Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
="neos92, post: 136074, member: kapa εσυ ειπες οτι τωρα τελευταια δεν ματωνεις.γιατι?επισης σε καποιες φωτο που ποσταρησες βλεπω μονο στο μπροστινο μερος και οχι σε ολο. εγω το κανω σε ολο.
δεν εχω καταλαβει γιατι δεν μπορω να ματωσω.πλεον ματωνω πιο ευκολα με 0.75 παρα με 1,5.
βαζω το μπροστα επειδη ειναι ποιο ζορικο σημειο,στο μπιφτεκι μου ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα εκει σε εμενα δεν ειναι και πολυ επιθετικα.
ειναι γεγονος ομως οτι καποιος μου ειπε οτι αραιωσα στο μιφτεκι πριν 2 μηνες και τωρα το ιδιο ατομο μου λεει πως πυκνωσα εκει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
επιπλεον η μινοξιδιλη μου φερνει τρομερη λαδιλα και πιτυριδα που δεν ειχα ποτε στη ζωη μου.
εχεις αλεργια στην προπυλαινογλυκολη και στην λαδιλα,στο δευτερο εχω και εγω :p
γι αυτο λεω σου εκατσε η καλυτερη θεραπεια,ουτε γρασσα στο μαλλι ουτε εξοδα
 

neos92

Member
Δεν ειναι ωρα ακομα να μιλω για επιτυχη θεραπεια.Οταν τιγκαρω με μαλλι τοτε θα κανω.Υπολογιζω γυρω στο πασχα.παντως εγω λεω σε οσους κανουν με 1.5 να κανουν μεχρι να δουν το αιμα να κυλα στο μετωπο.εμενα το ρολλαρισμα μου περνει γυρω στο 45λεπτο.το φοβομουνα να το ξεκινησω to roller λογο πονου και υγειας(φοβομουνα για τα μικροβια).Οταν ομως ειδα τα αποτελεσματα του 2young τρελαθηκα.επειδη εχω και πιο πολυ μαλλι απο οτι ειχε αυτος οταν ξεκινησε πιστευω οτι θα με πιασει καλα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ειναι ωρα ακομα να μιλω για επιτυχη θεραπεια.Οταν τιγκαρω με μαλλι τοτε θα κανω.Υπολογιζω γυρω στο πασχα.παντως εγω λεω σε οσους κανουν με 1.5 να κανουν μεχρι να δουν το αιμα να κυλα στο μετωπο.εμενα το ρολλαρισμα μου περνει γυρω στο 45λεπτο.το φοβομουνα να το ξεκινησω to roller λογο πονου και υγειας(φοβομουνα για τα μικροβια).Οταν ομως ειδα τα αποτελεσματα του 2young τρελαθηκα.επειδη εχω και πιο πολυ μαλλι απο οτι ειχε αυτος οταν ξεκινησε πιστευω οτι θα με πιασει καλα.

Να παρατηρείς τους λεμφαδένες σου. Χρησιμοποιείς κάτι πριν το ρολλερ για να αποφύγεις τη μόλυνση?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa, στο 1,5mm καταστρέφονται πολύ γρήγορα οι βελόνες του...μήπως θέλει αλλαγή?
Ήταν το πρώτο που μου πέρασε σαν σκέψη και άλλαξα επιτόπου συσκευή.
Όχι τελικά.
Το πιο πιθανό ειναι να κουράστηκα από ένα σημείο και μετά και να μην βάζω αρκετή πιεση.
Δεν χρησιμοποιώ καμιά αναισθητική κρέμα ή σπρέι πλέον. Αποτυχία όλα στον πόνο
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θυμάσαι κόστος? Γιατί μου λένε ότι κάνει κοντά στα 15€!
δεν ξερω ποσο κοστιζει φετος,εχει παρει πολυ ανηφορα.
πριν 2 χρονια οταν ξεκινησα το roller το αγοραζα 3 ευρω,εναν χρονο μετα το βρηκα 8 νομιζω.
φετος δεν εχω αγορασει κανενα,δεν βλεπω τιμη ουτε στον Γαληνο https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/12566#content
υπαρχει στα φαρμακεια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

neos92

Member
παιδια μην το κανετε τοσο θεμα με τον πονο.εγω κρεμες και τετοια δεν χρησιμοποιω.απο απολυμανση για το κεφαλι μπανιο πρωτα μετα λιγο οινοπνευμα,ρολλαρω και μετα betadin.αυτο.το προσεξατε οτι στο ξενο σαιτ το κλεισανε το θεμα.o admin συγκεκριμενα.
 

neos92

Member
gomi εσυ αν θυμαμαι ελεγες οτι κοπανας ποτακια πριν το ρολλαρισμα.η καλυτερη αναισθησια.το κανω και εγω μερικες φορες και το ρολλαρισμα παιρναει ανωδυνα.
 

nothinggr

Member
δεν ξερω ποσο κοστιζει φετος,εχει παρει πολυ ανηφορα.
πριν 2 χρονια οταν ξεκινησα το roller το αγοραζα 3 ευρω,εναν χρονο μετα το βρηκα 8 νομιζω.
φετος δεν εχω αγορασει κανενα,δεν βλεπω τιμη ουτε στον Γαληνο https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/12566#content
υπαρχει στα φαρμακεια
Αυτά κάνουν φαντάζομαι, σωστά?
http://www.skroutz.gr/c/1479/Farmakeytika.html?keyphrase=οινοπνευμα+95
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παιδια μην το κανετε τοσο θεμα με τον πονο.εγω κρεμες και τετοια δεν χρησιμοποιω.απο απολυμανση για το κεφαλι μπανιο πρωτα μετα λιγο οινοπνευμα,ρολλαρω και μετα betadin.αυτο.το προσεξατε οτι στο ξενο σαιτ το κλεισανε το θεμα.o admin συγκεκριμενα.
το καθε σωμα ειναι διαφορετικο,εχει διαφορετικα αισθητηρια νευρα.
καποιος μπορει να μην ποναει και αλλος με τα ιδια να ποναει παρα πολυ.
αυτο με το κλεισιμο στα ξενα site δεν μπορω να το καταλαβω.
εχω παψει να τα διαβαζω πλεον
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πρωτη φορα τα βλεπω,παρε ενα σαν το δικο μου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
εχω συνολικα περισσοτερο απο εναν χρονο με το roller και ουτε λογος για μολυνση.
θα σου βγαλει 2χρονια σχεδον
 

nothinggr

Member
Ξεκίνησα χθες το 0.5 με foligen και shenmin. Λίγο έντονο τσούξιμο για κάνα 10λεπτο στους κροτάφους αλλά μετά οκ. Το 0.5 θέλει αρκετή πίεση στα σημεία που υπάρχουν μαλλιά, αντίθετα στους άδειους κροτάφους και με νορμάλ πέρασμα το νιώθεις.
Μεταξύ των εφαρμογών του ρολλερ (2 ή 3 φορές τη βδομαδα) να χρησιμοποιώ το βούρτσισμα πριν την εφαρμογή των τοπικών ή δεν χρειάζεται πια ?
 

35007

Member
Την απαντηση την δινει το ιδιο το κεφαλι. Αν το νιωθεις ευαισθητο-ταλαιπωρημενο απο το ρολλαρισμα δεν βουρτσιζεις. Αυτο μπορει να κρατησει για 1 ή 2 μερες μετα την ημερα του ρολλαρισματος, ισως και κατι παραπανω. Εξαρταται το δερμα του καθενος, ποσο επιμενει οταν ρολλαρει, ποσα mm χρησιμοποιει.
Για παραδειγμα το δικο μου το κεφαλι με 2 φορες την εβδομαδα ρολλερ 0.5 βουρτσισμα δεν σηκωνει.
 

neos92

Member
στο ξενο σαι διαβασα οτι η μινοξιδιλη με το ρολλερ δεν ειναι σωστο γιατι λεει οτι η μινοξιδιλη αναιρει την δραση των ουσιων που παραγωνται με το ρολλαρισμα.ετσι νομιζω δηλαδη οτι διαβασα.θα το βρω και θα το ποσταρω αμα ειναι.
 
Μπλουζα