Σκέψεις για Μμ (συμβουλευτικο νημα) 34 Ετων Crown

Rikoset

New Member
Καλησπέρα σε όλους θα ηθελα να παρουσιασω το δικο μου προβλημα πιο αναλυτικα καθως εχω απευθυνθει ξανα στο παρελθον στο συγκεκριμενο φορουμ.
Κάτι το οποίο με βοήθησε στο να αποφυγω καποιες λανθασμένες λύσεις που καπιοι ακολουθουν απο άγνοια.
#34 ετων λοιπον με αραιωση σε crown με εξαπλωση μπροστα
Εχω χρησιμοποιηση μινοξιδιλη χωρις να εχω δει ουσιαστικη διαφορα και με την σκεψη οτι πρεπει να την χρησιμοποιεις εφ ορου ζωης αποφασισα να προχωρησω σε ΜΜ
Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στο θεμα μμ και ειναι οτι εχω μαθει απο εδω
Γι αυτο θα ηθελα βοηθεια στο θεμα μμ και επιλογης κλινικης
Παραθετω μερικες φωτο του προβλήματος μου
 

Συνημμένα

  • IMG_20210128_174357.jpg
    IMG_20210128_174357.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 151
  • IMG_20210128_174530.jpg
    IMG_20210128_174530.jpg
    3 MB · Προβολές: 146
  • IMG_20210128_174550.jpg
    IMG_20210128_174550.jpg
    3 MB · Προβολές: 122
  • IMG_20210128_174619.jpg
    IMG_20210128_174619.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 130
  • IMG_20210128_174817.jpg
    IMG_20210128_174817.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 127

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου,το προηγουμενο νημα σου ειναι ακομη ανοιχτο,θα μπορουσες να συνεχισεις εκει χωρις να ανοιξεις καινουριο.
Απο τον Απριλιο εχει υπαρξει καποια αλλαγη;Σου ειχαν προτεινει τα παιδια εκει ,εκανες τιποτα;Πασχεις απο διαχυτη αραιωση,οι επιλογες σου ειναι δυο:
Φιναστεριδη+μεταμοσχευση,μεταμοσχευση χωρις φιναστεριδη.
Εχεις ακομα ενα σημαντικο αριθμο τριχων στο κεφαλι και πρεπει να διασφαλισεις οτι θα τον διατηρησεις.Για αυτο το λογο,ξεκινας φιναστεριδη και μετα απο ενα χρονο φτιαχνεις και ενα πλανο για μεταμοσχευση.Επισης σε ολη την πισω περιοχη εχεις τριχες που "σβηνουν" σιγα σιγα,με φινα μπορει να τις "ξυπνησεις" και να δεις επανεκφυση τριχων και να αλλαξει τελειως η εικονα.
Τα περιστατικα διαχυτης αραιωσης παρουσιαζουν μια ιδιαιτεροτητα και ενα αυξημενο βαθμο δυσκολιας,ο οποιος με την χρηση φινας μειωνεται,που ειναι και το ζητουμενο.Δυστηχως δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

Αν δεν εισαι διατεθειμενος να ακολουθησεις αγωγη θα πρεπει να φτιαξεις ενα πλανο μεταμοσχευσεων διατηρωντας ομως χαμηλο τον πηχη των προσδοκιων σου.Οσο το πλανο σου περιλαμβανει την χρηση φινας και την επιλογη τοπ γιατρου τοσο υψηλοτερες προσδοκιες μπορεις να εχεις για ενα αξιολογο τελικο αποτελεσμα που να σε ικανοποιει.
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους θα ηθελα να παρουσιασω το δικο μου προβλημα πιο αναλυτικα καθως εχω απευθυνθει ξανα στο παρελθον στο συγκεκριμενο φορουμ.
Κάτι το οποίο με βοήθησε στο να αποφυγω καποιες λανθασμένες λύσεις που καπιοι ακολουθουν απο άγνοια.
#34 ετων λοιπον με αραιωση σε crown με εξαπλωση μπροστα
Εχω χρησιμοποιηση μινοξιδιλη χωρις να εχω δει ουσιαστικη διαφορα και με την σκεψη οτι πρεπει να την χρησιμοποιεις εφ ορου ζωης αποφασισα να προχωρησω σε ΜΜ
Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στο θεμα μμ και ειναι οτι εχω μαθει απο εδω
Γι αυτο θα ηθελα βοηθεια στο θεμα μμ και επιλογης κλινικης
Παραθετω μερικες φωτο του προβλήματος μου

Φιλε μου, ας ξεκινησω πρωτος με τις συμβουλες...(με προλαβε ο φιλος Nik, ενω εγραφα :D :p )

Εισαι δυσκολη περιπτωση. Παρα το γεγονος οτι υπαρχει εμφανης αραιωση στο κεφαλι σου (ειδικα στο crown), δεν υπαρχει καμια εντελως γυμνη απο τριχες περιοχη.

Παντου εχεις ακομη τριχες (πιθανως αρκετες απο αυτες φθινουσες).

Τι σημαινει αυτο;

Οτι δεν ειναι απλη υποθεση για σενα η μεταμοσχευση. Μπορει να πας για μαλλι και να φυγεις κουρεμενος. Φαντασου να κάνεις μια μεταμοσχευση και εξαιτιας του σοκ λος να χασεις τα δικα σου μαλλια.

Ουσιαστικα θα εχεις πετυχει "μια οπη εις το υδωρ"!

Ελλοχευει ο κινδυνος της απωλειας των υπαρχουσων τριχων, αν δε θωρακιστει η ληπτρια (αλλά και η δοτρια).

Επομενως, προσωπικη ταπεινη συμβουλη...

Αφου η χρηση μινοξιδιλης δεν ειχε τα επιθυμητα αποτελεσματα, οφειλεις να προχωρησεις σε πιο ουσιαστικες θεραπειες. Η χρηση φιναστεριδης θεωρω οτι ειναι μονοδρομος.

Να ξερεις οτι στο εξωτερικο οι σπουδαιοι γιατροι μεταμοσχευσεων δε θα σε δεχονταν ως πελατη, αν δεν ακολουθουσες αυτη τη θεραπεια.

Στο εσωτερικο...μαλλον το αντιθετο...εδω οι περισσοτεροι "κομπογιαννιτες" που κοιταζουν βραχυπροθεσμα με τη λογικη του "οσα αρπαξει ο ποπος μας", θα σε χωσουν ανερυθριαστα και χωρις τυψεις στο ιατρειο και..."οποιον παρει ο χαρος".

Συμπερασματικα, αν ημουν στη θεση σου ποτέ δε θα επαιρνα το ρισκο να κατεβω στο πεδιο της μαχης χωρις οπλα, "ξυπολητος στα αγκαθια". Θα φορουσα θωρακα και πανοπλια και υστερα θα ριχνομουν στη μαχη.

Μετα απο ενα χρονο χρησης φιναστεριδης και αναλογα με τα αποτελεσματα (και αφου εχεις μελετησει ολο αυτο το διαστημα το πλουσιο υλικο που υπαρχει σε παμπολλα νηματα στο forum), κανε δυο-τρια σοβαρα consultation με κλινικες που ο ιδιος θα εχεις προκρινει με τις πληροφοριες που θα εχεις συλλεξει και προχωρα αφοβα στην πρωτη σου μεταμοσχευση.

Ελπιζω να σε βοηθησα με τις καλοπροαιρετες προσωπικες/υποκειμενικες συμβουλες. Οι αποφασεις ειναι φυσικα δικες σου.

Φιλε μου, σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να παρεις τις καταλληλοτερες και το αποτελεσμα να σε δικαιωσει. Καλο βραδυ.
 

Rikoset

New Member
Ναι οντως υπηρχε νημα παλαιοτερο αλλα μετα απο ενα σχεδον χρονο ειπα να ανοιξω καινουριο.
Το καλο ειναι οτι δν προχωρησα σε βιαστικες λυσεις και ευχαριστω φιλε nik και tol για την ανταποκριση.
Τωρα εννοειτε οτι εφοσον δν πηγα σε βιαστηκες αποφασεις θα δοκιμασω και φινα οσο και να μν το ηθελα βλεπω οτι στην περιπτωση μου θα χρειαστει.
Οι συμβουλες στη χρηση φινας ειναι ευπροσδεκτες και θα το ψαξω οσο το δυνατον περισσοτερο.
 

vlafo

Well-Known Member
Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι σε περιπτώσεις τέτοιες η φιναστερίδη ενδεχομένως θα βελτιώσει αρκετά την εικόνα αλλά τη μμ δεν τη γλυτώνεις με τίποτα.Η τις μμ.
Πιο πολύ είναι για να δεις που πας με τη δότρια σου και μετά τα υπόλοιπα.
Θα μεγαλώσει τη διάμετρο της τρίχας, θα επιφέρει προς το καλύτερο μια βελτίωση,αλλά επειδή σου έφυγε και προχώρησε αρκετά η απώλεια των μαλλιών σου,δεν θα ανατρέψει το πλάνο σου να μπεις για μμ.
Αν ξεκινήσεις φίνα,τότε καλό είναι να περιμένεις 1 χρόνο να δεις που θα βρίσκεσαι τότε και παίρνεις τις ανάλογες αποφάσεις για το πότε θα μπεις χρονικά για μμ που είναι αναπόφευκτη.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Η δότρια μου φαίνεται αραιή, σαν να έχει παράθυρο τύπου Βεκρή. Και οι τρίχες πάνω στο κεφάλι σαν να είναι μεταμοσχευμένες, γερές αλλά αραιες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το μαλλί το έχεις βρεγμένο στην πανοραμική ?
Πιστεύω αν βγάλεις μια με στεγνό και ομοιόμορφο χτένισμα η εικόνα σου θα είναι πολύ καλύτερη.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους παραπάνω.
 

Rikoset

New Member
Το γνωριζω οτι τα σχολια ειναι καλοπροαιρετα αλλωστε εγω ζητησα βοηθεια καθε αποψη σεβαστη.
εχετε να προτεινετε καποιο link για fina και την χρηση της?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δες εδώ στο φόρουμ στην ενότητα εκπαιδευτικά βίντεο. Είσαι εύκολη περίπτωση απόφασης. Η φίνα για σένα είναι MUST. Χωρίς φίνα απλά θα πετάξεις χρήματα στις μμ και δεν θα πάρεις κάτι ουσιαστικό σε βάθος χρόνου. Όλες οι διάχυτες αραιώσεις (και με υποψία DUPA) μόνο με φίνα μπορούν να έχουν κάποια ελπίδα. Αλλιώς μείνε όπως είσαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η δοτριά σου πίσω φαίνεται αραιή, δες και ένα βιντεάκι του Lorenzo για DUPA/BUPA
 

Rikoset

New Member
Εχω στα χερια μου το propecia
Αλλα περιμενω να ερθει και η l arginine για συνδυασμο
Σκεφτομαι να φτιαξω και διατροφη για τον ιδανικο συνδυασμο
 
  • Like
Reactions: tol

manly_Man

Well-Known Member
Εχω στα χερια μου το propecia
φιλε μου δεν συμφέρει το propecia,καθώς προκειται για μια μακροχρονια θεραπεια η λήψη φιναστεριδης.... Παρε προσκαρ και κοψτο στα 4 ή 5, ή παρε φτιαχτες καψουλες φιναστερίδης 1mg κατα προτιμηση απο σπασμενο προσκαρ. Είναι η ίδια ουσία.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Εχω στα χερια μου το propecia
Αλλα περιμενω να ερθει και η l arginine για συνδυασμο
Σκεφτομαι να φτιαξω και διατροφη για τον ιδανικο συνδυασμο
φιλε μου δεν συμφέρει το propecia,καθώς προκειται για μια μακροχρονια θεραπεια η λήψη φιναστεριδης.... Παρε προσκαρ και κοψτο στα 4 ή 5, ή παρε φτιαχτες καψουλες φιναστερίδης 1mg κατα προτιμηση απο σπασμενο προσκαρ. Είναι η ίδια ουσία.

Φιλε Rikoset, συμφωνω απολυτα με τον manly. Δε βρισκω λογο να ξοδευεις 50αρικα το μηνα, ενω αναφερομαστε στην ιδια δραστικη ουσια.

Απλα...αφου αγορασες ηδη κουτι propecia, ξεκινα τον πρωτο μηνα με την απολυτα σταθερη δοση του 1 mg που περιεχει, ωστε να συνηθισει ομαλα ο οργανισμος σου τη σωστη δοση. Μετα το περας του μηνα, μπορεις καλλιστα να το γυρισεις σε κοψιμο proscar ή σε φτιαχτες καψουλες φιναστεριδης του 1 mg.
 

Greg83

Member
Χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα της φινας, απλα σου αναφερω οτι υπαρχουν εμπειριες μελων που ξεκινησαν με χαμηλοτερη δοση απο την συνιστωμενη του 1 mg, δηλαδη με καθημερινη ληψη 0,5 mg. Επισης, αν δεν κανω λαθος, ο Αναστασακης ειχε αναφερει καποια στιγμη οτι λαμβανει εδω και χρονια δοση 0,3-0,5mg ημερησιως.
Απο τη στιγμη που εχεις το propecia στα χερια σου, δες την προοπτικη να ξεκινησεις με μισο χαπι (ετσι θα σε βγαλει 2 μηνες) και στην συνεχεια να ανεβεις στο 1mg με το σαφως οικονομικοτερο proscar.
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Φιναστεριδη ένα χρόνο και εφόσων συνέλθει η δοτρια το ξαναβλεπεις.Το θέμα είναι ότι πόσα χρόνια θα σου κρατήσει η φιναστεριδη τα μεταμοσχευμενα που έσωσε πριν.Εισαι πολύ άτυχος αδερφέ.Οταν χτυπιέται η δοτρια δεν υπάρχει μόνιμη λύση.Μολις λαχανιασει η φίνα πας σε ντουντα....μια ζωή τέτοια κωλοφαρμακα....αξίζει???
 

giorgosv

Active Member
Με τη μινοξιδιλη προφανώς δεν είδες επανεκφυση αλλά μάλλον σε κράτησε σχεδόν σταθερό και περιόρισε την τριχόπτωση που θα είχες χωρίς αυτήν.
Κανε τα ένα πολύ κοντό όλα μήπως σου αρέσει έτσι και γλυτώσεις το να παίρνεις χάπια για μια ζωή. Αργότερα δοκίμασε το smp που έχει προχωρήσει και αυτό και δίνει ωραία εικόνα.
Αν είχες καλή δοτρια θα σου έλεγα πάλεψε το. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις για μεταμόσχευση. Θα φύγουν όλα τα πάνω πιστεύω.
 

Rikoset

New Member
Εχει παραγγειλει κανεις απο αυτα τα site?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-02-17-15-33-43-928_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-02-17-15-33-43-928_com.android.chrome.jpg
    310.8 KB · Προβολές: 67
  • Screenshot_2021-02-17-15-34-15-064_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-02-17-15-34-15-064_com.android.chrome.jpg
    284.8 KB · Προβολές: 58
Μπλουζα