Ξανα βγαινουν τα μαλλια μετα τη σμηγματορροϊκη δερματιτιδα (dandruff) ???

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αμα καποιος ειχε τριχοπτωση και αραιωση απο σμηγματορροικη δερματιτιδα (για 5 χρονια) και τη θεραπευσει θα ξαναβγουν τα μαλλια που εχασε?
(αν ναι μετα απο ποσο καιρο? και σε τι βαθο πυκνοτητας σε σχεση με οταν αρχισαν να πεφτουν?)
Και εγώ το είχα χρονια το πρόβλημα με την σμηγματοροικη όμως έντονα το είχα τα τελευταία 2 χρόνια που έχασα και πολύ μαλλί .πιθανόν πιστεύω εγώ επειδή έχω και έναν ψυχαναγκασμό με περίεργες πομΑδες και άλλαζα συνέχεια και πομΑδες και σαμπουάν να δυελυσα λίγο και το ph του κεφαλιού εμένα πάντως μετά από 4 μήνες χρήσης μινοξ φίνα clobetasol και galesyn όλα έγιναν σε ένα σκεύασμα από την δερματολόγο συνταγή σε φαρμακείο τα περισσότερα έχουν ξαναβγεί και το.προβλημα έχει σχεδόν καλυφθεί μπορεί επειδή το προλαβα μπορεί να αντέδρασε έτσι και ο οργανισμός μου πάντως η διαφορά είναι τεράστια .όποτε είχα πρόβλημα με πολλούς κομπους σχεδόν από πιτυρίδα έχανα και πολύ μαλλί ούτε να τα αγγίξω δεν μπορούσα τώρα τα τραβάω τα χτενίζω βρεγμένα και δεν κουνιέται φύλλο.πανυως σε εμένα έκανε δουλειά το helsinki formula για καθημερινή χρήση λόγω ότι το ph του είναι ακριβώς όσο έχει το τριχωτό σου και δεν αντιδρά σε αντιδραστική σμηγματορια.και ανα τρίτη μέρα τώρα που δεν έχω πρόβλημα χρησιμοποιώ το polulysorb 60/80 για σμηγματοροικη και στα πολύ δύσκολα το Vichy dercos το πράσινο που έχει θειούχο σελήνιο ανά μέρα .εννοείτε καθημερινό λούσιμο και χρησιμοποιώ και μια λαστιχένια βούρτσα για πιτυρίδα την ώρα δηλαδή που λουζομαι τα χτενίζω η τα τρίβω με αυτή με τον αφρό ώστε να ξεφορτωθώ όσο περισσότερη γίνετε
 

Kostas97

Well-Known Member
Και εγώ το είχα χρονια το πρόβλημα με την σμηγματοροικη όμως έντονα το είχα τα τελευταία 2 χρόνια που έχασα και πολύ μαλλί .πιθανόν πιστεύω εγώ επειδή έχω και έναν ψυχαναγκασμό με περίεργες πομΑδες και άλλαζα συνέχεια και πομΑδες και σαμπουάν να δυελυσα λίγο και το ph του κεφαλιού εμένα πάντως μετά από 4 μήνες χρήσης μινοξ φίνα clobetasol και galesyn όλα έγιναν σε ένα σκεύασμα από την δερματολόγο συνταγή σε φαρμακείο τα περισσότερα έχουν ξαναβγεί και το.προβλημα έχει σχεδόν καλυφθεί μπορεί επειδή το προλαβα μπορεί να αντέδρασε έτσι και ο οργανισμός μου πάντως η διαφορά είναι τεράστια .όποτε είχα πρόβλημα με πολλούς κομπους σχεδόν από πιτυρίδα έχανα και πολύ μαλλί ούτε να τα αγγίξω δεν μπορούσα τώρα τα τραβάω τα χτενίζω βρεγμένα και δεν κουνιέται φύλλο.πανυως σε εμένα έκανε δουλειά το helsinki formula για καθημερινή χρήση λόγω ότι το ph του είναι ακριβώς όσο έχει το τριχωτό σου και δεν αντιδρά σε αντιδραστική σμηγματορια.και ανα τρίτη μέρα τώρα που δεν έχω πρόβλημα χρησιμοποιώ το polulysorb 60/80 για σμηγματοροικη και στα πολύ δύσκολα το Vichy dercos το πράσινο που έχει θειούχο σελήνιο ανά μέρα .εννοείτε καθημερινό λούσιμο και χρησιμοποιώ και μια λαστιχένια βούρτσα για πιτυρίδα την ώρα δηλαδή που λουζομαι τα χτενίζω η τα τρίβω με αυτή με τον αφρό ώστε να ξεφορτωθώ όσο περισσότερη γίνετε
Κώστα θα μπορούσες να μας πεις ποια βούρτσα χρησιμοποιείς; Ευχαριστώ.
 

faniskar

Member
Guys έχω και εγώ ΣΔ. Στο πρόσωπο την διαχειρίζομαι ικανοποιητικά με κάτι κρέμες που μου έδωσε ο δερματολόγος.
Στο κεφάλι όμως όταν έχω έξαρση έχω και ξηροδερμία αλλά και λαδίλα (ειδικά τώρα που αφήνω τα μαλλιά μου μακριά λόγω πρόσφατης ΜΜ).
Για την ξηροδερμία ο δερματολόγος μου σύστησε το VICHY Dercos Anti Dandruff K (το πράσινο) το οποίο κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά.
Όμως η λαδίλα παραμένει. Μπορεί να λουστώ το πρωί και το βράδυ τα μαλλιά μου να είναι λαδωμένα. Μιλάω για τώρα το χειμώνα που έχω μια μικρή έξαρση στην ΣΔ.

Εχουμε κανα καλο προιον για τη λαδίλα;
 

feanor

Active Member
Guys έχω και εγώ ΣΔ. Στο πρόσωπο την διαχειρίζομαι ικανοποιητικά με κάτι κρέμες που μου έδωσε ο δερματολόγος.
Στο κεφάλι όμως όταν έχω έξαρση έχω και ξηροδερμία αλλά και λαδίλα (ειδικά τώρα που αφήνω τα μαλλιά μου μακριά λόγω πρόσφατης ΜΜ).
Για την ξηροδερμία ο δερματολόγος μου σύστησε το VICHY Dercos Anti Dandruff K (το πράσινο) το οποίο κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά.
Όμως η λαδίλα παραμένει. Μπορεί να λουστώ το πρωί και το βράδυ τα μαλλιά μου να είναι λαδωμένα. Μιλάω για τώρα το χειμώνα που έχω μια μικρή έξαρση στην ΣΔ.

Εχουμε κανα καλο προιον για τη λαδίλα;
μπορεις να δοκιμασεις το Tarnivo της ΑΚΜΕD ειναι λιγο ακριβο περιπου στα 25 ευρω νμζω
 

nik1994

Active Member
Guys έχω και εγώ ΣΔ. Στο πρόσωπο την διαχειρίζομαι ικανοποιητικά με κάτι κρέμες που μου έδωσε ο δερματολόγος.
Στο κεφάλι όμως όταν έχω έξαρση έχω και ξηροδερμία αλλά και λαδίλα (ειδικά τώρα που αφήνω τα μαλλιά μου μακριά λόγω πρόσφατης ΜΜ).
Για την ξηροδερμία ο δερματολόγος μου σύστησε το VICHY Dercos Anti Dandruff K (το πράσινο) το οποίο κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά.
Όμως η λαδίλα παραμένει. Μπορεί να λουστώ το πρωί και το βράδυ τα μαλλιά μου να είναι λαδωμένα. Μιλάω για τώρα το χειμώνα που έχω μια μικρή έξαρση στην ΣΔ.

Εχουμε κανα καλο προιον για τη λαδίλα;
Αδερφε επειδη εχω και εγω, τα ειχα δοκιμασει ολα τα σαμπουαν εχω σκασει πανω απο 100ρικο τον τελευταιο 1 χρονο για σαμπουαν για ξηροδερμια αλλα αυτο που μου την εξαφανισε ηταν αυτο το λαδακι. Το βαζεις πριν το λουσιμο για κανα μισαωρο και πλενεσαι μετα και δεν εχεις ιχνος απο νιφαδα. Βεβαια πρεπει οπως λεει να το βαζεις 3 φορες την εβδομαδα. Εγω βαζω και ενα σαμπουαν απο την DHI για λιπαρα μαλλια και δεν αφηνει καθολου λαδιλα.
https://www.skroutz.gr/s/10934757/Apivita-Dandruff-Relief-Ξηρό-Λάδι-Μαλλιών-για-την-Πιτυρίδα-50ml.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Guys έχω και εγώ ΣΔ. Στο πρόσωπο την διαχειρίζομαι ικανοποιητικά με κάτι κρέμες που μου έδωσε ο δερματολόγος.
Στο κεφάλι όμως όταν έχω έξαρση έχω και ξηροδερμία αλλά και λαδίλα (ειδικά τώρα που αφήνω τα μαλλιά μου μακριά λόγω πρόσφατης ΜΜ).
Για την ξηροδερμία ο δερματολόγος μου σύστησε το VICHY Dercos Anti Dandruff K (το πράσινο) το οποίο κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά.
Όμως η λαδίλα παραμένει. Μπορεί να λουστώ το πρωί και το βράδυ τα μαλλιά μου να είναι λαδωμένα. Μιλάω για τώρα το χειμώνα που έχω μια μικρή έξαρση στην ΣΔ.

Εχουμε κανα καλο προιον για τη λαδίλα;
Ντούτα. Ναι, είναι το μόνο που μου σταμάτησε την λαδίλα και από το πρόσωπο και από το κεφάλι λες και έκλεισες την κάνουλα. Εναλλακτικές δεν έχω βρει εδώ και 35 χρόνια που με ταλαιπωρεί από την εφηβεία, λούσιμο σχεδόν κάθε μέρα, ταλκ, κρέμες, σαμπουάν κέτο. Μετά από 5 μήνες με ντούτα και τα μαλλιά να φτάνουν σχεδόν στο στόμα, δεν έχω τίποτα και λούσιμο κάθε 3-4 μέρες. Όνειρο ζω μην με ξυπνάτε...
 

Kostas97

Well-Known Member
Το nizoral δεν ειναι για dandruff?
Κανει και αυτο ναι.
Χορηγειται σπανιοτερα σκεψου απο αλλα με διαφορετικες ουσιες(π.χ. Θειικα-Ψευδαργυρος) για αυτο και αν σε καποιον ενα σαμπουαν δεν φερνει αποτελεσμα, επιλεγοντας δευτερο μπορει να κοιταξει τα συστατικα ωστε να επιλεξει κατι διαφορετικο και οχι το ιδιο με αλλη επωνυμια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα αυτό που μου έκανε απίστευτη δουλειά σε ότι σχετίζεται με το δέρμα της κεφαλής , γιατί εκεί είναι το πρόβλημα κα όχι στα μαλλιά , είναι ένα scrub για το το κεφάλι.
Έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 με εξίσου καλά αποτελέσματα.

1 φορά την εβδομάδα αρκεί. Μασάζ για 15 λεπτά και μετά λούσιμο με ένα καλό σαμπουάν, εγώ χρησιμοποιώ το https://www.skroutz.gr/s/4666632/Pa...Invigorating-Cleanser-300ml.html?from=catspan
 

dlazaros

Well-Known Member
Όπως είπε και ο φίλος απο πάνω, το πρόβλημα είναι η δερματίτιδα στο δέρμα του κεφαλιού που προκαλείται απο το σμήγμα μας. Το σμηγμα μας δεν σταματάει δυστυχώς καθώς είναι αυτόματη έκκριση, οπότε το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι να έχει να πάει κάπου αντί να "κάθεται" στην επιφάνεια του δέρματος και να "στεγνώνει" δημιουργώντας βουναλάκια ή καύκαλα. Το μόνο που υπάρχει για να πάει το σμήγμα είναι τα μαλλιά αλλά χρειάζεται ενα επαρκές μήκος περίπου 15 πόντων ελάχιστο αλλιώς το βάρος του σμήγματος κάθε μέρα τα βαραίνει και τα "λαδώνει". Εάν έχεις μακρύτερα μαλλιά απο αυτά που έχουμε συνηθίσει σήμερα και προμοτάρουν οι κουρείς για να έχουν πελάτες κάθε 2 εβδομάδες, τότε δεν έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα έχεις αμα τα μαλλιά είναι λιγότερα και κοντύτερα, οπότε είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμάς.
Η ντούτα σαν φάρμακο δίνεται σε άτομα χωρίς τριχόπτωση για θεραπεία ακμής και ΣΔ με μεγάλη επιτυχία, για αυτό βιώνω και εγω μια φανταστική κατάσταση όπου επειδή έχω επαναφέρει την λέπτυνση και την τριχόπτωση, το κεφάλι μου έχει πλήρη κάλυψη που μου επιτρέπει να έχω μακρυτερα μαλλιά που μου μειώνει την λαδίλα αφού το σμήγμα έχει κάπου να πάει και το σύνολο είναι πολύ καλό, ενυδατωμένο με το φυσικό λάδι η τρίχα. Πάντως σε απάντηση της αρχικής ερώτησης του νήματος, τα μαλλιά μου όπου είχα κενά απο την δερματίτιδα επανήρθαν αλλά πήρε τον διπλάσιο χρόνο απο τα υπόλοιπα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Ντούτα. Ναι, είναι το μόνο που μου σταμάτησε την λαδίλα και από το πρόσωπο και από το κεφάλι λες και έκλεισες την κάνουλα. Εναλλακτικές δεν έχω βρει εδώ και 35 χρόνια που με ταλαιπωρεί από την εφηβεία, λούσιμο σχεδόν κάθε μέρα, ταλκ, κρέμες, σαμπουάν κέτο. Μετά από 5 μήνες με ντούτα και τα μαλλιά να φτάνουν σχεδόν στο στόμα, δεν έχω τίποτα και λούσιμο κάθε 3-4 μέρες. Όνειρο ζω μην με ξυπνάτε...
Κ εμείς ζούμε όνειρο κοντά σου !! Λούσιμο γιατί κάθε 3-4 μέρες; Δε σε ενοχλεί αυτό; Ωφελεί κάπου το μαλλί;
 

dlazaros

Well-Known Member
Κ εμείς ζούμε όνειρο κοντά σου !! Λούσιμο γιατί κάθε 3-4 μέρες; Δε σε ενοχλεί αυτό; Ωφελεί κάπου το μαλλί;
Όσο μακραίνουν τα μαλλιά το σμήγμα δρά σαν φυσικό styling σε λάδι και τα κάνει να φαίνονται υγιή (ιδιαίτερα όταν είναι γκρίζα και θαμπά) και κάθονται καλύτερα χωρίς να χρειάζεται να βάλω χημικά κεριά κλπ. Στο μάκρος που τα έχω τώρα (στο στόμα) θέλει λούσιμο κάθε 3-4 μέρες, όταν τα είχα μέχρι τα φρύδια ήθελε κάθε μέρα.
 

Georgie

Well-Known Member
Λούσιμο κάθε μέρα αν το μαλλί είναι λιπαρό
Μέρα παρά μέρα αν είναι κανονικό
Κανονικά κάθε μέρα αν ζεις σε πόλη, ειδικά στην Αθήνα .
 
Μπλουζα