Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dieselakias

New Member
Λοιπόν, παιδιά, σήμερα πήγα και αγόρασα φιναστερίδη του 1mg σε κάψουλες από ένα φαρμακείο στο Σύνταγμα. Τις κάψουλες τις φτιάχνει η ίδια η φαρμακοποιός και κοστίζουν 40 ευρώ οι 90.

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι. Η γυναίκα που μου πούλησε το φάρμακο δεν έδειξε να έχει και την καλύτερη γνώμη για τη θεραπεία που αποφάσισα να ακολουθήσω. Το ίδιο και άλλοι 4-5 φαρμακοποιοί τους οποίους ρώτησα πριν από αυτήν, ποια η άποψή τους για τη φιναστερίδη ως θεραπεία της τριχόπτωσης. "Δεν είναι αθώο φάρμακο", "Μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα στα ορμονικά σου και στα... αυτά σου" ήταν δύο από τις γνώμες που άκουσα. Σχετικά με τις επιπτώσεις της φιναστερίδης διάβασα διάφορα στο φόρουμ, οπότε δεν ξαφνιάστηκα. Αλλού είναι που ξαφνιάστηκα. Όταν είπα στη φαρμακοποιό ότι θέλω και ένα fungoral συμπληρωματικά για τη θεραπεία, μού είπε ότι το συγκεκριμένο σαμπουάν είναι αποκλειστικά για τη σμηγμ. δερματίτιδα και πιο συγκεκριμένα για τον μύκητα που την προκαλεί (γιατί, κατά τα λεγόμενά της, η σμηγμ. δερματίτιδα οφείλεται σε μύκητα) και δεν ενδείκνυται η χρήση του σε μακροχρόνια βάση. Είναι, μου είπε, σαμπουάν για θεραπεία, το οποίο χρησιμοποιείται 3 φορές την εβδομάδα για 2 εβδομάδες -παραπάνω απαγορεύεται. Όταν, πάλι, της ζήτησα το T-Gel μου είπε ότι ούτε το συγκεκριμένο είναι ένα σαμπουάν που μπορεί να χρησιμοποιείται εφ'όρου ζωής, καθώς το "Τ" προέρχεται από το Tar που σημαίνει πίσσα. Αυτά είναι πράγματα που δεν τα διάβασα κάπου εδώ μέσα -εκτός μόνο από το ότι η φιν. μπορεί να έχει και sides, όπως προείπα.

Παρένθεση, φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε όλοι: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ύποπτο ως προς τα κίνητρα ενός φαρμοκοποιού όταν του ζητάς να σου πουλήσει κάτι κι εκείνος προσπαθεί να σε αποτρέψει. Πάμε παρακάτω.

Κατ'αρχάς, ξέρει να μου πει κάποιος αν οι ισχυρισμοί της φαρμακοποιού -τουλάχιστον σχετικά με τα σαμπουάν- έχουν βάση;

Απο κει και πέρα, θα παρακαλούσα ή μάλλον θα εφιστούσα την προσοχή σε όλους όσοι γράφουν εδώ μέσα τις προσωπικές απόψεις τους ως παράδειγμα αντικειμενικών ερευνών και αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης:

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΛΕΜΕ!!!

Μακάρι να μην έχει κανείς μας πρόβλημα με τη χημειοθεραπεία που κάνουμε, αλλά πολλοί μιλούν σαν να είναι σίγουροί ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμη κι αν τώρα δεν εμφανίζουν κάποια αρνητική παρενέργεια αυτοί που διατείνονται πως δεν τρέχει τίποτα (με στυλ που περισσότερο θυμίζει "τα λέω μπας και πείσω τον εαυτό μου"), πού ξέρουν αν κάποια στιγμή στο μέλλον δεν τους εμφανιστεί άξαφνα κάποια μόνιμη οργανική ζημιά ή πάθηση; Σαφέστατα στην κρίση του καθενός έγκειται το αν θα κάνει ή όχι μια τέτοια θεραπεία, αλλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε, κυρίως επειδή μπορεί να πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας. Αν οι μακροχρόνιοι χρήστες των φαρμάκων που αναφέρονται εδώ μεσα πάθουν στο μέλλον κάτι (από σμίκρυνση πέους και μόνιμο πρόβλημα στύσης, μέχρι καρκίνο στο συκώτι ή το στομάχι), τότε το τελευταίο πράγμα που θα τους νοιάζει είναι τα "πειραματόζωα" που θα έχουν πάρει στο λαιμό τους. Καλό είναι λοιπόν οποιαδήποτε πληροφορία παρέχουμε να συνοδεύεται από παραπομπές. Μην ξεχνάμε ότι η θεραπεία ουσιαστικά στηρίζεται σε αντι-ανδρογόνα. Ήπια μεν, αλλά δεν πάυουν να είναι αντι-ανδρογόνα.

Το ότι κάποιοι ελέγχουν την τριχόπτωσή τους δεν τους κάνει αυτομάτως γιατρούς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NoMoreLoss

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

χαλάρωσε φίλε δεν σπρώχνουμε κόσμο προς τον "γκρεμό" εδώ μέσα. Όλες οι παρενέργειες των ουσιών που χρησιμοποιούμε αναφέρωντε σε πολλά ποστ. και καλά θα κάνεις να ρωτήσεις γιατρό και όχι φαρμακοποιό για αυτά που αναφέρεις όπως κάνουμε εμείς :grandpa:
 

dim74

Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

ολα αυτα που γραφεις ειναι γνωστα και εχουν συζητηθει πολλες φορες εδω μεσα....αφου εισαι αυτης της αποψης και θες να εισαι απολυτα σιγουρος,γιατι ακουλουθεις θεραπεια απο μονος σου και δεν πας σε δερματολογο ωστε να εχεις ιατρικη συμβουλη στο τι περνεις?αλλωστε μην ξεχνας ποτε φαρμακο χωρις παρενεργεια δεν υπαρχει!
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Φίλε μου, έχει αναφερθεί εδώ μέσα ότι το T-Gel περιέχει πίσσα; Συστήνεται ή όχι το fungoral ως σαμπουάν που μπορεί να χρησιμοποιείται άφοβα 3 φορές την εβδομάδα εφ'όρου ζωής; Έχω δει θέμα Q&A σχετικά με την τριχόπτωση από χρήστη του φόρουμ -χωρίς να αναφέρει την πηγή των πληροφοριών του. Μήπως είναι δερματολόγος; Μην το πάμε παραπέρα.

Λέω κάτι απλό: Όσες περισσότερες αποδείξεις γίνεται ώστε να στηρίξουμε αυτά που γράφουμε.
 

Άκης

Administrator
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
Φίλε μου, έχει αναφερθεί εδώ μέσα ότι το T-Gel περιέχει πίσσα;

http://www.hairlossgr.com/product/liparotita/neutrogena--tgel-normal-to-oily
Ενεργό συστατικό του είναι η λιθανθρακόπισσα (Coal tar).

dieselakias είπε:
Συστήνεται ή όχι το fungoral ως σαμπουάν που μπορεί να χρησιμοποιείται άφοβα 3 φορές την εβδομάδα εφ'όρου ζωής;
Έχει αναφερθεί ότι δεν είναι για μακροχρόνια χρήση

dieselakias είπε:
Έχω δει θέμα Q&A σχετικά με την τριχόπτωση από χρήστη του φόρουμ -χωρίς να αναφέρει την πηγή των πληροφοριών του. Μήπως είναι δερματολόγος;
Και ποιος σου είπε να το διαβάσεις και να συμφωνήσεις;

dieselakias είπε:
Μην το πάμε παραπέρα.
Ας το πάμε, no prob.

dieselakias είπε:
Λέω κάτι απλό: Όσες περισσότερες αποδείξεις γίνεται ώστε να στηρίξουμε αυτά που γράφουμε.
Απαντώ με κάτι ακόμα ποιο απλό, το συμφωνητικό που έκανες όταν έγινες μέλος και που ασφαλώς δεν διάβασες:
Η κοινότητα δεν φέρει καμία ευθύνη για την ακρίβεια των πληροφοριών που περιέχονται στην ιστοσελίδα, ούτε για πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από την χρήση των πληροφοριών αυτών.
....
Τα άρθρα αυτά έχουν πληροφοριακό χαρακτήρα, σε καμία περίπτωση δεν αναπληρώνουν την γνώμη του ιατρού σας και σε περιπτώσεις ασθενειών και λοιπών προβλημάτων ενδείκνυται να ζητήσετε ιατρική γνωμάτευση και παρακολούθηση. Για οποιαδήποτε ιατρική, θεραπευτική η και προληπτική χρήση, συζητήστε με τον θεράποντα ιατρό σας.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

το οτι εχει λιθανθρακόπισσα παει να πει πως δεν μπορει να χρησιμοποιηται μακροχρονια?
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Η απλή αναφορά δε μου λέει κάτι. Στην τελική, η αναφορά του ορθού είναι απαραίτητη και αυτό το κείμενο το έγραψα για τις παραλείψεις και τις ανακρίβειες που εκστομίζονται με ευκολία από ειδήμονες-θεράποντες χρήστες του φόρουμ. Σε ένα θέμα, ο giannis13 δίνει συμβουλή σε κάποιον να χρησιμοποιεί το T-Gel 4 φορές την εβδομάδα. Στο ίδιο θέμα, άλλος προτείνει την καθημερινή χρήση. Προφανώς η άποψη είναι σαν την -όλοι έχουν κι από μία- αλλά αντιλαμβάνεσαι πως όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Δε χρειάζεται να έχεις δείκτη νοημοσύνης πάνω από το μέσο όρο για να αντιληφθείς πως όταν κάποιος σε συμβουλεύει οφείλει να έχει και κάποια αντικειμενικα κριτήρια, εκτός αν το θέμα είναι το "πώς να τον κάνεις να σε αγαπήσει" (στο cosmopolitan που κυκλοφορεί). Τώρα που το θυμήθηκα, η big 3 θεραπεία δεν προϋποθέτει fungoral; Για πόσο καιρό συστήνεται η θεραπεία αυτή; Είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουμε.

Τι θα πει ποιος σου είπε να διαβάσεις και να συμφωνήσεις; Εδώ μιλάμε για το πώς είναι το σωστό και λογικό, όχι για το πώς συμφέρει τον Άκη να κρατάει το φόρουμ ζωντανό ώστε τα google ads να φέρνουν έσοδα. Σε ένα περιοδικό, τα αντίστοιχα θέματα είτε στηρίζονται στις απόψεις κάποιου γιατρού είτε είναι γραμμένα κατευθείαν από τον γιατρό. Δεν γράφει ο δημοσιογράφος θέμα για την αρτηριοσκλήρωση και από κάτω λέει "Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, αν σας κάνει, αν δε σας κάνει ας μην αγοράζατε το περιοδικό".

Κάτι τελευταίο: ωραία τα λέει το συμφωνητικό που στάνταρ δεν διάβασα, αλλά όπως βλέπω, εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί γιατροί -φαντάζομαι εσύ είσαι ένας από αυτούς- πρόθυμοι να δώσουν απλόχερα τις συμβουλές τους καταπατώντας το συμφωνητικό αυτό κατάφορα. Αν όντως ισχύει, τότε πρώτος εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αποτρέπεις τον καθένα απ' το να δίνει γνωματεύσεις-θεραπείες με τέτοια ευκολία. Εδώ αρχίζει και τίθεται θέμα ηθικής.

Φιλικά. (Ε;)
 
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
Λοιπόν, παιδιά, σήμερα πήγα και αγόρασα φιναστερίδη του 1mg σε κάψουλες από ένα φαρμακείο στο Σύνταγμα. Τις κάψουλες τις φτιάχνει η ίδια η φαρμακοποιός και κοστίζουν 40 ευρώ οι 90.

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι. Η γυναίκα που μου πούλησε το φάρμακο δεν έδειξε να έχει και την καλύτερη γνώμη για τη θεραπεία που αποφάσισα να ακολουθήσω. Το ίδιο και άλλοι 4-5 φαρμακοποιοί τους οποίους ρώτησα πριν από αυτήν, ποια η άποψή τους για τη φιναστερίδη ως θεραπεία της τριχόπτωσης. "Δεν είναι αθώο φάρμακο", "Μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα στα ορμονικά σου και στα... αυτά σου" ήταν δύο από τις γνώμες που άκουσα. Σχετικά με τις επιπτώσεις της φιναστερίδης διάβασα διάφορα στο φόρουμ, οπότε δεν ξαφνιάστηκα. Αλλού είναι που ξαφνιάστηκα. Όταν είπα στη φαρμακοποιό ότι θέλω και ένα fungoral συμπληρωματικά για τη θεραπεία, μού είπε ότι το συγκεκριμένο σαμπουάν είναι αποκλειστικά για τη σμηγμ. δερματίτιδα και πιο συγκεκριμένα για τον μύκητα που την προκαλεί (γιατί, κατά τα λεγόμενά της, η σμηγμ. δερματίτιδα οφείλεται σε μύκητα) και δεν ενδείκνυται η χρήση του σε μακροχρόνια βάση. Είναι, μου είπε, σαμπουάν για θεραπεία, το οποίο χρησιμοποιείται 3 φορές την εβδομάδα για 2 εβδομάδες -παραπάνω απαγορεύεται. Όταν, πάλι, της ζήτησα το T-Gel μου είπε ότι ούτε το συγκεκριμένο είναι ένα σαμπουάν που μπορεί να χρησιμοποιείται εφ'όρου ζωής, καθώς το "Τ" προέρχεται από το Tar που σημαίνει πίσσα. Αυτά είναι πράγματα που δεν τα διάβασα κάπου εδώ μέσα -εκτός μόνο από το ότι η φιν. μπορεί να έχει και sides, όπως προείπα.

Παρένθεση, φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε όλοι: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ύποπτο ως προς τα κίνητρα ενός φαρμοκοποιού όταν του ζητάς να σου πουλήσει κάτι κι εκείνος προσπαθεί να σε αποτρέψει. Πάμε παρακάτω.

Κατ'αρχάς, ξέρει να μου πει κάποιος αν οι ισχυρισμοί της φαρμακοποιού -τουλάχιστον σχετικά με τα σαμπουάν- έχουν βάση;

Απο κει και πέρα, θα παρακαλούσα ή μάλλον θα εφιστούσα την προσοχή σε όλους όσοι γράφουν εδώ μέσα τις προσωπικές απόψεις τους ως παράδειγμα αντικειμενικών ερευνών και αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης:

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΛΕΜΕ!!!

Μακάρι να μην έχει κανείς μας πρόβλημα με τη χημειοθεραπεία που κάνουμε, αλλά πολλοί μιλούν σαν να είναι σίγουροί ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμη κι αν τώρα δεν εμφανίζουν κάποια αρνητική παρενέργεια αυτοί που διατείνονται πως δεν τρέχει τίποτα (με στυλ που περισσότερο θυμίζει "τα λέω μπας και πείσω τον εαυτό μου"), πού ξέρουν αν κάποια στιγμή στο μέλλον δεν τους εμφανιστεί άξαφνα κάποια μόνιμη οργανική ζημιά ή πάθηση; Σαφέστατα στην κρίση του καθενός έγκειται το αν θα κάνει ή όχι μια τέτοια θεραπεία, αλλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε, κυρίως επειδή μπορεί να πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας. Αν οι μακροχρόνιοι χρήστες των φαρμάκων που αναφέρονται εδώ μεσα πάθουν στο μέλλον κάτι (από σμίκρυνση πέους και μόνιμο πρόβλημα στύσης, μέχρι καρκίνο στο συκώτι ή το στομάχι), τότε το τελευταίο πράγμα που θα τους νοιάζει είναι τα "πειραματόζωα" που θα έχουν πάρει στο λαιμό τους. Καλό είναι λοιπόν οποιαδήποτε πληροφορία παρέχουμε να συνοδεύεται από παραπομπές. Μην ξεχνάμε ότι η θεραπεία ουσιαστικά στηρίζεται σε αντι-ανδρογόνα. Ήπια μεν, αλλά δεν πάυουν να είναι αντι-ανδρογόνα.

Το ότι κάποιοι ελέγχουν την τριχόπτωσή τους δεν τους κάνει αυτομάτως γιατρούς.
φιλε ο δερματολογος που πηγες και σου εγραψε την φιναστεριδη τι σου ειπε?γιατι δεν μπορει να πηγες να παρεις καψουλες χωρις συνταγη!τουλαχιστον ετσι ξερω απο προσωπικη εμπειρια!επισης τι σε κανει να πιστευεις οτι η γνωμη 4-5 φαρμακοποιων....(ολη μερα στα εργαστηρια και στις κλινικες μελετες....) :Dειναι πιο πανω απο το FDA που εδω και τοσα χρονια εχει εγκρινει την φιναστεριδη στην συγκεκριμενη ποσοτητα ως ενα απο τα δυο οπλα της τριχοπτωσης????ο FDA εχει δειξει τις μελετες του σε ολο τον κοσμο ....οι 4-5 φαρμακοποιοι σου θα μας στειλουν καμια μελετη ??
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Δεν διαφωνώ ότι η φιναστερίδη βοηθάει στην τριχόπτωση, κυρίως επειδή είδα και τις σχετικές έρευνες στα αντίστοιχα θέματα (καλή δουλειά). Διαφωνώ όταν ο καθένας γράφει κάτι καθαρά από προσωπική εκτίμηση ή, ακόμα χειρότερα, όταν συμβουλεύει άλλους χρήστες χωρίς να έχει ιδέα. Γιατί είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω;
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
Δεν διαφωνώ ότι η φιναστερίδη βοηθάει στην τριχόπτωση, κυρίως επειδή είδα και τις σχετικές έρευνες στα αντίστοιχα θέματα (καλή δουλειά). Διαφωνώ όταν ο καθένας γράφει κάτι καθαρά από προσωπική εκτίμηση ή, ακόμα χειρότερα, όταν συμβουλεύει άλλους χρήστες χωρίς να έχει ιδέα. Γιατί είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω;

καταλαβαινω τι λες και εχεις εν μερει δικιο.....αλλα εδω κανεις δε το παιζει ειδημονας ή κανεις δε λεει παρτο αναγκαστικα.....ολοι προσωπικες εκτιμησεις κανουμε απο χρησεις....και αν π.χ εμενα μου φανει καλη η φιναστεριδη χωρις να εχω καμια παρενεργεια γιατι να μην το προτεινω και σε καποιον αλλο?
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Ναι, αλλά οφείλεις να αναφέρεις και τις πιθανές παρενέργειες που προκύπτουν απ' την έρευνα. Άλλο αυτό και άλλο να λες να χρησιμοποιείς το τάδε σαμπουάν 4 φορές την εβδομάδα, ο άλλος να λέει κάθε μέρα, ο άλλος να λέει μέρα παρά μέρα, κ.ο.κ. Ειδικά αυτά που λένε ορισμένοι "αύξησε/μείωσε τη δόση της φιναστερίδης" τα θεωρώ τραγικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

φιλε μου δεν εχεις καταλαβει κατι πολυ βασικο...εδω δεν ειναι φορουμ επιστημονων ουτε ιατρικη κοινοτητα που μπαινουν ατομα και ρωτουν και οι γιατροι μετα τους δινουν τις καταλληλες απαντησεις!ειναι απλα ενα φορουμ οπου ατομα που αντιμετωπιζουν τριχοπτωση συζητουν για αυτην,ανταλλασουν αποψεις εμπειριες και μερικες φορες απορριπτουν η προτεινουν κατι!κανεις δεν ειπε πως ειναι γιατρος οπως κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν ουτε να μπει εδω ουτε να ακουλουθησει κατι απο αυτα!πολλοι μπορει να λενε ασχετα ειναι γεγονος,αλλα ειναι αποψη τους που κανεις δεν οφειλει να ακολουθησει!ειναι στην νοημοσυνη του καθενος να κανει αυτο που θεωρει σωστο!αλλωσε για αυτο υπαρχουν και οι γιατροι!
εγω δεν μπορω να καταλαβω εσυ γιατι αποφασισες να ακολουθησεςι θεραπεια για την τριχοπτωση χωρις να πας σε γιατρο!απ οοτι καταλαβα μονος σου ξεκινησες και πηγες στα φαρμακεια και ρωτησες για το ενα η το αλλο!γιατι δεν το εκανες αυτο σε δερματολογο πριν?
 

Jakard

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
Λοιπόν, παιδιά, σήμερα πήγα και αγόρασα φιναστερίδη του 1mg σε κάψουλες από ένα φαρμακείο στο Σύνταγμα. Τις κάψουλες τις φτιάχνει η ίδια η φαρμακοποιός και κοστίζουν 40 ευρώ οι 90.

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι. Η γυναίκα που μου πούλησε το φάρμακο δεν έδειξε να έχει και την καλύτερη γνώμη για τη θεραπεία που αποφάσισα να ακολουθήσω. Το ίδιο και άλλοι 4-5 φαρμακοποιοί τους οποίους ρώτησα πριν από αυτήν, ποια η άποψή τους για τη φιναστερίδη ως θεραπεία της τριχόπτωσης. "Δεν είναι αθώο φάρμακο", "Μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα στα ορμονικά σου και στα... αυτά σου" ήταν δύο από τις γνώμες που άκουσα. Σχετικά με τις επιπτώσεις της φιναστερίδης διάβασα διάφορα στο φόρουμ, οπότε δεν ξαφνιάστηκα. Αλλού είναι που ξαφνιάστηκα. Όταν είπα στη φαρμακοποιό ότι θέλω και ένα fungoral συμπληρωματικά για τη θεραπεία, μού είπε ότι το συγκεκριμένο σαμπουάν είναι αποκλειστικά για τη σμηγμ. δερματίτιδα και πιο συγκεκριμένα για τον μύκητα που την προκαλεί (γιατί, κατά τα λεγόμενά της, η σμηγμ. δερματίτιδα οφείλεται σε μύκητα) και δεν ενδείκνυται η χρήση του σε μακροχρόνια βάση. Είναι, μου είπε, σαμπουάν για θεραπεία, το οποίο χρησιμοποιείται 3 φορές την εβδομάδα για 2 εβδομάδες -παραπάνω απαγορεύεται. Όταν, πάλι, της ζήτησα το T-Gel μου είπε ότι ούτε το συγκεκριμένο είναι ένα σαμπουάν που μπορεί να χρησιμοποιείται εφ'όρου ζωής, καθώς το "Τ" προέρχεται από το Tar που σημαίνει πίσσα. Αυτά είναι πράγματα που δεν τα διάβασα κάπου εδώ μέσα -εκτός μόνο από το ότι η φιν. μπορεί να έχει και sides, όπως προείπα.

Παρένθεση, φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε όλοι: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ύποπτο ως προς τα κίνητρα ενός φαρμοκοποιού όταν του ζητάς να σου πουλήσει κάτι κι εκείνος προσπαθεί να σε αποτρέψει. Πάμε παρακάτω.

Κατ'αρχάς, ξέρει να μου πει κάποιος αν οι ισχυρισμοί της φαρμακοποιού -τουλάχιστον σχετικά με τα σαμπουάν- έχουν βάση;

Απο κει και πέρα, θα παρακαλούσα ή μάλλον θα εφιστούσα την προσοχή σε όλους όσοι γράφουν εδώ μέσα τις προσωπικές απόψεις τους ως παράδειγμα αντικειμενικών ερευνών και αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης:

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΛΕΜΕ!!!

Μακάρι να μην έχει κανείς μας πρόβλημα με τη χημειοθεραπεία που κάνουμε, αλλά πολλοί μιλούν σαν να είναι σίγουροί ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμη κι αν τώρα δεν εμφανίζουν κάποια αρνητική παρενέργεια αυτοί που διατείνονται πως δεν τρέχει τίποτα (με στυλ που περισσότερο θυμίζει "τα λέω μπας και πείσω τον εαυτό μου"), πού ξέρουν αν κάποια στιγμή στο μέλλον δεν τους εμφανιστεί άξαφνα κάποια μόνιμη οργανική ζημιά ή πάθηση; Σαφέστατα στην κρίση του καθενός έγκειται το αν θα κάνει ή όχι μια τέτοια θεραπεία, αλλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε, κυρίως επειδή μπορεί να πάρουμε και άλλους στο λαιμό μας. Αν οι μακροχρόνιοι χρήστες των φαρμάκων που αναφέρονται εδώ μεσα πάθουν στο μέλλον κάτι (από σμίκρυνση πέους και μόνιμο πρόβλημα στύσης, μέχρι καρκίνο στο συκώτι ή το στομάχι), τότε το τελευταίο πράγμα που θα τους νοιάζει είναι τα "πειραματόζωα" που θα έχουν πάρει στο λαιμό τους. Καλό είναι λοιπόν οποιαδήποτε πληροφορία παρέχουμε να συνοδεύεται από παραπομπές. Μην ξεχνάμε ότι η θεραπεία ουσιαστικά στηρίζεται σε αντι-ανδρογόνα. Ήπια μεν, αλλά δεν πάυουν να είναι αντι-ανδρογόνα.

Το ότι κάποιοι ελέγχουν την τριχόπτωσή τους δεν τους κάνει αυτομάτως γιατρούς.

Το παραξενο ειναι οτι καθεσαι και λες οτι λες και εισαι απο τουσ λιγους εδω μεσα που περνουν 1μγ per day finasteride . Οι πιο πολλοι περνουν 0.8 και κατω .Εσυ δλδ θετεις τον εαυτο σου σε κινδυνο μεγαλυτερο απο καθε αλλο . Τι καθεσαι και συζητας τωρα .
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Τι θα πει ποιος σου είπε να διαβάσεις και να συμφωνήσεις; Εδώ μιλάμε για το πώς είναι το σωστό και λογικό, όχι για το πώς συμφέρει τον Άκη να κρατάει το φόρουμ ζωντανό ώστε τα google ads να φέρνουν έσοδα. Σε ένα περιοδικό, τα αντίστοιχα θέματα είτε στηρίζονται στις απόψεις κάποιου γιατρού είτε είναι γραμμένα κατευθείαν από τον γιατρό. Δεν γράφει ο δημοσιογράφος θέμα για την αρτηριοσκλήρωση και από κάτω λέει "Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, αν σας κάνει, αν δε σας κάνει ας μην αγοράζατε το περιοδικό".

Mα τι να σου πω ,ποσο εισαι κατω των 18 . Μαγκια του ρε φιλε αν μπορεις καντο κ εσυ κ στην τελικη εχουν βοηθηθει πολλα ατομα εδω ανταλλασοντας γνωμες ?
Με το ζορι σου ειπε κανεις να κανεις κατι ,ΜΟΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ η τουλαχιστον δεν εχεις διαβασει ολα αυτα που εχουν γραφτει .
[size=36pt]ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ 100 ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ . ΑΛΛΑ ΕΣΥ ..[/size]

Ξερεις τι μου την εσπασε οτι λες κ εισαι 15 χρονων παιδακι κ δεν ξερεις τι σου γινεται κ σε βαλανε με το ζορι ,σαν τις γυναικουλες που οταν αλλανιαρουνε δεν θελουνε.... με το ζορι της τραβανε .

Η μονη αποδεδειγμενη θεραπεια αυτη τη στιγμη ΕΙΝΑΙ PROSCAR,MINOXIDIL,FUNGORAL
ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΗΡΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ Κ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ SITE ΑΠΟ ΤΙ ΕΒΑΛΕ Ο ΑΚΗΣ Κ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΨΑΝΟΥΜΕ Κ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ .
 

kabamarou

Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Καλά η αλήθεια είναι ότι γενικά υπάρχει η τάση στο forum να χλευάζεται κάποιος που θα φέρει διαφορετική γνώμη από το σύνολο αλλά από την άλλη φίλε dieselakias και εσύ έχεις πολύ ειρωνικό ύφος σε κάποια από αυτά που γράφεις.Εγώ προσωπικά αν ήμουν ο Ακης θα παρεξιγιόμουν.

Το ότι μπορεί να έχει παρενέργειες και το t-gel προσωπικά δεν το ήξερα.

Για το fungoral πάντως που αναφέρεις στις οδηγίες γράφει ότι μπορεί να χρησιμοποιείται μακροχρόνια μία φορά την εβδομάδα χωρίς κίνδυνο.

Επίσης σχετικά με το παράδειγμα με το περιοδικό που ανέφερες οι δημοσιογράφοι πληρώνονται για να γράψουν κάποιο άρθρο ενώ εδώ δίνεται βοήθεια εθελοντικά.ασε που πάλι και στα περιοδικά αναφέρεται ότι η γνώμη κάποιων αρθρογράφων δεν αντιπροσωπεύει απαραίτητα την γνώμη του εκδότη.
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

Jakard, δε νομίζω ότι είσαι καλά ενημερωμένος. Εγώ διαβάζω συνεχώς ότι οι περισσότεροι παίρνουν 1-1,2mg φιναστερίδη την ημέρα.

akishellas, έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους, η θεραπεία-συμβουλή των οποίων ήταν κάτσε και περίμενε να σου πέσουν τα μαλλιά, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Και μιλάμε για δερματολόγους που εργάζονται παράλληλα σε μεγάλα νοσοκομεία. Ως εκ τούτου, δοκιμάζω τη φιναστερίδη με δική μου πρωτοβουλία -αφού πρώτα έκανα τη σχετική έρευνα για τις δοσολογίες, τις πιθανές παρενέργειες, τι να κάνω σε περίπτωση που εμφανιστούν παρενέργειες, κ.ο.κ.-, και φυσικά όχι επειδή άκουσα τα θαυματουργά αποτελέσματα που είχε το φάρμακο αποκλειστικά σε εσένα. Εξετάσεις είχα κάνει πρόσφατα και εννοείται πως θα ξανακάνω. Πάντως, αυτό το "ΜΟΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ" που το έγραψες και με κεφαλαία, συγκεντρώνει όλη την ουσία των όσων έγραψα παραπάνω σχετικά με το πόσοι "γιατροί" τελικά υπάρχουν εδώ μέσα (κι εσύ γιατρός, ε; αν και περισσότερο για καθηγητή βιοσυναρμοστικής χημείας σε κόβω).

Εν κατακλείδι: δε νομίζω ότι ο τρόπος που αντιδράτε είναι σωστός και λογικός. Από την αρχή ήμουν πολύ ευγενικός και έγραψα κάποια πράγματα που προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι να ακολουθούνται με μία σειρά. Η αντικειμενική έρευνα είναι πολύ σημαντική, ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα υγείας. Ο Άκης απ' ό,τι είδα είναι πολύ προσεκτικός όταν παρέχει μια πληροφορία. Σε πολλά θέματά του σημειώνει: Δεν σας παροτρύνω να πάρετε το τάδε, Σύμφωνα με..., κ.λπ. Γιατί εξεμάνη;
 

kabamarou

Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

φίλε αν θέλεις να συνεχίζεις να γράφεις στο forum κάνε τροποποίηση αυτά που έγραψες.
Δεν ξέρω πως μιλάς έξω και δεν μας πέφτει λόγος αλλά δεν χρησιμοποιούμε τέτοια γλώσσα σε αυτό το forum.
 

Pierre

Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
Πάντως, αυτό το "ΜΟΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ" που το έγραψες και με κεφαλαία λες και ΣΟΥ ΤΟΝ ΧΩΝΕΙ ΑΡΑΠΗΣ, συγκεντρώνει όλη την ουσία των όσων έγραψα παραπάνω σχετικά με το πόσοι "γιατροί" τελικά υπάρχουν εδώ μέσα (κι εσύ γιατρός, ε; αν και περισσότερο για καθηγητή βιοσυναρμοστικής χημείας σε κόβω).

Φίλε μου, δεν λέω να μην εκφράζεις την άποψη σου ή να μην τα "χώνεις", αλλά λίγη ευγένια δεν βλάπτει...
Πως να συζητήσουμε όταν χρησιμοποιείς τέτοιο λόγο????
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

dieselakias είπε:
που το έγραψες και με κεφαλαία λες και ΣΟΥ ΤΟΝ ΧΩΝΕΙ ΑΡΑΠΗΣ.....
Εν κατακλείδι: δε νομίζω ότι ο τρόπος που αντιδράτε είναι σωστός και λογικός.

αυτο τωρα ποιος το λεει??? εσυ??
Αν κρινω απ την δικη σου αντιδραση.....
Ναι.......ειναι ολοκαθαρο οτι εχεις δικιο......
 

dieselakias

New Member
Απ: Τα (όχι και τόσο) αθώα φάρμακα - μεγάλη προσοχή!

ΞΑΝΑΛΕΩ: Από την αρχή ήμουν πολύ ευγενικός και έγραψα κάποια πράγματα που προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι να ακολουθούνται με μία σειρά. Η αντικειμενική έρευνα είναι πολύ σημαντική, ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα υγείας.

Άλλοι άρχισαν το δεικτικό-ειρωνικό υφάκι. Το γλυκό αγόρι που τόσο άδικα επιτέθηκα με παρομοίασε με ανήλικο και γυναικούλα μέσα σε μία μόλις πρόταση. Ας μην καταντήσει αυτό το θέμα ή/και το φόρουμ ρινγκ ανταλλαγής πυρών. Είπα την άποψη μου, ακόμη και όσοι δεν συμφωνούν και θεωρούν ότι μπορούν να συμβουλεύουν τον κόσμο για αυξομειώσεις δοσολογιών και συχνότητες χρήσης των σαμπουάν, ας εκφράζουν τη γνώμη τους κόσμια και χωρίς στιλάκι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα