Τοπ 3 θεραπείες

Revolution

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Γεια σας Παίδες

Ειμαι καινουργιο μέλος

Κατ' αρχην μπραβο για site και Forum.

Kαι αυτο γιατι εμεις οι νεοι που μπαινουμε στο site, ειμαστε οι φρικαρισμενοι
της υποθεσης.Θελω να πω δηλαδη, οτι το site λειτουργει ανγχωλιτικά για εμας,
αφου σου λεει ακριβως που ειναι το προβλημα και πως ''παλεβεται''.


Ειμαι 40 χρονών.Την τριχόπτωση την παρατηρησα στην ηλικια των 30, αλλα επειδη ειχα
αρκετα μαλλια δεν εβλεπα καποια τρομερη αραιωση και παντα το αφηνα για να μην το
σκεφτομαι.

Σημερα ομως το προβλημα ειναι ορατο και ετσι σκεφτομαι να ακολουθησω μια θεραπεια για
να σταματησω το προβλημα πριν αυτο εκδηλωθει περισσοτερο.

Πρωτα βεβαια θα επισκευτω ενα δερματολογο για να διαγνωσει το προβλημα.

Με βαση αυτα που διαβασα στο site εχω φτιαξει μια εικονα ως προς ποια θεραπεια θα
ακολουθουσα.Και αυτη ειναι:


Revivogen για DHT καταστολεα
Tricomin για διεγερση
Νizoral για σαμπουαν

Το Tricomin το προτιμω σε σχεση με το Rogain, γιατι οπως λεγεται δεν εχει καμια
παρενεργεια, αρα σου δειχνει πιο φιλικο προς τον ανθρωπινο οργανισμο, αλλα δεν εχει
εγκριση FDA(εδω τα χαλαμε λιγο).

Θα εχει ομως την αποτελεσματικοτητα του δοκιμασμενου Rogain ?

Και μια ακομα ερωτησουλα, η οποια μπορει να σας φανει λιγο λεπτομερια για το προβλημα,
αλλα θα την κανω γιατι για μενα εχει σημασια?

Το προβλημα με το λαδωμα στα μαλλια χρησιμοποιωντας αυτα τα προϊοντα, αν συμβαινει
αυτο, πως αντιμετωπιζεται?

Ελπιζω να δειτε το post μου και να μου μιλησει καποιος, εστω και για επικοινωνιακους
λογους.

Καλως σας βρηκα!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George3V

Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή δύναμη στον αγώνα.
Είναι θετικό ότι ξεκινάς διαβασμένος και ενημερωμένος και μάλιστα με καλή κατανόηση όσων έχεις διαβάσει ;)
Απο κει και πέρα ...
Revolution είπε:
Το Tricomin το προτιμω σε σχεση με το Rogain, γιατι οπως λεγεται δεν εχει καμια
παρενεργεια, αρα σου δειχνει πιο φιλικο προς τον ανθρωπινο οργανισμο, αλλα δεν εχει
εγκριση FDA(εδω τα χαλαμε λιγο).

Θα εχει ομως την αποτελεσματικοτητα του δοκιμασμενου Rogain ?
Το tricomin το χρησιμοποιώ και γω 2 φορές την ημέρα και απ ότι φαίνεται δεν έχει καμιά παρενέργεια.Δεν προκαλεί ερεθισμούς ισα ισα διατηρεί το τριχωτό σε καλή κατάσταση.
Τώρα για την αποτελεσματικότητα του δεν έχω προλάβει να βγάλω τα συμπεράσματά μου αλλά απ ότι διαβάζω μη περιμένεις παρόμοιο regrowth με αυτό της μινοξ 5%.

Και μια ακομα ερωτησουλα, η οποια μπορει να σας φανει λιγο λεπτομερια για το προβλημα,
αλλα θα την κανω γιατι για μενα εχει σημασια?

Το προβλημα με το λαδωμα στα μαλλια χρησιμοποιωντας αυτα τα προϊοντα, αν συμβαινει
αυτο, πως αντιμετωπιζεται?
Και μένα με ενοχλεί η λεγόμενη "λαδίλα" και θα έλεγα ότι σε ένα βαθμό καθορίζει και το είδος της θεραπείας μου.
Δεν είναι μόνο ότι τα μαλλιά φαίνονται πιο λιπαρά αλλά μειώνεται και ο όγκος τους κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο σε άτομα που δε χαίρουν μεγάλης πυκνότητας στο τριχωτό της κεφαλής τους.
Προσωπικά υπομένω οριακά τη λαδίλα του regaine και μάλιστα χρησιμοποιώ και ελλατωμένη ποσότητα σε σχέση με την στάνταρ δόση γι αυτό το λόγο.Το revivogen δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο προβλημα.
Το πρόβλημα λοιπόν αυτό δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται, βασικά άλλους τους ενοχλεί και άλλους όχι.Κάποιοι επιλέγουν τις "λιπαρές" θεραπείες να τις εφαρμόζουν το βράδυ ώστε να μη δημιουργεί πρόβλημα στην κοινωνική τους ζωή.
Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη πρόταση στο ζήτημα αυτό θα ήθελα και γω να την ακούσω.
 

Revolution

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Φιλε George3v ευχαριστω για την ανταποκριση.

Απο διαφορα σημεια στο site ειδα οτι το Rogain και οχι το Regain δεν λαδωνει και μαλιστα σε μορφη αφρου σχεδον καθολου.
Δηλαδη στεγνωνει αμεσως και ισως κολαει λιγο.Να σου πω την αληθεια, στην προσπαθεια μου να το ωραιοποιησω και λιγο, το φανταζομαι
σαν αφρο ογκου(κομμωτηριου) για τα μαλλια.ΧαΧα ωραιο ετσι!!!!
Οποτε μπορεις να γλυτωσεις το κομματι λαδωματος απο regrowth μερια.

Η αποψη της βραδυνης λιπαρης θεραπειας νομιζω καλυπτει μονο κατα το ημισι την θεραπεια αφου το πρωϊ πρεπει να ξαναβαλεις.

Βεβαια δεν εχω καμια επαφη και εικονα ακομα για την χρηση αυτων των προϊοντων αλλα ψαχνω την καλυτερη δυνατη λυση για το προβλημα του λαδωματος αφου οσο περναει ο καιρος ολο και πιο πολυ πειθωμαι οτι πρεπει να ακολουθησω θεραπεια.

Τα προιοντα αυτα ειτε για regrowth ειτε για dht blocker, μετα απο ποσο χρονο απορροφουνται και αρα μπορεις να ξεβγαλεις με λουσιμο
δεν εχω καταλαβει ακριβως?.Τα χρησιμοποιεις φανταζομαι μαζι το ενα μετα το αλλο.
 

johnys

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Γεια χαρα παιδια,εχω αρχισει εδς και 6 μηνες θεραπεια με : regaine 5% - fungoral 2 φορες/εβδομαδα και καθημερινα tgel αυτη ειναι η "θεραπεια" που κανω και τα αποτελεσματα ειναι αν οχι πολυ χειροτερα θα ελεγα σκετο χειροτερα.Ποτε δεν εβλεπα να χανω τριχες τοσες πλλες στο μαξιλαρι και στο μπανιο καθε πρωι.Τελως παντων τα μαλλια μου εχουν αρραιωσει πιο πολυ και εχω απελπιστει.Τι να κανω ???? θελω να αρχισω το proscar αλλα θελω να μου πειτε επειδη θελω να αρχισω προσπαθειες για παιδι θα με επηρεασει καθολου?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

ναι μην Παρεις φιναστεριδη αν θελεις να τεκνοποιησεις

επισης θεραπεια κατα της ΑΑ χωρις μπλοκαρισμα της διυδροτεστοστερονης δεν ειναι αποτελεσματικη
 

johnys

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

υπαρχει κατι αλλο Παναγιωτη εκτος απο proscar ? an ναι τι προτεινεις για να μην εχω και τις παρενεργειες με το θεμα που ειπα πιο πανω....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

ναι υπαρχουν και αλλα πλην του proscar

ΑΛΛΑ

σε συμβουλευω να μην παρεις τιποτα οργανικα πριν και κατα την διαρκεια που προσπαθεις να τεκνοποιησεις

παλεψε το με τοπικα οπως revivogen η crinagen
 

Mbar

New Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Γεια σας και απο μένα,
παίρνω σχεδόν στα 5 χρονια fin με κάποια διαλείματα. Δεν είμαι παντρεμένος αλλά στο άμεσο διάστημα
σκοπέύω να το κάνω. Γνωρίζετε αν κάποιος που έκανε χρήση fin και τη σταμάτησε, είχε πρόβλημα αργότερα στην τεκνοποίηση και αν όχι πόσο διάστημα πριν χρειάζεται να διακοπεί η fin για να αποβληθεί από τον οργανισμό:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

εχουμε ξαναπει πως καλο ειναι πανω απο 3 μηνες να σταματησεις την ληψη φιναστεριδης απο το στομα πριν τεκνοποιησεις

εγω αν σκοπευα να τεκνοποιησω θα σταματουσα την ληψη 6μηνες και μετα θα προσπαθουσα να τεκνοποιησω

στο διαστημα αυτα χρησιμοποιησε καποιο ηπιο τοπικο οπως revivogen / crinagen

για να διατηρηθεις σε φορμα και να μην χασεις τα μαλλακια που εβγαλες

γιατι οτι αποτελεσμα ειδες θα τον χασεις μεσα σε λιγους μηνες αν διακοψεις την φιναστεριδη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Agahnim

Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

καλημερα! σκεφτομαι να ξεκινισω την δευτερη θεραπεια απ αυτες που προτινει ο ακης. θελω ομως να ρωτισω 2 πραγματα...

1) μπορω να αλλαξω το regaine με το tricomin? θελω να το κανω αυτο επειδη το μαλι μου απο μονο του λαδονει πολυ γρηγορα...

2) στην δευτερη θεραπεια δεν ειδα να γραφει ο ακης τιποτα για nizoral... μηπως δεν "ταιριαζει" με την δευτερη θεραπεια? η μηπως το revivogen παιζει το ρολο του σαμπουαν?? μην με παρεξιγειται δεν ξερω τι ειναι το καθενα:p eimai λιγο μπερδεμενος


γενικα η θεραπεια που θελω να ξεκινησω ειναι revivogen + tricomin + fungoral.δεν ξερω ομως αν ειναι σωστη...

το tricomin πουλειεται στα φαρμακεια? η πρεπει να το παραγγειλο απ εξω μαζι με το revivogen?

επισεις δεν ξερω πως χρισιμοποιουνται-τι ποσοτιτες βαζω κτλ
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

1 ) το regain δεν λαδωνει το μαλλι το revivogen ομως το λαδωνει και πολυ μαλιστα
το regain ειναι ανωτερο απο το tricomin σε regrowth
το tricomin μικρη δυνατοτητα εχει για regrowth ομως κανει καλυτερη δουλεια σε αλλους τομεις

2 ) μπορεις αρκει να μην τον χρησιμοποιεις πανω απο 3 φορες την εβδομαδα 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα

γενικα η θεραπεια σου ειναι (κατ'εμε) θα χρειαστει πανω απο 6 μηνες για να δεις αποτελεσμα

το tricomin δεν πωλειται στα φαρμακει πρεπει να το παρεις απο εξωτερικο

το revivogen βαζεις 2ml στην πασχουσα περιοχη την μερα
στο tricomin ( φανταζομαι την λοσιον εννοεις και οχι το σαμπουαν ) 8 με 10 ψεκασμους στην πασχουσα περιοχη
fungoral το πολυ 3 φορες την εβδομαδα να λουζεσαι με αυτο
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Mbar είπε:
Γεια σας και απο μένα,
παίρνω σχεδόν στα 5 χρονια fin με κάποια διαλείματα. Δεν είμαι παντρεμένος αλλά στο άμεσο διάστημα
σκοπέύω να το κάνω. Γνωρίζετε αν κάποιος που έκανε χρήση fin και τη σταμάτησε, είχε πρόβλημα αργότερα στην τεκνοποίηση και αν όχι πόσο διάστημα πριν χρειάζεται να διακοπεί η fin για να αποβληθεί από τον οργανισμό:
όλοι την ίδια απορία έχουμε-καλύτερη πρόταση είναι του Πάνο-Τεράστιου ;D
 

Agahnim

Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

Παναγιωτης είπε:
1 ) το regain δεν λαδωνει το μαλλι το revivogen ομως το λαδωνει και πολυ μαλιστα
το regain ειναι ανωτερο απο το tricomin σε regrowth
το tricomin μικρη δυνατοτητα εχει για regrowth ομως κανει καλυτερη δουλεια σε αλλους τομεις

2 ) μπορεις αρκει να μην τον χρησιμοποιεις πανω απο 3 φορες την εβδομαδα 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα

γενικα η θεραπεια σου ειναι (κατ'εμε) θα χρειαστει πανω απο 6 μηνες για να δεις αποτελεσμα

το tricomin δεν πωλειται στα φαρμακει πρεπει να το παρεις απο εξωτερικο

το revivogen βαζεις 2ml στην πασχουσα περιοχη την μερα
στο tricomin ( φανταζομαι την λοσιον εννοεις και οχι το σαμπουαν ) 8 με 10 ψεκασμους στην πασχουσα περιοχη
fungoral το πολυ 3 φορες την εβδομαδα να λουζεσαι με αυτο
το fungoral δεν ειναι για καθε μερα?? αν οχι τοτε τι σαμπουαν να χρησιμοπειο για καθε μερα?

το ρεγκαιν δεν λαδωνει το μαλι?? μα εχω διαβασει οτι οχι απλως το λαδωνει αλλα το κανει χαλια... κοκκινιλες και πονους διμηουργει... γιαυτο εξαλου περνουν και αλοη... κανω λαθος?

γενικα για να πω την αληθεια δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα ωστε να χρειαζομαι καλο ρεγκροουθ.. ουτε για να αρχισω φινα...γιαυτο πιστευω πως η καλυτερη θεραπεια προς το παρον ειναι αυτη που διαλεξα...


παντως θα εκτιμουσα εαν μου προτινατε την καταλληλοτερη θεραπεια κατα την γνωμη σας (απευθινομε σε ολους) υπολογιζοντας οτι δεν εχω κενα σε κανενα σημειο του κεφαλιου μου... απλως τα μαλλια μου εχουν αρεωσει παρα πολυ και επισεις οτι λαδωνουν μεσα σε μια μερα και βγαζω σπιρια στο τριχοτο...δηλαδη θελω μια θεραπεια που να καταπολεμαει την τριχοπτωση αλλα ταυτοχρονα να μην επιβαρυνει το κεφαλι μου με κοκκινιλες, σπιρακια, λαδωμα και αλλα τετοια...

υγ: νομιζω πως αυτο το t/gel ειναι το ιδανικοτερο για μενα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

-κάνε fungoral 3 φορές την εβδομάδα και εναλλάξ ημέρες με T gel (μέρα παρά μέρα)
-για τα sides από το regain=>gel αλόης
-δες το θέμα "τοπικά dht blockers" και διάλεξε=>πρόταση μου κάνε δ/μα σπιρονολακτόνης ή αγόρασε του dr. Lee
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

ειπα το regain δεν λαδωνει αλλο δεν λαδωνει και αλλο δημιουργει κοκκινιλες ερεθισμους
πιθανοτατα οι ερεθισμοι να προερχονται απο την προλυλενογλυκολη που εχει μεσα η μινοξιδιλη
αν σε πειραζει αυτο τοτε παρα πολλα σκευασματα εχουν μεσα προπυλενογλυκολη οποτε μπορει να σου προκαλεσουν και εκεινα ερεθισμους


μα καλα γιατι δεν το δοκιμαζεις να βγαλεις ενα συμπερασμα μονος σου
 

Agahnim

Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

δεν εχω δοκιμασει τιποτα ακομα ρε παιδια..θελω να ξεκινισω σωστα την πρωτη μου θεραπεια..οχι να κανω πειραματα με οτι κυκλοφορει...θελω να αποφασισω τι ειναι καλητερο για μενα και να το ακολουθισω.. αν στην πορεια δω οτι δεν γινεται δουλεια τοτε θα κανω πειραματα και θα δοκιμασω κιαλλα.ειμαι σε διλημα αν πρεπει να χρησιμοπιεισω ρεγκαιν η tricomin...σκεφτομαι το tricomin γιατι ξερω οτι φροντιζει να ειναι σε καλη κατασταση το κεφαλι αλλα ταυτοχρονα ειναι και regrowth... βεβαια οχι σαν το regain αλλα και το τριcomin κανει δουλεια.. επεισις θεωρω πως δεν εχω χασει ακομα τοσα πολλα μαλλια για να χρειαζομαι καλο ρεgrowth...εσεις παντως σηγουρα θα ξερεται κατι παραπανω γιαυτο κρεμομαι απ τα χειλι σας (η μαλλον απ το keyboard σας)


φιλε σπυρο δηλαδη λες να χρησιμοπειο ανα μερα και διαφορετικο σαμπουαν?? τη μια μερα t/gel και την αλλη fungoral??


την σπιρονολακτόνη την προτινεις αντι για revivogen? δηλαδη για dht blocker? γιατι ομως οχι revivogen? μαλλον επειδη λαδωνει ε? η σπιρονολακτόνη δεν λαδωνει?


και κατι τελευταιο.. το t/gell και το regaine μπορω να τα βρω σε ελληνικα φαρμακεια?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

θα στο πω και αν θες παρεξηγήσου , , εισαι τεμπελακος

γιατι δεν διαβαζεις το φορουμ αυτ απου ρωτας ειναι ηδη απαντημενα

ειπαμε τα σαμπουαν δεν κανουν δουλεια πανω απο 5% της αγωγης σου
σου ειπα πιο πανω για το fungoral

αλλο το revivogen αλλο η σπειρονολακτονη
το καθενα δουλευει διαφορετικα

το regain κοστιζει 29.5 ευρω στα φαρμακεια εξωτερικο 15 ευρω
το tgel το βρισκεις και στα hondos
 

Agahnim

Member
Απ: Τοπ 3 θεραπείες

φιλε μου δεν ειμαι καθολου τεμπελακος... εχω διαβασει σχεδον ολα τα τοπικς του φορουμ... ομως ειναι τοσες πολλες πληροφοριες και τοσα ποστς που το καθενα δινει και αλλες πληροφοριες και ολα αυτα εινα ιτοσο σκορπια που ειλιρκινα εχω χασει την μπαλα


ο σπυρος παραπανω εννοουσε να περνω και ρεβιβο και σπειρονολακτονη?? η μονο σπειρονολακτονη?

το ρεγκαιν κανει 15 με τα εξοδα αποστολης και ολα?? μπορεις να μου δωσεις το αντιστιχο τοπικ?
δεν μου απαντισες ομως σχετικα με το τρικομιν.... εσυ τι λες να προτιμισω ρεγκαιν ι τρικο?(διαβασε αν θες ξανα το παραπανω ποστ μου...)


παντως να ζητησω συγνωμη που σας εχω βγαλει οφφ τοπικ, που ειμαι ανορθογραφος και που ισως αυτα που ρωταω να εινα ιβλακειες
 
Μπλουζα