Πρηξιμο προσώπου

Μετα απο τοσο καιρο να κανω μια ενημέρωση της κατάστασης μου,μετα απο το πρωτο μήνυμα που είχα γράψει άρχισα μινοξ 5% μαζι με αιρολ τα πράγματα στο προσωπο είχαν γινει πολυ χάλια είχα φουσκώσει πιο πολυ και μετα απο ενα μήνα χρήσης,σταμάτησα την αιρολ,και συνέχισα μινοξ μια φορα την ημέρα!τον τελευταίο μήνα τα πράγματα ειναι τέλεια απο άποψη φουσκωματος εχω γινει κανονικός ουτε μαγουλα ουτε προγουλι.γυμναστικη δεν έκανα ουτε στιγμη και η διατροφή μου ειναι χάλια εχω βάλει 10 κιλά!συμπερασμα πιστεύω το πρόβλημα ηταν οτι έβαζα 2 φορές την ημέρα και χειροτερεψε οταν έβαλα και αιρολ μετα απο καιρο!μολις κατέβηκα στην μια φορα την ημέρα και έκοψα αιρολ με τον καιρο επανήλθα πλήρως χωρις διατροφή και γυμναστικη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

3746741

Member
Chs είπε:
proedros είπε:
Εσύ φίλε έχεις καιρό να πάρεις τώρα διουρητικά?? Σε τι κατάσταση βρίσκεσαι τώρα??

Καλημέρα φίλε proedre,

τα έχω σταματήσει, όπως και σχεδόν έχω σταματήσει την μινοξιδίλη. πλέον βάζω 3 - 4 φορές την εβδομάδα μια φορά την ημέρα και από 0,5 ml έτσι για το καλό... Τα διουρητικά τα είχα πάρει στο ζενιθ των παρενεργειών της μινοξ και με βοήθησαν αφάνταστα.. στην πορεία υποχώρησαν και τα sides από μόνα τους έτσι και αλλιώς, και πλέον καμία παρενέργεια.

λογικα chs τωρα θα εχεις χασει τα αποτελεσματα που σου εδωσε η μινοξ,σωστα?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
35007 είπε:
Θα ηθελα να ξανακανω την ιδια ερωτηση μηπως καποιος απαντησει αυτη τη φορα.
Με μια εφαρμογη τη μερα μινοξ ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για να υποχωρησει πληρως το πρησμενο προσωπο? Μηπως πρεπει να την κοψω τελειως για λιγες μερες και μετα 1μλ την μερα?

θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία γιαυτό, αλλά και τις εμπειρίες που έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες μινοξιδίλης. Είτε βάλεις μια φορά την ημέρα είτε 2 το ίδιο και το αυτό στο θέμα πρήξιμο.. ίσως το περιορίσεις αλλά ελάχιστα έως ασήμαντα. Όλοι περνούν από το "ζενιθ" των παρενεργειών της μινοξ, θα εξασθενήσει και από μόνο του στην πορεία αλλά σιγά σιγά (και πιθανών μαζί με ότι αποτέλεσμα έδωσε).

Πράγματα που μπορείς να κάνεις να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση (λίγο όμως μιας και το πρήξιμο της μινοξ δεν φεύγει έτσι απλά):

Έντονη γυμναστική
Πολλά υγρά
Διουρητικές τροφές - όπως πολλά λαχανικά
Φρούτα (ειδικά εποχής τώρα που είναι καλοκαίρι)

Για σίγουρη επιτυχία όμως λίγο παρατραβηγμένη ίσως, είναι η λήψη ήπιων διουρητικών, εγγυημένα θα εξαφανιστεί κάθε πρήξιμο. Καλύτερα για αυτό όμως να μιλήσεις και με κάποιο γιατρό.


3746741 είπε:
λογικα chs τωρα θα εχεις χασει τα αποτελεσματα που σου εδωσε η μινοξ,σωστα?

Τα ψευτο-αποτελέσματα της μινοξ είχαν αρχίσει καιρό να χάνονται η αλήθεια είναι.. αν όχι τελείως, έχουν φύγει (όπως τρίχες σε σημεία που δεν είχα ποτέ, ούτε έφηβος...). Την βάζω για την "ιδεολογία" γενικά πλέον :p Με τη φίνα είδα δουλειά πραγματική μόνο και μετά το 8μηνο.
Αν με ρωτήσεις.. μετάνιωσα που έβαλα μινοξιδίλη στο κεφάλι μου.. καλύτερα να έπαιρνα από την αρχή μόνο φιναστερίδη.
 
Chs είπε:
35007 είπε:
Θα ηθελα να ξανακανω την ιδια ερωτηση μηπως καποιος απαντησει αυτη τη φορα.
Με μια εφαρμογη τη μερα μινοξ ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για να υποχωρησει πληρως το πρησμενο προσωπο? Μηπως πρεπει να την κοψω τελειως για λιγες μερες και μετα 1μλ την μερα?

θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία γιαυτό, αλλά και τις εμπειρίες που έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες μινοξιδίλης. Είτε βάλεις μια φορά την ημέρα είτε 2 το ίδιο και το αυτό στο θέμα πρήξιμο.. ίσως το περιορίσεις αλλά ελάχιστα έως ασήμαντα. Όλοι περνούν από το "ζενιθ" των παρενεργειών της μινοξ, θα εξασθενήσει και από μόνο του στην πορεία αλλά σιγά σιγά (και πιθανών μαζί με ότι αποτέλεσμα έδωσε).

Πράγματα που μπορείς να κάνεις να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση (λίγο όμως μιας και το πρήξιμο της μινοξ δεν φεύγει έτσι απλά):

Έντονη γυμναστική
Πολλά υγρά
Διουρητικές τροφές - όπως πολλά λαχανικά
Φρούτα (ειδικά εποχής τώρα που είναι καλοκαίρι)

Για σίγουρη επιτυχία όμως λίγο παρατραβηγμένη ίσως, είναι η λήψη ήπιων διουρητικών, εγγυημένα θα εξαφανιστεί κάθε πρήξιμο. Καλύτερα για αυτό όμβς να μιλήσεις και με κάποιο γιατρό.


3746741 είπε:
λογικα chs τωρα θα εχεις χασει τα αποτελεσματα που σου εδωσε η μινοξ,σωστα?

Τα ψευτο-αποτελέσματα της μινοξ είχαν αρχίσει καιρό να χάνονται η αλήθεια είναι.. αν όχι τελείως, έχουν φύγει (όπως τρίχες σε σημεία που δεν είχα ποτέ, ούτε έφηβος...). Την βάζω για την "ιδεολογία" γενικά πλέον :p Με τη φίνα είδα δουλειά πραγματική μόνο και μετά το 8μηνο.
Αν με ρωτήσεις.. μετάνιωσα που έβαλα μινοξιδίλη στο κεφάλι μου.. καλύτερα να έπαιρνα από την αρχή μόνο φιναστερίδη.



Φίλε chs,εγω πραγματικα δεν έκανα τιποτα απο αυτα,απλα μείωσα την δόση,αντιθέτως είχα χάλια ψυχολογία και το είχα ρίξει στο φαΐ!
 
Chs είπε:
Άρα το δικό σου πρήξιμο προήρθε από μασαμπούκα; :chinscratch

Οχι,οπως έγραψα και πιο πανω έφταιγε οτι έβαζα 2 φορές την ημέρα μινοξ και μέτα έβαλα και αιρολ,που έκανε το πρηξιμο χειρότερο,μολις κατέβηκα στην μια φορα την μέρα και χωρις αιρολ το πρηξιμο έφευγε με τον καιρο,παρόλο που Ετρωγα παρα πολυ και δεν έκανα γυμναστικη.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
tsifmaster είπε:
Chs είπε:
Άρα το δικό σου πρήξιμο προήρθε από μασαμπούκα; :chinscratch

Οχι,οπως έγραψα και πιο πανω έφταιγε οτι έβαζα 2 φορές την ημέρα μινοξ και μέτα έβαλα και αιρολ,που έκανε το πρηξιμο χειρότερο,μολις κατέβηκα στην μια φορα την μέρα και χωρις αιρολ το πρηξιμο έφευγε με τον καιρο,παρόλο που Ετρωγα παρα πολυ και δεν έκανα γυμναστικη.

ωπ.. εντάξει είπες την λέξη κλειδί.. airol. Εγώ μίλησα για απλή και σκέτη μινοξ, με την προσθήκη airol αλλάζουν όλα
 

3746741

Member
Chs είπε:
35007 είπε:
Θα ηθελα να ξανακανω την ιδια ερωτηση μηπως καποιος απαντησει αυτη τη φορα.
Με μια εφαρμογη τη μερα μινοξ ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για να υποχωρησει πληρως το πρησμενο προσωπο? Μηπως πρεπει να την κοψω τελειως για λιγες μερες και μετα 1μλ την μερα?

θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία γιαυτό, αλλά και τις εμπειρίες που έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες μινοξιδίλης. Είτε βάλεις μια φορά την ημέρα είτε 2 το ίδιο και το αυτό στο θέμα πρήξιμο.. ίσως το περιορίσεις αλλά ελάχιστα έως ασήμαντα. Όλοι περνούν από το "ζενιθ" των παρενεργειών της μινοξ, θα εξασθενήσει και από μόνο του στην πορεία αλλά σιγά σιγά (και πιθανών μαζί με ότι αποτέλεσμα έδωσε).

Πράγματα που μπορείς να κάνεις να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση (λίγο όμως μιας και το πρήξιμο της μινοξ δεν φεύγει έτσι απλά):

Έντονη γυμναστική
Πολλά υγρά
Διουρητικές τροφές - όπως πολλά λαχανικά
Φρούτα (ειδικά εποχής τώρα που είναι καλοκαίρι)

Για σίγουρη επιτυχία όμως λίγο παρατραβηγμένη ίσως, είναι η λήψη ήπιων διουρητικών, εγγυημένα θα εξαφανιστεί κάθε πρήξιμο. Καλύτερα για αυτό όμως να μιλήσεις και με κάποιο γιατρό.


3746741 είπε:
λογικα chs τωρα θα εχεις χασει τα αποτελεσματα που σου εδωσε η μινοξ,σωστα?

Τα ψευτο-αποτελέσματα της μινοξ είχαν αρχίσει καιρό να χάνονται η αλήθεια είναι.. αν όχι τελείως, έχουν φύγει (όπως τρίχες σε σημεία που δεν είχα ποτέ, ούτε έφηβος...). Την βάζω για την "ιδεολογία" γενικά πλέον :p Με τη φίνα είδα δουλειά πραγματική μόνο και μετά το 8μηνο.
Αν με ρωτήσεις.. μετάνιωσα που έβαλα μινοξιδίλη στο κεφάλι μου.. καλύτερα να έπαιρνα από την αρχή μόνο φιναστερίδη.



ποσα χρονια chs κρατησε η δραση της μινοξιδιλης στο δικο σου κεφαλι?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Μήνες αδερφέ μου..

Στο 6 μηνο είχα χάσει το 50% από ότι έδωσε.. αλλά έτσι και αλλιώς ότι έδωσε δεν ήταν "φυσιολογικό" να το πω, τουλάχιστον για εμένα.. Σχεδόν NW 2 ξεκίνησα μινοξ και πήγα σχεδόν 0, φαντάσου και NW 1.5 - 2 (solid) είμαι από τα 17 μου χρόνια πριν. Ότι τρίχες έδωσε δεν είχαν σχέση με τις φυσιολογικές μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
οντως βγαινοιυν διαφορετικες οι τριχες αλλα παραμενουν τριχες..οσες υπαρχουν... :( εγω βαζω αιρολ αλλα μεγαλο προβλημα πρηξιματος δενεχω τολμω να πω.. το ιδιο και για μαυρους κυκλους..
 

laplace

Member
Καλησπερα παιδια ,πριν λιγες μερες αρχισα και εγω τη μινοξ και επειδη εχω αγχωθει με οσα διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κυριως σε εσενα kappa
οταν ειχες πρηξιμο στο προσωπο καθε ποτε επαιρνες διουρητικα για να εχεις κανονικο προσωπο??

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
laplace είπε:
Καλησπερα παιδια ,πριν λιγες μερες αρχισα και εγω τη μινοξ και επειδη εχω αγχωθει με οσα διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κυριως σε εσενα kappa
οταν ειχες πρηξιμο στο προσωπο καθε ποτε επαιρνες διουρητικα για να εχεις κανονικο προσωπο??

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

δεν ειχα πρηξιμο απο την μινοξ,γενικα δεν μου εχει κανει παρενεργειες.
κατι ψιλοπραγματα με λιγο τριχοφυια αλλα δεν ηταν τιποτα.
δοκιμασε την αφοβα,μην την φοβασαι.
οτι και να κανει ειναι αναστρεψιμο με την διακοπη της.
 

kwsths

Member
laplace είπε:
Καλησπερα παιδια ,πριν λιγες μερες αρχισα και εγω τη μινοξ και επειδη εχω αγχωθει με οσα διαβαζω θα ηθελα να ρωτησω κυριως σε εσενα kappa
οταν ειχες πρηξιμο στο προσωπο καθε ποτε επαιρνες διουρητικα για να εχεις κανονικο προσωπο??

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Μην ξεκινησεις διουρητικα εγω που μιλησα με γιατρο ηταν καθετος. Δοκιμασε να κοψεις αλατι οσο μπορεις, πολλαα φρουτα πορτοκαλια μηλα αχλαδια ακτινιδια, πρασινο τσαι χυμα οχι το ετοιμο συσκευασμενο , πολυ νερο οταν εισαι σπιτι και τρεξιματακι η κατι να ιδρωνεις οσο μπορεις.. εμενα αυτα μου κραταν σταθερο το πρηξιμο σε ενα σημειο..
 

panosmar

New Member
τα διουρητικά είναι φάρμακα και χρησιμοποιούνται για συγκεκριμένο λόγο και η μακροχρόνια χρήση τους έχει παρενέργειες. καλύτερα να κόψεις το αλάτι όπως προαναφέρθηκε. Μην πίνεις λιγότερο νερό κλπ φοβούμενος πρήξιμο γιατί θα αφυδατωθεί ο οργανισμός σου.
 

Dragon

Member
Παιδιά όσον αφορά το πρηξιμο και τους μαύρους κύκλους, σκέφτομαι να δοκιμασω λεμφικο μασαζ προσώπου. Είναι ο,τι καλύτερο για μαύρους κύκλους και σακουλες και γενικά για την απομάκρυνση υγρών από το πρόσωπο. το μόνο που με κρατάει είναι το γεγονός ότι ουσιαστικά μεταφερεις τη λεμφο και την ριχνεις στην κυκλοφορία του αίματος και εαν εχει την φαρμακευτικη ουσια φοβαμαι οτι θα την ριξω στο αιμα και θα εξαπλωθει παντου αντι τοπικα. Το εχει δοκιμασει κανεις η ξερει κατι για αυτο?
 

Dragon

Member
Λοιπόν για να κάνω update της δοκιμής την λεμφικης παροχετευσης. Σήμερα που είχα λίγο χρόνο την έκανα. μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι ότι νιώθω τα μάτια μου πιο ξεκουραστα και ελαφρια και όχι βαριά όσο πριν. Δεν μπορώ να πω ότι είδα φοβερή βελτίωση οπτικά αλλά θέλει λίγο χρόνο και θα το επαναλάβω μέσα στην εβδομάδα. Ελπίζω να λειτουργήσει γιατί παστουρωνομαστε με τόσα χημικά, θα προτιμουσα να μην παρω και αλλα για αυτον το λογο
 

giannis25

Member
το πργουλι φευγει με γυμναστικη προσωπου. με καθαρο προσωπο βαζεις κατι για αντισταση κατω απο το προγουλι βαζεις πιεση προς τα πανω στο προγουλι και πας το προγουλι πανω κατω 60 φορες. σαν τους κοιλιακους στη μεση. 1 φορα την ημερα
 
Μπλουζα