Ξανα βγαινουν τα μαλλια μετα τη σμηγματορροϊκη δερματιτιδα (dandruff) ???

dimitris50423

Well-Known Member
Πιστεύω πως η λαδιλα η έντονη προέρχεται από φλεγμονωδη κατάσταση, ήδη μέλος με συγκεκριμένο συμπλήρωμα την κατεστειλε, ετοιμάζομαι να το ξεκινήσω κ εγώ. Σύντομα με νεότερα.

Τασο πιο ειναι αυτο το συμπληρωμα; μηπως γλυτωσω το καθημερινο λουσιμο που ειναι αναπόφευκτο λογω λαδωματος. Πιστευα οτι με τα χρονια θα στρωσει αλλα τιποτα. Αν τα αφησω 2η μερα και ακουμπησω κεφαλι εχει λιπαροτητα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω και ω3 για γενικοτερα καλη υγεια αλλα και για βοηθεια στο μαλλι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Τασο πιο ειναι αυτο το συμπληρωμα; μηπως γλυτωσω το καθημερινο λουσιμο που ειναι αναπόφευκτο λογω λαδωματος. Πιστευα οτι με τα χρονια θα στρωσει αλλα τιποτα. Αν τα αφησω 2η μερα και ακουμπησω κεφαλι εχει λιπαροτητα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω και ω3 για γενικοτερα καλη υγεια αλλα και για βοηθεια στο μαλλι.
παρε μουρουνελαιο σε υγρη μορφη οπως της vitabiotics που εχει μεγαλη ποσοτητα ω3 + vitD+ vitE+ vitA
 

tasos33

Well-Known Member
Βρωμελαΐνη, αν διαβάσεις θα δεις ότι εχει σχέση με τις προσταγλαδινες.

Αν λαδωνεις ίσως πρέπει να αποφύγεις τα ω3, πιθανόν θα χειροτερεψεις

Τασο πιο ειναι αυτο το συμπληρωμα; μηπως γλυτωσω το καθημερινο λουσιμο που ειναι αναπόφευκτο λογω λαδωματος. Πιστευα οτι με τα χρονια θα στρωσει αλλα τιποτα. Αν τα αφησω 2η μερα και ακουμπησω κεφαλι εχει λιπαροτητα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω και ω3 για γενικοτερα καλη υγεια αλλα και για βοηθεια στο μαλλι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τα ω3 λαδωνουν δερμα και μαλλι,αυτος ηταν και ο λογος που τα σταματησα,ενω καααατι κανανε και στην τριχοπτωση
 

dimitris50423

Well-Known Member
τα ω3 λαδωνουν δερμα και μαλλι,αυτος ηταν και ο λογος που τα σταματησα,ενω καααατι κανανε και στην τριχοπτωση

δεν θα παρω τοτε αν ειναι να λαδωσω περισσοτερο. θα μεινω στα ω3 που παιρνω απο τη διατροφη μου. δεν εχω και ιδιαιτερη τριχοπτωση απλα για συμπληρωμα το σκεφτομουν.

Βρωμελαΐνη, αν διαβάσεις θα δεις ότι εχει σχέση με τις προσταγλαδινες.

Αν λαδωνεις ίσως πρέπει να αποφύγεις τα ω3, πιθανόν θα χειροτερεψεις

Εδω βρηκα αρκετες πληροφοριες για τη βρωμελαινη. Καλες ιδιοτητες φαινεται να εχει γενικα.
Πρωτεολυτικο ενζυμο που βρισκεται στο εσωτερικο στελεχος του ανανα.
Εδω βρηκα αρκετες πληροφοριες. http://www.awakengr.com/ananas-krymmenes-alithies-ke-psemmata/
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν εχω μετρησει ποτε ορμονες. προ μμ δεν ειχα ασχοληθει καθολου και μετα η τριχοπτωση νομιζω ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.
ποιες ορμονες πιστευεις οτι θα ηταν καλο να μετρησω? dht, e1, e2, testo?
 

turnfiji123

Active Member
Δεν εχω μετρησει ποτε ορμονες. προ μμ δεν ειχα ασχοληθει καθολου και μετα η τριχοπτωση νομιζω ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.
ποιες ορμονες πιστευεις οτι θα ηταν καλο να μετρησω? dht, e1, e2, testo?

e1 & e2 η λιπαρότητα μου είχε πει μέλος εδώ ότι οφείλεται σε αυξημένη ε1 έκανα τεστ και βγήκα όντως λίγο πάνω από το όριο. Από τότε έχω πλακωθεί στις σαλάτες. Βασιλικός πολτός βοηθαει επίσης αν και δεν το τεσταρα. Πιο παλιά εμένα αυτή η λίγδα είχε μια ελαφριά οσμή όχι να βρομάει απλά ήταν λίγο περίεργο. Με σαλάτες και διατροφή βλέπω μια πολύ αργή και σταθερή βελτίωση για την ώρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Φύγαμε δηλαδή στη λαϊκή της Καλαμαριας για βιολογικό ανανά. :p

Δημήτρη οιστρογόνα έχεις μετρήσει;
Δυστυχώς δεν είναι έτσι, η βρωμελαΐνη υπάρχει στο μίσχο του ανανά όπου όλοι τον πέτανε κάνεις δεν τον τρωει
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το διαβασα κ εγω. Αρα μονο σε συμπληρωμα η βρωμελαινη. Επισης εχει αντικαρκινικες ιδιοτητες. Κ μονο για αυτο για μενα αξιζει μια δοκιμη προληπτικα κ μακαρι να δουλεψει και στη λιπαροτητα.
Για τις ορμονες ο bioherbal μου ειχε πει και εμενα οτι ο τυπος αραιωσης που ειχα οφειλεται σε αυξημενη ε1.
Ισως κανω σχετικες εξετασεις καποια στιγμη και θα ενημερωσω.
 

wtf21

Member
Παντως ειδα ενα ιατρικο βιντεο που ελεγε για ψωριαση , οτι υπαρχει θεμα σε καποιο οργανο (δεν τα θυμαμαι κ καλα αμα θυμηθω θα βαλω λινκ βιντεου) και δημιουργει αυτες τις αυτοανοσες επιθεσεις με λιπαροτητα κτλπ στο δερμα. Θεραπευεται ελεγε με l-glutamine παιρνοντας 30gr τη μερα (10-10-10 ξεκινωντας με 10gr τις πρωτες μερες).λεει οτι αυτη η ουσια εχει ιδιοτητες αναπλασης (οπως τα θυμαμαι τ λεω, την παιρνουν κ για fitness λογω αυτου αλλα σε μικροτερη ποσοτητα 1000mg Δλδ 1gr τη μερα) δεν θελω να παρω καποιον στο λαιμο μου , αυτες οι ποσοτητες ειν για ψωριαση. Ο καθενας να κανει την ερευνα του
 

Kostas97

Well-Known Member
Πιστεύω πως η λαδιλα η έντονη προέρχεται από φλεγμονωδη κατάσταση, ήδη μέλος με συγκεκριμένο συμπλήρωμα την κατεστειλε, ετοιμάζομαι να το ξεκινήσω κ εγώ. Σύντομα με νεότερα.
Καλησπέρα Τασο. Εχουμε καποιο νεο ως προς το συγκεκριμενο ζητημα. Καταφερες οντως με
Bromelain να το καταστηλεις; Ευχαριστω.
 

Kostas97

Well-Known Member
@tasos33 Φιλε Τασο μηπως υπαρχει κατι νεοτερο στο θεμα; σκεφτομαι να αρχισω βρωμελαίνη εαν ειδες θετικα αποτελεσματα απο τη χρηση αν μπορεις δωσε μας τα φωτα σου :)
 

tasos33

Well-Known Member
@tasos33 Φιλε Τασο μηπως υπαρχει κατι νεοτερο στο θεμα; σκεφτομαι να αρχισω βρωμελαίνη εαν ειδες θετικα αποτελεσματα απο τη χρηση αν μπορεις δωσε μας τα φωτα σου :)
Δεν το ξεκινησα ποτε, για μενα οσον αφορα τα συμπληρωματα δυο ειναι τα κορυφαια . ω3-mollers και korean ginseng 1200mg *2 ημερησιως της lamberts.

Κατα ταλλα πλεον ειμαι στο club της finas.
 

tasos33

Well-Known Member
Ωπα.
Και εσυ παιδι μου?

Για πες, παρενεργειες/αποτελεσματα.

Ξερω θα με μισησει ο John.
Δεν έχω να πω τίποτα ακόμα. Η μόνη συμβουλή για όποιον θέλει να πάρει είναι να κόψει το ελληνικό φορουμ. Γι'αυτό πλέον δε μπαίνω.
 
Μπλουζα