Τι μου είπαν οι Couto και Zarev στα consult που εκανα - 24 χρονων

NikosLmp

Member
Για εμενα κανε ΜΕΤ αφου το αποφασισες και ειναι κατι που σε απασχολει. Απλα συζητα παλι τα 1800.
Υποθετω πως οταν σε δει απο κοντα και πριν τη μετ, θα συζητησετε πρωτα πως ακριβως θα κινηθει. Εσυ δειξε μας που θελεις να μπουνε τα μεταμοσχευμενα.
Ευχαριστω Κώστα, που θελω να μπουνε τι εννοεις; hairline και κροταφους ... ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NikosLmp

Member
Για μενα οπως και του ειπα δεν ειναι για μεταμοσχευση ο φιλος λογο ηλικιας και προβληματος.
Μπορει να εχει καταστροφικες συνεπειες. Αυτα τα τριχακια τι θα απογινουν?
Σε 2 με 3 χρονια μπορει να εχει συμαντικες απωλειες.
Τα τριχακια μ πε ο φρειτας οτι ενα 10-15% περιπου θα χαθει και οτι ολα τα υπολοιπα θα μεινουν με την μμ
 

JimKan1

Well-Known Member
Εχω καποιες σκψεις και οποιος μπορει να βοηθησει, ειμαι στο σημειο να κανω την πληρωμη : Και @CVIAL οταν βρεις χρονο και συ φυσικα.

1. Και ενω ειμαι ετοιμος να κανω την πληρωμη, μου περασαν καποιες σκεψεις τυπου " τι θα γινει αν η ντουτα που με πιανει τωρα, δεν με πιανει σε 4 χρονια κλπ και δεν εχω γκραφτς να καλυψω, ή αν η ντουτα μ βγαλει sides effects που τωρα δεν εχω κλπ.

2. Και ενας ακομη παραγοντας ειναι οτι ο φρειτας μ πε περιπου 1800 γκραφτς, ενω οι αλλοι μου λεγανε απο 800 (λορεντζο) εως 1500.(αναστασακης,,ζαρεβ). ειναι πολλα 1800?

3. και επισης το γεγονος οτι ο φρειτας δεν μου εκανε μετρησεις , αλλα μ πε πιο πολυ διασθητικα περιπου 1800 γκραφτς και οτι αμα συνεχισω τη αγωγη θα ειμαι καλυμενος σε καθε περιπτωση.

4. Ο φρειτας μ πε οτι θα μ εφτιαχνε το hairline και θα το ξεκιναγε λιγο κατω απο τις τριχουλες τις μικρες που εβγαλε αγωγη. Μηπως δεν πρπι να το κατεβασει καθολου καθολου? η αυτο δεν θεωρειται κατεβασμα?

5. μου περασε απο το μυαλο και η ιδεα για 1000 γκραφτς με παραλληλη χρηση τοπικ στο hairline αλλα απο την αλλη 1000 με 1500-1800 μ φαινται μικρη διαφορα για να εχω και το αγχος του τοπικ μελλοντικα. οποτε μαλλον παω για 1500+.

Σας ευχαριστω ολους
Λογικα σου ειπε παραπανω γιατι εχει υποψην το κατεβασμα, 1 εκατοστο κατεβασμα hairline ειναι περιπου 800 grafts, εγω θα σου ελεγα να πατησεις σε αυτο που εχεις τωρα η αν θες να το κατεβασεις οχι πανω απο 0,5 εκ. Ετσι κι αλλιως γυρω στο 7,5 με 8 ειναι απ οτι βλεπω.
 

nick90

Well-Known Member
Τα τριχακια μ πε ο φρειτας οτι ενα 10-15% περιπου θα χαθει και οτι ολα τα υπολοιπα θα μεινουν με την μμ
φίλε αυτά τα χνουδακια δεν θα γίνουν τρίχες. Σε πολλούς δίνει η μινοξ τέτοια χνούδια μπροστά τα οποία συνήθως σε 1-2 χρόνια από την αρχή της χρήσης χαιρετάνε.... Αυτά τα τριχάκια δεν πρέπει να τα υπολογίζεις σαν hairline καθώς η hairline σου ουσιαστικά έχει οροθετηθεί πίσω από αυτά.
Με τη δυνατή θεραπεία που θα κάνεις θα διατηρηθείς (και ισως βελτιωθείς) όμως εκεί που υπάρχουν κανονικές τρίχες και μαζί με τη μεταμόσχευση μπροστά στο hairline θα είσαι μια χαρά. Καλή επιτυχία εύχομαι στην επέμβασή σου. Μπορείς να διαπραγματευτείς και το ύψος της hairline να του δείξεις με ενα σχήμα μέχρι που θέλεις, ώστε να μη κατέβετε πιο κάτω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχω καποιες σκψεις και οποιος μπορει να βοηθησει, ειμαι στο σημειο να κανω την πληρωμη : Και @CVIAL οταν βρεις χρονο και συ φυσικα.

1. Και ενω ειμαι ετοιμος να κανω την πληρωμη, μου περασαν καποιες σκεψεις τυπου " τι θα γινει αν η ντουτα που με πιανει τωρα, δεν με πιανει σε 4 χρονια κλπ και δεν εχω γκραφτς να καλυψω, ή αν η ντουτα μ βγαλει sides effects που τωρα δεν εχω κλπ.

2. Και ενας ακομη παραγοντας ειναι οτι ο φρειτας μ πε περιπου 1800 γκραφτς, ενω οι αλλοι μου λεγανε απο 800 (λορεντζο) εως 1500.(αναστασακης,,ζαρεβ). ειναι πολλα 1800?

3. και επισης το γεγονος οτι ο φρειτας δεν μου εκανε μετρησεις , αλλα μ πε πιο πολυ διασθητικα περιπου 1800 γκραφτς και οτι αμα συνεχισω τη αγωγη θα ειμαι καλυμενος σε καθε περιπτωση.

4. Ο φρειτας μ πε οτι θα μ εφτιαχνε το hairline και θα το ξεκιναγε λιγο κατω απο τις τριχουλες τις μικρες που εβγαλε αγωγη. Μηπως δεν πρπι να το κατεβασει καθολου καθολου? η αυτο δεν θεωρειται κατεβασμα?

5. μου περασε απο το μυαλο και η ιδεα για 1000 γκραφτς με παραλληλη χρηση τοπικ στο hairline αλλα απο την αλλη 1000 με 1500-1800 μ φαινται μικρη διαφορα για να εχω και το αγχος του τοπικ μελλοντικα. οποτε μαλλον παω για 1500+.

Σας ευχαριστω ολους

Νίκο ως προς την επιλογή του γιατρού έκανες σωστά. Ως προς την διερεύνηση της στρατηγικής έχεις κάνει λάθος. Τι εννοώ; Είσαι μόλις 24 χρονών και παρόλο που η ηλικία δεν είναι απαγορευτική για μμ βασική προϋπόθεση είναι η σταθεροποίηση της ΑΑ. Πάσχεις από επιθετική ΑΑ και από ότι φαίνεται είσαι από τις περιπτώσεις που μόνο η duta μπορεί να σε διατηρήσει σε βάθος χρόνου. Είσαι όμως λίγο διάστημα σε duta. Δεν ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα σε σχέση με παρενέργειες ειδικά όταν κάνεις γυμναστική και παίρνεις συμπληρώματα (ή θες να πάρεις). Η λογική λέει ότι πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο να ξαναδείς την δότρια σου (για να αντιληφθείς πόσο σε σταθεροποίησε η duta) και μετά να σχεδιάσεις μια συντηρητική μμ. Στο ξαναέγραψα. Μην κατεβάσεις hairline, πάτα στην ίδια και πύκνωσέ την αν θες να μην βάζεις τοπικ. Μην βάλεις πάνω από 1000g, τα 1800g είναι μεγάλο νούμερο για την περίπτωσή σου και κάνει μπαμ ότι είναι απλά γιατί δεν θα ασχοληθεί ο Freitas για 1000g. Μια μέρα χειρουργείο στην Ισπανία είναι από 1500-2000g για αυτό και σου προτάθηκε αυτό το νούμερο. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων πλήρωσέ του του τα 5300€ και πες του να σου βάλει 1000g. Είναι προτιμότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Νίκο ως προς την επιλογή του γιατρού έκανες σωστά. Ως προς την διερεύνηση της στρατηγικής έχεις κάνει λάθος. Τι εννοώ; Είσαι μόλις 24 χρονών και παρόλο που η ηλικία δεν είναι απαγορευτική για μμ βασική προϋπόθεση είναι η σταθεροποίηση της ΑΑ. Πάσχεις από επιθετική ΑΑ και από ότι φαίνεται είσαι από τις περιπτώσεις που μόνο η duta μπορεί να διατηρήσει σε βάθος χρόνου. Είσαι όμως λίγο διάστημα σε duta. Δεν ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα σε σχέση με παρενέργειες ειδικά όταν κάνεις γυμναστική και παίρνεις συμπληρώματα (ή θες να πάρεις). Η λογική λέει ότι πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο να ξαναδείς την δότρια σου (για να αντιληφθείς πόσο σε σταθεροποίησε η duta) και μετά να σχεδιάσεις μια συντηρητική μμ. Στο ξαναέγραψα. Μην κατεβάσεις hairline, πάτα στην ίδια και πύκνωσέ την αν θες να μην βάζεις τοπικ. Μην βάλεις πάνω από 1000g, τα 1800g είναι μεγάλο νούμερο για την περίπτωσή σου και κάνει μπαμ ότι είναι απλά γιατί δεν θα ασχοληθεί ο Freitas για 1000g. Μια μέρα χειρουργείο στην Ισπανία είναι από 1500-2000g για αυτό και σου προτάθηκε αυτό το νούμερο. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων πλήρωσέ του του τα 5300€ και πες του να σου βάλει 1000g. Είναι προτιμότερο.
Θα συμφωνησω απολυτα
 

veg

Active Member
δεν διαβασα προσεκτικα ολα τα post και το τι υποθηκε σε ολα . Για μενα η εικονα του φιλου δεν ειναι σε καμια περιπτωση καταστροφικη , στα 24 μπορει να αισθανεται οτι εχει προβλημα , ομως στα 32 π.χ αυτη η εικονα ειναι 'αρκετα καλη ' οποτε για μενα δινεις βαρος στην διατηρηση . Και θα εχεις 2 πλεονεκτηματα
1. θα εχεις αποψη σε 10 π.χ χρονια το ακριβες pattern που οδευεις , για παραδειγμα ποσο θα ανοιξει το crown ,ποσο θα υποχωρησει η hairline , αν αραιωνουν αλλες περιοχες , η δοτρια σου κτλ κτλ
2. σε καποια χρονια , η ΜΜ θα εχει κανει ακομα μεγαλυτερα βηματα προοδου ,δηλαδη ο χρονος θα δουλεψει υπερ σου .

Μην εχεις την 'τουμπανιασμενη ' εικονα των 17-18 χρονων σαν προτυπο .

Παρε τα διαθεσιμα φαρμακα για διατηρηση - η αργη εξελιξη ( βαση οδηγιων και εγκρισης γιατρου παντα ) , γυμνασου φουλ και η εικονα σου θα ειναι μια χαρα .
 

kampanakideandean

Active Member
Δεν ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα σε σχέση με παρενέργειες ειδικά όταν κάνεις γυμναστική και παίρνεις συμπληρώματα (ή θες να πάρεις).
Γυμναστική και συμπληρώματα πως επηρεάζουν την επίδραση της duta?
 

giannis1991

Well-Known Member
Παιδιά δεν επηρεάζουν ούτε οι κρεατινες ούτε οι πρωτεινες ούτε τα κοινά συμπληρώματα...Αν επηρεάζει ένα Ελαχιστο ίσως η γυμναστική και η κρεατινη...Τα 2 μεγάλα κύματα τριχόπτωσης πάντως τα είδα αφού είχα αρκετούς μήνες να κάνω βάρη και γυμναστική γενικότερα!
Εγώ μιλάω για ΑΑΣ γιατί χωρίς αυτά δεν υπάρχουν αγώνες...ούτε καν αυτοί που διαφημίζονται για "φυσικούς "...
Εκτός αν εννοούν τους χυμούς η τους καθηγητές...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NikosLmp

Member
Νίκο ως προς την επιλογή του γιατρού έκανες σωστά. Ως προς την διερεύνηση της στρατηγικής έχεις κάνει λάθος. Τι εννοώ; Είσαι μόλις 24 χρονών και παρόλο που η ηλικία δεν είναι απαγορευτική για μμ βασική προϋπόθεση είναι η σταθεροποίηση της ΑΑ. Πάσχεις από επιθετική ΑΑ και από ότι φαίνεται είσαι από τις περιπτώσεις που μόνο η duta μπορεί να σε διατηρήσει σε βάθος χρόνου. Είσαι όμως λίγο διάστημα σε duta. Δεν ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα σε σχέση με παρενέργειες ειδικά όταν κάνεις γυμναστική και παίρνεις συμπληρώματα (ή θες να πάρεις). Η λογική λέει ότι πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο να ξαναδείς την δότρια σου (για να αντιληφθείς πόσο σε σταθεροποίησε η duta) και μετά να σχεδιάσεις μια συντηρητική μμ. Στο ξαναέγραψα. Μην κατεβάσεις hairline, πάτα στην ίδια και πύκνωσέ την αν θες να μην βάζεις τοπικ. Μην βάλεις πάνω από 1000g, τα 1800g είναι μεγάλο νούμερο για την περίπτωσή σου και κάνει μπαμ ότι είναι απλά γιατί δεν θα ασχοληθεί ο Freitas για 1000g. Μια μέρα χειρουργείο στην Ισπανία είναι από 1500-2000g για αυτό και σου προτάθηκε αυτό το νούμερο. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων πλήρωσέ του του τα 5300€ και πες του να σου βάλει 1000g. Είναι προτιμότερο.
Ευχαριστω και παλι!

Εκει που καταληγω ειναι το εξης :

Ο λορεντζο μου χε πει ν με δει σε 6 μηνες απο οταν εγινε τα consult τωρα το καλοκαιρι, αρα Δεκεμβριο 2022 παλι (ετσι θα εχω κλεισει φινα 1.5 χρονο και ντουτα/οραλ μινοξ 1 χρονο οπως μ π οτι πρεπει ο λορεντζο να δουμε τι παιζει)
Πληρωνω προκαταβολη τον φρειτας και του λεω να με κλεισει για Ιανουαριο 2023 καπου εκει κοντα, εχοντας την εξεταση απο τον λορεντζο και το πρασινο οκ. Αν ολα πανε καλα προχωραω στην μεταμοσχευση με φρειτας ιανουαριο 2023 χωρις τοσο αγχος και συντηρητικα.
Μου βαζει 1000-1200 grafts

Τι λες? και τα αλλα μελη επισης αν μπορειτε να απαντησετε ευχαριστω.
 

NikosLmp

Member
Σας ευχαριστω ολους!

Γενικα πλεον κατασταλαξα επιτελους. Παλι καλα π εχω και τις μικρες τριχουλες και το τοπικ και τα βλεπω λιγο πιο καθρα τα πραγματα γιατι αν δεν ειχα τις τριχουλες και το τοπικ, θα ειχα φυγει απο χθες για μ.μ παρασυρομενος φουλ απο συναισθημα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει κινδυνος (μεσυνεχισ θεραπειας) οι τριχουλες αυτες να χαθουν? (μεχρι να κανω την μ.μ?), τις εχω εδω και 4 μηνες απο την οραλ μινοξ μαλλον βγηκαν. Τουλαχιστον να τις εχω μεχρι να κανω την επεμβαση χαχα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Σας ευχαριστω ολους!

Γενικα πλεον κατασταλαξα επιτελους. Παλι καλα π εχω και τις μικρες τριχουλες και το τοπικ και τα βλεπω λιγο πιο καθρα τα πραγματα γιατι αν δεν ειχα τις τριχουλες και το τοπικ, θα ειχα φυγει απο χθες για μ.μ παρασυρομενος φουλ απο συναισθημα.

Ξερει κανεις αν υπαρχει κινδυνος (μεσυνεχισ θεραπειας) οι τριχουλες αυτες να χαθουν? (μεχρι να κανω την μ.μ?), τις εχω εδω και 4 μηνες απο την οραλ μινοξ μαλλον βγηκαν. Τουλαχιστον να τις εχω μεχρι να κανω την επεμβαση χαχα.
Με αυτα που παιρνεις το να εχεις απωλειες τοσο συντομα μου φαινεται απιθανο. Καλη επιλογη το να περιμενεις καθως επισης σημαντικη και η πληροφορια εκ τω εσω απο τον CVIAL, οτι δηλαδη ο γιατρος λεει τοσα grafts προκειμενου να παιξει ο ιδιος σε συγκεκριμενες τιμες.
Χωρις να γνωριζω την οικονομικη σου κατασταση κατα την αποψη μου ειναι ενα σεβαστο ποσο αλλα σε καμια περιπτωση δε θα τα σκεφτομουν για αυτο που θες να κανεις.

Για Freitas εισαι 100% σιγουρος;
 

NikosLmp

Member
Με αυτα που παιρνεις το να εχεις απωλειες τοσο συντομα μου φαινεται απιθανο. Καλη επιλογη το να περιμενεις καθως επισης σημαντικη και η πληροφορια εκ τω εσω απο τον CVIAL, οτι δηλαδη ο γιατρος λεει τοσα grafts προκειμενου να παιξει ο ιδιος σε συγκεκριμενες τιμες.
Χωρις να γνωριζω την οικονομικη σου κατασταση κατα την αποψη μου ειναι ενα σεβαστο ποσο αλλα σε καμια περιπτωση δε θα τα σκεφτομουν για αυτο που θες να κανεις.

Για Freitas εισαι 100% σιγουρος;
με ενδιαφερει το hairline να ειναι ομορφο σχεδιαστικα για αυτο τον επελεξα. ετσι και αλλιως οι αλλοι μ αππεριψαν η εξαφανιζονταν (ζαρεβ).
 

oreo

Well-Known Member
ΝικοςLmp εμβαδομέτρηση έκανες με τον lorenzo ? πόση είναι η περιοχή που πρέπει να καλύψεις ? Αν ξέρειες τα cm2 θα έχεις και την γνώση πόσο και αν πάνε να σε δαδκώσουν τα βαμπίρ στην καρωτίδα ή σου λένε αυτό που χρειάζεσαι.
 

NikosLmp

Member
ΝικοςLmp εμβαδομέτρηση έκανες με τον lorenzo ? πόση είναι η περιοχή που πρέπει να καλύψεις ? Αν ξέρειες τα cm2 θα έχεις και την γνώση πόσο και αν πάνε να σε δαδκώσουν τα βαμπίρ στην καρωτίδα ή σου λένε αυτό που χρειάζεσαι.
14cm^2 μου εγραψε
 

Marios1982

Well-Known Member
Νίκο ως προς την επιλογή του γιατρού έκανες σωστά. Ως προς την διερεύνηση της στρατηγικής έχεις κάνει λάθος. Τι εννοώ; Είσαι μόλις 24 χρονών και παρόλο που η ηλικία δεν είναι απαγορευτική για μμ βασική προϋπόθεση είναι η σταθεροποίηση της ΑΑ. Πάσχεις από επιθετική ΑΑ και από ότι φαίνεται είσαι από τις περιπτώσεις που μόνο η duta μπορεί να σε διατηρήσει σε βάθος χρόνου. Είσαι όμως λίγο διάστημα σε duta. Δεν ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα σε σχέση με παρενέργειες ειδικά όταν κάνεις γυμναστική και παίρνεις συμπληρώματα (ή θες να πάρεις). Η λογική λέει ότι πρέπει να περιμένεις 1 χρόνο να ξαναδείς την δότρια σου (για να αντιληφθείς πόσο σε σταθεροποίησε η duta) και μετά να σχεδιάσεις μια συντηρητική μμ. Στο ξαναέγραψα. Μην κατεβάσεις hairline, πάτα στην ίδια και πύκνωσέ την αν θες να μην βάζεις τοπικ. Μην βάλεις πάνω από 1000g, τα 1800g είναι μεγάλο νούμερο για την περίπτωσή σου και κάνει μπαμ ότι είναι απλά γιατί δεν θα ασχοληθεί ο Freitas για 1000g. Μια μέρα χειρουργείο στην Ισπανία είναι από 1500-2000g για αυτό και σου προτάθηκε αυτό το νούμερο. Αν δεν έχεις θέμα χρημάτων πλήρωσέ του του τα 5300€ και πες του να σου βάλει 1000g. Είναι προτιμότερο.
Η να τα βάλει κάβα
 

NikosLmp

Member
Καλησπερα, σε 18 μερες θα κανω μμ στον φρειτας επιτελους. ανεβαζω φωτο με το πως ειμαι τωρα.

Οι ερωτησεις μου ειναι

1. προπονηση πριν και μετα την μ.μ ποσο χρειαζεται να περιμενω?

2.για τον ελεγχο που θα μου κανουν μου ειπαν δεν χρειαζεται να μεινω ισπανια και να γυρισω ελλαδα και να στειλω φωτο. Και οτι θα με ξαναδουν απο κοντα σε κανα μηνα κλπ?

3.για ποσο καιρο μετα την μ.μ θα ειναι εμφανες οτι κατι εχω κανει δλδ κοκκινισμα κλπ, για να προγραμματισω καποιες δουλειες ρωταω

5.τα μαλλια τα μικρα π εχω βγαλει απο μινοξιδιλη θα μου τα κρατησει? θα ξαναβγουν η οχι?

5.δεδομενου του πως ειμαι τωρα, θα μου τα ξυρισουν ολα τα μαλλια εντελως? η θα μου ξυρισουν μονο στην δοτρια και τα υπολοιπα θα μ τα αφησουν? το λεω γιατι "ιδανικα" θα ηθελα να αποφυγω το "Bald look' και το πολυ κοντο μαλλι που θα εχω για καποιο καιρο...

6.επειδη εχω διαχυτη απο οτι φαινεται, θα μου φτιαξει μονο το hairline με τα 1200 γκραφτσ που θα βαλω τελικα η θα μου βαλει και ενδιαμεσα "διαχυτα΄"?

7.το crown δεν το φτιαχνω σωστα?
 

Συνημμένα

  • IMG-6447.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 82
  • IMG-6445.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 70
  • IMG-6444.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 71
  • IMG-6443.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 69
Μπλουζα