Πρηξιμο προσώπου

al_gi

Member
tropheus είπε:
Να το πω άλλη μια (και τελευταία φορά).

Αν κάποιος πιστεύει ότι έχει πρισμένο πρόσωπο από κατακράτηση τότε παίρνει κάτι που δουλεύει 100% όπως ένα φαρμακευτικό διουρητικό ακολουθώντας μια συντηρητική αγωγή και αφού βεβαιωθεί ότι πράγματι ήταν τελικά πρισμένος από κατακράτηση τότε ψάχνει εναλλακτικές λύσεις ...

Τι νόημα έχει να ψάχνεις πρώτα εναλλακτικές (που δεν ξέρεις και αν δουλεύουν) αν δεν έχεις βεβαιωθεί για την αιτία του προβλήματος;;;
καλημερα. σκεφτομαι να δοκιμασω φιναστεριδη και θα ηθελα την βοηθεια σας. θελω να αγορασω το προσκαρ λογω τιμης. χρειαζομαι συνταγη γιατρου? υπαρχει στα φαρμακεια? το φαρμακο και στην Ελλαδα ως προσκαρ το ζηταω? ποσο περιπου βγαινει η τιμη ανα μηνα? ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
al_gi είπε:
καλημερα. σκεφτομαι να δοκιμασω φιναστεριδη και θα ηθελα την βοηθεια σας. θελω να αγορασω το προσκαρ λογω τιμης. χρειαζομαι συνταγη γιατρου? υπαρχει στα φαρμακεια? το φαρμακο και στην Ελλαδα ως προσκαρ το ζηταω? ποσο περιπου βγαινει η τιμη ανα μηνα? ευχαριστω

Αγαπητέ al_gi καλημέρα,

σε παρακαλώ ποσταρε στη σωστή ενότητα/thred για την ερώτηση σου: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-289.html

Εδώ συζητείται το πρήξιμο και η κατακράτηση υγρών.

Ευχαριστώ.
 

al_gi

Member
Chs είπε:
al_gi είπε:
καλημερα. σκεφτομαι να δοκιμασω φιναστεριδη και θα ηθελα την βοηθεια σας. θελω να αγορασω το προσκαρ λογω τιμης. χρειαζομαι συνταγη γιατρου? υπαρχει στα φαρμακεια? το φαρμακο και στην Ελλαδα ως προσκαρ το ζηταω? ποσο περιπου βγαινει η τιμη ανα μηνα? ευχαριστω

Αγαπητέ al_gi καλημέρα,

σε παρακαλώ ποσταρε στη σωστή ενότητα/thred για την ερώτηση σου: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-289.html

Εδώ συζητείται το πρήξιμο και η κατακράτηση υγρών.

Ευχαριστώ.
σωστα! συγνωμη
 

panosdouk

New Member
tsifmaster είπε:
5 μήνες χρήσης regaine 5% στην αρχή 2 φορές την ημέρα και τους τελευταίους 2 μήνες μονο μια φορα!περιπου 8-9 ψεκασμοί γιατι το περισσότερο μένει στο μαλλι!!και ενω στο σώμα μου δεν εχω βάλει κιλά 178cm 70kg. στο προσωπο όμως παχυνα απότομα εχω κάνει μαγουλα και ξεκινάει σιγα σιγα προγουλι..εχω τρελαθεί σε λίγο θα μοιάζει με προσωπο ευσωμου..μηπως φταίει το regaine?τι να κανω για αυτο;θα φύγει αν το σταματήσω;ειδικά το προγουλι!!!

Εαν από τη χρήση μινοξιδίλης παρατηρηθούν οι παρακάτω παρενέργειες καλό θα ήταν να επισκεφτείς το γιατρό σου και να τη διακόψεις τουλάχιστο για κάποιο διάστημα.

1) οίδημα στο πρόσωπο, στους αστραγάλους ή στα χέρια.
2) δυσκολία στην αναπνοή (ιδιαίτερα κατά την κατάκλιση)
3) ταχυκαρδία
4) πόνος στο στήθος
5) ζαλάδα

Ένα ήπιο και φτηνό διουρητικό είναι η Φουροσεμίδη (LASIX). Σε κάθε τέτοια περίπτωση όμως ο γιατρός σου θα σε εξετάσει και θα σε καθοδηγήσει.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Στα ήπια διουρητικά να προτείνω και το Diuren. Κάνει πραγματικά δουλειά, όταν είχαν φτάσει οι παρενέργειες στο ζενιθ από μινοξ αυτό με έσωσε.

Υ.Γ. Για όσους αντιμετωπίζουν - θα αντιμετωπίσουν πρήξιμο από μινοξιδίλη θα πρέπει να γνωρίζουν:

Διατροφές, γυμναστικές, νερά, κλπ βοηθούν αλλά δεν καταπολεμούν το πρήξιμο της μινοξ, είχα δοκιμάσει τα πάντα θυμάμαι.. αυτό που έστειλε το πρήξιμο από κει που ήρθε ήταν η λήψη διουρητικών.
 

gianniskritikos2

Active Member
chs ειναι ασφαλες αυτα τα διουρητικα? σε μακροχρονια χριση τι παιζει? με την διακοπη τους μπορει να εχουμε θεματα με την συχνωτιτα της ουρισης? ειναι σιγουρο οτι ολοι παρουσιαζουν πρηξηματα απο μινοξ 100% δηλαδει?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
chs ειναι ασφαλες αυτα τα διουρητικα? σε μακροχρονια χριση τι παιζει? με την διακοπη τους μπορει να εχουμε θεματα με την συχνωτιτα της ουρισης? ειναι σιγουρο οτι ολοι παρουσιαζουν πρηξηματα απο μινοξ 100% δηλαδει?

Είναι ήπια διουρητικά, και με μια συντηρητική χρήση είναι ασφαλή. Δεν χρειάζεται μακροχρόνια για ένα διάστημα μικρό τα παίρνουμε και διακοπή, μετά στην πορεία μελλοντικά αν χρειαστεί πάλι μια συντηρητική χρήση και διακοπή. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή υποχωρούν από μόνα τους τα sides της μινοξ όταν αρχίσει και χάνει σε απόδοση.

Πρήξιμο παρουσιάζει το 99,5 % των χρηστών πραγματικά.. είναι μια παρενέργεια "must να το πω.." της μινοξιδίλης, άλλοι το βλέπουν γρήγορα, άλλοι σιγά σιγά με τους μήνες.

Σε κάποιες περιπτώσεις καλής διατροφής, έντονης γυμναστικής, και ξεχνώντας το αλάτι μπορεί να μην το παρατηρήσεις.. όμως αν συγκρίνεις φωτό 6 - 8 -12 μήνες πριν με το πως ήσουν και το πως είσαι μετά από χρήση μινόξ, ε η διαφορά είναι εμφανέστατη... και σε πολλούς τομείς μάλιστα.

Πάντως για το θέμα πρήξιμο, πραγματικά και εγώ πιο παλιά πίστευα πως με καλή διατροφή και έντονη γυμναστική και κόψιμο αλάτια κλπ θα το καταπολεμούσα.. αλλά τελικά όλοι είχαν δίκαιο.. δεν παλεύεται εύκολα, μόνο με διουρητικά το έστειλα 100% πραγματικά.

Καλό θα είναι να συμβουλευτεί κάποιος και το γιατρό του πριν κάνει κάποια χρήση διουρητικών γενικά, και ας είναι ήπια, για σιγουριά.
 

weznem

Well-Known Member
να πω και εγω την γνωμη μου.. ο χρηστος εχει δικιο ειναι πολυ δυσκολο σαν να κερδιζεις τζοκερ, να βαζεις μινο και να μην πρηστεί το κεφαλι.. βεβαια καθε πρηξιμο διαφερει... εγω εχω παρατηρησει οτι οταν κανω γυμναστικη σπιτι μου καμψεις κοιλιακους βαρακια κτλ.. ιδρωνω στο προσωπο κεφαλι πολυ.. επι τοπου ομως τα μαγουλα ξεπρήζονται... ενω οταν εχω να κανω καιρο γυμναστικη παιρνουν λιγη στογγυλαδα αμεσως.. το πρηξιμο στο κουτελο γενικα στο κεφαλι ομως νομιζω οτι παραμενει...
αποκεί και περα δενεχω αλλη παρενεργεια πλεον.. μαυροι κυκλοι δεν ταχυκαρδιες δεν (μια δυο φορες με εχουν πιασει),τσιμπηματα δεν.. και να τονισω πραγματικα οτι με την διακοπη της λοσιον υποχωρουν τα παντα,μην το φοβαστε αυτο...
 

cisse92

New Member
Εγω προσωπικα οταν αλλαξα απο regain σε target την μινοξιδιλη.οι μαυροι κυκλοι εξεφανιστηκαν και το προσωπο μου καπως να ξεπριστηκε.μπορει να λειτουργησε μονο σε μενα ετσι δεν ξερω
 

panosdouk

New Member
gianniskritikos2 είπε:
chs ειναι ασφαλες αυτα τα διουρητικα? σε μακροχρονια χριση τι παιζει? με την διακοπη τους μπορει να εχουμε θεματα με την συχνωτιτα της ουρισης? ειναι σιγουρο οτι ολοι παρουσιαζουν πρηξηματα απο μινοξ 100% δηλαδει?

