Τι επιλογές έχω ;

the guy

New Member
Καλησπέρα ,είμαι στα 24 και έχω διάχυτη αραίωση .Είμαι δύσκολα ψυχολογικά τώρα τελευταία ,ειδικά όταν έκοψα κοντά τα μαλλιά μου.Είχα παει πριν κάποια χρόνια στον Βεκρή αν θυμάμαι καλά και μου είχε πει πως έχω καλή δότρια ,αλλά λόγω ηλικίας δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω αυτη τη στιγμή ,παίρνω μινοξιδίλη εδώ και 3 χρόνια και πρόσφατα ξεκίνησα και Biotin.

** Χτενισμένος ,δε φαίνεται το πρόβλημα σχεδόν καθόλου
 

Συνημμένα

  • IMG_5323.JPG
    IMG_5323.JPG
    690.6 KB · Προβολές: 141
  • IMG_5325.JPG
    IMG_5325.JPG
    715.4 KB · Προβολές: 121
  • IMG_5324.JPG
    IMG_5324.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 110
  • IMG_5321.JPG
    IMG_5321.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 111

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

platanos

Well-Known Member
Έχεις κάνει ορμονολογικό έλεγχο, εξετάσεις αίματος κτλ? Επίσης έχεις πάει σε δερματολόγο? (που να έχει εξειδίκευση σε τριχολογικό έλεγχο)
Θέλω να πω έχει διαπιστωθεί ότι έχεις ανδρογενετική αλωπεκία?
 

the guy

New Member
Είχα κάνει τριχοριζόγραμμα στο συγγρό και μου είχαν πει ότι έχω ανδρ. αλλωπεκία ,εξετάσεις για σίδηρο κανονικές και ο θυρεοειδής που έχω είναι σε κανονικά επίπεδα
 

platanos

Well-Known Member
Νομίζω ότι για την ηλικία και την περίπτωση σου η μεταμόσχευση είναι απαγορευτική ακόμα! Πιστεύω επίσης ότι η φιναστερίδη θα σε βοηθούσε πολύ (σε συνδυασμό με τη μινοξιδίλη). Θεωρώ όμως οτι πρέπει να ρωτήσεις γιατρό γιατί είσαι σε μικρή ηλικία! Μπορεί να απαντήσει και ο γιατρός μας αν δει το νήμα σου.
 

platanos

Well-Known Member
Παραείσαι πυκνός για SMP, αν δε θες να αρχίσεις φιναστερίδη (πάντα με συμβουλή γιατρού), η γνώμη μου είναι συντήρηση, παρακολούθηση και υπομονή να δεις πως εξελίσσεται. Στο τέλος τέλος αν θες να κάνεις κανένα πιο "αποκαλυπτικό" χτένισμα βάζεις λίγο toppik αν και για μένα δεν το χρειάζεσαι. Αν είχαν την εικόνα σου οι περισσότεροι που έχουν κάνει μεταμόσχευση θα ήταν τρισευτυχισμένοι! :)
 

the guy

New Member
Παραείσαι πυκνός για SMP, αν δε θες να αρχίσεις φιναστερίδη (πάντα με συμβουλή γιατρού), η γνώμη μου είναι συντήρηση, παρακολούθηση και υπομονή να δεις πως εξελίσσεται. Στο τέλος τέλος αν θες να κάνεις κανένα πιο "αποκαλυπτικό" χτένισμα βάζεις λίγο toppik αν και για μένα δεν το χρειάζεσαι. Αν είχαν την εικόνα σου οι περισσότεροι που έχουν κάνει μεταμόσχευση θα ήταν τρισευτυχισμένοι! :)
Όντως ; Δεν ξέρω τι να πω ,ελπίζω να φρενάρει κάποια στιγμή ,και ας συνεχίσει στα 45 όπως του παππού μου :p
 

kharmacoma

Well-Known Member
Mια χαρά είναι το μαλλί σου, ευχαριστήσου τα νιάτα σου χωρίς άγχος, με καποια αγωγή, και το βλέπεις σε μερικά χρόνια για μεταμοσχευση.
 

the guy

New Member
Mια χαρά είναι το μαλλί σου, ευχαριστήσου τα νιάτα σου χωρίς άγχος και το βλέπεις σε μερικά χρόνια.
Προσπαθώ αδερφέ αλλά τα τελευταία χρόνια έχω τρομερό άγχος γι αυτό το θέμα ,άλλες φορές είμαι καλά και άλλες στα πρόθυρα της κατάθλιψης..
 

petran90pap

New Member
νομιζω η καλυτερη λυση φιλε μου θα ηταν να επισκευτεις ενα δερματολογο και να συζητησεις την περιπτωση να ξεκινησεις φιναστεριδη οπως ειπε και ενας αλλος φιλος πιο πανω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Μια χαρά είσαι φίλε τώρα. Με το κατάλληλο χτένισμα καλύπτεται εντελώς. Η ξεκινάς μινοξιδιλη η δοκιμάζεις λίγο τοπικ η Mane για κάλυψη. Αν και νομίζω ότι δεν χρειάζεται προς το παρόν.
 

le2der

Active Member
Μια χαρά είσαι φίλε τώρα. Με το κατάλληλο χτένισμα καλύπτεται εντελώς. Η ξεκινάς μινοξιδιλη η δοκιμάζεις λίγο τοπικ η Mane για κάλυψη. Αν και νομίζω ότι δεν χρειάζεται προς το παρόν.
Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιεί μινοξιδίλη
 

piros75

Well-Known Member
Έχει νόημα να κοιτάξω για κάποιο SMP για πύκνωση ;

Εγώ πιστεύω ότι με την κατάλληλη θεραπεία και ίσως και την χρήση SMP θα είσαι ΟΚ. Όμως πρέπει να βιαστείς για την θεραπεία, η μινοξιδίλη από μόνη της ίσως δεν φτάνει....
 

the guy

New Member
Εγώ πιστεύω ότι με την κατάλληλη θεραπεία και ίσως και την χρήση SMP θα είσαι ΟΚ. Όμως πρέπει να βιαστείς για την θεραπεία, η μινοξιδίλη από μόνη της ίσως δεν φτάνει....
Η φιναστερίδη είναι ριψοκίνδυνη πάντως ,δεν μου την πρότεινε ούτε ο δερματολόγος ούτε ο ενδοκρινολόγος...
 

simpa

Active Member
Το οτι βγαινει ο καθε "καημενος" και λεει τον πονο του για την φιναστεριδη και δεν τον πιστεύουμε....καλώς.
Το οτι τοσοι γιατροι δεν προτεινουν το χαπι, πως γινεται να το ξεπερνάμε....; Δυσκολη η αποφαση ρε φιλε
 

the guy

New Member
Το οτι βγαινει ο καθε "καημενος" και λεει τον πονο του για την φιναστεριδη και δεν τον πιστεύουμε....καλώς.
Το οτι τοσοι γιατροι δεν προτεινουν το χαπι, πως γινεται να το ξεπερνάμε....; Δυσκολη η αποφαση ρε φιλε
Ο ενδοκρινολόγος που πάω χρόνια για τον θυρεοειδή μου μου είπε μια λέξη :"Μακριά..."
Παρ'όλα αυτά ,υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο μινοξιδίλη και biotin που θα μπορούσε να βοηθήσει σε καλό βαθμό ;
 

dim d

Well-Known Member
Απο μινοξιδιλη γτ η βιοτινη δεν κανει κατι ουσιαστικο. Δεν ξερω γτ υπαρχει αυτη η τρομολαγνεια για την φινα απομ μερικους γιατρους αλλα ταυτοχρονα μπορει πχ να σου γραψουν μια λοσιον με κορτιζονη λες κι ειναι νερο. Εγω στην θεση σου θα ξεκιναγα, με ακουγα το σωμα μου πως ανταποκρινεται πραγματικα χωρις ανθυποβολες... γτ αν δεν το κανεις ισως το μετανιωσεις αργοτερα που θα επιδεινωθει το προβημα.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα