Πυκνότητα hairline SOS

n094

Active Member
tropheus είπε:
3746741 είπε:
γιατι τροφεα θεωρεις σημαντικη την ληψη φιναστεριδης ακομα κ λιγο πριν την μεταμοσχευση?

Δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου αλλά η λογική μου λέει ότι όταν βοηθάς την τρίχα από πριν (και ο μοναδικός αποδεδειγμένα τρόπος είναι η fin/dut) τότε αυξάνεται η πιθανότητα επιβίωσης μιας μεταμοσχευμένης τρίχας από τη διαδικασία και την ταλαιπωρία που υφίσταται κατά τη μεταφορά της ενώ παράλληλα κάνεις πιο πρόσφορο το "έδαφος" που θα τη δεχτεί ...

Να πω εδω οτι με τον ιδιο τροπο φαινεται πως βοηθαει κ το PRP κατα τη διαρκεια της μμ οχι μετα η μονο του (δλδκατα τη διαρκεια της επεμβασης τοσο για γρηγοροτερη επουλωση της δοτριας κ ληπτριας, οσο κ για την επιβιωση των μοσχευματων) παρατηρω τελευταια οτι πολοι γιατροι κ κλινικες το κανουν κατα τη διαρκεια της μμ, δεν ξερω βεβαια ποσο αυξανει το κοστος, αλλα δειχνουν να το προτιμουν ολο κ περισσοτεροι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
tropheus είπε:
3746741 είπε:
γιατι τροφεα θεωρεις σημαντικη την ληψη φιναστεριδης ακομα κ λιγο πριν την μεταμοσχευση?

Δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου αλλά η λογική μου λέει ότι όταν βοηθάς την τρίχα από πριν (και ο μοναδικός αποδεδειγμένα τρόπος είναι η fin/dut) τότε αυξάνεται η πιθανότητα επιβίωσης μιας μεταμοσχευμένης τρίχας από τη διαδικασία και την ταλαιπωρία που υφίσταται κατά τη μεταφορά της ενώ παράλληλα κάνεις πιο πρόσφορο το "έδαφος" που θα τη δεχτεί ...

Επιπλέον να προσθέσω ότι η χρήση fin/dut μειώνει την πιθανότητα shock loss.
Σχετικό link εδώ στο οποίο ένας από τους γιατρού στο baldingblog περιγράφει την προσωπική του εμπειρία επί του θέματος.
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
tropheus είπε:
3746741 είπε:
γιατι τροφεα θεωρεις σημαντικη την ληψη φιναστεριδης ακομα κ λιγο πριν την μεταμοσχευση?

Δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου αλλά η λογική μου λέει ότι όταν βοηθάς την τρίχα από πριν (και ο μοναδικός αποδεδειγμένα τρόπος είναι η fin/dut) τότε αυξάνεται η πιθανότητα επιβίωσης μιας μεταμοσχευμένης τρίχας από τη διαδικασία και την ταλαιπωρία που υφίσταται κατά τη μεταφορά της ενώ παράλληλα κάνεις πιο πρόσφορο το "έδαφος" που θα τη δεχτεί ...

Επιπλέον να προσθέσω ότι η χρήση fin/dut μειώνει την πιθανότητα shock loss.
Σχετικό link εδώ στο οποίο ένας από τους γιατρού στο baldingblog περιγράφει την προσωπική του εμπειρία επί του θέματος.

Όντως, έχω ακούσει και διαβάσει την ίδια άποψη τόσο απο ασθενείς που έπαιρναν φιναστερίδη και έκαναν μεταμόσχευση όσο και απο Γιατρούς σε κλινικές οι οποίοι συστήνουν 2 με 3 μήνες πριν την μεταμόσχευση την χρήση 1mg φιναστερίδης και συνέχεια αυτής μέχρι και το 6μηνο. Με δεδομένο φυσικά οτι δεν υπάρχουν παρενέργειες στον ασθενή έτσι; Ο λόγος που το προτείνουν όπως πολύ σωστά αναφέρεις είναι γιατί το shock loss ουσιαστικά είναι ο μη-μόνιμος τραυματισμός του θύλακα. Όταν κάνεις εμφύτευση μαλλιών ανάμεσα σε υπάρχοντα μαλλιά, πόσο μάλλον δε, όταν αυτά είναι αδύναμα και λεπτά τότε εύλογα κατά την διάρκειά της εισαγωγής με το implanter ή ακόμα και με οπές, θα τραυματιστούν κάποιοι γειτονικοί θύλακες. Τώρα, το μυστικό εδώ έγκειται στο artistic κομμάτι του Γιατρού που κάνει την μεταμόσχευση και πόσο καλά μπορεί να υπολογίσει την γωνία εισαγωγής όσο και το βάθος ώστε το τριχοθυλάκιο να μπεί όσο το δυνατόν πιο "φυσικά" με την φορά δηλαδή των ηδη υπαρχόντων μαλλιών μας. Το θετικό είναι οτι με τα σύγχρονα εργαλεία διαμέτρου 1 χιλιοστού ή και μικρότερα που χρησιμοποιούνται σήμερα, πετυχαίνουμε το ελάχιστο shock loss το οποίο μάλιστα δεν είναι και μόνιμο. Μια τρίχα δεν θα φυτρώσει μόνο όταν ένας θύλακας ΔΙΑΜΕΛΙΣΤΕΙ κατά την διάρκεια της εμφύτευσης. Για να συμβεί αυτό όμως ο γιατρός πρέπει να είναι ή πολύ άπειρος... ή πολύ χ@ζός. Την ρόλο παίζουν τα αντι-ανδρογόνα σε όλα αυτά; Πολύ απλά : ότι έκαναν και πριν! Αντιστρέφουν την διαδικασία λέπτυνσης της τρίχας (miniaturazation) με αποτέλεσμα πιο χοντρή και υγιή τρίχα ενώ παράλληλα με ένα growth stimulant επιταχύνουν την ανάπτυξη των μαλλιών μας..
 

vag25

Well-Known Member
tropheus είπε:
Φίλε Gio αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια να κάνω κάποιες επισημάνσεις μιας και παίρνω πάσα από εσένα :

Η τριχόπτωση δεν προκαλείται από μειωμένη ροή αίματος. Η απώλεια των μαλλιών είναι αυτή που προκαλεί τη μείωση της ροής του αίματος στα τριχοθυλάκια. Αυτός είναι ο λόγος που πετυχαίνει η μεταμόσχευση μαλλιών καθώς όταν ένα καλό τριχοθυλάκιο από τη δότρια τοποθετηθεί σε μια καραφλή περιοχή η οποία έχει μειωμένη ροή αίματος, η αιμάτωση επανέρχεται και έτσι επιβιώνει και η μεταμοσχευμένη τρίχα.

Με λίγα λόγια η τριχόπτωση είναι η αιτία μείωσης της ροής του αίματος στην περιοχή του τριχωτού και όχι το αντίθετο ...
Για το λόγο αυτό προσωπικά αμφιβάλω έντονα για την αποτελεσματικότητα κάποιον τεχνικών που παρουσιάζονται εδώ στο forum για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, τεχνικές τις οποίες πολλοί ακολουθούν παρόλο που έχουν δοκιμαστεί παλαιότερα και έχουν αποτύχει ...

Mην εισαι τοσο απολυτος φιλε tropheus.
Υπαρχει και η αλλη αποψη για το πως δουλευει η μεταμοσχευση στην πραγματικοτητα.Δεν βρισκω την πηγη ομως.Αν την βρω θα την βαλω.
Aλλωστε ειναι το μονο ευκολο η πανω περιοχη να εχει λιγοτερο αιμα.

Εχουμε δει επισης και περιπτωσεις ανθρωπων που κρατανε τα μαλλια τους με αιματωση και ειχαν και επανεκφυση.
Στο δικο μας φορουμ ο Gomi, αλλα και αρκετες περιπτωσεις εξω.
Οι περισσοτεροι δεν εχουν υπομονη σε αυτο,γι αυτο και δυσκολα θα δουμε πολλες μαρτυριες.
Καποιοι εχουν ομως και εχουν και αποτελεσματα σε βαθος χρονου.

Στον καθενα δουλευει μαλλον διαφορετικα το καθε τι.Aς αφησουμε ενα παραθυρακι.
 

Gio

New Member
Φίλε Vag25 εννοείς την χρήση derma-roller;
Αν ναι, αυτό που έχω συμπεράνει εγω με βάση τις εμπειρίες ανθρώπων που το έχουν δοκιμάσει -χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει- είναι οτι βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση τον τοπικών σκευασμάτων αλλά απο μόνο του δεν μπορεί να αλλάξει την συμπεριφορά των θυλάκων. Και αυτό γιατί όλη η ύπουλη διαδικασία συρρίκνωσης γίνεται εκ των έσω. Αυτή η μοιραία DHT κάνει την ζημιά.. και δυστυχώς ή ευτυχώς ο μόνος τρόπος να την καταπολεμήσεις είναι με αντί-ανδρογόνα. Και μην ξεχνάμε βεβαίως οτι η ορμόνη αυτή κυκλοφορεί σε αφθονία στο αίμα...
 

vag25

Well-Known Member
Gio είπε:
Φίλε Vag25 εννοείς την χρήση derma-roller;
Αν ναι, αυτό που έχω συμπεράνει εγω με βάση τις εμπειρίες ανθρώπων που το έχουν δοκιμάσει -χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει- είναι οτι βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση τον τοπικών σκευασμάτων αλλά απο μόνο του δεν μπορεί να αλλάξει την συμπεριφορά των θυλάκων. Και αυτό γιατί όλη η ύπουλη διαδικασία συρρίκνωσης γίνεται εκ των έσω. Αυτή η μοιραία DHT κάνει την ζημιά.. και δυστυχώς ή ευτυχώς ο μόνος τρόπος να την καταπολεμήσεις είναι με αντί-ανδρογόνα. Και μην ξεχνάμε βεβαίως οτι η ορμόνη αυτή κυκλοφορεί σε αφθονία στο αίμα...

To ρολλερ ισως ειναι το ενα.
Περισσοτερο η αιματωση μεσω βουρτσισματος,παραλληλα με την απολεπιση, εχει μειωση λιπαροτητας και τριχοπτωση σε παρα πολλους.
Καποιοι εχουν δει και επανεκφυση σε βαθος χρονου.

Τεσπα ας μην χαλασουμε το θεμα εδω:)
 

L.a.

Member
Έχω όμως την εξής απορία για φίνα. Αν κάποιος παίρνει φίνα κατά
την περίοδο της μεταμόσχευσης και την κόψει είτε 6 μήνες, είτε δυο χρόνια μετά, σημαίνει ότι την γ@μησε, σωστά? Γιατί όταν έκανε την μεταμόσχευση την έκανε με δεδομένο μιας κάπως πυκνής hairline εξαιτίας της φιναστερίδης, αλλά μετά που θα την κόψει θα μείνει άδειος. Οπότε καλό είναι να κόψει την φίνα ένα εξάμηνο πριν τη μεταμόσχευση οπότε όταν την κάνει να είναι ήδη άδειος και να την κάνει πάνω σε ρεαλιστικό δεδομένο ώστε να σχεδιαστεί σωστά η νέα hairline.
Έχει κάπου λάθος ο παραπάνω συλλογισμός? Μιλάω πάντα με δεδομένο ότι ο χρήστης δεν θέλει να παίρνει φίνα εφ όρου ζωής και μετά από την μεταμόσχευση θα την κόψει.
 

Gio

New Member
L.a. είπε:
Έχω όμως την εξής απορία για φίνα. Αν κάποιος παίρνει φίνα κατά
την περίοδο της μεταμόσχευσης και την κόψει είτε 6 μήνες, είτε δυο χρόνια μετά, σημαίνει ότι την γ@μησε, σωστά? Γιατί όταν έκανε την μεταμόσχευση την έκανε με δεδομένο μιας κάπως πυκνής hairline εξαιτίας της φιναστερίδης, αλλά μετά που θα την κόψει θα μείνει άδειος. Οπότε καλό είναι να κόψει την φίνα ένα εξάμηνο πριν τη μεταμόσχευση οπότε όταν την κάνει να είναι ήδη άδειος και να την κάνει πάνω σε ρεαλιστικό δεδομένο ώστε να σχεδιαστεί σωστά η νέα hairline.
Έχει κάπου λάθος ο παραπάνω συλλογισμός? Μιλάω πάντα με δεδομένο ότι ο χρήστης δεν θέλει να παίρνει φίνα εφ όρου ζωής και μετά από την μεταμόσχευση θα την κόψει.

Το θέμα με την Φίνα έχει ως εξής : Μπορείς να την πάρεις, να σου κάνει θαύματα χωρίς παρενέργειες και να την συνεχίζεις για όσο κρίνεις εσυ σκόπιμο. Μπορεί να την πάρεις, να μην σου προσδώσει τα αναμενόμενα (αποτέλεσμα σίγουρα θα δεις..) αλλά να έχεις παρενέργεις και να την σταματήσεις ελέω απογοήτευσης. Μπορούν επίσης να συμβούν τα δυο παραπάνω και να την σταματήσεις αναγκαστικά ελέω παρενεργειών. Γενικά στην περίπτωση της, δοκιμάζεις -μετά απο πολύ ψάξιμο φυσικά- και βλέπεις. Τώρα, όσον αφορά την hairline μην σε απασχολεί διότι αυτό είναι ενα σημείο στο κεφάλι μας ούτως ή άλλως δύσκολο που σημαίνει οτι ακόμα και η φίνα δεν θα φέρει την μεγάλη αλλαγή όπως π.χ στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Μην σε ανησυχεί λοιπόν αυτό. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα τοπικό DHT blocker παράλλημα με ενα growth stimulant. Καλό είναι επίσης, η πυκνότητα της μεταμόσχευσης να υπολογιστεί χωρίς τα υπάρχοντα μαλλιά σου αφού αυτά πιθανόν μελλοντικά να σε αποχαιρετήσουν. Αν ας πούμε έχεις 20 θύλακες ανα cm2 και προσθέσεις άλλους 25 ανα cm2 το αποτέλεσμα θα είναι καλό, τι θα γίνει όμως αν αργότερα έχεις απώλειες; θα χρειαστείς δεύτερη μεταμόσχευση.. Αν όμως, πεις οτι έχεις ήδη 20 θύλακες, και προσθέσεις 50 πας αμέσως σε ενα νούμερο εντυπωσιακό των 70 ανα cm2. ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στην ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ της δότριας! Αλλά ακόμα και αν έχεις απώλειες μένεις με τους 50 θύλακες που είναι εξίσου καλοί σαν πυκνότητα..
 

L.a.

Member
Δηλαδή όταν μιλάμε για 70 ανά τετ. εκ. μπροστά και για 45 πιο πίσω είναι μόνο τα καινούρια και όχι το σύνολο? δηλαδή είτε έχω υπάρχοντα 20 ανά τετ.εκ., είτε έχω 50, δεν παίζει κανένα ρόλο..?? Γιατί και οι ψιλοφαλακρές περιοχές δεν έχουν την ίδια πυκνότητα μεταξύ τους, οπότε υποτίθεται ότι δεν βάζουμε παντού την ίδια πυκνότητα από νέες τρίχες.
Γενικά στο μυαλό μου το έχω ότι την στιγμή της μεταμόσχευσης πρέπει μόνο να έχεις τις δικιές σου τρίχες, χωρίς φάρμακα, χωρίς τοπικά, για να ξέρεις πόσες θα βάλεις, που και πως, και όλα αυτά με ακρίβεια. Αν όμως οι γιατροί λειτουργούν τόσο χοντρικά, τότε μάλλον δεν έχει κανένα νόημα. Μπέρδεμα.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση gio, καλή συνέχεια στη θεραπεία σου αν και είναι νωρίς ακόμα.. ;-)
 

Gio

New Member
L.a. είπε:
Δηλαδή όταν μιλάμε για 70 ανά τετ. εκ. μπροστά και για 45 πιο πίσω είναι μόνο τα καινούρια και όχι το σύνολο? δηλαδή είτε έχω υπάρχοντα 20 ανά τετ.εκ., είτε έχω 50, δεν παίζει κανένα ρόλο..?? Γιατί και οι ψιλοφαλακρές περιοχές δεν έχουν την ίδια πυκνότητα μεταξύ τους, οπότε υποτίθεται ότι δεν βάζουμε παντού την ίδια πυκνότητα από νέες τρίχες.
Γενικά στο μυαλό μου το έχω ότι την στιγμή της μεταμόσχευσης πρέπει μόνο να έχεις τις δικιές σου τρίχες, χωρίς φάρμακα, χωρίς τοπικά, για να ξέρεις πόσες θα βάλεις, που και πως, και όλα αυτά με ακρίβεια. Αν όμως οι γιατροί λειτουργούν τόσο χοντρικά, τότε μάλλον δεν έχει κανένα νόημα. Μπέρδεμα.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση gio, καλή συνέχεια στη θεραπεία σου αν και είναι νωρίς ακόμα.. ;-)

Κοίταξε, αν ρωτήσεις εμένα, επειδή γενικά λατρεύω την εικόνα του ανθρώπου κατά πρόσωπο, θεωρώ οτι η hairline πρέπει να οριοθετείται όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πυκνότητα της δότριας.
Πρόσεξε λοιπόν να δεις τι έπαθα εγώ στην πρώτη μου μεταμόσχευση πριν 5 χρόνια. Οι γνώσεις μου τότε ήταν σαφώς πιο περιορισμένες συγκριτικά με τώρα και δεν γνώριζα τι θα συντούσα στο μέλλον, ίσως και να μην με ένοιαζε τότε, ποιός ξέρει. Έκανα λοιπόν μεταμόσχευση 870 τριχοθυλάκαι στην περιοχή των κροτάφων της hairline. Όντως το αποτέλεσμα τότε ήταν πολύ καλό. Γιατί ήταν πολύ καλό; Γιατί είχα ήδη μαλλάκια.. Τα χρόνια όμως πέρασαν, και αφού δεν ακολούθησα κάποια θεραπεία (πήγα και φαντάρος ωστόσο) είχα απώλειες στα σημεία αυτά με αποτέλεσμα σήμερα, να έχω δυο αντιαισθητικά κενά στους δυο κρόταφους τα οποία καλύπτω με toppik. Πάω λοιπόν για την δεύτερη μου μεταμόσχευση σε λίγες μέρες. Αυτή την φορά όμως πάω υποψιασμένος.. 2800-3000 μοσχεύματα για το εμπρόσθιο τμήμα. Κάνε τους υπολογισμούς σου. 3000+800=3800 μοσχεύματα συνολικά, ενώ έχω και υπάρχοντα μαλλάκια στην περιοχή.. Λογικά, θα έχω ενα φοβερό αποτέλεσμα. Ωστόσο σύντομα που θα ανέβει το θέμα της μεταμόσχευσης μου, θα ακολουθήσουν φωτογραφίες, και σχόλια από την αρχή της, μέχρι το τέλος της. ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΟΥ. θα δούμε επιτέλους αν μπορούν οι κλινικές να κάνουν ότι υπόσχονται.. ΟΛΑ ΕΔΩ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ, ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
L.a. είπε:
Δηλαδή όταν μιλάμε για 70 ανά τετ. εκ. μπροστά και για 45 πιο πίσω είναι μόνο τα καινούρια και όχι το σύνολο? δηλαδή είτε έχω υπάρχοντα 20 ανά τετ.εκ., είτε έχω 50, δεν παίζει κανένα ρόλο..?? Γιατί και οι ψιλοφαλακρές περιοχές δεν έχουν την ίδια πυκνότητα μεταξύ τους, οπότε υποτίθεται ότι δεν βάζουμε παντού την ίδια πυκνότητα από νέες τρίχες.
Γενικά στο μυαλό μου το έχω ότι την στιγμή της μεταμόσχευσης πρέπει μόνο να έχεις τις δικιές σου τρίχες, χωρίς φάρμακα, χωρίς τοπικά, για να ξέρεις πόσες θα βάλεις, που και πως, και όλα αυτά με ακρίβεια. Αν όμως οι γιατροί λειτουργούν τόσο χοντρικά, τότε μάλλον δεν έχει κανένα νόημα. Μπέρδεμα.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση gio, καλή συνέχεια στη θεραπεία σου αν και είναι νωρίς ακόμα.. ;-)

Κοίταξε, αν ρωτήσεις εμένα, επειδή γενικά λατρεύω την εικόνα του ανθρώπου κατά πρόσωπο, θεωρώ οτι η hairline πρέπει να οριοθετείται όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πυκνότητα της δότριας.
Πρόσεξε λοιπόν να δεις τι έπαθα εγώ στην πρώτη μου μεταμόσχευση πριν 5 χρόνια. Οι γνώσεις μου τότε ήταν σαφώς πιο περιορισμένες συγκριτικά με τώρα και δεν γνώριζα τι θα συντούσα στο μέλλον, ίσως και να μην με ένοιαζε τότε, ποιός ξέρει. Έκανα λοιπόν μεταμόσχευση 870 τριχοθυλάκαι στην περιοχή των κροτάφων της hairline. Όντως το αποτέλεσμα τότε ήταν πολύ καλό. Γιατί ήταν πολύ καλό; Γιατί είχα ήδη μαλλάκια.. Τα χρόνια όμως πέρασαν, και αφού δεν ακολούθησα κάποια θεραπεία (πήγα και φαντάρος ωστόσο) είχα απώλειες στα σημεία αυτά με αποτέλεσμα σήμερα, να έχω δυο αντιαισθητικά κενά στους δυο κρόταφους τα οποία καλύπτω με toppik. Πάω λοιπόν για την δεύτερη μου μεταμόσχευση σε λίγες μέρες. Αυτή την φορά όμως πάω υποψιασμένος.. 2800-3000 μοσχεύματα για το εμπρόσθιο τμήμα. Κάνε τους υπολογισμούς σου. 3000+800=3800 μοσχεύματα συνολικά, ενώ έχω και υπάρχοντα μαλλάκια στην περιοχή.. Λογικά, θα έχω ενα φοβερό αποτέλεσμα. Ωστόσο σύντομα που θα ανέβει το θέμα της μεταμόσχευσης μου, θα ακολουθήσουν φωτογραφίες, και σχόλια από την αρχή της, μέχρι το τέλος της. ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΟΥ. θα δούμε επιτέλους αν μπορούν οι κλινικές να κάνουν ότι υπόσχονται.. ΟΛΑ ΕΔΩ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ, ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Σε πόσα τ.εκ. θα τοποθετήσεις τα 3000 grafts φίλε Gio?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Αγαπητέ tropheus, η περιοχή είναι σχεδόν παρόμοια με του φίλου krhtikou21. Mπορείς να δεις τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στην προηγούμενη σελίδα του θέματος. Σε εκατοστά είναι 8χ13cm την οποία μέτρησα χθες μόλις για να στείλω στην κλινική το σχετικό υπόμνημα. Υπάρχει κάποιος τύπος που υπολογίζεις το συνολικό εμβαδό σε τετραγωνικά εκατοστά αλλά δεν τον θυμάμαι. Περίπου πάντως (με βάση περιπτώσεις άλλων ασθενών) μιλάμε για 70-80 περίπου cm2.
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Αγαπητέ tropheus, η περιοχή είναι σχεδόν παρόμοια με του φίλου krhtikou21. Mπορείς να δεις τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στην προηγούμενη σελίδα του θέματος. Σε εκατοστά είναι 8χ13cm την οποία μέτρησα χθες μόλις για να στείλω στην κλινική το σχετικό υπόμνημα. Υπάρχει κάποιος τύπος που υπολογίζεις το συνολικό εμβαδό σε τετραγωνικά εκατοστά αλλά δεν τον θυμάμαι. Περίπου πάντως (με βάση περιπτώσεις άλλων ασθενών) μιλάμε για 70-80 περίπου cm2.

8x13 εκατοστά σημαίνει 104 τ.εκ (προκύπτει με απλό πολλάπλασιασμο).
Έτσι με τα 3000grafts θα έχεις μια μέση πυκνότητα 3000 : 104 = 29 grafts ανά τ.εκ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλες προσδοκίες γιατι πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητευτείς. Σε κάθε όμως περίπτωση σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα. Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε ...


.....


......
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Αγαπητέ tropheus, η περιοχή είναι σχεδόν παρόμοια με του φίλου krhtikou21. Mπορείς να δεις τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει στην προηγούμενη σελίδα του θέματος. Σε εκατοστά είναι 8χ13cm την οποία μέτρησα χθες μόλις για να στείλω στην κλινική το σχετικό υπόμνημα. Υπάρχει κάποιος τύπος που υπολογίζεις το συνολικό εμβαδό σε τετραγωνικά εκατοστά αλλά δεν τον θυμάμαι. Περίπου πάντως (με βάση περιπτώσεις άλλων ασθενών) μιλάμε για 70-80 περίπου cm2.

8x13 εκατοστά σημαίνει 104 τ.εκ (προκύπτει με απλό πολλάπλασιασμο).
Έτσι με τα 3000grafts θα έχεις μια μέση πυκνότητα 3000 : 104 = 29 grafts ανά τ.εκ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλες προσδοκίες γιατι πολύ φοβάμαι ότι θα απογοητευτείς. Σε κάθε όμως περίπτωση σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα. Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε ...


.....


......




Φίλε tropheus μάλλον δεν με κατάλαβες. το 8χ13 είναι οι διαστάσεις της περιοχής σε εκατοστά, όχι σε Τετραγωνικά εκατοστά! Για να βρείς τον εμβαδό σε cm2, υπάρχει κάποιος τύπος συγκεκριμένος στο οποίο χρησιμοποιείς το 3.14 της ακτίνας αλλά δεν τον θυμάμαι τώρα. Όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του. Φαντάσου οτι για την ίδια περιοχή ο galan έβαλε 2500 μοσχεύματα, ο john john 3400 (πήγε λιγο παρακάτω εκείνος) και ο κρητικός 2900+. Όλοι με πολύ καλά αποτελέσματα έως εκπληκτικά (οπτικά τουλάχιστον). Όσον αφορά τις προσδοκίες φίλε τροφέα, Αν δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, θα πρέπει να αρκεστώ στην μετριότητα και εγώ ποτέ δεν ήμουν μετριοπαθής..

Όπως είπα και στην κλινική θα είμαι πολύ αυστηρός μαζί τους, με δεδομένο οτι είναι η δεύτερη μεταμόσχευση.
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Φίλε tropheus μάλλον δεν με κατάλαβες. το 8χ13 είναι οι διαστάσεις της περιοχής σε εκατοστά, όχι σε Τετραγωνικά εκατοστά! Για να βρείς τον εμβαδό σε cm2, υπάρχει κάποιος τύπος συγκεκριμένος στο οποίο χρησιμοποιείς το 3.14 της ακτίνας αλλά δεν τον θυμάμαι τώρα. Όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του. Φαντάσου οτι για την ίδια περιοχή ο galan έβαλε 2500 μοσχεύματα, ο john john 3400 (πήγε λιγο παρακάτω εκείνος) και ο κρητικός 2900+. Όλοι με πολύ καλά αποτελέσματα έως εκπληκτικά (οπτικά τουλάχιστον). Όσον αφορά τις προσδοκίες φίλε τροφέα, Αν δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, θα πρέπει να αρκεστώ στην μετριότητα και εγώ ποτέ δεν ήμουν μετριοπαθής..

Όπως είπα και στην κλινική θα είμαι πολύ αυστηρός μαζί τους, με δεδομένο οτι είναι η δεύτερη μεταμόσχευση.

Καλά κατάλαβα φίλε Gio. To εμβαδόν ενός ορθογωνίου παραλληλογράμου είναι το γινόμενο της βάσης επί το ύψος του.
Εσύ έχεις βάση 13 cm (εκατοστά) και ύψος 8 cm (εκατοστά). Αυτό σημαίνει εμβαδόν : 13cm x 8cm = 104cm2
To 3,14 που αναφέρεις έχει να κάνει με το εμβαδόν του κύκλου που είναι : 3,14 επί το τετράγωνο της ακτίνας του.

Επιπλέον μη βγάζεις συμπεράσματα από φωτογραφίες ... Εγώ έχω κάνει 3 μεταμοσχεύσεις βάζοντας σε hairline - κροτάφους 6500grafts και κάθε φορά που έβλεπα τις φώτο μου πριν τις επεμβάσεις γελούσα με το πόσο πλασματικές σε σχέση με την πραγματικότητα έδειχναν ...

Μεγάααααααλη απάτη οι φωτογραφίες ...
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Φίλε tropheus μάλλον δεν με κατάλαβες. το 8χ13 είναι οι διαστάσεις της περιοχής σε εκατοστά, όχι σε Τετραγωνικά εκατοστά! Για να βρείς τον εμβαδό σε cm2, υπάρχει κάποιος τύπος συγκεκριμένος στο οποίο χρησιμοποιείς το 3.14 της ακτίνας αλλά δεν τον θυμάμαι τώρα. Όποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του. Φαντάσου οτι για την ίδια περιοχή ο galan έβαλε 2500 μοσχεύματα, ο john john 3400 (πήγε λιγο παρακάτω εκείνος) και ο κρητικός 2900+. Όλοι με πολύ καλά αποτελέσματα έως εκπληκτικά (οπτικά τουλάχιστον). Όσον αφορά τις προσδοκίες φίλε τροφέα, Αν δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, θα πρέπει να αρκεστώ στην μετριότητα και εγώ ποτέ δεν ήμουν μετριοπαθής..

Όπως είπα και στην κλινική θα είμαι πολύ αυστηρός μαζί τους, με δεδομένο οτι είναι η δεύτερη μεταμόσχευση.

Καλά κατάλαβα φίλε Gio. To εμβαδόν ενός ορθογωνίου παραλληλογράμου είναι το γινόμενο της βάσης επί το ύψος του.
Εσύ έχεις βάση 13 cm (εκατοστά) και ύψος 8 cm (εκατοστά). Αυτό σημαίνει εμβαδόν : 13cm x 8cm = 104cm2
To 3,14 που αναφέρεις έχει να κάνει με το εμβαδόν του κύκλου που είναι : 3,14 επί το τετράγωνο της ακτίνας του.

Επιπλέον μη βγάζεις συμπεράσματα από φωτογραφίες ... Εγώ έχω κάνει 3 μεταμοσχεύσεις βάζοντας σε hairline - κροτάφους 6500grafts και κάθε φορά που έβλεπα τις φώτο μου πριν τις επεμβάσεις γελούσα με το πόσο πλασματικές σε σχέση με την πραγματικότητα έδειχναν ...

Μεγάααααααλη απάτη οι φωτογραφίες ...

Σωστά. Ωστόσο η περιοχή κάλυψης δεν είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμο και αυτό γιατί η hairline, κάνει ενα τόξο το οποίο αν διαιρεθεί στην μέση, σου βγάζει ενα σχήμα σαν κομμάτι πίτσας. Σαν ημικύκλιο, εξού και η χρησιμοποίηση της ακτίνας. Πιο ενδεικτικά, φαντάσου έναν κύκλο, που τον κόβουμε στην μέση! Το λέω αυτό γιατί παλαιότερα έτσι μου το είχαν υπολογίσει. Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία στο παρόν θέμα που μπορείς να το δείς και σχηματικά. Η ίδια η κλινική μου είπε οτι αυτή η περιοχή είναι απο 70 ως 80 cm2 ανάλογα φυσικά και την μορφολογία του κεφαλιού.

Απο εκεί και πέρα φίλε tropheus, δεν πάω για το άριστο, πάω για το καλύτερο. Με δεδομένο οτι έχω ήδη 870 μοσχεύματα στην περιοχή, αλλά και υπάρχοντα μαλλιά, πιστεύω οτι θα έχω ενα πολύ καλό αποτέλεσμα παράλληλα με την θεραπεία που ακολουθώ. Ούτως ή άλλως αυτή θα είναι και η τελευταία μου μεταμόσχευση, οπότε αν δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα άλλος ένα λόγος για να μην ξανακάνω!

Θα ενημερώσω προσεχώς με ειδικό θέμα, φωτογραφίες και τα συναφή..
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Σωστά. Ωστόσο η περιοχή κάλυψης δεν είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμο και αυτό γιατί η hairline, κάνει ενα τόξο το οποίο αν διαιρεθεί στην μέση, σου βγάζει ενα σχήμα σαν κομμάτι πίτσας. Σαν ημικύκλιο, εξού και η χρησιμοποίηση της ακτίνας. Πιο ενδεικτικά, φαντάσου έναν κύκλο, που τον κόβουμε στην μέση! Το λέω αυτό γιατί παλαιότερα έτσι μου το είχαν υπολογίσει. Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία στο παρόν θέμα που μπορείς να το δείς και σχηματικά. Η ίδια η κλινική μου είπε οτι αυτή η περιοχή είναι απο 70 ως 80 cm2 ανάλογα φυσικά και την μορφολογία του κεφαλιού.

Απο εκεί και πέρα φίλε tropheus, δεν πάω για το άριστο, πάω για το καλύτερο. Με δεδομένο οτι έχω ήδη 870 μοσχεύματα στην περιοχή, αλλά και υπάρχοντα μαλλιά, πιστεύω οτι θα έχω ενα πολύ καλό αποτέλεσμα παράλληλα με την θεραπεία που ακολουθώ. Ούτως ή άλλως αυτή θα είναι και η τελευταία μου μεταμόσχευση, οπότε αν δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα άλλος ένα λόγος για να μην ξανακάνω!

Θα ενημερώσω προσεχώς με ειδικό θέμα, φωτογραφίες και τα συναφή..

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά βάση των διαστάσεων που μου λες ακόμα και στην περίπτωση του ημικυκλίου (το οποίο δεν είναι και ακριβώς ημικύκλιο) το εμβαδόν κάλυψης ξεπερνά τα 104 τ.εκ.
Αν μου ανεβάσεις μια μικρογραφία της περιοχής κάλυψης με ακριβή νούμερα (διαστάσεις) θα σου πω ακριβέστατα πόσο είναι το εμβαδόν.
Γνωρίζω καλά το αντικείμενο λόγο δουλειάς ...

Βέβαια σίγουρα το ότι έχεις ήδη μαλλάκια στην περιοχή είναι θετικό :)
 

L.a.

Member
Ρε μάγκες πως μπορείτε και το υπολογίζετε απλά με βάση το εμβαδόν?
Στην περιοχή που είναι το εμβαδόν που θα γίνει η εμφύτευση πως μπορούμε να πούμε γενικά
και αόριστα ότι θέλουμε να εμφυτευτούν νέες τρίχες με πυκνότητα π.χ. 45?
Αφού εκεί, σε κάποιο βαθμό, υπάρχουν προϋπάρχοντα μαλλιά. Αλλού πιο πυκνά, αλλού πιο αραιά..
Αυτό δεν πρέπει να συνυπολογιστεί στην εξίσωση? Δηλαδή, είτε κάποιο τετραγωνικό εκατοστό έχει προϋπάρχοντα 10 τριχ., είτε 30, είτε 50, ο γιατρός σε κάθε τετ. εκατοστό θα βάζει 45? Άρα μετά την επέμβαση, αλλού θα έχει 55, αλλού 75 κι αλλού 95, δηλαδή μια π@π@ρια και μισή. Εκτός αν τα βάζει πάνω στα προϋπάρχοντα και δεν επιβιώσουν τα περισσότερα από αυτά, οπότε χωρίς λόγο θα έχουν πεταχτεί πολλά λεφτά και θα έχει επίσης χαθεί πολύτιμη κάβα μαλλιών για το μέλλον.
Μπάζει κάπου ο συλλογισμός μου?

ΥΓ. Gio απ' ότι κατάλαβα, το μέρος που θες να καλύψεις είναι ημικύκλιο αλλά όχι τέλειο, γιατί
από τη μία πλευρά έχει ακτίνα κύκλου 8 εκατοστά και από την άλλη 6,5 εκατοστά (13/2). Αν θεωρήσουμε ότι είναι ένα τέλειο ημικύκλιο
με ακτίνα 7,25 εκατοστά, τότε το εμβαδό βγαίνει γύρω στα 80 τετραγωνικά εκατοστά. Άρα 3000/80=37,5 τριχ. ανά τετ. εκ. (εκτός αν ο γιατρός με βάση τον παραπάνω μου συλλογισμό σε σημεία που βλέπει ότι έχεις περισσότερες τρίχες δεν βάζει 45 μοσχεύματα ανά τετ. εκ. και έτσι σαν σύνολο πετύχεις το επιθυμητό 45άρι με 3000 μοσχεύματα.)
 

tropheus

Well-Known Member
L.a. είπε:
Ρε μάγκες πως μπορείτε και το υπολογίζετε απλά με βάση το εμβαδόν?
Στην περιοχή που είναι το εμβαδόν που θα γίνει η εμφύτευση πως μπορούμε να πούμε γενικά
και αόριστα ότι θέλουμε να εμφυτευτούν νέες τρίχες με πυκνότητα π.χ. 45?
Αφού εκεί, σε κάποιο βαθμό, υπάρχουν προϋπάρχοντα μαλλιά. Αλλού πιο πυκνά, αλλού πιο αραιά..
Αυτό δεν πρέπει να συνυπολογιστεί στην εξίσωση? Δηλαδή, είτε κάποιο τετραγωνικό εκατοστό έχει προϋπάρχοντα 10 τριχ., είτε 30, είτε 50, ο γιατρός σε κάθε τετ. εκατοστό θα βάζει 45? Άρα μετά την επέμβαση, αλλού θα έχει 55, αλλού 75 κι αλλού 95, δηλαδή μια π@π@ρια και μισή. Εκτός αν τα βάζει πάνω στα προϋπάρχοντα και δεν επιβιώσουν τα περισσότερα από αυτά, οπότε χωρίς λόγο θα έχουν πεταχτεί πολλά λεφτά και θα έχει επίσης χαθεί πολύτιμη κάβα μαλλιών για το μέλλον.
Μπάζει κάπου ο συλλογισμός μου?

Προφανώς και ο γιατρός δε θα φυτέψει μαλλάκια πάνω σε προϋπάρχοντα, ίσα ίσα θα προσπαθήσει να το προστατέψει. Στους υπολογισμούς που κάνουμε μιλάμε πάντα για την μέση πυκνότητα (το μέσο όρο) ανά τ.εκ. των μεταμοσχευμένων και μόνο. Σίγουρα όταν γίνεται σε περιοχή που υπάρχουν και άλλα μαλλάκια αυτό το νούμερο ανεβαίνει.

Επιπλέον σε κάθε περίπτωση, δύο διαφορετικές περιοχές μέσα στη λήπτρια σίγουρα διαφέρουν στην πυκνότητα για πολλούς λόγους. Είτε γιατί ανήκουν σε διαφορετική ζώνη για να φαίνεται πιο φυσικό το αποτέλεσμα είτε γιατί ο γιατρός τοποθετεί με το μάτι τα μοσχεύματα οπότε υπολογίζει στο περίπου είτε γιατί προυπάρχουν μαλλάκια αλλού πιο πυκνά αλλού πιο αραιά είτε γιατί σε κάποια περιοχή μπορεί κάποια μοσχεύματα να μη φυτρώσουν...
 

krhtikos21

Member
από ένα σημείο και μετά είναι το κούρεμα πχ μακρυά ή κοντά που και στις 2 περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό για μεταμοσχευμένα μαλλιά και για το πως δένουν με το υπόλοιπο κεφάλι.εγώ παιδιά προσωπικά επειδή ήμουνα άθλια πριν 3 μήνες δεν έχω τρελές προσδοκίες απλά δε θέλω να φαίνομαι καραφλός και να χω κάποια μαλλάκια,στην τελική τα κόβω κοντά ες αεί .πχ ο φίλος μπατιστ ακόμα και με αυτά τα λίγα μοσχεύματα που εβαλέ σε μεγάλη έκταση ήταν χαρούμενος με το αποτέλεσμα γτ έκανε την σύγκριση πριν μετά για τον ίδιο και ένιωθε καλύτερα.

εσύ τροφέα έχεις μεγάλες προσδοκίες γτ πάντα σχετικά είχες μαλλία και αυτό το μικρό πρόβλημα που είχες το είχες σε μία αποδεκτή ηλικιά.αν είχες χοντρό θέμα από μικρός θα συμβιβαζόσουν πιο εύκολα.από τις φωτός πάντως που σε έχω δει μιλάμε έχεις απίστευτο μαλλί.τέτοια πυκνότητα δεν υπάρχει!!!!

εμένα και ο γεωργίου μου δείχνε κτ φωτος παιδιών το πως ήταν και πως έγιναν και πάθαινα πλάκα.δλδ έστω και ένα 70% να τα πλησίαζα θα μαι ευτυχισμένος.εντάξει και ξέρω οτί ο μιχάλης δε λέει ψέματα όπως άλλοι που κάνουν μμ βάζοντας 4000 γκραφτς και γράφουν μετά στην ιστοσελίδα 2500.γτ γίνονται και τέτοια και λες πως γίνεται αφού ο άλλος γέμισε :p
 
Μπλουζα