Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

weznem

Well-Known Member
τις κατσαρωνει λιγο τις τριχες αλλα καλυτερα κατσαρα= περισσοτερος ογκος στο μαλλι..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
τι εννοεις?η μινοξιδιλη εχει αυτην την ιδιοτητα να κατσαρωνει τις τριχες ..
 

Serifis

Active Member
Απλά είχα μία φοβία, ότι ίσως οι τρίχες δεν κατσαρώνουν μόνο από την mino αλλά ίσως είναι και σημάδι ότι οι τρίχες αυτές επηρεάζονται προορίζονται να πέσουν από αα( γιατί έχω σε κάποια σημεία κατσαρές τρίχες όπου δεν εφαρμόζω mino). Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, απλά ήθελα να το σιγουρέψω.
 

al_gi

Member
Serifis είπε:
Απλά είχα μία φοβία, ότι ίσως οι τρίχες δεν κατσαρώνουν μόνο από την mino αλλά ίσως είναι και σημάδι ότι οι τρίχες αυτές επηρεάζονται προορίζονται να πέσουν από αα( γιατί έχω σε κάποια σημεία κατσαρές τρίχες όπου δεν εφαρμόζω mino). Δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, απλά ήθελα να το σιγουρέψω.

και εμενα τις κατσαρωνει. και πιστευα το ιδιο! πως ειναι τοσο λεπτες και αδυναμες που κατσαρωνουν απο την αα
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά στους περισσότερους συμβαίνει αυτό με την Μινοξιδίλη, ανεξάρτητα την περιοχή που θα πέσει, ακόμα και σε σημεία χωρίς α/α, έχει αυτό το θεματάκι να σγουραίνει την τρίχα.
 

weznem

Well-Known Member
εχω χρονια κατσαρες τριχε λογω μινο απο τις λιγε παρενεργειες που ειναι ευπροσδεκτες..
 

kаl

New Member
εγω παντως πιστευω οτι η αα ,αλλαζει την υφη των τριχων..τις κανει πιο ξερες πιο κατσαρες σαν αχυρα ενα πραγμα και αυτο νομιζω ειναι κ ενα σημαδι για το τι επεται..
 

weznem

Well-Known Member
το αντιθετο οταν εχεις α/α παρατηρεις οτι και κατσαρομαλιδες εκει που εχουν αρραιωση και α/α οι τριχες ειναι πιο ισες πιο αδυνατες πιο λεπτες..
 

kаl

New Member
τι να σου πω ρε φιλε εγω το θυμαμαι πιο ισιο πιο κυματιστο,τωρα μονο μετα το λουσιμο ειναι ετσι,την επομενη μερα κατσαρωνει,χανει λαμψη και γενικα ειναι αισχρο...
 
Εδώ και δύο μήνες έχω πολύ έντονη τριχόπτωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού και οι τρίχες που πέφτουν είναι χοντρές. Σε μήκος είναι και μεγάλες και μικρές και στην άκρη είναι άσπρες. Έχω αρκετά χρόνια ΣΔ. Αυτές οι τρίχες είναι από την ΣΔ ή από αα; Επίσης έχω παρατήρησή και μία μικρή αραίωση σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

τωρα αρχιζει η λεγομενη εποχικη τριχοπτωση και κατα κανονα το καλοκαιρι χανουμε περισσοτερες τριχες απο οτι το χειμωνα. Ανοιξε ενα thread και βαλε φωτογραφιες να δουνε και τα αλλα παιδια να σου πουν γνωμες. Παντως ο αριθμος τριχων αλλαζει απο ατομο σε ατομο.
 
Πρώτων ποτέ δεν είχα πρόβλημα με εποχιακή τριχόπτωση δηλαδή έχανα πάντα τον ίδιο μικρό αριθμό τριχών. Δευτέρων δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία γιατί τα μαλλιά μου είναι ακόμα πυκνά και θα νομίζεται ότι σας κοροϊδεύω. Πάντως δεν ανήκω σε καμία κλίμακα norwood.
 

Gio

New Member
tonymontana7 είπε:
Πρώτων ποτέ δεν είχα πρόβλημα με εποχιακή τριχόπτωση δηλαδή έχανα πάντα τον ίδιο μικρό αριθμό τριχών. Δευτέρων δεν μπορώ να βάλω φωτογραφία γιατί τα μαλλιά μου είναι ακόμα πυκνά και θα νομίζεται ότι σας κοροϊδεύω. Πάντως δεν ανήκω σε καμία κλίμακα norwood.

Xμ.. και εγώ θα έκλεινα προς εποχική τριχόπτωση αλλά αν λες οτι δεν είχες ποτέ στο παρελθόν τότε μόνο μια λογική εξήγηση υπάρχει. Άλλαξες μήπως πρόσφατα σαμπουάν; Πολλές φορές παρατηρείτε μια ελαφρά αύξηση της τριχόπτωσης όταν αλλάζουμε σαμπουάν μαλλιών ειδικά αν το χρησιμοποιούμε πολυ καιρό. Αν τώρα δεν συμβαίνει αυτό σε σένα.. ε τότε πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα και να είναι απλά η ιδέα σου..
 
Είναι απαραίτητο να ανήκει κάποιος σε κάποια κλίμακα norwood για να έχει αα. Εάν κάνω ένα τριχοριζόγραμμα θα καταλάβω αν έχω αα;
 

pazuzu

New Member
Για την ΣΔ μπορείς να πάρεις ένα σαμπουάν κετοκοναζόλης και να το χρησιμοποιείς 2 φορές την εβδομάδα μέχρι να σου τελειώσει. Θα σε βοηθήσει αρκετά.
 
Υπαρχή περίπτωση να το έπαθα από το stieprox; Το έχω σταματήσει δω και δύο μήνες, ελπίζω τα αποτελέσματά του να είναι αναστρέψιμα. Η δερματολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

weznem

Well-Known Member
tonymontana7 είπε:
Υπαρχή περίπτωση να το έπαθα από το stieprox; Το έχω σταματήσει δω και δύο μήνες, ελπίζω τα αποτελέσματά του να είναι αναστρέψιμα. Η δερματολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

yparxei..σε καποιους α;νθρωπους φερνει κατηφορα η κετοκοναζολη..και θελει ψαξιμο για να εισαι σιγουρος οτι φταιει αυτη.. η απλα δεν το χρησιμοποιεις συχνα πλεον..οπως κανω εγω...φαγουρες παντως εμενα το φουγκοραλ μου εκανε οταν το εβαζα 2φορες την βδομαδα τωρα για την τριχοπτωση δεν ειμαι σιγουρος τελικα οτι μου την επιδείνωνε..
 
Μπλουζα