Τοπικη μεντα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια φορα καθε βραδυ.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

οκ, εφόσον δεν πας σε έλαια, που θα ήταν καλύτερα βράδυ, μπορείς να τα βάζεις όπως σε βολεύει. Δηλαδή πρωί το ένα και βράδυ το άλλο, με όποια σειρά θέλεις. Δώσε ένα περιθώριο ενός μηνός να δεις αν παρατηρείς έστω και την παραμικρή αλλαγή (είτε θετική είτε αρνητική) και σιγά σιγά πας την μινοξιδίλη μέρα παρά μέρα.
Από το σκεύασμα με το αιθέριο έλαιο, καλό θα ήταν για αρχή, να αφήνεις 1-2 μέρες την εβδομάδα off, δηλαδή μόνο με μινοξιδίλη.
Μετά το μήνα, κάνεις μια επανεκτίμηση της θεραπείας σου και πράττεις ανάλογα.
 

newfish

Member
Παιδια επειδη βλεπω οτι καποιοι γραφετε οτι θα βαλετε την μεντα μεσα σε φυσιολογικο ορο και τιποτα αλλο , να ξαναπω οτι τα αιθερια ελαια δεν διαλυονται σε νερο. Μονο σε οινοπνευμα και λαδι.
Αρα αν βαλετε την μεντα μεσα σε νερο μονο , οσο και να κουνατε το μιγμα πριν τη χρηση , δεν θα εχετε σε καμια περιπτωση αναλογια 3%. Η αναλογια θα ειναι καθε φορα διαφορετικη και εντελως τυχαια.

Εκτος και αν βρειτε αιθεριο ελαιο υδατοδιαλυτο. Λιγο σπανιο ομως.
 
Eγω μόλις εβαλα για πρωτη φορα μεντα (10ml φυσιολογικο ορο με 6 σταγονες μεντα) με εκαγε για αρκετη ωρα το κεφαλι τουλαχιστον ένα 20λεπτο. Δηλαδη εννοεις ότι δεν παει σε όλα τα σημεια ιση ποσοτητα μεντας?
 

scubas

Member
Αυτό εννοεί και είναι και αυτονόητο ότι χωρίς οινόπνευμα δεν πρόκειται να διαλυθεί η μέντα.! Αδύνατον να διαλύσεις κάτι χωρίς τον διαλύτη του . Διαλέξτε ή λάδι ή οινόπνευμα
 

dimitris500

Member
παιδια εγω που εκοψα την μινοξιδιλη και βαζω μεντα (εχω χασει αρκετο εδαφος) τι να κανω να την ξεκινησω παλι και να βαζω και μεντα παραληλα?
 

cypress

Member
Αυτό εννοεί και είναι και αυτονόητο ότι χωρίς οινόπνευμα δεν πρόκειται να διαλυθεί η μέντα.! Αδύνατον να διαλύσεις κάτι χωρίς τον διαλύτη του . Διαλέξτε ή λάδι ή οινόπνευμα

Mα προφανώς!
Το αιθέριο έλαιο μέντας είναι δυσκολα διαλυτό ακόμα και στην αλκοόλη, δηλαδή δεν προκύπτειο ομοιογενές μείγμα.
Γι αυτό χρειάζεται και η polysorbate 80.

Θα έβαζα απ ευθείας έλαιο μέντας στο κεφάλι (δεν είναι σκορδαλιά και κρεμμύδι με ξύδι) αλλά αφήνει μια μικρή λαδίλα που όμως δεν την αντέχω.
 
Κάνει να βάλεις απευθείας γιατί τα αιθέρια έλαια δεν κάνει να έρχονται αμεσα σε επαφη με το δερμα πρέπει να διαλύονται καπου
 
Αρα τα 100 ml υγρων να ειναι μονο water for injection καπα;
αν εχεις υπομονη εγώ θα το δοκιμάσω και με άλλα βότανα.αλλα θα κυνηγήσω να το κάνω πολύ δυνατό
Καπα εδω ακουω που λενε τα παιδεια οτι δεν διαλιετε η μεντα στον ορο οσο και να το κουναμε δεν εξαπλονετε οπως θα πρεπε.. αρα τωρα τι κανω; .. η αληθεια ειναι ομως πως σημερα (με μονο ορο 85 περιπου ml και μεντα 3 ml και με λιγο γλυκερινι που ερηξα ετσι με το ματι για αποροφηση) εκαιγε αρκετα το λεφαλι μου τι να πω δεν ξερω το καψιμο εμενα μου δειχνει οτι δουλευει αλλα εγω δεν ξερω τοσο καλα απο θεραπιες .. τι εχεις να πεις καπα για το μιγμα αυτο θα γινει δουλεια;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

newfish

Member
Ειναι πολυ λιγα τα αιθερια που επιτρεπεται να βαλουμε κατευθειαν στο δερμα. Για αυτο της μεντας δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεδομενου οτι θα χρειαστει να βαλουμε αρκετη ποσοτητα για να καλυψουμε ολο το τριχωτο , θα ελεγα να μην το δοκιμαζουμε.

Το αιθεριο ελαιο ειναι μια ουσια που εξατμιζεται πολυ ευκολα. Το διαλυουμε σε οινοπνευμα συνηθως οταν θελουμε να φτιαξουμε αρωμα. Για αρωμα δεν βαζουμε λαδι για ευνοητους λογους.

Το λαδι jojoba περα απο το γεγονος οτι ειναι η βαση στην οποια διαλυεται ομοιομορφα το αιθεριο , εχει και την ιδιοτητα να εισχωρει στο δερμα καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο λαδι. Αυτο ειναι που θελουμε απο την θεραπεια. Να εισχωρησει η μεντα στο δερμα με οδηγο το συγκεκριμενο λαδι.
Για αυτο χρησιμοποιηθηκε αυτο το λαδι στην εν λογω ερευνα. Επισης εχει καλη αντιφλεγμονωδη δραση που νομιζω οτι ειναι κατι που ψαχνουμε στην μαχη για την τριχοπτωση.

Η λοσιον με το οινοπνευμα ναι μεν ειναι πιο πρακτικο επειδη δεν λαδωνει ( και πιο φθηνο ) αλλα θεωρω οτι αυτη με το λαδι θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα.
Δεν ξερω κατα ποσο το οινοπνευμα εχει την ικανοτητα να εισχωρει στο δερμα.

Το οτι νιωθετε καψιμο απο την μεντα δεν σημαινει οτι η λοσιον δουλευει. Απλα αντιλαμβανεστε την ιδιοτητα της μεντας. Ακριβως οπως οταν μασατε μια τσιχλα.
Το ζητημα ειναι να περασει το αιθεριο σε πιο βαθια στοιβαδα του δερματος και οχι απλα να πεσει πανω του και μετα να εξατμιστει.
 

bullshit

Member
Κάνει να βάλεις απευθείας γιατί τα αιθέρια έλαια δεν κάνει να έρχονται αμεσα σε επαφη με το δερμα πρέπει να διαλύονται καπου
Όχι δεν κάνει της μέντας σίγουρα το λέει και η συσκευασία (η δικιά μου τουλάχιστον)!

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

Tida

Member
Kapa μάλλον βρήκα την αιτία που δεν δούλεψε σε εμένα. Έκανα 2 ορμονικές επανέλεγχο και γύρισαν τούμπα. Λες και είναι ανσασερ.
Εσύ πιστεύεις ότι η μέντα για αυτό το λόγο δεν δούλεψε;
 

aetos

Member
Θα εκπλαγειτε με τα ανερχομενα αποτελεσματα μου..γεμιζου οι κροταφοι μου με μαυρεςπλεον χοντρες τριχες..το χνουδι παιρνει ογκο και μεγαλωνει..αμα συνεχισω ετσι θα παω στην κατασταση που ημουν πριν πεντε χρονια...ειδικα ο ενας κροταφος εχει αδειασει ενα χρονο τωρα..ξεκιναει και γεμιζει τριχουλες..λεοτες μεν αλλα ψηλωνουν αρκετα...πρεπει να βαραει την τεστοστερονη τοπικα η μεντα..καπου το διαβαζα...τελος παντων σε λιγο καιρο που τα αποτελεσμαρα θα ειναι πιο εμφανεις(ελπιζω δηλαδη) θα αναιβασω φωτο
 

aetos

Member
Να πω οτι πριν βαλλω την αλοιφη βαζω το κεφαλι μου πανω απο νερο που βραζει...νομιζω βοηθαει αυτο..ωστε να ανοιγουν οι ποροι...
 

le2der

Active Member
Θα εκπλαγειτε με τα ανερχομενα αποτελεσματα μου..γεμιζου οι κροταφοι μου με μαυρεςπλεον χοντρες τριχες..το χνουδι παιρνει ογκο και μεγαλωνει..αμα συνεχισω ετσι θα παω στην κατασταση που ημουν πριν πεντε χρονια...ειδικα ο ενας κροταφος εχει αδειασει ενα χρονο τωρα..ξεκιναει και γεμιζει τριχουλες..λεοτες μεν αλλα ψηλωνουν αρκετα...πρεπει να βαραει την τεστοστερονη τοπικα η μεντα..καπου το διαβαζα...τελος παντων σε λιγο καιρο που τα αποτελεσμαρα θα ειναι πιο εμφανεις(ελπιζω δηλαδη) θα αναιβασω φωτο
αντε με το καλο να χαρουμε λιγο!!! Αν μπορείς να ξανα αναφέρεις ποιά λοσιόν χρησιμοποιείς.... με λαδι η οινοπνευμα? Εγώ να αναφέρω για την ώρα χνούδι αλλά είχα διακόψει λόγο κοινωνικών υποχρεώσεων. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που άρχισα τη μέντα με το οινόπνευμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
για να ειστε σιγουροι οτι θα απορροφηθει η λοσιον διαλεξτε μια απο τις 2 συνταγες
70ml φυσιολογικο ορό,25ml jojoba,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
η
80ml φυσιολογικο ορό,20ml γλυκερινη,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
εγω οταν το ανακατευω τα συστατικα μεσα γινονται ομοιομορφα.
εννοειτε οτι της ερευνας ειναι το πιο απορροφησιμο,δειτε 2 φωτο την λοσιον μου.
η πρωτη ειναι χωρις ανακατεμα και η δευτερη με 5 δεπτερολεπτα δυνατο ανακατεμα
12476253_990116951027701_253557475_n.jpg 12540300_990116914361038_1946453841_n.jpg
 

soki

New Member
πόσες ώρες την αφήνετε πάνω στο κεφάλι σας? οι 3-4 ώρες φθάνουν ??
και εγώ με Roller + μέντα + Ω3 έχω δει μεγάλη μείωση στην τριχόπτωση και πύκνωση στα σημεία που έχει τριχούλες
αλλά όχι επανέκφυση. Είμαι στον εναμιση μήνα και πιστεύω είναι νωρίς ακόμη.
 
Μπλουζα