Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

laplace

Member
Και ομως κανεις λαθος κατα το λουσιμο το δερμα μαλακωνει και οι μηχανικες τριβες διεκολυνουν αποκοληση τριχων καλα μην φαντααστεις κανενα μεγαλο ποσο αλλα κατι κανει ΑΛΛΑ δεν προκαλει μονιμη απωλεια ξαναβγαινουν φυσικα .Αυτο για τη λιπαροτητα το εχω παρατηρησει γενικα το κεφαλι πρεπει να καθαρησει ''οσο πρεπει'' αλλιως αυξανεται η εκριση σμηγματος.
Οσο αφορα το σαμπουαν εγω δεν εχω βρει ακομη το καταλληλο ισως πρεπει να στραφω σε κατι φυτικο αλλα τι ?
Το καθημερινο λουσιμο το κανω αναγκαστικα το καλοκαιρι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν εχετε λιπαρο δερμα,λιπαρο μαλλι.ξηροδερμια,πιτυριδα.
τοτε δοκιμαστε το σαμπουαν που χρησιμοποιω και θα με θυμηθειτε.
καθημερινη χρηση παντα.
το head and shoulders με pyrithione zinc το λευκο απο το σουπερ μαρκετ.
οτι αλλο και αν δοκιμασα ειχα λιπαροτητα στο δερμα και στο μαλλι
 

zaxas87

Member
Soralteno είπε:
Bouklas είπε:
Τι λες ρε φιλε ??? κοίτα να δεις!!! αυτό χρησιμοποιώ γιατί λέω εδώ το φτιάχνουν για τα μωρά θα είναι εντελώς αγνό και άκακο.
Άρα να στραφώ σε iherb? από εκεί αγοράζω συνήθως, σαμπουάν δεν σκέφτηκα ποτε να πάρω για τους λόγους που πίστευα. Έχω παραγγείλει και λάδι jojoba να βάζω κάποιες σταγόνες μέσα στο αφρόλουτρο και στα σαμπουάν διάβασα πως βοηθάει και κάνει καλό γενικά στο δέρμα.

τσίμπα αυτό: Desert Essence, Tea Tree Replenishing Shampoo
μηδέν βλαβερά συστατικά και καταπολέμα φλεγμονές.

Το jojoba είναι θαυματουργό αλλά δεν χρειάζεται να το βάζεις ούτε στο σαμπουάν ούτε στο αφρόλουτρο. Κανε ένα μασάζ με το λάδι στο κεφάλι σου καμιά ώρα πριν λουστείς.

με την ιδια λογικη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ελαιο απο δαφνη??το jojoba ειναι καλυτερο??και μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με μινοξιδιλη η της περιοδους που την κοβεις τη μινοξιδιλη?
 

Reve

Active Member
Kapa όμως αυτό πρέπει μετά να αφήνουμε τουλάχιστον 1 ώρα πριν βάλουμε μινοξιδίλη, σωστά? Επειδή έχει zinc
 

Reve

Active Member
kapa είπε:
Reve είπε:
Kapa όμως αυτό πρέπει μετά να αφήνουμε τουλάχιστον 1 ώρα πριν βάλουμε μινοξιδίλη, σωστά? Επειδή έχει zinc

δεν θα ριξει την μινοξιδιλη

Τι εννοείς κάπα δεν θα ρίξει την μινοξιδίλη? Αν λούζεσαι με σαμπουάν που περιέχει ψευδάργυρο δεν λέγαμε ότι πρέπει να αφήνουμε 1 ώρα, τουλάχιστον , μετα το λούσιμο και στην συνέχεια να βάζουμε μίνοξ?
 

Reve

Active Member
Κάπα είναι εύκολο να δώσεις το ακριβές όνομα του Head and shoulders γιατί στο μάρκετ βρήκα 6-7 άσπρα αλλά δεν πρόσεξα κάπου να λέει pyrithione zinc. Επίσης αυτό το σαμπουάν δίνει όγκο στα μαλλιά??? Είπες ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα αν χρησιμοποιήσουμε μετά από 1 ώρα μινοξιδίλη σωστά?? Ευχαριστώ προκαταβολικά..!
 
To καλοκαιρι ειπα να πειραματιστω εμεινα αλουστος χωρισ σαμπουαν για 15 μερες....μπανιο στη θαλασσα και στο ντουζ μονο νερο στο μαλλι...επειδη ειχα κοψει ολα τα τοπικα κανα 2μηνο πριν πειραματιστω η τριχοπτωση ηταν εντονη.Το μονο που εκανα ηταν βουρτσισμα για να φευγουν τα λεπια λογω της ξηροδερμιας που εχω. Απλησια 2βδομαδες και βουρτσισμα, το αποτελεσμα εμφανης παχυνση τριχας(ηταν και το αλατι βεβαια που την αγριευει την τριχα) ...Μετα συνεχισα λουσιμο ανα 5 μερες για κανα μηνα αλλα απο κει και περα ξεκινησα αρκετα τοπικα και δεν πηγαινε
το πραμμα...οποτε πλεον καθε 2η μερα.Αν δεν εβαζα 3 τοπικα τη μερα θα λουζομουν οσο πιο σπανια γινοταν.



Οσον αφορα σαμπουαν παντως θα σας φανει περιεργο ...αλλα το καλυτερο που εχω δοκιμασει προσωπικα ειναι το σαμπουαν που διναν στο capilarine αν και πρεπει να χε τα χημικα του αλλα απο αισθηση στο δερμα και το μαλλι εσκιζε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
Κάπα είναι εύκολο να δώσεις το ακριβές όνομα του Head and shoulders γιατί στο μάρκετ βρήκα 6-7 άσπρα αλλά δεν πρόσεξα κάπου να λέει pyrithione zinc. Επίσης αυτό το σαμπουάν δίνει όγκο στα μαλλιά??? Είπες ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα αν χρησιμοποιήσουμε μετά από 1 ώρα μινοξιδίλη σωστά?? Ευχαριστώ προκαταβολικά..!

εβγαλα 2 φωτο αυτο που χρησιμοποιω αυτην την στιγμη.
με pyrithione zinc.
ογκο δεν ξερω αν δινει,σε εμενα διωχνει αποτελεσματικα την λαδιλα απο δερμα και μαλλι,εχει πολυ διαφορά απο τα υπολοιπα σαμπουαν σε αυτο.
δεν θα εχεις προβλημα με την μινοξιδιλη
 

Συνημμένα

  • 1662057_664259363613463_1253618821_n.jpg
    1662057_664259363613463_1253618821_n.jpg
    76.4 KB · Προβολές: 619
  • 1148807_664259466946786_1962711815_n.jpg
    1148807_664259466946786_1962711815_n.jpg
    48.8 KB · Προβολές: 723

mimis giova

Active Member
Παντως συμφωνο με το φιλο..το λουσιμο ανα δυο ημερες ειναι κομπλε..απλα με τα τοπικα κ της προπονησης οι περισοτερει δεν μπορουμε.κ εγω ενα διαστημα π τα αφηνα αλουστα ανα 2 μερες δλσ...για κανα μηνα..το μαλλι ηταν πολυ καλητςρο..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
zaxas87 είπε:
με την ιδια λογικη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ελαιο απο δαφνη??το jojoba ειναι καλυτερο??και μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με μινοξιδιλη η της περιοδους που την κοβεις τη μινοξιδιλη?

Άλλα πράγματα κάνει το δαφνέλαιο άλλα το jojoba, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Μπορούν και τα δύο να χρησιμοποιηθούν παράλληλα με minox (όχι μαζί).
 

zaxas87

Member
Soralteno είπε:
zaxas87 είπε:
με την ιδια λογικη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ελαιο απο δαφνη??το jojoba ειναι καλυτερο??και μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με μινοξιδιλη η της περιοδους που την κοβεις τη μινοξιδιλη?

Άλλα πράγματα κάνει το δαφνέλαιο άλλα το jojoba, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Μπορούν και τα δύο να χρησιμοποιηθούν παράλληλα με minox (όχι μαζί).

ok na σε ρωτησω ασχετα με το ελαιο, η χρηση του ειναι μασαζ καμια ωρα πριν κανεις μπανιο??αυτο ολο?δεν το αφηνεις ολο βραδυ ας πουμε οπως τη μινοξιδιλη.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
zaxas87 είπε:
Soralteno είπε:
zaxas87 είπε:
με την ιδια λογικη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ελαιο απο δαφνη??το jojoba ειναι καλυτερο??και μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι με μινοξιδιλη η της περιοδους που την κοβεις τη μινοξιδιλη?

Άλλα πράγματα κάνει το δαφνέλαιο άλλα το jojoba, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Μπορούν και τα δύο να χρησιμοποιηθούν παράλληλα με minox (όχι μαζί).

ok na σε ρωτησω ασχετα με το ελαιο, η χρηση του ειναι μασαζ καμια ωρα πριν κανεις μπανιο??αυτο ολο?δεν το αφηνεις ολο βραδυ ας πουμε οπως τη μινοξιδιλη.

Δεν υπάρχει λόγος, το αφήνεις μια ώρα και λουζεσαι.
 

Beret78

Member
Θελω να σας ρωτησω..θελω να ξεκινησω γυμναστηριο οπου και θα πηγαινω σχεδον καθημερινα.Απο εκει που λουζομαι μερα παρα μερα πρεπει να λουζομαι απαραιτητως μετα απο καθε προπονηση?Αν δεν λουζεσαι την ημερα της προπονησης τί επιπτωσης εχει για το τριχωτο?
 
Beret78 είπε:
Θελω να σας ρωτησω..θελω να ξεκινησω γυμναστηριο οπου και θα πηγαινω σχεδον καθημερινα.Απο εκει που λουζομαι μερα παρα μερα πρεπει να λουζομαι απαραιτητως μετα απο καθε προπονηση?Αν δεν λουζεσαι την ημερα της προπονησης τί επιπτωσης εχει για το τριχωτο?
καλα δεν εγινε και τιποτα,καλο ειναι,εγω καθε μερα λουζομαι.. απλα ειναι καλυτερα να εχουμε καθαρο το τριχωτο,ειδικα εμεις,και δεν νομιζω οτι αρεσει σε κανεναν μας να εχουμε λαδωμενα και ιδρωμενα μαλλια :down
 

Beret78

Member
Giannaras13 εχεις δικιο.Ειδα ενα ποστ πιο πριν για το Head & Shoulders και μιας και το ειχα σπιτι ειπα να το δοκιμασω.Για κανα 8μηνο χρησιμοποιουσα της Αpivita αυτο κατα της ξηροδερμιας.Κατι μου εκανε αλλα τον τελευταιο μηνα ξαναειχα ασπρακια και απογοητευτηκα.Τι να πω εχω λιπαρο μαλλι και ασπρακια μαζι...Βρασε και ασε
 
Beret78 είπε:
Giannaras13 εχεις δικιο.Ειδα ενα ποστ πιο πριν για το Head & Shoulders και μιας και το ειχα σπιτι ειπα να το δοκιμασω.Για κανα 8μηνο χρησιμοποιουσα της Αpivita αυτο κατα της ξηροδερμιας.Κατι μου εκανε αλλα τον τελευταιο μηνα ξαναειχα ασπρακια και απογοητευτηκα.Τι να πω εχω λιπαρο μαλλι και ασπρακια μαζι...Βρασε και ασε

οι περισσοτεροι που εχουμε τριχοπτωση εχουμε και λιπαρα μαλλια.. και πιστευω οτι ειναι και σαν σημαδι αν το παρακλουθησεις αρχιζει ναεμφανιζεται λιγο πριν ξεκινησει η απωλεια..
 

aris85

Member
αστα φιλε giannaras13 εχεις πολυ δικαιο σε αυτο που λες. και εγω εχω λιπαρο μαλλι και ειδα αραιωση... το θεμα ειναι δεν ξερω καθε ποτε πρεπει τελικα να λούζομαι , καθε μερα ή μερα παρα μερα? Βλεπω πως και εδω οι αποψεις διιστανται
 
Μπλουζα