Σωστή χρήση derma roller

dk1984

Member
Jen είπε:
1) το ότι ρολλάρει στο βιντεάκι κάθετα στην κατεύθυνση του μαλλιού έχει σημασία?
2) Αυτό πώς σας φαίνεται? https://www.droller.gr/store/
Έχει με 540 needles και με 192 (σε μήκος 0.5, 1.0 και 1.5). Περισσότερες needles χρειάζονται λιγότερα περάσματα, οπότε βολεύει περισσότερο, σωστά? Ή μήπως είναι πολλές για το κεφάλι οι 540?

δεν θα εισχορουν το ιδιο καλα στο δερμα οι πολλες βελονες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

louloukos

New Member
MELA είπε:
Το εχω δει, γι αυτο σκεφτομαι να το αρχισω. Δεν ειναι απλο με τα μακρια μαλλια...ηλπιζα να υπαρχει καμια εμπειρια απο γυναικα.

Αν και άντρας, έχω αρκετά μακρυ μαλλί και αναρωτιόμουν και εγώ αν το derma roller τραβάει / ξεριζόνει τις τρίχες και χειροτερέυει την τριχόπτωση. Εαν κάποιος έχει εμπείρια θα το εκτιμούσα να μας έλεγε
 

dk1984

Member
louloukos είπε:
MELA είπε:
Το εχω δει, γι αυτο σκεφτομαι να το αρχισω. Δεν ειναι απλο με τα μακρια μαλλια...ηλπιζα να υπαρχει καμια εμπειρια απο γυναικα.

Αν και άντρας, έχω αρκετά μακρυ μαλλί και αναρωτιόμουν και εγώ αν το derma roller τραβάει / ξεριζόνει τις τρίχες και χειροτερέυει την τριχόπτωση. Εαν κάποιος έχει εμπείρια θα το εκτιμούσα να μας έλεγε
πρεπει να το κανεις σε στεγνο μαλλι αλλιως τα ψιλοτραβαει δεν εχω μακρια μαλλια 5-6 ποντους ειναι. Πρεπει να το κανεις και απο τη φορά που ειναι χτενισμενα τα μαλλια ισως να βοηθουσε αυτο http://www.mtsroller.com/dr-roller-3-line-0-5mm/ αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος
 

gasmas

New Member
Παίδια πριν λίγο έκανα πρώτη φορά χρήση roller 0.75mm και καπάκια πάνω Folligen... μιλάμε για πολύ κάψιμο στο κεφάλι!! λες και εχω βάλει counter pain.ελπίζω να αξιζει τον κόπο.....
 

sven

Active Member
gasmas είπε:
Παίδια πριν λίγο έκανα πρώτη φορά χρήση roller 0.75mm και καπάκια πάνω Folligen... μιλάμε για πολύ κάψιμο στο κεφάλι!! λες και εχω βάλει counter pain.ελπίζω να αξιζει τον κόπο.....

και την δέυτερη μέρα πάλι κάψιμο έχει αλλά πολύ ελαφρώς. Τώρα βάζω φολι μόνο μετά το ρολαρισμα και την επομενη της μέρα που οι πληγές απο το ρόλλερ ακόμα υπάρχουν. Ρολαρω με 0,75 ρολλερ κάθε 5 μέρες .Τώρα τι θα κάνει, θα δούμε.
 

gasmas

New Member
Τα ίδια και εδω! Δευτερη μέρα και ειμαι ετοιμος να παρω depon,αρκετο τσιμπημα και τσουξιμο... με 0.75 κανει 2 φορες την εβδομάδα ή μόνο μια? αν βαλουμε ξυλοκαινη στο κεφάλι θα γλιτώσουμε καθολου πόνο??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gasmas είπε:
Αυτοι δεν το πατάνε καθολου, εγω το πάτησα μέχρι να βγει αίμα!! χαχα.... οποτε χαλαρά ε?

θελει λιγο πατημα.
εγω το κανω λιγο διαφορετικα,περναω 5 οριζοντια,5 καθετα απο ολα τα σημεια σε επιφανεια nw6.
με σχετικα γρηγορες κινησεις,νομιζω δεν μου παιρνει πανω απο 2 λεπτα.
με τον καιρο η σωστη χρηση θα ερθει εκ του φυσικου.
μην το φοβασαι καθολου :9m:
 

gasmas

New Member
Εφαγα πολύ πονο για 24 ωρες....ξυπνησα απ οτον πονο...λογικα επιδη ηταν η πρώτη φορά και το πάτησα και με δύναμη...δυο φορες την εβδομαδα roller-folligen και καθε μερα το βράδυ πριν τον υπνο foligen ειναι καλά δηλαδη??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
gasmas είπε:
Εφαγα πολύ πονο για 24 ωρες....ξυπνησα απ οτον πονο...λογικα επιδη ηταν η πρώτη φορά και το πάτησα και με δύναμη...δυο φορες την εβδομαδα roller-folligen και καθε μερα το βράδυ πριν τον υπνο foligen ειναι καλά δηλαδη??

τα μεγεθη 0,5 και 0,75, 2 φορες την εβδομαδα.
τις υπολοιπες την λοσιον σκετη.
τον πονο θα τον συνηθίσεις και δεν θα σε ενοχλει απο ενα σημειο και μετα.
εγω τωρα αν δεν χτυπησω με τα δαχτυλα το δερμα δεν καταλαβαινω οτι το πρωι εκανα 1,5 στο μαλλι,μονο αν το πειραξω μπορω να καταλαβω μια μικρη διαφορά
 

nothinggr

Member
Σκέφτομαι να παραγγείλω ρολλερ, να ξεκινήσω με 0.5 ή 0.75? Μέχρι τώρα είμαι με βούρτσισμα, δηλαδή το κεφάλι είναι κάπως συνηθισμένο στην "τριβη".
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
nothinggr είπε:
Σκέφτομαι να παραγγείλω ρολλερ, να ξεκινήσω με 0.5 ή 0.75? Μέχρι τώρα είμαι με βούρτσισμα, δηλαδή το κεφάλι είναι κάπως συνηθισμένο στην "τριβη".

ειναι λιγο υποκειμενικο το τι θα ταιριαξει στον καθε εναν.
τα τελευταια 3 ρολαρισματα τα εκανα με 3 διαφορετικα μεγεθη.
με 1,5 με 0,75 και με 1
διαπιστωσα οτι τον πιο δυνατο τραυματισμο τον εκανα με το 0,75.
το οποιο δεν με πονεσε καθολου και του εδωσα και καταλαβε
κατεληξα σε 1mm τελικα που δεν διαφερει και πολυ απο το 0,75.
το 1 με το 1,5 διαφερουν πολυ,οι βελονες ειναι και διπλασιες στο παχος εκτος απο μεγαλυτερο μηκος
 

Briner

Active Member
Αν δεν είναι κοντοκουρεμένο/ξυρισμένο το κεφάλι, κατά τη γνώμη μου μόνο από 1,0 και πάνω θα πεις ότι κάτι τσουλάει στο κεφάλι σου.

Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το 1,5 με εβδομαδιαία χρήση. Προσωπικά, εκεί έχω καταλήξει. Ρολάρω με πίεση όση χρειάζεται, ώστε να το καταλαβαίνω στο κεφάλι μου (να τσιμπάει έντονα), αλλά να μην σακατεύομαι κιόλας.

Δεν ξέρω, αλλά είμαι αρκετά επιφυλακτικός απέναντι στην πρακτική του ματώματος. Γιατί ακόμη κι αν βραχυπρόθεσμα ωφελήσει, πιθανολογώ ότι σε βάθος χρόνου το «όργωμα» μόνο αρνητικές επιπτώσεις θα έχει στο κεφάλι.
 

nothinggr

Member
Κοντοκουρεμενος είμαί, ξεκινάω με το 0.5 και στο 6μηνο ανεβάζω χιλιοστά. Δεν ξέρω πως θα το δεχθεί το κεφάλι μου από πόνο, ερεθισμο κλπ, για αυτό θέλω να ξεκινήσω από πιο "σίγουρο" μέγεθος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αφου απετυχε η ερευνα σε εμενα http://www.ijtrichology.com/article...lume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat
η οποια ελεγε 6 μερες την εβδομαδα λοσιον και την μερα του 1,5mm τιποτα.
ειπα να κανω το αντιστροφο,1 μερα την εβδομαδα λοσιον μαζι με 1,5mm και καμια λοσιον τις υπολοιπες 6 μερες,και πετυχε και μαλιστα πολυ καλα. http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9569.html
ειναι σαν να βαζω την λοσιον σκετη καθημερινα σε αποτελεσματα.
εχω μηνες τωρα που χρησιμοποιω τις λοσιον με αυτον τον τροπο.
τωρα δοκιμαζω αν ειναι καλυτερα 1,5mm καθε 7 μερες η 1mm καθε 5 μερες
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
αφου απετυχε η ερευνα σε εμενα http://www.ijtrichology.com/article...lume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat
η οποια ελεγε 6 μερες την εβδομαδα λοσιον και την μερα του 1,5mm τιποτα.
ειπα να κανω το αντιστροφο,1 μερα την εβδομαδα λοσιον μαζι με 1,5mm και καμια λοσιον τις υπολοιπες 6 μερες,και πετυχε και μαλιστα πολυ καλα. http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9569.html
ειναι σαν να βαζω την λοσιον σκετη καθημερινα σε αποτελεσματα.
εχω μηνες τωρα που χρησιμοποιω τις λοσιον με αυτον τον τροπο.
τωρα δοκιμαζω αν ειναι καλυτερα 1,5mm καθε 7 μερες η 1mm καθε 5 μερες
αρχιζει να βγαινει ο νικητης και φαινεται να κερδιζει με αρκετη διαφορά.
ειναι το 1,5mm καθε 7 μερες
 

sven

Active Member
Το αμέσως επόμενο το 1 mm ;

Mε το 0,75 που κάνω βλέπω διαφορά σε σχέση με σκέτο φολι αλλά όχι και πολλά, έναν μήνα που ρολλαρο ίσως δεν είναι αρκετά . Θα του δώσο και άλλο χρόνο και αν δεν δω κάτι καλήτερο θα δοκιμάσω το 1,5mm που το είχα πάρει για την ουλή .

Α και μιας θυμήθηκα και την ουλή . Tην έχω περάσει πάνω από 25 φορες για να φύγει η κοκκινίλα αλλα μικρή βελτίωση είδα, αν το συνεχίσω θα κάνει κάτι ακόμα ή οτι είχε να κανει με τόσες φορες το έχει κάνει ηδη και τσάμπα θα αυτομαστιγώνομαι ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα