Το ποτάμι δεν γυρίζει πισω...

BobMnk

New Member
Απλα ρωταω γιατι εχει 4 μηνες να ποσταρει . Πιστευω ολο και καποιο νεο σχετικο με το θεμα θα χει.

Και μια γενικη παρατηρηση : Αυτοι που οταν ποσταρεται κατι θετικο λενε "καλα ναι, μας τα παν κι αλλοι. ποτε δεν θα βγει κατι.η ιδια ιστορια μια ζωη" κατα βαθος ξερουμε οτι κι εσεις θελετε πολυ να βρεθει η λυση και πιστευετε οτι μπορει να υπαρξει μια τετοια λυση. Αλλα μην σας παιρνει απο κατω . Ενταξει αυτο μια κουβεντα ειναι , ειδικα αμα εισαι νεος οπως εγω , εχεις ελπιδες προφανως γιατι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και λες κι αν βγει τα επομενα χρονια ? Αλλα και 40 να σαι , δεν θα ηθελες να βγει κατι και εστω και μετα απο τοσα χρονια να τα αποκτησεις παλι ?

Ενταξει, αμα εχεις μια εικονα για τον εαυτο σου πλεον μετα απο τοσα χρονια ειναι πολυ ψυχοφθορο να επιστρεφεις νοητικα σε αλλες εποχες και να λες και αν τα ξαναειχα , αλλα αυτο που λεω και θελω να καταληξω ειναι το εξης : Μην πεφτετε στην παγιδα "εε αστα πλεον δεν γινεται τιποτα " . Μην αφηνεστε στη ζωη σας οσο χρονων και να φτασετε. Αυτο που προτεινω ειναι να βρουμε με καποιο τροπο να ενισχυσουμε τις επιστημονικες ερευνες που γινονται σχετικα με το θεμα αυτο και για να μην αισθανομαστε απραγοι και ερμαια και για να συνεισφερουμε με τον τροπο μας στις ερευνες και να το προχωραμε οπως μπορουμε. Ενταξει γιατροι και βιολογοι δεν ειμαστε αλλα ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει να βοηθησουμε . Αν μη τι αλλο , εστω και να μην το βρουμε εγκαιρα για μας θα εχουμε προχωρησει τις ερευνες τοσα χρονια για τις επομενες γενιες και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ολα αυτα που περναμε με το θεμα της τριχοπτωσης ουτε στον χειροτερο εχθρο μου δεν το ευχομαι. Μακαρι ποτε να μην αναγκαστει καποιος να εχει αυτη την εγνοια

ΥΓ 1 Καποτε ενας φιλος μου πε " και αμα σου πεσουν γιατι να το παλεψεις ? Πιστευεις ειλικρινα οτι μπορεις να πας κοντρα στη διαδικασια του γηρατος ? " . Δεν ειναι ομως θεμα γηρατος. Απ τη στιγμη που υπαρχουν ατομα που φτανουν 50 και 60 με φουλ μαλλι τοτε ειναι παθηση. Αναστρεψιμη. Το τονιζω

ΥΓ 2 Ζω για τη μερα που θα μπουμε ολοι εδω μεσα και θα γραφουμε comment "επιτελους ! δεν το πιστευω οτι εφτασε αυτη η μερα ! σωθηκαμε! " και να κανονιζουμε να παμε για μπυρες μεταξυ μας να το γιορτασουμε :) Και 70 χρονων να χω φτασει θα παω να κανω τη θεραπεια ετσι απο αχτι !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsths

Member
BobMnk είπε:
Απλα ρωταω γιατι εχει 4 μηνες να ποσταρει . Πιστευω ολο και καποιο νεο σχετικο με το θεμα θα χει.

Και μια γενικη παρατηρηση : Αυτοι που οταν ποσταρεται κατι θετικο λενε "καλα ναι, μας τα παν κι αλλοι. ποτε δεν θα βγει κατι.η ιδια ιστορια μια ζωη" κατα βαθος ξερουμε οτι κι εσεις θελετε πολυ να βρεθει η λυση και πιστευετε οτι μπορει να υπαρξει μια τετοια λυση. Αλλα μην σας παιρνει απο κατω . Ενταξει αυτο μια κουβεντα ειναι , ειδικα αμα εισαι νεος οπως εγω , εχεις ελπιδες προφανως γιατι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και λες κι αν βγει τα επομενα χρονια ? Αλλα και 40 να σαι , δεν θα ηθελες να βγει κατι και εστω και μετα απο τοσα χρονια να τα αποκτησεις παλι ?

Ενταξει, αμα εχεις μια εικονα για τον εαυτο σου πλεον μετα απο τοσα χρονια ειναι πολυ ψυχοφθορο να επιστρεφεις νοητικα σε αλλες εποχες και να λες και αν τα ξαναειχα , αλλα αυτο που λεω και θελω να καταληξω ειναι το εξης : Μην πεφτετε στην παγιδα "εε αστα πλεον δεν γινεται τιποτα " . Μην αφηνεστε στη ζωη σας οσο χρονων και να φτασετε. Αυτο που προτεινω ειναι να βρουμε με καποιο τροπο να ενισχυσουμε τις επιστημονικες ερευνες που γινονται σχετικα με το θεμα αυτο και για να μην αισθανομαστε απραγοι και ερμαια και για να συνεισφερουμε με τον τροπο μας στις ερευνες και να το προχωραμε οπως μπορουμε. Ενταξει γιατροι και βιολογοι δεν ειμαστε αλλα ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει να βοηθησουμε . Αν μη τι αλλο , εστω και να μην το βρουμε εγκαιρα για μας θα εχουμε προχωρησει τις ερευνες τοσα χρονια για τις επομενες γενιες και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Ολα αυτα που περναμε με το θεμα της τριχοπτωσης ουτε στον χειροτερο εχθρο μου δεν το ευχομαι. Μακαρι ποτε να μην αναγκαστει καποιος να εχει αυτη την εγνοια

ΥΓ 1 Καποτε ενας φιλος μου πε " και αμα σου πεσουν γιατι να το παλεψεις ? Πιστευεις ειλικρινα οτι μπορεις να πας κοντρα στη διαδικασια του γηρατος ? " . Δεν ειναι ομως θεμα γηρατος. Απ τη στιγμη που υπαρχουν ατομα που φτανουν 50 και 60 με φουλ μαλλι τοτε ειναι παθηση. Αναστρεψιμη. Το τονιζω

ΥΓ 2 Ζω για τη μερα που θα μπουμε ολοι εδω μεσα και θα γραφουμε comment "επιτελους ! δεν το πιστευω οτι εφτασε αυτη η μερα ! σωθηκαμε! " και να κανονιζουμε να παμε για μπυρες μεταξυ μας να το γιορτασουμε :) Και 70 χρονων να χω φτασει θα παω να κανω τη θεραπεια ετσι απο αχτι !

Α ρε φιλε τι ομορφα που τα λες.. προς στιγμην ταξιδεψα σε ομορφες εικονες και γιορτες.. αλλα οπως εγω και εσυ πλανασαι πλανην οικτρα.. το ποστ σου μου θυμιζει ομιλια κουμουνιστη '- ολοι μαζι αυριο να βγουμε στους δρομους στη πορεια ταδε να αντισταθουμε στη προσπαθεια των καπιταλιστων να μας επιβαλλουν...εδω κρινεται το μελλον κτλ .. - ναι ναι και σε πορειες πηγαμε -1 -2 -10 -15 τιποτα δεν αλλαξε.. Ποσοι ανεργοι υπαρχουν αυτοι τη στιγμη στην ελλαδα ? και τι δεν δοκιμασαν?? ..αγανακτισμενοι σου λεει κατι ? με αντισκηνα μπροστα στη βουλη.. το μονο που εμεινε να γινει ειναι να μπουμε ολοι μεσα και να τη καψουμε.Ποσοι πατεραδες αυτοκτονησαν γτ δεν ειχαν να θρεψουν τα παιδια τους και δεν μπορουσαν να ζησουν αλλο απο τη ντροπη και τη στεναχωρια.. πιστευεις αυτοι δεν δοκιμασαν τα παντα πριν αποβουν σε αυτη τη πραξη ? το εχουμε ευκολο να λεμε ΄΄ θα αυτοκτονησω ' αλλα πραγματικα ειναι αδυνατον . το ανθρωπινο ενστικτο επιβιωσης λειτουργει πανω απο ολα .. δεν σ αφηνει να πεθανεις. Ποσοι ανθρωποι παλευουν καθημερινα για ενα μισθο της συμφορας για ενα πιατο φαι ενωμενοι οπως ειπες και το κυριοτερο με το προσωπο τους ανοιχτο σε κοινη θεα - και παλι δεν καταφερνουν τιποτα .. και οχι με ψευδωνυμα πισω απο υπολογιστες.. Ωραια προτεινε μια λυση να κινηθουμε μαζικα για τη τριχοπτωση.. σου λεω εγω τη πιο ρεαλιστικη ,οτι ο κος1987 βρισκει κατι πολυ πολυ ελπιδοφορο ο ιδιος και σε συνεργασια με καποια εταιρια ας πουμε θελει να το δοκιμασει να το τεσταρει και ολα τα σχετικα.. Εβγαινε εδω και μας ελεγε παιδια αυτο και αυτο ειλικρινα ειμαστε πολυ κοντα αλλα χρειαζομαι λεφτα να συνεχισω την ερευνα γιατι σκαλωσαμε δεν εχουμε αλλο κεφαλαιο μας σνομπαρουν κτλ.. θελω απο το καθε ενεργο μελος 1000 ευρω για να συγκεντρωσω 'τοσα' και να προχωρησει η διαδικασια.. εδω ειναι ο λογαριασμος τραπεζης τα καταθετετε σε αυτο το ονομα... Τι θα εκανες εσυ για αυτο? Θα τα εδινες τα λεφτα ? Γιατι ειναι πολυ ευκολο να το λεμε σε θεωριες, αλλα με τη πραξη τι γινεται ? τι αποσταση υπαρχει...
 

BobMnk

New Member
Για να απαντησω στην ερωτηση σου , ετσι λεφτα δεν δινω σε κανεναν. Θα του ζητουσα να τον γνωρισω απο κοντα και να μου εξηγησει βημα βημα ο,τι ερευνα εχει κανει ( χαζοι δεν ειμαστε, εχουμε και καποιες γνωσεις βιολογιας κλπ και θα μπορουσαμε να καταλαβουμε ) . Μονο μετα απ ολα αυτα και αρκετα ψαξιμο θα σκεφτομουν να κανω κατι. Δεν ειναι εκει το θεμα ομως.

Επειδη εχω επιγνωση της καταστασης και ζω στον πραγματικο κοσμο, δεν περιμενω θαυματουργικες λυσεις απ τη μια μερα στην αλλη. Πριν να βρεθει η οριστικη λυση περιμενω ενα φαρμακο ή μια μεθοδο που θα σου εξασφαλιζει καταρχην οτι μεχρι τα 30 δεν θα σε απασχολει αυτο το θεμα. Ειναι αμαρτια και πολυ αδικο να περνας αυτα τα ομορφα χρονια με τετοιες εγνοιες. Μετα θα περιμενω τις βελτιωσεις τον φαρμακων που θα σε πανε μεχρι τα 40 με επιβραδυμενη τη διαδικασια αυτη. Στα 40 λοιπον που ειναι η ηλικια που οι περισσοτεροι αντρες παλιοτερα εμφανιζαν αυτο το ζητημα , θα περιμενω τις βελτιωσεις των μεταμοσχευσεων ωστε να αποδιδουν περισσοτερο . Και καπως ετσι θα φτανω στα 50 ισως και λιγο παραπανω εχοντας ζησει παραπανω απ τη μιση μου ζωη ελεγχοντας πολυ ικανοποιητικα αυτο το ζητημα . Για να καταλαβεις για τι μιλαω αν αυτα συνεβαιναν ετσι θα μιλουσαμε οτι θα εφτανες 50+ με norwood 3 αντε 4 .

Σ αυτο το σημειο να αναφερω , δερματολογος μου ειπε χαρακτηριστικα " παλιοτερα οι αντρες εμφανιζαν τετοια θεματα μετα τα 35 εκει στα 40 ....τωρα πλεον αμεσως μολις βγουν απ την εφηβεια τα παιδια τους βλεπεις εχουν τετοια θεματα "

Και αναρωτιεμαι, ξερουμε γιατι συμβαινει αυτο ? Υπαρχει καποια ερευνα ? Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο ας το ποσταρει. Ειναι εκφυλισμος του ανθρωπινου DNA απο γενια σε γενια ? Ειναι οτι η εξελιξη ειναι τετοια που σιγα σιγα δεν εχουν τοση σημασια βιολογικα τα μαλλια και στο μελλον ολοι οι ανθρωποι θα ειναι φαλακροι ? ( Γιατι σε μια ερευνα παλιοτερα το ειχα διαβασει κι αυτο οτι σε 200 χρονια μπορει ολοι οι ανθρωποι αντρες γυναικες ολων των ηλικιων να γεννιουνται χωρις μαλλια. Τραβηγμενο αλλα ποτε δεν ξερεις προς τα που παει η εξελιξη )

Αν δεν εχει γινει μια τετοια ερευνα, δεν πρεπει να γινει ? Το γιατι ολο και νωριτερα ολο και περισσοτεροι αντρες εχουν να αντιμετωπισουν αυτο το ζητημα ?

Και τελος, γνωμη μου εναι οτι οι ερευνες σ αυτο το θεμα πρεπει να κινηθουν προς δυο κατευθυνσεις. Α) ερευνες για τη βελτιωση των υπαρχοντων φαρμακων - περιορισμου των παρενεργειων ωστε να γινεται καλυτερη συντηρηση της καταστασης Β) γονιδιακες ερευνες στο DNA προκειμενου να προλαμβανεται πληρως το φαινομενο πριν την εκδηλωση του, να εξαλειφεται, να θεραπευεται , οτιδηποτε τετοιο

Ας περιμενουμε ομως ποστ του kos και τη συζητηση αυτη τη συνεχιζουμε και αλλου. Μην γεμισουμε το ποστ με γνωμες. Να το κραταμε με γεγονοτα και ερευνες για να βρισκουμε ευκολα αυτα που χρειαζομαστε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
BobMnk είπε:
Σ αυτο το σημειο να αναφερω , δερματολογος μου ειπε χαρακτηριστικα " παλιοτερα οι αντρες εμφανιζαν τετοια θεματα μετα τα 35 εκει στα 40 ....τωρα πλεον αμεσως μολις βγουν απ την εφηβεια τα παιδια τους βλεπεις εχουν τετοια θεματα "

Και αναρωτιεμαι, ξερουμε γιατι συμβαινει αυτο ? Υπαρχει καποια ερευνα ?

Bob, δεν πρόκειται να υπάρξει τέτοια έρευνα γτ θα συγκρουστεί με πολλά συμφέροντα.
Δεν είμαστε μόνο εμείς οι άντρες που καραφλιάζουμε με γοργούς ρυθμούς από νεαρή ηλικία, αλλά αυξάνεται και η γυναικεία αλωπεκία. Έχω ήδη 4 γνωστές μου με πρόβλημα αλωπεκίας.

Όσον αφορά καθαρά εμάς, σίγουρα το ότι έχουμε το γονίδιο είναι καθοριστικός παράγοντας. Αυτό όμως που το πυροδοτεί από πολύ νωρίς, είναι αυτά που τρώμε και πίνουμε.

Ο ένας παράγοντας είναι τα ξενοοιστρογόνα που βρίσκονται απλά παντού σε τεράστιες ποσότητες και όχι τυχαία, ακόμα και στο νερό.
Ο άλλος παράγοντας είναι τα αντιβιωτικά και οι ορμόνες που καταναλώνουμε μέσα από κρεατικά και γαλακτοκομικά.

Εντελώς επιγραμματικά γτ όντως θα ξεφύγουμε εντελώς από το θέμα (αν και δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποια εξέλιξη) κάτι πολύ απλό που τα λέει όλα.

Grass fed Animals ( grain fed will encourage hormone imbalancing due to the excess of omega 6 in the fat rather then 3)
Grass fed cows have 15 times more omega 3 then fish

Τι να λέμε από κει και πέρα. Πόση μεγάλη διαφορά έχει το μοσχάρι που τρέφεται με γρασίδι και πόσο το μοσχάρι που τρέφεται με σιτηρά και ότι άλλο τους δίνουν για να αναπτυχθούν γρηγορότερα.
Πλακωνόμαστε στα συμπληρώματα ω3 ενώ θα μπορούσε να ήταν εντελώς περιττά.
Μέσα από την καθημερινή μας διατροφή, είμαστε γεμάτοι ω6, ορμόνες και ξενοοιστρογόνα. Το γιατί κάποιοι αντιστέκονται για περισσότερο χρόνο σε αυτά, είναι μεγάλο θέμα, γιατί μια ρήση λέει, το δηλητήριο του ενός, είναι η τροφή του άλλου.
 

kos1987

New Member
Γεια σας! Περασε αρκετος καιρος απο το την τελευταια ενημερωση.Λοιπον...ο Νιγκαμς δεν καταφερε να υλοποιησει τα πρωτοκολλα που του δωσαμε.Συνθηκες επωασης-λαθος αραιωση-προσθηκη αμφιβολων παραγοντων αναπτυξης κλπ. οι φωτο που εχω δειχνουν καλυτερα αποτελεσματα απο την aderans αλλα και παλι μια τρυπα στο νερο...
Για να καταλαβαινει και ο κοσμος με απλα λογια ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΣΙΑ DP ΚΥΤΤΑΡΑ οταν καλλιεργουνται ομαδοποιουνται απο μονα τους σε σφαιρες.Οπως σχεδον ολοι ξερετε αυτα τα κυτταρα δινουν ΠΑΝΤΑ επανεκφυση.Η ιδεα ειναι να βρεθει ενας τροπος που θα ομαδοποιει και τα δικα μας ανθρωπινα κυτταρα σε σφαιρες κατα την επωαση.Ο Jahoda χρησιμοποιησε ειδικα υποστρωματα που σχηματιζονται πανω τους σταγονες.Σ'αυτες τις σταγονες τα ανθρωπινα dp κυτταρα αναγκαστικα ομαδοποιουνται.
Εγινε και μια αποπειρα με 3D dp αλλα καταλαβαμε οτι ειναι απιστευτα δυσκολο να μεταμοσχευτουν αθικτα τα σφαιριδια dp στο δερμα.Η μεθοδος του Jahoda εγινε σε πολυ μικρο αριθμο μοσχευματων σε ανθρωπινο δερμα.Εδω μιλαμε για εκατονταδες εγχυσεις.Προσωπικα θεωρω την μεθοδο αυτη αδυνατη στην αισθητικη χειρουργικη.Ομως, εχουμε νεα :) Στην κινα (+καποια μελη απο την ερευνητικη ομαδα του Jahoda) δημιουργησαν ανθεκτικα στη μεταφορα σφαιριδια dp με τη χρηση Matrigel.Το αποτελεσμα ειναι να αναπτυχθουν σφαιριαδια ιδιας διαμετρου με τα πραγματικα δικα μας dp που εχουμε στο κεφαλι και μαλιστα υπο συνθηκες in vitro αρχισαν να δημιουργουν τριχες.Το ασχημο ειναι οτι ετσι οπως πανε θα παρει πανω απο δεκα χρονια για να βγει στην αγορα, εκτος και αν ενδιαφερθουν οι κολοσσοι μεταμοσχευσεων τριχ/κιων.

Συναπτω την ερευνα

Εμεις θα δοκιμασουμε τη νεα αυτη τεχνικη συντομα, αλλα δεν ξερω εαν θα γινει στον νιγκαμς ή σε καποιο αλλο ευρωπαικο εργαστηριο.Σε 2 μηνες θα ξερω να σας πω, γιατι υπαρχουν προτασεις στο τραπεζι.Η λυση ειναι εδω απλα χρειαζονται χρηματα, υπομονη και οι καταληλλοι επιστημονες.
 

Συνημμένα

  • 3Ddp matrigel.pdf
    1.2 MB · Προβολές: 1,708

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos, αν όντως μπορεί να είναι αυτή η λύση, δεν βλέπω το λόγο να μην θελήσει κάποιος να επενδύσει σε αυτή μιας και θα πάρει τα χρήματά του πίσω πολλαπλάσια...
 

kos1987

New Member
GOMI είπε:
kos, αν όντως μπορεί να είναι αυτή η λύση, δεν βλέπω το λόγο να μην θελήσει κάποιος να επενδύσει σε αυτή μιας και θα πάρει τα χρήματά του πίσω πολλαπλάσια...

Το συστημα στο συνολο του βγαζει πολλα περισσοτερα, απο το να βγει η μια λυση.Φαντασου ποσοι παιρνουν φινα ντουτα μινοξ ru (μελλοντικα cb) κανουν 2 -3 μεταμοσχευσεις, βαζουν τοπικ κλπ. Τωρα μ'αυτη την μεθοδο πας μια φορα, βγαζεις καμια 50αρια τριχ/κια και σε λιγους μηνες γινεσαι απο nw7 nw0.Το κοστος της ολης διαδικασιας δεν ξεπερνα τα 500ευρω(τωρα ποσο θα χρεωνουν...). Θα μου πεις οτι εαν βγει, σχεδον ολοι θα γινουν μαλλιαδες...αλλα και παλι τα σημερινα κερδη δεν συγκρινονται με τπτα.
Ο πραγματικος λογος για να βγει στη φορα ειναι για τις γυναικες που εχουν θεμα με τα μαλλια γιατι κακα τα ψεμματα αλλιως ειναι ενας καραφλος αντρας και αλλιως μια γυναικα...κατι πρεπει να γινει γι'αυτο.
 

athenian

Well-Known Member
αλλα λογια να αγαπιομαστε...στην ουσια δυο εταιριες εχουν το μεγαλυτερο κομματι της πιτας στις πωλησεις προιοντων για αα.υπαρχουν πολλες που ειτε δεν πουλανε τα προιοντα τους ειτε δεν εχουν καθολου προιοντα.μια ερευνα με πραγματικες πιθανοτητες θα προσελκυε πολλες τετοιτε εταιριες λοιπον.ειναι τουλαχιστον ασοβαρο συνεχεια να ισχυριζεστε οτι δεν προχωραει η υποθεση λογω κερδων απο τα αλλα προιοντα.μην μας δινετε συνεχεια ψευτικες ελπιδες και τα ριχνετε στο αδικο συστημα και κοιταξτε μηπως μπορειτε να κανετε κατι αλλιως μην γραφετε τιποτα για το θεμα.
 

dk1984

Member
kos επειδη το προσεξα στην υπογραφη σου αν μπορεις εξηγησε μας λιγο για τον τροπο που χρησιμοποηεις τη φιναστεριδη.Ειναι κατι σαν finasteride -chitosan
 

kos1987

New Member
athenian είπε:
αλλα λογια να αγαπιομαστε...στην ουσια δυο εταιριες εχουν το μεγαλυτερο κομματι της πιτας στις πωλησεις προιοντων για αα.υπαρχουν πολλες που ειτε δεν πουλανε τα προιοντα τους ειτε δεν εχουν καθολου προιοντα.μια ερευνα με πραγματικες πιθανοτητες θα προσελκυε πολλες τετοιτε εταιριες λοιπον.ειναι τουλαχιστον ασοβαρο συνεχεια να ισχυριζεστε οτι δεν προχωραει η υποθεση λογω κερδων απο τα αλλα προιοντα.μην μας δινετε συνεχεια ψευτικες ελπιδες και τα ριχνετε στο αδικο συστημα και κοιταξτε μηπως μπορειτε να κανετε κατι αλλιως μην γραφετε τιποτα για το θεμα.

Ακριβως αυτο κανουμε και ενημερωνουμε τον κοσμο.


dk1984 είπε:
kos επειδη το προσεξα στην υπογραφη σου αν μπορεις εξηγησε μας λιγο για τον τροπο που χρησιμοποηεις τη φιναστεριδη.Ειναι κατι σαν finasteride -chitosan

Κατι αντιστοιχο.Εγω χρησιμοποιω το fc550.Δεν ξερω εαν δουλευει, 2 μηνες τωρα δεν εχω καμια απο τις παρενεργειες της φινας,πρωινες στυσεις οκ, λιμπιντο οκ, καθολου νερουλο σπερμα, κανενα πονο χαμηλα κλπ. Συντομα θα δοκιμασω να αυξησω τη δοση και θα δω πως θα παει.

Τα λεμε συντομα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα