ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστερί

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Inotech

New Member
Καταρχάς καλησπέρα.
Τυχαίως βρήκα αυτό το εξαιρετικού ενδιαφέροντος φόρουμ.

Κάποτε αλώνιζα και εγώ τα ξένα φόρουμ ψάχνοντας μία λύση για το "τρομακτικό" πρόβλημα της τριχόπτωσης. Τότε η φιναστερίδη και η ντουταστερίδη ακόμα ήταν άγνωστη στην ελλάδα αλλά και στις πιο πολλές χώρες. Δεν υπήρχε προηγούμενο μακροχρόνιας χρήσης.

Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ, πριν χρησιμοποιήσετε τις συγκεκριμένες ουσίες (αλλά και αν ακόμη τις χρησιμοποιείτε τώρα η έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν) τις οποίες προφανώς θα σας τις σύστησε δερματολόγος -ή της πηρατε μόνοι σας - (σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει γνώση εξειδικευμένης ενδοκρινολογίας, πόσο μάλλον φαρμακοενδοκρινολογίας, στρεσοενδοκρινολογίας) και πόσο μάλλον ενός φαρμάκου που από όσο γνωρίζω ο ΕΟΦ δεν έχει ακόμη εγκρίνει (διορθώστε με αν κάνω λάθος εδώ) για κοσμητική χρήση θα σας παρακαλέσω να σκεφτείτε τα εξής.

-Θέλετε να ρισκάρετε μία μόνιμη βλάβη στους άξονες του υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-όρχεων;
-Θέλετε να ζείτε την υπόλοιπη ζωή σας τρέχοντας σε γιατρούς που δε σας πιστεύουν ή σας χορηγούνε αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά για να ξεχάσετε το πρόβλημα που οι ίδιοι σας δημιούργησαν χορηγώντας σας αυτό το φάρμακο;
-Θέλετε ή δε θέλετε να κάνετε φυσιολογικά παιδιά;
-Θέλετε να ερωτεύεστε και να σας ερωτεύονται, να αγαπάτε και να σας αγαπούν, να ατενίζετε το μέλλον με αισιοδοξία ή να σπαταλήσετε το υπόλοιπο της ζωής σας παριστάνοντας τον ιατρικό ντέτεκτιβ σε ένα κόσμο όπου όλες οι πόρτες των γιατρών θα είναι κλειστές ;
-Θέλετε να ξυπνάτε, να εργάζεστε, να διαβάζετε, να παίζετε, να τρέχετε, να φωνάζετε, να γελάτε ή απλά να κλαίτε ; (ούτε καν αυτό δε θα είναι εφικτό βασικά)


αν έχετε το παραμικρό δείκτη ενδιαφέροντος για τα παραπάνω,αν τα παραπάνω σας συγκινούν περισσότερο από ότι οι τρίχες της κεφαλής σας και αν ενδιαφέρεστε για εσάς προτίστως αλλά και τους δικούς σας, ξανασκεφτείτε το πριν πάρετε αυτό το φάρμακο και είτε το έχετε λάβει ήδη σε οποιαδήποτε δοσολογία επικοινωνήστε μαζί μου


δεν έχει σημασία η δοσολογία, ο γονοτυπος, η ηλικία, ο χρόνος χρήσης (1 βδομάδα είναι αρκετή εδώ που τα λέμε), το πόσο καιρό πριν σταματήσετε το φάρμακο και ότι άλλο μπορεί να περνάει από το μυαλό σας πως μπορεί να μη πάει στραβά ενώ εσείς θα νιώθετε την αγωνία των τριχών που έχουν σωθεί, αυτό που θα συντελείτε μέσα στον οργανισμό σας δε θα μπορεί να επιδιορθωθεί.

Για όσους δε καταλαβαίνουν , δεν χρείαζεται παρά απλή λογική για να εννοήσετε πως αυτά τα συγκεκριμένα φάρμακα δεν έχουν επίδραση μόνο στο προστάτη και στο τριχωτό της κεφαλής σας, θα διατράξουν κάθε τι που ρυθμίζετε από την 5α-ρεδουκτάση και τη διυδροτεστοστερόνη, κάθε μεταβολικό δρόμο πριν και μετά, κάθε όργανο που επηρεάζεται
βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα. Το τι μπορεί να συμβεί 2 μήνες 3 με 5 ίσως και 10 χρόνια μετά τη παύση του φαρμάκου θα το διαπιστώσετε σίγουρα αλλά τότε θα είναι αργά. Πάντως το ότι θα δημιουργήσει ανύποτες βλάβες στον οργανισμό σας είναι δεδομένο.

Ο στόχος μου δεν είναι να ενημερώσω, αλλά να αποτρέψω πάσης φύσεως χρήση του φαρμάκου και σχεδόν σίγουρη καταστροφή της υγείας σας.

Γνωρίζω προσωπικά πάνω από 40 άτομα που το έχουν λάβει (άλλους 200 έχω μιλήσει τηλεφωνικά) , ΟΛΟΙ έχουν εμφανίσει παρενέργειες μετά από μήνες ή και χρόνια παύσης του. Κανείς δεν έχει επανέλθει ολοκληρωτικά, λίγοι κατάφεραν σε ορισμένο ποσοστό. Δε μιλάω μόνο για προβλήματα στύσης, λίμπιντο, αυτά ειναι τα απλά και θα φανούν, θα τα καταλάβει και ο ποιο αδαής. Δυστηχώς αυτά είναι και τα πιο αθώα. Τα χειρότερα έπονται. Βλάβες στους όρχεις, στο προστάτη, στα επινεφρίδια, στο κεντρικό νευρικό σύστημα, στο συκώτι και άλλα πολλά τα οποία δεν αντιμετωπίζονται έτσι εύκολα ή μάλλον δεν έχουν αντιμετωπιστεί με αξιοπιστία ώς σήμερα.

Για να μη σας κουράζω άλλο, όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την υγεία του, γιατί υγεία δεν είναι μόνο η ψυχική ισσοροπία που νομίζουμε σε συγκεκριμένη φάση της ζωής μας ότι εξαρτάται από τα μαλλιά μας, αλλά κάτι πολύ περισσότερο από αυτό που ο καθένας φαντάζεται όταν είναι βυθισμένος στην απογοήτευση που του επιφέρει η ασταμάτητη τριχόπτωση, παρακαλώ ας μου στείλει pm να τον βοηθήσω όσο μπορώ με εξετάσεις, συμβουλές και ότι άλλο χρειαστεί. Υπενθυμίζω το ότι είστε καλά τώρα που λαμβάνεται το φάρμακο ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΠΤ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Απλά κατηφορίζετε ένα δρόμο σχετικά αργά στον οποίο σύντομα θα πέφτετε με κωλοτούμπες και δε θα υπάρχει κανείς να σας σώσει.

Για όσους ενδιαφέρονται έχω καλή γνώση ενδοκρινολογίας(αφοσιώθηκα εδώ και 5 χρόνια στο αντικείμενο αναγκαστικά) , όντας φοιτητής ιατρικής πήρα το φάρμακο αυτό από καθηγητή δερματολογίας ο οποίος το μόνο που γνώριζε ήταν το όνομα του και το πιο ενζυμο αναστέλει. Δυστυχώς όμως αυτό είναι σαν να έχεις μία χειροβομβίδα και απλά να γνωρίζεις ότι υπάρχει και μια περόνη απο πάνω.

Τα λέμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Inotech είπε:
Καταρχάς καλησπέρα.
Τυχαίως βρήκα αυτό το εξαιρετικού ενδιαφέροντος φόρουμ.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.
Θα σου απαντήσω μερικά σημεία που επισήμανες, τα υπόλοιπα δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου.
Βασικά θα ήθελα να μάθω, είσαι φοιτητής Ιατρικής, γιατρός ή κάτι παρόμοιο;

Inotech είπε:
και πόσο μάλλον ενός φαρμάκου που από όσο γνωρίζω ο ΕΟΦ δεν έχει ακόμη εγκρίνει (διορθώστε με αν κάνω λάθος εδώ) για κοσμητική χρήση
Το propecia (1mg φιναστερίδης) υπάρχει στους καταλόγους του ΕΟΦ εδώ και λίγο καιρό.

Inotech είπε:
-Θέλετε να ρισκάρετε μία μόνιμη βλάβη στους άξονες του υποθαλάμου-υπόφυσης-επινεφριδίων-όρχεων;
-Θέλετε να ζείτε την υπόλοιπη ζωή σας τρέχοντας σε γιατρούς που δε σας πιστεύουν ή σας χορηγούνε αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά για να ξεχάσετε το πρόβλημα που οι ίδιοι σας δημιούργησαν χορηγώντας σας αυτό το φάρμακο;
-Θέλετε ή δε θέλετε να κάνετε φυσιολογικά παιδιά;
Στα παραπάνω που λες, με ποια ποσότητα / ημέρα; Μέχρι στιγμής, η συνιστώμενη ποσότητα που είναι το 1mg σε δεκαετές χρήσεις της και 6ετές έρευνες, δεν έδειξε κάτι το μη αναστρέψιμο.
Inotech είπε:
-Θέλετε να ερωτεύεστε και να σας ερωτεύονται, να αγαπάτε και να σας αγαπούν, να ατενίζετε το μέλλον με αισιοδοξία ή να σπαταλήσετε το υπόλοιπο της ζωής σας παριστάνοντας τον ιατρικό ντέτεκτιβ σε ένα κόσμο όπου όλες οι πόρτες των γιατρών θα είναι κλειστές ;
-Θέλετε να ξυπνάτε, να εργάζεστε, να διαβάζετε, να παίζετε, να τρέχετε, να φωνάζετε, να γελάτε ή απλά να κλαίτε ; (ούτε καν αυτό δε θα είναι εφικτό βασικά)
Για ποιόν λόγο τα παραπάνω;

Inotech είπε:
Ο στόχος μου δεν είναι να ενημερώσω, αλλά να αποτρέψω πάσης φύσεως χρήση του φαρμάκου και σχεδόν σίγουρη καταστροφή της υγείας σας.

Γνωρίζω προσωπικά πάνω από 40 άτομα που το έχουν λάβει (άλλους 200 έχω μιλήσει τηλεφωνικά) , ΟΛΟΙ έχουν εμφανίσει παρενέργειες μετά από μήνες ή και χρόνια παύσης του. Κανείς δεν έχει επανέλθει ολοκληρωτικά, λίγοι κατάφεραν σε ορισμένο ποσοστό. Δε μιλάω μόνο για προβλήματα στύσης, λίμπιντο, αυτά ειναι τα απλά και θα φανούν, θα τα καταλάβει και ο ποιο αδαής. Δυστηχώς αυτά είναι και τα πιο αθώα. Τα χειρότερα έπονται. Βλάβες στους όρχεις, στο προστάτη, στα επινεφρίδια, στο κεντρικό νευρικό σύστημα, στο συκώτι και άλλα πολλά τα οποία δεν αντιμετωπίζονται έτσι εύκολα ή μάλλον δεν έχουν αντιμετωπιστεί με αξιοπιστία ώς σήμερα.
Δεν αντιλέγω γιατί δεν γνωρίζω τα άτομα που επικοινώνησες τηλεφωνικά ή μίλησες και δεν γνωρίζω και πόση ποσότητα έπαιρναν ανα ημέρα.
Αυτό που έχω να σου πω στο παραπάνω, είναι ότι η φιναστερίδη κυκλοφορεί στην ποσότητα της, τα 5mg σαν φάρμακο για την υπερπλασία του προστάτη. Για την καταστροφή του προστάτη δεν έτυχε να το διαβάσω κάπου.
Αν έχεις κάποιες πηγές online ή κάποιες έρευνες, καλό θα ήταν να προσθέσεις και ένα link προς αυτές, ώστε να είναι άμεσα προσβάσιμες για να τις διαβάσουμε.
 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Kαλωσηρθες,φιλε στη παρεα.....πραγματικα ακουγεσαι πολυ αχγωτικος.....αποτι καταλαβα εισαι φοιτητης ιατρικης και ειδικευεσαι στην ενδοκρινολογια απτο πρςτο ετος?
Εγω γνωριζα οτι τουλαχιστον τα πρςτα χρονια κανεις γενικη ιατρικη....σε ποια σχολη εισαι?
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ....επειδη ομως τυχγανει να ελεγχω τον θυροειδη σε εναν γιατρο ο οποιος ειναι οικογενειακος φιλος και απο τους καλυτερους στο μερος μου μετα απο 3 χρονια χρησης φιναστεριδης και αλλοτε ντουταστεριδης δεν εχει αναφερει κατι απο αυτα που λες σε ενα αλλο post σου.ΕΠΙΣΗΣ,οταν του ειπα οτι χρησιμοποιω φιναστεριδη εδιεξε εκπληκτος η αληθεια....αλλα μετα απο 3 χρονια χρονια καταποσης του φαρμακου και συχγρονως εξετασεων θυροειδη αν χρονο τα τελευταια 3 χρονια δεν ειδε κατι το ανησυχητικο........
ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΤΕΝΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΠΡΟΣ ΤΙ?
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ..... :p ΜΕ ΑΓΧΩΣΕΣ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.......
Επισης οταν λες μιλησα με 200 ατομα τηλεφωνικα και 40 μου ακουγεται περισσοτερο οτι θες να πεισεις παρα οτι τελικα μιλησες.....και τι σου ειπαν αυτοι?
Οτι εχουν ολοι προβλημα με το προστατη τους μετα απο χρηση φιναστερισης?
Στο λεω αυτο γιατι με το ζορι εγω βρισκω 10.... :-\
Θα ηταν πολυ καλο να ανεβαζες στο forum τις ερευνες η εστω τις πληροφοριες που αναφερεσαι για να μας πεισεις αν ενδιαφερεσαι τοσο πολυ.......... ;)
Παντως χωρις παρεξηγηση εκανες λαθος προσεγγιση στο θεμα μιας και το "ατενιζεις το μελλον με αισιοδοξια" εμενα προσωπικα δεν με επεισε...αφου σπαταλησες τοσο πολυ απο το χρονο σου και δεν εχεις αναφερει ουτε ενα στοιχειο ενα παραδειγμα κατι τελος παντων.......

τελος παντων φιλικα...ολα αυτα δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που λες.....μιας και εγω στο πισω μερος του μυαλου μου τασ σκεφτομαι συνεχεια ομως μετα απο 3 χρονια χρησης παραμενουν ακομα εκει......
περιμενω με ολη την καλη διαθεση αποδειξεις για αυτα που λες.....
 

Inotech

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Στην αρχή έγραψα ένα τεράστιο κείμενο με έρευνες και τη προσωπική μου περιπέτεια και μερικών φίλων αλλά νομίζω πως δεν έχει αξία. Οποιος ενδιαφέρεται η έχει πάρει το φάρμακο και είδε παρενέργειες μπορεί να στείλει τις εξετάσεις του και την περίπτωση του ευχαρίστως να τον ενημερώσω όσο μπορώ.

Φίλε μου magic810. Δε ξέρω ποιος ή τί είδους γιατρός μπορεί να έχει συμφωνήσει με τη συγχορήγηση θυροειδικών ορμονών και φιναστερίδης.

3 χρόνια τη χρησιμοποιείς ; Εγώ γνωρίζω bodybuilder που κάνουν χρήση deca 7 χρόνια κάθε χρόνο 2 κύκλους και ακόμα ζούνε και λένε πως κάνουνε και σεξ, αυτό τι πάει να πει δλδ; οτι όλα είναι μέλι γάλα;

Επίσης έχω εργαστεί σε ψυχιατρική κλινική όπου είχα ασθενείς που κάνανε χρήση κάνναβις, εξτασυ, αμφεταμινών, (να μη μπω στα πιο βαριά) επίσης για χρόνια. Πολλοί από αυτούς δεν φαίνεται να είχαν ιδιαίτερες παρενέργειες -πλην της ανάγκης και του εθισμού-, οι εξετάσεις όμως δείχναν άλλα.

Σύγκριση μεταξύ φιναστερίδης και αναβολικών ή ναρκωτικών/διεγερτικών. Καμία από νομικής άποψης. Σε θέμα βλαβών όμως στους άξονες ΥΥΕ και αλλού πολλές

Τώρα για το άν γνωρίζω ή όχι ενδοκρινολογία θα φανεί. Το θέμα είναι αν θα γνωρίζουν αυτοί στους οποίους πιθανώς να απευθυνθείς εσύ ή και άλλοι από εδώ μέσα, γιατί με μαθηματική ακρίβεια θα απευθυνθείτε κάποια φάση αργά ή γρήγορα (το πιο είναι πιο καλό τώρα δε ξέρω)
 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Λοιπον επειδη βλεπω ομως οτι τσατιστηκες δεν θα μπω στο τρυπακι να αντιπαρατεθω μαζι σου...σιγουρα θα ξερεις κατι παραπανω απο εμενα αλλα δεν νομιζω και απο το συγκεκριμενο γιατρο....μην ξεχνας οτι εισαι φοιτητης ακομα....και εκεινος γιατρος.Αλλωστε δεν το λεει αυτος....αυτο που βλεπει στις εξετασεις μου το λενε.....τωρα εσυ αν εχεις ανακαλυψει κατι παραπανω σε θεμα εξετασης και στοιχειων τι να πω.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΣΥΝΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ...ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΥΠ ΠΟΥ ΛΕΣ?
ΠΟΣΟ χρονων εισαι αν επιτρεπεται και προλαβες και εργαστηκες και σε ψυχιατρικη κλινικη?Νομιζα οτι εισαι φοιτητης...και κατι ακομα δεν ειμαι υπερμαχος της φιανστεριδης....απλα ακομα δεν με εχεις πεισει...
Δειξε μου κατι σαν ερευνα ας πουμε και την σταματαω τωρα κιολας...... 8)
 

Inotech

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Γιατί να τσατιστώ; Που προσπαθώ να σου ανοίξω τα μάτια και εσύ δε θές;
Για τη δική σου υγεία πρόκειται.

Γελάω βασικά γιατί εκεί που ήμουν είσαι μόνο που εγώ δεν είχα κανέναν να με προειδοποίησει.

Επίσης πες τον γιατρό σου που είναι και οικογενειακός φιλος (τέτοιο φίλο είχα και γω που μου δωσε τη φιναστερίδη!!!) πως καλο θα είναι να αρχίσει να διαβάζει από τώρα γιατί δε του φτάνουν 2 ζωές για να αποκωδικοποιήσει και να προσεγγίσει τη ζημιά που μπορεί να σου κάνει αυτό το φάρμακο.

Πάντως να ξέρεις, φιλικά τα γράφω όλα. Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω σε ότι χρειαστείτε.

Ηδη το έκανα γράφοντας τις εξετάσεις που θα πρέπει κάποιος να κάνει ΠΡΙΝ πάρει φιναστερίδη - αλλά έστω και κατά τη διάρκεια έχει κάποια σημασία πριν πάθει παρενέργειες (για να ξέρει που είναι και που θα πρέπει να επιδιώξει να είναι μετά το τέλος χρήσης της - αν αποφασίσει να βάλετε τέλος στη χρήση της)

Τεσπα κουράστηκα πάω να διαβάσω και τπτ
 

Inotech

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Ανάλογα με τη περίσταση πάει αυτό.
Δεν υπάρχει τρόπος να επανέλθεις πλήρως πάντως.

Εγώ ως τώρα δοκίμασα από φυσικά ώς και φαρμακευτικά σκευάσματα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μόνο η γυμναστική με βοήθησε λίγο να επανέλθει σε ένα βαθμό η στύση και η αίσθηση αλλά σύντομα χειροτέρεψαν άλλα. Αλλά τώρα μάλλον θα κατευθυνθώ προς αμερική το καλοκαίρι να κάνω την ύστατη προσπάθεια.

Ως τώρα έχω παρει κορτιζόλη, isocort, tribulus, τόνους πολυβιταμινών και βοτάνων, αντικαταθλιπτικα, προσαρμογόνα, glandulars , αντιφλεγμονώδη, αντιβιοτικά δε γίνεται τπτ. Είναι τόσο πολλαπλές οι βλάβες που σου δημιουργεί που πας ανάλογα

Αλλοι κάνουν αποθεραπείες που κάνουν οι bodybuilders, αλλοι παλευουν να αυξήσουν τους νευροδιαβιβαστες, αλλοι παιρνουν ορμονες άρδην πάλι τπτ. Γενικά είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απογοήτευσης και υπομονής.

Η καλύτερη λύση φάνταζε γυμναστική, καλή διατροφή κτλ κτλ Την εφήρμοσα για 2 χρόνια αλλά όσο περνούσε ο καιρός έπεφταν οι ορμόνες και έπαθα άλλα. Δυστυχώς όταν πέσει η τεστοστερόνη σου, όπως και γίνεται από τη φιναστερίδη σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ απλά δεν είναι το ίδιο σε κάθε άνθρωπο τότε τα προβλήματα εμφανίζονται με domino effect.
 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Inotech είπε:
Ανάλογα με τη περίσταση πάει αυτό.
Δεν υπάρχει τρόπος να επανέλθεις πλήρως πάντως.

Εγώ ως τώρα δοκίμασα από φυσικά ώς και φαρμακευτικά σκευάσματα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μόνο η γυμναστική με βοήθησε λίγο να επανέλθει σε ένα βαθμό η στύση και η αίσθηση αλλά σύντομα χειροτέρεψαν άλλα. Αλλά τώρα μάλλον θα κατευθυνθώ προς αμερική το καλοκαίρι να κάνω την ύστατη προσπάθεια.

Ως τώρα έχω παρει κορτιζόλη, isocort, tribulus, τόνους πολυβιταμινών και βοτάνων, αντικαταθλιπτικα, προσαρμογόνα, glandulars , αντιφλεγμονώδη, αντιβιοτικά δε γίνεται τπτ. Είναι τόσο πολλαπλές οι βλάβες που σου δημιουργεί που πας ανάλογα

Αλλοι κάνουν αποθεραπείες που κάνουν οι bodybuilders, αλλοι παλευουν να αυξήσουν τους νευροδιαβιβαστες, αλλοι παιρνουν ορμονες άρδην πάλι τπτ. Γενικά είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απογοήτευσης και υπομονής.

Η καλύτερη λύση φάνταζε γυμναστική, καλή διατροφή κτλ κτλ Την εφήρμοσα για 2 χρόνια αλλά όσο περνούσε ο καιρός έπεφταν οι ορμόνες και έπαθα άλλα. Δυστυχώς όταν πέσει η τεστοστερόνη σου, όπως και γίνεται από τη φιναστερίδη σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ απλά δεν είναι το ίδιο σε κάθε άνθρωπο τότε τα προβλήματα εμφανίζονται με domino effect.

Δηλαδη σου δημιουργησε προβλημα αποτι καταλαβα..... :(
Ρωτησα ομως για το τι θεραπεια ακολουθεις οσον αφορα την τριχοπτωση... :)
 
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

πωπω ρε φιλε μας εχεις τρομαξει με ολα αυτα που λες...
βασικα θα ηθελα να σε ρωτησω προβληματα δημιουργουντε μετα απο μαρκοχορνια χρηση του φαρμακου..??εσυ ποσο καιρο το επερνες το proscar??
εγω παντος τπ περνω 2 μηνεσ περιπου μου εχει σταματηση την τριχωπτοση δεν εχει μικρινη καθολου το πεος μου απλα δεν εχω στηση μονο το πρωι κατα αλλα μια χαρα....
 

geofish

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Για φιλε inotech και από μένα
Σύμφωνο απόλυτα με σένα όσον αφορά την χρήση χαπιού φιναστερίδη και η ντουταστερίδη. Γενικά είμαι αντίθετος σε ότι έχει να κάνει με την φαρμάκων και μάλιστα μακροχρόνια.
Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις άλλα θα το κάνω σε άλλο μήνυμα.
Προς το παρόν παραθέτω μια έρευνα (post) σχετικά με την φιναστερίδη.

Παρακάτω θα διαβάσετε μια ερευνά (research paper) μου για το φάρμακο Finasteride (Propecia & Proscar), το οποίο χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση της ανδρογενούς αλωπεκίασης.




FINASTERIDE
N-(1,1-dimethylethyl)-3-oxo-(5α,17β)-4-azaandrost-1-ene-17-carboxamide

ΠΕΡΙ :

H Φιναστερίδη (στην αγορά σαν Proscar, Propecia, Fincar, Finpecia, Finax, Finast, Finara, Finalo, Prosteride, Gefina, Finasterid IVAX) είναι ένα αντί-ανδρογόνο αναστολέας της 5α-ρεδουκτάσης, το οποίο μιμείται ένα ένζυμο που μετατρέπει την τεστοστερόνη σε 5α-διυδροτεστοστερόνη (DHT).

Κυκλοφορεί σαν φάρμακο με τις ονομασίες Propecia και Proscar, τα οποία είναι και τα δύο προϊόντα της Merck & Co. Στο πρώτο φάρμακο Propecia υπάρχει 1 mg φιναστερίδης και στο δεύτερο Proscar 5mg.

Η DHT διυδροτεστοστερόνη είναι ένα από τα κύρια ανδρογόνα στο ανθρώπινο σώμα και παράγεται από την τεστοστερόνη με τη βοήθεια του ενζύμου 5 α-reductase. H διυδροτεστοστερόνη προκαλεί την ανάπτυξη των τριχών σε πρόσωπο και σώμα, αλλά ταυτόχρονα προκαλεί και συρρίκνωση των τριχοθυλακίων εφόσον υπάρχει σε αυτά γενετική προδιάθεση. Το DHT είναι μια στεροϊδή ορμόνη σαν την τεστοστερόνη, αλλά με μεγαλύτερη συγγένεια με του ανδρογονικούς υποδοχείς. Επίσης οι μηχανισμοί της DHT οι οποίοι εμπλέκονται με την απώλεια μαλλιών, δεν έχουν επιβεβαιωθεί πλήρως.

ΔΡΆΣΗ:

Η DHT παίζει σημαντικό ρόλο στην λειτουργία του κεντρικού νευρικού συστήματος (μυαλό), στα όσχεα, στον προστάτη, και σε οτιδήποτε έχει να παίξει ρόλο με του μυϊκούς ιστούς. Στους μυϊκούς ιστούς η τεστοστερόνη είναι μια κυρίαρχη ορμόνη, γι’ αυτο και οι περισσότεροι bodybuilders την χρησιμοποιούν για την ανάπτυξη του μυϊκού ιστού.

Το Propecia (και άλλα προϊόντα τα οποία περιέχουν Φιναστερίδη) αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης διότι η τεστοστερόνη η οποία θα έπρεπε να είχε μετατραπεί σε DHT, παρέμεινε τεστοστερόνη. Συνεχές υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης στο σώμα πιθανότατα να οδηγήσουν σε παρενέργειες.

Πολύ χαμηλά ποσοστά και επίπεδα DHT στο σώμα μπορούν να προκαλέσουν ανεπιθύμητες καταστάσεις. Το DHT είναι ένας ανταγωνιστής του οιστρογόνου. Το ανδρικό σώμα παράγει και θηλυκές ορμόνες τα οιστρογόνα στους επινεφρίδιους αδένες, λιγότερο βέβαια απαυτο που παράγουν οι γυναίκες στις ωοθήκες τους (περίπου το ένα δέκατο). Οπότε καθώς μειώνουμε την DHT με φάρμακα, το ανδρικό σώμα δεν προστατεύεται (ανταγωνιστικά) από τα οιστρογόνα, και μπορεί να προκαλέσει γυναικομαστία.

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:

Η Φιναστερίδη έχει συνδεθεί με κρίσεις κατάθλιψης[6] , έλλειψη libido, φλεγμονές όρχεων και ήπατος, ελάττωση σπερματικού όγκου, σμίκρυνση προστάτη, παντελής έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος .

Από μελέτες που πραγματοποιήθηκαν στον πανεπιστήμιο Stanford, η χρήση φιναστερίδης καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακά την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάσης από το ήπαρ, με αποτέλεσμα μέσω ανατροφοδότησης του έλεγχου να μειώνεται ριζικά και μόνιμα ο αριθμός DHT υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος και την δημιουργία σεξουαλικών προβλημάτων. Σεξουαλικά προβλήματα μη αναστρέψιμα, καθώς 9 στους 10 χρήστες της ουσίας Φιναστερίδης έχουν επισκεφτεί γιατρό για βοήθεια.

Έρευνα[6] που έγινε υποδηλώνει ότι η χρήση φιναστερίδης ίσως επιφέρει καταθλιπτικά συμπτώματα. Οπότε αυτή η φαρμακευτική αγωγή πρέπει υπαγορεύεται προσεκτικά σε άτομα με υψηλό κίνδυνο παρουσίασης κατάθλιψης.

Σε γενικές γραμμές οι βασικές ορμονικές αλλαγές στους περισσότερους χρήστες είναι οι εξής:

· πτώση της ΔιύδροΤεστοστερόνης

· επακόλουθη αύξηση της Τ, 20-40%

· διαφορική αύξηση ντοπαμίνης/πτώση σεροτονίνης σε μέρη του εγκεφάλου

· αύξηση της SHBG

· αύξηση της Ε2,

· πτώση κυρίως της fsh (γιαυτό και πολλοί διαμαρτύρονται για decreased volume of ejaculate/watery semen)

· σημαντικού βαθμού πτώση της LH (αλλά όχι όσο της FSH)

· μερική μείωση της δυνατότητας μετατροπής χοληστερόλης σε πρεγνενολόνη λόγω της χαμηλής lh πλέον

· αύξηση της χοληστερόλης λόγω πτώσης της δράσης της 5-αρ στο συκώτι (μελέτες υποστηρίζουν ότι αυξάνεται κυρίως η HDL αλλά δεν έχει αποδειχτεί αυτό)

· πτώση της προγεστερόνης αλλά και μείωση της μετατροπής σε διυδρο-προγεστερόνη

· αύξηση επιπέδων κορτιζόλης/πτώση ΔΗΕΑ-s

· διαταραχή στη παραγωγή όλων των 5-αλφα-στεροειδών (ανδροστερόνης, 5α-ανδροστανε3α-17β-διολης κτλ).

Σε περίπτωση διακοπής της Φιναστερίδης έπειτα από μακροχρόνια κατανάλωση σταδιακά υπάρχει πτώση στα επίπεδα Τ με τους μήνες ενώ η FSH/LH δεν ανταποκρίνονται καθόλου στη πτώση αυτή μέσω feedback control αλλά συνεχίζουν να πέφτουν και αυτές. Στο τέλος υπάρχει συρρίκνωση των γεννητικών (αφού περάσει ένα διάστημα με αφόρητους πόνους σε όλη τη γύρω περιοχή- πολύ χαρακτηριστικό για χρήστες φιναστερίδης.
Στο τέλος ο χρήστης φτάνει να έχει[7] τεστοστερόνη γύρω στα 200-250, FSH 1-2, LH 2-5, καθόλου λίμπιντο, E2 ψηλή ή χαμηλή και πάρα πολλές άλλες ορμονικές ανεξήγητες διακυμάνσεις και προβλήματα με τους νευροδιαβιβαστές που δε συμβαδίζουν καθόλου με την ύπαρξη λίμπιντο ή όχι. Επίσης η DHT επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά δεν έχει την ίδια δράση στους υποδοχείς που επιδρούσε πριν.

Η ύπαρξη λίμπιντο μικραίνει με συμπτώματα πλήρους αποχής από σεξουαλικές πράξεις και άλλες ενέργειες, καθώς και ανύπαρκτη επιθυμία για σεξουαλική διέγερση.

Αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα κατά την αρχή της θεραπείας, διότι υπάρχει αύξηση της τεστοστερόνης αλλά αυτό έχει καταστροφική δράση στους υποδοχείς κατά την εξέλιξη της. Αυτό γίνεται διότι οι περισσότεροι υποδοχείς της DHT στο προστάτη και στο πέος μικραίνουν ή ατροφούν.

ΜΕΛΈΤΕΣ:

1. http://www.phc.vcu.edu/Feature/oldfeature/finasteride/finasteride.html

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17026771/

3.http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=health&res=9F02E2DB153FF93AA25752C0A9609C8B63&n=Top%2fReference%2fTimes%20Topics%2fSubjects%2fO%2fOlympic%20Games

4. Layden, J.; Dunlap F, Miller B, Winters P, Lebwohl M, Hecker D, et al. (in press). “Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss”. J Am Acad Dermatol.

5. http://en.wikipedia.org/wiki/Finasteride

6. http://www.biomedcentral.com/1472-6904/6/7

7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9589555?dopt=Abstract

8.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?tmpl=NoSidebarfile&db=PubMed&cmd=Retrieve&list_uids=17299062&dopt=Abstract

9. http://jcem.endojournals.org/cgi/reprint/81/2/814.pdf?ck=nck

10. http://www.usrf.org/news/070703_finasteride/Longtermeffectsof6D1E3.pdf

11. http://www.nature.com/npp/journal/v30/n6/pdf/1300688a.pdf

12. http://www.jneurosci.org/cgi/content/full/23/9/3572

13. http://www.propeciahelp.com/forum/index.php






πηγή: http://nikchris.wordpress.com/2008/09/24/finasteride/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Επειδή κόπηκε το μήνυμα προσθέτω και το επόμενο

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:

Η Φιναστερίδη έχει συνδεθεί με κρίσεις κατάθλιψης[6] , έλλειψη libido, φλεγμονές όρχεων και ήπατος, ελάττωση σπερματικού όγκου, σμίκρυνση προστάτη, παντελής έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος .

Από μελέτες που πραγματοποιήθηκαν στον πανεπιστήμιο Stanford, η χρήση φιναστερίδης καταστρέφει και αλλάζει γονιδιακά την έκλυση 5-αλφα ρεδουκτάσης από το ήπαρ, με αποτέλεσμα μέσω ανατροφοδότησης του έλεγχου να μειώνεται ριζικά και μόνιμα ο αριθμός DHT υποδοχέων στους όρχεις και στο πέος και την δημιουργία σεξουαλικών προβλημάτων. Σεξουαλικά προβλήματα μη αναστρέψιμα, καθώς 9 στους 10 χρήστες της ουσίας Φιναστερίδης έχουν επισκεφτεί γιατρό για βοήθεια.

Έρευνα[6] που έγινε υποδηλώνει ότι η χρήση φιναστερίδης ίσως επιφέρει καταθλιπτικά συμπτώματα. Οπότε αυτή η φαρμακευτική αγωγή πρέπει υπαγορεύεται προσεκτικά σε άτομα με υψηλό κίνδυνο παρουσίασης κατάθλιψης.

Σε γενικές γραμμές οι βασικές ορμονικές αλλαγές στους περισσότερους χρήστες είναι οι εξής:

· πτώση της ΔιύδροΤεστοστερόνης

· επακόλουθη αύξηση της Τ, 20-40%

· διαφορική αύξηση ντοπαμίνης/πτώση σεροτονίνης σε μέρη του εγκεφάλου

· αύξηση της SHBG

· αύξηση της Ε2,

· πτώση κυρίως της fsh (γιαυτό και πολλοί διαμαρτύρονται για decreased volume of ejaculate/watery semen)

· σημαντικού βαθμού πτώση της LH (αλλά όχι όσο της FSH)

· μερική μείωση της δυνατότητας μετατροπής χοληστερόλης σε πρεγνενολόνη λόγω της χαμηλής lh πλέον

· αύξηση της χοληστερόλης λόγω πτώσης της δράσης της 5-αρ στο συκώτι (μελέτες υποστηρίζουν ότι αυξάνεται κυρίως η HDL αλλά δεν έχει αποδειχτεί αυτό)

· πτώση της προγεστερόνης αλλά και μείωση της μετατροπής σε διυδρο-προγεστερόνη

· αύξηση επιπέδων κορτιζόλης/πτώση ΔΗΕΑ-s

· διαταραχή στη παραγωγή όλων των 5-αλφα-στεροειδών (ανδροστερόνης, 5α-ανδροστανε3α-17β-διολης κτλ).

Σε περίπτωση διακοπής της Φιναστερίδης έπειτα από μακροχρόνια κατανάλωση σταδιακά υπάρχει πτώση στα επίπεδα Τ με τους μήνες ενώ η FSH/LH δεν ανταποκρίνονται καθόλου στη πτώση αυτή μέσω feedback control αλλά συνεχίζουν να πέφτουν και αυτές. Στο τέλος υπάρχει συρρίκνωση των γεννητικών (αφού περάσει ένα διάστημα με αφόρητους πόνους σε όλη τη γύρω περιοχή- πολύ χαρακτηριστικό για χρήστες φιναστερίδης.
Στο τέλος ο χρήστης φτάνει να έχει[7] τεστοστερόνη γύρω στα 200-250, FSH 1-2, LH 2-5, καθόλου λίμπιντο, E2 ψηλή ή χαμηλή και πάρα πολλές άλλες ορμονικές ανεξήγητες διακυμάνσεις και προβλήματα με τους νευροδιαβιβαστές που δε συμβαδίζουν καθόλου με την ύπαρξη λίμπιντο ή όχι. Επίσης η DHT επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά δεν έχει την ίδια δράση στους υποδοχείς που επιδρούσε πριν.

Η ύπαρξη λίμπιντο μικραίνει με συμπτώματα πλήρους αποχής από σεξουαλικές πράξεις και άλλες ενέργειες, καθώς και ανύπαρκτη επιθυμία για σεξουαλική διέγερση.

Αρκετοί άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα κατά την αρχή της θεραπείας, διότι υπάρχει αύξηση της τεστοστερόνης αλλά αυτό έχει καταστροφική δράση στους υποδοχείς κατά την εξέλιξη της. Αυτό γίνεται διότι οι περισσότεροι υποδοχείς της DHT στο προστάτη και στο πέος μικραίνουν ή ατροφούν.




πηγή: http://nikchris.wordpress.com/2008/09/24/finasteride/
[/quote]
 

Dimi24

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Geofish σχεδον σε ολα τα αρθρα γινεται λογος για 5mg (ολοκληρο το χαπακι)...με το 1mg δεν βλεπω να το αναφερει πουθενα..
 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Συμφωνω με αυτο που λες αλλα δεν βλεπω καμμια ερευνα ποθ να λεει μεσα 1mg....ολα αναφερονται σε χρηση 5mg....
Παντως καλα κανεις και το δημοσιευσες αν εχεις και αλλα τετοια δημοσιευσε τα.....
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

ρε παιδια τι συζηταμε τωρα...καλα και ωραια ολα αυτα που λενε τα παιδια εδω μεσα αλλα μηπως ανησυχουμε αδικα αφου εμεις περνουμε μονο 1mg την μερα και οχι 5mg...εγω θα παρακαλουσα να μας βαλουν εστω και μια εγκυρη ερευνα πολυετους μελετης που να δειχνει οτι ολα αυτα που ειπανε τα προκαλει το 1mg φιναστεριδη την ημερα...εσεις νομιζετε οτι τοσο ευκολα θα περναγε η MERK ΤΗς 5 ετεις μελετες της πανω στην χρηση της φιναστεριδης με 1mg την ημερα απο τον FDA εαν προκαλουσε ολα αυτα που σωστα ανφερετε???

επισης,θα παρακαλουσα να σταματησουμε τις φλυαριες και να μιλησουν οι αποδεδειγμενες μελετες και ερευνες πολυετους παρακολουθησης για 1mg/ημερα φιναστεριδης πανω στο τραπεζι της συζητησης μας...

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ 1MG/ΗΜΕΡΑΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ...
 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Επισης καποιος ειπε οτι υπαρχει στον ΕΟΦ αλλα δεν κυκλοφορει στην ελλαδα...
και εδω θα ρωτησω γιατι αραγε????ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΨΟΥΛΑ που παιρνω απο το φαρμακοποιο την πληρωνω 1,50 ευρω την μια!!!!!!!!!!!!!
δηλαδη ενα μηνα θεραπεια την πληρωνα 45ευρω και αυτοι την φτιαχνουν μολις με 14 ευρω..........γιατι αραγε????
 

Άκης

Administrator
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

Έχει ξανασυζητηθεί το συγκεκριμένο άρθρο από το εν λόγω blog.
Έχω αναλύσει μία προς μία όλες τις έρευνες σαν απάντηση που είχα δώσει. ΚΑΜΙΑ έρευνα δεν αναφέρεται στο 1mg ή 0.8mg που μπορούμε να κόψουμε το proscar. Η τότε απάντηση μου είναι εδώ. Θα την βάλω με quote παρακάτω.

geofish είπε:
Πολύ χαμηλά ποσοστά και επίπεδα DHT στο σώμα μπορούν να προκαλέσουν ανεπιθύμητες καταστάσεις. Το DHT είναι ένας ανταγωνιστής του οιστρογόνου. Το ανδρικό σώμα παράγει και θηλυκές ορμόνες τα οιστρογόνα στους επινεφρίδιους αδένες, λιγότερο βέβαια απαυτο που παράγουν οι γυναίκες στις ωοθήκες τους (περίπου το ένα δέκατο). Οπότε καθώς μειώνουμε την DHT με φάρμακα, το ανδρικό σώμα δεν προστατεύεται (ανταγωνιστικά) από τα οιστρογόνα, και μπορεί να προκαλέσει γυναικομαστία.

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ:
Η Φιναστερίδη έχει συνδεθεί με κρίσεις κατάθλιψης[6] , έλλειψη libido, φλεγμονές όρχεων και ήπατος, ελάττωση σπερματικού όγκου, σμίκρυνση προστάτη, παντελής έλλειψη σεξουαλικού ενδιαφέροντος .
Όλες αυτές οι αν. ενέργειες ισχύουν, αλλά για 5mg / ημέρα όπου μειώνεται περισσότερο το 5ar2. Η merck στις έρευνες της, που κράτησαν 5 χρόνια, βρήκε ότι η safe ποσότητα για μακροχρόνια χρήση της είναι το 1mg/ημέρα.

Admin είπε:
Αν είμουν εγώ ο αρθρογράφος, θα άλλαζα τον τίτλο σε "Βγάλτε την χολή σας στην φιναστερίδη".
Όλα αυτά που λέει και αναφέρει ο nikchris σχετικά με την DHT και όλα τα ιατρικά, είναι πέρα μα πέρα αληθινά και βασίζοντε σε αναφορές από ξένα άρθρα, απ'όπου άλλωστε είναι πιστή αντιγραφή τους, δεν τα έγραψε δηλαδή ο ίδιος, μετάφραση τα έκανε και τα κόλλησε όπως πίστευε αυτός καλύτερα.

Ας περάσουμε στο κύριο θέμα, τις αντενδείξεις.
Αν και μας πρόσθεσε στο τέλος πολλές έρευνες, θα αναφερθώ σε μερικές του.


Στο WikiPedia καταρχας:
"The 2005 Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT) showed at a dosage of 5mg per day, as is commonly prescribed for BPH, though much higher than the 1mg generally prescribed for hair loss, participants taking finasteride were 25% less likely to have developed prostate cancer at the end of the trial compared to those taking a placebo.[1] It appeared (incorrectly) that finasteride increased the specificity and selectivity of prostate cancer detection, thus, a seemly increased rate of high Gleason grade tumor. A 2008 update of this study found that finasteride reduces the incidence of prostate cancer by 30%. In the original study it turns that that the smaller prostate caused by finasteride means that a doctor is more likely to hit upon cancer nests and more likely to find aggressive-looking cells. Most of the men in the study who had cancer — aggressive or not — chose to be treated and many had their prostates removed"


Από το http://www.biomedcentral.com/1472-6904/6/7
"Two month after the treatment, patients didn't report any side-effects, except for transient libido loss. Loss of libido was reported by 9.4% (12 patients) of the subjects. This was found to be transient and partial in all cases.

We compared BDI and HADS scores of the patients who complained of libido loss, with those who didn't report any side effects. Both before and after treatment scores compared by Mann-Whitney U test between two groups of libido loss positive and negative patients. No significant difference was found between the two groups (Table 3).

In conclusion, this preliminary study suggests that finasteride might induce depressive symptoms. Although our data suggest a slight change, the side effect should be considered specially when the medication is prescribed for patients, who are more susceptible for it.

Finally, we recommend that further studies should be performed to elucidate behavioral effects of finasteride in higher doses and in high risk groups such as elderly patients."


Από το http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9589555?dopt=Abstract
In the present study, we investigated the effects of a steroid 5 alpha-reductase inhibitor, finasteride, when given orally (5 mg/day), on the serum levels of gonadal, hypophyseal, and adrenal hormones and the clinical significance of these effects. Forty-eight patients with a mean age of 63 (range 49-81) were included in the study.

Σε αυτήν δεν χρειάζεται να δούμε κάτι γιατί αναφέρει ως δείγμα τα 5mg/ημέρα, κάτι που δεν το κάνουμε.


Απο το http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?sec=health&res=9F02E2DB153FF93AA25752C0A9609C8B63&n=Top%2fReference%2fTimes%20Topics%2fSubjects%2fO%2fOlympic%20Games
Αναφέρει για την φιναστερίδη ότι έχει ban-αριστεί από τους Ολυμπιακούς. Αυτό επειδή καλύπτει άλλες ουσίες.
"But at the end of 2004 the World Anti-Doping Agency added finasteride to its list of banned drugs in international sports. The agency calls finasteride a masking agent that hides the use of more nefarious drugs like the steroid nandrolone. So, one imagines, every Olympian with a spasm of hair growth must fear surprise follicle checks."

Οπότε, όλες σχεδόν οι έρευνες, βασίζοντε σε 5mg/ημέρα. Και όπως θα διαβάσετε, καμμία ΔΕΝ αναφέρει τίποτα sides τρομερά.
Γιατί δεν προσθέτει και τις έρευνες της Merck αλλά και άλλες, που αναφέροντε σε 1mg/ημέρα;




 

magic810

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

εγω παλι θα ηθελα μια αναλυση σε αυτο που αναφερεται οτι η dht ειναι υπευθυνη για τον καρκινο του προστατη......και πως ξαφνικα η dht εγινε απαραιτητη στον οργανισμο μας....?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

giorgos 29

New Member
Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν κανετε χρήση φιναστερίδης ή ντουταστ

φιλε και το 1mg σε χρηση πανω απο ενα μηνα την ιδια ζημια κανει
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα