπίδες σε έναν κόσμο που υποφέρει ψυχολογικά και αισθητικά από το συγκεκριμένο πρόβλημα.

+1 GOMI

Αγαπητέ Flippy, ένα πράγμα που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι όταν περερμηνεύονται τα λεγόμενα μου. Μίλησα εγώ για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ;; Εγώ και μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενη απάντηση μου στην σελίδα 4 του παρόντος θέματος, μίλησα για την ΑΙΤΙΑ, και φυσικά τα ΥΠΕΘΥΝΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ τα οποία είμαι σχεδόν σίγουρος οτι γνωρίζει η επιστημονική κοινότητα. Αυτό που δεν γνωρίζει (και εδώ είναι οι ενστάσεις των περισσοτέρων παθούντων) είναι το πως θα τα καταπολεμήσει ολοκληρωτικά, μόνιμα, και χωρίς παρενέργειες. Δεν έχει νόημα όμως να "χαλάσουμε" το νήμα. Οι απόψεις διαφέρουν και αυτό είναι θεμιτό ωστόσο καλό είναι να διατηρούμε ενα επίπεδο αποφεύγωντας υποτιμητικούς όρους για τους υπόλοιπους.
 

Flippy

New Member
GOMI είπε:
flippy, επειδή προτρέχεις δίχως ουσιαστικά επιχειρήματα. Λύσε μου την εξής απορία. Αν εγώ μέσα από την έρευνά μου βρω πως η αιτία και συνάμα η λύση είναι απλή και μπορείς να την βρεις πανεύκολα από την καθημερινότητά σου. Ένα αστείο παράδειγμα, (αλλά για να καταλάβεις που το πάω) π.χ ότι τρώγοντας κάθε μέρα τραχανά θα σου λύσει το παθολογικό πρόβλημα, το οποίο θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε και το οποίο ξεκινά την όλη διαδικασία της τριχόπτωσης και ο τραχανάς το καταστέλλει. (Μελέτησε λίγο τον απίστευτη διαδικασία των προσταγλανδίνων, από που ξεκινάνε και τα αμέτρητα παρακλάδια που έχουν ώστε να καταλήξουμε στην αυξημένη κατά 3 φορές pgd2 στο κεφάλι - αν φυσικά στέκει σύμφωνα με τα λεγόμενα του κωτσαρέλη)
Τι κέρδος θα έχω εγώ αν το δημοσιεύσω? Εκτός του ότι θα πέσουν να μου πάρουν το κεφάλι, δεν θα βγάλω και απολύτως τίποτα.
Μήπως θα μπορούσα να πατεντάρω τον τραχανά? Από που λοιπόν θα έρθει το 1 δις πελατεία?
Ενώ αν για παράδειγμα με πλησίαζε κάποιος και μου έλεγε πάρε τόσα να το θάψεις, τι πιστεύεις ότι θα προτιμούσα?
Δεν λέω ότι συμβαίνει το παραπάνω, αλλά αν μη τι άλλο, υπάρχουνε περισσότερες ενδείξεις ότι κάτι βρωμάει, παρά ότι όλα κυλούν φυσιολογικά. Το απόλυτο τίποτα που συμβαίνει στο θέμα τριχόπτωσης όλα αυτά τα χρόνια, μου δίνει το δικαίωμα να σκέφτομαι ότι θέλω και να αμφισβητώ τα πάντα.
Τίποτα δεν θα δημοσιευτεί ποτέ που δεν θα μπορεί να πατενταριστεί. Διαφορετικά θα πρέπει είτε να θαφτεί, είτε να βρεθεί κάτι άλλο, παραπλήσιο που να καλύψει τα όσα προανέφερες.
Κοινή λογική δηλαδή, γιατί το κάνουμε τόσο θέμα?

To ουσιαστικό μου επιχείρημα, το κατ'εσέ ανύπαρκτο, είναι ότι αν βρεθεί η θεραπεία για την τριχόπτωση η αγορά είναι τεράστια (με 1 δις αντρες δυνητικούς πελάτες) και ως εκ τούτου τα εκτιμώμενα κέρδη αμύθητα, τόσο μεγάλα που καμία ΜΕΡΚ δεν μπορεί να διαθέσει αρκετά μεγάλο κεφάλαιο ώστε να αγοράσει και να θάψει την πατέντα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να σου το εξηγήσω.

Το δικό σου επιχείρημα είναι ότι μία παθολογική κατάσταση μπορεί να λυθεί με κάτι αντίστοιχο του να τρως τραχανά. Επηρεάστηκες από τις πορτοκαλοθεραπείες του λύδιου; Ή ξέρεις ο ίδιος καμία πάθηση που να γιατρεύεται με συγκεκριμένη διατροφή; Ό,τι κι αν συμβαίνει, νομίζω ότι οποιοσδήποτε με στοιχειώδη λογική (την οποία επικαλείσαι κιόλας για να υποστηρίξεις τις κοτσάνες που υποστηρίζεις) μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Gio, ενδιαφέρουσα η κωλοτούμπα σου. Ποιος ο λόγος λοιπόν του να γνωρίζει η επιστημονική κοινότητα τα αίτια της τριχόπτωσης και να μην τα παρουσιάζει στα αντίστοιχα επιστημονικά journal; Γενικά έχεις συναίσθηση του τι γράφεις και τι υποστήριζεις ή ούτε ο ίδιος καταλαβαίνεις;

Gio είπε:
Αγαπητέ Flippy, ένα πράγμα που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι όταν περερμηνεύονται τα λεγόμενα μου. Μίλησα εγώ για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ;;

2 σελίδες πριν

Gio είπε:
Φίλε, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και θα σου εξηγήσω αμέσως το γιατί. Αν συμβεί αυτό, δηλαδή ο εργαστηριακός πολλαπλασιασμός των τριχοθυλακίων θα μιλάμε για οριστική ΛΥΣΗ του προβλήματος ανεξάρτητα του κόστους.
 

Gio

New Member
Flippy είπε:
GOMI είπε:
flippy, επειδή προτρέχεις δίχως ουσιαστικά επιχειρήματα. Λύσε μου την εξής απορία. Αν εγώ μέσα από την έρευνά μου βρω πως η αιτία και συνάμα η λύση είναι απλή και μπορείς να την βρεις πανεύκολα από την καθημερινότητά σου. Ένα αστείο παράδειγμα, (αλλά για να καταλάβεις που το πάω) π.χ ότι τρώγοντας κάθε μέρα τραχανά θα σου λύσει το παθολογικό πρόβλημα, το οποίο θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε και το οποίο ξεκινά την όλη διαδικασία της τριχόπτωσης και ο τραχανάς το καταστέλλει. (Μελέτησε λίγο τον απίστευτη διαδικασία των προσταγλανδίνων, από που ξεκινάνε και τα αμέτρητα παρακλάδια που έχουν ώστε να καταλήξουμε στην αυξημένη κατά 3 φορές pgd2 στο κεφάλι - αν φυσικά στέκει σύμφωνα με τα λεγόμενα του κωτσαρέλη)
Τι κέρδος θα έχω εγώ αν το δημοσιεύσω? Εκτός του ότι θα πέσουν να μου πάρουν το κεφάλι, δεν θα βγάλω και απολύτως τίποτα.
Μήπως θα μπορούσα να πατεντάρω τον τραχανά? Από που λοιπόν θα έρθει το 1 δις πελατεία?
Ενώ αν για παράδειγμα με πλησίαζε κάποιος και μου έλεγε πάρε τόσα να το θάψεις, τι πιστεύεις ότι θα προτιμούσα?
Δεν λέω ότι συμβαίνει το παραπάνω, αλλά αν μη τι άλλο, υπάρχουνε περισσότερες ενδείξεις ότι κάτι βρωμάει, παρά ότι όλα κυλούν φυσιολογικά. Το απόλυτο τίποτα που συμβαίνει στο θέμα τριχόπτωσης όλα αυτά τα χρόνια, μου δίνει το δικαίωμα να σκέφτομαι ότι θέλω και να αμφισβητώ τα πάντα.
Τίποτα δεν θα δημοσιευτεί ποτέ που δεν θα μπορεί να πατενταριστεί. Διαφορετικά θα πρέπει είτε να θαφτεί, είτε να βρεθεί κάτι άλλο, παραπλήσιο που να καλύψει τα όσα προανέφερες.
Κοινή λογική δηλαδή, γιατί το κάνουμε τόσο θέμα?

To ουσιαστικό μου επιχείρημα, το κατ'εσέ ανύπαρκτο, είναι ότι αν βρεθεί η θεραπεία για την τριχόπτωση η αγορά είναι τεράστια (με 1 δις αντρες δυνητικούς πελάτες) και ως εκ τούτου τα εκτιμώμενα κέρδη αμύθητα, τόσο μεγάλα που καμία ΜΕΡΚ δεν μπορεί να διαθέσει αρκετά μεγάλο κεφάλαιο ώστε να αγοράσει και να θάψει την πατέντα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να σου το εξηγήσω.

Το δικό σου επιχείρημα είναι ότι μία παθολογική κατάσταση μπορεί να λυθεί με κάτι αντίστοιχο του να τρως τραχανά. Επηρεάστηκες από τις πορτοκαλοθεραπείες του λύδιου; Ή ξέρεις ο ίδιος καμία πάθηση που να γιατρεύεται με συγκεκριμένη διατροφή; Ό,τι κι αν συμβαίνει, νομίζω ότι οποιοσδήποτε με στοιχειώδη λογική (την οποία επικαλείσαι κιόλας για να υποστηρίξεις τις κοτσάνες που υποστηρίζεις) μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Gio, ενδιαφέρουσα η κωλοτούμπα σου. Ποιος ο λόγος λοιπόν του να γνωρίζει η επιστημονική κοινότητα τα αίτια της τριχόπτωσης και να μην τα παρουσιάζει στα αντίστοιχα επιστημονικά journal; Γενικά έχεις συναίσθηση του τι γράφεις και τι υποστήριζεις ή ούτε ο ίδιος καταλαβαίνεις;

Gio είπε:
Αγαπητέ Flippy, ένα πράγμα που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι όταν περερμηνεύονται τα λεγόμενα μου. Μίλησα εγώ για ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ;;

2 σελίδες πριν

Gio είπε:
Φίλε, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και θα σου εξηγήσω αμέσως το γιατί. Αν συμβεί αυτό, δηλαδή ο εργαστηριακός πολλαπλασιασμός των τριχοθυλακίων θα μιλάμε για οριστική ΛΥΣΗ του προβλήματος ανεξάρτητα του κόστους.

Koίτα Flippy, είσαι και νέο μέλος και δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητα μου πάνω σου. Αν δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά λυπούμεθα αλλά δεν θα κάτσω να κάνω γραμματικές επεξηγήσεις. Μπορώ να απλοποιήσω απλά λιγάκι τον λόγο μου. Το οτι η πρώτη σου δημοσίευση είναι στο παρόν θέμα όλως τυχαίως και ενώ είχε προηγηθεί η ίδια αντιπαράθεση με τον φίλο Dimit αν μη τι άλλο, προβληματίζει. Ας θεωρήσω τυχαίο το γεγονός όμως και ας εξηγήσω για τελευταία φορά τι εννοεί ο ποιητής.

Όταν λέμε ΑΝ συμβεί κάτι.. εννούμε οτι ΔΕΝ έχει συμβεί ακόμα σωστά; ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ Η ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ στο πρόβλημα μας. ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ θα σημάνει οριστική ΛΥΣΗ (πρόσεξε την λέξη, μια λύση έχει πολλές προκτάσεις, στην προκείμενη μιλάμε για μια χειρουργική επεμβατική μέθοδο). Άλλο πράγμα η θεραπεία η οποία σκοπό έχει να προλάβει και να αντιστρέψει οριστικά και αμετάκλητα την ΑΑ και άλλο πράγμα να γεμίσεις ένα άδειο κεφάλι μαλλιά.

Συνοψίζωντας και για να τελειώνουμε, για κάποιον που είναι γεμάτος μαλλιά και ξεκινάει να τα χάνει, η θεραπεία με σκευάσματα (όταν αυτή προσφέρει ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ) είναι η ΛΥΣΗ στο πρόβλημα του. Για κάποιον που δεν έχει μαλλιά και θέλει να αποκτήσει, η μεταμόσχευση (ΜΕ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΡΙΧΟΘΥΛΑΚΙΩΝ όταν αυτή συμβεί) είναι η ΛΥΣΗ στο πρόβλημα του.

Πιο απλά δεν γίνεται.
Ευχαριστώ.
 

vag25

Well-Known Member
Gio είπε:
Koίτα Flippy, είσαι και νέο μέλος και δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητα μου πάνω σου.

Τι νεο μελος ρε συ?
Η ο γιατρολαγνος ειναι ή ο φασαριολαγνος.
2 ατομα μιλανε με αυτον τον τροπο και εχουν κανει 35 accounts o καθενας.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το δικό σου επιχείρημα είναι ότι μία παθολογική κατάσταση μπορεί να λυθεί με κάτι αντίστοιχο του να τρως τραχανά. Επηρεάστηκες από τις πορτοκαλοθεραπείες του λύδιου;

Το τόνισα πως ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα, αλλά μιας και δεν έχεις επιχειρήματα προτιμάς την πλάγια οδό, μέσω της ειρωνείας.
Γνωστή τακτική στενόμυαλου.
Ή ξέρεις ο ίδιος καμία πάθηση που να γιατρεύεται με συγκεκριμένη διατροφή;

Όχι φίλε, εδώ έχεις δίκαιο.
Αν έχεις ζάχαρο, τρώγε αβέρτα γλυκά, κανένα πρόβλημα.
Αν έχεις χοληστερίνη, τάραξε τα τηγανιτά, κανένα πρόβλημα.
Αν έχεις έλλειψη ενζύμου G6 PD τρώγε αέρα φάβα και κουκιά.
Αν έχεις κοιλιοκάκη τρώγε ότι περιλαμβάνει γλουτένη χωρίς σταματημό...
Τέσπα, δεν θεωρώ ότι είσαι σοβαρό άτομο οπότε δεν καταδέχομαι να συνεχίσω.
Απλά πρέπει να πεις κάτι για να θυμάσαι ότι υπάρχεις.
 

Flippy

New Member
Μάλλον εσύ χρειάζεσαι μαθήματα γραμματικής.

Δεν είπε κανείς ότι ισχυρίστηκες πως έχει βρεθεί η μόνιμη λύση στην τριχόπτωση. Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι ότι οι επιστήμονες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να βρεθεί η μόνιμη λύση. Και σου λέω πολύ απλά ότι αυτά που λες είναι μπούρδες.

Ευχαριστώ.


GOMI είπε:
Το δικό σου επιχείρημα είναι ότι μία παθολογική κατάσταση μπορεί να λυθεί με κάτι αντίστοιχο του να τρως τραχανά. Επηρεάστηκες από τις πορτοκαλοθεραπείες του λύδιου;

Το τόνισα πως ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα, αλλά μιας και δεν έχεις επιχειρήματα προτιμάς την πλάγια οδό, μέσω της ειρωνείας.
Γνωστή τακτική στενόμυαλου.
Ή ξέρεις ο ίδιος καμία πάθηση που να γιατρεύεται με συγκεκριμένη διατροφή;

Όχι φίλε, εδώ έχεις δίκαιο.
Αν έχεις ζάχαρο, τρώγε αβέρτα γλυκά, κανένα πρόβλημα.
Αν έχεις χοληστερίνη, τάραξε τα τηγανιτά, κανένα πρόβλημα.
Αν έχεις έλλειψη ενζύμου G6 PD τρώγε αέρα φάβα και κουκιά.
Αν έχεις κοιλιοκάκη τρώγε ότι περιλαμβάνει γλουτένη χωρίς σταματημό...
Τέσπα, δεν θεωρώ ότι είσαι σοβαρό άτομο οπότε δεν καταδέχομαι να συνεχίσω.
Απλά πρέπει να πεις κάτι για να θυμάσαι ότι υπάρχεις.

Πολύ παρωχημένη και αναμενόμενη απάντηση. Η ερώτησή μου είναι (για άλλη μια φορά): μπορείς να ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙΣ μία παθολογική κατάσταση με συγκεκριμένη διατροφή; Να ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙΣ. Ξέρεις τι σημαίνει θεραπεία;
 
Μπλουζα