Σωστή χρήση derma roller

Bouklas

Well-Known Member
Μέχρι στιγμής 8-9 χρήσεις roller, 0.5mm ελαφρά σε κροτάφους και 1.00mm στο υπόλοιπο κεφάλι. Δεν έχω δει κάτι, είτε μείωση τριχόπτωσης (είναι λίγη ήδη) είτε χνουδάκια, επανεκφυση. Συνεχίζω λοιπόν και βλέπω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Reve

Active Member
oxi οταν εχεις κανει 0,5 δεν μπορεις μεσα σε δυο μερες να ρολαρεις παλι..δνε προλαβαινει να επουλωσει το τραυμα ο οργανισμος..τον πρωτο μηνα αποκλειστικα ρολερ με 0,5 επειτα την μια βδομαδα 0,5 ανα 4 μερες και την αλλη βδομαδα ρολερ με 0,2 αν δευτερη μερα..και λοσιον παράλληλα


Γεια σου φίλε weznem. Έχω παρατηρήσει στα πόστ σου ότι λες 0,2 ανά δεύτερη ενώ ο κάπα στην αρχή στις οδηγίες λέει κάθε μέρα , τι ισχύει τελικά? Και κάτι άλλο. Αν κάποιος έχει μαλλί 4-5 εκατοστά το 0,2 για μέρα παρα μέρα δεν είναι μικρό? μήπως πρέπει να παμε σε μεγαλύτερο? Δεν ξέρω εικασίες κάνω. Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια. :14m::
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Atsibir είπε:
Γεια σου φίλε weznem. Έχω παρατηρήσει στα πόστ σου ότι λες 0,2 ανά δεύτερη ενώ ο κάπα στην αρχή στις οδηγίες λέει κάθε μέρα , τι ισχύει τελικά? Και κάτι άλλο. Αν κάποιος έχει μαλλί 4-5 εκατοστά το 0,2 για μέρα παρα μέρα δεν είναι μικρό? μήπως πρέπει να παμε σε μεγαλύτερο? Δεν ξέρω εικασίες κάνω. Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια. :14m::

οσοι χρησιμοποιειτε χρονια μινοξιδιλη και ψωφησε πλεον, αξιζει να δοκιμασετε 0,2 καθημερινα με μινοξ για κανενα διμηνο.δουλευει καλυτερα στο regrowth
και μετα περνατε σε μεγαλυτερα mm και ποιο αραιη χρηση


Bouklas είπε:
Μέχρι στιγμής 8-9 χρήσεις roller, 0.5mm ελαφρά σε κροτάφους και 1.00mm στο υπόλοιπο κεφάλι. Δεν έχω δει κάτι, είτε μείωση τριχόπτωσης (είναι λίγη ήδη) είτε χνουδάκια, επανεκφυση. Συνεχίζω λοιπόν και βλέπω.

εισαι στο ζενιθ του big 3 bouklas και μαλιστα σε εποιασε πολυ καλα,γι αυτο δεν βλεπεις αποτελεσματα.
οταν αρχισουν να χανουν οι θεραπειες εκει θα φανει διαφορα.
αυτην την στιγμη σε βλεπει καποιος στον δρομο και λεει οτι δεν εχεις θεμα με το μαλλι,εχεις τερματισει οτι μπορει να δωσει μια θεραπεια
 

weznem

Well-Known Member
Atsibir είπε:
oxi οταν εχεις κανει 0,5 δεν μπορεις μεσα σε δυο μερες να ρολαρεις παλι..δνε προλαβαινει να επουλωσει το τραυμα ο οργανισμος..τον πρωτο μηνα αποκλειστικα ρολερ με 0,5 επειτα την μια βδομαδα 0,5 ανα 4 μερες και την αλλη βδομαδα ρολερ με 0,2 αν δευτερη μερα..και λοσιον παράλληλα


Γεια σου φίλε weznem. Έχω παρατηρήσει στα πόστ σου ότι λες 0,2 ανά δεύτερη ενώ ο κάπα στην αρχή στις οδηγίες λέει κάθε μέρα , τι ισχύει τελικά? Και κάτι άλλο. Αν κάποιος έχει μαλλί 4-5 εκατοστά το 0,2 για μέρα παρα μέρα δεν είναι μικρό? μήπως πρέπει να παμε σε μεγαλύτερο? Δεν ξέρω εικασίες κάνω. Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια. :14m::

γεια σου φιλε.. εγω λεω οτι εχω διαβασει υστερα απο ψαξιμο για τα ρολερ..τωρα δε ξερω να σου πω ποιο ειναι το σωστο..αλλα καλυτερα να κανεις ανα δευτερη μερα παρα να κανεις καθε μερα και να βρεθεις προ εκπλήξεων καποια στιγμη δεν νομίζεις?κοιτα το ο,2 το βαζεις για απορροφηση οποτε δεν σε νοιαζει αν ειναι μικρες οι βελονες.. για περιοχες με μαλλι 10 εκατοστων αν παιρνεις χωρισματα και περνας μπρος πισω ελαφρια την ιδια περιοχη την τρυπας μια χαρα...μονο αν εχεις πολλα μαλλια ειναι δυσκολο..απο κει και περα εγω θα αγορασω και 0,2-0,75μμ σε λιγο καιρο..θα ξεκινησω εφαρμογη σιγα σιγα σε ολο το κεφαλι και εκει θα μπει το 75αρι.. το αλλο για απορροφηση.. ορεξη να χουμε να δοκιμαζουμε.. :blush:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
http://www.hairrestorationnetwork.com/swayzedo/blog/1395/
Well it's been a couple of months now since I started using the derma roller on my receding hairline and so far.......I'm really impressed! :) There is definate new growth happening and every day I seem to be finding new hairs and they are getting quite long and thicker by the day, and this is just with derma roller 0.5mm, no creams or minox or anything like that.

Make no mistake though, it's slow...slow and drawn out but the progress is there and noticable. The hairs are still quite thin and in some strong lights they disappear altogether but in others they look dark and getting thicker. The other day in a brief flicker of sunlight while looking in the mirror I noticed quite a few vellus hairs which were a bit longer than the others and a 'touch' more golden looking. I can only assume (or hope) that this is the hairs in their early growing stages, much like baby hairs and they will become thicker and darker as time goes on. My receding patches are covered in small vellus hairs anyway, a touch thicker than on my forehead but I think it was like that anyway so I'm hoping that if I keep stimulating them they will grow into nice thick hairs.

I've decided to give the derma roller a year. It's a good length of time to determine what will happen. My new hair growth may stop at a certain stage, or it may become patchy with growth only in certain areas but I'm hoping for the best and TBH I don't need my hairline ultra straight to acheive that great Kurt Russell look which I am after.

One thing I am shocked about is the complete lack of treatment results on the internet. There are scores of site promoting derma rollers in combination with minox with some (pretty shady if I'm honest) photos of 'results' but these sites are comletely geared towards selling you something and as such I don't trust them, but just cases of normal people doing what I'm doing and documenting it seem to be zero.

Like I said, I'm not using any minox or chemicals, I'm simply running the roller over my hairless areas very gently twice every night and that's it. No blood is drawn and no pain is felt although i do get the 'sunburn' effect straight after but I put a touch of moisturiser on after and it's gone in the morning.

The person who derma rollers my face is the one who told me about how to go about it. He says that the whole roller/minox thing is just companies trying to sell you something and that the body is more than capable of regenerating the follicles on it's own providing you have a good blood supply and that excessive force with the roller can damage the follicle and as such it must be used for gentle stimulation on the thin skin that is on the head. I'm quite a keep fit fanatic and I've taken to putting a pillow on the floor and doing a headstand for 30 seconds a few times after a workout, just to blast a bit of blood to the scalp to help the process along. I have no idea if it works or not but i recall seeing a program years ago about a bald man who did inversion therapy (hanging upside down) and he had new growth appear on his head so I'm reckoning that it can't hurt.

I hope someone reads this and tries it out as well as I'd like the comparison but if you do then I'll tell you exactly what I was told. You will reach a point where you will thnk "This is doing nothing for me!" but just keep at it and I'm pretty sure you will see something as well.


http://immortalhair.forumandco.com/t1501-my-hairline-is-getting-crazy?highlight=derma+roller
my hairline is getting crazy!

Post Prague on Sat Aug 29, 2009 6:07 pm
my hair just got crazy, i'm doing somethig right....

