Πυκνότητα hairline SOS

Gio

New Member
Λίγες μέρες πριν την δεύτερη μου μεταμόσχευση και θεώρησα καλό να θίξω ενα θέμα που αφορά όλους όσους έχουμε κάνει, θα κάνουμε, ή θα ξανακάνουμε μεταμόσχευση μαλλιών.Παράλληλα θα βοηθήσει και τα νέα μέλη να μπουν στο κλίμα αλλά και να μας πουν την άποψη τους για ενα κομμάτι της μεταμόσχευσης μαλλιών που είναι εξίσου σημαντικό όσο και η φυσικότητα του αποτελέσματος. Η Πυκνότητα. Τι είναι λοιπόν αυτή η μαγική λέξη; Υπάρχουν αρκετoί παράμετροι για να οριοθετήσουμε τις ανάγκες μας, τις δυνατότητες μας, αλλά και την πολιτική της εκάστοτε κλινικής. Ωστόσο θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην το τι θα κάνουμε στο μέλλον, και βέβαια την τελική κατάληξη της τριχόπτωσης μας. Είναι περισσότερο -αισθητικά τουλάχιστον όπως ισχυρίζονται κάποιοι ιατροί- θεμιτό να είναι κάποιος συντηρητικός στην τελική πυκνότητα που θα επιτύχει παρά να "τα δώσει όλα" εξ΄αρχής και στο τέλος να έχει μικρό ποσοστό επιβίωσης μοσχευμάτων ενώ ταυτόχρονα θα έχει απώλειες που θα του στοιχίσουν για πιθανές μελλοντικές επεμβάσεις αν το επιλέξει.

Και εδώ τίθεται το εξής ερώτημα : Μα, για ποιόν λόγο κάνουμε μεταμόσχευση αν είναι να έχουμε ενα αραιό κεφάλι; Σαφώς και υπάρχει ενα δίκιο σε αυτό τον ισχυρισμό ωστόσο θα πρέπει να εξετάσουμε τι εννοούμε με τον όρο αραιό. Κατά μέσο όρο, το τριχωτό της κεφαλής του μέσου αρσενικού έχει περι τις 100.000 με 150.000 τρίχες. Το 10% εξ'αυτων είναι σε τελογενή φάση και το άλλο 10% σε φάση αναγέννησης. Η αραίωση, γίνεται αισθητή στο μάτι όταν σε μια περιοχή υπάρχει τριχόπτωση της τάξεως του 50%. Δεδομένου οτι η δότρια περιοχή στην ασφαλή ζώνη μας έχει περίπου 30.000 με 40.000 τρίχες καταλαβαίνετε οτι είναι σχεδόν αδύνατο να καλύψουμε την κορυφή του κεφαλιού μας (αν είναι εντελώς κενό) οπότε θα πρέπει τα μοσχεύματα που θα παρθούν, να εμφυτευτούν με τέτοια γωνία, αλλά και σε τέτοιο σημείο ώστε να δίνουν την εντύπωση της πυκνότητας. Αυτό βεβαίως μπορεί να είναι ανεκτό σε έναν ασθενή ο οποιός στα 40+ δεν είχε καθόλου μαλλιά αλλά σε έναν ασθενή με norwood 3 ηλικίας 25-30 δεν αρκεί. Σε αυτή την περίπτωση πάλι, υπάρχει ο εξής περιορισμός. Αν προσδώσουμε τo μέγιστο της πυκνότητας στην εμπρόσθια περιοχή (hairline) και ακριβώς όπισθεν αυτής (την λεγόμενη ζώνη μεταβάσεως) τότε αν και το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό , τι θα γίνει αν στο μέλλον υποχωρήσουν τα μαλλιά στο μέστο του κεφαλιού στις ζώνες 3 και 4 δηλαδή; Βέβαια αν ρωτήσεις εναν ασθενή (μεταξύ αυτών και εγώ ο ίδιος) και του πεις : θέλεις τέλεια πυκνότητα μπροστά αλλά στο μέλλον μπορεί να μην έχεις επαρκή μοσχεύματα για να καλύψεις την περιοχή του crown; πιθανόν να σου πει οτι προτιμώ να έχω άριστη εικόνα μπροστά τώρα, και το πίσω δεν με απασχολεί τόσο.

Πράγματι, η φυσιογνωμία του ανθρώπου χαρακτηρίζεται απο την εικόνα του προσώπου του. Κανένας δεν σε κοιτάει απο πίσω όταν σου μιλάει. Επιπλέον, το να έχει κάποιος ενα γεμάτο αλλά αραιό κεφάλι σαν εικόνα μπορεί να προδώσει οτι κάτι συμβαίνει.. ειδικά στις μικρές ηλικίες. Τουναντίον, αν εστιάσει κάποιος στις εμπρόσθιες περιοχές με γραμμική μείωση της πυκνότητας όσο προχωράει στο κέντρο νομίζω οτι επιτυγχάνει πιο φυσικό αποτέλεσμα ακόμα και αν μελλοντικά χάσει επιπλέον μαλλάκια στο μέσο και πίσω μέρος του κεφαλιού. Θυμηθείτε τον Zidane.. Απο μπροστά μια χαρά και από πίσω ένα κενό. Σαν εικόνα όμως δεν άλλαξε η φυσιογνωμία του, απεναντίας του έδωσε και μια γοητεία. Στην τελική είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάποια αραίωση πίσω όσο μεγαλώνουμε.

Αν πρέπει λοιπόν να δώσω μια συμβουλή, αφού και εγώ αυτό θα κάνω σε αυτή την μεταμόσχευση είναι να δώσετε βάση στην πυκνότητα μπροστά (ειδικά αν είναι η πρώτη σας επέμβαση) και αν σας ενοχλεί η εικόνα σας ενω παράλληλα έχετε οικονομικά την δυνατότητα να επανέλθετε στο μέλλον για το πίσω μέρος, ακόμα και με λιγότερα μοσχεύματα. Επαναλαμβάνω οτι εικόνα σας δεν αλλάζει τόσο ενώ γλιτώνετε και τα σχόλια τρίτων αφού στο πίσω μέρος είναι πιο διακριτική η δουλειά.

Και φτάνω σε κάποια παλικάρια του forum. John_john, galan, krhtikos21 και Londonakis είναι κλασσικά παραδείγματα ανθρώπων που επέλεξαν την τακτική αυτή και πιστεύω οτι ήδη δικαιώνονται εκ του αποτελέσματος. Ειδικά στους δυο πρώτους η αλλαγή ήταν... "τρομακτική". Και ο φίλος Batist ακολούθησε την ίδια τακτική αλλά με τα μισά μοσχεύματα, θυσιάζοντας την πυκνότητα προς χάριν της κάλυψης.

Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες για σχολιασμό (οχι δικές μου) και κάνω μια ερώτηση που θέλω να συζητήσουμε όλοι γιατί οι απαντήσεις σας, θα χρησιμοποιηθούν σαν επιχείρημα στην κλινική που θα κάνω την μεταμόσχευση μου.

Στην εμπρόσθια περιοχή 1, το τόξο της hairline δηλαδή. Ποιά πιστεύετε οτι είναι η ιδανική πυκνότητα μοσχευμάτων αν τετραγωνικό εκατοστό;
  • 35 /cm2
  • 40 /cm2
  • 50 /cm2
  • 60+ /cm2

Υποσημείωση οτι στην δότρια περιοχή, ο μέσος όρος είναι 70 με 90 θυλάκια ανά τετραγωνικό.
Θα παρακαλέσω θερμά και σαν παράδειγμα, όσοι έχουν κάνει μεταμόσχευση να μας πουν πόσα μοσχεύματα ανά τετραγωνικό έβαλαν και αν έμειναν ευχαριστημένοι.
 

Συνημμένα

  • frontal-hairline-hair-transplants.jpg
    frontal-hairline-hair-transplants.jpg
    64.3 KB · Προβολές: 424
  • Slide4.jpg
    Slide4.jpg
    78.8 KB · Προβολές: 463
  • hair-transplant-hairline-closeup-156802.jpg
    hair-transplant-hairline-closeup-156802.jpg
    103.6 KB · Προβολές: 441
  • IMG_9505-Copy.jpg
    IMG_9505-Copy.jpg
    56.7 KB · Προβολές: 431

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
εμένα μου έβαλαν ,και αυτή πολιτική είναι ορθή κατά τη γνώμη μου, γύρω στα 65-70 cm2 στην hairline και στο όλο υπόλοιπο κεφάλι θα μπεί γύρω στα 45 cm2.


βέβαια πρέπει να έχεις και μια δότρια αντίστοιχων προσδοκιών
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
εμένα μου έβαλαν ,και αυτή πολιτική είναι ορθή κατά τη γνώμη μου, γύρω στα 65-70 cm2 στην hairline και στο όλο υπόλοιπο κεφάλι θα μπεί γύρω στα 45 cm2.


βέβαια πρέπει να έχεις και μια δότρια αντίστοιχων προσδοκιών



Φίλε Krhtike21 πόσα εκατοστά είναι η περιοχή που κάλυψες συνολικά;
Aν η περιοχή που κάλυψες ήταν περίπου 70 τετραγωνικά εκατοστά (το λέω αυτό εμπειρικά με βάση τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει),ακόμα και αν έβαζες 45 μοσχεύματα ανα εκατοστό θα χρειαζόσουν 3150! Σίγουρα είναι σωστά τα νούμερα; Εκτός και αν κάνω λάθος στον αριθμό της περιοχής που καλύφθηκε..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
εγω πρεπει να ρωτησω την κλινηκη ποτε δεν ασχοληθηκα το ποσα μονοτριχα κτλ με εβαλαν ουτε ποσα μοσχευματα ανα τετραγωνικο εκατοστο ξερω.
 

krhtikos21

Member
Gio είπε:
krhtikos21 είπε:
εμένα μου έβαλαν ,και αυτή πολιτική είναι ορθή κατά τη γνώμη μου, γύρω στα 65-70 cm2 στην hairline και στο όλο υπόλοιπο κεφάλι θα μπεί γύρω στα 45 cm2.


βέβαια πρέπει να έχεις και μια δότρια αντίστοιχων προσδοκιών



Φίλε Krhtike21 πόσα εκατοστά είναι η περιοχή που κάλυψες συνολικά;
Aν η περιοχή που κάλυψες ήταν περίπου 70 τετραγωνικά εκατοστά (το λέω αυτό εμπειρικά με βάση τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει),ακόμα και αν έβαζες 45 μοσχεύματα ανα εκατοστό θα χρειαζόσουν 3150! Σίγουρα είναι σωστά τα νούμερα; Εκτός και αν κάνω λάθος στον αριθμό της περιοχής που καλύφθηκε..




ε θα ναι μικρότερη η έκταση, εμένα μου είπανε έβαλαν 70 μπροστα και πίσω από χερλαιν 45
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
φιλε gio εγω το αφησα στο χερι των γιατρων να με κανουν αυτοι αυτο που ξερουν καλυτερα.το μονο που με ρωτησαν ειναι απο που θελω να αρχισω την hairline Μου(υψος).
Αυτοι με προτιναν να Την αρχισω απο τα εκει που ξεκινουσαν τα ιδια λιγοστα υπαρχοντα μαλλια που ειχα και συμφωνησα.
Την hairline δεν την κατεβασα καθολου.
αΠΟ Δω και περα με απασχολη το crown μονο,και αν μπορουσα καποτε λιγο στα κροταφακια ελαχιστα να καλυψω.
 

n094

Active Member
krhtikos21 είπε:
Gio είπε:
krhtikos21 είπε:
εμένα μου έβαλαν ,και αυτή πολιτική είναι ορθή κατά τη γνώμη μου, γύρω στα 65-70 cm2 στην hairline και στο όλο υπόλοιπο κεφάλι θα μπεί γύρω στα 45 cm2.


βέβαια πρέπει να έχεις και μια δότρια αντίστοιχων προσδοκιών



Φίλε Krhtike21 πόσα εκατοστά αν η περιοχή που κάλυψες ήταν περίπου 70 τετραγωνικά εκατοστά (το λέω αεμπειρικά με βάση τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει),ακόμα και αν έβαζες 45 μοσχεύματα ανα εκατοστό θα χρειαζόσουν 3150! Σίγουρα είναι σωστά τα νούμερα; Εκτός και αν κάνω λάθος στον αριθμό της περιοχής που καλύφθηκε..





ε θα ναι μικρότερη η έκταση, εμένα μου είπανε έβαλαν 70 μπροστα και πίσω από χερλαιν 45


Και εγω θα συμφωνησω με τον Gio φιλε krhtike δεν νομιζω οτι βγαινουν τα νουμερα. Αν υποθεσουμε οτι στην χερλαιν εβαλες 70 ανα εκ2 δλδ περιπου σε μια εκταση 15 εκ εχουμε περιπου 15χ70=1050 μοσχ μονο για χερλαιν βλεπωντας τις φωτογραφιες σου θα ελεγα κ εγω οτι η υπολοιπη εκταση ειναι περιπου αλλα 60 εκ2 αρα αλλα 45χ60=2700 μοσχ δλδ συνολο περιπου 3750 μοσχευματα, ενω η επεμβαση σου ειχε εξαγωγη 2900. Επιπροσθετα το 70 μοσχ/εκ2 ασχετως αν ειναι μονοτριχα τα μοσχευματα ειναι πολυ μεγαλη πυκνοτητα με ρισκο χαμηλης τελικης φυτρωσης.
Οσο για το πολυ ωραιο νημα του Gio θα επανελθω αυριο με τις δικες μου αποψεις.
 

krhtikos21

Member
πόσο είναι δεν γνωρίζω σε cm 2 ότι μου λένε σας λέω από άποψης πυκνότητα απλά λάβετε υπόψιν πόσο ψηλά ανέβασα την χερλάιν πάρα πολύ και γιαζ την ακρίβεια είναι 2997 κτ τέτοιο τα γκραφτς απλά είπα να βάλω 2900 ασυνείδητα εκείνη τι στιγμή, στρογγυλα είναι 3000
1630 την 1η μέρα 1367 την 2η μέρα

η 2η φωτό που είναι η τελική την ανέβασα επίτηδες γτ φαίνεται ότι με αυτά τα μοσχεύματα κάλυψα το μισό μου κεφάλι δλδ με άλλα τόσα φτάνω πολύ πίσω νοργουντ 6 σχεδόν κάλυψη.
τώρα όσον αφορά την πυκνότητα μπορούμε ν περιμένουμε μερικούς μήνες και να δούμε αν έγινε δουλεία ή όχι γτ δε το κρύβω και εγώ αγχώνομαι πολύ για τ τελικό αποτέλεσμα, απλά ξέρω ότι επέλεξα έναν από τους καλύτερους και με ψιλό ανακουφίζει.
 

Συνημμένα

  • DSCN2511.JPG
    DSCN2511.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 312
  • DSCN2527.JPG
    DSCN2527.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 130

n094

Active Member
Αν παρεις μια μεζουρα μπορεις να μετρησεις την εκταση στην οποια μπηκαν τα μοσχευματα. Οσο για το αγχος σου, θα ελεγα να χαλαρωσεις μιας κ ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε περιφημα κ σου λεω να το ξερεις οτι ακομα κ αν μπηκαν οντως 70 μοσχ μπροστα κ τελικα φυτρωσουν τα 50 παλι θα δειξει πολυ ωραια η χερλαιν σου. Θεωρω οτι σαν τοποθετηση ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει, ισως αν εκλεινες λιγο τους κροταφους θα ηταν η τελεια δουλεια..
 

krhtikos21

Member
n094 είπε:
Αν παρεις μια μεζουρα μπορεις να μετρησεις την εκταση στην οποια μπηκαν τα μοσχευματα. Οσο για το αγχος σου, θα ελεγα να χαλαρωσεις μιας κ ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε περιφημα κ σου λεω να το ξερεις οτι ακομα κ αν μπηκαν οντως 70 μοσχ μπροστα κ τελικα φυτρωσουν τα 50 παλι θα δειξει πολυ ωραια η χερλαιν σου. Θεωρω οτι σαν τοποθετηση ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει, ισως αν εκλεινες λιγο τους κροταφους θα ηταν η τελεια δουλεια..

σε ευχαριστώ πολύ γτ και εγω αγχώνομαι πολύ και ρίχνομαι ψυχολογικά και φοβάμια μην πάθουνε τπτ τα μοσχεύματα από το άγχος μου ή λόγω του ερεθισμού από την μινοξ έχω αγχωθεί αρκετά γαμώτο
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
πόσο είναι δεν γνωρίζω σε cm 2 ότι μου λένε σας λέω από άποψης πυκνότητα απλά λάβετε υπόψιν πόσο ψηλά ανέβασα την χερλάιν πάρα πολύ και γιαζ την ακρίβεια είναι 2997 κτ τέτοιο τα γκραφτς απλά είπα να βάλω 2900 ασυνείδητα εκείνη τι στιγμή, στρογγυλα είναι 3000
1630 την 1η μέρα 1367 την 2η μέρα

η 2η φωτό που είναι η τελική την ανέβασα επίτηδες γτ φαίνεται ότι με αυτά τα μοσχεύματα κάλυψα το μισό μου κεφάλι δλδ με άλλα τόσα φτάνω πολύ πίσω νοργουντ 6 σχεδόν κάλυψη.
τώρα όσον αφορά την πυκνότητα μπορούμε ν περιμένουμε μερικούς μήνες και να δούμε αν έγινε δουλεία ή όχι γτ δε το κρύβω και εγώ αγχώνομαι πολύ για τ τελικό αποτέλεσμα, απλά ξέρω ότι επέλεξα έναν από τους καλύτερους και με ψιλό ανακουφίζει.

Φίλε Κρητικέ, μπορείς να μετρήσεις την περιοχή που κάλυψες μετρώντας απλά το μήκος και το πλάτος. Μετά βρίσκεις το συνολικό εμβαδό της περιοχής κάνοντας κάποιους υπολογισμούς με το 3.14 της ακτίνας αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάντως περίπου, μια τέτοια περιοχή στο κεφάλι ενός ανθρώπου είναι περίπου απο 60 εως 80 τετραγωνικά εκατοστά.

Εγώ ας πούμε θέλω να καλύψω την ίδια περιοχή με 3000 μοσχεύματα και έχω μετρήσει τις διαστάσεις 8χ13.
Το συν και των δυο μας είναι οτι έχουμε ήδη υπάρχοντα μαλλάκια στην περιοχή ενώ εγώ έχω και κάποια μοσχεύματα απο παλαιότερη μεταμόσχευση (περίπου 870).

Μην αγχώνεσαι πάντως, φαίνεται οτι έγινε καλή δουλειά και σε σένα και όπως έχω πει επανηλλειμένα, εσένα, τον john_john και τον Galan σας έχω σαν πρότυπο άριστης μεταμόσχευσης εμπρόσθιου τμήματος.
 

Συνημμένα

  • DSCN2511.JPG
    DSCN2511.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 218

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Λοιπόν η σύντομη άποψή μου για το θέμα που άνοιξε ο Gio. Αν αναλογιστούμε ότι:
1. (όπως πολύ σωστά γράφει και ο Gio) μια μέση δότρια έχει περίπου 140-160 τρίχες/εκ2, δηλαδή περίπου 70-80 θύλακες/εκ2
2. Ότι τα πλαινά (δλδ η δότρια) πάντα και σε όλους είναι ή φαίνεται πιο πυκνή από το πάνω τμήμα του κεφαλιού (όχι τόσο λόγω περισσότερων θυλάκων, αλλά λόγω διαφορετικής γωνίας που βγαίνουν οι τρίχες, λόγω ότι το φως δεν δείχνει το δέρμα και λόγω του ότι οι τρίχες στο πλάι είναι συνήθως πιο παχιές-δυνατές από ότι αυτές πάνω.
3. Ότι μια επιτυχημένη μμ έχει να κάνει πάντα και με το illusion που δημιουργεί η λίγο διαφορετική γωνία φύτρωσης αλλά και η τοποθέτηση, με αποτέλεσμα τα 40 μοσχεύματα να δίνουν εικονική πυκνότητα ίδια με τα 50 ή και τα 60 μαμά θυλάκια.
4. Ότι σχεδόν όλοι οι γιατροί λένε ότι πάνω από τα 40 μοσχεύματα/εκ2 σε κάθε μμ έχει βρεθεί ότι μειώνεται γραμμικά το ποσοστό φύτρωσης (δλδ το πόσα τελικά μοσχεύματα θα φυτρώσουν μετά από 12 μήνες) και οι περισσότεροι γι' αυτό δουλεύουν με πυκνότητες μέχρι 45 μοσχ/εκ2 για να μη "θυσιάζουν" μοσχεύματα.
ΘΑ ΕΛΕΓΑ ότι μια πυκνότητα κοντά στα 45 μοσχ/εκ2 είναι η ιδανική για κάποιον ο οποίος δεν έχει την πολυτέλεια να "θυσιάσει" μοσχεύματα.
Επίσης, για μένα το θέμα πυκνότητα της hairline έχει να κάνει και με μια ακόμα παράμετρο: το πως θέλει να χτενίζει τα μαλλιά του ο άνθρωπος μετά την μμ. Αν για παράδειγμα τα χτενίζει προς τα κάτω (όπως εγώ) τότε καλύτερα να δώσει βάση στην πυκνότητα μεταξύ της Α και Β ζώνης (στη μετάβαση αυτών των ζωνών δλδ) μιας και οι τρίχες που θα πέφτουν προς τα κάτω θα καλύπτουν ικανοποιητικά και το εμπρόσθιο τμήμα. Αν πάλι θέλει να τα χτενίζει προς τα πάνω και πίσω, τότε μια δυνατή πυκνή χερλαιν είναι καλύτερη από το να δώσει βάση στο τέλος της Α και στη Β.

Αυτά ως πρώτες απόψεις... μπορεί να επανέλθω.
 

krhtikos21

Member
Και εγώ προς τα κάτω είναι το φυσικό μου.Δλδ λες άμα τα αφήνω μακρυά και μπροστά θα φαίνεται πιο γεμάτα από ότι σηκωμένα ή πίσω έτσι?

Βέβαια έχω παρατηρήσει τα μμ έχουνε μια τάση να σηκώνονται κάπως.Κάνω λάθος?Το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων το τσουλούφι μπροστά σηκώνεται κάπως από μόνο του.Όχι έντονα αλλά σίγουρα περισσότερο από πριν
 

tropheus

Well-Known Member
Να προσθέσω και εγώ κάποιους βασικούς παράγοντες πέρα από αυτούς που πολύ σωστά περιέγραψε ο n094 για τη hairline :

1. Η διάμετρος της τρίχας. Έχω δει περιπτώσεις μεταμοσχευμένων μαλλιών με λίγα grafts αλλά τρίχα καλής διαμέτρου να δίνει πολύ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα από μεταμόσχευση με πολλά grafts αλλά λεπτή τρίχα (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αδερφός μου που ανήκει στη δεύτερη κατηγορία).

2. Το χρώμα της τρίχας αλλά και του δέρματος καθώς ένα ξανθό μαλλί και ακόμα πιο πολύ πάνω σε ένα ανοιχτόχρωμο δέρμα δημιουργεί καλύτερη ψευδαίσθηση ενός "γεμάτου κεφαλιού".

3. Αν η τρίχα είναι ίσια η σπαστή. Όλοι συμφωνούμε ότι μια σπαστή τρίχα δείχνει πιο πυκνά τα μαλλάκια.

4. Οι απαιτήσεις που έχει κάποιος το οποίο είναι νομίζω και το πιο βασικό. Και πάλι θα αναφέρω την περίπτωση του αδερφού μου ο οποίος έκανε μια μεταμόσχευση 2850 grafts τα Χριστούγεννα (μαζί με εμένα) στη hairline και στη ζώνη 2 (πίσω από τη hairline) και είναι απόλυτα ευχαριστημένος σε αντίθεση με εμένα που βλέπω στη λήπτρια του μια μέτρια πυκνότητα.
 

Gio

New Member
Ευχαριστώ tropheus για τις παρατηρήσεις σου, και πραγματικά τιμάει την κοινότητα η παρουσία σου εδώ. Επίσης, ένα δημόσιο ευχαριστώ στον N094 ο οποίος διαθέτει τον χρόνο του οποιαδήποτε στιγμή για να βοηθήσει και πραγματικά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι ενώ είμαστε πάρα πολλά μέλη γραμμένα , ελάχιστοι έχουν ενεργή συμμετοχή. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι το θέμα τριχόπτωση μπορεί να γονατίζει πολλούς ψυχολογικά (ανάμεσα τους και εγώ) αλλά με την αποχή και την απλά παρατήρηση δεν βοηθάτε, ούτε βοηθιέστε.
Παρακαλώ πιο ενεργή συμμετοχή από όλους, ώστε να αντλήσουμε περισσότερες εμπειρίες-πληροφορίες ο ένας απο τον άλλο.. Σίγουρα θα τα πάμε πολύ καλύτερα έτσι.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα μας. Η επισημάνσεις και των δυο προλαλίσαντων (tropheus-n094) ήταν απόλυτα σωστές. Έχει παρατηρηθεί ωστόσο οτι στην Κύπρο ας πούμε η πυκνότητα στην hairline φτάνει και τα 70 ΜΟΝΑ θυλάκια ανα τετραγωνικό cm2. Πιστεύω οτι αυτό δεν είναι λάθος διότι ενα μονό τριχοθυλάκιο χρειάζεται λιγότερη αιμάτωση απο ένα 3τριχο ή 4τριχο. Επομένως και εγώ θα έλεγα ναι σε τέτοιες πυκνότητες με δεδομένο οτι πρέπει η εμπρόσθια εικόνα μας να πλησιάζει όσο το δυνατόν τις δυνατότητες της δότριας στα πλαινά ώστε να "τετραγωνίζει" ομοιόμορφα το πρόσωπο.
Σαφώς και με 2τριχα ή 3τριχα θυλάκια δεν γίνεται να φτάσουμε αυτή την πυκνότητα αφού είναι σίγουρο οτι θα υπάρχουν απώλειες λόγω υπο-αιμάτωσης. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια στην επιβίωση των μοσχευμάτων πέρα απο το σωστό βάθος εισαγωγής η μετεγχειριτική φροντίδα που τους παρέχουμε (ψέκασμα με φ.όρο ανά μισή ώρα, αποφυγή ήλιου, όχι ξύσιμο κ.τ.λ) και η θεραπεία που θα ακολουθούμε παράλληλα με την αναμονή έκφυσης των μοσχευμάτων. Θεωρώ απαραίτητη σε πρώτο χρόνο την μινοξιδίλη και δευτερευόντως την φιναστερίδη (αν και οι περισσότεροι διστάζουν σε αυτή λόγω παρενεργειών)
 

vag25

Well-Known Member
Gio είπε:
Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι ενώ είμαστε πάρα πολλά μέλη γραμμένα , ελάχιστοι έχουν ενεργή συμμετοχή. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι το θέμα τριχόπτωση μπορεί να γονατίζει πολλούς ψυχολογικά (ανάμεσα τους και εγώ) αλλά με την αποχή και την απλά παρατήρηση δεν βοηθάτε, ούτε βοηθιέστε.
Παρακαλώ πιο ενεργή συμμετοχή από όλους, ώστε να αντλήσουμε περισσότερες εμπειρίες-πληροφορίες ο ένας απο τον άλλο.. Σίγουρα θα τα πάμε πολύ καλύτερα έτσι.
Φιλε μου παρενθεση.

Δυστυχως δεν βοηθαμε σε αυτο.
Λειτουργικο και πολυ πιο χρησιμο το φορουμ θα ηταν μονο οταν δεχοταν ΟΛΕΣ τις αποψεις για ΟΛΑ.
Φινα,DHT,εναλλακτικα κ.α.

Για να μην παρεξηγηθω το προσφατο μπαν ειναι απολυτα δικαιο σε ενα ατομο που παρουσιαζει πραγματα ως γεγονοτα ανδιαμφισβητητα ,οταν τα 8 στα 10 που λεει ειναι βλακειες.Και αυτο ειναι προβληματικο.

Οταν ομως γινεται τετοιος πολεμος και υπαρχουν τετοιες παρωπιδες,δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε προκοπη εδω μεσα.ΠΟΤΕ!

Μονοι μας το χαλαμε το φορουμ με ανουσιους τσακωμους και τελικα φιμωση αποψεων.
Το φορουμ θα παρει μπροστα μονο οταν ακουγονται τα παντα.Η καθε μικρη-ασημαντη μαρτυρια μπορει να κανει την διαφορα μεσα στα χιλιαδες ακυρα ποστς.
Δυστυχως εδω κυριαρχει πρωτα ο εγωισμος-απογοητευση-το συνδρομο του ξερολα-αντιο ζωη κ.α
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Ευχαριστώ tropheus για τις παρατηρήσεις σου, και πραγματικά τιμάει την κοινότητα η παρουσία σου εδώ. Επίσης, ένα δημόσιο ευχαριστώ στον N094 ο οποίος διαθέτει τον χρόνο του οποιαδήποτε στιγμή για να βοηθήσει και πραγματικά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι ενώ είμαστε πάρα πολλά μέλη γραμμένα , ελάχιστοι έχουν ενεργή συμμετοχή. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι το θέμα τριχόπτωση μπορεί να γονατίζει πολλούς ψυχολογικά (ανάμεσα τους και εγώ) αλλά με την αποχή και την απλά παρατήρηση δεν βοηθάτε, ούτε βοηθιέστε.
Παρακαλώ πιο ενεργή συμμετοχή από όλους, ώστε να αντλήσουμε περισσότερες εμπειρίες-πληροφορίες ο ένας απο τον άλλο.. Σίγουρα θα τα πάμε πολύ καλύτερα έτσι.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα μας. Η επισημάνσεις και των δυο προλαλίσαντων (tropheus-n094) ήταν απόλυτα σωστές. Έχει παρατηρηθεί ωστόσο οτι στην Κύπρο ας πούμε η πυκνότητα στην hairline φτάνει και τα 70 ΜΟΝΑ θυλάκια ανα τετραγωνικό cm2. Πιστεύω οτι αυτό δεν είναι λάθος διότι ενα μονό τριχοθυλάκιο χρειάζεται λιγότερη αιμάτωση απο ένα 3τριχο ή 4τριχο. Επομένως και εγώ θα έλεγα ναι σε τέτοιες πυκνότητες με δεδομένο οτι πρέπει η εμπρόσθια εικόνα μας να πλησιάζει όσο το δυνατόν τις δυνατότητες της δότριας στα πλαινά ώστε να "τετραγωνίζει" ομοιόμορφα το πρόσωπο.
Σαφώς και με 2τριχα ή 3τριχα θυλάκια δεν γίνεται να φτάσουμε αυτή την πυκνότητα αφού είναι σίγουρο οτι θα υπάρχουν απώλειες λόγω υπο-αιμάτωσης. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια στην επιβίωση των μοσχευμάτων πέρα απο το σωστό βάθος εισαγωγής η μετεγχειριτική φροντίδα που τους παρέχουμε (ψέκασμα με φ.όρο ανά μισή ώρα, αποφυγή ήλιου, όχι ξύσιμο κ.τ.λ) και η θεραπεία που θα ακολουθούμε παράλληλα με την αναμονή έκφυσης των μοσχευμάτων. Θεωρώ απαραίτητη σε πρώτο χρόνο την μινοξιδίλη και δευτερευόντως την φιναστερίδη (αν και οι περισσότεροι διστάζουν σε αυτή λόγω παρενεργειών)


Φίλε Gio αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια να κάνω κάποιες επισημάνσεις μιας και παίρνω πάσα από εσένα :

Η τριχόπτωση δεν προκαλείται από μειωμένη ροή αίματος. Η απώλεια των μαλλιών είναι αυτή που προκαλεί τη μείωση της ροής του αίματος στα τριχοθυλάκια. Αυτός είναι ο λόγος που πετυχαίνει η μεταμόσχευση μαλλιών καθώς όταν ένα καλό τριχοθυλάκιο από τη δότρια τοποθετηθεί σε μια καραφλή περιοχή η οποία έχει μειωμένη ροή αίματος, η αιμάτωση επανέρχεται και έτσι επιβιώνει και η μεταμοσχευμένη τρίχα.

Με λίγα λόγια η τριχόπτωση είναι η αιτία μείωσης της ροής του αίματος στην περιοχή του τριχωτού και όχι το αντίθετο ...
Για το λόγο αυτό προσωπικά αμφιβάλω έντονα για την αποτελεσματικότητα κάποιον τεχνικών που παρουσιάζονται εδώ στο forum για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, τεχνικές τις οποίες πολλοί ακολουθούν παρόλο που έχουν δοκιμαστεί παλαιότερα και έχουν αποτύχει ...

Όσο αφορά τη χρήση minoxidil μετά τη μεταμόσχευση υπάρχουν πολλοί γιατροί οι οποίοι δεν προτείνουν τη χρήση της. Προσωπικά μόνο στην πρώτη μεταμόσχευση χρησιμοποίησα minoxidil μετά, στις άλλες 2 την απέφυγα ... ενώ θεωρώ σημαντική τη χρήση φιναστερίδης ακόμα και λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση ...
 

3746741

Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Ευχαριστώ tropheus για τις παρατηρήσεις σου, και πραγματικά τιμάει την κοινότητα η παρουσία σου εδώ. Επίσης, ένα δημόσιο ευχαριστώ στον N094 ο οποίος διαθέτει τον χρόνο του οποιαδήποτε στιγμή για να βοηθήσει και πραγματικά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι ενώ είμαστε πάρα πολλά μέλη γραμμένα , ελάχιστοι έχουν ενεργή συμμετοχή. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι το θέμα τριχόπτωση μπορεί να γονατίζει πολλούς ψυχολογικά (ανάμεσα τους και εγώ) αλλά με την αποχή και την απλά παρατήρηση δεν βοηθάτε, ούτε βοηθιέστε.
Παρακαλώ πιο ενεργή συμμετοχή από όλους, ώστε να αντλήσουμε περισσότερες εμπειρίες-πληροφορίες ο ένας απο τον άλλο.. Σίγουρα θα τα πάμε πολύ καλύτερα έτσι.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα μας. Η επισημάνσεις και των δυο προλαλίσαντων (tropheus-n094) ήταν απόλυτα σωστές. Έχει παρατηρηθεί ωστόσο οτι στην Κύπρο ας πούμε η πυκνότητα στην hairline φτάνει και τα 70 ΜΟΝΑ θυλάκια ανα τετραγωνικό cm2. Πιστεύω οτι αυτό δεν είναι λάθος διότι ενα μονό τριχοθυλάκιο χρειάζεται λιγότερη αιμάτωση απο ένα 3τριχο ή 4τριχο. Επομένως και εγώ θα έλεγα ναι σε τέτοιες πυκνότητες με δεδομένο οτι πρέπει η εμπρόσθια εικόνα μας να πλησιάζει όσο το δυνατόν τις δυνατότητες της δότριας στα πλαινά ώστε να "τετραγωνίζει" ομοιόμορφα το πρόσωπο.
Σαφώς και με 2τριχα ή 3τριχα θυλάκια δεν γίνεται να φτάσουμε αυτή την πυκνότητα αφού είναι σίγουρο οτι θα υπάρχουν απώλειες λόγω υπο-αιμάτωσης. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια στην επιβίωση των μοσχευμάτων πέρα απο το σωστό βάθος εισαγωγής η μετεγχειριτική φροντίδα που τους παρέχουμε (ψέκασμα με φ.όρο ανά μισή ώρα, αποφυγή ήλιου, όχι ξύσιμο κ.τ.λ) και η θεραπεία που θα ακολουθούμε παράλληλα με την αναμονή έκφυσης των μοσχευμάτων. Θεωρώ απαραίτητη σε πρώτο χρόνο την μινοξιδίλη και δευτερευόντως την φιναστερίδη (αν και οι περισσότεροι διστάζουν σε αυτή λόγω παρενεργειών)


Φίλε Gio αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια να κάνω κάποιες επισημάνσεις μιας και παίρνω πάσα από εσένα :

Η τριχόπτωση δεν προκαλείται από μειωμένη ροή αίματος. Η απώλεια των μαλλιών είναι αυτή που προκαλεί τη μείωση της ροής του αίματος στα τριχοθυλάκια. Αυτός είναι ο λόγος που πετυχαίνει η μεταμόσχευση μαλλιών καθώς όταν ένα καλό τριχοθυλάκιο από τη δότρια τοποθετηθεί σε μια καραφλή περιοχή η οποία έχει μειωμένη ροή αίματος, η αιμάτωση επανέρχεται και έτσι επιβιώνει και η μεταμοσχευμένη τρίχα.

Με λίγα λόγια η τριχόπτωση είναι η αιτία μείωσης της ροής του αίματος στην περιοχή του τριχωτού και όχι το αντίθετο ...
Για το λόγο αυτό προσωπικά αμφιβάλω έντονα για την αποτελεσματικότητα κάποιον τεχνικών που παρουσιάζονται εδώ στο forum για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, τεχνικές τις οποίες πολλοί ακολουθούν παρόλο που έχουν δοκιμαστεί παλαιότερα και έχουν αποτύχει ...

Όσο αφορά τη χρήση minoxidil μετά τη μεταμόσχευση υπάρχουν πολλοί γιατροί οι οποίοι δεν προτείνουν τη χρήση της. Προσωπικά μόνο στην πρώτη μεταμόσχευση χρησιμοποίησα minoxidil μετά, στις άλλες 2 την απέφυγα ... ενώ θεωρώ σημαντική τη χρήση φιναστερίδης ακόμα και λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση ...

γιατι τροφεα θεωρεις σημαντικη την ληψη φιναστεριδης ακομα κ λιγο πριν την μεταμοσχευση?
 

tropheus

Well-Known Member
3746741 είπε:
γιατι τροφεα θεωρεις σημαντικη την ληψη φιναστεριδης ακομα κ λιγο πριν την μεταμοσχευση?

Δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου αλλά η λογική μου λέει ότι όταν βοηθάς την τρίχα από πριν (και ο μοναδικός αποδεδειγμένα τρόπος είναι η fin/dut) τότε αυξάνεται η πιθανότητα επιβίωσης μιας μεταμοσχευμένης τρίχας από τη διαδικασία και την ταλαιπωρία που υφίσταται κατά τη μεταφορά της ενώ παράλληλα κάνεις πιο πρόσφορο το "έδαφος" που θα τη δεχτεί ...
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Ευχαριστώ tropheus για τις παρατηρήσεις σου, και πραγματικά τιμάει την κοινότητα η παρουσία σου εδώ. Επίσης, ένα δημόσιο ευχαριστώ στον N094 ο οποίος διαθέτει τον χρόνο του οποιαδήποτε στιγμή για να βοηθήσει και πραγματικά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι ενώ είμαστε πάρα πολλά μέλη γραμμένα , ελάχιστοι έχουν ενεργή συμμετοχή. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι το θέμα τριχόπτωση μπορεί να γονατίζει πολλούς ψυχολογικά (ανάμεσα τους και εγώ) αλλά με την αποχή και την απλά παρατήρηση δεν βοηθάτε, ούτε βοηθιέστε.
Παρακαλώ πιο ενεργή συμμετοχή από όλους, ώστε να αντλήσουμε περισσότερες εμπειρίες-πληροφορίες ο ένας απο τον άλλο.. Σίγουρα θα τα πάμε πολύ καλύτερα έτσι.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα μας. Η επισημάνσεις και των δυο προλαλίσαντων (tropheus-n094) ήταν απόλυτα σωστές. Έχει παρατηρηθεί ωστόσο οτι στην Κύπρο ας πούμε η πυκνότητα στην hairline φτάνει και τα 70 ΜΟΝΑ θυλάκια ανα τετραγωνικό cm2. Πιστεύω οτι αυτό δεν είναι λάθος διότι ενα μονό τριχοθυλάκιο χρειάζεται λιγότερη αιμάτωση απο ένα 3τριχο ή 4τριχο. Επομένως και εγώ θα έλεγα ναι σε τέτοιες πυκνότητες με δεδομένο οτι πρέπει η εμπρόσθια εικόνα μας να πλησιάζει όσο το δυνατόν τις δυνατότητες της δότριας στα πλαινά ώστε να "τετραγωνίζει" ομοιόμορφα το πρόσωπο.
Σαφώς και με 2τριχα ή 3τριχα θυλάκια δεν γίνεται να φτάσουμε αυτή την πυκνότητα αφού είναι σίγουρο οτι θα υπάρχουν απώλειες λόγω υπο-αιμάτωσης. Σημαντικό ρόλο παίζει βέβαια στην επιβίωση των μοσχευμάτων πέρα απο το σωστό βάθος εισαγωγής η μετεγχειριτική φροντίδα που τους παρέχουμε (ψέκασμα με φ.όρο ανά μισή ώρα, αποφυγή ήλιου, όχι ξύσιμο κ.τ.λ) και η θεραπεία που θα ακολουθούμε παράλληλα με την αναμονή έκφυσης των μοσχευμάτων. Θεωρώ απαραίτητη σε πρώτο χρόνο την μινοξιδίλη και δευτερευόντως την φιναστερίδη (αν και οι περισσότεροι διστάζουν σε αυτή λόγω παρενεργειών)


Φίλε Gio αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια να κάνω κάποιες επισημάνσεις μιας και παίρνω πάσα από εσένα :

Η τριχόπτωση δεν προκαλείται από μειωμένη ροή αίματος. Η απώλεια των μαλλιών είναι αυτή που προκαλεί τη μείωση της ροής του αίματος στα τριχοθυλάκια. Αυτός είναι ο λόγος που πετυχαίνει η μεταμόσχευση μαλλιών καθώς όταν ένα καλό τριχοθυλάκιο από τη δότρια τοποθετηθεί σε μια καραφλή περιοχή η οποία έχει μειωμένη ροή αίματος, η αιμάτωση επανέρχεται και έτσι επιβιώνει και η μεταμοσχευμένη τρίχα.

Με λίγα λόγια η τριχόπτωση είναι η αιτία μείωσης της ροής του αίματος στην περιοχή του τριχωτού και όχι το αντίθετο ...
Για το λόγο αυτό προσωπικά αμφιβάλω έντονα για την αποτελεσματικότητα κάποιον τεχνικών που παρουσιάζονται εδώ στο forum για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, τεχνικές τις οποίες πολλοί ακολουθούν παρόλο που έχουν δοκιμαστεί παλαιότερα και έχουν αποτύχει ...

Όσο αφορά τη χρήση minoxidil μετά τη μεταμόσχευση υπάρχουν πολλοί γιατροί οι οποίοι δεν προτείνουν τη χρήση της. Προσωπικά μόνο στην πρώτη μεταμόσχευση χρησιμοποίησα minoxidil μετά, στις άλλες 2 την απέφυγα ... ενώ θεωρώ σημαντική τη χρήση φιναστερίδης ακόμα και λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση ...

Σωστά αγαπητέ tropheus. Εκεί που θέλω να εστιάσουν τα παιδιά που διαβάζουν το θέμα είναι -πέρα από τα δικά σου σχόλια- οτι : με δεδομένο οτι σε μια εντελώς καραφλή περιοχή του κεφαλιού, με νεκρούς και πλήρως συρικνωμένους θύλακες έχει επέλθει λιγότερη αιμάτωση, δεν είναι λογικό να πάμε σε μεγάλες πυκνότητες κατά την διάρκεια ΜΙΑΣ μεταμόσχευσης καθώς έτσι αυξάνουμε τις πιθανότητες απώλειας μοσχευμάτων. Το αντιμετωπίζουν αυτό πολλές κλινικές, στις οποίες ασθενείς με μεγάλα norwood ζητάνε maximum πυκνότητα που ούτως ή άλλως είναι αδύνατη με βάση τις δυνατότητες της δότριας τους. Φυσικά αυτός ο περιορισμός δεν ισχύει για μικρά norwood 2-3 αφού η εμπρόσθια εικόνα μπορεί εύκολα να αποκατασταθεί με 2500-3000 μοσχεύματα (ανάλογα την έκταση της αραίωσης, αν υπάρχουν ήδη μαλλάκια εκεί και φυσικά την διάμετρο-υφή της τρίχας). Καλό είναι λοιπόν, να ξεκινάνε συντηρητικά με πυκνότητες ασφαλείας 30-40 μοσχεύματα ανα cm2 και έπειτα αν το επιθυμούν να επανέλθουν για πύκνωση.

Αν πάλι, κάποιος είναι ηλικιακά 25-35 και έχει αργή ή/και σταθερή τριχόπτωση με μικρό norwood (το οποίο δεν θα μεγαλώσει στο μέλλον) μπορεί να πάρει το ρίσκο και να πάει για maximum density 50-70 θυλάκια αν τετραγωνικό, γνωρίζοντας όμως και το ρίσκο των απωλειών. Γενικά το θέμα μεταμόσχευση είναι λεπτό και χρειάζεται ειδικούς χειρισμούς τόσο απο τον ασθενή, όσο και απο τον Γιατρό που θα αναλάβει την επέμβαση. ΕΡΕΥΝΑ και πάλι ΕΡΕΥΝΑ λοιπόν. Το καλό αποτέλεσμα.. θέλει χρόνο (και χρήμα ενίοτε)
 
Μπλουζα