Το ποτάμι δεν γυρίζει πισω...

Καλως επεστρεψες φίλε Κώστα.Ελπιζω να μας ενημερώνεις τακτικά για το εγχειρημα σας αλλά και για αλλες ερευνες ,οπως έκανες και παλιά και να μην εγκαταλειψεις πάλι το φόρουμ. Είναι κατι παρομοιο αν καταλαβα με αυτα που ισχυρίζεται ο Νιγκαμ? Δεν ειχα συμμετοχη μεγάλη, αλλα παρακολουθουσα ανελλιπως τα θρεντς με τις συζητησεις που ανοιγες μαζι με χρηστο κ γιωργο(αν δε κανω λαθος)
Να πω στα νεοτερα μέλη, οτι η παρουσια του Κωστα ειχε κατα τη γνώμη μου ανεβασει κατα πολύ το επιπεδο του φόρουμ και η ενασχοληση του σε πιο ελεγχομενο περιβαλλον απο οτι μας ειπε, μονο κατι καλο θα φερει.Καλως ορισες λοιπον και παλι και αναμενουμε καινουρια νε και πληροφορίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos και μόνο που το ψάχνετε μπράβο. Περίμενα κάποια στιγμή να φέρεις τίποτα από VDR μεριά αλλά και αυτό καλό είναι.
Καλή επιτυχία.
 

kos1987

New Member
Ηρεμηστε παιδες, χαλαρα! Επειδη δημιουργηθηκε ενα πεπλο μυστηριου...Θα σας πω, πως ξεκινησε ολο αυτο.Πριν απο 1 χρονο περιπου ενας φραγκατος ευρωπαιος που εχει κολλημα με το μαλλι, μου ζητησε να του μεταφρασω καποια αρθρα μου εδω, γιατι το γοογλε τρανσλειτ ελεγε βλακειες.Αφου αρχισε να αντιλαμβανεται καποια πραγματα, μου ζητησε να του μεταφερω ολες τις γνωσεις μου, απο τις εκατονταδες ερευνες που εχω διαβασει.Αφου τον εφοδιασα με βασικα βιβλια ιστολογιας-φυσιολογιας κλπ, αρχισα να τον βομβαρδιζω με πληροφοριες μεσω email, skype, σχεδιαγραμματα κλπ.Ο τυπος τα απορροφησε ολα σαν σφουγγαρι, πραγματικα πανεξυπνος.Μετα ηθελε του να φτιαξει το δικο του εργαστηριο για το πειραμα.Αφου τον επεισα για τους πραγματικους κινδυνους που υπηρχαν εκανε πισω...ετσι αποφασισαμε να βρουμε μαζι ενα εργαστηριο...μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε ενα μεταμοσχευτη στην Ινδια που ειχε εφευρει μια επαναστατικη μεθοδο, οπως ελεγε, για αναγεννηση της δοτριας μεσω κυτταρικου πολλαπλασιασμου.
Μιλησαμε μαζι του, μας ειπε οτι εχει ολον τον εξοπλισμο που απαιτειται κλπ
Το φιλαρακι μου, οπως τον αποκαλω πλεον, εκανε ενα ταξιδι να επισκευτει το εργαστηριο...πραγματι ειχε αρκετα μηχανηματα, αλλα οχι ολα.Μας υποσχεθηκε οτι θα τα αγορασει και οτι ειναι αποφασισμενος να ειναι ο πρωτος γιατρος, που θα το εφαρμοσει.Ετσι κι εγινε.Ενημερωσα αυτον και την εργαστηριακη ομαδα του, τι ακριβως πρεπει να γινει(τον παραπεμψαμε σε 2 ειδικους σε αντιστοιχα εργαστηριακα θεματα, στη Γερμανια και το νεο εργαστηριο ηταν πλεον σε λειτουργια)...Οποτε το φιλαρακι πηγε παλι στην Ινδια, εκανε μια επεμβαση στη hairline με την μεθοδο της αναγεννησης της δοτριας και δοκιμαστηκαν οι growth factors στην απλη μεταμοσχευση.Εγινε επουλωση της ληπτριας σε λιγοτερο απο μια βδομαδα!!!Παραλληλα κρατησε αρκετα τριχ/κια για το πειραμα που σας ειπα.Θα δοκιμαστουν σταδιακα ολα τα πρωτοκολλα.
Στην Ινδια κανουν σαν τρελοι με το μαλλι και επειδη ο συγκεκριμενος ειναι πολυ γνωστος αρχισε να ερχεται πελατεια. Αρχισε να το εφαρμοζει ηδη σε δικους του πελατες.Τεσπα, ο γιατρος το παρουσιαζει σαν δικο του δημιουργημα και ετσι πρεπει να γινει...αν αρχισω να ζηταω δικαιωματα εγω και ο αλλος, χαθηκαμε!!!
Μιλαω τοση ωρα για τον Νιγκαμς (ετσι μου εχει συστηθει), οχι νιγκαμ...

Το θεμα ειναι το εξης: Για πρωτη φορα εφαρμοζονται οι νεες ερευνες σε ανθρωπους.Εαν πετυχει εχει καλως.Εαν οχι και εφοσον εχουν γινει ολα σωστα στο εργαστηριο, οι δεικτες τριχογενητικοτητας ειναι + κλπ τοτε η καραφλα θα παραμεινει και στον 21 αιωνα ενα αλυτο προβλημα. Ομως ο armani πετυχε...γιατι οχι και αυτο? Θα δειξει.Σημερα εγιναν οι ενεσεις, το μονο που κανουμε τωρα ειναι να περιμενουμε.

Αυτο που ξερω για τον νιγκαμς ειναι οτι αρχισε να εχει επαφες με τον προεδρο της aderans (υπαρχουν και φωτο στο internet) ενα μηνα μετα η aderans εκλεισε το εργαστηριο και το εβγαλε στο σφυρι http://auctions.biosurplus.com/view-auctions/catalog/id/122/?page=1

Τωρα ξερω οτι ο νιγκαμς ψαχνει για συνεργατες στην Ευρωπη.Τι θα γινει δεν ξερω ειλικρινα...
Αυτα!!! Επομενη ενημερωση προσεχως, ως τοτε χαλαρωστε!
 

Dimit

New Member
Δεν πρόκειται να μπω καν στο κόπο να σχολιάσω τα λεγόμενα του παιδιού πέρι φραγκάτου ευρωπαίου που τον βρήκε και που δεν του μεταφραστηκαν σωστα τα κείμενα και που του μετέδωσε τις γνώσεις του από άρθρα που έχει διαβάσει (αλήθεια τι δουλειά κάνεις; γιατρός είσαι; ) και που μετά τον εστειλε στην Ινδία και ... και...

Αυτό που βλέπω και ψάχνοντας στο διαδίκτυο είναι ότι αυτός ο Ινδός (ή τουλάχιστον ο συνεργατης του) έχει gmail για να του στέλνουν quotes για να κανονίζει εγχειρήσεις!! : www.baldtruthtalk.com/showpost.php?p=126107&postcount=8

Μα καλά, τέτοια τεράστια ανακάλυψη έκανε που θα τον κάνει πάμπλουτο, ενα δικό του email account δεν μπορεί να έχει; Απίστευτα πράγματα

Μην πιάνεστε κορόιδα.Αν είχαμε απτή λύση στο πρόβλημα,αυτή θα την βλέπαμε το βράδυ στα δελτία ειδήσεων και αυτός που θα την έβρισκε θα γινόταν αυτόματα celebrity, όπως ο Barnard με τη μεταμόσχευση καρδιάς.
 

Allokotos

New Member
Καλημέρα forum και welcome back Kos.Μπορεί να είναι το πρώτο μου post αλλά παρακολουθώ το forum αρκετά χρόνια.

Είχα διαβάσει για τα αποτελέσματα της μεθόδου της οικογένειας Armani από ένα post στο ΒΤΤ και ποτέ δεν κατάλαβα πως έγινε με τέτοια αποτελέσματα να περάσει έτσι στο ντούκου...

Σχετικά με τον Nigams τώρα, έχω διαβάσει για όλες τις μεθόδους τις οποίες χρησιμοποιεί αλλά από ότι θα έχεις δει και εσύ σε όλα τα forums του εξωτερικού υπάρχει μια διχογνωμία για το κατά πόσο όλα αυτά αντιστοιχούν στην πραγματικότητα(είτε λόγο των θολών φωτογραφιών είτε λόγο κάποιον παλιών παραπτωμάτων με "photoshopped" αποτελέσματα).Μιας και έχεις γνωρίσει και δουλεύεις με τον Nigams πλέον νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος να επιβεβαίωση ότι όλα αυτά που ισχυρίζεται στέκουν.Γιατί αν στέκει η τεχνική του (aka Hair Doubling) μιλάμε για μια surgical mpb cure τουλάχιστον!

Εύχομαι τα καλύτερα για το εγχείρημα σας (fingers crossed).

Αν αυτό είναι σημαντικό μια φορά για μας για εσένα είναι χίλιες, αφού χωρίς υπερβολές το όνομα σου θα μείνει στην ιστορία :).
 

tocamrd

New Member
Καλώς ήρθες και πάλι κος! Είσαι ένα από τα βασικότερα μέλη με επιστημονικές γνώσεις γύρω απο θέμα τριχόπτωσης και μας κρατάς ενήμερους για κάθε τι νέο! Εύχομαι κάθε επιτυχία!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos, καταρχήν ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο να ενημερώσεις το φόρουμ. Η αλήθεια είναι όπως αναφέρει και ο allokotos, ότι ο Νιγκαμς (επειδή και εγώ έχω παρακολουθήσει ότι τον αφορά) έχει κάνει στο παρελθόν πολλές παρασπονδίες και προσωπικά μου είχε περάσει την εντύπωση ότι απλά κυνηγάει το χρήμα και όχι ότι αγαπάει ως επιστήμονας αυτό που κάνει.
Φυσικά το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλλά αν η ζυγαριά γέρνει προς το πρώτο, μας κάνει ιδιαίτερα επιφυλακτικούς.
Επειδή πολλά πράγματα που είχες αναφέρει στο παρελθόν, σε κάποια φόρουμ του εξωτερικού τα ανακαλύπτουν τώρα σιγά σιγά, πιστεύω ότι οι γνώσεις σου και η δυνατότητα έρευνας σε μελέτες στις οποίες εμείς δεν έχουμε πρόσβαση, θα μπορούσαν, αν τα πράγματα δεν πάνε όπως τα περιμένεις σε ότι αφορά τον Νιγκαμς, να μας βοηθήσεις και προς άλλες κατευθύνσεις.
(Για παράδειγμα, μιας και όλα τα φόρουμ αυτό το καιρό ασχολούνται με τραυματισμό από ρολλερ, νομίζω ότι θα είχες μερικές καλές ιδέες τι θα μπορούσε να βοηθήσει ώστε να έχει αποτέλεσμα.)
Τέσπα, προς το παρόν εύχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε και πάλι νέα σου.
 

dimos18

Member
kos1987 είπε:
Ηρεμηστε παιδες, χαλαρα! Επειδη δημιουργηθηκε ενα πεπλο μυστηριου...Θα σας πω, πως ξεκινησε ολο αυτο.Πριν απο 1 χρονο περιπου ενας φραγκατος ευρωπαιος που εχει κολλημα με το μαλλι, μου ζητησε να του μεταφρασω καποια αρθρα μου εδω, γιατι το γοογλε τρανσλειτ ελεγε βλακειες.Αφου αρχισε να αντιλαμβανεται καποια πραγματα, μου ζητησε να του μεταφερω ολες τις γνωσεις μου, απο τις εκατονταδες ερευνες που εχω διαβασει.Αφου τον εφοδιασα με βασικα βιβλια ιστολογιας-φυσιολογιας κλπ, αρχισα να τον βομβαρδιζω με πληροφοριες μεσω email, skype, σχεδιαγραμματα κλπ.Ο τυπος τα απορροφησε ολα σαν σφουγγαρι, πραγματικα πανεξυπνος.Μετα ηθελε του να φτιαξει το δικο του εργαστηριο για το πειραμα.Αφου τον επεισα για τους πραγματικους κινδυνους που υπηρχαν εκανε πισω...ετσι αποφασισαμε να βρουμε μαζι ενα εργαστηριο...μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε ενα μεταμοσχευτη στην Ινδια που ειχε εφευρει μια επαναστατικη μεθοδο, οπως ελεγε, για αναγεννηση της δοτριας μεσω κυτταρικου πολλαπλασιασμου.
Μιλησαμε μαζι του, μας ειπε οτι εχει ολον τον εξοπλισμο που απαιτειται κλπ
Το φιλαρακι μου, οπως τον αποκαλω πλεον, εκανε ενα ταξιδι να επισκευτει το εργαστηριο...πραγματι ειχε αρκετα μηχανηματα, αλλα οχι ολα.Μας υποσχεθηκε οτι θα τα αγορασει και οτι ειναι αποφασισμενος να ειναι ο πρωτος γιατρος, που θα το εφαρμοσει.Ετσι κι εγινε.Ενημερωσα αυτον και την εργαστηριακη ομαδα του, τι ακριβως πρεπει να γινει(τον παραπεμψαμε σε 2 ειδικους σε αντιστοιχα εργαστηριακα θεματα, στη Γερμανια και το νεο εργαστηριο ηταν πλεον σε λειτουργια)...Οποτε το φιλαρακι πηγε παλι στην Ινδια, εκανε μια επεμβαση στη hairline με την μεθοδο της αναγεννησης της δοτριας και δοκιμαστηκαν οι growth factors στην απλη μεταμοσχευση.Εγινε επουλωση της ληπτριας σε λιγοτερο απο μια βδομαδα!!!Παραλληλα κρατησε αρκετα τριχ/κια για το πειραμα που σας ειπα.Θα δοκιμαστουν σταδιακα ολα τα πρωτοκολλα.
Στην Ινδια κανουν σαν τρελοι με το μαλλι και επειδη ο συγκεκριμενος ειναι πολυ γνωστος αρχισε να ερχεται πελατεια. Αρχισε να το εφαρμοζει ηδη σε δικους του πελατες.Τεσπα, ο γιατρος το παρουσιαζει σαν δικο του δημιουργημα και ετσι πρεπει να γινει...αν αρχισω να ζηταω δικαιωματα εγω και ο αλλος, χαθηκαμε!!!
Μιλαω τοση ωρα για τον Νιγκαμς (ετσι μου εχει συστηθει), οχι νιγκαμ...

Το θεμα ειναι το εξης: Για πρωτη φορα εφαρμοζονται οι νεες ερευνες σε ανθρωπους.Εαν πετυχει εχει καλως.Εαν οχι και εφοσον εχουν γινει ολα σωστα στο εργαστηριο, οι δεικτες τριχογενητικοτητας ειναι + κλπ τοτε η καραφλα θα παραμεινει και στον 21 αιωνα ενα αλυτο προβλημα. Ομως ο armani πετυχε...γιατι οχι και αυτο? Θα δειξει.Σημερα εγιναν οι ενεσεις, το μονο που κανουμε τωρα ειναι να περιμενουμε.

Αυτο που ξερω για τον νιγκαμς ειναι οτι αρχισε να εχει επαφες με τον προεδρο της aderans (υπαρχουν και φωτο στο internet) ενα μηνα μετα η aderans εκλεισε το εργαστηριο και το εβγαλε στο σφυρι http://auctions.biosurplus.com/view-auctions/catalog/id/122/?page=1

Τωρα ξερω οτι ο νιγκαμς ψαχνει για συνεργατες στην Ευρωπη.Τι θα γινει δεν ξερω ειλικρινα...
Αυτα!!! Επομενη ενημερωση προσεχως, ως τοτε χαλαρωστε!

Kos συγχαρητήρια για το εγχείρημα!Από τη στιγμή που μίλησες για stem cells ήμουν σίγουρος ότι αναφερόσουν στο Nigams.

Έχω ελπίδα στην προσπάθεια αυτή .Δεν γνωρίζω το δικό σας πρωτόκολλο αλλά η διαδικασία που ακολουθούσε ο nigams μέχρι τώρα,από άποψης αποτελεσμάτων, επιδέχεται βελτίωση .Βέβαια δεν έχει δοκιμάσει νομίζω ακόμα 3d spheroidal derma papilla και τώρα πρέπει να έχει αρχίζει να δοκιμάζει growth factors.

Πάντως για να βρεθούν κλινικές που να κάνουν αυτό που κάνει ο nigam στην Ευρώπη πολύ δύσκολο το βλέπω στα κοντινά χρόνια λόγω fda.Αυτά τα πράγματα μόνο σε καμιά Ινδία μπορούν να γίνουν ! :D
 

athenian

Well-Known Member
ολα ενταξει φιλε αλλα αυτα τα περι φραγκατου ευρωπαιου που ηθελε μεταφραση δεν ειναι και πολυ σοβαρα.
 

osfp91

New Member
οπως ειπε ο φιλος σε 6 μηνες θα εχει χειροπιαστες αποδειξεις για το αν θα ειναι επιτυχημενη η οχι η προσπαθεια τους...σιγουρα το εγχειρημα ειναι παρα πολυ δυσκολο,αλλα εφοσον πιστευουν στης δυναμεις τους αξιζει μια δοκιμη...υπομονη και βλεπουμε...
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Οτι και να γινει ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ RESPECT σε ανθρωπους σαν τον Kos.σε δικαιολογω απολυτα για την αποχη σου απο το φορουμ καθοτι δεν εισαι υποχρεωμενος να διαβαζεις για καστορελαια,θεραπειες πορτοκαλιων και οτι βλακεια βαζει ανθρωπινος νους. εδω υπαρχει και κοσμος που εχει ανησυχιες για το θεμα και ειμαι βεβαιος πως εκτιμαει και τις γνωσεις και τις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ προσπαθειες που καταβαλεις.ας προσπαθησουμε ολοι στο φορουμ να μην χανονται τυποι που που εχουν να δωσουν για τυπους που χαβαλεδιαζουν με το ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.kos και παλι μπραβο φιλε...κρατα μας ενημερους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bouklakias

New Member
Για άλλη μια φορά αποδεικνυεται πόσο ευκολοπιστοι είναι οι φαλακροι .
Μας εχουν πουλήσει κατα καιρούς μπακιρια και σκουπίδια για χρυσο, και με την πρώτη ευκαιρία είστε έτοιμοι να ξαναφατε σκουπίδια.
Αλλά μάλλον μεγαλύτερη σημασία έχει η ψεύτικη ελπίδα που θα μας πάει μέχρι το αύριο , και ύστερα κάτι αλλο .

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4
 

Allokotos

New Member
bouklakias είπε:
Για άλλη μια φορά αποδεικνυεται πόσο ευκολοπιστοι είναι οι φαλακροι .
Μας εχουν πουλήσει κατα καιρούς μπακιρια και σκουπίδια για χρυσο, και με την πρώτη ευκαιρία είστε έτοιμοι να ξαναφατε σκουπίδια.
Αλλά μάλλον μεγαλύτερη σημασία έχει η ψεύτικη ελπίδα που θα μας πάει μέχρι το αύριο , και ύστερα κάτι αλλο .

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος κάπου αλλά δεν είδα να πουλάει κάτι στο post του.Δεν νομίζω ότι ήρθε εδώ να μας πουλήσει κανένα "Kos nextgen hair stimulant" ή να παίξει με τον πόνο μας.Αν ψάξεις λίγο στο forum θα δεις τι εστί Κος και πόσο έχει συνεισφέρει σε αυτή την κοινότητα.

Το όλο concept του project τους ουσιαστικά βασίζεται πάνω σε αυτό που κατάφερε να κάνει ο Jahoda δηλαδή να φτιάξει κανονικό τριχοθυλάκιο σε δέρμα ανθρώπου που είχε μεταμoσχεύση σε ποντίκι.Πάνω σε αυτό "νομίζω " είχε βασιστεί η μέθοδος του Armani η οποία είχε εκπληκτικά αποτελέσματα(τώρα το γιατί έμεινε στο σκοτάδι από ένα γιατρό μεταμοσχεύσεων νομίζω όλοι το καταλαβαίνουμε).Αν τα κατάφεραν αυτοί δεν βρίσκω το λόγο να μην γίνει το ίδιο και εδώ.

Τέσπα. Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου για τον Nigams έχω τις σχετικές μου επιφυλάξεις... αλλά ελπίζουμε πάντα για το καλύτερο :).

PS. Για όποιον ενδιαφέρεται επισυνάπτω 2 link και 1 pdf σχετικά με τους Jahoda και Armani


www.google.com/?tbm=pts#fp=db7fdf873db17057&q=jahoda+hair&safe=off&tbm=pts

www.google.com/patents/US20110305671
 

Συνημμένα

  • Jahoda.pdf
    301.1 KB · Προβολές: 1,196

hairlosscursed

Well-Known Member
bouklakias είπε:
Για άλλη μια φορά αποδεικνυεται πόσο ευκολοπιστοι είναι οι φαλακροι .
Μας εχουν πουλήσει κατα καιρούς μπακιρια και σκουπίδια για χρυσο, και με την πρώτη ευκαιρία είστε έτοιμοι να ξαναφατε σκουπίδια.
Αλλά μάλλον μεγαλύτερη σημασία έχει η ψεύτικη ελπίδα που θα μας πάει μέχρι το αύριο , και ύστερα κάτι αλλο .

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4
Φιλαρακι οι φαλακροι οπως λες τουλαχιστον εδω μεσα μονο ευκολοπιστοι δεν ειναι.για αυτο και περναμε τα παντα απο κοσκινο.στη τελικη ειδες κανεις να αγορασε κατι απο τον kos???φυσικα οχι γιατι δεν πουλαει κατι.μια ιδεα ειπε και μια σκεψη.δηλαδη τι θελουμε;;;να ακουμε για καστορελαια και βατομουροθεραπειες.μπορει να μην εχει καμια τυχη...τουλαχιστον καποιος παλευει κατι με βασεις..
 

n094

Active Member
για όποιον θέλει να διαβάσει απόψεις περί hair multiplication & stem cells treatments: http://www.hairsite.com/hair-loss/board-category-1.html
Τα συμπεράσματα δικά σας (βεβαίως συμμετέχει και ο Νιγκαμς και άλλοι), δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν, απλά να πω ότι πιστεύω ότι το τριχοθυλάκιο για μένα είναι το πιο σύνθετο όργανο (γιατί όργανο είναι) που έχει ο ανθρώπινος οργανισμός, είναι από τα ελάχιστα όργανα που παράγουν ένα τελείως διαφορετικής σύστασης "υλικό" (κερατίνη-τρίχα) σε σχέση με τη δομή που τα ίδια έχουν. Σκεφτείτε λοιπόν αυτό και φανταστείτε πόσο δύσκολη είναι μια "κλωνοποίηση" του, δεν λέω ότι είναι απίθανη (άλλωστε πολλά θεωρούνταν απίθανα πριν από μερικά χρόνια για να μην πάω πολύ μακριά και τώρα θεωρούνται δεδομένα) απλά λέω ότι είναι από τις δυσκολότερες, για μένα, περιπτώσεις πολλαπλασιασμού κυττάρων σε εργαστηριακό περιβάλλον.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρόβλημα είναι πως ότι αφορά την τριχόπτωση, φαντάζει ως το πιο δύσκολο και ακατόρθωτο πράγμα στον κόσμο. Ανεξαρτήτως από το πολύ καλό εγχείρημα του φίλου kos, είναι λυπηρό που καμία έρευνα και καμία προσπάθεια δεν εστιάζει στο να μάθουμε επιτέλους την ΑΙΤΙΑ αυτού του γ@μημ....κληρονομικού προβλήματος.
Τόσα και τόσα χρόνια και η πραγματική αιτία ακόμα παραμένει άγνωστη, απλησίαστη και ανεξερεύνητη.
Οι περισσότερες υποτιθέμενες λύσεις, μοιάζουν με τις γάτες που κάνουν τις βρωμιές τους και απλά μετά τις σκεπάζουν με χώμα για να μην φαίνονται.
Μπορεί με τα χρόνια να έχω ξεπεράσει πλέον το φόβο της φαλάκρας ως προς τον ψυχολογικό τομέα, αλλά για το γαμώτο και μόνο, άσχετα αν βρεθεί ή δεν βρεθεί λύση, θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο χαράμισα τα καλύτερα χρόνια της εφηβείας μου με φάρμακα, με παρενέργειες με κόμπλεξ με ανασφάλειες και 1002 άλλα ψυχοσωματικά προβλήματα για....τρίχες.
Αλλά όπως πολύ σωστά είχε αναφέρει κάποιο μέλος στο φόρουμ που ασχολείται με την έρευνα, καμία λύση δεν θα έρθει στο φως της δημοσιότητας, η οποία δεν θα μπορεί να πατενταριστεί, να σε κρατήσει δέσμιο της και να επιφέρει υψηλά κέρδη.
(kos, και πάλι χωρίς παρεξήγηση, αλλά η αλήθεια να λέγεται)
 

Gio

New Member
GOMI είπε:
Το πρόβλημα είναι πως ότι αφορά την τριχόπτωση, φαντάζει ως το πιο δύσκολο και ακατόρθωτο πράγμα στον κόσμο. Ανεξαρτήτως από το πολύ καλό εγχείρημα του φίλου kos, είναι λυπηρό που καμία έρευνα και καμία προσπάθεια δεν εστιάζει στο να μάθουμε επιτέλους την ΑΙΤΙΑ αυτού του γ@μημ....κληρονομικού προβλήματος.
Τόσα και τόσα χρόνια και η πραγματική αιτία ακόμα παραμένει άγνωστη, απλησίαστη και ανεξερεύνητη.
Οι περισσότερες υποτιθέμενες λύσεις, μοιάζουν με τις γάτες που κάνουν τις βρωμιές τους και απλά μετά τις σκεπάζουν με χώμα για να μην φαίνονται.
Μπορεί με τα χρόνια να έχω ξεπεράσει πλέον το φόβο της φαλάκρας ως προς τον ψυχολογικό τομέα, αλλά για το γαμώτο και μόνο, άσχετα αν βρεθεί ή δεν βρεθεί λύση, θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο χαράμισα τα καλύτερα χρόνια της εφηβείας μου με φάρμακα, με παρενέργειες με κόμπλεξ με ανασφάλειες και 1002 άλλα ψυχοσωματικά προβλήματα για....τρίχες.
Αλλά όπως πολύ σωστά είχε αναφέρει κάποιο μέλος στο φόρουμ που ασχολείται με την έρευνα, καμία λύση δεν θα έρθει στο φως της δημοσιότητας, η οποία δεν θα μπορεί να πατενταριστεί, να σε κρατήσει δέσμιο της και να επιφέρει υψηλά κέρδη.
(kos, και πάλι χωρίς παρεξήγηση, αλλά η αλήθεια να λέγεται)

Αγαπητέ GOMI και λοιποί συμφουρομίτες θα το πω απλά. Η επιστημονική κοινότητα είμαι σχεδόν σίγουρος (αν όχι απόλυτα) οτι γνωρίζει τόσο την αιτία της τριχόπτωσης όσο και τα υπεύθυνα γονίδια που σχετίζονται με την κληρονομικότητα της. Δεν μπορώ να πιστέψω οτι εν έτη 2013 που η γεννετική έχει φτάσει σε σημείο να κλωνοποιεί άνθρωπο (μακάβριο όντως.. ) δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια ασθένεια (ναι, η τριχόπτωση είναι ασθένεια). Απλώς, έχει στηθεί η βιομηχανία με τέτοιο τρόπο ώστε οι άνθρωποι να σπαταλάνε τεράστια ποσά σε "θαυματουργές θεραπείες" και μη μόνιμες λύσεις. Αναφέρω τις εξής λέξεις και βγάλτε τα συμπεράσματα σας : Σαμπουάν, κονσίλερς, περούκες, φάρμακα, μεταμόσχευση. Πολλοί απο εμάς περνάνε από όλα σχεδόν τα στάδια μέχρι να καταλήξουν στην αποδοχή ή στην λύση της μεταμόσχευσης, τα χρήματα όμως που έχουμε δώσει είναι πολλές χιλιάδες.. Επιπλέον, όσοι αγνοί και φιλότιμοι επιστήμονες πάνε να δημοσιεύσουν κάτι καλό για το πρόβλημα μας.. περιέργως, εξαφανίζονται! Το ίδιο συμβαίνει και με το φάρμακο κατά του καρκίνου και του aids. Μην ξεχνάμε οτι ο ίδιος ο άνθρωπος δημιουργεί ασθένειες του εργαστηρίου αφενώς για να "ελέγχει τα ποσοστά θνησιμότητας" και αφετέρου να πουλάει ακριβά τις θεραπείες του. Ενδεικτικά αναφέρω της νόσους των τρελών αγελάδων, και των κοτόπουλων, ενώ προσφάτως διοχετεύθηκε ραδιενέργεια σε ψάρια με αφορμή το...τσουνάμι της ιαπωνίας. Τι προσπαθούμε να αναλύσουμε λοιπόν; Όσο υπάρχουν ορισμένα κεφάλια.. που ελέγχουν τόν κόσμο, τόσο οικονομικά, όσο και πολιτικά-πολιτισμικά δεν θα δούμε κάποια μεγάλη αλλαγή. Ίσως ανα διαστήματα πλασάρουν στον κόσμο κάποια θεραπεία με λίγο καλύτερα αποτελέσματα απο τις προηγούμενες όπως π.χ προσφάτως η dutasteride η οποία είναι αποδοτικότερη της φιναστερίδης ή κάποια νέα τεχνική μεταμόσχευσης (απο fut σε fue και έπειτα stem cells) για να έχουμε μια ελπίδα, οριστική λύση πάντως δεν προβλέπεται στον.. άμεσο ορίζοντα. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΨΕΥΤΗΣ αλλά...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ σε όλα και δυστυχώς όλοι μας κάνουμε ότι μπορούμε για να συντηρούμε - ενισχύουμε αυτή τη κατάσταση...
Επίσης, με σεβασμό σε όσους έχουν επιλέξει αυτή την οδό ως μέση λύση, πιστεύω ότι η DHT ως αιτία, στα επόμενα χρόνια θα μοιάζει ανέκδοτο.
 

3746741

Member
παντως ρε παιδια η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεσουν να βρουν την μονιμη λυση μεσω μεταμοσχευσης δηλαδη πολλαπλασιαζοντας την δοτρια θα την βγαλουν στην επιφανεια!

κ το πιστευω αυτο γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν θα ακυρωθουν οι θεραπειες κ απλα αν πχ εισαι νοργουντ 5 κ θες να γινεις 0 θα πηγαινεις στον γιατρο,θα βαζεις 20000 grafts κ απλα θα πρεπει να εχεις τα χρηματα για να υποστηριξεις αυτο το ποσο grafts!

υπαρχουν πολοι που εχουν τα χρηματα αλλα η δοτρια τους δεν τους επιτρεπει μεταμοσχευση ανω των 6-7 χιλαδων grafts κ πιστευω παρα πολλοι που θα εκαναν οικονομια για κατι τετοιο!

Αρα νομιζω πως κατι τετοιο μονο κερδος μπορει να φερει στην βιομηχανια της τριχοπτωσης!
 

Gio

New Member
3746741 είπε:
παντως ρε παιδια η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεσουν να βρουν την μονιμη λυση μεσω μεταμοσχευσης δηλαδη πολλαπλασιαζοντας την δοτρια θα την βγαλουν στην επιφανεια!

κ το πιστευω αυτο γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν θα ακυρωθουν οι θεραπειες κ απλα αν πχ εισαι νοργουντ 5 κ θες να γινεις 0 θα πηγαινεις στον γιατρο,θα βαζεις 20000 grafts κ απλα θα πρεπει να εχεις τα χρηματα για να υποστηριξεις αυτο το ποσο grafts!

υπαρχουν πολοι που εχουν τα χρηματα αλλα η δοτρια τους δεν τους επιτρεπει μεταμοσχευση ανω των 6-7 χιλαδων grafts κ πιστευω παρα πολλοι που θα εκαναν οικονομια για κατι τετοιο!

Αρα νομιζω πως κατι τετοιο μονο κερδος μπορει να φερει στην βιομηχανια της τριχοπτωσης!

Φίλε, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και θα σου εξηγήσω αμέσως το γιατί. Αν συμβεί αυτό, δηλαδή ο εργαστηριακός πολλαπλασιασμός των τριχοθυλακίων θα μιλάμε για οριστική ΛΥΣΗ του προβλήματος ανεξάρτητα του κόστους. Άλλωστε αυτό που θα αλλάξει δεν είναι η τεχνική αλλά ο χρόνος μεταμόσχευσης τόσο μεγάλων μονάδων. Αν για 3000 μοσχεύματα χρειάζεσαι 2 μέρες επέμβασης, φαντάσου στα 20.000 πόσες μέρες θα χρειαστούν. Και βέβαια εδώ έγκειται το γεγονός της αντίδρασης του οργανισμού σε τόσο μεγάλη καταπόνηση. Η λύση είναι να κάνουμε μεταμοσχεύσεις τμηματικά, αλλά παράλληλα ανεβαίνει και το κόστος. Άλλη τιμή θα πληρώσεις αν απασχολήσεις την κλινική για 2 μέρες με 3000 μοσχεύματα και άλλη αν την απασχολήσεις 3 φορές τον χρόνο για 1000 μοσχεύματα. Λεπτομέρειες που παίζουν τον ρόλο τους. Μην ξεχνάμε εξάλλου οτι μιλάμε για μια ιατρική πράξη, ελάχιστη επεμβατική μεν, χειρουργική δε. Ωστόσο, όπως καταλαβαίνεις αν συμβεί κάτι τέτοιο -και μακάρι να συμβεί-μιλάμε για μια ΠΑΤΕΝΤΑ (η οποία πρέπει να κατοχυρωθεί απο τον δημιουργό της) και για την οποία θα χρειαστούν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ώστε να "μοιραστεί η τεχνογνωσία" σε όλους τους υπόλοιπους Γιατρούς ανά τον κόσμο. Το ερώτημα είναι το εξής : Συμφέρει την φαρμακοβιομηχανία να λύσεις οριστικά το πρόβλημα σου; Θα πουλάει μετά η Μerck προπέσια ή ο φαρμακοποιός σου handmade μινοξιδίλη; Αν δεις τα ποσά που παίζονται... θα τρομάξεις..

Προς το παρόν, παλεύουμε με ότι υλικά έχουμε στην διάθεση μας κερδίζοντας όσο περισσότερο χρόνο μπορούμε. Διότι για μένα προσωπικά, με τα υπάρχοντα εργαλεία και θεραπείες μπορείς να προλάβεις και γιατί οχι να αντιστρέψεις την τριχόπτωση για κάποια χρόνια-τα καλύτερα σου χρόνια. Συμβουλή προς μικρότερους λοιπόν, με την υποψία απώλεια μαλλιών ξεκινήστε την μάχη.. θα βγείτε μακροχρόνια κερδισμένοι, αρκεί να το πιστέψετε. Δες για παράδειγμα το αποτέλεσμα του Mpoukla.. Φοβερός και μόλις σε 4 μήνες.. Ελπίδα υπάρχει, αρκεί να προλάβουμε το κακό στην αρχή του! Θα τα χάσουμε τα μαλλιά μας αν υπάρχει η κληρονομική προδιάθεση.. αλλά αν τα χάσουμε στα 40-50 που θα έχουμε χαρεί την ζωή μας, who cares? that's normal!
 
Μπλουζα