Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

magic810

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Τελικα ειναι "πιστευε και μη ερευνα" Ή "πιστευε και μή,Ερευνα"?
Νομιζω ειναι το δευτερο...... 8) ;D ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

nikos76 είπε:
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο...η μινοξιδίλη επιρεάζει τη λίμπιντο?Τι έχεις να πεις γι αυτό?
Εννοείται πως όχι...

FITNESSMAN είπε:
καλησπερα.κανω 5 χρονια ληψη 1,25mg φιναστεριδης, καθε μερα,χωρις καμια παρενεργεια.φενετε δεν τους πειραζει ολους η φινα.πιστευω οτι εχουν παρενεργειες ενα 2%.
Αφού με 1.25 και δεν σε επηρεάζει, τότε μην μασάς...

Πάντως, παρατηρώ ότι όλο και ποιο πολλά μέλη παίρνουν φινα, αλλά όλο και ποιο λίγοι αναφέρουν παρενέργειες.

Inotech είπε:
Με το που πρόσεξα τους όρχεις μου να πονάνε και να μικραίνουν και ενώ έπερνα φιναστερίδη πήγα έκανα υπέρηχους. Ο γιατρός μου πε δε φαίνεται τπτ και οι όρχεις μου ήταν φυσιολογικοί στα 30ml. Μετά από 6 μήνες διακοπής του φαρμάκου ξανάρχισα να έχω τρομερούς πόνους στους όρχεις και νέα μεγάλη σμίκρυνση. Παλι υπέρηχο νέο μέγεθος 22ml. Πέρισυ μπήκα με νέους πόνους, νερουλό σπέρμα και σμίκρυνση σε ουρολογική κλινική πλέον υπέρηχος πάλι 15 ml και φέτος πέσαμε στα 12ml. Ατροφούνε χρόνο με το χρόνο.

Το χειρότερο είναι οι πόνοι που νιώθω που περικλείουν όρχεις, πέος, προστάτη κτλ. Στην αρχή οι γιατροί υποψιάστηκαν ότι ήταν προστατίτιδα αλλά δεν βρέθηκε τπτ μετά από τόσες εξετάσεις Μετά διάβασα έρευνες που εξηγούσαν γιατί η φιναστερίδη προκαλεί όλα αυτά και άρχισα να μπαίνω στο νόημα. Αλλάζει τη δομή όλων των γεννητικών οργάνων, αυξάνοντας τη σύνθεση αποπτωτικών προτεινών και την αποδόμηση άλλων αντιοξειδωτικών, συνθετικών και απαραίτητων για τον ενδοκυττάριο μεταβολισμό.

Το θέμα είναι τι προκαλέι το ερέθισμα για τις σμικρύνσεις αυτές κάθε χρόνο έτσι ξαφνικά, είναι η αυξημένη δράση της αρωματάσης που προσπαθεί να αντισταθμίσει την έλλειψη της 5-αρ ΙΙ? Είναι κάποια υπερδραστηριότητα της δράσης της Τεστοστερόνης στους υποδοχείς του υποθάλαμου? Αγνωστο! είναι τοσο περίπλοκη η ενδοκρινολογία που αυτό θα κανει καιρό, αν απαντηθεί ποτέ.

Πάντως το να μειωθεί η ενδοορχική και ενδοπροστατική διυδροτεστοστερόνη είναι ακόμα πιο επικίνδυνο από το να αυξηθεί υπέρμετρα. Μιλάμε για πολύ αυξημένο ρίσκο δημιουργίας κακοήθειας και πολύ υψηλού βαθμού

Μπορείς να μας ανεβάσεις τις αναλύσεις από τις εξετάσεις σου και σε τι ποσότητα φινα;
Μέχρι στιγμής έχουμε κάποια ποστ από εξετάσεις αίματος που δεν έδειξαν κάποια απόκλιση.
Καλό θα ήταν να είχαμε και κάποιες άλλες, για ποιο σωστή γνώση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

dim74 είπε:
το θεμα ειναι πως δεν ειχα καλα αποτελεσματα!δεν αξιζει για μενα το οποιοδηποτε ρισκο συγκριτικα με τα αποτελεσματα(ασημαντα) που μου εδωσε.παρενεργειες δεν ειχα.
οταν την κοψεις μετα απο κανα 3μηνο θα θελα να μαθω την κατασταση σου
πιθανολογο οτι δυσκολα θα παραμεινεις ως εχεις
το οτι δεν σου εβγαλε τριχες καινουργιες πιθανον να φταει οτι δεν εχεις ενεργους θυλακες


