Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παντως αυτο που λενε χανονται ημερησιως 100 τριχες σε κεφαλια χωρις προβλημα πιστευω ειναι λαθος.
Οταν ημουν πιο μικρος χωρις προβλημα ουτε 10 δεν εχανα σε λουσιμο.
εννοειται οτι ειναι λαθος....τριχοπτωση σημαινει ΑΑ.
και εγω οσο δεν ειχα τριχοπτωση δεν αραιωνα,οταν αρχισα να εχω αδειαζα κιολας.
2 ατομα ξερω στην ζωη μου που δεν εχουν χασει τριχα στα 37 τους και ειναι με μαλλι μεχρι τα φρυδια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Εγω δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα λαθος
και πιτσιρικας που ημουν 70-80 τριχες τις εχανα για πλακα.
Κ κατι καλοκαιρια ειδικα γινοταν πανικος στις τριχες.Μιλαμε για 13-14 χρονων.10 χροννια πριν δω τα σημαδια της ΑΑ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγω δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα λαθος
και πιτσιρικας που ημουν 70-80 τριχες τις εχανα για πλακα.
Κ κατι καλοκαιρια ειδικα γινοταν πανικος στις τριχες.Μιλαμε για 13-14 χρονων.10 χροννια πριν δω τα σημαδια της ΑΑ.
το ρεζουμε ειναι οτι αραιωσες τελικα:rolleyes:.
ειναι ποιο βαθια η αιτια της τριχοπτωσης απο το επιφανειακο"ειναι φυσιολογικο να χανουμε 100 τριχες"
φυσιολογικο επισης ειναι να γινουμε nw3 στα 30 και nw 4 στα 40.
τριχοπτωση σημαινει οτι οι θυλακες ειναι επηρεπεις στην DHT
 

naruto

Well-Known Member
το ρεζουμε ειναι οτι αραιωσες τελικα:rolleyes:.
ειναι ποιο βαθια η αιτια της τριχοπτωσης απο το επιφανειακο"ειναι φυσιολογικο να χανουμε 100 τριχες"
φυσιολογικο επισης ειναι να γινουμε nw3 στα 30 και nw 4 στα 40.
τριχοπτωση σημαινει οτι οι θυλακες ειναι επηρεπεις στην DHT
Ναι αραιωσα
αλλα οπως ειπα πιτσιρικας 13 χρονων που ξεκινησα να ζελεδωνω το μαλλι γινοτανε πανικος στον νιπτηρα απο τριχες.Ομοιως και στο λουσιμο.Στα 13 ποια dht και ποιες ορμονες?ουτε γενεια δεν ειχα ξεκινησει να βγαζω.Στα 23 αρχισε να πρωτοφαινετε η αραιωση στους κροταφους σε μενα.Στα 13 δεν ειχαν αρχισει ακομα να κλωτσανε οι ορμονες για να πεις οτι απο αυτο εχανα 70-80 τριχες ημερησιως.Απλα το φυσιολογικο ημερησιο shedding για μενα ειναι αυτο.Τα καλοκαιρια ακομα μεγαλυτερο.
Και τωρα στα 27-28,που εχω αδυναμους κροταφους, χανω παλι τις ιδιες τριχες με πριν 15 χροννια.Με την διαφορα οτι ενα ποσοστο απο τις τριχες που χανω τωρα ειναι πιο λεπτες και πιο αδυναμες απο το φυσιολογικο,χτυπημενες προφανως απο την ΑΑ.Ειδικα στους κροταφους ειναι σχεδον ολες αδυναμες.Ο αριθμος ομως ειναι παντα ο ιδιος.Συν οτι χανω ισοποσα απο ολο το κεφαλι,μπρος πισω,οχι μονο απο τις επικνδυνες περιοχες.
Ενα ακομα παραδειγμα,μια φιλη μου γυναικα τα τελευταια τουλαχιστον 5 χροννια εχει καθημερινα πολυ shedding.Πανικος στο πατωμα του σπιτιου της,σε σημειο να την χαιδευεις στα μαλλια και να γεμιζεις τριχες.Τα μαλλια της ομως ειναι εντυπωσιακα και υπερπυκνα,πλεκεις πουλοβερ που λεει ο λογος με αυτα.
Εν ολιγοις εγω δεν πιστευω οτι η υπερβολικη τριχοπτωση σημαινει αυτοματα ΑΑ,ή και το αντιθετο.Το θεμα ειναι οσες πεφτουν να ξαναβγαινουν.Αν δεν ξαναβγαινουν και 15 τριχες να χανεις την ημερα,καραφλιαζεις.
 

themisR

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Συγγνώμη που αναρτώ σε άσχετο θέμα, αλλά χρειάζομαι finasteride-propecia ή όπως αλλιώς το λένε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει? Εγώ παίρνω από Κοτσερώνη, αλλά οτιδήποτε θα βοηθούσε αυτή τη στιγμή. Κάποιος που να έχει στοκ, ένα φαρμακείο ανοιχτό ΣΚ? Το τηλ μου είναι 6984742063.
 

crossfire

Well-Known Member
Τι πανικός ειναι αυτός;
Και σε έλλειψη να ειναι,κάποιο φαρμακείο θα εχει στοκ.....
Έψαξες και δεν βρήκες πουθενά;
 

themisR

New Member
Τι πανικός ειναι αυτός;
Και σε έλλειψη να ειναι,κάποιο φαρμακείο θα εχει στοκ.....
Έψαξες και δεν βρήκες πουθενά;

Πανικός δε λες τίποτα! Δεν θέλω να τη σπάσω τη θεραπεία, έχω 7 χρόνια σερί. Για ΣΚΔ ψάχνω 2-3 δισκία και αισθάνομαι σαν να γυρεύω δόση (που πρακτικά αυτό κάνω αλλά οκ..). Αθήνα είμαι. Παίζει να έχεις εσύ? :eek:
 

mikegad

Well-Known Member
Τουλάχιστον αν δεν έχεις δισκία, μήπως έχεις 1-2 ευρώ να πάρω από άλλον? :cool:
χαχαχαχαχα
μπα δεν είμαι χρήστης...αλλά αν θες σου τα δίνω τα 1-2 ευρώ για τυρόπιτα

ρε συ ηρέμησε λίγο δεν παθαίνεις κάτι να μείνεις λίγες μέρες στεγνός
 

crossfire

Well-Known Member
Πανικός δε λες τίποτα! Δεν θέλω να τη σπάσω τη θεραπεία, έχω 7 χρόνια σερί. Για ΣΚΔ ψάχνω 2-3 δισκία και αισθάνομαι σαν να γυρεύω δόση (που πρακτικά αυτό κάνω αλλά οκ..). Αθήνα είμαι. Παίζει να έχεις εσύ? :eek:

Ρε φίλε εγω εχω, αλλά έφυγα επαρχία για 5 μέρες και ξέχασα να πάρω μαζί μου......δεν τρέχει και τίποτα αν δεν πάρεις για δυο,τρεις,πέντε μέρες......
Ούτε εγω θα πάρω για κανα 5ημερο τωρα......

Εγω δεν καταλαβαίνω πως δεν μπορείς να βρεις......Έψαξες στα φαρμακεία και δεν είχαν;
Σου είπαν οτι ειναι σε έλλειψη;
Μην κολλάς στο φαρμακείο της γειτονιάς σου.....ψάξε στα εφημερεύοντα,θα βρεις .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα