Πληροφορίες για Μεταμόσχευση Advance HC Πατρα

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άρα έχουμε 3 επιλογές να κόβω το proscar όποτε στο περίπου να παίρνω 1 mg , να πάω να μου φτιάξουν κάψουλα με 1mg ή να παίρνω το procepia που είναι έτοιμο

Είναι θέμα κόστους. Τα ίδια είναι όλα. Το κομμένο proscar είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται ακρίβεια στις δόσεις αλλά εβδομαδιαίο κοντρολ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Διαβάζοντας στις θεραπείες είδα με τοπική λοσιόν της fagron με φιναστεριδη και minoxidil αν λοιπόν συνδυάσω μικρότερη δόση του 1mg σε χάπι φιναστεριδη και σε λοσιόν την λοσιόν είναι καλύτερα από το να πάρω μόνο χάπι φιναστεριδη 1mg ;
Η περιπτωση σου ειναι για χαπι.
Απο τη στιγμη που μιλαμε πριν απο τη ΜΕΤ κιολας δεν σηκωνει συζητηση. Το τοπικο ειναι για καποιον "που το παιρνει" να δοκιμασει καθως δεν εισαι απολυτα σιγουρος για την αποτελεσματικοτητα οσο και αν κερδιζει εδαφος στα αρχικα σταδια και μικροτερες ηλικιες.(προσωπικα εχω καλη εμπειρια εως τωρα)

Αναφερεις τη λεξη καλυτερα.
Αν εννοεις ως προς το θεμα παρενεργειων,
το τοπικο απορροφαται κανονικα απο τον οργανισμο και μειωνει σε ικανοποιητικο βαθμο την DHT στο αιμα.
Ειναι πολυ πιθανο αν εμφανισεις παρενεργειες στο χαπι να εμφανισεις και στο τοπικο αρα δεν εχεις λογο ως προς αυττο να κοιταξεις το τοπικο.
Με λιγα λογια αν οπως τους περισσοτερους που ξεκινανε τους απασχολουν οι παρενεργειες, το τοπικο ειναι ψυχολογικα καλυτερη επιλογη.

Αν με το καλυτερα εννοεις οτι ενας συνδιασμος τοπικο και χαπι δινει ενα καλυτερο αποτελεσμα απο το καθενα μονο, προσωπικα δεν εχω βρει κατι.

Προς ολοταχως προς χαπι :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Ο ασθενής παίρνοντας μόνο ένα χάπι την εβδομάδα νομίζει ότι δεν "χαπακώνεται" καθημερινά και είναι πολύ πιο εύκολο να το διατηρήσει.
Aυτο το ελεγαν και οι Αυστραλοι στο βιντεο τους. Το 3 φορες την εβδομαδα δουλευε καλα με την ψυχολογια των ασθενων, γιατι δεν επρεπε να το παιρνουν καθε μερα.
 

Gianney

Well-Known Member
Εννοείται και αυτή είναι η συνιστώμενη δόση που έχει την μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Απλά και οι μικρότερες δόσεις κάνουν δουλειά και εκμηδενίζουν τις όποιες παρενέργειες. Εξαρτάται τι έχεις απεναντί σου και ως προς ψυχολογία και ως προς ηλικία vs ΝW. Σε ποιό διαμορφωμένα NW και μεγαλύτερα σε ηλικία (35+) παίζουν πολύ καλά και τα low-dose. Σε πολύ επιθετικές ΑΑ σε μικρή ηλικία το 1mg είναι must. To θέμα της ψυχολογίας είναι πολύ σημαντικό. Ο Λορένζο μου έλεγε ότι τελευταία παίζει και το σχήμα 1 proscar κάθε Δευτέρα και τέλος. Ο ασθενής παίρνοντας μόνο ένα χάπι την εβδομάδα νομίζει ότι δεν "χαπακώνεται" καθημερινά και είναι πολύ πιο εύκολο να το διατηρήσει.
1 proscar κάθε Δευτέρα δηλ 5 mg μονοκοπανια μια φορά την εβδομάδα;Πως το εξηγεί ο Lorenzo αυτό;
 

Kostas97

Well-Known Member
1 proscar κάθε Δευτέρα δηλ 5 mg μονοκοπανια μια φορά την εβδομάδα;Πως το εξηγεί ο Lorenzo αυτό;
Δε σου λεει οτι ειναι το ιδανικο, αλλα μια εναλλακτικη.
Προφανως ολα αυτα πατανε στο γεγονος οτι η φινα στους ιστους του δερματος μενει για πολυ μεγαλυτερο διαστημα απο οτι στο αιμα.
Εαν δεν απατωμαι ακομα και τουλαχιστον ενα μηνα μετα εχει γινει αναφορα για υπολειματα φινα στους ιστους του δερματος.

Οποιος δινει αιμα γνωριζει οτι για να δωσει αν παιρνει φινα μπορει 1 μηνα μετα την τελευταια φορα που πηρε, για ντουτα αν θυμαμαι καλα ειναι 6 μηνες
 

Gianney

Well-Known Member
Δε σου λεει οτι ειναι το ιδανικο, αλλα μια εναλλακτικη.
Προφανως ολα αυτα πατανε στο γεγονος οτι η φινα στους ιστους του δερματος μενει για πολυ μεγαλυτερο διαστημα απο οτι στο αιμα.
Εαν δεν απατωμαι ακομα και τουλαχιστον ενα μηνα μετα εχει γινει αναφορα για υπολειματα φινα στους ιστους του δερματος.

Οποιος δινει αιμα γνωριζει οτι για να δωσει αν παιρνει φινα μπορει 1 μηνα μετα την τελευταια φορα που πηρε, για ντουτα αν θυμαμαι καλα ειναι 6 μηνες
Ναι καταλαβα τι λες.Απλα επειδή σε ένα νήμα είχα διαβάσει ότι μάλλον μένει στο αίμα και αποβάλλεται μετά από 48 ώρες, θεώρησα ότι το κλειδί και το καλύτερο ανεξάρτητα από τα mg είναι η συνεχής τροφοδοσία η τεσπά όσο πιο συχνή.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι καταλαβα τι λες.Απλα επειδή σε ένα νήμα είχα διαβάσει ότι μάλλον μένει στο αίμα και αποβάλλεται μετά από 48 ώρες, θεώρησα ότι το κλειδί και το καλύτερο ανεξάρτητα από τα mg είναι η συνεχής τροφοδοσία η τεσπά όσο πιο συχνή.

Σϋμφωνα με αυτόν η εβδομαδιαία σταθερότητα είναι το ζητούμενο. Το 1 proscar την εβδομάδα μου είπε ότι το έχει δοκιμάσει σε ασθενείς τα τελευταία χρόνια και δουλεύει μια χαρά. Φυσικά σαν λύση για τους λόγους που περιέγραψα πιο πάνω.
 

Gianney

Well-Known Member
Σϋμφωνα με αυτόν η εβδομαδιαία σταθερότητα είναι το ζητούμενο. Το 1 proscar την εβδομάδα μου είπε ότι το έχει δοκιμάσει σε ασθενείς τα τελευταία χρόνια και δουλεύει μια χαρά. Φυσικά σαν λύση για τους λόγους που περιέγραψα πιο πάνω.
Thanks mod.Οντως ένα χάπι την εβδομάδα από άποψη ψυχολογίας είναι ότι καλύτερο.Ουτε να κόβεις προσκαρ ούτε κάθε μέρα η μέρα παρά μέρα να έχεις να το παίρνεις που για πολλούς είναι πολύ ψυχοφθόρο.Αν όντως έχει και την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα τοτε είναι κομπλέ.
 

dim d

Well-Known Member
γενικα ενω το half life ειναι μικρο μενει αρκετα στους ιστους κι στον θυλακα οποτε αρκετοι γιατροι δεν το προτεινουν αμεσως στην καθημερινη βαση. Ειναι κι λογικο κι με την γραμμικη εξελιξη οταν καποιος παιρνει αγωγη... το εγραφε κι ο στριπαρ παλια. Πιστευω οτι κι 3/5 mg την βδομαδα εχουν την ιδια επιδραση.
 
Διαβάζοντας ξανά τα σχόλια γιατί προσπαθώ να βάλω σε μια «σειρά» το τι είναι το πιο σωστό να κάνω , κάνοντας δηλαδή μια μεταμόσχευση τώρα χωρίς να έχω κάνει κάποια θεραπεία τόσα χρόνια το πρόβλημα θα είναι ότι πχ σε 4-5 χρόνια θα πρέπει να ξανά κάνω μεταμόσχευση ή πρέπει να κάνω θεραπεία κάποια χρόνια και μετά να κάνω μεταμόσχευση ; Θα ήταν πολύ ευχάριστο κάποιο έμπειρο μέλος από το φόρουμ ή και ο διαχειριστης @CVIAL αν ήταν στην ίδια κατάσταση με μένα ποια θα ήταν τα βήματα που θα έκανε ; Γνωρίζω ότι δεν γίνεται όλοι να ασχολούνται με όλα τα θέματα και λογικό είναι αλλά κάθε γνώμη βοηθά το κάθε μέλος γιατί ίσως και κάποια αλλά άτομα είναι στην ίδια κατάσταση με μένα και έχουν τους ίδιους προβληματισμούς ως άπειρους στο θέμα μεταμόσχευσης !
φίλε και εγώ μόλις αποφάσισα να κάνω ΜΜ, βέβαια παίρνω φίνα από το 2016, δεν είχα και δεν έχω καμία απολύτως παρενέργεια. Δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο στην ΜΜ αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
φίλε και εγώ μόλις αποφάσισα να κάνω ΜΜ, βέβαια παίρνω φίνα από το 2013, δεν είχα και δεν έχω καμία απολύτως παρενέργεια. Δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο στην ΜΜ αυτό.
Αν παίζει?
Το μεγαλύτερο φίλε μου.
Πιο πολύ απ τη μμ γιατί κρατάς τα μαμά σου.
Μην διανοηθείς να την κόψεις.
 
Αν παίζει?
Το μεγαλύτερο φίλε μου.
Πιο πολύ απ τη μμ γιατί κρατάς τα μαμά σου.
Μην διανοηθείς να την κόψεις.
Δεν είχα σκοπό χαχαχα, γενικά έχω τσακωθεί με διάφορους εδώ μέσα που έγραφαν ότι θα είμαι "άσφαιρος" θα βγάλω στήθος, δεν θα μπορώ να έχω μύς και άλλα τέτοια χαριτωμένα! θεωρώ ότι το ό,τι έχουν διατηρηθεί τα μαλλιά μου σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο οφείλεται στην Φίνα (φυσικά έχουν υπάρξει διαστήματα σε όλα αυτά τα χρόνια που έχω αφήσει τα μαλλιά μου χωρίς θεραπεία, όχι επίτηδες, απλά τύχαινε)
 
Διαβάζοντας στις θεραπείες είδα με τοπική λοσιόν της fagron με φιναστεριδη και minoxidil αν λοιπόν συνδυάσω μικρότερη δόση του 1mg σε χάπι φιναστεριδη και σε λοσιόν την λοσιόν είναι καλύτερα από το να πάρω μόνο χάπι φιναστεριδη 1mg ;
φίλε χάπι και μόνο χάπι, τα υπόλοιπα είναι να πετάμε λεφτά να νιώθουμε ότι κάτι κάνουμε. 6 ευρώ το κουτί και ξεμπέρδεψες :)
 
Είναι θέμα κόστους. Τα ίδια είναι όλα. Το κομμένο proscar είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται ακρίβεια στις δόσεις αλλά εβδομαδιαίο κοντρολ.
Παιδιά εγώ το κόβω στα 5 κ πίνω κάθε μέρα, μπορώ να το κόβω στα 4 κ να πίνω πάλι κάθε μέρα?
 
Μπλουζα