Πρόταση για βιταμίνες συμπληρωματικές με θεραπεία.

nino24

Member
Καλησπέρα σας!

Αυτήν την περίοδο κάνω θεραπεία με λοσιόν η οποία περιέχει φιναστεριδη, μινοξιλιδη και τριχοσολ.
Έχει κάποιος να προτείνει κάποια συμπληρωματική βιταμίνη;

ευχαριστώ πολύ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gtsorby

New Member
Επειδή το είχα ψάξει παλαιότερα, δε νομίζω ότι οι Lamberts Maxi Hair δικαιολογούν τη διπλάσια τιμή από την απλή πολυβιταμίνη Lamberts A to Z. Είναι καθαρά marketing... Μπορείς να τις συγκρίνεις και μόνος σου: https://lamberts.gr/product/maxihair/ και https://lamberts.gr/product/atoz-multivitamin/

Οι Μaxi Hair έχουν λίγη παραπάνω biotin που αυξάνει το ρυθμό που μεγαλώνουν τα μαλλιά αλλά δεν καταπολεμά την τριχόπτωση. Επιπλέον έχουν inositol και choline (για τις οποίες δεν υπάρχει κάποια σημαντική έρευνα ότι κάνουν κάτι για την ανδρογεννετική αλωπεκία, παρόλα αυτά φαίνεται να δουλεύουν στις γυναίκες που έχουν τριχόπτωση λόγω πολυκυστικών ωοθηκών). Όλα τα άλλα στοιχεία που έχουν οι Maxi Hair υπάρχουν και στην απλή πολυβιταμίνη σε περίπου ίδιες δοσολογίες...
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλησπέρα, μπορούμε να δοκιμάσουμε τις βιταμίνες της pillfood οσοι παίρνουμε φιναστεριδη σε χάπι ; Ή δεν κάνει ;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αυτές που ανέφερα θα πάρεις φιλεμου;

Ναι αδερφούλη τις έχω ξανακούσει αυτές και λένε είναι καλές. Είναι και μόνο ένα εικοσάρικο οπότε let's give it a shot. Βέβαια αυτές από μόνες τους δεν κάνουν κάτι, θέλουν είτε φίνα είτε μινοξ οπότε μιας και παίρνουμε και από αυτές ας ξανατσιμπήσουμε και βιταμίνες μιας και έχουμε καιρό.
 

manly_Man

Well-Known Member
Richelet Hair Strength είναι καλές. Παίρνεις μία τη μέρα και έχει μέσα 90 κάψουλες το πακέτο και καθαρίζεις για ένα τρίμηνο. Είναι της Merck, της ίδιας εταιρείας που παράγει το Propecia.
 

Gianney

Well-Known Member
Richelet Hair Strength είναι καλές. Παίρνεις μία τη μέρα και έχει μέσα 90 κάψουλες το πακέτο και καθαρίζεις για ένα τρίμηνο. Είναι της Merck, της ίδια εταιρείας που φτιάχνει το Propecia.
Τις έχεις δοκιμάσει φίλε; είναι καλές;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Τις έχεις δοκιμάσει φίλε; είναι καλές;
Ναι της είχα δοκιμάσει και τις ξαναπήρα πάλι τώρα. Μου φάνηκε να βοηθάει κάπως, όσο μπορούν να βοηθήσουν δηλαδή οι βιταμίνες στην ΑΓΑ. Έχω δοκιμάσει διάφορες βιταμίνες για τα μαλλιά, δεν είδα καλύτερα αποτελέσματα με τις άλλες, οπότε συνεχίζω με αυτές.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι της είχα δοκιμάσει και τις ξαναπήρα πάλι τώρα. Μου φάνηκε να βοηθάει κάπως, όσο μπορούν να βοηθήσουν δηλαδή οι βιταμίνες στην ΑΓΑ. Έχω δοκιμάσει διάφορες βιταμίνες για τα μαλλιά, δεν είδα καλύτερα αποτελέσματα με τις άλλες, οπότε συνεχίζω με αυτές.

Έχει τύχει να δοκιμάσεις εκείνες της Cystiphane ; Αν ναι, η άποψη σου ;
 

manly_Man

Well-Known Member
Έχει τύχει να δοκιμάσεις εκείνες της Cystiphane ; Αν ναι, η άποψη σου ;
ναι μου τις είχε προτείνει ένας δερματολόγος όταν ακόμα πήγαινα σε δερματολόγους και τις είχα πάρει για ένα τρίμηνο. Δεν είχα δει κάτι και ιδιαίτερο να σου πω και έπρεπε να παίρνεις και 4 τη μέρα από ότι έγραφαν οι οδηγίες. Γενικά μη περιμένεις και πολλά από τις βιταμίνες, οπότε απλά δοκίμαζε διάφορες μέχρι να βρεις αυτές που πιστεύεις ότι σε βοηθάνε.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
ναι μου τις είχε προτείνει ένας δερματολόγος όταν ακόμα πήγαινα σε δερματολόγους και τις είχα πάρει για ένα τρίμηνο. Δεν είχα δει κάτι και ιδιαίτερο να σου πω και έπρεπε να παίρνεις και 4 τη μέρα από ότι έγραφαν οι οδηγίες. Γενικά μη περιμένεις και πολλά από τις βιταμίνες, οπότε απλά δοκίμαζε διάφορες μέχρι να βρεις αυτές που πιστεύεις ότι σε βοηθάνε.

Παλιά όταν επισκεπτόμουν το ιατρείο του κύριου Τζερμιά μου είχε κάνει κάποιες custom made δικές του που στο εξάμηνο και μαζί με την ταυτόχρονη χρήση Μινοξ μου είχαν κάνει ωραία τριχούλα. Τώρα μιας και παίρνω φινα και μινοξ θα ήθελα να συμπληρώσω και με βιταμινουλες για ακόμα μία φορά να δέσει το γλυκό γι αυτό ψάχνω αλλά λογικά θα τσιμπήσω της Pilfood. Της cystiphane παντως εμενα πιο γρηγορα μου έβγαζαν νυχια παρά μου πάχαιναν την τρίχα :p
 

Marios1982

Well-Known Member
Ξεθάβω αυτό το θέμα για να κάνω την εξής ερωτηση. Όταν είσαι σε big 3 θεραπεία, έχουν νοημα οι βιταμίνες; Σου δίνει δηλαδή κάτι έξτρα; Επίσης γνωρίζει κάποιος @dlazaros ποια είναι η λειτουργία τους και τι ακριβώς κάνουν; Η απλα τρέχουν τον κύκλο της τρίχας πιο γρήγορα ώστε να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα παχους πιο γρήγορα σε συνδυασμό με τη θεραπεια; Τέλος, κάθε πότε πρέπει να παίρνουμε πιστεύετε και τι διαλείμματα να κάνουμε. Προσωπικά έχω δοκιμάσει lamberts maxi hair, epircrine και pillfood. Δεν κατάλαβα ποτέ κάτι διαφορετικό, ίσως επειδή έκανα παράλληλα και big 3 συν καλό φυτικό σαμπουάν.
 

Thanos92

Active Member
Ξεθάβω αυτό το θέμα για να κάνω την εξής ερωτηση. Όταν είσαι σε big 3 θεραπεία, έχουν νοημα οι βιταμίνες; Σου δίνει δηλαδή κάτι έξτρα; Επίσης γνωρίζει κάποιος @dlazaros ποια είναι η λειτουργία τους και τι ακριβώς κάνουν; Η απλα τρέχουν τον κύκλο της τρίχας πιο γρήγορα ώστε να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα παχους πιο γρήγορα σε συνδυασμό με τη θεραπεια; Τέλος, κάθε πότε πρέπει να παίρνουμε πιστεύετε και τι διαλείμματα να κάνουμε. Προσωπικά έχω δοκιμάσει lamberts maxi hair, epircrine και pillfood. Δεν κατάλαβα ποτέ κάτι διαφορετικό, ίσως επειδή έκανα παράλληλα και big 3 συν καλό φυτικό σαμπουάν.
Προσωπικά έχω καταλάβει οτι αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη έλλειψη σε βιταμίνες (κάτι πολύ δύσκολο να συμβεί αν τρώς σχετικά ισορροπημένα) δεν προσφέρουν τίποτα τα συμπληρώματα. Αποβάλλονται απο τον οργανισμό. Βιταμίνη D σίγουρα θέλει συμπλήρωμα, όλοι έχουν έλλειψη. Μπορεί να κάνω και λάθος...
 

bobby

Well-Known Member
Οι βιταμίνες είναι απλα η τροφή της τρίχας. Αν τις παίρνεις απο αλλού ουσιαστικά δεν χρειάζονται, κακό δεν κάνουν εκτός αν μιλάμε για υπερβολικές ποσότητες.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ξεθάβω αυτό το θέμα για να κάνω την εξής ερωτηση. Όταν είσαι σε big 3 θεραπεία, έχουν νοημα οι βιταμίνες; Σου δίνει δηλαδή κάτι έξτρα; Επίσης γνωρίζει κάποιος @dlazaros ποια είναι η λειτουργία τους και τι ακριβώς κάνουν; Η απλα τρέχουν τον κύκλο της τρίχας πιο γρήγορα ώστε να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα παχους πιο γρήγορα σε συνδυασμό με τη θεραπεια; Τέλος, κάθε πότε πρέπει να παίρνουμε πιστεύετε και τι διαλείμματα να κάνουμε. Προσωπικά έχω δοκιμάσει lamberts maxi hair, epircrine και pillfood. Δεν κατάλαβα ποτέ κάτι διαφορετικό, ίσως επειδή έκανα παράλληλα και big 3 συν καλό φυτικό σαμπουάν.
Οι θεραπείες σταματάνε την τρίχα απο το να δηλητηριάζεται και οι βιταμίνες βοηθάνε να υπάρχουν όλα τα στοιχεία για να χτίσεις νέες δυνατές τρίχες. Και τα δύο χρειάζονται ιδιαίτερα αμα καπνίζεις.
 

Marios1982

Well-Known Member
Οι θεραπείες σταματάνε την τρίχα απο το να δηλητηριάζεται και οι βιταμίνες βοηθάνε να υπάρχουν όλα τα στοιχεία για να χτίσεις νέες δυνατές τρίχες. Και τα δύο χρειάζονται ιδιαίτερα αμα καπνίζεις.
Σε τι συχνότητα οι βιταμίνες; Κάθε μέρα ;; Η ανα περιόδους ;
 
Μπλουζα