Τι επιλογές έχω ;

the guy

New Member
Απο μινοξιδιλη γτ η βιοτινη δεν κανει κατι ουσιαστικο. Δεν ξερω γτ υπαρχει αυτη η τρομολαγνεια για την φινα απομ μερικους γιατρους αλλα ταυτοχρονα μπορει πχ να σου γραψουν μια λοσιον με κορτιζονη λες κι ειναι νερο. Εγω στην θεση σου θα ξεκιναγα, με ακουγα το σωμα μου πως ανταποκρινεται πραγματικα χωρις ανθυποβολες... γτ αν δεν το κανεις ισως το μετανιωσεις αργοτερα που θα επιδεινωθει το προβημα.
Έχω την ελπίδα ότι θα αργήσει ,οι συγγενείς μου που έχασαν τα μαλλιά τους τα έχασαν σε μεγάλη ηλικία ,ο πατέρας μου πχ μετά τα 50 και ακόμη έχει αρκετά μαλλιά ,και ο παππούς μου κι αυτός απο τα 45 και μετά .Μινοξιδίλη για κάποιον καιρό έβαζα μια φορά και τώρα ξαναξεκίνησα δυο ,θα δούμε..

**προτιμώ στη χειρότερη των χειρότερων να κάνω shaved look smp (Skalp ,Skalptec κάνουν εξαιρετική δουλειά) παρά να τζογάρω τον "ανδρισμό" μου ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ρε παιδια εγω προσωπικα δεν ειμαι ακομα βεβαιος εαν οταν χρειαστει χρησιμοποιησω φιναστεριδη.. ισως καποια χρονια και μετα σταματησω, ειδωμεν. Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης, πως ειναι δυνατον ενα φαρμακο που ο FDA εχει εγκρινει να εμφανιζονται καποιοι γιατροι και να λενε "μακρια". Ποιός νοημων θεωρει πως αυτο το χαπι σου καταστεφει τον αντρισμο και ο fda ττεχει εγκρινει... Ενταξει να ειμαστε και λιγο σοβαροι, ολοι μας εναν μικρο φοβο θα τον παιρναμε , αλλα να μη λεμε και ο,τι να ναι. Εχω ακουσει πολλες φορες γιατρους απο αλλες ειδικοτητες να λενε για αλλες μακρια σε καποιο φαρμακο , αλλα να μενουν στο μακρια... η τεκμηριωση ποτυ ειναι?? Γιατι μακρια??? Ποιά ερευνα το επιβεβαιωνει:;; Ειναι σα να ρωταω καποιο ασχετο... Καιιι μη ξεχνατε πως πολλοι αντρες δεν ενδιαφερθηκαν ποτε για τα μαλλια τους... Ειτε ειναι γιατροι ειτε οχι εαν ρωτησεις αυτους..... θα σου πουν μακρια και αν το συνεχισεις θα σου πουν καλα με τις τριχ χες ασχολεισαι.
 
  • Like
Reactions: tol

the guy

New Member
Ρε παιδια εγω προσωπικα δεν ειμαι ακομα βεβαιος εαν οταν χρειαστει χρησιμοποιησω φιναστεριδη.. ισως καποια χρονια και μετα σταματησω, ειδωμεν. Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης, πως ειναι δυνατον ενα φαρμακο που ο FDA εχει εγκρινει να εμφανιζονται καποιοι γιατροι και να λενε "μακρια". Ποιός νοημων θεωρει πως αυτο το χαπι σου καταστεφει τον αντρισμο και ο fda ττεχει εγκρινει... Ενταξει να ειμαστε και λιγο σοβαροι, ολοι μας εναν μικρο φοβο θα τον παιρναμε , αλλα να μη λεμε και ο,τι να ναι. Εχω ακουσει πολλες φορες γιατρους απο αλλες ειδικοτητες να λενε για αλλες μακρια σε καποιο φαρμακο , αλλα να μενουν στο μακρια... η τεκμηριωση ποτυ ειναι?? Γιατι μακρια??? Ποιά ερευνα το επιβεβαιωνει:;; Ειναι σα να ρωταω καποιο ασχετο... Καιιι μη ξεχνατε πως πολλοι αντρες δεν ενδιαφερθηκαν ποτε για τα μαλλια τους... Ειτε ειναι γιατροι ειτε οχι εαν ρωτησεις αυτους..... θα σου πουν μακρια και αν το συνεχισεις θα σου πουν καλα με τις τριχ χες ασχολεισαι.
Έχει εγκριθεί ως φαρμακό ενάντια στην ανδρ. αλωπεκία ;Ο γιατρός έλεγε ότι το γράφει για τον προστάτη σε μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους ,αλλά για να μείνουμε on topic ,δε θα ήθελα για τώρα τουλάχιστον το συγκεκριμένο φάρμακο στον οργανισμό μου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Έχει εγκριθεί ως φαρμακό ενάντια στην ανδρ. αλωπεκία ;Ο γιατρός έλεγε ότι το γράφει για τον προστάτη σε μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους ,αλλά για να μείνουμε on topic ,δε θα ήθελα για τώρα τουλάχιστον το συγκεκριμένο φάρμακο στον οργανισμό μου.
Συμφωνω απολυτα και εγω οταν ερθει η στιγμη σιγουρα θα κανω τα ζυγισμα, απλα σου παραθετω αυτο:
Propecia was approved for male pattern baldness by the FDA in 1997, while Proscar was approved in 1992 for treating bothersome symptoms of benign prostatic hyperplasia (BPH), which is an enlarged prostate.
 

the guy

New Member
Συμφωνω απολυτα και εγω οταν ερθει η στιγμη σιγουρα θα κανω τα ζυγισμα, απλα σου παραθετω αυτο:
Propecia was approved for male pattern baldness by the FDA in 1997, while Proscar was approved in 1992 for treating bothersome symptoms of benign prostatic hyperplasia (BPH), which is an enlarged prostate.
Πιστεύω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πρέπει να ζει με αυτές ,προσωπικά όπως είπα και πάνω ,και χωρίς να διεκδικώ την απόλυτη γνώση , προτιμώ να ζήσω με ένα shaved look με SMP στο μέλλον(αν αποκτήσω τόσο εκτεταμένο πρόβλημα) το οποίο αν θέλετε και τη γνώμη μου ειναι badass με ένα ωραίο γενάκι ,παρά να ρισκάρω το έστω και μικρό ποσοστό μιας επιπλοκής .
 

simpa

Active Member
Για την φαλάκρα γίνεται η συνταγογράφηση, τουλάχιστον στο Propecia.
Από την άλλη, το ότι κάτι είναι εγκεκριμένο και δεν το παίρνεις "παράνομα", δεν έχει να λέει τίποτα .
Τσιγάρα, ποτό, φαρμακα.. όλα είναι regulated .
μη ξεχνατε πως πολλοι αντρες δεν ενδιαφερθηκαν ποτε για τα μαλλια τους..... θα σου πουν μακρια και αν το συνεχισεις θα σου πουν καλα με τις τριχ χες ασχολεισαι.

Και αυτοί φίλε μου είναι τα alpha males.
Και εμείς τα beta, γιατί όντως ασχολούμαστε με τρίχες. Όποιος γκρινιάζει ότι δεν ισχύει αυτό, είναι gamma male for sure.
 

dim d

Well-Known Member
Για την φαλάκρα γίνεται η συνταγογράφηση, τουλάχιστον στο Propecia.
Από την άλλη, το ότι κάτι είναι εγκεκριμένο και δεν το παίρνεις "παράνομα", δεν έχει να λέει τίποτα .
Τσιγάρα, ποτό, φαρμακα.. όλα είναι regulated .

Και αυτοί φίλε μου είναι τα alpha males.
Και εμείς τα beta, γιατί όντως ασχολούμαστε με τρίχες. Όποιος γκρινιάζει ότι δεν ισχύει αυτό, είναι gamma male for sure.
δλδ πχ ο ναδαλ που εκανε και αποτυχημενη μαλιστα μμ, ειναι beta male? αυτα τα λενε κατι βιντεακια στο ιντερνετ του στυλ πως να γινεις αλφα μειλ και κουραφεξάλα. Δεν υπαρχει ουτε ενας αντρας που δεν θα θελε να εχει πλουσια μαλλια και ειναι απολυτα φυσιολογικο.
 
  • Like
Reactions: tol

simpa

Active Member
δλδ πχ ο ναδαλ που εκανε και αποτυχημενη μαλιστα μμ, ειναι beta male? αυτα τα λενε κατι βιντεακια στο ιντερνετ του στυλ πως να γινεις αλφα μειλ και κουραφεξάλα. Δεν υπαρχει ουτε ενας αντρας που δεν θα θελε να εχει πλουσια μαλλια και ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Ξέχνα τον χαρακτηρισμό beta για λίγο.
Μέσα από την αυτοκριτική σου, ξέρεις καλά ότι η τριχόπτωση δεν θα έπρεπε να παίζει με την ψυχολογία σου.(ιδανικά)
Και επειδή πιθανότατα θα παίξει με την ψυχολογία σου, παίρνεις χάπι και κάνεις ρουά ματ.
Αλλά δεν ήσουν ο πιο έξυπνος παίκτης του παιχνιδιού.
Ο πιο έξυπνος δεν θα έπαιζε καν.
Είσαι , είμαι , βήτα.
 

Panos1982

Well-Known Member
**προτιμώ στη χειρότερη των χειρότερων να κάνω shaved look smp (Skalp ,Skalptec κάνουν εξαιρετική δουλειά) παρά να τζογάρω τον "ανδρισμό" μου ...

Μπραβο σε ενα νεο παιδι στα 24 του που σκεφτεται ετσι.... συνηθως στην ηλικια σου ολοι νιωθουν "ατρωτοι" κ υπερβαλλουν εαυτου κ καταστασεων.... ( κ εγω ο ιδιος στο παρελθον αρκετα εντονα ) Ωστοσο να σου πω οτι δεν ρισκαρεις μονο τον αντρισμο σου αλλα πολυ περισσοτερα..... την τελεια ισσοροπια κ λειτουργια του σωματος σου. Την ρωμη του την ενεργεια του τα emotions κ την ψυχικη του υγεια.
Κ οσο πιο μικρος εισαι χρησιμοποιοντας αναστολεις 5α2 τοσο πιο πολυ ρισκαρεις κ τοσο πιο εντονα βιωνεις τις αλλαγες.....δεν συγκρινεται το ορμονολογικο προφιλ κ τα επιπεδα λειτουργιας ενος 24 χρονου με ενος 50-60-70 κ ουτε οι επιπτωσεις που βιωνει ειναι καθολου ομοιες....
Μπραβο σου κ να ξερεις οτι κανεις την πιο σοφη επιλογη για τον εαυτο σου , για το μαλλι σου ισως οχι, για τον εαυτο σου ομως ναι !!

Ο ενδοκρινολόγος που πάω χρόνια για τον θυρεοειδή μου μου είπε μια λέξη :"Μακριά..."
Παρ'όλα αυτά ,υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο μινοξιδίλη και biotin που θα μπορούσε να βοηθήσει σε καλό βαθμό ;

Ο ενδοκρινολογος πολυ καλα κανει κ στο λεει.
Δεν γινεται να μεταβαλεις την ισχυροτερη ανδρικη (ειτε οποιαδήποτε αλλη γενικα) ορμονη στο σωμα σου κατα 70% κ να μην τρεχει τιποτα....ειναι ευκόλως εννοούμενο.....

Για να καταλαβεις πως λειτουργει η" πιατσα " τα χαπια αναστολης 5α2 τυπου φινα +5α1 τυπου ντουτα
τα προωθουν κυριως οι γιατροι μεταμοσχευσης μαλλιων για να κανουν την "δουλεια" τους.....

Οταν ομως αποκτησεις το οποιοδηποτε προβλημα απ το χαπι δεν θα ανατρεξεις σε αυτους για την λυση του....
Αλλα στους ορμονολογους κ τους ουρολογους.... που σου ελεγαν να μεινεις μακρυα.....

Κι εγω το μακρινο 2009 πηρα αυτο το χαπι με προτροπη μεγαλογιατρου του εξωτερικου.... 2μησι χρονια....
3 ατομα ειχαμε παει τοτε βανκουβερ μαζι..... κ στους 3 μας ειπε να παρουμε χαπι ....κ οι 3 ειχαμε παρενεργειες... νεα παιδια 25 και 30 χρονων ειμασταν.

Κ δες εδω ενα ωραιο....μεγαλογιατρος της ισπανικης σχολης ο freitas ....
προτρεπει σε υποψηφιο ασθενη να παρει φινα κ μινοξ χωρις να εχει καν ΑΑ ( ανδρογενετικη αλωπεκεια)
ηθελε απλα να κατεβασει hairline λογο του οτι ειχε φυσικα την χερλαιν ψηλα απο παιδακι....χωρις σημαδια τριχοπτωσης απλα τον ενοχλουσε...κ τον προετρεψαν να παρει χαπια αλλιως ΔΕΝ τον αναλαμβανουν.....καταλαβαινεις λοιπον πως λειτουργει η " πιατσα"

freitas lol.jpg

Πιστεύω ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πρέπει να ζει με αυτές ,προσωπικά όπως είπα και πάνω ,και χωρίς να διεκδικώ την απόλυτη γνώση , προτιμώ να ζήσω με ένα shaved look με SMP στο μέλλον(αν αποκτήσω τόσο εκτεταμένο πρόβλημα) παρά να ρισκάρω το έστω και μικρό ποσοστό μιας επιπλοκής .

Ακριβως Αυτο !! Κανεις τις επιλογες σου κ ζεις με αυτες !!

Η μονη κλινικη που εχω δει να εχει σταθει αξιοπρεπως κ υπευθυνα σε αυτο το σοβαρο θεμα για τους ασθενης της ειναι η DHI.
Dεν συνιστουν αλλα εφ οσων ο ασθενης το ζυγισει κ το επιθυμει τον προτρεπουν να το κανει μονο με συνεχομενο ελεγχο απο ειδικους γιατρους κ εξετασεις. Κ επισης οι ασθενης θα επρεπε να ενημερωνονται σωστα κ να γνωριζουν ολα τα δεδομενα πριν αποφασισουν να προβουν στη ληψη τετοιων ουσιων κ οχι να "ξεγελουνται" απο αλλους γιατρους που προωθουν τετοια χαπια σαν να ειναι καραμελες κ δημιουργουν προβληματα σε υγιης κατα τ αλλα ανθρωπους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Περιστατικα του Freitas στο description και duta παιρνουν. Ειναι πολυ επιθετικος στην αγωγη. @Panos1982 , εσυ που πορευεσαι χωρις αγωγη και με βαση οτι η φινα ενισχυει και τις μεταμοσχευμενες τριχες ειδες καποια φθινουσα πορεια μεχρι τωρα;
 

Panos1982

Well-Known Member
Γεια σου Χαρη.
Τραγικες πρακτικες αυτες...κ ειναι στενάχωρο οτι βαζουν νεα παιδια σε αυτες τις διαδικασίες κ αυτο το τρυπακι εν ετη 2020..... ελπιζαμε (ματαια) πριν 15 χρονια οτι θα εχει βρεθει μελλοντικα.με τις ραγδαιες εξελιξεις του ιατρικου κλαδου κατι ασφαλες επιτελους κ αποδοτικό.

Εγω οχι δεν βλεπω καποια μειωση ειμαι
Ακριβος οπως ημουν. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αποκλείεται να εχω χασει καποια εστω ελαχιστα μαμα αλλα ειτε δεν εχω χασει είτε εχω χασει τοσο ελαχιστα π δεν μπορω να το αντιληφθω ακομα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Εγω Πανο ειμαι στη μεση να το ξεκαθαρισω αυτο. Μιλαω με αρκετα ατομα που πανε απροβληματιστα με φινα εχουν κανει παιδια κοκ. Αλλα μαζι σου 100% οτι το χαπι ειναι primitive! Αν ειναι δυνατον να μην εχει καν εξελιχθει/βελτιωθει απο το 1992 που πηρε εγκριση απο τον FDA (καλα, για να βρεθει νεα θεραπεια γελαει ο κοσμος).
 

Harris_G

Well-Known Member
Επισης παιδες να ξερετε οτι πχ οι ουρολογοι οταν τους ρωτατε για φιναστεριδη εχουν κατα νου το Proscar στα 5mg. Ακομα και να τους ξεκαθαρισετε οτι μιλατε για 1mg, αυτοι εμπειρικα το πρωτο εχουν στο μυαλο τους.Δλδ αν τους ρωτησετε για παρενεργειες, αυτοι εχουν εμπειρια απο καποιον που επαιρνε 5αρι Proscar και του διαμαρτυρηθηκε για κατι.Ετσι δλδ κανουν τους συσχετισμους. Φανταστειτε πχ τι θα γινει αν καποιος πιει 5 ασπιρινες μαζι. Εξ'ου και η μεγαλη αποτρεπτικοτητα τους.
 

giwrgos8888

Active Member
Εγω Πανο ειμαι στη μεση να το ξεκαθαρισω αυτο. Μιλαω με αρκετα ατομα που πανε απροβληματιστα με φινα εχουν κανει παιδια κοκ. Αλλα μαζι σου 100% οτι το χαπι ειναι primitive! Αν ειναι δυνατον να μην εχει καν εξελιχθει/βελτιωθει απο το 1992 που πηρε εγκριση απο τον FDA (καλα, για να βρεθει νεα θεραπεια γελαει ο κοσμος).
ειμαι κοντα στον εναμιση χρονο που περνω την φιναμε ντουντα μια μιωση την εχω δει ενοειται και το αρεωμενο σπερμα. χαρη εχεις γνωστους χρηστες φινας που εχουν κανει οικογενεια; εννοω να εχουν τεκνοποιηση οντας χρηστες
 

Panos1982

Well-Known Member
Χαρη δεν νομιζω οτι εχει βγει ποτε καποια ερευνα που να δειχνει συμπτωματα υπογοναδισμου με την χρηση φιναστεριδης ( η αν εχει βγει δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη μου )
Εχει βγει ομως ερευνα για την ντουταστεριδη οτι προκαλει υπογοναδισμο κ μειωση ανδρικης γονιμοτητας οσο οι ασθενεις ηταν σε χρηση του φαρμακου. Επεστρεψαν σε φυσιολογικα επιπεδα οταν την εκοψαν ομως. ( τουλαχιστον οσο αφορα την ερευνα)
Προσωπικα ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι θελει, ειτε να παριε ειτε να μην παρει.
Πριν παρει ομως την οποιαδηποτε αποφαση θα πρεπει να γνωριζει ολες τις πιθανοτητες κ τα προβληματα που μπορει να αντιμετωπισει απ αυτη του την επιλογη. Κι αν κρινει οτι το προβλημα της τριχοπτωσης ειναι πολυ βαρυτερο γι αυτον απ οτι τα υπολοιπα τοτε με γεια του με χαρα του να την παρει κ οπως ειπε κ το παιδι πιο πανω πολυ σωστα ο καθενας θα ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του, το θεμα ειανι να γνωριζει σωστα απο πριν το τι προκειτε να κανει κ να μην θεωρει κ πλανευεται οτι περνει καραμελες.
 

