Πρόταση για βιταμίνες συμπληρωματικές με θεραπεία.

dlazaros

Well-Known Member
Σε τι συχνότητα οι βιταμίνες; Κάθε μέρα ;; Η ανα περιόδους ;
Εγώ παίρνω μέρα παρά μέρα ωμέγα 3 και μέρα παρά μέρα μαγνήσιο με d3. Προτιμώ να παίρνω τα σημαντικά με τροφές και όχι συμπληρώματα. Είμαι όμως 54 και δεν καπνίζω. Πολύ σημαντικό το κάπνισμα στις τρίχες του κεφαλιού, όταν το έκοψα το είδα πολύ έντονα. Όπως και ότι άμα δεν κάνεις θεραπεία οι βιταμίνες είναι άχρηστες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Πας σε ενδοκρινολόγο λες την ιστορία της ζωή σου, κάνεις εξετάσεις και θα σου πει τι ελλείψεις έχεις και τι συμπληρώματα να πάρεις, επαναλαμβάνεις εξετάσεις και πας ανάλογα. D3 συστήνουν σε όλους όλοι γιατί έτσι όπως έχουν τα όρια όλοι με έλλειψη είμαστε.
Εγώ παίρνω ,4 συμπληρώματα εδώ και ένα χρόνο, συν τις βιταμίνες για μαλλιά που σταμάτησα πριν 10 μέρες, μινοξ, φίνα, αυτές τις μέρες θα κάνω εξετάσεις να δω που βρίσκομαι, δοσολογία θα σου πει ο γιατρός, ανάλογα τα mg, ανάλογα ποια προϊόντα εμπιστεύεται ή από ποια έχει μίζα :)
 

DPL900

New Member
Για τις Boderm Hairgen έχετε ακούσει κάτι!; λένε πολλοί ότι είδαν διαφορά στο 6μηνο μετά από χρήση τους....

90 κάψουλες και αυτές αλλά λίγο τσιμπημενη τιμή( 70€ )

Σκέφτομαι να τις δοκιμάσω
 

LoverBoy

Well-Known Member
Richelet Hair Strength είναι καλές. Παίρνεις μία τη μέρα και έχει μέσα 90 κάψουλες το πακέτο και καθαρίζεις για ένα τρίμηνο. Είναι της Merck, της ίδιας εταιρείας που παράγει το Propecia.
Συμφωνώ για τις συγκεκριμένες βιταμίνες!Και εμένα με είχαν βοηθήσει πολύ και είναι σχετικά οικονομικές!Τώρα παίρνω τις Pillfood να δούμε αν θα δώσουν κάτι!
 

bobby

Well-Known Member
Εγώ παλιά έπαιρνα τις Nature Valley hair, skin and nails με θετικές εντυπώσεις για την υγεία τις τρίχας (καινούργιες τρίχες δεν βγάζουν μην παραμυθιάζεστε…) τώρα παίρνω τις Pilfood (πιο ακριβές) κατόπιν σύστασης του Λορεντζο (ισπανική εταιρεία τις παράγει….) με τις ίδιες καλές εντυπώσεις. Συμπέρασμα…..πάρτε αυτές που βρίσκετε σε καλύτερη τιμή, την ίδια δουλειά κάνουν (θρεπτικά συστατικά τρίχας μόνο).
 

dlazaros

Well-Known Member
Εγώ παλιά έπαιρνα τις Nature Valley hair, skin and nails με θετικές εντυπώσεις για την υγεία τις τρίχας (καινούργιες τρίχες δεν βγάζουν μην παραμυθιάζεστε…) τώρα παίρνω τις Pilfood (πιο ακριβές) κατόπιν σύστασης του Λορεντζο (ισπανική εταιρεία τις παράγει….) με τις ίδιες καλές εντυπώσεις. Συμπέρασμα…..πάρτε αυτές που βρίσκετε σε καλύτερη τιμή, την ίδια δουλειά κάνουν (θρεπτικά συστατικά τρίχας μόνο).
Έτσι όπως τα λές, κάποτε είχα πάρει του Lidl για νύχια και μαλλιά που είχε και είχα διαβάσει τα συστατικά του και ήταν μια χαρα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Καλά όλα αυτά, αλλά εμένα η απορία μου είναι τι παραπάνω κάνουν εκτός από φίνα και μινο;; Και με μια καλή διατροφή. Δεν είσαι καλυμμένος; Εκτός αν δίνουν κάτι πολύ εξειδικευμένο, λάμψη πχ. πάχυνση κλπ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλά όλα αυτά, αλλά εμένα η απορία μου είναι τι παραπάνω κάνουν εκτός από φίνα και μινο;; Και με μια καλή διατροφή. Δεν είσαι καλυμμένος; Εκτός αν δίνουν κάτι πολύ εξειδικευμένο, λάμψη πχ. πάχυνση κλπ.
Υπάρχουν πράγματα που λεπταίνουν τις τρίχες και πράγματα που τις "παχαίνουν". Η ορμόνη που καραφλιάζει λεπταίνει τις τρίχες, τις ανεβάζει σιγά σιγά με τα χρόνια πιο κοντά στην επιφάνεια της επιδερμίδας μέχρι να πεθάνει μόνιμα. Αν κάνεις θεραπεία με φίνα/ντούτα αυτό σταματάει και εαν δεν έχεις περάσει το σημείο χωρίς επιστροφή τότε αρχίζει η ανάποδη διαδρομή για να ξανα "παχύνει" η τρίχα. Οι βιταμίνες και η πρωτείνη κλπ βοηθάνε τις τρίχες στο ταξίδι της επιστροφής το ίδιο και η μινοξιδίλη. Εάν κάνεις μόνο θεραπεία με φίνα/ντούτα τότε εξαρτάσαι απο την διατροφή και τις συνήθειες σου για να ξαναφτιάξουν οι τρίχες και να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής οπότε θα πρέπει να μην καπνίζεις, να μην πίνεις, να μην τρώς πολύ ζάχαρη, να μην κάνεις πολύ πιστολάκι τα μαλλιά και να χρησιμοποιείς σαμπουάν και προϊόντα σταίνινγκ που δεν τα τραυματίζουν. Επειδή κανείς δεν ζεί σαν μοναχός, παίρνεις μια βιταμίνη και ζείς την ζωή σου και περιμένεις να επισκευαστούν οι τρίχες σου απο το δηλητήριο που τις χτύπαγε τόσα χρόνια. Με λίγα λόγια η θεραπεία με φίνα/ντούτα είναι αμύνα και η μινοξιδίλη, βιταμίνες κλπ είναι επίθεση.
Κάνε το πλάνο σου για άμυνα και επίθεση και ο χρόνος μετά είναι το μόνο που χρειάζεσαι. Εάν κάποιο σημείο πέρασε το σημείο της επιστροφής όπως πχ κρόταφοι τότε ή ζείς με αυτό ή κάνεις ΜΜ όταν μπορέσεις.
 

Marios1982

Well-Known Member
Υπάρχουν πράγματα που λεπταίνουν τις τρίχες και πράγματα που τις "παχαίνουν". Η ορμόνη που καραφλιάζει λεπταίνει τις τρίχες, τις ανεβάζει σιγά σιγά με τα χρόνια πιο κοντά στην επιφάνεια της επιδερμίδας μέχρι να πεθάνει μόνιμα. Αν κάνεις θεραπεία με φίνα/ντούτα αυτό σταματάει και εαν δεν έχεις περάσει το σημείο χωρίς επιστροφή τότε αρχίζει η ανάποδη διαδρομή για να ξανα "παχύνει" η τρίχα. Οι βιταμίνες και η πρωτείνη κλπ βοηθάνε τις τρίχες στο ταξίδι της επιστροφής το ίδιο και η μινοξιδίλη. Εάν κάνεις μόνο θεραπεία με φίνα/ντούτα τότε εξαρτάσαι απο την διατροφή και τις συνήθειες σου για να ξαναφτιάξουν οι τρίχες και να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής οπότε θα πρέπει να μην καπνίζεις, να μην πίνεις, να μην τρώς πολύ ζάχαρη, να μην κάνεις πολύ πιστολάκι τα μαλλιά και να χρησιμοποιείς σαμπουάν και προϊόντα σταίνινγκ που δεν τα τραυματίζουν. Επειδή κανείς δεν ζεί σαν μοναχός, παίρνεις μια βιταμίνη και ζείς την ζωή σου και περιμένεις να επισκευαστούν οι τρίχες σου απο το δηλητήριο που τις χτύπαγε τόσα χρόνια. Με λίγα λόγια η θεραπεία με φίνα/ντούτα είναι αμύνα και η μινοξιδίλη, βιταμίνες κλπ είναι επίθεση.
Κάνε το πλάνο σου για άμυνα και επίθεση και ο χρόνος μετά είναι το μόνο που χρειάζεσαι. Εάν κάποιο σημείο πέρασε το σημείο της επιστροφής όπως πχ κρόταφοι τότε ή ζείς με αυτό ή κάνεις ΜΜ όταν μπορέσεις.
Οσκαρική απάντηση, ευχαριστώ
 
Μπλουζα