αγαπητε Inotech ειτε το θελεις ειτε οχι με αυτα που γραφεις και με τον τροπο που τα γραφεις τρομαζεις κοσμο

αληθεια ρε Inotech πιστευεις οτι μειωνοντας με 1 mg φιναστεριδης την διυδροτεστοστερονη σου μπορει κανεις να παθει τοσο μεγαλη ζημια

εγω δεν το πιστευω με την συγκεκριμενη δοσολογια

αληθεια φιλε Inotech εχεις ψαξει μηπως συντελουν και αλλοι παραγοντες για το προβλημα σου
το εχεις ψαξει και αλλου
 

afnman

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Πιστεύω οτι ειναι θέμα οργανισμού δήλ. Εμένα τα 500mg παρακεταμόλης δεν με πιάνουν οπως οταν ήμουν μικρός και χρειάζομαι 1000mg..Σε εναν "παρθένο" οργανισμο τα 500mg πιάνουν πολύ καλύτερα πιστευω.
Ισως το 1mg να επηρρέαζει μερικούς υπερευαίσθητους οργανισμούς που δεν έχουν πάρει ποτε στην ζωή τους φάρμακο.
Οπως λεει και ο Inotech δεν ειχε πάρει ποτε στην ζωη του φάρμακο, αρα πιθανον να είναι ενας απο τους παράπανω άτυχους...Για εμενα αυτη η πιθανότητα ατυχίας ισοδυναμή με το σενάριο να κάνει καποιος ελευθερο σεξ πολλες φορές με καποιον φορέα του HIV και να μην κολλήσει... Οπως επισης ατομα που γεννιούνται με υπερευαισθησια στα αλλιεργιογονα... και με την πρωτη τους επαφή πχ. στην γύρη πεθαίνουν απο άσθμα.Επίσης αυτο ομως δεν μου λεει οτι δεν θα παθαινε κατι αλλο με καποιο αλλο φάρμακο.

Τέλος, μου κανει εντυπωση που δεν το εχουν αποσυρρει το φάρμακο ακόμη. 1000ατομα με τετοια προβληματα απο το 2006 ειναι μέγαλο ποσοστο για εμένα και είναι αρκετός καιρός απο τότε ωστε να γίνουν καποιες κινησεις (πχ να αναφέρουν "απογορευεται η χρήση σε ατομα με ευαισθησια στην φιναστερίδη")
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Δεν το έχουν αποσύρει ακόμη ίσως
1) Δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο λένε και 2ον η Merck αναφέρει ότι το 2% θα παρουσιάσει sides.

Πάντως υπάρχει τρόπος για να δείτε αποτέλεσμα και sides, το HairDX.
Αν και έχω διαβάσει το αντίθετο, έχω την εντύπωση ότι με την φινα παίρνω κιλά...
 

afnman

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Νερουλό (οχι τοσο πηκτό) σπέρμα θεωρειται side; Διαπίστωσα κατι τετοιο εκτος εαν ειναι ιδέα μου
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκης είπε:
Αν και έχω διαβάσει το αντίθετο, έχω την εντύπωση ότι με την φινα παίρνω κιλά...

ναι ρε συ ακη,κι εγω αυτην την εντυπωση εχω!αν και τωρα το καλοκαιρακι τραβιεται η μπυριτσα και ουτε που το καταλαβαινεις πως μπαινουν τα κιλα. :beerc
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

afnman είπε:
Νερουλό (οχι τοσο πηκτό) σπέρμα θεωρειται side; Διαπίστωσα κατι τετοιο εκτος εαν ειναι ιδέα μου
ναι θεωρειται αν εισαι παντως στην αρχη περιμενε λιγες εβδομαδες να προσαμορστει ο οργανισμος
και επειτα αποφασιζεις
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

NGL είπε:
[quote author=Άκης link=topic=790.msg15673#msg15673 date=1249150110]
Αν και έχω διαβάσει το αντίθετο, έχω την εντύπωση ότι με την φινα παίρνω κιλά...

ναι ρε συ ακη,κι εγω αυτην την εντυπωση εχω!αν και τωρα το καλοκαιρακι τραβιεται η μπυριτσα και ουτε που το καταλαβαινεις πως μπαινουν τα κιλα. :beerc
[/quote]

Αν και με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτό, πιστεύω έχει να κάνει με τους μυς...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκης είπε:
[quote author=NGL link=topic=790.msg15692#msg15692 date=1249178445]
[quote author=Άκης link=topic=790.msg15673#msg15673 date=1249150110]
Αν και έχω διαβάσει το αντίθετο, έχω την εντύπωση ότι με την φινα παίρνω κιλά...

