Τοπικη μεντα.

bullshit

Member
θα δεις αλλα οχι τα μεγιστα,το επομενο αν θελεις τα μεγιστα, ξεχωριστα η μεντα και ξεχωριστα το δαφνελαιο για να εχεις την δυνατοτητα να βαζεις 2 φορες δαφνελαιο και 7 φορες μεντα στην εβδομαδα
Ευχαριστώ καπα. Η μέντα με τζοτζομπα δεν θέλει ξέπλυμα? Κάπου διάβασα οτι δεν πρέπει να το αφήνεις πολλή ώρα

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

scubas

Member
Παιδιά σήμερα είδα ενα φιλαράκι απο το καλοκαίρι και με ρωτούσε τί έκανα και έβγαλα μαλλιά χωρίς να αναφαίρω τίποτα περι αυτού? Και του έλεγα για την μαγική μέντα γιατί έχει λίγο λιμανάκια. Πάντως σήμερα μετά την 2η χρήση roller(χθές) και μια μικρή προσθήκη οινοπνεύματος στην λοσιόν jojoba-μεντα νιώθω δροσιά στο κεφάλι μου πρώτη φορά. Μέχρι τώρα δεν ένιωθα τίποτα! Μάλλον απο το roller πρέπει να είναι. Οσο για το δαφνέλαιο πιστεύω οτι μια εβδομάδα τον μήνα χρειάζεται για την υγεία του δέρματος σε οσους δέν χρησιμοποιούν εξηδικευμένα σαμπουάν.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ καπα. Η μέντα με τζοτζομπα δεν θέλει ξέπλυμα? Κάπου διάβασα οτι δεν πρέπει να το αφήνεις πολλή ώρα

Sent from my D5803 using Tapatalk
δεν θελει,σε εμενα δεν βλεπω καποιο μπουκωμα στο δερμα και καποιες μερες βαζω και 2 φορες στους κροταφους που εχω μεγαλο προβλημα εκει,μονο η δαφνη μου το εκανε αυτο απο ολα τα τοπικα
 
Ασχέτως της επανέκφυσης στο θέμα τριχόπτωση έχει αποτελέσματα η μέντα τη μειώνει καθόλου? Και τι ποσότητα βάζετε περίπου σε κάθε εφαρμογή? Και το απιονισμένο νερό τι είναι σε φαρμακείο θα το βρώ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ασχέτως της επανέκφυσης στο θέμα τριχόπτωση έχει αποτελέσματα η μέντα τη μειώνει καθόλου? Και τι ποσότητα βάζετε περίπου σε κάθε εφαρμογή? Και το απιονισμένο νερό τι είναι σε φαρμακείο θα το βρώ?
εχει αποτελεσμα και στην τριχοπτωση,θα την μειωσει κατα πολυ.
εγω απο ποσοτητα,επειδη εμεινα και λιγο ακουρευτος τελευταια βαζω πολυ μεχρι να βεβαιωθω οτι εφτασε στο δερμα.
φτανω και τα 5 η 6 μλ την ημερα χωρις να τα μετραω,τοσο φθηνη που ειναι η λοσιον κανω και μπανιο με αυτο.
μπορεις να βαλεις νερο της βρυσης.ειναι το ιδιο σε αποτελεσματα δεν θα αλαξει κατι
 

scubas

Member
Ναι η μέντα την μειώνει άμεσα και σε συνδιασμό με roller σχεδόν την κόβει! Σε εμένα ετσι έγινε τουλάχιστον. Το δαφνέλαιο λειτουργεί διαφορετικά (με κανελα και κακάο πάντα). Μη σου πώ στην αρχή την αυξάνει
 
Επειδή αρχίζω και γώ από αύριο τη θεραπεία αν κατάλαβα σωστά θα ανακατέψω 50μλ νερο βρύσης 50μl οινόπνευμα και 80 σταγόνες αιθέριο μέντας σε σκουρόχρωμο μπουκάλι και θα εφαρμόζω μπόλικη ποσότητα στο δέρμα του κεφαλιού μέχρι να πηγαίνει παντού και θα το αφήνω τουλάχιστον 6 ώρες ε? Και από ότι κατάλαβα επειδή δεν έχει λάδι άνετα το βάζω και πάω και στη δουλεια. Παρενέργεια καμία έχετε παρατηρήσει? Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά φοβάμαι μήπως δεν το κάνω καλα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Επειδή αρχίζω και γώ από αύριο τη θεραπεία αν κατάλαβα σωστά θα ανακατέψω 50μλ νερο βρύσης 50μl οινόπνευμα και 80 σταγόνες αιθέριο μέντας σε σκουρόχρωμο μπουκάλι και θα εφαρμόζω μπόλικη ποσότητα στο δέρμα του κεφαλιού μέχρι να πηγαίνει παντού και θα το αφήνω τουλάχιστον 6 ώρες ε? Και από ότι κατάλαβα επειδή δεν έχει λάδι άνετα το βάζω και πάω και στη δουλεια. Παρενέργεια καμία έχετε παρατηρήσει? Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά φοβάμαι μήπως δεν το κάνω καλα!
αυτα που ανεφερες για την λοσιον+ανακατεμα πριν απο καθε χρηση,ειναι σημαντικο αυτο,δεν καθονται ομοιομορφα τα συστατικα.
μπορεις να το αφηνεις και μεχρι την επομενη μερα,ειναι πολυ καλο στο θεμα λαδιλα,δεν θα καταλαβεις οτι εχεις κατι στο μαλλι.
 
Ευχαριστώ πολύ Καπα για τις πληροφορίες είναι πολύ σημαντικό να μη σε κλείνει μια λοσιόν στο σπίτι είχες φοβερη ιδέα με το οινόπνευμα! Θα σας πω για τα αποτελέσματα μου σύντομα!
 

cypress

Member
http://www.hairlossgr.com/threads/Μεντα-και-Δυόσμος-testosterone-5-αλφα-reductase-inhibition.1207/
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=7&threadid=115185

κτλ.

Η χρηση μεντας δεν ειναι καινουργια ιδεα αλλα το μεγα ερωτημα ειναι πως τα χνουδια που αποκτησα μπορουν να
γινουν κανονικο μαλλι. Ισως ειμαι ανυπομονος περισσοτερο απο οσο πρεπει...
Προσπαθω να καταλαβω αν τα τριχοθυλάκια λόγω φαλάκρας ατροφουν οσο περνα ο καιρος... και τα τοπικα γι αυτό δεν δουλευουν μετα απο λιγο καιρο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή αρχίζω και γώ από αύριο τη θεραπεία αν κατάλαβα σωστά θα ανακατέψω 50μλ νερο βρύσης 50μl οινόπνευμα και 80 σταγόνες αιθέριο μέντας σε σκουρόχρωμο μπουκάλι και θα εφαρμόζω μπόλικη ποσότητα στο δέρμα του κεφαλιού μέχρι να πηγαίνει παντού και θα το αφήνω τουλάχιστον 6 ώρες ε? Και από ότι κατάλαβα επειδή δεν έχει λάδι άνετα το βάζω και πάω και στη δουλεια. Παρενέργεια καμία έχετε παρατηρήσει? Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά φοβάμαι μήπως δεν το κάνω καλα!

Μην βάλεις νερό βρύσης, πάρε από το φαρμακείο με 1,5 ευρώ water for injection μαζί με μια 10αρα σύριγγα για να τραβάς τα ml.

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/16051#content
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα