Σωστή χρήση derma roller

nine

Active Member
Να γραψω και εγω ενα review για το dermaroller στους 4 μηνες χρησης σε αδειους κροταφους.
Εκανα roller με 0,5 η 0,75 απλο κοκκινισμα για 10 λεπτα μερα παρα μερα η 1 στις 3 μερες. Μετα εβαζα καποιο λαδι (castor oil, rosemary, lavender λιγες σταγονες).
Δεν μου εδωσε σχεδον τιποτα που να φανει διαφορα στην hairline η να πει καποιος εβγαλες μαλλι. Να δω γεμισμα δηλαδη. Μονο καποια τριχακια βγηκαν στο 3μηνο που δεν νομιζω να γινουν τριχες για να δεσει με το υπολοιπο μαλλι που ειναι αρκετα πισω. Σε αλλες περιοχες δεν ξερω ποσο δουλευει παντως για temples δεν κανει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Να γραψω και εγω ενα review για το dermaroller στους 4 μηνες χρησης σε αδειους κροταφους.
Εκανα roller με 0,5 η 0,75 απλο κοκκινισμα για 10 λεπτα μερα παρα μερα η 1 στις 3 μερες. Μετα εβαζα καποιο λαδι (castor oil, rosemary, lavender λιγες σταγονες).
Δεν μου εδωσε σχεδον τιποτα που να φανει διαφορα στην hairline η να πει καποιος εβγαλες μαλλι. Να δω γεμισμα δηλαδη. Μονο καποια τριχακια βγηκαν στο 3μηνο που δεν νομιζω να γινουν τριχες για να δεσει με το υπολοιπο μαλλι που ειναι αρκετα πισω. Σε αλλες περιοχες δεν ξερω ποσο δουλευει παντως για temples δεν κανει.
Φίλε nine ρόλερ έκανες σε εντελώς γυμνή απο τριχες περιοχή;
 

nine

Active Member
Φίλε nine ρόλερ έκανες σε εντελώς γυμνή απο τριχες περιοχή;

Ναι σε γυμνη εκανα και εφτανα μεχρι μεσα λιγο που υπηρχαν τριχες κακης ποιοτητας.
Δεν ειδα διαφορα στην ποιοτητα της τριχας. Αν και εκανα λιγη ενταση ειδα καποια τριχακια αλλα σε καμια περιπτωση το αποτελεσμα δεν αξιζει για αλλαξει την εικονα σου στην hairline οπως θα εκανε αλλη θεραπεια η μμ. Ειναι τριχακια που δεν θα γινουν τριχες και τα βλεπεις μονο εσυ.
 

TheoZKS

Member
Καλησπερα παιδιά. Χίλια συγνώμη αλλα ειναι αδύνατον να διαβάσει κανεις 1850 μυνηματα από το 2013 για να φτάσει να βγάλει συμπέρασμα μετά από ολα αυτά που δοκιμαστικάν, τι τελικά αποδίδει περισσότερο. Μπωρει κάποιος να μου πει πια μέθοδος ειναι η καλύτερη και πιο αποτελεσματική ;

Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια:
Φινα 1μγ
Μινοξ 1μλ
Ρολλερ 1,5 κάθε 7 μέρες ( δεν βλέπω αποτέλεσμα )
 
  • Like
Reactions: ria

Steeve

New Member
Καλησπερα παιδιά. Χίλια συγνώμη αλλα ειναι αδύνατον να διαβάσει κανεις 1850 μυνηματα από το 2013 για να φτάσει να βγάλει συμπέρασμα μετά από ολα αυτά που δοκιμαστικάν, τι τελικά αποδίδει περισσότερο. Μπωρει κάποιος να μου πει πια μέθοδος ειναι η καλύτερη και πιο αποτελεσματική ;

Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια:
Φινα 1μγ
Μινοξ 1μλ
Ρολλερ 1,5 κάθε 7 μέρες ( δεν βλέπω αποτέλεσμα )
ίσως φιλε,ίσως πρέπει να αραιώσεις τη χρήση του ρόλερ...ματώνεις με το 1,5 να υποθέσω ε?
 

TheoZKS

Member
Ναι αν το πιέσω πολύ ,πράγμα που προσπαθώ κάθε φορά, ματώνω αλλα κάπου κάποτε ειχα διαβάσει οτι ειναι πολύ καλό να ματωνεις με 1,5 άνα 7 μέρες.

Τελικά τι ισχύει και πια ειναι η καλύτερη επιλογή ;
 

giatrosd

New Member
Να πώ και γω την εμπειρία μου μετά από την 8 συνεδρία.

Στις πρώτες 2῏-3 δεν ματωνα καθόλου, μετά άρχισα να ματώνω όλο και πιο πολύ.
Είναι αρκετά επώδυνη η θεραπεία ακόμα και με τη χρήση τοπικού αναισθητικού.
Διαφορά έχω δεί αλλά όχι συγκλονιστική.
Βέβαια δεν ξέρω αν είναι από το ρόλερ ή από τη μινοξιδίλη όμως μινοξιδίλη χρησιμοποιούσα χρόνια κατα το παρελθόν με μια διακοπή τα τελευταία 2 χρόνια και δεν νομίζω οτι μου είχε δόσει τίποτα τότε.
Τώρα ως προς τις διαφορές
1. Ο αρ κρόταφος άκουει καλύτερα στην θεραπεία αλλά ήταν και σε καλύτερη κατάσταση. (μην φανταστείται τραγική διαφορά)
2. Αρκετές νέες τρίχες από τις οποίες κάποιες μεγαλώνουν και κάποιες όχι.
3. Νομίζω οτι βλέπω διαφορά στην ζώνη 3 σε σχέση με τις παλιότερες φωτο.
4. πολύ πιο μαλακό και ελαστικό δέρμα

Καμία παρενέργεια εώς σήμερα
Να σημειώσω οτι τον πρώτο μήνα χρησιμοποιύσα Lipogaine το οποίο νομίζω με βοήθησε πολύ τὠρα χρησιμοποιώ Kirkland αλλά μάλλον θα ξαναγυρίσω στο Lipogaine

Καλά κουράγια σε όλους
Μακάρι να είχαμε τα @@ να το αποδεχτούμε και να ξεμπερδέυαμε αλλά δυστυχώς!!
 

Steeve

New Member
Ναι αν το πιέσω πολύ ,πράγμα που προσπαθώ κάθε φορά, ματώνω αλλα κάπου κάποτε ειχα διαβάσει οτι ειναι πολύ καλό να ματωνεις με 1,5 άνα 7 μέρες.

Τελικά τι ισχύει και πια ειναι η καλύτερη επιλογή ;
εγώ νομίζω αφού ματώνεις αραίωσε τη χρήση του..επίσης ίσως είναι καλό να χρησιμοποιίσεις και 0,5 ή 1mm για πιο συχνή χρήση(κάθε 4 μέρες)το ποια θεραπεία είναι πιο αποτελεσματική είναι σε ερευνητικό στάδιο ακόμα...εγώ θα ξεκινήσω 0,25mm ανα 2 μέρες και 1mm ανά 10 και στο καπάκι μινόξ. επίσης θα δοκιμάσω για 3 μήνες genethrix και 3 μήνες Neogenic.τώρα μη ζητάμε πολλά είναι πολύ δύσκολο να ξαναβγεί τρίχα..εδώ με μεταμόσχευση και χρειάζεται 1 χρόνος για κάποιους θύλακες...από τριχόπτωση είσαι σταθερός;;αυτό έχει σημασία...
 

TheoZKS

Member
εγώ νομίζω αφού ματώνεις αραίωσε τη χρήση του..επίσης ίσως είναι καλό να χρησιμοποιίσεις και 0,5 ή 1mm για πιο συχνή χρήση(κάθε 4 μέρες)το ποια θεραπεία είναι πιο αποτελεσματική είναι σε ερευνητικό στάδιο ακόμα...εγώ θα ξεκινήσω 0,25mm ανα 2 μέρες και 1mm ανά 10 και στο καπάκι μινόξ. επίσης θα δοκιμάσω για 3 μήνες genethrix και 3 μήνες Neogenic.τώρα μη ζητάμε πολλά είναι πολύ δύσκολο να ξαναβγεί τρίχα..εδώ με μεταμόσχευση και χρειάζεται 1 χρόνος για κάποιους θύλακες...από τριχόπτωση είσαι σταθερός;;αυτό έχει σημασία...

Από τριχόπτωση είμαι σταθερός αλλα είμαι γενικά πολύ αραιωμένος. Σχεδόν nw5. Το οτι είμαι σταθερός οφείλετε στην Φινα. Ευτυχώς δεν παρουσιάζω ούτε την παραμικρή παρενέργεια από την Φινα. Την μινοξ την βάζω για να λέω οτι βάζω τοπικό επειδη πλέον ειναι σαν νερό και δεν προσφέρει τπτ. Βλέπω ομως οτι πολλοί χρήστες είδανε και πύργους τρίχες με το Ρολλερ και Γιαυτο ξεκίνησα και εγω.

Να ξεκινήσω 0,5 και άνα πόσες μέρες; Επίσης μετά το Ρολλερ βάζουμε τελικά κάποιο τοπικό η όχι ;
 

Dynamics

Active Member
Τον τελευταιο καιρο δεν ματωνω με τπτ και βαζω σχεδον την ιδια πιεση με πριν...τι στο καλο?εχω παρατηρησει πως το δερμα μου εγινε ποιο σκληρο ειδικα στο κροουν..επισης την επομενη μερα οταν χτενιζω τα μαλλια μου με βουρτσα τα νιωθω λιγο να με πονανε...μονο εγω ειμαι ετσι?
 

Steeve

New Member
Από τριχόπτωση είμαι σταθερός αλλα είμαι γενικά πολύ αραιωμένος. Σχεδόν nw5. Το οτι είμαι σταθερός οφείλετε στην Φινα. Ευτυχώς δεν παρουσιάζω ούτε την παραμικρή παρενέργεια από την Φινα. Την μινοξ την βάζω για να λέω οτι βάζω τοπικό επειδη πλέον ειναι σαν νερό και δεν προσφέρει τπτ. Βλέπω ομως οτι πολλοί χρήστες είδανε και πύργους τρίχες με το Ρολλερ και Γιαυτο ξεκίνησα και εγω.

Να ξεκινήσω 0,5 και άνα πόσες μέρες; Επίσης μετά το Ρολλερ βάζουμε τελικά κάποιο τοπικό η όχι ;
καλό που είσαι σταθερός!0,5 ανα 3 ή 4 μέρες...εγώ αμέσως μετά το 0,5 ή το 1 βάζω μινοξ αλλά έχει σημαντικές παρενέργειες..νιώθω το κεφάλι μου πρησμένο συν οτι υποπτεύομαι οτι από κει έχω πόνο στο στέρνο...σε καμία περίπτωση δε θα έβαζα μινοξ μετά απο χρήση του 1,5mm!!!επίσης ο σίδηρος,βιταμ΄νες κτλ από τη διατροφή είναι απαραίτητα για τα μαλλιά και γενικά την σωματική αντοχή...έχω πάθει πλάκα με τη μελάσα(έχει πολύ σίδηρο)!!!σε όσους τη πρότεινα μου έχουν ανάψει λαμπάδα...και πολύ φθηνή.θα δεις μεγάλη διαφορά σε ενέργεια.ψάξτο!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

filippos2014

New Member
έχω δέρμα roller 1 mm,πρώτη φορα κάνω θεραπεία δεν έχω κάνει τίποτα και επίδης έχω αραίωση μεγάλη είμαι 25,θέλω να κάνω ένα πείραμα ένα εξάμηνο,θέλω μαζί με το roller και την minox που θα ξεκινήσω,να m πείτε τι άλλο να πάρο τι βιταμίνες και ότι δήποτε άλλο κάνει έστω και λίγο καλο στην "αδρογενετικι" "αλοπερκια",από συμπληρώματα kai ότι άλλο πιστεύετε ότι βοηθάει...
 

giatrosd

New Member
update 9ης συνεδρίας

το ρόλερ φαίνεται σιγά σιγάοτι παραδίδει πνεύμα! Ενώ το δέρμα μου έχει γίνει πολύ πιο μαλακό δεν τρυπάει τόσο ευκολα. Σήμερα κιόλας θα παραγγείλω καινούργιο, σκεφτομαι μάλιστα να παραγγείλω και ένα 2χιλ και να κάνω εναλλαγές στη θεραπεία.
Οι πανάδες που είχα στην καράφλα όλα αυτά τα χρόνια έχουν έξαφανιστεί και το δέρμα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Ειδικά το κρόουν και η μπροστά από αυτό ζώνη έχουν μαλακώσει πολύ ενώ η ζώνες 1 και 2 είναι ακόμα σκληρές.
Τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά έχουν γίνει πιο σκούρα παρότι η έκθεση στον ήλιο είναι η ίδια.
Από άποψη νέων τριχών δεν θα πώ κάτι, ισχύει ότι έγραψα στο προηγούμενο πόστ, αυτό που παρατήρησα είναι οτι οι νέες τρίχες είναι σχεδόν αποκλειστικά μονότριχες και έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους (άλλες πιο σκούρες και πιο χοντρές και άλλες οι κλασσικές velus).
Περίπου 4 με 6 ημέρες μετά την εφαρμογή παρατηρείται έντονη απολέπιση του δέρματος σε βαθμό που είναι λίγο ενοχλήτικό.

Ρολλάρω με τοπικό αναισθητό και παρόλα αυτά πόνος υπάρχει. Διαπίστωσα ότι αν η ταχύτητα είναι σχετικά χαμηλή ο πόνος μειώνεται άσχετα με το τι πίεση ασκώ.
Γενικά ασκώ πίεση σε σημείο που να εισχωρούν οι βελόνες ολοκληρες στο δέρμα και να ακουγεται ο χαρακτηριστικός ήχος του βελκρο όταν ξεκολάει και να ματώνω αρκετά!

Για πρώτη φορά παρουσίασα παρενέργειες. Περίπου 12 ώρες μετά την τελευταία συνεδρία διαπίστωσα λεμφαδένες. Συγκεκριμένα 1 εμπρός από τον τράγο του αρ αυτιού και 4 στη βάση του κρανίου. Σήμερα 48 ώρες μετά την τελευταία εφαρμογή οι λεμφαδένες αρχίζουν να υποχωρούν.
Στα ξένα φόρουμ έχουν καταγραφεί οι παρενέργειες αυτές. Θα μπορούσαν να αποδωθούν σε ασηπτη φλεγμονή καθώς δεν έχω σημάδια λοίμωξης στο δέρμα και είμαι πολύ τακτικός στον καθαρισμό και στην αντισηψία.

Μετά από πολύ διαβασμα (92 σελίδες εδώ και καμιά 250αριά σε ξένο φόρουμ) έχω καταλήξει στα εξής:

1. Δεν πρέπει να συγχέουμε την χρήση του ρόλερ με την αυξηση της απορρόφησης των τοπικών διαλυμάτων.
Ο μηχανισμός δράσης του ρόλερ (αν ισχύει η θεωρία) είναι τελείως διαφορετικός και πέρα από τις παρενέργειες που μπορούν να παρουσιαστούν από την μινοξιδίλη πολλοί ισχυρίζονται οτι με την εφαρμογή του τοπικού πάυει να λειτουργεί ο κύκλος της φλεγμονής με αποτέλεσμα να μην έχεις αποτελέσματα.
2. Απουσία στανταρισμένης μεθοδολογίας.
Ο καθένας μας κάνει ότι θέλει, με ότι ρόλερ θέλει, με διαφορετικά τοπικά, σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα. Αυτό έχει ώς συνέπεια τα αποτελέσματα να μην είναι συγκρίσιμα.
3. Αποτελέσματα πολλά δεν βρήκα στα διάφορα φόρουμ. Εξαίρεση αποτελούν τα αποτελέσματα του 2young2retired (ελληνας) και του prettyfly83 στο baldtruthtalk και του συμφορουμίτη (μου διαφέυγει το nickname ας με συγχωρέσει) τα οποία είναι εντυπωσιακά αλλά δεν είναι συγκρίσιμα καθώς η μεθοδολογία δεν είναι η ίδια. Ο μόνος που ακολούθησε σχεδόν πιστά το πρωτόκολο είναι ο 2young2retired (μεγεθος ρόλερ και εφαρμογή μινοξιδίλης 24 ώρες μετα τον τραυματισμό).

Αυτά τα ολίγα
Το ποστ δεν έχει σκοπό να ευλογήσει η να κατακρίνει το ρόλερ αλλά να αποτυπώσει προσωπικές παρατηρήσεις κατά τη διαρκεια της θεραπεἰας.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Περίπου 4 με 6 ημέρες μετά την εφαρμογή παρατηρείται έντονη απολέπιση του δέρματος σε βαθμό που είναι λίγο ενοχλήτικό.

Σε εμένα δίχως αυτό, βελτίωση δεν έβλεπα, ενώ όταν έπαψε να συμβαίνει με τον καιρό, σταμάτησε και η όποια βελτίωση.
 

bob13

Member
καλησπερα παιδια, εχω παρει ενα ρολλερ 0,75 και ενα 1,5μμ. Απλα δεν εχω κενο σημειο για να το κανω. Ειμαι diffused thinner.
Θα κανει δουλεια στην περιπτωση μου?
 

pf_83

Member
καλησπερα παιδια, εχω παρει ενα ρολλερ 0,75 και ενα 1,5μμ. Απλα δεν εχω κενο σημειο για να το κανω. Ειμαι diffused thinner.
Θα κανει δουλεια στην περιπτωση μου?
καλησπέρα φίλε μου, είμαι κι εγώ diffused thinner, και χρησιμοποιούσα roller 1,5mm για 1,5 χρόνο χωρίς κανένα απολύτως θετικό αποτέλεσμα. Το χρησιμοποιούσα σωστά και πριν την χρήση μινοξ κυρίως ή άλλου τοπικού.
Προς θεού, τα ανωτέρω δεν τα λέω για να σε απογοητεύσω, απλά και μόνο για να πώ το δικό μου παράδειγμα.
 

leas

Well-Known Member
καλησπέρα φίλε μου, είμαι κι εγώ diffused thinner, και χρησιμοποιούσα roller 1,5mm για 1,5 χρόνο χωρίς κανένα απολύτως θετικό αποτέλεσμα. Το χρησιμοποιούσα σωστά και πριν την χρήση μινοξ κυρίως ή άλλου τοπικού.
Προς θεού, τα ανωτέρω δεν τα λέω για να σε απογοητεύσω, απλά και μόνο για να πώ το δικό μου παράδειγμα.

δεν εκανε τιποτα ουτε στο θεμα της διατηρησης, συνέχισες να χάνεις έδαφος;
 

pf_83

Member
δεν εκανε τιποτα ουτε στο θεμα της διατηρησης, συνέχισες να χάνεις έδαφος;
Συνέχισα να χάνω έδαφος αργά & σταθερά όπως και πριν την χρήση του roller, παρά το γεγονός ότι ήμουν συνεπής στην χρήση του αλλά και στην γενικότερη θεραπεία που ακολουθούσα/ακολουθώ.
 

leas

Well-Known Member
Συνέχισα να χάνω έδαφος αργά & σταθερά όπως και πριν την χρήση του roller, παρά το γεγονός ότι ήμουν συνεπής στην χρήση του αλλά και στην γενικότερη θεραπεία που ακολουθούσα/ακολουθώ.
κριμα που δεν βοηθησε καπως..
 
Μπλουζα