0,5 cm of new hair under my hairline plus new hair at the front, i've never had a vellus regrowth before, plus the hair is strong, david bowie kind of hair

considering the fact that it takes some weeks it has to be something that i've done a couple of months ago, these are new things i started at that time i was not doing before:

no gluten - strictly (my personal index of importance/probability of what have helped out of 10: 9,5)
lot of raw food (7)
lot of beef (4)
lot of cider (6,5)
papain ext, papain internally (heparin i stopped but it might have helped) (9)
biosil, inositol (5,5)
hyaluronic acid ext/int (5)
lot of eggplant (4,5)
lot of parsley (6)
lot of buckwheat (7)
changed for Gitanes sans filtre (4) - note that Gitanes smokers have usually great hair (Bowie, Lennon, Jim Morrison, Jacques Brel, Slash of Gun's and Roses, ....)
stopped drinking more than neccessary (half a bottle of wine) (5)
 

gianniskritikos2

Active Member
κανενας με ρολλερ δεν εχει κλισει ακομα 2 μηνο οποτε λογικα τωρα θα αρχισουν να φενονται σε καποιους ενα μικρο ρεγκ η παχυνση της τριχας .... αντε μακαρι!....
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
petrospap είπε:
Έχω μακρύ μαλλί και αρκετή μινο μένει πάνω στα μαλλιά..και εφάρμοζω σε όλο το σκαλπ..βέβαια δεν μπήκα με τη μια..όσο μακραινε το μαλλι μεγάλωνε και ο αριθμός ψεκασμων..παρενέργειες δεν με έβγαλε ευτυχώς..μόνο φοβάμαι μην κάνει κακό στα θυλακια τόσο πολυ

απο την στιγμη που η απορρόφηση δεν είναι εφάμιλλη των 6 μλ τοτε δεν εχεος λογω να φοβάσαι.

Τι γινεται στα 6ml ??
 

weznem

Well-Known Member
lab_rat είπε:
weznem είπε:
petrospap είπε:
Έχω μακρύ μαλλί και αρκετή μινο μένει πάνω στα μαλλιά..και εφάρμοζω σε όλο το σκαλπ..βέβαια δεν μπήκα με τη μια..όσο μακραινε το μαλλι μεγάλωνε και ο αριθμός ψεκασμων..παρενέργειες δεν με έβγαλε ευτυχώς..μόνο φοβάμαι μην κάνει κακό στα θυλακια τόσο πολυ

απο την στιγμη που η απορρόφηση δεν είναι εφάμιλλη των 6 μλ τοτε δεν εχεος λογω να φοβάσαι.

Τι γινεται στα 6ml ??
τι εννοείς? ειναι υπερβολικη δοση,αν θεωρησουμε οτι θα απορροφηθεί ολόκληρη η δόση..
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
lab_rat είπε:
weznem είπε:
petrospap είπε:
Έχω μακρύ μαλλί και αρκετή μινο μένει πάνω στα μαλλιά..και εφάρμοζω σε όλο το σκαλπ..βέβαια δεν μπήκα με τη μια..όσο μακραινε το μαλλι μεγάλωνε και ο αριθμός ψεκασμων..παρενέργειες δεν με έβγαλε ευτυχώς..μόνο φοβάμαι μην κάνει κακό στα θυλακια τόσο πολυ

απο την στιγμη που η απορρόφηση δεν είναι εφάμιλλη των 6 μλ τοτε δεν εχεος λογω να φοβάσαι.

Τι γινεται στα 6ml ??
τι εννοείς? ειναι υπερβολικη δοση,αν θεωρησουμε οτι θα απορροφηθεί ολόκληρη η δόση..

Δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος σοβαρος κυνδινος. Αν το καλοσκεφτεις αυτοι που βαζουν 15αρα στην ουσια βαζουν 3ml 5αρας. Αν βαζουν 2 φορες τη μερα ειναι σα να βαζουν 6ml 5αρας.
Απλα δεν έχει νοημα να το κανεις γιατι θα έχεις πολυ λιγο καλυτερα αποτλεσματα με πολυ πιο εντονες παρενεργειες.
Offtopic... δε το συνεχιζουμε 8)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, αν και 0.5 λέει ότι το χρησιμοποιεί κάθε βράδυ...:chinscratch
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
kapa, αν και 0.5 λέει ότι το χρησιμοποιεί κάθε βράδυ...:chinscratch

γνωμη μου,ας τηρησουμε τα πρωτοκολλα..δηλαδη καθε 4 μερες.. και μετα απο κανα 5 μηνο χρησης,θα εχεις δει καποια πραγματα..ετσι ωστε να μειωνεις τις μερες με ασφαλεια για οποιον επιθυμει.. δηλαδη ας κανει καποιος καθε 3 μερες ρολερ 0,5 για 3 μηνες να δεις τι γινεται επετα καθε 2 μερες και αν δει οτι δεν του δημιουργει προβλημα ας συνεχισει..το λεω αυτο εφοσον καποιος θελει και εχει αποφασηση ουτως η αλλως την μη τηρηση του πρωτοκόλλου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Ο τύπος δηλαδή με 0.5mm έκανε κάθε βραδυ και είδε τέτοια αποτελέσματα.
Για να δούμε, μακάρι. Mέχρι στιγμής σε 8-9 χρήσεις δεν έχω δε το παραμικρό.
 

vag25

Well-Known Member
Η φαγουρα την ημερα του ρολλερ αυξανεται καπως αλλα ειναι διαφορετικη απο πριν.
Την επομενη μερα μειωνεται παρα πολυ,αλλα μετα ξαναερχεται μεχρι να ξανακανω ρολλερ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, αν και 0.5 λέει ότι το χρησιμοποιεί κάθε βράδυ...:chinscratch

η καταχρηση roller σε συνδιασμο με μινοξιδιλη δινει αποτελεσματα σε regrowth,ειναι διαπιστωμενο.
εγω με 0,25 καθε μερα εβγαζα μαλλι και μαλιστα πολυ γρηγορα.
με 0,5 καθε τριτη και σαββατο δεν εχω επανεκφυση,αλλα εχει μειωθει κατα πολυ η τριχοπτωση και συνεχιζει να μειωνεται
επισης οι πολυ λεπτες τριχες στο μπιφτεκι δεν υπαρχουν πλεον,οταν φευγουν αραια και σπανια ειναι χοντρες σαν να ειναι απο δοτρια,χωρις λοσιον
 

gianniskritikos2

Active Member
λοιπον η γνωμη μου ειναι μια οτι το ρολλερ δουλευει πανω στις τριχες που ειπαρχουν και δεν εχουν γινει τελειως χνουδια να ειναι δηλαδει λεπτες τριχες ετοιμες να γινουν χνουδια ... το ρολλερ τα κανει τριχες ετσι λοιπον το ρεγκ που δινει ειναι περιορισμενο.. δεν ειναι δινατον να καταφερει να ξαναβαλει σε λειτουργια εναν νεκρο σχεδον θυλακα που απλα εχει ενα πολυ πολυ μικρο χνουδι δεν κανει θαυματα... αν και το να κραταει μακροχρονια τα μαλλια θαυμα ειναι αλλα τεσπα ... αν το σκεφτειτε ο καπα εχει δει να παχενουν οι τριχες του αυτες που ειναι λεπτες... ετσι εγω αυτο εχω καταλαβει οτι δουλευει ετσι.... δεν ειναι δυνατον να δει κανεις τρελη επανεκφυση διοτι δεν βγαζει νεα μαλλια αλλα απο τις 100 τριχες που εχει σε ενα σημειο οι 15 ειναι μικρες και πολυ λεπτες οι αλλες 50 ειναι λεπτοτερες αλλα οχι πολυ απο οτι τις δοτριας οι αλλες 5 πες ειναι υγιες και οι αλλες 30 ειναι χνουδια σχεδον ανυπαρκτα... ε εκει απο τις 100 τριχες αυτες οι 70 θα γινουν χοντρες και μεχρι εκει δεν θα βγουνε νεες δηλαδει να δουμε σε αριθμο 110 τριχες .. αυτο πιστευω εγω ειναι πολυ καλο αλλα οχι τελειο για καποιους... εσυ μπουκλα με μινοχ και φινα εχεις τα μαχ αν δεν μπορει η φινα με την μινοχ να σου δωσουν κατι παραπανο αδυνατο να το δωσει το ρολλερ εχεις μποκαρει τον μηχανισμο για να σου πεφτουν τα μαλλια και εχεις κατι για να τους δινει οθηση να μεγαλωσουν να διναμωσουν και να βγουνε συνεχια νεες τριχες απο την στιγμη που ειδες ενα τεραστιο αποτελεσμα και μετα εισαι στασιμος σημαινει δεν μπορεις να πυκνωσεις αλλο οτι και να κανεις επιτα η τριχα σου εχει γινει πολυ χοντρη ποσο να την χοντρηνη το ρολλερ? επισεις λεπτες τριχες που πανε να γινουν χνουδια δεν εχεις οποτε που να δεις απο ρολλερ αποτελεσμα και ακομα και να ειχες θα ειναι λιγες που δεν θα καταλαβενες με σιγουρια αν εχεις αποτελεσμα σαφος σε βοηθαει το ρολλερ αλλα οχι να δεις κατι αλλο εισαι στο μαξ σου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάντως έκανα πριν 3 ημέρες πρώτη φορά ρολλερ με 0.75 και εχθές το βράδυ που βούρτσισα ήταν η πρώτη φορά που είδα τόσες πολλές τρίχες μαζεμένες στο νιπτήρα από τότε που άρχισα το βούρτσισμα (1,5 χρόνο)...Αν είναι καλό ή κακό δεν έχω ιδέα. Σήμερα θα κάνω δεύτερη εφαρμογή ρόλλερ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν θελετε την γνωμη μου μην συνδιαζεται roller και βουρτσιζμα,θα το παρακανετε


GOMI είπε:
Εγώ πάντως έκανα πριν 3 ημέρες πρώτη φορά ρολλερ με 0.75 και εχθές το βράδυ που βούρτσισα ήταν η πρώτη φορά που είδα τόσες πολλές τρίχες μαζεμένες στο νιπτήρα από τότε που άρχισα το βούρτσισμα (1,5 χρόνο)...Αν είναι καλό ή κακό δεν έχω ιδέα. Σήμερα θα κάνω δεύτερη εφαρμογή ρόλλερ...

θα μειωνεται με τον καιρο GOMI,ετσι ηταν στην αρχη,εφευγαν πολλες,τωρα ψαχνω να βρω καμια τριχα αλλα πρεπει να πειραξω εντονα το μαλλι για να τα καταφερω
 

panoslydios

New Member
Απο το βουρτσισμα εχω ακομη καποιες γρατσουνιες εδω και 5 μερες .
Βαζω κακαο βουτυρο για να περασει.LOL
Το βουρτσισμα ειναι λιγο too much,αλλα βοηθαει στην καλη λεμφικη κυκλοφορια καλυτερα απο το ρολλερ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
αν θελετε την γνωμη μου μην συνδιαζεται roller και βουρτσιζμα,θα το παρακανετε


GOMI είπε:
Εγώ πάντως έκανα πριν 3 ημέρες πρώτη φορά ρολλερ με 0.75 και εχθές το βράδυ που βούρτσισα ήταν η πρώτη φορά που είδα τόσες πολλές τρίχες μαζεμένες στο νιπτήρα από τότε που άρχισα το βούρτσισμα (1,5 χρόνο)...Αν είναι καλό ή κακό δεν έχω ιδέα. Σήμερα θα κάνω δεύτερη εφαρμογή ρόλλερ...

θα μειωνεται με τον καιρο GOMI,ετσι ηταν στην αρχη,εφευγαν πολλες,τωρα ψαχνω να βρω καμια τριχα αλλα πρεπει να πειραξω εντονα το μαλλι για να τα καταφερω



θα το πάω με 0.75 για 2 φορές την εβδομάδα. Το σίγουρο είναι πως θα έχει ενδιαφέρον kapa...thx


panoslydios είπε:
Απο το βουρτσισμα εχω ακομη καποιες γρατσουνιες εδω και 5 μερες .
Βαζω κακαο βουτυρο για να περασει.LOL
Το βουρτσισμα ειναι λιγο too much,αλλα βοηθαει στην καλη λεμφικη κυκλοφορια καλυτερα απο το ρολλερ.

pano, αν κάποια στιγμή δοκιμάσεις και κάποια με ξύλινα δόντια νομίζω ότι για λεμφική κυκλοφορία είναι ακόμα ανώτερη...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Το σίγουρο είναι πως θα έχει ενδιαφέρον kapa...thx

ειναι πολυ ενδιαφερον σαν θεραπεια,πολλα πλεονεκτηματα,δεν κοστιζει,δεν λαδωνει,δεν χρειαζεται καθε μερα,δουλευει και σκετο.
αλλα εχει και ενα μειονεκτημα,ποναει:2m:
 
Μπλουζα