Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Διάβασα στο internet ότι δεν χρειάζεται να είσαι στην κλίμακα norwood για να έχεις αα αλλά μπορεί να εμφανιστεί τριχόπτωση ξαφνικά σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού. Μάλλον και εγώ πρέπει να έχω αα λόγο ότι πέφτουν τα στο πάνω μέρος του κεφαλιού μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Και εγω ετσι νομιζω απλα παντα ρωταω για να μην πεφτω ψυχολογικα μονος μου!

weznem είπε:
georgehairs είπε:
Παιδια παιζει εποχικο shed αυτη την περιοδο ? Το λεω γιατι εχω αρχισει να χανω αρκετες τριχες αυτε τις μερες....

ανοιξη και φθινοπωρο υπαρχει εποχιακη τριχοπτωση..
 

herculesss

New Member
Παίδες χαίρετε.
Εδώ και ένα μηνά χρησιμοποιώ Minoxidil 5 % και έπαιρνα και χάπια με finasteride αλλά τα σταμάτησα λόγω των πιθανών παρενεργειών που ίσως μου προκαλέσουν. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως ξέρετε αν η Minoxidil προκαλεί ερεθισμό, γιατί νιώθω μερικές φόρες φαγούρα και πως μπορώ να αντιμετωπίσω τον ερεθισμό από τη Minoxidil.
 

weznem

Well-Known Member
an exeiς ερεθισμους το πιο ποθανο ειναι να οφείλεται στην προπυλενογλυκόλη που εχει ως οχημα απορρόφησης..
οποτε δυο επιλογες εχεις..
α)παιρνεις μινοξιδιλη με οχημα απορροφησς την γλυκερινη.. ειδάλλως παιρνει αφρο foam αλλα αυτο γινεται μον απο το διαδίκτυο.. που επισης εχει γλυκερινη μεσα..(νομιζω :) )
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
herculesss είπε:
Παίδες χαίρετε.
Εδώ και ένα μηνά χρησιμοποιώ Minoxidil 5 % και έπαιρνα και χάπια με finasteride αλλά τα σταμάτησα λόγω των πιθανών παρενεργειών που ίσως μου προκαλέσουν. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως ξέρετε αν η Minoxidil προκαλεί ερεθισμό, γιατί νιώθω μερικές φόρες φαγούρα και πως μπορώ να αντιμετωπίσω τον ερεθισμό από τη Minoxidil.

ότι είπε ο weznem ισχύει και επιπρόσθετα μπορείς να βάζεις και χυμό αλόης για καταπραϋντική δράση.
 

tropheus

Well-Known Member
herculesss είπε:
Παίδες χαίρετε.
Εδώ και ένα μηνά χρησιμοποιώ Minoxidil 5 % και έπαιρνα και χάπια με finasteride αλλά τα σταμάτησα λόγω των πιθανών παρενεργειών που ίσως μου προκαλέσουν...

Δηλαδή για να καταλάβω αγαπητέ herculesss, σταμάτησες τη φιναστερίδη ενώ δεν είχες παρενέργειες επειδή ίσως σου προκαλέσει παρενέργειες ;;;

Πληροφορικά πάντως να σου πω ότι πολεμούσες με πολυβόλο έναν εχθρό που έχει πυρηνικά και τώρα τον αντιμετωπίζεις με σφεντόνα ...
 

scott13

New Member
το θεμα ειναι ποσες χανονται στο λουσιμο! Εγω βρηκα σημερα αρκετες,αλλα μετα οταν χτενιζω το κεφαλι μου με το χερι η προσπαθω να τραβηξω τριχες αλλες φορες μου μενουν 1-2 αλλες τιποτα. κ μου κανει εντυπωση αυτο. Απο θεμα κληρονομικοτητας εχω κροταφους(πιστευω απο πατερα ο οποιος εχει κ αυτος αλλα δεν ξερω αν εχω παρει μονο απο αυτον) αλλα απο ενα σημειο κ μετα ειχα παρατηρησει τριχοπτωση εντονη. Επισης εχω αρκετη ξηροδερμια. Απλα για να μην χαλαω το τοπικ, δεν ξερω αν ας πουμε εγω χανω 80 τριχες μονο στο λουσιμο,τοτε νομιζω υπαρχει θεμα!
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8962.html
 

andrew1988

Member
να κανω μια (χαζη) ερωτηση?
πως μετραμε τις τριχες που χανουμε καθε μερα;

εννοω είναι αυτές που βλεπουμε στο λούσιμο συν στο μαξιλάρι?

μετά τις υπολοιπες που χανουμε πως τις μετραμε αφου δεν τις βλεπουμε?
 

Ntoon91

Member
Παιδιά χαζή ερώτηση, αλλά ψιλοφρίκαρα.
Τελευταία η τριχόπτωση μου έχει μειωθεί το
πολύ ορατές καμία 5-6 την ημέρα και αν.
Παλιότερα όταν έπαιζα μαζί τους χαμός,
εννοείται ποτέ δεν τα κακοποιούσα μέχρι πριν
λίγο καιρό.
Βολβούς στις τρίχες όταν έχανα δεν έβλεπα καθόλου,
πριν από λίγο δοκίμασα να τραβήξω κάποιες τρίχες με μέτρια δύναμη και μου έμειναν στα χέρια καμία δεκαρία και όλες είχαν. Φρίκαρα και πήγα να βουρτσίσω μπροστά απ τον νιπτήρα με δύναμη να δω τι παίζει.. Δε βγήκε όμως καμία άλλη.
Είναι καλό σημάδι όταν η τρίχα πέφτει με βολβό;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Beret78

Member
Eμενα αυτες που πεφτουν εχουν αυτο το μικρο μπιλακι στην ακρη αλλα ειναι και καποιες που εχουν ενα ασπρο σαν θυλακα κολλημενο για 1-2 χιλιοστα.Ειναι φυσιολογικο αυτό?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ο θύλακας δεν βγαίνει και να το θέλετε. Don't worry
 

kal

Member
Τον τελευταιο καιρο βλεπω σαν να εχει αυξηθει ο αριθμος των τριχων που πεφτουν καθημερινα,θα λεγα ειναι γυρω στις 50-60..Δεν καταλαβαινω ειναι εποχιακη ή κατι αλλο δν παει καλα..Παντως οι τριχες δεν ειναι αδυνατες θα λεγα ειναι κανονικες ισως καποιες πιο μακριες καποιες πιο κοντες..Εχει σημασια αυτο?
Φοβαμαι πως μετα απ αυτο το σεντ θα ρθουν και τα κενα και οι αδυνατισμενες τριχες..Σκ@τα γενικα..
 

kal

Member
Προσωπικα συνεχιζεται το σεντινγκ,δεν ξερω θα δοκιμασω για ω3 πρωι οπως λεει σε καποιο ποστ ο σοραλτενο..Παρατηρω και σαν καποια αραιωση στο κεντρο του κεφαλιου εκει π δεν ειχα θεμα..Βεβαια παραξενο μεσα σ ενα μηνα να εμφανιστουν κενα..Εσεις εχετε παρατηρησει κατι εποχιακο αυτο το καιρο..?
 
kal είπε:
Προσωπικα συνεχιζεται το σεντινγκ,δεν ξερω θα δοκιμασω για ω3 πρωι οπως λεει σε καποιο ποστ ο σοραλτενο..Παρατηρω και σαν καποια αραιωση στο κεντρο του κεφαλιου εκει π δεν ειχα θεμα..Βεβαια παραξενο μεσα σ ενα μηνα να εμφανιστουν κενα..Εσεις εχετε παρατηρησει κατι εποχιακο αυτο το καιρο..?

αν γνωρίζω καλά 50-60 τρίχες ημερησίως δεν είναι κακός αριθμός αν σκεφτείς ότι ο μέσος όρος είναι 100-150 τρίχες την ήμερα! επίσης τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες λογικό είναι να βλέπεις επιπλέον τριχόπτωση!

διορθώστε με αν κάνω λάθος!
 

kal

Member
Μωρε και γω χανω γυρω στις 60-80 που λενε πως ειναι φυσιολογικο..Αν και δν το πιστευω γιατι οπως κ πολλοι εδω μεσα οταν δεν ειχα αα μετα βιας εβλεπα τριχα στον νεροχυτη. Πραγματικα δν μ αρεσει το θεαμα..Δεν ξερω φοβαμαι μην εμφανιστουν και κενα που δεν θα κλεισουν μετα.Τελικα υπαρχει εποχιακη τριχοπτωση ή ειναι ολο αυτα μλκια κ απλα κανονικοτατο σεντινγκ??
 

armonistas

New Member
Καινούργιος κι εγώ στο φόρουμ και γράφτηκα για να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με βασανίζει σχετικά με την απώλεια τριχών. Έχω εδώ και 4 χρόνια περίπου που χάνω αρκετές τρίχες, όταν λούζομαι, όταν βάζω ζελέ μου μένουν πολλές στα χέρια και όταν δεν λουστώ για 3-4 μέρες πιάνω με το χέρι και βγάζω νεκρές τρίχες. Κάποια αραίωση δεν έχω παρατηρήσει, αν και ο κουρέας μου λέει ότι στην κορυφή του κεφαλιού βλέπει κάτι σαν αραίωση κάθε φορά που πηγαίνω. Προσπάθησα να ψάξω καλά το κεφάλι μου και μπορώ να πω ότι ίσως γενικά όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού μου είναι λιγότερα πυκνό από τα πλάγια, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το πω με σιγουριά (βλέπω λίγο πιο εύκολα το δέρμα όταν παραμερίζω τις τρίχες στην κορυφή παρά στα πλάγια). Μου συνεβει ξαφνικά πριν 4 χρόνια (ενώ πριν δεν έχανα τρίχα) όταν είχα μπει στο στρατό φαντάρος και από τότε που απολύθηκα συνεχίζω να το έχω. . Υπάρχει περίπτωση να κόλλησα κάτι από εκεί μέσα και να το έχω ακόμα ύστερα από τόσο καιρό? Επίσης να προσθέσω ότι έχω απίστευτα πολύ λιπαρό δέρμα στο κεφάλι, ακουμπάω τα δάχτυλα και βγαίνει λάδι. Γενικότερα τι μου προτείνετε για το προβλημα μου? Θελω να προλάβω καταστάσεις. να πάω σε δερματολόγο? μένω και επαρχία και δύσκολα να βρω κάποιον γιατρό ειδικό στην τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Να ρωτησω και εγω κατι αν και θα εχει ξανασυζητηθει. :p
Θεωρειται φυσιολογικο στο τριψιμο της επιφανειας του τριχωτου στο στεγνο να φευγουν τριχες με τεραστιο κομματακι βολβου;
χανω πολλα ετσι που ο βολβος βγαζει 2 τριχες. ειναι αγα αυτο;

Παντως αυτο που λενε χανονται ημερησιως 100 τριχες σε κεφαλια χωρις προβλημα πιστευω ειναι λαθος.
Οταν ημουν πιο μικρος χωρις προβλημα ουτε 10 δεν εχανα σε λουσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα