Ξανα βγαινουν τα μαλλια μετα τη σμηγματορροϊκη δερματιτιδα (dandruff) ???

wtf21

Member
Αμα καποιος ειχε τριχοπτωση και αραιωση απο σμηγματορροικη δερματιτιδα (για 5 χρονια) και τη θεραπευσει θα ξαναβγουν τα μαλλια που εχασε?
(αν ναι μετα απο ποσο καιρο? και σε τι βαθο πυκνοτητας σε σχεση με οταν αρχισαν να πεφτουν?)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aliel

New Member
Εγώ είχα πριν από 8 χρόνια περίπου, δεν ξέρω για πόσο καιρό μέχρι να το πάρω χαμπάρι, αλλά ό,τι μαλλί έχασα δε μου ξαναβγήκε. Από τη μία ευτυχώς είχα πάρα πολύ μαλλί οπότε τώρα είναι απλά νορμάλ, από την άλλη ακριβώς εξαιτίας αυτού, άργησα πάρα πολύ να το πάρω χαμπάρι. Μετά τη θεραπεία απλώς έσωσα ότι μαλλί είχε απομείνει.

Το κακό είναι ότι μάλλον επανεμφανίστηκε... Είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα ότι άπαξ και το πάθεις δε φεύγει ποτέ από τον οργανισμό και θέλει προσοχή και συντήρηση...
 

mike29

Active Member
Χρειαζεται προσοχη η σ.δ.Και σε μενα τα μαλλια που μου εριξε πριν χρονια δεν ξαναβγηκαν.Οταν την σταματησα σταματησε και η εξελιξη τις τριχοπτωσης.Ευτυχως εσωσα μερικα μαλλακια.Αν την αφηνα θα με ειχε κανει καραφλο no. 7 Για μενα οσο επικινδυνη είναι η ανδρωγενετικη αλωπεκια τοσο είναι και η σμηγματορροικη δερματιτιδα σε προχωρημενο επιπεδο.
 

wtf21

Member
ουτε με rogain , peppermint κτλπ δεν ξαναβγαινουν....εδω αλλοι βγαλαν γενια...τα μαλλια που προϋπήρχαν δεν πρεπει να ξαναβγουν???
 

turnfiji123

Active Member
Δεν. Κάτι που έμαθα είναι ότι το λιπαρό μαλλί και αυτή η λίγδα οφείλεται σε υψηλή Ε1. Έκανα τεστ και είμαι 80 με όριο το 60. Όλα είναι στις ορμόνες πρέπει να βρούμε τη ρίζα του κακού. Για να δούμε...
 

sven

Active Member
Δεν. Κάτι που έμαθα είναι ότι το λιπαρό μαλλί και αυτή η λίγδα οφείλεται σε υψηλή Ε1. Έκανα τεστ και είμαι 80 με όριο το 60. Όλα είναι στις ορμόνες πρέπει να βρούμε τη ρίζα του κακού. Για να δούμε...

Καμία πρόταση/σκέψη για αυτή την λίγδα?
 

sven

Active Member
Πράσινο τσάι και βασιλικό πολτό για να πέσει η Ε1. Αυτό ξεκίνησα σήμερα θα φανεί σε ένα μήνα αν κάνει κάτι.

Πράσινο τσάι έπινα για κάπου 5 μήνες από 5 φακελάκια την ημερα,για άλλον λόγο...δεν είδα τίποτα. Τσίτα συχνοουρία όχι αστεία. Αυτό είδα μονο.
 

turnfiji123

Active Member
Πράσινο τσάι έπινα για κάπου 5 μήνες από 5 φακελάκια την ημερα,για άλλον λόγο...δεν είδα τίποτα. Τσίτα συχνοουρία όχι αστεία. Αυτό είδα μονο.
Υποτίθεται ότι φλαβονοειδή και πολυφαινόλες χαμηλώνουν τα οιστρογόνα. Δεν βρήκα τίποτε άλλο για την Ε1 και σίγουρα πρέπει να δεις και άλλες ορμόνες για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι παίζει. Αν ήταν ο GOMI εδώ θα μας άνοιγε τα μάτια.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καμία πρόταση/σκέψη για αυτή την λίγδα?

Για τη λιγδα και τη Σδ εγω κανω καθημερινο λουσιμο. Απο αυτο δεν χανω μαλλια αν τα αφησω λαδωμενα ομως σιγουρα θα χασω και μπορει να ξεκινησει και η σδ παλι.
Το εχω περασει πριν καποια χρονια και ξεκολουσαν φλουδες με μαλλια. Δεν θυμαμαι αν ξαναβγηκαν.
Παντως πρεπει να το προλαβει καποιος στην αρχη. Μολις βγουν τα πρωτα ασπρακια-νιφαδες στο κεφαλι λουσιμο με ειδικα σαμπουαν και καλο τριψιμο για να φυγουν.
Αν πιασει πλακες δυσκολα τα πραγματα.
 

sven

Active Member
Υποτίθεται ότι φλαβονοειδή και πολυφαινόλες χαμηλώνουν τα οιστρογόνα. Δεν βρήκα τίποτε άλλο για την Ε1 και σίγουρα πρέπει να δεις και άλλες ορμόνες για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι παίζει. Αν ήταν ο GOMI εδώ θα μας άνοιγε τα μάτια.

Ο Γιώργος bioherbal έλεγε κάτι ματζούνια πως να πέφτει η E1. Δεν ξέρω ποσο αποτελεσματικά είναι αλλα αν ψάξεις post του ίσως να σου δώσει καμια ιδέα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
για ενηλικες ανδρες η Ε1 ειναι απο 15-80 pg/ml το φυσιολογικο

Σωστό. Απλά στην Βιοιατρική το έχει ώς 60 και παλι ήμουν στο 82 δεν ειναι πολύ νορμάλ. Με χαμηλή τέστο και 380 ελεύθερη. Αυτή η αρωματάση μου τα χαλάει όλα γιατί αν πάρω Φίνα την έκατσα. Και στην DHT μετρήθηκα 450 με ανώτατα το 850-900. Αλλά το NW4 εκεί σταθερό χα χα δηλαδή με 450 DHT τι ακριβώς φταίει΄αναρωτιέμαι. Πρέπει να τη ρίξω στο μηδέν?
 
Ρε παιδια πειτε μου λιγο γιατι ειμαι και ασχετος, γιατι λετε οτι η σμιγμ. δεμρατ. ειναι διαφορετικη απο την ανδρογ. αλωπ. ? Αν ηταν διαφορετικη τοτε θα επεφταν και τα πλαινα μαλλια οχι μονο τα πανω οπως της ανδρογ.
 

btg

New Member
Ρε παιδια πειτε μου λιγο γιατι ειμαι και ασχετος, γιατι λετε οτι η σμιγμ. δεμρατ. ειναι διαφορετικη απο την ανδρογ. αλωπ. ? Αν ηταν διαφορετικη τοτε θα επεφταν και τα πλαινα μαλλια οχι μονο τα πανω οπως της ανδρογ.
σμηγματορροικη δερματιτιδα ειναι διαφορετικη παθηση απο την αλωπεκια , αρχικα μπορεις να την παθεις σε πολλα αλλα μερη του σωματος και οχι μονο στα μαλλια , και τα συμπτωματα ειναι κοκκινισμα , φαγουρα , πιτυρίδα και σε πιο προχωρημενες καταστάσεις δημιουργείται λευκη κρουστα στο δερμα . Ειναι σχετικα αγνωστη η αιτια αλλα μαλλον ειναι συνδυασμος αλλαγης της συστασης του σμηγματος που εκκρινουμε , που με τη σειρα του οδηγει σε υπερπολλαπλασιασμο καποιους μυκητες που ζουν φυσιολογικα στο δερμα και απο εκει ξεκιναει το προβλημα γιατι φαινεται να τους επιτιθεται το ανοσοποιητικο συστημα. Γενικα ήπιες μορφες δεν θεωρειται οτι οδηγουν σε τριχοπτωση αλλα σε προχωρημενες περιπτωσεις γινεται
Υπαρχει βεβαια συνδεση με την α.α. γιατι αρκετα συχνα καποιος που εχει α.α εχει και δερματιτιδα , αλλα το να εχεις δερματιτιδα δεν σημαινει οτι εχεις και α.α , πιο πιθανο ειναι οτι υπάρχει ανισορροπία στις ορμόνες ή καποιο προβλημα με το ανοσοποιητικο , και απο εκει και περα επηρρεαζεται αρκετα απο τον καιρο , απο το στρες τη διατροφη και μερικα ακομα
 
σμηγματορροικη δερματιτιδα ειναι διαφορετικη παθηση απο την αλωπεκια , αρχικα μπορεις να την παθεις σε πολλα αλλα μερη του σωματος και οχι μονο στα μαλλια , και τα συμπτωματα ειναι κοκκινισμα , φαγουρα , πιτυρίδα και σε πιο προχωρημενες καταστάσεις δημιουργείται λευκη κρουστα στο δερμα . Ειναι σχετικα αγνωστη η αιτια αλλα μαλλον ειναι συνδυασμος αλλαγης της συστασης του σμηγματος που εκκρινουμε , που με τη σειρα του οδηγει σε υπερπολλαπλασιασμο καποιους μυκητες που ζουν φυσιολογικα στο δερμα και απο εκει ξεκιναει το προβλημα γιατι φαινεται να τους επιτιθεται το ανοσοποιητικο συστημα. Γενικα ήπιες μορφες δεν θεωρειται οτι οδηγουν σε τριχοπτωση αλλα σε προχωρημενες περιπτωσεις γινεται
Υπαρχει βεβαια συνδεση με την α.α. γιατι αρκετα συχνα καποιος που εχει α.α εχει και δερματιτιδα , αλλα το να εχεις δερματιτιδα δεν σημαινει οτι εχεις και α.α , πιο πιθανο ειναι οτι υπάρχει ανισορροπία στις ορμόνες ή καποιο προβλημα με το ανοσοποιητικο , και απο εκει και περα επηρρεαζεται αρκετα απο τον καιρο , απο το στρες τη διατροφη και μερικα ακομα
Τι να πω εσυ ξερεις, εγω παντος πιστευω οτι καποιος να χασει μαλλι απο δερματιτιδα ειναι πολυ σπανιο,πολυ σπανιο ομως οχι οπως λενε πολλοι εδω μεσα οτι χανουν τα μαλλια τους απο αυτο, μπορει οπως ειπες και εσυ να συνυπαρχει με την α.α. και απλα να τα ριχνουν στην δερματιτιδα αντι στην α.α. που ειναι και η πραγματικη αιτια.Δεν ειμαι γιατρος βεβαια, την γνωμη λεω απλα.
 
Τι να πω εσυ ξερεις, εγω παντος πιστευω οτι καποιος να χασει μαλλι απο δερματιτιδα ειναι πολυ σπανιο,πολυ σπανιο ομως οχι οπως λενε πολλοι εδω μεσα οτι χανουν τα μαλλια τους απο αυτο, μπορει οπως ειπες και εσυ να συνυπαρχει με την α.α. και απλα να τα ριχνουν στην δερματιτιδα αντι στην α.α. που ειναι και η πραγματικη αιτια.Δεν ειμαι γιατρος βεβαια, την γνωμη λεω απλα.
Παντος ρε παιδια υπαρχουν πολλα σαμπουαν στην αγορα anti-dandruff οπως πχ ultrex
 

btg

New Member
Τι να πω εσυ ξερεις, εγω παντος πιστευω οτι καποιος να χασει μαλλι απο δερματιτιδα ειναι πολυ σπανιο,πολυ σπανιο ομως οχι οπως λενε πολλοι εδω μεσα οτι χανουν τα μαλλια τους απο αυτο, μπορει οπως ειπες και εσυ να συνυπαρχει με την α.α. και απλα να τα ριχνουν στην δερματιτιδα αντι στην α.α. που ειναι και η πραγματικη αιτια.Δεν ειμαι γιατρος βεβαια, την γνωμη λεω απλα.
ναι θεωρειται λιγο σπανιο να χασεις μαλλια αποκλειστικα απο σ.δ. , αλλα σε πολυ βαριες καταστασεις νομιζω γινεται σε μορφη tellogen effluvium
Παντως πολλοι με α.α. παραπονιουνται και για σ.δ. οποτε πιθανο και αυτο που λες. Γενικα αν υπαρχει miniaturization στα μαλλια ειναι λιγο χλωμο να οφειλεται σε σ.δ
 

tasos33

Well-Known Member
Πιστεύω πως η λαδιλα η έντονη προέρχεται από φλεγμονωδη κατάσταση, ήδη μέλος με συγκεκριμένο συμπλήρωμα την κατεστειλε, ετοιμάζομαι να το ξεκινήσω κ εγώ. Σύντομα με νεότερα.
 
Πιστεύω πως η λαδιλα η έντονη προέρχεται από φλεγμονωδη κατάσταση, ήδη μέλος με συγκεκριμένο συμπλήρωμα την κατεστειλε, ετοιμάζομαι να το ξεκινήσω κ εγώ. Σύντομα με νεότερα.
Η λαδιλα μπορεί να είναι και θέμα διατροφής, εγώ δλδ δεν έχω λιπαρο μαλλί και τρεφομαι με αρκετά υγιεινες τροφές (και ανθυγιεινες αλλά κυρίως υγιεινες) και αγοράζω συχνά συμπληρώματα βιταμινών κτλ.
 
Μπλουζα