Πυκνότητα hairline SOS

Gio

New Member
Λοιπόν, το έψαξα το θέμα. Για την ακρίβεια ξέθαψα τα βιβλία του λυκείου (μην με μαλώσετε..χεχε). Ξεκινάμε λοιπόν.

Έχουμε το εξής σχήμα -----> D

Φανταστείτε το σαν την περιοχή κάλυψης hairline και Α ζώνης λίγο πριν το μέσο του κεφαλιού μας. Αν τραβήξουμε μια ευθεία, απο το ένα άκρο στο άλλο, θα ενωθούν τα πλαινά μαλλιά της δότριας.

Για να υπολογίσουμε το εμβαδό θα χρησιμοποιήσουμε τον τύπου του κυκλικού το τομέα ο οποίος είναι : Ε= π*(r^2)*f/360

Όπου π=3.14
r=Ακτίνα κύκλου
f=μήκος τόξου σε μοίρες

Αν λοιπόν -στην δική μου περιοχή- μιλάμε για διαστάσεις μήκους 13 εκατοστών και και πλάτους 8 εκατοστών τότε εφαρμόζοντας τον τύπο θα έχουμε το εξής 3,14*(6,5^2)*180/360 = 66,33 cm

To 6,5 είναι η ακτίνα η οποία ξεκινάει απο το μέσο του κυκλου μέχρι την περίμετρο οπότε στην δική μας περίπτωση 13/2 και το 180 είναι το μήκος της hairline σε μοίρες.

Τώρα, αν θέλουμε να καλύψουμε την περιοχή αυτή με 3000 μοσχεύματα. θα έχουμε 3000/66.33 = 45 μοσχεύματα ανα τετραγωνικό. Μιλάμε για μια περιοχή εντελώς άδεια όμως, σε περίπτωση που υπάρχουν ήδη μαλλάκια όπως είπες ο τροφέας η πυκνότητα ανεβαίνει αισθητά. Εγώ έχω ήδη 870 μοσχεύματα ήδη απο προηγούμενη μεταμόσχευση, βάζω και... χοντρικά ας πούμε 400 μοσχεύματα προυπάρχοντα, οπότε πάμε στο 4300 περίπου/66.33 = 65 περίπου μοσχεύματα ανα τετραγωνικό.

Και βέβαια μιλάμε για ισόποση κατανομή. Αν εγώ επιλέξω στο τόξο της hairline μεγαλύτερη πυκνότητα και πηγαίνοντας προς τα πίσω να γίνεται γραμμικά μια μείωση πιστεύω οτι θα είναι ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα. Όλα αυτά βέβαια στη θεωρία, αλλά για αυτό βρισκόμαστε εδώ.. για να κάνουμε την θεωρία πράξη συναγωνιστές. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

Ελπίζω να βοήθησα όσους θέλουν να κάνουν αντίστοιχους υπολογισμούς :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

L.a.

Member
Tropheus ήσουν πολύ κατατοπιστικός, κατάλαβα ακριβώς τι παίζει. Απλά, από τη στιγμή
που ο γιατρός εκεί που υπάρχουν προϋπάρχοντα θα τα προστατέψει και δεν θα βάλει καινούρια, τότε
καλό είναι να μην κάνεις θεραπεία την περίοδο της μμ γιατί αν την κόψεις πιο μετά, ο γιατρός δεν θα σου είχε βάλει μοσχεύματα εκεί που υπήρχαν μαλλιά εξ' αιτίας της μινοξ ή της φινα πχ, αυτά θα φύγουν και θα μείνεις με κενά αέρος. Σωστά?
Krhtike και Gio, εγώ αν έβαζα σε τέτοια περιοχή 3000 μοσχεύματα σε ένα καλό γιατρό, θα ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Krhtike όποτε μπορέσεις ανέβασε καμιά φώτο, σε θεωρώ πρότυπο μμ, πιστεύω θα έχεις εντυπωσιακή εικόνα τέλος φθινοπώρου.
 

krhtikos21

Member
L.a. είπε:
Tropheus ήσουν πολύ κατατοπιστικός, κατάλαβα ακριβώς τι παίζει. Απλά, από τη στιγμή
που ο γιατρός εκεί που υπάρχουν προϋπάρχοντα θα τα προστατέψει και δεν θα βάλει καινούρια, τότε
καλό είναι να μην κάνεις θεραπεία την περίοδο της μμ γιατί αν την κόψεις πιο μετά, ο γιατρός δεν θα σου είχε βάλει μοσχεύματα εκεί που υπήρχαν μαλλιά εξ' αιτίας της μινοξ ή της φινα πχ, αυτά θα φύγουν και θα μείνεις με κενά αέρος. Σωστά?
Krhtike και Gio, εγώ αν έβαζα σε τέτοια περιοχή 3000 μοσχεύματα σε ένα καλό γιατρό, θα ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Krhtike όποτε μπορέσεις ανέβασε καμιά φώτο, σε θεωρώ πρότυπο μμ, πιστεύω θα έχεις εντυπωσιακή εικόνα τέλος φθινοπώρου.


σε ευχαριστώ φίλε μ, μακάρι να πάνε όλα καλά γτ τ έχω πολύ άγχος.έχω φωτος ανεβασμένες στο νήμα μου,ανέβασα και τ μηνα και θα ανεβάσω σε καμιά βδομάδα διμήνου.άμα βγάλω μαλλιά και έχω καλό αποτέλεσμα δε θα το πιστέψω θα λιποθυμήσω :p
μου φαίνεται σαν ψέμα
 

Gio

New Member
L.a. είπε:
Tropheus ήσουν πολύ κατατοπιστικός, κατάλαβα ακριβώς τι παίζει. Απλά, από τη στιγμή
που ο γιατρός εκεί που υπάρχουν προϋπάρχοντα θα τα προστατέψει και δεν θα βάλει καινούρια, τότε
καλό είναι να μην κάνεις θεραπεία την περίοδο της μμ γιατί αν την κόψεις πιο μετά, ο γιατρός δεν θα σου είχε βάλει μοσχεύματα εκεί που υπήρχαν μαλλιά εξ' αιτίας της μινοξ ή της φινα πχ, αυτά θα φύγουν και θα μείνεις με κενά αέρος. Σωστά?
Krhtike και Gio, εγώ αν έβαζα σε τέτοια περιοχή 3000 μοσχεύματα σε ένα καλό γιατρό, θα ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Krhtike όποτε μπορέσεις ανέβασε καμιά φώτο, σε θεωρώ πρότυπο μμ, πιστεύω θα έχεις εντυπωσιακή εικόνα τέλος φθινοπώρου.

Φίλε L.A , το οτι θα προστέψει ο γιατρός τα υπάρχοντα μαλλάκια δεν σημαίνει οτι δεν θα βάλει ανάμεσα τους νέα. Φαντάσου πως θα είναι το αποτέλεσμα κάποιου norwood 3 που βάζει μόνο στους κροτάφους, και μετά απο κάποια χρόνια χάσει και στην κορυφή. Θα υπάρχουν κενά! Η σωστή πρόβλεψη λοιπόν της τριχόπτωσης όσο και η όσο τω δυνατών καλύτερη κατανομή των θυλακίων κάνουν το αποτέλεσμα φυσικότερο και αποτελεσματικότερο.

Ορθώς λοιπόν ο krhtikos21 κάλυψε ομοιόμορφα την περιοχή αυτή, ώστε να εξασφαλίσει ενα άριστο αποτέλεσμα για πολλά πολλά χρόνια. Να σημειώσω δε, πως για το συγκεκριμένο τμήμα δεν χρειάζονται παραπάνω απο 3500 μοσχεύματα αφού αφενώς τα χαραμίζουμε στο εμπρόσθιο μέρος ενώ παράλληλα δεν θα μας μείνουν και πολλά ακόμα αν στο μέλλον επιθυμούμε να επανέλθουμε για το πίσω μέρος.

Υποθέτω ότι ο φίλος tropheus θα είχε μικρό πρόβλημα για να έβαλε 6000+ μόνο μπροστά, ανάλογα βεβαίως και την ηλικία του.
 

L.a.

Member
Gio αν όμως κάποιος που είχε ανέβει 2-3 σκάλες στην κλίμακα Norwood
εξ' αιτίας των φαρμάκων, κάνει μμ και κόψει μετά τα φάρμακα, θα ξεφτιλιστεί σε λίγους μήνες.
 

Gio

New Member
L.a. είπε:
Gio αν όμως κάποιος που είχε ανέβει 2-3 σκάλες στην κλίμακα Norwood
εξ' αιτίας των φαρμάκων, κάνει μμ και κόψει μετά τα φάρμακα, θα ξεφτιλιστεί σε λίγους μήνες.

2-3 σκάλες;;; Ποιά θεραπεία το κάνει αυτό;; Πληρώνω όσο όσο.. Αν μπορούσαμε φίλε L.A να γίνουμε απο 5 -> 2 θα μιλούσαμε για success story. Οι θεραπείες σκοπό έχουν να βελτιώσουν την κατάσταση, και ενδεχομένως να σε ανεβάσουν 1 σκαλί, οχι παραπάνω..
Την μεταμόσχευση την κάνεις για να αποκαταστήσεις την εικόνα σου σε περιοχές που η απώλεια μαλλιών είναι μη αναστρέψιμη. Ωστόσο καλό είναι να μην σταματήσει η θεραπεία.. οπότε αυτά τα δυο πάνε παράλληλα.
 

L.a.

Member
Φίλε Gio, μην κολλάς στο 2-3. Και 1 σκαλί να σε έχει ανεβάσει η θεραπεία,
καλύτερα να την κόψεις πριν την μμ και να αποκαταστήσεις το σκαλί που χάθηκε με την μμ,
παρά να πέσεις ένα σκαλί μετά την μμ και να ξενερώσεις αμέσως, όταν θα ΄ναι αργά.
Αυτά τα αναφέρω επειδή γράφτηκε σε προηγούμενη σελίδα ότι καλό είναι να κάνεις θεραπεία κατά τη διάρκεια της μμ και να την κόψεις μετά, μου φαίνεται τραγικό λάθος.
 

Gio

New Member
L.a. είπε:
Φίλε Gio, μην κολλάς στο 2-3. Και 1 σκαλί να σε έχει ανεβάσει η θεραπεία,
καλύτερα να την κόψεις πριν την μμ και να αποκαταστήσεις το σκαλί που χάθηκε με την μμ,
παρά να πέσεις ένα σκαλί μετά την μμ και να ξενερώσεις αμέσως, όταν θα ΄ναι αργά.
Αυτά τα αναφέρω επειδή γράφτηκε σε προηγούμενη σελίδα ότι καλό είναι να κάνεις θεραπεία κατά τη διάρκεια της μμ και να την κόψεις μετά, μου φαίνεται τραγικό λάθος.

Αν εννοείς αυτό που είπα εγώ, αναφέρθηκα στην περίπτωση φιναστερίδης και είπα οτι ορισμένοι Γιατροί (ορθώς για μένα) συστήνουν σε ασθενείς που πρόκειται να κάνουν μεταμόσχευση να την λαμβάνουν ενα διάστημα πριν, αλλά και μετά το πέρας της μεταμοσχεύσεως ώστε να μειώσουν το shock loss. Απο εκεί και πέρα, είναι στην διάθεση του ασθενή αν θα συνεχίσει ή οχι..
 

L.a.

Member
Φίλε Gio, δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα..
Μάλλον συμφωνούμε ότι να ξεκινήσεις τη φίνα λίγο πριν τη μεταμόσχευση
π.χ. ένα μήνα πριν, βοηθάει την μμ και την αρχική πορεία της στο επόμενο διάστημα,
ανεξάρτητα αν την πάρεις για μια ζωή ή την κόψεις κάποια στιγμή. Ωραία ως εδώ.
Αυτό που εγώ λέω είναι ότι αν την έχεις ξεκινήσει 1-2 χρόνια πριν και έχεις δει καλά αποτελέσματα
και με βάση αυτή τη βελτιωμένη σχετικά εικόνα κάνεις τη μμ και στο καπάκι κόψεις την φίνα, τότε
θα φας ξενέρωμα. Διαφωνούμε σε αυτό?
 

tropheus

Well-Known Member
Σε κάθε περίπτωση είτε κάνεις μεταμόσχευση είτε όχι είναι πιθανό να φας ξενέρωμα αν κόψεις τη φιναστερίδη. Και λέω πιθανό γιατί σε βάθος χρόνου θα χάσεις όσα μαλλάκια σε βοήθησε να κρατήσεις η φιναστερίδη. Ὀσο μεγαλύτερη ήταν η βοήθεια αυτή τόσο μεγαλύτερο και το ξενέρωμα ...

Ειδικά στην περίπτωση που έχει γίνει μεταμόσχευση επειδή η τοποθέτηση των τριχών γίνεται με βάση την εικόνα του ασθενούς τη στιγμή της μεταμόσχευση η απώλεια μαλλιών εξ' αιτίας της διακοπής του φαρμάκου ανάλογα με το μέγεθος των απωλειών μπορεί να επιφέρει ένα οπτικό αποτέλεσμα από μια φυσιολογική αραίωση μέχρι ένα παράτερω "πράγμα" με κενά σε κάποια σημεία και ξεκάρφωτα μαλλάκια σε άλλα ...
 

Gio

New Member
Συμφωνώ και με τους δυο (L.A και tropheus) όσον αφορά το..ξενέρωμα. Ωστόσο, όπως γνωρίζουμε όλοι τίποτα δεν κρατάει για πάντα και όσοι παίρνουμε φιναστερίδη ξέρουμε οτι τα αποτέλεσματα θα φθήνουν σε βάθος χρόνου ανεξάρτητα απο το αν κάνουμε μεταμόσχευση ή οχι. Συνεπώς, σε ενα κεφάλι με μικρό norwood μια ή και δυο μεταμοσχεύσεις θα αλλάξουν ριζικά την εικόνα αλλά δεν θα σταματήσουν την τριχόπτωση η οποία και θα σε συνεχιστεί κανονικότα. Όμως -και εδώ είναι το μεγάλο στοίχημα- αν με την μεταμόσχευση επιτύχεις την αλλαγή, και συνεχίσεις την θεραπεία σου κανονικά τότε πιστεύω οτι θα έχεις τον "ευχάριστο πονοκέφαλο" οτι καθάρισες για κάποια χρόνια. Το πόσα χρόνια βεβαίως εξαρτάται απο την τελική έκβαση της απώλειας μαλλιών , την φροντίδα που τους κάνεις και φυσικά το πόσο σχολαστικός είσαι με την θεραπεία σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Το μαλλι του εννοω Gio..Σίγουρα έχει κανει μμ.. Ειχε μια λωρίδα σαν μοικανα απο μεταμοσχευμενα μπροστά και επειδη έχουν κατέβει πολυ τα πλαινα του φαινόταν πολυ άσχημο ρε γαμωτο!
 

Flosk

Well-Known Member
Οχι τώρα διάβαζα στο φόρουμ ότι είχε κανει πριν λίγα χρόνια μπροστά αλλα επειδη έχουν κατέβει τα πλαινα τωρα ειναι χειρότερο! Ειναι 6αρης με μια λωρίδα μπροστά που δεν συνδέεται με τα πλαινα..Εντάξει να έχεις μέχρι την μέση και πίσω να έχεις μεγάλο crown οπως ο Zidane αλλα ο Σαλπι πρεπει να κανει οπωσδήποτε παλι γιατι φαίνεται τελείως αφύσικο !
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Το μαλλι του εννοω Gio..Σίγουρα έχει κανει μμ.. Ειχε μια λωρίδα σαν μοικανα απο μεταμοσχευμενα μπροστά και επειδη έχουν κατέβει πολυ τα πλαινα του φαινόταν πολυ άσχημο ρε γαμωτο!


Είμαι σχεδόν σίγουρος (αν οχι απόλυτα) οτι αποκλείεται τουλάχιστον μέχρι τώρα να έχει κάνει μεταμόσχευση ο Σαλπιγγίδης. Επειδή είμαι φανατικός ποδοσφαιρόφιλος, και επειδή παίζω football manager 15 χρόνια βλέπω κοντινές φωτογραφίες των Ελλήνων παιχτών κάθε χρόνο. Ο Σάλπι, έχει μια παράξενης μορφής αραίωση ξεκινώντας πρώτα απο το crown και τα πλαινά αφήνωντας το πάνω και εμπρόσθιο μέρος (περιέργως) σχεδόν ανέγγιχτα. Αν δεις φωτογραφίες του, θα δεις οτι είναι γραμμική η αραίωση. Φαινόταν δηλαδή ακόμα και μερικά χρόνια πριν οτι θα καταλήξει norwood 5-6. Παραθέτω 3 φωτογραφίες για σύγκριση. Η μια απο όταν έπαιζε στον παναθηναικό..


ΥΣ τώρα μόλις διάβασα αυτό που γράφεις φίλε Flosk. Eίναι σίγουρο οτι έχει κάνει μπροστά; Πιστεύω οτι η πληροφορία αυτή ελέγχεται ως προς την εγκυρότητα της. Αν πάλι έχει κάνει μόνο hairline ας τον ρωτήσουμε ποιός του την έκανε γιατί έχει κάνει πολύ καλή δουλειά απο πλευράς φυσικότητας, και ενδεχομένως πυκνότητας!
 

Συνημμένα

  • salpigidis-300x195.jpg
    salpigidis-300x195.jpg
    16.1 KB · Προβολές: 102
  • timthumb.jpg
    timthumb.jpg
    46.2 KB · Προβολές: 110
  • 4693215924_db6603f222_z.jpg
    4693215924_db6603f222_z.jpg
    82.9 KB · Προβολές: 103

Gio

New Member
Για όσους γνωρίζουν καλά αγγλικά αυτό είναι ένα must άρθρο-κλινική μελέτη που πρέπει να διαβάσει κάθε ενδιαφερόμενος για μεταμόσχευση.
To εντόπισα τυχαία αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.. ρίξτε μια ματιά.

http://www.talizi.ge/files/publication/natural.pdf
 
Μπλουζα