Τι επιλογές έχω ;

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πόσοι από αυτούς λένε ψέμματα στον ευατο τους ότι δεν τους επηρεάζει η φίνα ενώ τους επηρεάζει και τους φέρνει παρενέργειες?
Αρκετά μέλη εδώ μέσα έχουν κάνει μεταμόσχευση και αρκετά εκεί έξω που δεν θέλουν να μαθευτεί ότι έχουν κάνει επέμβαση λόγο Ταμπού λόγο τις κοινωνίας τι θα πει ο ένας τι θα πει ο άλλος.
Φανταστείτε για τον ανδρισμό τους εάν κάποιοι περνούν και φίνα ποιος πραγματικά θα μας έλεγε την αλήθεια ακόμη και σε εμάς?
Μια σκέψη μου σαν χρήστης φίνας 2012-2015.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

simpa

Active Member
Ε νομιζω στα φόρουμ όλα λεγονται john.
Ανώνυμα λες ότι δεν σου σηκώνεται, κλάιν.
Ειδικά αν έχεις δει ότι μία ουσία σου αλλάζει την ζωή προς το χειρότερο, φαντάζομαι θα εισαι γεμάτος τόσο μίσος και θα την θάβεις με οποιονδήποτε τρόπο - όποτε μπορείς.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στο φόρουμ υπάρχουν 20,000 μέλη θεατές που πολλοί πραγματοποιησαν μεταμόσχευση,πολλοί ίσως περνούν φίνα που πότε δεν θα μιλήσουν γι'αυτό & κανείς δεν το ξέρει.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τζον σκεψου επισης ποσοι νομιζουν λογω αυθυποβολης οτι εχουν side-effects ενω δεν εχουν. Πραγματικα αυτο το θεμα με τη φινα προκαλει ιλιγγο απο οπου και να το πιασεις.
 
  • Like
Reactions: spi

dimitris50423

Well-Known Member
Πάλι καλά που μιλάνε μέλη όπως ο panos και ο john john χρόνιοι χρήστες φινας που μάλιστα όταν έπαιρναν θα υποστήριζαν την επιλογή τους. Το ίδιο που κάνουν και άλλοι τώρα.
Κάποιοι θέλουν να πουν ότι οι γιατροί μεταμοσχεύσεων που προτείνουν φίνα θέλουν να σε σώσουν από μελλοντική απώλεια μαλλιών δεν είναι έτσι. Αυτό που θέλουν είναι να boostaroun το αποτέλεσμα της δουλειάς τους και να φανεί ακόμα καλύτερο.
Θεωρώ ότι το τίμημα για να έχω 5 τρίχες παραπάνω ΜΟΝΟ για όσο παίρνω το χάπι είναι μεγάλο. Και για αυτούς που σκέφτονται να ξεκινήσουν το χάπι ενδοκρινολόγο θα ρωτήσετε όχι τον γιατρό που θα σας κάνει μμ.
Δεν υπάρχει πιο κατάλληλη ειδικότητα.
Και για παρενέργειες ανδρολογο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Τζον σκεψου επισης ποσοι νομιζουν λογω αυθυποβολης οτι εχουν side-effects ενω δεν εχουν. Πραγματικα αυτο το θεμα με τη φινα προκαλει ιλιγγο απο οπου και να το πιασεις.

Ρε harri όταν έχεις πόνο στους όρχεις η σπέρμα σαν νερό τι σχέση έχει η αυθυποβολή;
 

dim d

Well-Known Member
Εγω δεν λεω οταν εχεις επιβεβαιωμενα θεματα με οποιοδηποτε φαρμακο, συνεχισε το. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Αλλα και την αποψη δεν το δοκιμαζω καν αλλα θα βαλω το τζελ η θα παρω ενα χρονο μινοξ με κορτιζονη επισης δεν την καταλαβαινω. Σε πολλες περιπτωσεις, η φινα ειναι αναγκαια για σταθεροποιηση αποτελεσματων για μμ και καλο ειναι να ενημερωνονται τα παδια για πιθανους κινδυνους αν δεν παρουν. Γιατι βλεπω πολλους που μπηκαν σε χορο μμ στα 25 χωρις φινα και στα 35 ψαχνουν τα συμμαζεψουν οτι γινεται. Οπως και να εχει μιλαμε με ενα φαρμακο με δεκαετιες χρησης και εμπειριων και αυτο μετραει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάποιοι θέλουν να πουν ότι οι γιατροί μεταμοσχεύσεων που προτείνουν φίνα θέλουν να σε σώσουν από μελλοντική απώλεια μαλλιών δεν είναι έτσι. Αυτό που θέλουν είναι να boostaroun το αποτέλεσμα της δουλειάς τους και να φανεί ακόμα καλύτερο.

Δεν υπάρχουν κάποιοι, υπάρχουν συγκεκριμένοι που λένε τα πράγματα με το ονομά τους. Επιμένεις να τσουβαλιάζεις τους πάντες όπου βρίσκεις ευκαιρία (εκ του πονηρού) ενώ έχει αναλυθεί το θέμα δεκάδες φορές. Αντί να ξεμπροστιάζεις πρώτα τους "δικούς" σου που δουλεύουν τον κόσμο χωρίς να απορρίπτουν κανέναν, ποιείς τη νήσσαν εντέχνως και λασπολογείς μια ξεκάθαρη θέση πλήρως τεκμηριωμένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Ξέχνα τον χαρακτηρισμό beta για λίγο.
Μέσα από την αυτοκριτική σου, ξέρεις καλά ότι η τριχόπτωση δεν θα έπρεπε να παίζει με την ψυχολογία σου.(ιδανικά)
Και επειδή πιθανότατα θα παίξει με την ψυχολογία σου, παίρνεις χάπι και κάνεις ρουά ματ.
Αλλά δεν ήσουν ο πιο έξυπνος παίκτης του παιχνιδιού.
Ο πιο έξυπνος δεν θα έπαιζε καν.
Είσαι , είμαι , βήτα.
Ολα τα θεματα της εμφανισης παιζουν ρολο. Για αυτο κανω γυμναστηριο η παιρνω νεα ρουχα. Οτιδηποτε υπαρχει που μπορεις να ελεγξεις πανω σου, καλως να το κανεις. ΔΕΝ μιλαω για ακραια παραδειγματα τυπου μποτοξ κλπ. Ειναι βητα να αποδεχεσαι μια κατασταση που μπορεις να αλλαξεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω δεν λεω οταν εχεις επιβεβαιωμενα θεματα με οποιοδηποτε φαρμακο, συνεχισε το. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Αλλα και την αποψη δεν το δοκιμαζω καν αλλα θα βαλω το τζελ η θα παρω ενα χρονο μινοξ με κορτιζονη επισης δεν την καταλαβαινω. Σε πολλες περιπτωσεις, η φινα ειναι αναγκαια για σταθεροποιηση αποτελεσματων για μμ και καλο ειναι να ενημερωνονται τα παδια για πιθανους κινδυνους αν δεν παρουν. Γιατι βλεπω πολλους που μπηκαν σε χορο μμ στα 25 χωρις φινα και στα 35 ψαχνουν τα συμμαζεψουν οτι γινεται. Οπως και να εχει μιλαμε με ενα φαρμακο με δεκαετιες χρησης και εμπειριων και αυτο μετραει.

Μα τι συζητάμε τώρα? Άπειρες περιπτώσεις που πάνε για NW6 ήδη από τα 25 και τους βάζουν για 2 & 3 μμ για να τους κάνουν μαλλιάδες και να τους τα πάρουν (και έχει ο θεός) με αποτέλεσμα στα 35 να είναι απελπισμένοι. Αμάν πιά με την υποκρισία και τον εύκολο δρόμο. There is no free lunch πάρτε το χαμπάρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Μα τι συζητάμε τώρα? Άπειρες περιπτώσεις που πάνε για NW6 ήδη από τα 25 και τους βάζουν για 2 & 3 μμ για να τους τα πάρουν (και έχει ο θεός) με αποτέλεσμα στα 35 να είναι απελπισμένοι. Αμάν με την υποκρισία και τον εύκολο δρόμο. There is no free lunch.
Οσο γαι την αναρτηση συγκεκριμμενης κλινικης που δεν προτεινει φινα, απο προσωπικη εμπειρια, δεν ειχε θεμα να πιεσει για μμ στα 25 σε crown με αρκετες τριχες ( ολοι ξερουμε που παει αυτο) και σε ερωτηση μα πως θα μπειτε εδω μεσα που ολοι οι αλλοι με διωχνουν; θα πατησουμε πανω στο χνουδι. Αρα η προτροπη οχι φινα εκει και το παρε φινα αν θες μια ασφαλεια πχ του Λορενζο και αλλων,προς τα που κλινει η υπευθυνοτητα; θα ελεγα στους δευτερους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
FUE only σημαίνει εξάρτηση με φίνα για ένα μεγάλο ποσοστό περιπτώσεων με ΑΑ. Αυτή είναι η αλήθεια που οι περισσότερες κλινικές κρύβουν (συμπεριλαμβανομένης -ή μάλλον πρωτίστως- της "αξιοπρεπούς" )
 

tol

Well-Known Member
Επειδη παρατηρω οτι αρχισε παλι το γνωστο κυνηγι μαγισσων, θα καταθεσω για πολλοστη φορα την προσωπικη μου εμπειρια.

Τα τελευταια 3 χρονια που ειμαι χρηστης 1,25 mg φιναστεριδης, δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια. Σωματικα βρισκομαι στην καλυτερη δυνατη κατασταση. 51 χρονων με σωμα, φυσικη κατασταση και υγεια 20χρονου.

Βεβαια, οχι και με τη ζωη/συνηθειες ενος 20χρονου. Συγκεκριμενα, λογω επαγγελματος και καθημερινης επαφης με νεαρα ατομα (μαθητες-φοιτητες μου), ειμαι σε θεση να γνωριζω απο πρωτο χερι ποιες ειναι οι συνηθειες/ενασχολησεις των νεαρων ατομων. Τεμπελια, νωθροτητα, αδιαφορια για την εκγυμναση σωματος, καπνισμα, αλκοολ, ξενυχτια, κακιστες διατροφικες επιλογες.

Πραγματικα λυπαμαι για την πλειονοτητα της νεολαιας. Λυπαμαι που ενας 51χρονος κανει αυτα που βαριουνται να κανουν ατομα 20 και 30 χρονια μικροτερα.

Και φυσικα σε μεγαλυτερες ηλικιες, 30-35 χρονων και πανω, τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα. Κανενας σεβασμος στο σωμα...καθημερινη βαναυση κακοποιηση του.

Ε, λοιπον, απο ατομα που δε σεβονται και βασανιζουν το σωμα τους, προσωπικα δεν ανεχομαι καμια συμβουλη και ποτέ δεν προκειται να θεωρησω αξιοπιστες τις δηθεν προσωπικες τους εμπειριες για παρενεργειες της φιναστεριδης.

Πώς, φιλε μου, ενω ποτέ στη ζωη σου δε σεβαστηκες τον οργανισμο σου, τωρα βγαινεις και δηλωνεις οτι προκειται για επικινδυνο χαπι, για χαπι του διαβολου;

Πώς, φιλε μου, δηλωνεις οτι δε θελεις να ρισκαρεις την υγεια σου, ενω καθημερινα εκθετεις τον οργανισμο σου σε χιλιαδες κινδυνους με τη ζωη που διαγεις;

Πώς, φιλε μου, απο τη μια εισαι ψοφοδεης και τρομοκρατεισαι απο δηθεν επικινδυνες ουσιες και απο την αλλη δε φοβασαι να καπνιζεις, να πινεις, να ξενυχτας, να μην αθλεισαι καθημερινα, να τρεφεσαι με ενα σωρο ανθυγιεινες τροφες;

Ε, απο σενα, φιλε μου, προσωπικα δε δεχομαι καμια συμβουλη...εισαι αφερεγγυος.

Αντι να ψαξεις να βρεις τις αληθινες αιτιες των προβληματων υγειας που αντιμετωπιζεις, εσυ αναλωνεσαι σε κυνηγι αποδιοπομπαιων τραγων.

Μαθε πρωτα να σεβεσαι τον οργανισμο σου, προστατεψε και γυμνασε καθημερινα το σωμα σου και μετα βγες και κανε κηρυγμα υγειας και αποφυγης επικινδυνων συνηθειων.
 

the guy

New Member
Χάθηκε η μπάλα παιδιά ,είπαμε ο καθένας κάνει τις επιλογές του ,δε θα επιβάλλεις ούτε θα απαγορεύσεις σε κάποιον να χρησιμοποιεί φιναστερίδη ,το ζήτημα του ..."συστήματος" είναι άκρως ευαίσθητο για έναν άντρα όπως όλοι καταλαβένετε ,λογικό να είναι κάποιοι πιο επιφυλακτικοί .
Για την περίπτωση μου ,πιστεύετε υπάρχει περίπτωση με μινοξιδίλη να αντέξω για αρκετά χρόνια ακόμα ;

** Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφόρα απο τα 20 που ξεκίνησα να παρατηρώ τριχόπτωση ,η κομμώτρια μου λέει πως δε βλέπει διαφορά όπως και οι δικοί μου ,απο την άποψη ότι ποτέ δεν είχα πολύ πυκνό μαλλί
 

tol

Well-Known Member
Υπαρχουν δεκαδες επιστημονικες ερευνες που αναφερουν οτι το 1/3 του ανδρικου πληθυσμου αντιμετωπιζει προβλημα σεξουαλικης φυσης και εμεις εχουμε βρει τη βεβαιη αιτια...η φιναστεριδη!!!

Ολοι αυτοι οι εκατονταδες χιλιαδες αντρες ειναι χρηστες φιναστεριδης και γι' αυτο εχουν τετοιου ειδους προβληματα!!!

Δεν φταιει ο τροπος διαβιωσης και διατροφης. Δε φταιει η καθιστικη ζωη που κανουν. Δε φταιει το καπνισμα, το αλκοολ...Μονο η φιναστεριδη φταιει!!!

Και υστερα εχουν την απαιτηση να τους πιστεψουμε!!!
 
  • Like
Reactions: spi

Harris_G

Well-Known Member
Ρε harri όταν έχεις πόνο στους όρχεις η σπέρμα σαν νερό τι σχέση έχει η αυθυποβολή;
Για το σπερμα ΟΚ (αν και ιδανικα θα επρεπε να μετρηθει με σπερμοδιαγραμμα για να κριθει ποιοτικα), αλλα τσιμπηματα/νευροπονοι παιζουν φουλ λογω αυθυποβολης. Και να πατησω σε αυτα που λεει ο tol για τον τροπο ζωης. Οι πιο πολλοι ολη μερα σε μια καρεκλα ειμαστε ασκουμε πιεση στους ορχεις ωπ! η φινα φταιει που ποναω.
 

the guy

New Member
Καλύτερα να μείνουμε on topic και να επικεντρώσουμε στην περίπτωση μου παιδιά ,υπάρχουν άλλα topics για τη φιναστερίδη απόσο ξέρω :)
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Μπραβο σε ενα νεο παιδι στα 24 του που σκεφτεται ετσι.... συνηθως στην ηλικια σου ολοι νιωθουν "ατρωτοι" κ υπερβαλλουν εαυτου κ καταστασεων.... ( κ εγω ο ιδιος στο παρελθον αρκετα εντονα ) Ωστοσο να σου πω οτι δεν ρισκαρεις μονο τον αντρισμο σου αλλα πολυ περισσοτερα..... την τελεια ισσοροπια κ λειτουργια του σωματος σου. Την ρωμη του την ενεργεια του τα emotions κ την ψυχικη του υγεια.
Κ οσο πιο μικρος εισαι χρησιμοποιοντας αναστολεις 5α2 τοσο πιο πολυ ρισκαρεις κ τοσο πιο εντονα βιωνεις τις αλλαγες.....δεν συγκρινεται το ορμονολογικο προφιλ κ τα επιπεδα λειτουργιας ενος 24 χρονου με ενος 50-60-70 κ ουτε οι επιπτωσεις που βιωνει ειναι καθολου ομοιες....
Μπραβο σου κ να ξερεις οτι κανεις την πιο σοφη επιλογη για τον εαυτο σου , για το μαλλι σου ισως οχι, για τον εαυτο σου ομως ναι !!



Ο ενδοκρινολογος πολυ καλα κανει κ στο λεει.
Δεν γινεται να μεταβαλεις την ισχυροτερη ανδρικη (ειτε οποιαδήποτε αλλη γενικα) ορμονη στο σωμα σου κατα 70% κ να μην τρεχει τιποτα....ειναι ευκόλως εννοούμενο.....

Για να καταλαβεις πως λειτουργει η" πιατσα " τα χαπια αναστολης 5α2 τυπου φινα +5α1 τυπου ντουτα
τα προωθουν κυριως οι γιατροι μεταμοσχευσης μαλλιων για να κανουν την "δουλεια" τους.....

Οταν ομως αποκτησεις το οποιοδηποτε προβλημα απ το χαπι δεν θα ανατρεξεις σε αυτους για την λυση του....
Αλλα στους ορμονολογους κ τους ουρολογους.... που σου ελεγαν να μεινεις μακρυα.....

Κι εγω το μακρινο 2009 πηρα αυτο το χαπι με προτροπη μεγαλογιατρου του εξωτερικου.... 2μησι χρονια....
3 ατομα ειχαμε παει τοτε βανκουβερ μαζι..... κ στους 3 μας ειπε να παρουμε χαπι ....κ οι 3 ειχαμε παρενεργειες... νεα παιδια 25 και 30 χρονων ειμασταν.

Κ δες εδω ενα ωραιο....μεγαλογιατρος της ισπανικης σχολης ο freitas ....
προτρεπει σε υποψηφιο ασθενη να παρει φινα κ μινοξ χωρις να εχει καν ΑΑ ( ανδρογενετικη αλωπεκεια)
ηθελε απλα να κατεβασει hairline λογο του οτι ειχε φυσικα την χερλαιν ψηλα απο παιδακι....χωρις σημαδια τριχοπτωσης απλα τον ενοχλουσε...κ τον προετρεψαν να παρει χαπια αλλιως ΔΕΝ τον αναλαμβανουν.....καταλαβαινεις λοιπον πως λειτουργει η " πιατσα"

Προβολή συνημμένου 26319



Ακριβως Αυτο !! Κανεις τις επιλογες σου κ ζεις με αυτες !!

Η μονη κλινικη που εχω δει να εχει σταθει αξιοπρεπως κ υπευθυνα σε αυτο το σοβαρο θεμα για τους ασθενης της ειναι η DHI.
Dεν συνιστουν αλλα εφ οσων ο ασθενης το ζυγισει κ το επιθυμει τον προτρεπουν να το κανει μονο με συνεχομενο ελεγχο απο ειδικους γιατρους κ εξετασεις. Κ επισης οι ασθενης θα επρεπε να ενημερωνονται σωστα κ να γνωριζουν ολα τα δεδομενα πριν αποφασισουν να προβουν στη ληψη τετοιων ουσιων κ οχι να "ξεγελουνται" απο αλλους γιατρους που προωθουν τετοια χαπια σαν να ειναι καραμελες κ δημιουργουν προβληματα σε υγιης κατα τ αλλα ανθρωπους.
Μην ακουτε τον αγχωτικο ΧριστοΦορη, ουτε τους συντακτες της συγκεκριμενης αντιφιναστεριδιακης ανακοινωσεως, διακατεχομενους απο στρες ιατρους της dhi, να ακουτε το μεγαλοργανισμο fda και το μπρατσωμενο tol...εμεις ειμαστε ανακριβεις και γραφουμε πνιγμενοι στο αγχος μη εχοντες πτυχια!
Μακρια απο τη φιναστεριδη που καταστρεφει τη σεξουαλικη ζωη των καραφλων! Το μονο ασφαλες προιον κατα της ανδρογενετικης αλωπεκιας ειναι το σοου παλμετο (αλλα οσο δεν εγκρινεται απ το fda ή οσο δεν το πουλαει η μερκ, απλα θα παραμενει ενα ..δεντρακι)...οχι ομως οποιοδηποτε παλμετο αλλα το συγκεκριμενο με τα χαρακτηριστικα που προτεινει ο φιλος Γερασης στο νημα που χει ανοιξει(και παλι η Ελλας ανοιγει τα ματια της παγκοσμιας κοινοτητας αραιομαλληδων)!
Επισης δυο ερευνες επιστημονικες εχουν δειξει το δεντρολιβανο να ειναι αποτελεσματικοτερο απο τη φημισμενη μινοξιδιλη (η μια ερευνα) και να εχει αντιdht δραση (η αλλη ερευνα)...αλλα ποιος γιατρος θα σου συνταγογραφησει δεντρολιβανο? Ολοι μινοξ λενε...καραμελιτσα του καθε ψευτοδερματολογου που ποτε δεν ασχοληθηκε σοβαρα με το προβλημα...δερματολογοι κυκλοφορουν χιλιαδες..γνωστες του προβληματος ανδρογενετικης αλωπεκιας ελαχιστοι ομως!
Κι οταν κορυφαιοι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ιατροι μεταμοσχευσης fue σου θετουν ορους χρησης φινα πριν σε εγχειρησουν στο κεφαλι σου....τοτε θα πεις " ω ρε δικιο που εχει ο τολ, να τον ακουμε " και θα νομιζεις οτι εισαι ενταξει με τον εαυτο σου κι οτι πραττεις (ή θα πραξεις) το σωστο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Καλύτερα να μείνουμε on topic και να επικεντρώσουμε στην περίπτωση μου παιδιά ,υπάρχουν άλλα topics για τη φιναστερίδη απόσο ξέρω :)
τι ακριβως να πουμε για σενα; 2 ειναι οι επιλογες. μινοξ και φινα..αν δεν θες φινα συνεχισε με μινοξ (να ξερεις ομως οτι δυσκολα θα σταθεροποιησει την αραιωση σου μονο η μινοξιδιλη, θα αραιωνεις αλλα με πιο αργο ρυθμο απο το να μην την επαιρνες καθολου)..οποτε δικη σου επιλογη.
 
  • Like
Reactions: tol

the guy

New Member
τι ακριβως να πουμε για σενα; 2 ειναι οι επιλογες. μινοξ και φινα..αν δεν θες φινα συνεχισε με μινοξ (να ξερεις ομως οτι δυσκολα θα σταθεροποιησει την αραιωση σου μονο η μινοξιδιλη, θα αραιωνεις αλλα με πιο αργο ρυθμο απο το να μην την επαιρνες καθολου)..οποτε δικη σου επιλογη.
Αδερφέ το λέω από την άποψη ότι δεν έχει νόημα να παίρνω ειδοποιήσεις για το topic που μιλούν για φιναστερίδη ,καθώς θα μπορούσα να πάω στο αντίστοιχο και να πάρω απόψεις .
 
Μπλουζα