Πυκνότητα hairline SOS

Flosk

Well-Known Member
Στη βιβλιογραφία αναφέρεται και ο Bernstein ο οποίος έχει καταθέσει πολυ υλικό στο ερευνητικο πεδιο των μ/μ..Εμένα και στην Κύπρο ο Μαρας θυμαμαι μου είχε πει πως οι πυκνοτητες που κάνουν εκεί έχουν πολυ μεγάλο βαθμό επιβιωσης! Θα θυμίσω επίσης και τους Hasson & Wong που δεν πανε με το κλασσικο 30-35αρι που συστήνει η DHI και ο N094 και αγγίζουν πολυ μεγαλύτερες πυκνοτητες οπότε βρουν έδαφος..
Για μένα όλοι έχουν κάποιες δυνατοτητες στο θέμα αυτο και ας μην ξεχνάμε και τις περιπτώσεις για επιβεβαιωση αυτών που τους φύτρωσαν 10 τρίχες στην κυριολεξία λόγω ανικανότητας των κλινικών και όχι λόγω της απόπειρας για μεγάλες πυκνοτητες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Για όσους γνωρίζουν καλά αγγλικά αυτό είναι ένα must άρθρο-κλινική μελέτη που πρέπει να διαβάσει κάθε ενδιαφερόμενος για μεταμόσχευση.
To εντόπισα τυχαία αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.. ρίξτε μια ματιά.

http://www.talizi.ge/files/publication/natural.pdf

Πάντως Γιώργο φαντάσου ότι στις συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναφέρει το άρθρο ασχολήθηκαν κάποιοι άνθρωποι για να τοποθετήσουν ελάχιστα σε πλήθος grafts μέσα σε μια μικρή περιοχή με σκοπό να πετύχουν μια μεγάλη πυκνότητα. Αυτό σημαίνει ότι έκαναν τρομερά προσεκτικά κοψίματα, καθαρίσματα, άνοιγμα τρυπών και τοποθέτηση αφιερώνοντας ενδεχομένως πάρα πολύ χρόνο.

Σε μια όμως επέμβαση 2000 ή 3000 grafts εκ'των πραγμάτων δεν μπορεί να αφιερωθεί ο αντίστοιχος χρόνος ενώ επεισέρχεται και ο παράγοντας της κόπωσης οπότε και τα αποτελέσματα είναι μοιραίο να είναι πολύ πιο φτωχά. Εδώ λοιπόν ξεκινάει η συζήτηση σχετικά με το πόσο καλό είναι το επιτελείο που συμετέχει σε μια μεταμόσχευση.
Είναι σα να θέλεις να βάψεις ένα σπίτι. Μπορείς να βρεις πολλά συνεργεία που θα στο κάνουν αλλά κάποιοι μπορεί να κάνουν "τσαπατσουλιές" ενώ άλλοι μπορεί να "κεντήσουν".

Έτσι σίγουρα η λογική "μικρές αλλά πολλές μεταμοσχεύσεις" θα δώσει σαφέστατα καλύτερα αποτελέσματα από τη λογική "μεγάλες αλλά λίγες μεταμοσχεύσεις" ...
 

Flosk

Well-Known Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Για όσους γνωρίζουν καλά αγγλικά αυτό είναι ένα must άρθρο-κλινική μελέτη που πρέπει να διαβάσει κάθε ενδιαφερόμενος για μεταμόσχευση.
To εντόπισα τυχαία αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.. ρίξτε μια ματιά.

http://www.talizi.ge/files/publication/natural.pdf

Πάντως Γιώργο φαντάσου ότι στις συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναφέρει το άρθρο ασχολήθηκαν κάποιοι άνθρωποι για να τοποθετήσουν ελάχιστα σε πλήθος grafts μέσα σε μια μικρή περιοχή με σκοπό να πετύχουν μια μεγάλη πυκνότητα. Αυτό σημαίνει ότι έκαναν τρομερά προσεκτικά κοψίματα, καθαρίσματα, άνοιγμα τρυπών και τοποθέτηση αφιερώνοντας ενδεχομένως πάρα πολύ χρόνο.

Σε μια όμως επέμβαση 2000 ή 3000 grafts εκ'των πραγμάτων δεν μπορεί να αφιερωθεί ο αντίστοιχος χρόνος ενώ επεισέρχεται και ο παράγοντας της κόπωσης οπότε και τα αποτελέσματα είναι μοιραίο να είναι πολύ πιο φτωχά. Εδώ λοιπόν ξεκινάει η συζήτηση σχετικά με το πόσο καλό είναι το επιτελείο που συμετέχει σε μια μεταμόσχευση.
Είναι σα να θέλεις να βάψεις ένα σπίτι. Μπορείς να βρεις πολλά συνεργεία που θα στο κάνουν αλλά κάποιοι μπορεί να κάνουν "τσαπατσουλιές" ενώ άλλοι μπορεί να "κεντήσουν".

Έτσι σίγουρα η λογική "μικρές αλλά πολλές μεταμοσχεύσεις" θα δώσει σαφέστατα καλύτερα αποτελέσματα από τη λογική "μεγάλες αλλά λίγες μεταμοσχεύσεις" ...

Πανω σε αυτο αυτο Tropheus θα συμφωνήσω απόλυτα! Δεν μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα..Επισης μου είχε πει ο Μαρας πανω σε αυτο για έναν πελάτη του Cole ο οποίος είχε παει 7-8 φορές για πολυ μικρές συνεδρίες και ηταν αποτι έλεγε ο Μαρας ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ σαν αποτελεσμα! Και μάλιστα με ρώτησε αν θα μπορούσα και γω να κλείσω τα κενα έτσι στο μέλλον γιατι και η μμ ειναι ολόκληρη μανουρα και φυσικά του είπα πως δεν υπάρχει τόσος χρόνος για να ανεβοκατεβαίνω έτσι στην Κυπρο στο μέλλον και φυσικά το βρήκε λογικό.Επισης θα ήμουν σαν βαμπιρ στην Ελλάδα 6 μηνες καθε χρονο μακρυα απο τον ηλιο! Ισως ομως για καποιον Βόρεια να ηταν μια καλη προσέγγιση!
 

Gio

New Member
Φίλε Fiosk, το συζήτησα και με τις δυο κλινικές το θέμα πυκνότητα (αφού ουσιαστικά για αυτό κάνουμε την μεταμόσχευση) ενδελεχώς.
Η H*C μου είπε οτι στο τόξο της hairline, δηλαδή σε μια επιφάνεια περίπου 17-18 εκατοστών γίνεται εμφύτευση 70 μονότριχων θυλακίων. Τουτέστιν 70 τρίχες ανα cm2. Και στην transitional zone μειώνεται γραμμικά η πυκνότητα και φτάνει τελικώς τα 45 θυλάκια ανα cm2. Τα οποία θυλάκια βεβαίως είναι δίτριχα , τρίτριχα κ.τ.λ
Εδώ να θυμίσω οτι η κλινική στην κύπρο χρησιμοποιεί την τεχνική οπών-λαβίδας, όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενο θέμα μου.
Απο την άλλη, στην D*I έχουν την πολιτική να μην σπαταλάνε μοσχεύματα εξασφαλίζοντας την μέγιστη φύτρωση, μειώνοντας την πυκνότητα. Μου εξήγησαν οτι αν στα 35 θυλάκια ανα cm2 που πάνε συνήθως έχουν 90-95% βιωσιμότητα (και μπορούν να στο εγγυηθούν αυτό) τότε το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μειωμένο σε σχέση ας πούμε με 45-55 θυλάκια αλλά ανα πάσα στιγμή μπορείς να επανέλθεις στην ίδια περιοχή με δεύτερη συνεδρία και να φτάσεις αυτά τα νούμερα. Για μένα βέβαια δεν είναι πολυτέλεια να ξανα-κάνω τρίτη μεταμόσχευση οπότε θα πάρω ένα σχετικό ρίσκο αυξάνωντας την πυκνότητα ειδικά στο εμπρόσθιο τμήμα πιθανόν θυσιάζωντας κάποια μοσχεύματα προς χάριν του τελικού αποτελέσματος. Ουσιαστικά πάω για πυκνότητες Κύπρου, σε κλινική Ελλάδας. Το αν θα με δικαιώσει ή οχι η επιλογή μου θα φανεί σε μερικούς μήνες απο τώρα.

Φίλε tropheus, μου αρέσει πολύ η ροή του λόγου σου. Στο προκείμενο θα συμφωνήσω και ειδικά στο σημείο με τον χρόνο της μεταμόσχευσης και την ειδίκευση του προσωπικού. Αν ο Γιατρός έχει γνώση και εμπειρία μπορεί να σου επιτύχει ενα πολύ καλό αποτέλεσμα (σε συνάρτηση πάντα με τις δυνατότητες του καθενός, διάμετρο τρίχας, είδος τρίχας, περιοχή κάλυψης, δότρια κτλ ) με λιγότερα grafts.

Σε φωτογραφίες μεταμοσχεύσεων που χαζεύω κατά καιρούς έχω παρατηρήσει οτι όσο πιο ξανθός τόσο πιο λίγα grafts χρειάζεται για να δείξει "γεμάτος". Αυτό συμβαίνει γιατί το χρώμα του δέρματος και το χρώμα των μαλλιών πλησιάζουν το ένα το άλλο με συνέπεια να φαίνεται αυτή η ψευδαίσθηση της πυκνότητας. Φυσικά αν ο γιατρός δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα και σου εμφυτεύσει με λάθος φορά, λάθος γωνία και βάθος τότε.... άστα να πάνε.
 

Flosk

Well-Known Member
Gio στην DHI ποσα θα βάλουν εσένα ανα cm στην hairline και ποσα βάζουν συνήθως για να θεωρηθεί ασφαλές; θεωρώ ότι το 35αρι που λες ειναι ο αριθμός που χρησιμοποιούν πίσω απο τη hairline. Κανω λάθος ;
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Gio στην D*I ποσα θα βάλουν εσένα ανα cm στην hairline και ποσα βάζουν συνήθως για να θεωρηθεί ασφαλές; θεωρώ ότι το 35αρι που λες ειναι ο αριθμός που χρησιμοποιούν πίσω απο τη hairline. Κανω λάθος ;

Λοιπόν, το 2008 όταν είχα κάνει την πρώτη μου μεταμόσχευση, είχα μια πυκνότητα της τάξης 40 θυλακίων ανα cm2 στην hairline. Η τότε επέμβαση ήταν 25 περίπου θυλάκια ανα cm2. Σύνολο μεταμοσχευμένα και υπάρχοντα 65. Πολύ καλό αποτέλεσμα για τότε.

Πλέον όμως που τα υπάρχοντα έχουν μακράν χαιρετήσειν την κεφαλήν, μείναμε με τα 25!!! (Βέβαια, το ευχάριστο είναι οτι με την θεραπεία βλέπω οτι κάτι γίνεται στου κροτάφους.. και αναθαρρώ!)

Συνοψίζοντας θα ξεκινήσουμε με 55 μοσχεύματα στην hairline ανά cm2 τα οποία παρέα με τα άλλα μας κάνουν συνολικά 75-80 μονά τριχοθυλάκια. Καλό νούμερο πιστεύω. Βέβαια όλα αυτά θεωρητικά. Πάντως γενικά αυτή είναι η προσέγγιση, δυνατή hairline που θα μειώνεται προς τα πίσω γραμμικά. Θα σας πω αναλυτικά σε λιγότερο απο 24 ώρες που θα είμαι Αθήνα. Σε μερικές ώρες ταξιδεύω...
 

n094

Active Member
Πάντως εμένα για να πετύχουν το 70 μοσχ/εκ2 χρειάστηκαν 2 μμ στην ίδια περιοχή (και συνολικά 4 σε όλο το κεφάλι μου). Όταν τους ζήτησα να πάνε κάποια στιγμή στο 50 μοσχ/εκ2 στη 3 μου μμ, ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός και αρνήθηκε να μου το κάνει λέγοντας μου ότι ειδικά στην περίπτωσή μου που δεν υπήρχε πολυτέλεια να θυσιαστεί κανένα μόσχευμα δεν θα το έκανε με τίποτα, φτάσαμε σε σημείο να μου πει, ότι αν δεν συμφωνώ τότε δεν θα με αναλάμβανε. Δεν λέω, τελικά δικαιώθηκε με το τελικό μου αποτέλεσμα, αλλά και εγώ θα προτιμούσα να κάνω 1-2 μμ και να ξεμπερδεύω με το 6άρι μου, αντί για 4 συνολικά. Όσο για το άρθρο που ανάρτησες Γιώργο, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τροφέα... σε πειραματικές συνθήκες εργαστηρίου, σαφώς και μπορείς να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Ωστόσο, το άρθρο δείχνει ότι μια πυκνότητα στα όρια της δότριας είναι εφικτή. Σίγουρα όχι σε μεγάλα NW αλλά αν για παράδειγμα είσαι 2-3 και δεν πας για παραπάνω τότε μπορείς να τα καταφέρεις.
 
Μπλουζα