Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001

Well-Known Member
Πάντως εαν οι Κυπριακές κλινικές άνοιγαν παράρτημα εδώ με δεν είχαμε τα μεταφορικά, θα είχαν περιθώριο να ρίξουν ιδιαίτερα τις τιμές τους και να απολαύσουμε χαμηλότερες τιμές σε ποιοτικές μεταμοσχεύσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Σκέφτομαι πριν την επέμβαση που την τοποθετώ πλέον χρονικά 27-28/12/2013, και συγκεκριμένα 1 μήνα πριν και 3-6 μήνες μετά να λαμβάνω 1/3 προσκαρ για ελαχιστοποίηση shock loss, όπως έκανε και ο τροφέας με 2 duta. Επίσης για υποβοήθηση των μοσχευμάτων regain 2% 1-2 μηνες μετά όπως επίσης δίνει οδηγίες η κλινική, και πάνω απο όλα, να μην έχω ίχνος άγχους. Τι λέτε?
 

n094

Active Member
γιατί δεν μένεις στο 1/4; Διάβασα τα του Τροφέα, αλλά πιστεύω ότι ήδη η δόση σου είναι μεγάλη (μεγαλύτερη από αυτή που συνιστάται δλδ 1/5). Για μινοξιδίλη οπωσδήποτε, θεωρώ ότι βοηθάει.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Διότι η φιναστερίδη αποδεδειγμένα αρχίζει να χάνει την δύναμη της πάνω μου λόγω ηλικίας και τόσων ετών χρήσης, με αποτέλεσμα όντας δοσοεξαρτώμενο φάρμακο να θέλω να δώσω ενα παραπάνω boost - safety measure.


Και ήδη στο 1/4 δεν μου λέει και πολλά ξέχασα να συμπληρώσω. Μην γίνουμε υστερικοί και πάμε full χάπι, είπαμε... απλά 1/3 δοκιμαστικά και οτι βγεί.
 

tropheus

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
... και πάνω απο όλα, να μην έχω ίχνος άγχους. Τι λέτε?

Μου αρέσει που το προγραμματίζεις κιόλας. Πες μου και εμένα πως θα το καταφέρεις :D

Πάντως συμφωνώ για την αύξηση της δοσολογίας στο 1/3 για να προστατευτείς κατά το δυνατόν από το shock loss αλλά είναι πιο σημαντικό να ξεκινήσεις νωρίτερα από τον 1 μήνα πριν (θα έλεγα καλύτερα μέσα Οκτωβρίου), παρά να το τραβήξεις 3-6 μήνες μετά την επέμβαση...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σίγουρα θα έχω αγωνία, όσο πλησιάζει η μέρα, και την ίδια και μετά, απλά απο τώρα διαμορφώνω ψυχολογία θετική και χωρίς άγχος, το βλέπω σαν κάτι ρουτίνα, νοιώθω απόλυτη εμπιστονύνη στα χέρια του γιατρού και το βλέπω σαν μια απολαυστική εμπειρία. Ειμαι πολύ χαλαρό άτομο και δύσκολα αγχώνομαι, οπότε το βάζω σαν στόχο γιατί και στις άλλες μεταμοσχεύσεις πρέπει να έχεις πίστη, ελπίδα και θετική ενέργεια και απόλυτη πεποίθηση οτι θα πετύχεις ώστε ο οργανισμός να υποδεχτεί τα μοσχεύματα και να μην τα απορρίψει. ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ λοιπον!!! Για δόση θα πάω απο τον άλλο μήνα κιόλας στο 1/3. Μέχρι πότε να το κρατήσω τόσο μετεγχειρητικά;

tropheus είπε:
danceworld_2001 είπε:
... και πάνω απο όλα, να μην έχω ίχνος άγχους. Τι λέτε?

Μου αρέσει που το προγραμματίζεις κιόλας. Πες μου και εμένα πως θα το καταφέρεις :D

Πάντως συμφωνώ για την αύξηση της δοσολογίας στο 1/3 για να προστατευτείς κατά το δυνατόν από το shock loss αλλά είναι πιο σημαντικό να ξεκινήσεις νωρίτερα από τον 1 μήνα πριν (θα έλεγα καλύτερα μέσα Οκτωβρίου), παρά να το τραβήξεις 3-6 μήνες μετά την επέμβαση...
 

tropheus

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Σίγουρα θα έχω αγωνία, όσο πλησιάζει η μέρα, και την ίδια και μετά, απλά απο τώρα διαμορφώνω ψυχολογία θετική και χωρίς άγχος, το βλέπω σαν κάτι ρουτίνα, νοιώθω απόλυτη εμπιστονύνη στα χέρια του γιατρού και το βλέπω σαν μια απολαυστική εμπειρία. Ειμαι πολύ χαλαρό άτομο και δύσκολα αγχώνομαι, οπότε το βάζω σαν στόχο γιατί και στις άλλες μεταμοσχεύσεις πρέπει να έχεις πίστη, ελπίδα και θετική ενέργεια και απόλυτη πεποίθηση οτι θα πετύχεις ώστε ο οργανισμός να υποδεχτεί τα μοσχεύματα και να μην τα απορρίψει. ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ λοιπον!!! Για δόση θα πάω απο τον άλλο μήνα κιόλας στο 1/3. Μέχρι πότε να το κρατήσω τόσο μετεγχειρητικά;

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ...

Νομίζω ότι ακόμα και 1 μήνα μετά την επέμβαση μπορείς να επανέλθεις σταδιακά στην αρχική σου δοσολογία.

EDIT (tropheus) : 3 μήνες
 
Φίλε Danceworld,

συμφωνώ στην αύξηση της δόσης, τώρα που ετοιμάζεσαι για μμ θα βοηθήσει αρκετά, (μιλάω για χρήστες που είναι αρκετά χρόνια στο φάρμακο) επειδή και εγώ πραγματοποιώ σε λίγο καιρό ανάλογο βήμα, πολύ μικρής έκτασης βέβαια, σε συζητήσεις που είχα με άτομα από έξω συναίνεσαν στην αύξηση της δόσης, σε αυτούς που κάνουν μακρόχρονη χρήση, το τονίζω μη παρερμηνευθεί, ότι ισχύει για κάθε μμ. Έχεις δίκιο ότι είναι δοσοεξαρτώμενο. Εάν με ρωτήσει κάποιος πως το λέω αυτό, λέω απλά ότι δεν έχω διαβάσει μελέτη επ'αυτού, οπότε είναι καθαρά εμπειρικό για μένα. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο side στα 1,70 mg αν σε πήγε καλά ως τώρα. Όσο για το άγχος είμαι της ίδιας άποψης καθαρό μυαλό, καλή ψυχολογία, μηδενικό άγχος - όσο εφικτό είναι αυτό -.

Καλά αποτελέσματα να έχεις!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε michael_ts. Καταρχάς το οτι θα βοηθήσει η σωστή για την περίπτωση μου δοσολογία, ειναι αδιαμφισβήτητο. Η φίνα οχι απλά απο εμπειρική χρήση σε εμένα, αλλά και απο έρευνες που είχε παραθέσει παλαιά ο tropheus, ειναι δοσοεξαρτόμενη. Οσο πιο πολύ πάρεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Ακούγεται απόλυτο, δεν ειναι όμως. Σε χρήστες με μεσαία επιθετικότητα η συνιστώμενη δόση των 1 mg ίσως και λιγότερο θα κάνει δουλειά. Όσο όμως τα χρόνια περνάνε και τα μαλλιά γίνονται όλο και πιο ευαίσθητα στα ανδρογόνα, και σε συνδυασμό με πιο επιθετικές περιπτώσεις, τότε η αύξηση δόσης ειναι επιβεβλημένη, να μην πω και η αλλαγή σε dutasteride. Το μέγα λάθος ειναι η χρήση 1 mg κάθε 2 μέρες. Χρήστες που το δοκίμασαν είχαν αραίωση, ενώ με 0,5 κάθε μέρα οχι. Για το 1/3 σίγουρα το αντέχω και θα το κάνω, άλλωστε απο το 2006 μέχρι 2008 που είχα άγνοια του φόρουμ και ήμουν αδιάβαστος, 1/3 έπαιρνα επειδή δεν με βόλευε το κόψιμο στα 4. Ο βαθμός επιθετικότητας της τριχόπτωσης μου ειναι περίπου 7 στα 10. Χωρίς φίνα τώρα θα ήμουν χαλαρά nw 5-6. Σε εμένα η φίνα έκανε θαύματα. Ακόμη και σήμερα. Δυστυχώς δεν με κρατάει άλλο στην Hairline, αργά μεν αλλά σταθερά αδειάζουν. Στο Middle άριστη, στο crown παλεύει με ικανοποιητική επιτυχία. Αν με ρώταγες έστω πέρσι, θα σου έλεγα πως αν έμενα έτσι όπως ειμαι τότε, δεν θα έκανα κάτι. Πλέον όμως δεν ειμαι έτσι, ίσως εσύ μην το καταλάβεις, αλλά εγώ το βλέπω. Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου, με πολλές θυσίες μάζεψα τα απαραίτητα, και μπαίνω στο επόμενο επίπεδο, με χαμηλές όμως προσδοκίες. Δεν προσδοκώ μαλλί τούμπανο των 18, αλλά μια πιο γεμάτη και συμμετρική hairline που θα μου μικρύνει το ήδη μεγάλο κούτελο μιας και έχω μακρόστενο πρόσωπο. Σε 5 χρόνια θα χρειαστεί να επέμβω και σε crown και ίσως και λίγο πιο πίσω απο τα νέα μοσχεύματα. Πάντως στην παρούσα φάση ούτε τόπικ δεν αξίζει να βάλω. Πήρα για την πεθερά μου που έχει αραίωση στο κέντρο και της άρεσε πολύ, πήρα και ένα δείγμα τριών χρήσεων για εμένα και οκ, μου πύκνωσε τα υφιστάμενα στο κέντρο της hairline και δεξιά - αριστερά, αλλά δεν χαμήλωσε hairline, δεν την ίσιωσε, το Μ έμεινε Μ, σε καραφλό σημείο δεν πιάνει.
 

super7

Member
να ρωτησω κατι ρε παιδια...εγω δεν εχω παρει ποτε φινα και δεν εχω επιθετικη τριχοπτωση..ειμαι 35 κι εχει καπως σταθεροποιηθει..δε θελω να παρω φινα αν γινεται...το σοκ λος πως θα με επηρεασει? θα χασω καποια μαμα μαλλια που θα επανελθουν..τι ποσοστο? παιζει να μην εχω καθολου ή ελαχιστο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλό ειναι να πάρεις, το πόσο shock loss θα έχεις ή οχι ειναι άγνωστο. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει επακριβώς σε οτι ρωτάς γιατί υπόκειται στον οργανισμό σου.

super7 είπε:
να ρωτησω κατι ρε παιδια...εγω δεν εχω παρει ποτε φινα και δεν εχω επιθετικη τριχοπτωση..ειμαι 35 κι εχει καπως σταθεροποιηθει..δε θελω να παρω φινα αν γινεται...το σοκ λος πως θα με επηρεασει? θα χασω καποια μαμα μαλλια που θα επανελθουν..τι ποσοστο? παιζει να μην εχω καθολου ή ελαχιστο?
 
Μπλουζα