Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Άκης

Administrator
Δεν χάνουν τρίχες μόνο όσοι έχουν τριχόπτωση.
Είναι φυσιολογική διαδικασία.
Κατά μέσο όρο χάνουμε 100 με 150 τρίχες ημερησίως, ευτυχώς οι περισσότερες από αυτές ξαναβγαίνουν επειδή ο τριχοθύλακας τους παραμένει υγιής και ανέπαφος.
Τώρα εάν έχει κανείς τριχόπτωση, θα είναι και μικρότερος ο αριθμός αυτών που ξαναβγαίνουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

αυτη η θεωρια με τις 100 τριχες παντα μου προκαλουσε σκεψεις.

τι εννοω.

ενα υγειες κεφαλι χανει 100 τριχες τημ ημερα. δλδ αν εχει πχ 50.000 τριχες χανει τις 100. εαν ομως ενας με τριχοπτωση χανει 100 αυτο δεν ειναι καλο.

γιατι αυτος που δεν εχει τριχοπτωση χανει 100 και παλι εχει 50.000 τριχες. ενω αυτος που καραφλιαζει αν φτασει σε σημειο να χανει 100 και εχει μεινει με 20.000 τριχες τοτε το ποσοστο σχετικα με ποσες εχει ανα ποσες χανει τοτε σημαινει πως ολο παει προς το μειον.

αρα αμα εχεις 20.000 τριχες και χανεις 20 ειναι σαν να εχεις 100.000 τριχες και να χανεις 100, αν ομως εχεις 20.000 τριχες και χανεις 100 θα φτασεις να εχεις 7000 τριχες και να χανεις παλι 100. δλδ στο τελος δεν θα μεινει τπτ :p
 

Άκης

Administrator
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Σωστή η σκέψη σου.
Πιστεύω επιστημονικά το αναφέρουν ότι ο οργανισμός μας πιθανών να χάνει 100 τρίχες την ημέρα από μόνος του, δηλαδή να μην υπάρχει πρόβλημα.
Σε έναν με τριχόπτωση, με αυξημένη την DHT δηλαδή όπου θα μπλοκάρεται η ρίζα, δύο πρέπει να συμβαίνουν
ή χάνει 100 την ημέρα και φυτρώνουν οι 60 πχ, ή ξεπερνά τον συγκεκριμένο αριθμό και χάνει 200 την ημέρα και φυτρώνουν οι 60.

Όπως και να το δείς, άσχημο είναι.
Για να μην αναφέρω σε αυτούς που ο οργανισμός βλέπει τις ρίζες σαν ξένα σώματα και τις επιτήθετε...
 

primax

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Πόσο καιρό μένει ζωντανός ο θύλακας της τρίχας που έχει πέσει, ώστε να υπάρχει η πιθανότητα με την κατάλληλη θεραπεία να επανεκφυθεί ?
 

veg

Active Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

να προσθεσω οτι σημασια εχει και ποσες τριχες αντικαθιστωνται , μπορει καποιος να χανει και πανω απο τα ορια αλλα να τις αντικαθιστα πληρως . Επισης οταν βλεπετε χοντρες , υγιεεις τριχες σε κανονικο αριθμο να πεφτουν, αυτες αντικαθιστωνται σιγουρα .Γιατι ? γιατι δεν εχουν υποστει miniaturization αρα εχουν ακομα κυκλους ζωης . η τριχα αδυνατιζει σταδιακα και πεφτει , και οχι με την μια , δηλαδη μια τριχα που πεφτει , αρχιζει καθε φορα που πεφτει ,την επομενη να αντικαθισταται με μια πιο λεπτη και αδυναμη και ο κυκλος συνεχιζεται μεχρι να γινει αορατη .... Μιλαω για την τριχωπτωση ανδρογενητικου τυπου και οχι απο αλλες αιτιες βεβαια οπως π.χ. ακτινοβολιες κτλ














...
 

alexXXX

Active Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

veg είπε:
παιδια εγω κανω θεραπεια με ριγκειν και ρεβινογκεν εδω και τεσσερεις μηνες αν και το μαλλι το βλεπω σε καλυτερη κατασταση εχουν χοντρινει πολυ οι τριχες με αποτελεσμα να φαινεται πιο πυκνο η τριχοπτωση συνεχιζεται.αν τριψω με τα χερια το κεφαλι μερικες φορες βλεπω στον νυπτηρα πολλες τριχ 20-40 οι οποιες οι πιο πολλες ειναι υγειεστατες και πολυ χοντρες.δεν ξερω αν οφειτεται σε εποχικη τριχοπτωση αλλα θελω να κανω κατι να την περιορισω.δεν νομιζω πως καποιος ο οποιος δεν υποφερει πολυ απο τριχοπτωση χανει τοσα μαλλια!












...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

το θεμα δεν ειναι παιδες ποσες χανουμε
αλλα
ποσες απο αυτες που πεσαν εχουν θυλακες σε καλη κατασταση ωστε να ξανα βγουν οι τριχες

για αυτο και η τριχοπτωση προχωραει σταδιακα
για αυτο και δεν χανουμε τα μαλλια μας σε ενα βραδυ στην ΑΑ
 

cmos516

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Eγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,καθε φορα που βαζω ζελε στα μαλλια μου ακομη και μετα το μπανιο (που πεφτουν αρκετες λογικα εκει,απλα δεν τις βλεπουμε),παντα στα δαχτυλα μου μενουν καποιες τριχες (καμια 10-15αρια).
Ας υποθεσουμε οτι αυτες οι τριχες ειναι μεσα στις 50-100 που χανονται φυσιολογικα ημερησιως.
Αυτο το βιολι γινετε επι καθημερινης βασεως,αλλα δεν βλεπω το τριχωτο να αραιωνει,δηλαδη βλεπω τριχες απο δω και απο κει αλλα τα μαλλια μου στη θεση τους!!!
Και εδω μου δημιουργητε το ερωτημα,ολες αυτες οι τριχες που πεφτουν-ο θυλακας τι κανει?ΑΜΕΣΩΣ βγαζει μια αλλη μεγαλη και δεν φαινετε αραιωση???
 

geofish

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Κατ αρχήν να το πούμε για πολλοστή φορά. Δεν έχει σημασία πόσες τρίχες χάνονται αλλά πόσες από αυτές θα ξαναβγούν. Έχω ξάδελφο έχανε μέχρι και 200 τρίχες την ημέρα. Τον είχα φιλοξενήσει κάποτε και έβλεπα το πρωί μόνο στο μαξιλάρι του πάνω από 50 τρίχες που αν το έβλεπα εγώ στο δικό μου θα πάθαινα σοκ, αυτός λοιπόν δεν έκανε και δεν έχει καθόλου φαλάκρα ούτε καν αραίωση.
Όσο αφορά το δεύτερο ο θύλακας αν δεν έχει πρόβλημα με την DHT αμέσως την αντικαταστεί με καινούργια τρίχα.
Και το τελευταίο για να φανεί η αραίωση θα πρέπει να έχεις χάσει περίπου το 50 % της πυκνότητας σου σε μαλλιά σε μια συγκεκριμένη επιφάνεια δέρματος.
 

aggelos

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

ρε παιδια εγω δεν πιστευω οτι καποιος που δεν εχει προβλημα χανει 100 τριχες, για να μην πω τις μισες. Πχ φιλοι μου που δεν εχουν προβλημα μου λενε οτι στο μπανιο πχ οταν τριβουν το κεφαλι τους αντε να δουν 1-2 τριχες. Οποτε δεν ειναι φυσιολογικο σε καμια περιπτωση. Πχ ολες οι τριχες σε καποιον που δεν εχει προβλημα ειναι οπως αυτες στο πισω μερος του κεφαλιου, που αν το τριψεις ζητημα ειναι να βγει 1 τριχα. Θελει χρονο παντως να φανει αραιωση, εγω γυρω στα 3 χρονια εχω αυξημενη τριχοπτωση και τωρα αρχιζει να φαινεται...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

aggelos είπε:
ρε παιδια εγω δεν πιστευω οτι καποιος που δεν εχει προβλημα χανει 100 τριχες, για να μην πω τις μισες. Πχ φιλοι μου που δεν εχουν προβλημα μου λενε οτι στο μπανιο πχ οταν τριβουν το κεφαλι τους αντε να δουν 1-2 τριχες. Οποτε δεν ειναι φυσιολογικο σε καμια περιπτωση. Πχ ολες οι τριχες σε καποιον που δεν εχει προβλημα ειναι οπως αυτες στο πισω μερος του κεφαλιου, που αν το τριψεις ζητημα ειναι να βγει 1 τριχα. Θελει χρονο παντως να φανει αραιωση, εγω γυρω στα 3 χρονια εχω αυξημενη τριχοπτωση και τωρα αρχιζει να φαινεται...

όχι φίλε μου, είναι πάρα πολύ φυσιολογικό να χάνεις μέχρι 100, ίσως και παραπάνω τρίχες κάθε μέρα. Δεν έχω δει σπίτι που το πάτωμα να μην είναι γεμάτο τρίχα. Ειδικά σε γυναικείο. Κάτι πολύ σημαντικό για εμάς που είμαστε σε θεραπείες για τριχόπτωση και πρέπει να γίνει κατανοητό είναι δύο πολύ σημαντικοί παράγοντες. Για να δεις κάπου πυκνά τα μαλλιά σου πρέπει 1ον να βελτιωθεί σιγά σιγά ο χρόνος της αναγενής φάσης της τρίχας και 2ον να "παχύνει" η τρίχα στην περιοχή αυτή για να έχεις κάλυψη. Αν δεις από κοντά διάφορα κεφάλια χωρίς πρόβλημα, αλλά εκ γεννητής έχουν λεπτή τρίχα παρατηρείς πως είναι σα να έχουν πρόβλημα.


Ααααα, ρε συ Άγγελε, το avatar σου, πες μου ότι αυτό ΔΕΝ είναι το χέρι σου και αυτές τρίχες του κεφαλιού σου :chinscratch 8)
 

azyx

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Ενα μηνα αφου ξεκίνησα μπιγκ3 πανω απο 200 τριχες τη μερα... Τωρα ποια μετα απο 3 μηνες ειναι σαφώς ποιο λιγες αυτες που πεφτουν! Αλλα παλι δεν θα ελεγα λιγοτερες απο 50-100... Ευτυχώς βλεπω να βγαίνουν αλλες νεες στην θεση τους και συνεχιζω!
Το θεμα ειναι επίσης τι ειδους τριχες σου πεφτουν... Αλλο ειναι να σου πέφτουν κανονικές χοντρες μεγαλες τριχες με μικρο ασπρο μπιλακι στην ακρη και αλλο τριχουλες χνουδι!

bathroom.jpg

Αυτες στην φοτο ειναι λιγες σχετικα με αλλες φορες!
 

seeker

Verified MM member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Εγω θυμαμαι πριν ξεκινησω big 3 να χανω 120-130 τριχες τη μερα, και τωρα με 2 μηνες εντος θεραπειας, να εχουν πεσει στις 20-30 το πολυ. Οπως καταλαβαινετε ηδη βλεπω διαφορα στη πυκνοτητα, και σε 6 μηνες η διαφορα θα ειναι ακομα μεγαλυτερη...
 
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

azyx είπε:
Ενα μηνα αφου ξεκίνησα μπιγκ3 πανω απο 200 τριχες τη μερα... Τωρα ποια μετα απο 3 μηνες ειναι σαφώς ποιο λιγες αυτες που πεφτουν! Αλλα παλι δεν θα ελεγα λιγοτερες απο 50-100... Ευτυχώς βλεπω να βγαίνουν αλλες νεες στην θεση τους και συνεχιζω!
Το θεμα ειναι επίσης τι ειδους τριχες σου πεφτουν... Αλλο ειναι να σου πέφτουν κανονικές χοντρες μεγαλες τριχες με μικρο ασπρο μπιλακι στην ακρη και αλλο τριχουλες χνουδι!
τι ειναι χειροτερο?τριχες χνουδι?η τριχες με μικρο ασπρο μπαλακι στην ακρη??? τι διαφορα εχει?
 

aggelos

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

lalakos είπε:
[quote author=aggelos link=topic=26.msg19619#msg19619 date=1256738385]



Ααααα, ρε συ Άγγελε, το avatar σου, πες μου ότι αυτό ΔΕΝ είναι το χέρι σου και αυτές τρίχες του κεφαλιού σου :chinscratch 8)

Χαχα οχι ενταξει ειναι μια τυχαια photo απο το google...Αλλα δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα! :( Οταν λουζομαι τα χερια μου πρεπει να γεμιζουν με το 1/10 απ οτι βλεπεις εκει :p
 

aggelos

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

seeker είπε:
Εγω θυμαμαι πριν ξεκινησω big 3 να χανω 120-130 τριχες τη μερα, και τωρα με 2 μηνες εντος θεραπειας, να εχουν πεσει στις 20-30 το πολυ.

Παντως ρε παιδες δεν πιστευω οτι πανω απο 20-30 ειναι φυσιολογικο. Ο φιλος ο seeker πρεπει να εχει φτασει σε νορμαλ επιπεδα. Και μονο να σκεφτει κανεις οτι στο πισω μερος του κεφαλιου δε φευγει σχεδον τιποτα...Εγω πχ αν χαιδεψω το πανω μερος με βρεγμενο χερι κολλανε καμια 10ρια με τη μια...Μου φαινεται θα μειωθει η τριχοπτωση μονο οταν δεν εχει μεινει τιποτα πια για να πεσει :chinscratch
 

lalakos

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

georgehairs είπε:
[quote author=azyx link=topic=26.msg19633#msg19633 date=1256756574]
Ενα μηνα αφου ξεκίνησα μπιγκ3 πανω απο 200 τριχες τη μερα... Τωρα ποια μετα απο 3 μηνες ειναι σαφώς ποιο λιγες αυτες που πεφτουν! Αλλα παλι δεν θα ελεγα λιγοτερες απο 50-100... Ευτυχώς βλεπω να βγαίνουν αλλες νεες στην θεση τους και συνεχιζω!
Το θεμα ειναι επίσης τι ειδους τριχες σου πεφτουν... Αλλο ειναι να σου πέφτουν κανονικές χοντρες μεγαλες τριχες με μικρο ασπρο μπιλακι στην ακρη και αλλο τριχουλες χνουδι!
τι ειναι χειροτερο?τριχες χνουδι?η τριχες με μικρο ασπρο μπαλακι στην ακρη??? τι διαφορα εχει?
[/quote]

κοίτα ό,τι και να χάνεις κακό είναι... πλάκα κάνω :p :D. Λοιπόν πέρα από την πλάκα, στην αρχή μιας θεραπείας αν χάνεις μόνο χοντρές τρίχες "με το άσπρο μπαλάκι στην άκρη", είναι κατά κάποιο τρόπο καλύτερο, διότι αυτές οι τρίχες είναι υγειέστατες και θα ξαναβγούν κανονικά και με το νόμο. Το χνούδι όμως που βγάζεις με τις θεραπείες αν το χάνεις σημαίνει πως ναι μεν η θεραπεία δουλεύει, αλλά το πρόβλημα του miniaturization θέλει παραπάνω πόλεμο, u know what I mean. Τέσπα, το σίγουρο είναι πως το χνούδι αυτό στην αρχή έχει πολύ μικρό χρόνο αναγενής φάση οπότε και θα πέσει σχετικά σύντομα για να βγει μια καινούργια και πιο χονδρή τρίχα. Από κύκλο σε κύκλο η τρίχα θα γίνετε όλο και πιο "κανονική", αν φυσικά πάνε όλα καλά με τις θεραπείες και φυσικά δεν την παραμελείς.
 

heyya

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

lalakos είπε:
[quote author=georgehairs link=topic=26.msg19641#msg19641 date=1256771437]
[quote author=azyx link=topic=26.msg19633#msg19633 date=1256756574]
Ενα μηνα αφου ξεκίνησα μπιγκ3 πανω απο 200 τριχες τη μερα... Τωρα ποια μετα απο 3 μηνες ειναι σαφώς ποιο λιγες αυτες που πεφτουν! Αλλα παλι δεν θα ελεγα λιγοτερες απο 50-100... Ευτυχώς βλεπω να βγαίνουν αλλες νεες στην θεση τους και συνεχιζω!
Το θεμα ειναι επίσης τι ειδους τριχες σου πεφτουν... Αλλο ειναι να σου πέφτουν κανονικές χοντρες μεγαλες τριχες με μικρο ασπρο μπιλακι στην ακρη και αλλο τριχουλες χνουδι!
τι ειναι χειροτερο?τριχες χνουδι?η τριχες με μικρο ασπρο μπαλακι στην ακρη??? τι διαφορα εχει?
[/quote]

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, στην αρχή μιας θεραπείας αν χάνεις μόνο χοντρές τρίχες "με το άσπρο μπαλάκι στην άκρη", είναι κατά κάποιο τρόπο καλύτερο, διότι αυτές οι τρίχες είναι υγειέστατες και θα ξαναβγούν κανονικά και με το νόμο.
[/quote]

Τι εννοείς στην αρχή μιας θεραπείας; δηλαδή χωρίς θεραπεία ή καιρό μετά το ξεκίνημα μιας θεραπείας τι μπορεί να σημαίνει;;
 

azyx

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Στην αρχη της θεραπειας με φινα ο οργανισμος παθαίνει ορμονικό σοκ και πολλές τριχες μπαίνουν se telogen phase η κατασταση αυτη χαρακτιριζετε σαν Telogen Effluvium περισσοτερα εδω http://emedicine.medscape.com/article/1071566-overview η στο GOOGLE
Telogen Effluvium επίσης παθαίνουμε αν μας παρατήσει καμια π0¥τανα γκόμενα και ειμαστε στεναχωρημένοι και μας πεφτουν τριχουλες με ασπρο μπιλακι οι οποιες θα ξαναβγούν μετα απο μερικούς μήνες... Εκτος και αν δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε την γκόμενα... καμιά αλλη δεν μας καθετε... ο μπαμπης στην οικοδομη τα εχει με τον γιωργο... δεν αχουμε πολλα λεφτα η ειμαστε τσιγκούνηδες και δεν θελουμε να πληρώσουμε για κατι που ειναι τζαμπα αφου ακομα και τωρα πιστεύουμε πως σε καθε εναν αντιστοιχουν 3 -4 γυναικες αλλα στον πληθυσμό της ελλαδας το 80 ειναι χοντρες και απο το 20 που μενει οι μισες ειναι ασχημες αλλες εχουν εντονη τριχοφυΐα και μουστάκι και τις ζηλευουμε αλλες ειναι πιασμενες και και και εχουμε μείνει παρεα με τον μητσο μας και ειμαστε down...συνεχίζουμε να την σκεφτόμαστε συνέχεια δεν κοιμόμαστε το βράδυ... ακούμε Καρρα και Γονιδη πίνουμε τζονιε και καπνιζουμε μαλμπουρο και τριχες συνεχιζουν να πεφτουν :)
Να και ενα ωραιο βιντεακι
Sudden Hair Loss Telogen Effluvium
και αλλο ενα απο Γονιδη :grinning-smiley για αυτους που ειναι καψουρα!!!
Σταμάτης Γονίδης - Έχω πετάξει μαζί σου
 
Μπλουζα