Όπως σου είπε και ο Chs το διουρητικό θα το χρησιμοποιήσεις για πολύ συγκεκριμένο διάστημα μέχρι να υποχωρήσουν τα συμπτώματα δηλαδή κάποιες μέρες και μετά θα το διακόψεις. Στο μέλλον εάν εμφανίσεις πάλι τις συγκεκριμένες παρενέργειες το ξαναρχίζεις. Με τη διακοπή τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη συχνότητα της ούρησης. Αν όμως (σπανίως) κατά τη διάρκεια λήψης διουρητικού εμφανιστούν συμπτώματα ιλίγγου, αδυναμίας, κράμπας, ναυτίας, δυσκοιλιότητας,έντονης δίψας τότε ενημέρωσε το γιατρό σου και σταμάτα το.
Πάρε το DIUREN των 25mg όπως είπε ο Chs είναι ήπιο και κοστίζει 0,70€.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
να πω και εγω την γνωμη μου.. ο χρηστος εχει δικιο ειναι πολυ δυσκολο σαν να κερδιζεις τζοκερ, να βαζεις μινο και να μην πρηστεί το κεφαλι.. βεβαια καθε πρηξιμο διαφερει... εγω εχω παρατηρησει οτι οταν κανω γυμναστικη σπιτι μου καμψεις κοιλιακους βαρακια κτλ.. ιδρωνω στο προσωπο κεφαλι πολυ.. επι τοπου ομως τα μαγουλα ξεπρήζονται... ενω οταν εχω να κανω καιρο γυμναστικη παιρνουν λιγη στογγυλαδα αμεσως.. το πρηξιμο στο κουτελο γενικα στο κεφαλι ομως νομιζω οτι παραμενει...
αποκεί και περα δενεχω αλλη παρενεργεια πλεον.. μαυροι κυκλοι δεν ταχυκαρδιες δεν (μια δυο φορες με εχουν πιασει),τσιμπηματα δεν.. και να τονισω πραγματικα οτι με την διακοπη της λοσιον υποχωρουν τα παντα,μην το φοβαστε αυτο...

Ακριβώς Ανδρέα.. μετά την γυμναστική θυμάμαι και εγώ έφευγε το πρήξιμο αλλά και οι μαύροι κύκλοι, την επόμενη ημέρα (αφού έβαζα το βράδυ και το πρωί μινοξ) επανέρχονταν.
Κάποια στιγμή λοιπόν είχα τέτοια νεύρα που δεν λέγονται.. από τότε και για τους επόμενους μήνες το γύρισα σε μια φορά την ημέρα (μιας και ήδη είχε χάσει αυτό το ψευτοturbo που δίνει στην αρχή - φαντάσου έβγαλα τρίχες εκεί που δεν είχα ούτε έφηβος, nw 0 ίσιο) και άρχισα να διαβάζω στο ξένα καραφλοφόρουμ διάφορα για το πρήξιμο της μινοξ κλπ.
Μετά κατέληξα να πάρω κάποιο διουρητικό, και έτσι ξεκίνησα.. πολύ ωραίο συναίσθημα να παίρνεις πίσω το παλιό αληθινό σχήμα του προσώπου.. πως να σας πω.. είναι ωραίο να νιώθεις φρέσκος, ελαφρύς και πιο όμορφος και πάλι. Εκτίμησα πολλά μετά που από τον πόθο μου να ξεκινήσω μινοξ τα αψηφούσα τότε.. :-/ Πλέον και λίγο που βάζω και μια φορά την ημέρα ώρες ώρες βλέπω τον κάδο και θέλω να την κάνω τρίποντο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
η μεγαλυτερη παρενεργεια της ειναι οτι μας κανει πρεζακια...

πιστευω για μενα παντα οτι ολα αυτα τα χρονια...το γελοιο της υποθεσης δεν ηταν που εβαζα κρεμμυδια κα ισκορδα στην κεφαλα.....τι ειχα τι εχασα(ετσι κι αλλιως κα ιμε τη μινοξ χανεις μαλλι απλα μειωνεις τις απωλειες)

το γελοιο της υποθεσης εινα ιτο ποσες φορες ξεκινησα και ξανασταματησα τη μινοξ...το γελοιο της υποθεσης τελικα ειναι να μπλεξω με φαρμακα...το γελοιο της υποθεσης ειναι να σαι 23-24-25 νεο παιδι ΦΡΕΣΚΑΔΟΥΡΑ στη μαπα και να βγαζεις πρηξιματα κα ιρητιδες σα κωλογερος για 2 κωλοτριχες..προτιμω να φαινομαι γέρος στο μαλλι παρα στη μαπα που ειναι η ταυτοτητα μας...και οχι δευτερευον που εινα ιτα μαλλια...σημαντικα κι αυτα(αλλιως δε θα τρελενομασταν ολοι εδω μεσα με την απωλεια τους) αλλα ερχονται δευτερα και δεν αξιζουν τοσο μεγαλες θυσιες

για μενα μη κανετε τιποτα,ουτε διουρητικο...ωραια μπορει να αποφυγεις το πρηξιμο...αλλα θα σε ''πιασει'' αλλου...τα φαρμακα θα βρουν νεα μονοπατια να σε βλαψουν αν τα παιρνεις συνεχεια.
 

giannis1991

Well-Known Member
παιδες [ηρα το diuren σημερα για να δω αυτο με την κατακρατηση...σε τι δοση να το παρω γνωριζει κανεις???
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
giannis1991 είπε:
παιδες [ηρα το diuren σημερα για να δω αυτο με την κατακρατηση...σε τι δοση να το παρω γνωριζει κανεις???

Η δόση είναι από 1 - 6 για μερικές μόνο μέρες, συντηρητικά μπορείς να το πας 2 - 4 την ημέρα. Αν και θα πρότεινα να πάρεις την γνώμη κάποιου γιατρού πρώτα... και να μην το πάρεις από μονος σου.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
proedros είπε:
Εσύ φίλε έχεις καιρό να πάρεις τώρα διουρητικά?? Σε τι κατάσταση βρίσκεσαι τώρα??

Καλημέρα φίλε proedre,

τα έχω σταματήσει, όπως και σχεδόν έχω σταματήσει την μινοξιδίλη. πλέον βάζω 3 - 4 φορές την εβδομάδα μια φορά την ημέρα και από 0,5 ml έτσι για το καλό... Τα διουρητικά τα είχα πάρει στο ζενιθ των παρενεργειών της μινοξ και με βοήθησαν αφάνταστα.. στην πορεία υποχώρησαν και τα sides από μόνα τους έτσι και αλλιώς, και πλέον καμία παρενέργεια.
 

petrospap

Active Member
εγω προς το παρων ειμαι στον 5ο μηνα και δεν εχω βγαλει παρενεργεια εκτος απο κατι τριχεσ κατω απτα ματια αλλα κλαιν αυτα τα ξυριζω..το θεμα ειναι οτι η μινοξ σε παρενεργεις δεν με πιανει...ειναι πλεον σαν νερο...βαζω καμια 4-5ml(25-30 ψεκασμοι αναλογως πωσ ειναι το μαλλι εκεινη τη μερα) μια φορα τη μερα και δεν εχω ουτε ταχυκαρδιες ουτε τπτ..αυτο σημαινει οτι δεν θα με βγαλει κανα πρηξιμο η μπορει να με βγαλει αργοτερα? ξερω οτι πολλοι βγαζουν μετα το 6μηνο η και μετα το χρονο παρενεργειες αλλα σκεφτομαι οτι βαζω τοσο μεγαλες ποσοτητες και δεν εχω τπτ ακομα...δεν ειναι θετικο αυτο?
 

35007

Member
Ρε παιδια καθησυχαστε με σας παρακαλω!
Στο προσωπο ειμαι πρησμενος, καποιοι νομιζουν οτι παχυνα ενω ειμαι στα κιλα μου, αν μειωσω το 1ml x 2 και την εφαρμοζω 1 φορα την ημερα, ποσο θα χρειαστει για να ξεπρηστω? Ποσο διατηρειται στο αιμα η μινοξ? Αν ειναι 3 μερες ας πουμε τοτε την κοβω τελειως για 3 μερες μεχρι να συνελθω και μετα 1ml x 1
 

35007

Member
Θα ηθελα να ξανακανω την ιδια ερωτηση μηπως καποιος απαντησει αυτη τη φορα.
Με μια εφαρμογη τη μερα μινοξ ποσο χρονικο διαστημα απαιτειται για να υποχωρησει πληρως το πρησμενο προσωπο? Μηπως πρεπει να την κοψω τελειως για λιγες μερες και μετα 1μλ την μερα?
 
Μπλουζα