Τοπικη μεντα.

θα πρέπει ο κάθε ένας να πειραματιστει γιατί δεν είναι όλες οι επιδερμίδες το ιδιο.για αρχή ξεκινα από βάση φυσιολογικό όρο και 3 ml αιθέριο μόνο. Δοκιμάζεις και βλέπεις αν χρειαστεί να προσθέσεις Jojoba 20ml και 1mm αιθέριο.
η λοσιόν όντως καίει στην εφαρμογη
Φυσιολογικο ορο δεν ενοεις το water for injections ; .. και ποσα ml να βαλω απο τον ορο; ...αρα ξεκιναω μονο μεντα και με ορο και βλεπω πως παει;.. και τελος να σημειωσω οτι δεν κανω καμια αλλη θεραπια ουτε ρολερ ουτε τιποτα αλλο μονο μεντα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φυσιολογικο ορο δεν ενοεις το water for injections ; .. και ποσα ml να βαλω απο τον ορο; ...αρα ξεκιναω μονο μεντα και με ορο και βλεπω πως παει;.. και τελος να σημειωσω οτι δεν κανω καμια αλλη θεραπια ουτε ρολερ ουτι τιποτα αλλο μονο μεντα
ναι το water for injections λεω.εχω και εγώ ένα και ακόμα δεν το χρησιμοποιησα.δεν είχα σιριγκα και έπρεπε να το κόψω όλο. Η αναλογία παραμένει ίδια 3 ml αιθέριο σε 100ml υγρα
Και εγώ το επομενο θα το δοκιμάσω και χωρίς οινοπνευμα
Μπορεί να πετάξω και αυτό και να κάνω μεταγραφη
 

cypress

Member
Η δική μου σύνθεση δεν περιλαμβάνει νερό.
Οινόπνευμα (καθαρό) 70 ml
8 ml αιθέριο έλαιο μέντας
polysorbate 80, μικρή ποσότητα ώσπου να ομογενοποιηθεί το μείγμα.

Με το μείγμα αυτό βρέχω τα τριγωνάκια-μπιφτέκι και ενδιάμεσα.
Η τριχόπτωση έχει σταματήσει σχεδόν τελείως και έχω δει πολλά νέα ξανθά και σκούρα χνούδια. Υπάρχει κινητικότητα.
απ
 
ναι το water for injections λεω.εχω και εγώ ένα και ακόμα δεν το χρησιμοποιησα.δεν είχα σιριγκα και έπρεπε να το κόψω όλο. Η αναλογία παραμένει ίδια 3 ml αιθέριο σε 100ml υγρα
Και εγώ το επομενο θα το δοκιμάσω και χωρίς οινοπνευμα
Μπορεί να πετάξω και αυτό και να κάνω μεταγραφη
Αρα τα 100 ml υγρων να ειναι μονο water for injection καπα; .. να βαλω και γλυκερινη 10 ml ; αρα θα παει 100 ml ορος και 10 ml γλυκερινη συνολο 110 ml και 3 ml μεντα αρα 113 ολα μαζι; .. χιλια σορυ που σε εχω πριξει απλα αυτο ηθελα να μαθω να εχω ενα σωστο και συγουρο μιγμα .. σε ευχαρηστω για ολη σου την βοηθεια καπα και σου ευχομαι καλη συνεχεια με τις θεραπιες σου.. οτι νεοτερο με εμενα θα ειδοποιησω ευχαρηστω και παλι
 
Τελευταία επεξεργασία:

peter13

Member
Kapa περιμενω τα προιοντα απο iherb.Μια ερωτηση,επειδη κανω καθημερινη εφαρμογη minox,μπορω να την αντικαταστησω πληρως με την μεντα;ή θα χασω αποτομα εδαφος;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa περιμενω τα προιοντα απο iherb.Μια ερωτηση,επειδη κανω καθημερινη εφαρμογη minox,μπορω να την αντικαταστησω πληρως με την μεντα;ή θα χασω αποτομα εδαφος;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
αν μου πεις ποσους μηνες χρησιμοποιεις μηνοξ θα σου πω ακριβως.
επειδη το σκευασμα της ερευνας δινει την ιδια επανεκφυση ισως και λιγη περισσοτερη με την μινοξ και εδω μιλαμε για 2 σκευασματα μεντας,πιο απο 2 μεντας θα χρησιμοποιησεις?
 

peter13

Member
αν μου πεις ποσους μηνες χρησιμοποιεις μηνοξ θα σου πω ακριβως.
επειδη το σκευασμα της ερευνας δινει την ιδια επανεκφυση ισως και λιγη περισσοτερη με την μινοξ και εδω μιλαμε για 2 σκευασματα μεντας,πιο απο 2 μεντας θα χρησιμοποιησεις?
Γύρω στα 2-2,5 χρόνια βαζω minox,και μαλλον αρχιζει να την συνιθυζει το κεφαλι μου και χανω στους κροταφους...ελεγα να φτιαξω την δικη σου αλλα αγχωνομαι λιγο με τα ml...πως θα τα μετρησω δλδ..επισης το water for injection,ετσι θα το ζητησω απο το φαρμακειο;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γύρω στα 2-2,5 χρόνια βαζω minox,και μαλλον αρχιζει να την συνιθυζει το κεφαλι μου και χανω στους κροταφους...ελεγα να φτιαξω την δικη σου αλλα αγχωνομαι λιγο με τα ml...πως θα τα μετρησω δλδ..επισης το water for injection,ετσι θα το ζητησω απο το φαρμακειο;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
20 σταγονες ειναι 1 ml.οποτε αν θες 3% θα βαλεις σε 100ml 60 σταγονες.τα αιθερια ελαια αυτα εχουν σταγονομετρο.
φυσιολογικος ορός θα το ζητησεις http://www.pharmacyonclick.gr/el/fresenius-sodium-chloride-500ml-fusiologikos-oros
εχε υποψιν οτι οσο καιρο σου εδωσε αποτελεσματα η μινοξιδιλη τοσο καιρο θα σου δωσει και η μεντα.
οπως προειπα δεν χανει η θεραπεια αλλα το σωμα μας.
επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι θα απορροφηθει σε ολους χωρις μεσο απορροφησης διαλεξε μια απο τις 2 συνταγες.
70ml φυσιολογικο ορό,25ml jojoba,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
η
80ml φυσιολογικο ορό,20ml γλυκερινη,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
ενα απο τα δυο,και ανακατεμα πριν απο καθε χρηση
 

peter13

Member
20 σταγονες ειναι 1 ml.οποτε αν θες 3% θα βαλεις σε 100ml 60 σταγονες.τα αιθερια ελαια αυτα εχουν σταγονομετρο.
φυσιολογικος ορός θα το ζητησεις http://www.pharmacyonclick.gr/el/fresenius-sodium-chloride-500ml-fusiologikos-oros
εχε υποψιν οτι οσο καιρο σου εδωσε αποτελεσματα η μινοξιδιλη τοσο καιρο θα σου δωσει και η μεντα.
οπως προειπα δεν χανει η θεραπεια αλλα το σωμα μας.
επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι θα απορροφηθει σε ολους χωρις μεσο απορροφησης διαλεξε μια απο τις 2 συνταγες.
70ml φυσιολογικο ορό,25ml jojoba,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
η
80ml φυσιολογικο ορό,20ml γλυκερινη,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
ενα απο τα δυο,και ανακατεμα πριν απο καθε χρηση
Σε ευχαριστω πολύ kapa!!τα ml του jojoba και του φυσιολογικου ορου πως θα τα μετρησω;μπορω να κοψω κατευθειαν οποτε την minox και να την αντικαταστησω με την συνταγη;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
μπορω να κοψω κατευθειαν οποτε την minox και να την αντικαταστησω με την συνταγη;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Η γνώμη μου είναι πως αν κόψεις κατευθείαν μαχαίρι την μίνοξ, θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...Δώσε χρόνο στον οργανισμό σου, να περάσει από μια καταξιωμένη θεραπεία όπως είναι η μίνοξ, σε κάτι πειραματικό όπως αναφέρει το παρόν θέμα...Η μινοξιδίλη δουλεύει με έναν μοναδικό προς το παρόν τρόπο, που ακόμα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί καν...Οτιδήποτε άλλο δοκιμάζουμε, κατά πάσα πιθανότητα αν δουλέψει, είναι μέσω διαφορετικής οδού...
 

JOJO

Active Member
Κάπα μπορείς σε παρακαλώ να επιβεβαιώσεις τη συνταγή??
50ml νερό
50ml οινόπνευμα
80 σταγ. αιθέριο έλαιο μέντας.
ανακατεύουμε και είναι έτοιμο?? so simple?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάπα μπορείς σε παρακαλώ να επιβεβαιώσεις τη συνταγή??
50ml νερό
50ml οινόπνευμα
80 σταγ. αιθέριο έλαιο μέντας.
ανακατεύουμε και είναι έτοιμο?? so simple?
αυτην ειναι η αρχικη η δικη μου,ριξε και 20ml jojoba η 20 ml γλυκερινη
 

peter13

Member
Η γνώμη μου είναι πως αν κόψεις κατευθείαν μαχαίρι την μίνοξ, θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...Δώσε χρόνο στον οργανισμό σου, να περάσει από μια καταξιωμένη θεραπεία όπως είναι η μίνοξ, σε κάτι πειραματικό όπως αναφέρει το παρόν θέμα...Η μινοξιδίλη δουλεύει με έναν μοναδικό προς το παρόν τρόπο, που ακόμα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί καν...Οτιδήποτε άλλο δοκιμάζουμε, κατά πάσα πιθανότητα αν δουλέψει, είναι μέσω διαφορετικής οδού...
καλα τα λες φιλε μου..λες να βαζω minox το πρωι και τξ βραδυ το σκευασμα;ή 2 μερες το βραδυ το σκευασμα και τις αλλες μερες minox?δεν ξερω πως να τα συνδυασω και τα 2 μαζι..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 
Σκέφτηκα στο μείγμα που θα κάνω (αρχικά μόνο φυσιολογικό ορό και αιθέριο έλάιο και αν δε μ αρέσει μετά να προσθέσω και οινόπνευμα) να προσθέσω και αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου γιατί εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι η τριχόπτωση. Τι λέτε? Μήπως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η δράση της μέντας ή να γίνει πολύ δυνατό το μείγμα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σκέφτηκα στο μείγμα που θα κάνω (αρχικά μόνο φυσιολογικό ορό και αιθέριο έλάιο και αν δε μ αρέσει μετά να προσθέσω και οινόπνευμα) να προσθέσω και αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου γιατί εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι η τριχόπτωση. Τι λέτε? Μήπως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η δράση της μέντας ή να γίνει πολύ δυνατό το μείγμα?
αν εχεις υπομονη εγώ θα το δοκιμάσω και με άλλα βότανα.αλλα θα κυνηγήσω να το κάνω πολύ δυνατό
 
Και επίσης οποιοδήποτε αιθέριο έλαιο που θέλουμε να δοκιμάσουμε αν το κάνουμε σε συγκέντρωση 3% με φυσιολογικό ορο είναι ασφαλές για χρήση στα μαλλια?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
καλα τα λες φιλε μου..λες να βαζω minox το πρωι και τξ βραδυ το σκευασμα;ή 2 μερες το βραδυ το σκευασμα και τις αλλες μερες minox?δεν ξερω πως να τα συνδυασω και τα 2 μαζι..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Μινοξιδίλη μέχρι τώρα έβαζες 2 φορές τη μέρα ή μια?
 
Μπλουζα