Τοπικη μεντα.

Σε περίπτωση που το αφήσουμε παραπάνω (π.χ 10-15) ώρες υπάρχει περίπτωση να επιβαρύνει τη τριχόπτωση ή απλά δεν θα δουλέψει μετά το 6ωρο άλλο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σε περίπτωση που το αφήσουμε παραπάνω (π.χ 10-15) ώρες υπάρχει περίπτωση να επιβαρύνει τη τριχόπτωση ή απλά δεν θα δουλέψει μετά το 6ωρο άλλο?
δεν θα επιβαρυνει την τριχοπτωση,απλα δεν θα δουλεψει αλλο η θα δουλεψει παρα πολυ λιγο ακομα
 

leo

Member
Ρολαρετε για 2 λεπτά και ρίξτε πάνω το μίγμα δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα γίνει. Ειναι απίστευτη η αίσθηση
 

LostUser

Active Member

kapa

Μέλος του προσωπικού
Υγρό είναι! http://www.pharmacyonclick.gr/el/macrovita-jojoba-oil-elaio-tzotzompa-100ml
Εκεί πρόσθεσα 3ml αιθέριο έλαιο μέντας.
ωραία. Και αφρός να ήταν υπήρχε τρόπος να γίνει υγρό. Μια εφαρμογή την ημέρα για μέγιστα αποτελεσματα.
μην ξεχνας το ανακατεμα πριν απο καθε χρηση.το ποιο σημαντικο κομματι της θεραπειας
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αν συνεχίσει να "βαράει" σε αυτήν την ένταση και σε αυτήν την ταχύτητα τις επόμενες 2 εβδομάδες φτάνει τα αποτελεσματα που μου εδωσε η μινοξιδιλη.εβδομαδα με εβδομάδα έχω αισθητή διαφορά
βαδιζω με ταχυτητα οπως την ερευνα,η μαυρη συνεχομενη γραμμη ειναι η μεντα,δευτερη σε επανεκφυση ερχεται η μινοξιδιλη
toxicr-30-297-g0001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa μήπως υπάρχει κάποιος κίνδυνος μετα το ρολλαρισμα μέντα ; Τι λες ?
αφου χρησιμοποιεις ρουλερ ακολουθα την θεραπεια μου,τραυματισμο 1 φορα την εβδομαδα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/ χωρις μεντα
και τις υπολοιπες 6 μερες μεντα.να σημειωσω οτι εχω ξεπερασει την επανεκφυση της μινοξιδιλης με τις 2 θεραπειες,απλα βαθμολογω την μεντα σαν τοπικο.
νιωθω μεγαλο θυμα για τα λεφτα που εχω πεταξει για μινοξ,οι φαρμακοβιομηχανιες μας κοροιδευουν κανονικα.
 
  • Like
Reactions: leo
αφου χρησιμοποιεις ρουλερ ακολουθα την θεραπεια μου,τραυματισμο 1 φορα την εβδομαδα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/ χωρις μεντα
και τις υπολοιπες 6 μερες μεντα.να σημειωσω οτι εχω ξεπερασει την επανεκφυση της μινοξιδιλης με τις 2 θεραπειες,απλα βαθμολογω την μεντα σαν τοπικο.
νιωθω μεγαλο θυμα για τα λεφτα που εχω πεταξει για μινοξ,οι φαρμακοβιομηχανιες μας κοροιδευουν κανονικα.
Kapa ακολουθώ κ εγώ τα ίδια, 1 x ρόλλερ/εβδομάδα και μέντα της υπόλοιπες, στο crown γίνεται της π******ς από επανέκφυση, μπροστά όμως παίζει λέπτυνση τρίχας και μικρή υποχώρηση...
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η υποχώρηση οφείλεται στη διακοπή της φινας και οτι για να δω πάχυνση και ενδεχομένως επανέκφυση στα μπροστά (hairline , κροτάφους), μόνο με φινα...
Είναι σαν να δουλεύει στα μπροστά κυρίως η φιναστερίδη, ενώ ρόλλερ+τοπικά στο crown
 

fredcr

New Member
Καλησπέρα σε όλους.
Το jojoba της Macrovita που χρησιμοποιεί ο φίλος πιο πάνω έχει τα εξης συστατικά:

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Tocopheryl Acetate, Ascorbyl Palmitate, Linoleic Acid, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin.

Το αντίστοιχο της Apivita έχει μοναδικό συστατικό : Simmondsia Chinensis (Jojoba Seed) Oil

Πιο θεωρείτε καταλληλότερο για την θεραπεία?

Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σε όλους.
Το jojoba της Macrovita που χρησιμοποιεί ο φίλος πιο πάνω έχει τα εξης συστατικά:



Το αντίστοιχο της Apivita έχει μοναδικό συστατικό : Simmondsia Chinensis (Jojoba Seed) Oil

Πιο θεωρείτε καταλληλότερο για την θεραπεία?

Ευχαριστώ.
λίγο καλύτερο το πρώτο αλλά εδώ η μεντα θα δώσει τα αποτελεσματα
 

cypress

Member
καλως σας βρισκω!
Ειμαι παλιος στο φορυμ απο γτο 2009 αλλα εχασα τον κωδικο και ξαναγραφτηκα...
μπαινω κατα καιρους και κοβω κινηση. το φορουμ εχει γινει πολυ καλυτερο και πολλα ωραια θεματα...

γραφω γιατι το θέμα με την μινοξ το εχω και εγω. Ξεκινησα πριν απο πεντε χρονια, σταθερα για εναμιση χρονο σταματησα για λιγο μετα ξανα και ειδα σοβαρη εκαμεκφυση... τωρα εχει πεσει πολυ και μαλλον εχω χασει εδαφος.
το τελευταιο τριμηνο δουλευω την μεντα με τον τροπο του καπα και παει καλα... πολυ καλα. Σαν μινοξ δουλευει.

σας ευχαριστω,
 

cypress

Member
να πω οτι ειμαι νοργουντ 3-4 και οτι με την μεντα βγαζω καλουτσικο χνουδι στο μπιφτέκι και στο μετωπο ενώ στη μινοξ ειχα επανεκφυση μονο στο μπιφτεκι.... ιδομεν....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλως σας βρισκω!
Ειμαι παλιος στο φορυμ απο γτο 2009 αλλα εχασα τον κωδικο και ξαναγραφτηκα...
μπαινω κατα καιρους και κοβω κινηση. το φορουμ εχει γινει πολυ καλυτερο και πολλα ωραια θεματα...

γραφω γιατι το θέμα με την μινοξ το εχω και εγω. Ξεκινησα πριν απο πεντε χρονια, σταθερα για εναμιση χρονο σταματησα για λιγο μετα ξανα και ειδα σοβαρη εκαμεκφυση... τωρα εχει πεσει πολυ και μαλλον εχω χασει εδαφος.
το τελευταιο τριμηνο δουλευω την μεντα με τον τροπο του καπα και παει καλα... πολυ καλα. Σαν μινοξ δουλευει.

σας ευχαριστω,
στο μετεφερα στο θεμα της μεντας.
οινοπνευμα νερο και αιθεριο?
 

cypress

Member
ναι καπα!
τωρα τελευταια αυτο κάνω βαση το αρχικου ποστ σου.
Πριν δοκιμασα να κανω βαμμα από μονος μου γιατι δεν μπορω με τιποτα το λαδωμενο μαλλι αλλα απετυχε και ξαναγυρισα στα λαδια.
Ξερεις, τα χνουδια γινονται χοντρες τριχες?
να πω οτι εχω φαγουρα σε ασχετες φασεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ναι καπα!
τωρα τελευταια αυτο κάνω βαση το αρχικου ποστ σου.
Πριν δοκιμασα να κανω βαμμα από μονος μου γιατι δεν μπορω με τιποτα το λαδωμενο μαλλι αλλα απετυχε και ξαναγυρισα στα λαδια.
Ξερεις, τα χνουδια γινονται χοντρες τριχες?
να πω οτι εχω φαγουρα σε ασχετες φασεις
η φαγουρα ειναι λογω επανεκφυσης και εγω μεχρι πριν λιγες μερες ειχα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ξερεις, τα χνουδια γινονται χοντρες τριχες?
κατι θα κανουμε,υπαρχουν και αλλα βοτανα που δινουν την ιδια επανεκφυση με την μεντα.
σε βαθος χρονου θα φτιαξω λοσιον που θα βζαζουν τριχες και τα πλακακια που θα σταζει:p
σταδιακα θα προσθετω και θα αφαιρω,εχω σκοπο να φτιαξω λοσιον με τριπλασια αποδοση απο αυτην
 
ποια αλλα βοτανα δινουν επανεκφυση? την εψαχνα με αιθερια ελαια και πιο παλια ομως τιποτε δεν εδωσε την επανεκφυση που δινει η μεντα. Και τη μεντα γενικα δεν την αναφερουν πουθενα οτι δινει regrowth. ολοι λενε για δεντρολιβανο, δαφνη κλπ. σκεφτεσαι μια λοσιον με πολλα αιθερια ελαια μεσα?
 
Μπλουζα