simpa

Active Member
Εσύ ρε πάνο, σίγουρα θα το εχεις γραψει κάπου αλλά που να ψάχνω τώρα...
Πως γίνεται και εμφάνησες παρενέργεις όταν έριξες την δόση στο μισό του μισού ??
 

the guy

New Member
@Panos1982 Ευχαριστώ γι αυτά που είπες ,δε γνωρίζω πως θα σκεφτόμουν αν είχα προχωρημένο θέμα σε αυτήν την ηλικία ,πάντως το μεγαλύτερο μέρος της προσπάθειας μου είναι να κάνω τον εαυτό μου να κατανοήσει αυτό που είπε ο @simpa πιο πάνω ,αυτο είναι που θα σε ελευθερώσει πραγματικά απο τις ανασφάλειες σου .(Βέβαια το smp θα το έκανα ,γιατί είναι non-invasive και σχετικά φθηνό για τα πραγματικά εξαιρετικά αποτελέσματα που δίνουν κάποιες κλινικές)
 

Panos1982

Well-Known Member
Εσύ ρε πάνο, σίγουρα θα το εχεις γραψει κάπου αλλά που να ψάχνω τώρα...
Πως γίνεται και εμφάνησες παρενέργεις όταν έριξες την δόση στο μισό του μισού ??
Οχι simpa τις ειχα εμφανισει απο οταν επερνα κανονικη δοση 1mg.
Απλα την εριξα στο 0.5 καθε 2η μερα να δω μηπως βελτιωνοταν η κατασταση σε μια απελπιδα προσπαθεια να μπορεσω να συνεχισω αλλα δεν....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Συμφωνώ κ ταυτίζομαι απόλυτα με το πανο κ καλό θα ήταν να βάζουν κ λίγο την λογική κ να σκέφτονται κάποιοι ψύχραιμα κ πονηρά πριν πάρουν αποφάσεις ...δεν χρειάζεται για εμένα να ψάξω τις έρευνες της φινας ούτε να ακούσω κάποιους γιατρούς που την υποστηρίζουν.....τα πράγματα είναι πολύ απλά... Υπάρχει κάποιο χάπι στην αγορά που έστω με συνταγογράφηση να είναι αποκλειστικά για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης; Όχι ....προτυνουν να πάρουν αυτό που παίρνουν οι ηλικιωμένοι για τον προστάτη στο 1/5 της δόσης ....γιατί δεν βγάζουν έστω ακριβώς το ίδιο χάπι σε συσκευασία με δόσεις για την τριχόπτωση; Τόσα χρόνια ; Κάποια εταιρεία; Η ίδια εταιρεία που βγάζει το proscar; Καλά για ντουντα δεν θα σχολιάσω καν .... Κ όσοι γιατροί σε σπρώχνουν προς τα εκεί για εμένα πρώτα το κάνουν για να φυλάξουν το δικό τους @@@@ κ μετά για τον ασθενή ....
 

Harris_G

Well-Known Member
ειμαι κοντα στον εναμιση χρονο που περνω την φιναμε ντουντα μια μιωση την εχω δει ενοειται και το αρεωμενο σπερμα. χαρη εχεις γνωστους χρηστες φινας που εχουν κανει οικογενεια; εννοω να εχουν τεκνοποιηση οντας χρηστες
Ναι φιλε μου. Τωρα αν διεκοψαν εστω λιγο πριν την τεκνοποιηση, δε το γνωριζω. Αλλα χρονιοι χρηστες.
 
Μπλουζα