Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

Giorgos-3

Well-Known Member
Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο το ζητούμενο είναι η σταθερότητα στην άποψη ή η εγκυρότητα στην άποψη....
Αυτά τα δύο πολλές φορές δεν πάνε μαζί
Αν ρωτάτε εμένα είναι απλά η αντικειμενική ελεύθερη άποψη του καθένα χωρίς φόβο κ παροπιδες.....επίσης χωρίς να υποσκάπτει κάποιο συμφέρον προσωπικό ....εμένα αυτό που Μ αρέσει στο φόρουμ αυτό είναι ότι δεν υπάρχουν από πίσω χορηγοι συγκεκριμένοι κ υπάρχει μια σχετική διαφάνεια....αν κάποιος προσπαθήσει με πονηρούς τρόπους να προμοταρει κάτι με την μια έξω ...ενώ από την άλλη αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει μια γραμμή συγκεκριμένη κ το δηλωσει από την αρχή έχει δικό του συγκεκριμένο βήμα να το κάνει ....όπως βλέπετε κ εσείς για παράδειγμα που έχετε το δικό σας νήμα .... Δεν νομίζω ότι είναι κάτι συνηθες αυτό ούτε στα φορουμ του εξωτερικού....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Το γεγονός ότι δεν έχω ασκήσει κάποια ουσιαστική κριτική στα αποτελέσματα του κου Αναστασάκη οφείλεται και σε αυτό που λες αλλά κυρίως στο γεγονός ότι ακόμα μελετώ τον τρόπο που αντιμετωπίζει διαφορετικά περιστατικά. Για να κρίνεις κάποιον δίκαια πρέπει να τον μελετήσεις καλά ιδιαίτερα όταν είναι καλός.
Επειδή ξαφνικά βρίσκεσαι σε θέση άμυνας κ απαντάς μεμονωμένα στο καθετί πιστεύω δεν υπάρχει λόγος ....ξέρεις πολύ καλά το ποσό σε εκτιμούν όλα τα μέλη κ σε σέβονται ... Κ για αυτό μπαίνουμε στην διαδικασία αυτής της συζήτησης. .απλά κρατά αυτά που σου είπαν ( που συμφωνώ κ γω ότι παρά είσαι μαλακός με τον γιατρό ξαφνικά αλλά τουλάχιστον εσύ μιλάς ενώ άλλοι χάθηκαν....) κ έχετα στο νου σου από δω κ μπρος ....κάνε κ εσύ την αυτοκριτική σου εν ολίγοις.....εγώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα συζητήσω για παράθυρα μπαλκονόπορτες κ κουφώματα κ ποιος την έχει μεγαλύτερη.... Την λαβίδα.... Απλά θα σου πω ότι σε περιμένω όπως ήσουν "προ" Αναστασάκη....ευθύς μεστός κ to the point στην κριτική σου .....
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Κύριε Αναστασάκη πολύ ωραίο το παράδειγμα που δώσατε παραπάνω στον φίλο Γιώργο. Όμως μπαίνοντας σε αυτό το καφενείο ένας καταξιωμένος προπονητής που έχει κατακτήσει τα πάντα(;;διπλώματα uefa pro, σεμινάρια και) σύμφωνα με τα λεγόμενα του, θα πρέπει γρήγορα να καταλάβει ότι μέσα κάθονται ποδοσφαιριστές και όχι προπονητές της κερκίδας.
Οι ποδοσφαιριστές λοιπόν δικαιωματικα έχουν άποψη και γνώσεις γύρω από το ποδόσφαιρο άλλος περισσοτερες άλλος λιγοτερες και ακόμα και αν ο τσαμπιονσλιδικός προπονητής μπεί στο καφενείο και αρχίσει να τους διδάσκει συστήματα οφείλουν να τα μελετησουν για να τα αποδεχτούν ή όχι και όχι να ξεχάσουν αμέσως αυτά που ξέρανε. Σε ένα τέτοιο καφενείο έχετε μπει λοιπόν που έχει καλούς, μέτριους, έμπειρους παίκτες αλλά και παικταραδες και δε μιλάω για μένα εδώ εγώ είμαι εκτός δεκαοκταδας. Περιμένω από τους συμπαίκτες μου να έχουν άποψη γι'αυτό και η κουβέντα.

Χαίρομαι που σας άρεσε το παραδειγμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Επειδή ανέφερες το όνομα μου το στραβό παράθυρο στην τελευταία παρουσίαση του κ Αναστασακ@ δεν το σχολιασες καθόλου.
Μάλλον αυτό εννοούν αυτοί που έγραψαν πιο πάνω.
Μπορεί να μας εξηγήσει ο γιατρός γιατί πήρε μόνο από αυτή την περιοχή και όχι απλωμένα;
Έτσι ίσως καταλάβουμε το λόγο που πολλές φορές το pattern εξαγωγής είναι αυτό και στην advanced hair clinic.

Το εξήγησα πιο πάνω.
Ειναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ και στρατηγική απόφαση μετά από εκτιμηση πολλών παραμέτρων.

Μην προσπαθούμε εσκεμμενα να το συγκρινουμε με την αυτοματοποιημένη πρακτική ΜΗ-ΙΑΤΡΩΝ που δουλευουν 8ωρο και πληρωνονται με μπόνους στο ...κεφάλι, δεν έχουν ονοματεπώνυμο και δεν νοιάζονται για το μέλλον του ασθενούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή ξαφνικά βρίσκεσαι σε θέση άμυνας κ απαντάς μεμονωμένα στο καθετί πιστεύω δεν υπάρχει λόγος ....ξέρεις πολύ καλά το ποσό σε εκτιμούν όλα τα μέλη κ σε σέβονται ... Κ για αυτό μπαίνουμε στην διαδικασία αυτής της συζήτησης. .απλά κρατά αυτά που σου είπαν ( που συμφωνώ κ γω ότι παρά είσαι μαλακός με τον γιατρό ξαφνικά αλλά τουλάχιστον εσύ μιλάς ενώ άλλοι χάθηκαν....) κ έχετα στο νου σου από δω κ μπρος ....κάνε κ εσύ την αυτοκριτική σου εν ολίγοις.....εγώ ξέρεις πολύ καλά ότι δεν θα συζητήσω για παράθυρα μπαλκονόπορτες κ κουφώματα κ ποιος την έχει μεγαλύτερη.... Την λαβίδα.... Απλά θα σου πω ότι σε περιμένω όπως ήσουν "προ" Αναστασάκη....ευθύς μεστός κ to the point στην κριτική σου .....

Γιώργο δεν μου αρέσει να μιλάω με γενικολογίες και περιρρέουσες ατμόσφαιρες. Ούτε μπαίνω σε θέση άμυνας. Απλά εξηγώ με επιχειρήματα την θέση μου και απαντήσεις ουσίας δεν παίρνω απο κανέναν, γιατί άραγε? Αν κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν το σκεπτικό μου γιατί οπωσδήποτε θέλουν να δουν "αίμα" στην αρένα δεν θα το κάνω και ας με πουν όπως θέλουν.

Φυσικά και υπάρχει "προ" και "μετά" Αναστασάκη συμπεριφορά. Είναι αναπόφευκτο και προσωπικά μου αρέσει το μετά γιατί αυτό είναι που με εκφράζει καλύτερα , δηλαδή ένας διάλογος πολύ καλύτερου επιπέδου με επιχειρήματα, χωρίς ταμπού και οπαδισμούς με ευγένεια και καλούς τρόπους. Μακάρι να συμμετάσχουν και άλλοι γιατροί. Έτσι προωθείται η γνώση όλων μας (και η δική μου) σε ένα καλύτερο επίπεδο. Το ίδιο ισχύει και για την κριτική και τον τρόπο που ασκείται. Η "ευθεία και μεστή κριτική", όπως την περιγράφεις, του πριν ήταν αναγκαστικά προσαρμοσμένη σε έναν διάλογο μεταξύ "κωφών" και "οπαδών" οπότε αναγκαστικά έπρεπε να είναι τέτοια. Αν δεν υπήρχαν οι ωραίες αντιπαραθέσεις με τον Panos1982 και τον PROF παλιότερα απλά θα επαναλαμβάναμε συνέχεια τα ίδια πράγματα. Για αυτό και πολλές φορές κατά διαστήματα απεύφευγα να γράφω.

Όπως είπα, με τον κο Αναστασάκη έχω πολύ μεγάλη σύμπτωση απόψεων. Ως εκ τούτου η κριτική εκ των πραγμάτων είναι δύσκολη. Θα ήταν αφελές εκ μέρους μου να του την "πέσω" απλά για να την "πέσω", πχ για την πύκνωση στο κέντρο της hairline στο τελευταίο περιστατικό, όταν είναι προφανές (και το ανέλυσα) ότι δεν ήταν σωστή επιλογή. Το ίδιο για την μονόπλευρη εξαγωγή όταν ο ίδιος μας είπε ότι είναι "ΕΞΑΙΡΕΣΗ". Άρα τι μένει (ως προς αυτά που έχουμε δει προς στιγμήν)? Τίποτα.

Προφανώς και θα ασκηθεί κριτική όπου κρίνω σκόπιμο. Αλλά πρώτα πρέπει να υπάρξει μελέτη αρκετών διαφορετικών περιστατικών έτσι ώστε να κατανοηθεί ο τρόπος προσέγγισης και της στρατηγικής του. Για αυτό που πρέπει να είσαι βέβαιος είναι ότι η όποια κριτική θα είναι επί της ουσίας και όχι για τις εντυπώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Ναι πόσταρε μας όσα θέλεις για να σώσεις κοσμο, και μπράβο σου που εχεις τη τεχνική και τα επιδιορθώνεις, αλλα να μην αφήνεις υπονοούμενα και προσβάλεις ενα μέλος που βρίσκεται στο φορουμ χρονια οτι ξέρει απο ΠΑΡΑΘΥΡΑ!!.
Απο που και ως που?
Επίσης οσο καλός χειρουργός και να εισαι, το να αφήνεις με φωτογραφίες υπονοούμενα οτι το περιστατικό προέρχεται απο Ελληνικη κλινική ( επειδή αυτο υπονοείς) καλο θα ηταν να μας πεις και το ονομα
Για να μη δημιουργούνται ΛΑΘΟΣ εντυπώσεις.
Θα ηταν ωραίο να ποστάρει κάποιος συνάδελφος σου μια αποτυχημένη τομή και να υπονοεί Ελληνα χειρουργό ?
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ναι πόσταρε μας όσα θέλεις για να σώσεις κοσμο, και μπράβο σου που εχεις τη τεχνική και τα επιδιορθώνεις, αλλα να μην αφήνεις υπονοούμενα και προσβάλεις ενα μέλος που βρίσκεται στο φορουμ χρονια οτι ξέρει απο ΠΑΡΑΘΥΡΑ!!.
Απο που και ως που?
Επίσης οσο καλός χειρουργός και να εισαι, το να αφήνεις με φωτογραφίες υπονοούμενα οτι το περιστατικό προέρχεται απο Ελληνικη κλινική ( επειδή αυτο υπονοείς) καλο θα ηταν να μας πεις και το ονομα
Για να μη δημιουργούνται ΛΑΘΟΣ εντυπώσεις.
Θα ηταν ωραίο να ποστάρει κάποιος συνάδελφος σου μια αποτυχημένη τομή και να υπονοεί Ελληνα χειρουργό ?


Καλή Κυριακή να έχετε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Το εξήγησα πιο πάνω.
Ειναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ και στρατηγική απόφαση μετά από εκτιμηση πολλών παραμέτρων.

Μην προσπαθούμε εσκεμμενα να το συγκρινουμε με την αυτοματοποιημένη πρακτική ΜΗ-ΙΑΤΡΩΝ που δουλευουν 8ωρο και πληρωνονται με μπόνους στο ...κεφάλι, δεν έχουν ονοματεπώνυμο και δεν νοιάζονται για το μέλλον του ασθενούς.
Ειναι θλιβερο και γελοίο, δεν νομίζετε?

Επίσης, απορώ γιατι μιλάτε για παραθυρα.
Εσείς ειδικά ΞΕΡΕΤΕ τι ειναι ΠΑΡΑΘΥΡΟ!
ΞΑΝΑΠΟΣΤΑΡΩ ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ παραθυρο (μιας και ΔΕΝ σχολιάστηκε από εσας, τους κυνηγούς των παραθύρων άλλων!) και αν θέλετε θα σας ποσταρω καμια δεκαρια ακομα για ...πρωινό Κυριακής από αυτα που έρχονται σε μενα για επιδιορθωση, σε απόγνωση.
Παραμένω διακριτικός και δεν βάζω ονόματα θύτη dear dimitris50423 ;)

Τον ίδιο λόγο που αναφέρατε εσείς μου είχε πει και ο κ Βεκρης. Ότι σε επόμενη μεταμόσχευση θέλει να υπάρχει παρθένα περιοχή και όχι δουλεμενη.
Όπως εσείς γράφετε ότι μπορεί να πάρετε σε κάποιες περιπτώσεις από τη μισή δοτρια έτσι έχουν και αυτοί τα δικά τους πρωτόκολλα.
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν είχε προσβλητικό χαρακτήρα η αναφορά .
Μη δώσεις απάντηση αλλά μη με χρεώνεις κακή συμπεριφορά .
Σου μιλάω στον ενικό όπως μιλάω σε όλους τους Ανθρώπους
 

vlafo

Well-Known Member
Ναι πόσταρε μας όσα θέλεις για να σώσεις κοσμο, και μπράβο σου που εχεις τη τεχνική και τα επιδιορθώνεις, αλλα να μην αφήνεις υπονοούμενα και προσβάλεις ενα μέλος που βρίσκεται στο φορουμ χρονια οτι ξέρει απο ΠΑΡΑΘΥΡΑ!!.
Απο που και ως που?
Επίσης οσο καλός χειρουργός και να εισαι, το να αφήνεις με φωτογραφίες υπονοούμενα οτι το περιστατικό προέρχεται απο Ελληνικη κλινική ( επειδή αυτο υπονοείς) καλο θα ηταν να μας πεις και το ονομα
Για να μη δημιουργούνται ΛΑΘΟΣ εντυπώσεις.
Θα ηταν ωραίο να ποστάρει κάποιος συνάδελφος σου μια αποτυχημένη τομή και να υπονοεί Ελληνα χειρουργό ?
Στον τομέα της μμ στην Ελλάδα όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και ο καθένας ξέρει τη δουλεία του άλλου.
Δηλαδή δεν πρέπει να αναφέρει τι γίνεται και να το αξιολογήσουμε εμείς ανάλογα;Θα θεωρηθέι προώθηση των δικών του συμφερόντων κι όχι προστασία δική μας;Ας μπούνε και άλλοι εδώ μέσα να αντιπαρατεθούνε να τελειώνουμε.Αλλιώς θα παίζει μόνος του.Δεν μπορώ να καταλάβω πως διαβάζονται ανάποδα τα μηνύματα.
 

vlafo

Well-Known Member
Και ποιός είπε ότι ο Αναστασάκης δεν θα έχει ανεπιτυχή αποτελέσματα;
Σίγουρα έχει και σίγουρα δεν θα τα δούμε αλλά το ότι εκτίθεται όπως με τη μονόπλευρη εξαγωγή και την τεκμηριώνει αναλυτικά εμένα με καλύπτει προσωρινά.
Αν αργότερα έχει και αυτός παράθυρο θα τον καταδικάσουμε.
Το θέμα δεν είναι μόνο το τι λες αλλά κυρίως το τι κάνεις.
Και το αποτέλεσμα είναι ο καθρέφτης και μόνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και ποιός είπε ότι ο Αναστασάκης δεν θα έχει ανεπιτυχή αποτελέσματα;
Σίγουρα έχει και σίγουρα δεν θα τα δούμε αλλά το ότι εκτίθεται όμως με τη μονόπλευρη εξαγωγή και την τεκμηριώνει αναλυτικά εμένα με καλύπτει προσωρινά.
Αν αργότερα έχει και αυτός παράθυρο θα τον καταδικάσουμε.
Το θέμα δεν είναι μόνο το τι λες αλλά κυρίως το τι κάνεις.
Και το αποτέλεσμα είναι ο καθρέφτης και μόνο.

Επιτέλους! Μια ψύχραιμη και επί της ουσίας απάντηση.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν είχε προσβλητικό χαρακτήρα η αναφορά .
Μη δώσεις απάντηση αλλά μη με χρεώνεις κακή συμπεριφορά .
Σου μιλάω στον ενικό όπως μιλάω σε όλους τους Ανθρώπους

κανενα προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το εξήγησα πιο πάνω.
Ειναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ και στρατηγική απόφαση μετά από εκτιμηση πολλών παραμέτρων.

Μην προσπαθούμε εσκεμμενα να το συγκρινουμε με την αυτοματοποιημένη πρακτική ΜΗ-ΙΑΤΡΩΝ

Δυστυχώς για να μπορέσεις να κρίνεις κάποιον πρέπει να μπορείς να καταλαβαίνεις σε έναν καλό βαθμό το αντικείμενο της συζήτησης και να μην είσαι προκατειλημμένος. Γιατί κάποιοι σκόπιμα δεν αντιλαμβάνονται την διαφοροποίηση και ακόμα πιό σημαντικό γιατί δεν σχολιάζουν την παραπάνω τοποθέτηση είτε συμφωνώντας είτε διαφωνώντας? Ωραίο το γενικό μπλα μπλα και το κουτσομπολιό αλλά να γίνει και συζήτηση ουσίας. Περιμένω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Θα ήταν αφελές εκ μέρους μου να του την "πέσω" απλά για να την "πέσω", πχ για την πύκνωση στο κέντρο της hairline στο τελευταίο περιστατικό, όταν είναι προφανές (και το ανέλυσα) ότι δεν ήταν σωστή επιλογή. Το ίδιο για την μονόπλευρη εξαγωγή όταν ο ίδιος μας είπε ότι είναι "ΕΞΑΙΡΕΣΗ". Άρα τι μένει (ως προς αυτά που έχουμε δει προς στιγμήν)? Τίποτα.
Φιλε CVIAL, μαλλον δεν προσεξες στο αντιστοιχο νημα την απαντηση που μου εδωσε ο κ. Αναστασακης.

Για να σας "εχθρεψω" ακομα περισσότερο, να σας εξομολογηθώ πως συχνα εξάγω από το ΜΙΑ πλευρα ΜΟΝΟ!!!
ΤΡΟΜΕΡΟ????????
Εχεί να δεις ....ασυμμετρια!
1500-2000 μοσχεύματα ΜΟΝΟ από τη μια πλευρα, μεχρι τη μέση της ινιακής περιοχής!

Οπως παρατηρεις, ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Η ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΩΝ.
Ο γιατρος ομολογει οτι ΣΥΧΝΑ προβαινει σε τετοια τακτικη.

Επομενως, θα ηθελα, εφοσον και ο ιδιος το επιθυμουσες, να τοποθετηθεις επ' αυτου του θεματος.

Προσωπικα επιμενω οτι ειναι ακατανοητη και λανθασμενη μια τετοια τακτικη που προκαλει ανομοιομορφια στη δοτρια.

Γιατι θα πρεπει, με το ζορι, ο πελατης να αναγκαστει να κανει και δευτερη μεταμοσχευση μελλοντικα, ωστε ο κ. Αναστασακης να παρει grafts και απο την αλλη πλευρα και να ομογενοποιηθει η δοτρια;





Κυριε Κωνσταντινε, μια αφελης ερωτηση...

Δεχομαι τη "δικαιολογια" περι δυσκολης εξαγωγης μοσχευματων... ομως επιμενω ...

Θα ηταν τοσο δυσκολο, αντι να επεκταθειτε 4 εκατοστα στα αριστερα πλαϊνα του πελατη, να επεκταθειτε 2 εκατοστα εκατερωθεν (δεξια και αριστερα); Δεν μπορω να το καταλαβω ... ο ιδιος βαθμος δυσκολιας υπαρχει.

Για να σας προκαταλαβω, κυριε Κωνσταντινε .... μην αρχισετε με τη "δικαιολογια" (που ο ιδιος αναφερατε) οτι δηθεν επροκειτο για λιγα μοσχευματα που δε θα διακρινονται καθολου.

Οπως ο ιδιος ομολογειτε, εξαγετε συχνα (ακομη και 2000 grafts) απο μια μονο πλευρα!!!!

Δε νομιζω να θεωρουμαστε τοσο αφελεις, ωστε να πιστεψουμε οτι 2000 grafts δε θα ειναι ορατα στα πολυ κοντα κουρεματα.

Ακομη και ο ιδιος ο Λορεντζο να ησασταν, ειναι φυσει αδυνατο σε πολυ κοντο κουρεμα να μη φαινεται η εξαγωγη των grafts.

Ο μονος τροπος να μη χτυπα ασχημα σε εμπειρα ματια μια μεταμοσχευση μαλλιων ειναι να γινεται ομοιομορφη εξαγωγη μοσχευματων απο ολο το πλατος και μηκος τηςδοτριας.

Κοινη, απλη λογικη.

Προσωπικα η λογικη μου υπαγορευει οτι ακολουθειτε αυτη την τακτικη για προσωπικο οφελος...ειτε για να εχετε παρθενα δοτρια μελλοντικα (ωστε να ειναι πιο ευκολο το εργο μιας δευτερης μεταμοσχευσης), ειτε για οικονομικους λογους (εξασφαλιζοντας "πελατες" που θα αναγκαστουν να ξαναερθουν, για να καλυψουν την ανομοιομορφια με δευτερη επεμβαση).

Οπως στο παρελθον εχω κατακεραυνωσει την DHI για την επαισχυντη πολιτικη που ακολουθει (βαζοντας καθε φορα το πολυ 1500 grafts, εκ των οποιων φυτρωνουν τα 1200) προσδοκωντας να εξασφαλιζει μελλοντικη πελατεια, ετσι και σε αυτο το σημειο νιωθω την αναγκη να αποδοκιμασω τη συγκεκριμενη εσφαλμενη, παντα κατα την ταπεινη μου αποψη, μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων.

Θα ημουν ευγνωμων, αν εσεις και ο φιλος CVIAL, απαντουσατε στις ενστασεις μου. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Το εξήγησα πιο πάνω.
Ειναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ και στρατηγική απόφαση μετά από εκτιμηση πολλών παραμέτρων.
Νομιζω, κυριε Κωνσταντινε, οτι ειστε ασυνεπης σε οσα γραφετε. Φασκετε και αντιφασκετε.

Παραπανω παρεθεσα την απαντηση σας (πριν λιγες μερες) στην παρατηρηση μου οτι η μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων ηταν δυσερμηνευτη και αδικαιολογητη.

Τοτε απαντησατε οτι ειναι μια συνηθισμενη τακτικη που ακολουθειτε (και μαλιστα με μονοπλευρη εξαγωγη ΠΟΛΛΩΝ μοσχευματων).

Τωρα γραφετε για "εξαιρεση".

Τελικα, τι απο τα δυο ισχυει;

Θα ηθελα μια διευκρινηση εκ μερους σας. Ευχαριστω πολυ!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε CVIAL, μαλλον δεν προσεξες στο αντιστοιχο νημα την απαντηση που μου εδωσε ο κ. Αναστασακης.



Οπως παρατηρεις, ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ Η ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΕΞΑΓΩΓΗ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΩΝ.
Ο γιατρος ομολογει οτι ΣΥΧΝΑ προβαινει σε τετοια τακτικη.

Επομενως, θα ηθελα, εφοσον και ο ιδιος το επιθυμουσες, να τοποθετηθεις επ' αυτου του θεματος.

Προσωπικα επιμενω οτι ειναι ακατανοητη και λανθασμενη μια τετοια τακτικη που προκαλει ανομοιομορφια στη δοτρια.

Γιατι θα πρεπει, με το ζορι, ο πελατης να αναγκαστει να κανει και δευτερη μεταμοσχευση μελλοντικα, ωστε ο κ. Αναστασακης να παρει grafts και απο την αλλη πλευρα και να ομογενοποιηθει η δοτρια;






Κυριε Κωνσταντινε, μια αφελης ερωτηση...

Δεχομαι τη "δικαιολογια" περι δυσκολης εξαγωγης μοσχευματων... ομως επιμενω ...

Θα ηταν τοσο δυσκολο, αντι να επεκταθειτε 4 εκατοστα στα αριστερα πλαϊνα του πελατη, να επεκταθειτε 2 εκατοστα εκατερωθεν (δεξια και αριστερα); Δεν μπορω να το καταλαβω ... ο ιδιος βαθμος δυσκολιας υπαρχει.

Για να σας προκαταλαβω, κυριε Κωνσταντινε .... μην αρχισετε με τη "δικαιολογια" (που ο ιδιος αναφερατε) οτι δηθεν επροκειτο για λιγα μοσχευματα που δε θα διακρινονται καθολου.

Οπως ο ιδιος ομολογειτε, εξαγετε συχνα (ακομη και 2000 grafts) απο μια μονο πλευρα!!!!

Δε νομιζω να θεωρουμαστε τοσο αφελεις, ωστε να πιστεψουμε οτι 2000 grafts δε θα ειναι ορατα στα πολυ κοντα κουρεματα.

Ακομη και ο ιδιος ο Λορεντζο να ησασταν, ειναι φυσει αδυνατο σε πολυ κοντο κουρεμα να μη φαινεται η εξαγωγη των grafts.

Ο μονος τροπος να μη χτυπα ασχημα σε εμπειρα ματια μια μεταμοσχευση μαλλιων ειναι να γινεται ομοιομορφη εξαγωγη μοσχευματων απο ολο το πλατος και μηκος τηςδοτριας.

Κοινη, απλη λογικη.

Προσωπικα η λογικη μου υπαγορευει οτι ακολουθειτε αυτη την τακτικη για προσωπικο οφελος...ειτε για να εχετε παρθενα δοτρια μελλοντικα (ωστε να ειναι πιο ευκολο το εργο μιας δευτερης μεταμοσχευσης), ειτε για οικονομικους λογους (εξασφαλιζοντας "πελατες" που θα αναγκαστουν να ξαναερθουν, για να καλυψουν την ανομοιομορφια με δευτερη επεμβαση).

Οπως στο παρελθον εχω κατακεραυνωσει την DHI για την επαισχυντη πολιτικη που ακολουθει (βαζοντας καθε φορα το πολυ 1500 grafts, εκ των οποιων φυτρωνουν τα 1200) προσδοκωντας να εξασφαλιζει μελλοντικη πελατεια, ετσι και σε αυτο το σημειο νιωθω την αναγκη να αποδοκιμασω τη συγκεκριμενη εσφαλμενη, παντα κατα την ταπεινη μου αποψη, μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων.

Θα ημουν ευγνωμων, αν εσεις και ο φιλος CVIAL, απαντουσατε στις ενστασεις μου. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Η θέση μου φίλε Tol είναι ξεκάθαρη. Προτιμώ εξαγωγή από το σύνολο της δότριας περιοχής όπως έχει οριοθετηθεί με ασφάλεια από τον γιατρό εκτός και αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι. Τελεία & παύλα. Στην προκειμένη περίπτωση η εξήγηση ήταν σαφής και την δέχτηκα. Αν υπάρξει άλλο παράδειγμα και άλλη εξήγηση θα τοποθετηθώ δεόντως.

Δεν συμφωνώ με την προτελευταία παραγραφό σου γιατί μου φαίνεται υπερβολική, ειδικά αυτό για τους "οικονομικούς λόγους".
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε @vlafo
Καλα κανει και αναφέρει κακούς συναδέλφους του για να προστατεύσει υποψήφιους προς μεταμοσχευση και Μπράβο, με τη παρένθεση οτι πρεπει και να τα αποδείξει ομως. Με περουκίνι και κομμώτριες παίρνει η μπάλα πολλούς και άδικα βάση αποτελεσμάτων .
Καλα κανει που μπορει και βελτιώνει περιστατικα που ειχαν την ατυχία να βρεθούν με μαδημενες δοτριες κλπ .και Μπράβο ξανά .
Βέβαια αυτα τα έλαβε ως ειρωνία και σαρκασμό, αλλα δεν ειναι δικό μου θεμα το πως σκέφτεται και ερμηνεύει το γραπτό λόγο ο καθένας. .
Παλαμάκια μονο στη QPR βαράω και αυτο σπάνια λογω βαθμολογικής θέσης.
Το θεμα ειναι οτι δεν αναφέρει όμως ονόματα και αυτο ειναι λάθος
Υπονοεί γενικά με φωτογραφίες που δε ξέρουμε καν ποια ειναι η προέλευση τους .
Που ειναι το μεγάλο deal?
 

tol

Well-Known Member
Δεν συμφωνώ με την προτελευταία παραγραφό σου γιατί μου φαίνεται υπερβολική, ειδικά αυτό για τους "οικονομικούς λόγους".
Φιλε CVIAL, φυσικα (και σκοπιμα) οι συγκεκριμενες σκεψεις μου ειχαν μια δοση υπερβολης.

Ομως το εκανα για εναν απλουστατο λογο...

Οπως καταλαβες απο τα παραπανω αντιφατικα post του κ. Αναστασακη, ο γιατρος δεν εχει δωσει ακομη μια επαρκη απαντηση/διευκρινιση για τη μονοπλευρη εξαγωγη μοσχευματων.
Οπως διαβασες, άλλα ισχυριζοταν προχθες, άλλα σημερα.

Τοτε ελεγε οτι ειναι συχνο το φαινομενο να εξαγει, ακομη και 2000 grafts, μονο απο τη μια πλευρα....σημερα οτι ειναι η εξαιρεση.

Νιωθω σαν να παιζει καποιος με τη νοημοσυνη μου...σαν να προσπαθει να βρει "δικαιολογιες", ξεχνωντας τι ειχε απαντησει σε προηγουμενα post.

Γι' αυτο το λογο και (αναμφισβητητα) ο τονος και το υφος των γραφομενων μου ειχαν μια δοση υπερβολης.
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε @vlafo
Καλα κανει και αναφέρει κακούς συναδέλφους του για να προστατεύσει υποψήφιους προς μεταμοσχευση και Μπράβο, με τη παρένθεση οτι πρεπει και να τα αποδείξει ομως. Με περουκίνι και κομμώτριες παίρνει η μπάλα πολλούς και άδικα βάση αποτελεσμάτων .
Καλα κανει που μπορει και βελτιώνει περιστατικα που ειχαν την ατυχία να βρεθούν με μαδημενες δοτριες κλπ .και Μπράβο ξανά .
Βέβαια αυτα τα έλαβε ως ειρωνία και σαρκασμό, αλλα δεν ειναι δικό μου θεμα το πως σκέφτεται και ερμηνεύει το γραπτό λόγο ο καθένας. .
Παλαμάκια μονο στη QPR βαράω και αυτο σπάνια λογω βαθμολογικής θέσης.
Το θεμα ειναι οτι δεν αναφέρει όμως ονόματα και αυτο ειναι λάθος
Υπονοεί γενικά με φωτογραφίες που δε ξέρουμε καν ποια ειναι η προέλευση τους .
Που ειναι το μεγάλο deal?
Φίλε. Georgie
Yπάρχει και κωδικας δεοντολογίας και είναι λεπτές οι ισορροπίες όπως καταλαβαίνεις γιατί είναι και γιατρός.
Φαντάζομαι στο ιατρείο του αμα πας θα είναι διαφορετική η συζήτηση πιο άμεση.
Δεν μπορεί να αναρτήσει λίστα επειδή εμεις θα το θέλαμε.Μακάρι.
Τώρα ο τρόπος σου για εμάς που σε ξέρουμε είναι οκ αλλά για αυτόν που του ειμαστε άγνωστοι είναι λογικό να το παίρνει στραβά.
Ο γραπτός λόγος είναι κάπως δύσκολο να περαστεί.
 
Μπλουζα