ναι ρε συ ακη,κι εγω αυτην την εντυπωση εχω!αν και τωρα το καλοκαιρακι τραβιεται η μπυριτσα και ουτε που το καταλαβαινεις πως μπαινουν τα κιλα. :beerc
[/quote]

Αν και με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτό, πιστεύω έχει να κάνει με τους μυς...
[/quote]

Οντως κι εγω περνω πιο ευκολα κιλα με την φινα....κι εχω και πιο δυναμη στους μυες....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

panos1982 είπε:
κι εχω και πιο δυναμη στους μυες....
Μιας και η τεστο είναι η βασική ορμόνη στους μυς, φημολογείται από πολλούς ότι μιας και υπάρχει αύξηση της, θα υπάρξει και η ανάλογη αύξηση δύναμης.
Αλλά από τι έχω διαβάσει, έχει σημασία η DHT στους μυς, για να αξιοποιήσουν την τεστο όπως πρέπει, μιας και η DHT έχει κάποια αναβολική δράση.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκης είπε:
[quote author=panos1982 link=topic=790.msg15713#msg15713 date=1249236768]
κι εχω και πιο δυναμη στους μυες....
Μιας και η τεστο είναι η βασική ορμόνη στους μυς, φημολογείται από πολλούς ότι μιας και υπάρχει αύξηση της, θα υπάρξει και η ανάλογη αύξηση δύναμης.
Αλλά από τι έχω διαβάσει, έχει σημασία η DHT στους μυς, για να αξιοποιήσουν την τεστο όπως πρέπει, μιας και η DHT έχει κάποια αναβολική δράση.
[/quote]

Το συζητουσα και με τον Παναγιωτη προχτες και μου ελεγε τα ιδια με σενα....αλλα προφανως δεν εχει την ιδια επιδραση στον καθενα...σε μενα δινει δυναμη....σε αλλους ισως οχι...
Η φινα μειωνει τον τυπου 2 ρεδουκταση και οχι τον τυπου 1 και ισως ο τυπος 2 να μη παιζει ρολο στους μυες ειτε μειωθει ειτε οχι.....και παιζει ο τυπος 1 που δεν μεταβαλεται...και σε συνδιασμο με την αυξημενη τεστο να παιρνεισ δυναμη....τωρα αυτο ειναι απλα μια υποθεση δικη μου....
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Η δική μου θεωρεία για τα κιλά έχει να κάνει ότι με την έλλειψη DHT, παρατηρήτε καταβολική δράση στους μυς και έτσι "χαλαρώνουν" και δεν "τραβάνε" τις θερμίδες που απαιτούσαν παλιότερα. :chinscratch
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκης είπε:
Η δική μου θεωρεία για τα κιλά έχει να κάνει ότι με την έλλειψη DHT, παρατηρήτε καταβολική δράση στους μυς και έτσι "χαλαρώνουν" και δεν "τραβάνε" τις θερμίδες που απαιτούσαν παλιότερα. :chinscratch

Βασικα εχω καιρο που μπαινω στο φορουμ σαν επισκεπτης και ειλικρινα κανετε καλη δουλεια εδω περα και επειδη κ εγω γουσταρω να συμβαλλω σε αυτο οσο μπορω εγινα και μελος πλεον.....
Το θεμα μου τωρα δεν ειναι αν περνω δυναμη απο την φινα η οχι....γιατι ξερω οτι περνω....Πιστευω πολυ κ εσενα και τον Παναγιωτη γιατι σας εχω παρακολουθησει απο καιρο και ειστε αρκετα ψαχμενοι....
το θεμα μου ειναι γιατι την περνω αφου λετε οτι δε πρεπει....μηπως κατι με μενα δε παει καλα???μηπως αργοτερα παθω κατι.....????Αν γνωριζεις κατι πες μου....
Και κατι αλλο.....σε μια αιματολογικη εξεταση που εκανα πριν παρω φινα η DHT μου ηταν 210 το οριο ομως ειναι απο 30-85....
Ειχα πολυ παραπανο σχεδον το τριπλο....σου λεει κατι αυτο???Επισης 4 μηνες τωρα εκτος απο την μυικη δυναμη δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.....
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

panos1982 είπε:
Και κατι αλλο.....σε μια αιματολογικη εξεταση που εκανα πριν παρω φινα η DHT μου ηταν 210 το οριο ομως ειναι απο 30-85....
αδικη ζωη και εγω που φαρμακονομαι για να φτασω τετοια ποσα :p :p : :p :tease: :tease:

panos1982 είπε:
Ειχα πολυ παραπανο σχεδον το τριπλο....σου λεει κατι αυτο???Επισης 4 μηνες τωρα εκτος απο την μυικη δυναμη δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.....

και σου ευχομαι να μην αποκτησεις


κατι αλλο πανω στο θεμα σου με την δυναμη που αποκτησες

κοιτα σε ολους τους ανθρωπους γινετε το εξης οταν παιρνου φινα
απο την στιγμη που η φιναστεριδη δρα σχεδον απο την πρωτη μερα και σου μειωνει την διυδροτεστοστερονη

ο οργανισμος σου καταλαβαινει οτι εχεις μειωμενη την διυδροτεστοστερη σου
και για να καταφερει να την φτασει στα ιδια επιπεδα κανει το εξης
προσπαθει να παραγει περισσοτερη τεστοστερονη ετσι ωστε να γινει περισσοτερη παραγωγη της διυδροτεστοστερονης

ετσι σχεδον σε ολους οσους παιρνουν φιναστεριδη αν κανουν αιματολογικες εξετασεις θα δουν οτι η τεστοστερονη τους εχει αυξηθει περιπου 10%

οποτε λογικα εκει οφειλετε η αυξηση της δυναμης σου
αλλα και 10% δεν ειναι και κανενα σπουδαιο ποσο για να νιωσεις τοσο μεγαλη διαφορα

οπως επισης αφου μειωνετε και η διυδροτεστοστερονη πρεπει καπως να ισοσταθμιζονται αυτα

μην μασας προχωρα !!!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Παναγιωτης είπε:
[quote author=panos1982 link=topic=790.msg15721#msg15721 date=1249242777]
Και κατι αλλο.....σε μια αιματολογικη εξεταση που εκανα πριν παρω φινα η DHT μου ηταν 210 το οριο ομως ειναι απο 30-85....
αδικη ζωη και εγω που φαρμακονομαι για να φτασω τετοια ποσα :p :p : :p :tease: :tease:

panos1982 είπε:
Ειχα πολυ παραπανο σχεδον το τριπλο....σου λεει κατι αυτο???Επισης 4 μηνες τωρα εκτος απο την μυικη δυναμη δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.....

και σου ευχομαι να μην αποκτησεις


κατι αλλο πανω στο θεμα σου με την δυναμη που αποκτησες

κοιτα σε ολους τους ανθρωπους γινετε το εξης οταν παιρνου φινα
απο την στιγμη που η φιναστεριδη δρα σχεδον απο την πρωτη μερα και σου μειωνει την διυδροτεστοστερονη

ο οργανισμος σου καταλαβαινει οτι εχεις μειωμενη την διυδροτεστοστερη σου
και για να καταφερει να την φτασει στα ιδια επιπεδα κανει το εξης
προσπαθει να παραγει περισσοτερη τεστοστερονη ετσι ωστε να γινει περισσοτερη παραγωγη της διυδροτεστοστερονης

ετσι σχεδον σε ολους οσους παιρνουν φιναστεριδη αν κανουν αιματολογικες εξετασεις θα δουν οτι η τεστοστερονη τους εχει αυξηθει περιπου 10%

οποτε λογικα εκει οφειλετε η αυξηση της δυναμης σου
αλλα και 10% δεν ειναι και κανενα σπουδαιο ποσο για να νιωσεις τοσο μεγαλη διαφορα

οπως επισης αφου μειωνετε και η διυδροτεστοστερονη πρεπει καπως να ισοσταθμιζονται αυτα

μην μασας προχωρα !!!
[/quote]

Mα καλα....περνεις φαρμακα να ανεβασεις dht??? εδω πασχιζουμε να την ριξουμε...... :knup:
Επισης μη νομισεις εγινα ο σταλονε...καταλαβα απλα οτι εχω λιγο πιο πολυ δυναμη επειδη παω γυμναστηριο και το ειδα στις ασκησεις αλλιως......
Το οτι θα συνεχισω ενοειται.....εκτος και αν αρχισει κατω το εργαλειο να ρεταρει..... :D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

καλος η κακος εχω παρει ακρτεκα πραγματα στην ζωη μου :tease: :tease:

τωρα γενικα ειμαι dopping free

και σε γενικες εξετασεις που εκανα τελευταια πριν κατι εβδομαδες
τα επιπεδα μου ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικα
σε ολους τους τομεις απο σακχαρα
χοληστερίνες
αιματοκριτες
μονοπύρηνα
τρανσεμινασεις
συκωτι γ-gt
spot - sgpot (συκωτι και αυτα )
ορμονικες λοιπα

αν δεν σου ρεταρει στην αρχη ειναι λιγο απιθανο να στο κανει στην πορεια
αυτο γιατι ο οργανισμος προσαρμόζετε
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Παναγιωτης είπε:
καλος η κακος εχω παρει ακρτεκα πραγματα στην ζωη μου :tease: :tease:

τωρα γενικα ειμαι dopping free

και σε γενικες εξετασεις που εκανα τελευταια πριν κατι εβδομαδες
τα επιπεδα μου ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικα
σε ολους τους τομεις απο σακχαρα
χοληστερίνες
αιματοκριτες
μονοπύρηνα
τρανσεμινασεις
συκωτι γ-gt
spot - sgpot (συκωτι και αυτα )
ορμονικες λοιπα

αν δεν σου ρεταρει στην αρχη ειναι λιγο απιθανο να στο κανει στην πορεια
αυτο γιατι ο οργανισμος προσαρμόζετε

Δε τις γνωριζω καν αυτες τις εξετασεις αλλα αφου εισαι εσυ οκ τοτε καλως...παντος μη πουσαρεις και πολυ τον οργανισμο σου γιατι καλα τα κανουμε τωρα αλλα στα 50-60 θα εχουμε κλαταρει....
Οσο για το ρεταρισμα....το μονο που με κραταει ησυχο ειναι οτι εχω τοσο πολυ DHT που και 70% που την ριχνω με την φινα πιστευω παλι αρκετη ειναι.....
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

panos1982 είπε:
Βασικα εχω καιρο που μπαινω στο φορουμ σαν επισκεπτης και ειλικρινα κανετε καλη δουλεια εδω περα και επειδη κ εγω γουσταρω να συμβαλλω σε αυτο οσο μπορω εγινα και μελος πλεον.....
Το θεμα μου τωρα δεν ειναι αν περνω δυναμη απο την φινα η οχι....γιατι ξερω οτι περνω....Πιστευω πολυ κ εσενα και τον Παναγιωτη γιατι σας εχω παρακολουθησει απο καιρο και ειστε αρκετα ψαχμενοι....
το θεμα μου ειναι γιατι την περνω αφου λετε οτι δε πρεπει....μηπως κατι με μενα δε παει καλα???μηπως αργοτερα παθω κατι.....????Αν γνωριζεις κατι πες μου....
Και κατι αλλο.....σε μια αιματολογικη εξεταση που εκανα πριν παρω φινα η DHT μου ηταν 210 το οριο ομως ειναι απο 30-85....
Ειχα πολυ παραπανο σχεδον το τριπλο....σου λεει κατι αυτο???Επισης 4 μηνες τωρα εκτος απο την μυικη δυναμη δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα.....
Είχα διαβάσει σε μια έρευνα για άτομα με υπερβολική ποσότητα DHT στο αίμα τους (Vrije Universiteit Medical Center, Amsterdam, The Netherlands), ότι ενδέχεται να έχουν και μειωμένη δραστηριότητα των 5ar υποδοχέων.
Ή μπορεί με κάποιο φάρμακο, όπως το Androgel, να αυξάνεται η τεστο και με την σειρά της η DHT. Είχα διαβάσει για κάποιον που ενώ το χρησιμοποιούσε είχε περίπου 226 dht.

Κάτι άλλο που μπορεί να ισχύει είναι η αυξημένη dht στο αίμα να ισούται με μειωμένη τεστο, κάτι που πιθανών να αντιστράφηκε από την φινα και γι' αυτό σε επηρέασε στην μυική δύναμη.
Αυτή η αναλογία μπορεί να οφείλεται και σε κάποιο πρόβλημα...

Πάντως μην σε ανησυχεί καθόλου, αν δεν έχει κάποιο side από την φινα. Επίσης μην σε ανησυχεί το ότι μπορεί να γνωρίζω κάτι, γιατί αν ήξερα κάτι θα το είχα γράψει ήδη εδώ.
 
Μπλουζα