Νεαρή ηλικία και μεταμόσχευση

Gio

New Member
Σαφέστατα το αποτέλεσμα είναι η ουσία, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό. Ωστόσο επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, και το χρήμα βγαίνει δύσκολα θα πρέπει να εξετάσει και αυτή την παράμετρο (εκτός και αν το παλικάρι έχει τα ανάλογα χρήματα να δαπανήσει). Πιστεύω οτι για μια μεταμόσχευση στο εξωτερικό -στον καναδά ας πούμε- θα χρειαστούν πάνω απο 8000 ευρώ, ανάλογα φυσικά και τον αριθμό των μοσχευμάτων.
Μπορεί να κοιτάξει και την λύση της Κύπρου αφου αποκλείει την Ελλάδα. Γενικότερα έχει επιλογές..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

malloumpas

New Member
Την τιμή πρέπει να την κοιτάζεις αν αγοράζεις προιοντα και όχι όταν κάνεις επεμβάσεις. Αλλιως μην κανεις καθολου.
 

Serifis

Active Member
Συμφωνώ και με τους δυο σας. Κάποιος που ζορίζεται πολύ οικονομικά τι να κάνει; Δεν έχουν όλοι δεκαχίλιαρα. Αλλά το να γλιτώσουν κάποιοι 3 χιλιάρικα κάνοντας επέμβαση εδώ το θεωρώ τσιγκουνιά. Και μετά πάνε και κάνουν καπάκια κάπου καλύτερα γιατί δεν έμειναν ευχαριστημένοι..
 

Gio

New Member
Φίλε Serifis, να ξέρεις οτι σε αισθητικές επεμβάσεις το τι θεωρείται "ευχαρίστηση" είναι υποκειμενικό. Εγω ας πούμε μπορεί να αισθάνομαι οτι η μεταμόσχευση μου ήταν πολύ καλή, και κάποιος άλλος να την θεωρεί μέτρια. Το μυστικό είναι το πως νιώθεις εσυ καλά..

Στο χρηματικό τώρα, δεν ξέρω αν τα 3000 φαίνονται τσιγκουνιά, αλλά στις εποχές που ζούμε αυτά τα χρήματα για κάποιους, είναι μισθοί ενός εξαμήνου..
 

malloumpas

New Member
Τουλάχιστον θα συμφωνήσουμε Gio, ότι μέσα στις top 5 κλινικές παγκοσμίως (πχ Χάσον, Σαπίρο, Ραχαλ κτλ) δεν βρίσκεται καμια ελληνική. Συμφωνείς έτσι; Απλά τα πράγματα
 

Gio

New Member
malloumpas, πιθανόν να είναι έτσι όπως το λες. Το τι θεωρείται όμως καλύτερο επαναλαμβάνω οτι είναι σχετικό. Για τις υπόλοιπες κλινικές της Ελλάδας δεν έχω προσωπική άποψη και εμπειρία , για την κλινική που έκανα εγώ τις 2 μεταμοσχεύσεις μου, πιστεύω οτι η συσχέτιση κόστους-αποτελέσματος την καθιστά μια σεβαστή επιλογή. Μην ξεχνάμε άλλωστε οτι ακόμα και στο εξωτερικό, την τελευταία δεκαετία έχει πάει πολύ μπροστά η επιστήμη της μεταμόσχευσης.. Οι γιατροί που αναφέρεις, μπορεί να θεωρούνται κορυφαίοι τώρα, αλλά απο κάπου ξεκίνησαν και αυτοί.. Κανένας δεν γεννιέται με το χάρισμα της ΜΜ και σίγουρα θα έχουν στο παρελθόν τους μη-αναμενόμενα αποτελέσματα.
 

malloumpas

New Member
αρα συμφωνείς ότι μέσα στις top 5 από άποψη αποτελέσματος (ασχέτως τιμής) δεν βρίσκεται καμια ελληνική από ότι καταλαβαίνω (εκτός αν κατάλαβα λάθος). Οκ
 

Gio

New Member
Συμφωνώ εν μέρει. Αν μου χαρίζανε 15000 ευρώ πιθανόν να πήγαινα και εγώ στο εξωτερικό! Σε καμία περίπτωση όμως δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου να εμπιστευτώ την Ελλάδα και μάλιστα δις. Πιστεύω οτι σε μερικά χρόνια -οχι πολλά- δεν θα χρειάζεται να σκεφτόμαστε την λύση του εξωτερικού..
 

malloumpas

New Member
Δεν υπάρχει ''συμφωνία εν μέρει''. Είτε μέσα στις 5 κορυφαίες του κόσμου βρίσκεται ελληνική είτε όχι (ασχετως του κόστους). Είτε για παράδειγμα μέσα στα 5 καλύτερα αυτοκίνητα βρίσκεται η Α μάρκα είτε όχι (από άποψη επιδόσεων, όχι επιδόσεων/τιμής). Δε ρώτησα αν μέσα στις καλύτερες από άποψη αποτελέσματος/τιμής βρίσκεται, αλλά από άποψη αποτελέσματος μόνο.

Αν σου έλεγε ένας σου χαρίζω όσα λεφτα σου χρειάζονται για μεταμόσχευση οπουδήποτε στον κόσμο (αλλά μόνο για μτμ, όχι για να τα κρατήσεις) θα έκανες Ελλάδα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Flosk είπε:
Τι νοημα θα μπορουσε να εχει μια τετοια ερωτηση και μαλιστα στον Gio ρε Malloumba?

Tι ακριβώς εννοείς φίλε Flosk; Αν σκέφτηκες "τι περιμένεις να σου πει αφού έκανε εκεί ΜΜ" θα σου υπενθυμίσω -και παρακαλώ ας μην ξαναλέμε τα ίδια- οτι είμαι αμερόληπτος και όσο πιο αντικειμενικός γίνεται. Το καλό θα το επικροτήσω, απο όπου και αν προέρχεται, αντίστοιχα θα κατακρίνω και το κακό, πάλι απο όπου και αν προέρχεται.

Τώρα, όσον αφορά τον φίλο malloumba, ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι ανηκεί οποιαδήποτε κλινική στις top 5 του κόσμου, αφού ο κόσμος είναι μεγάλος, οι γιατροί χιλιάδες, και άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ποιοι είναι οι καλύτεροι. Τους πιο γνωστούς τους ξέρουμε, γιατί είναι και οι πιο διαφημισμένοι..
 

malloumpas

New Member
Gio είπε:
Flosk είπε:
Τι νοημα θα μπορουσε να εχει μια τετοια ερωτηση και μαλιστα στον Gio ρε Malloumba?

Tι ακριβώς εννοείς φίλε Flosk; Αν σκέφτηκες "τι περιμένεις να σου πει αφού έκανε εκεί ΜΜ" θα σου υπενθυμίσω -και παρακαλώ ας μην ξαναλέμε τα ίδια- οτι είμαι αμερόληπτος και όσο πιο αντικειμενικός γίνεται. Το καλό θα το επικροτήσω, απο όπου και αν προέρχεται, αντίστοιχα θα κατακρίνω και το κακό, πάλι απο όπου και αν προέρχεται.

Τώρα, όσον αφορά τον φίλο malloumba, ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι ανηκεί οποιαδήποτε κλινική στις top 5 του κόσμου, αφού ο κόσμος είναι μεγάλος, οι γιατροί χιλιάδες, και άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ποιοι είναι οι καλύτεροι. Τους πιο γνωστούς τους ξέρουμε, γιατί είναι και οι πιο διαφημισμένοι..

Gio αν σου χάριζε κάποιος όσα λεφτα χρειάζεται μια εμφύτευση οπουδήποτε στον κόσμο+ εισητηρια+διαμονή θα την εκάνες Ελλαδα ή έξω; Ενα ναι ή όχι είναι, μην το γυρνάμε από εδώ και από εκεί.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω παλι κυπρο θα πηγαινα ο λογος που θα πηγαινα εξωτερικο Καναδα κτλ ειναι γιατι μαρεσουν και τα ταξιδακια.
 

Flosk

Well-Known Member
Gio ουτε ειπα ουτε σκεφτηκα κατι τετοιο, απλα δεν εβρισκα το νοημα της ερωτησης.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εμένα η προσωπική μου άποψη ειναι πως η Ελλάδα εξακολουθεί να ειναι ουραγός στον κλάδο των μεταμοσχεύσεων. Las.... cl..... μιλάμε για μπακάλικο που κατέστρεψε άπειρα κεφάλια που ακόμη βλέπεις. BK ίσως προσπαθεί αλλά εξακολουθεί να ειναι καφενείο στην Ελλάδα. Η d.. και αυτή στο παρελθόν έχει σφάξει κόσμο αλλά δείχνει να προσπαθεί και για τα Ελληνικά δεδομένα, για αυτόν που δεν θέλει να πάει έξω και έχει ελάχιστο budget ίσως ειναι μονόδρομος. Βέβαια η μεταμόσχευση ειναι κάτι μοναδικό και αμα χαραμίσεις την δότρια σου την έκατσες. Οπότε τα λεφτά κουμαντάρουν. Αν τα έχεις πας hasson - rahal κτλ που οι πιθανότητες να έχεις ενα πολύ καλό αποτέλεσμα ειναι μεγάλες. Κάπου στην μέση με φοβερά αποτέλεσματα επίσης και πιο προσιτό κόστος ειναι η Κύπρος. Για μένα η Κύπρος αποτελεί την χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας κόστους. Αν οι απαιτήσεις σου ειναι χαμηλές, πας Ελλάδα d.. που σε σχέση με το παρελθόν ειναι σαφέστατα βελτιωμένη αλλά θέλει ακόμη μεγάλη βελτίωση στο θέμα πυκνότητας. Τα πράγματα ειναι τόσο απλά, αλλά και οι αλήθειες αλήθειες. Αν θες το καλύτερο, πας στον καλύτερο και αυτός δεν ειναι Ελλάδα και κοστίζει ακριβά, και ο καλυτερος αυτό που σου προσφέρει εκτός απο πυκνότητα - φυσικότητα ειναι εξασφάλιση πως οι πιθανότητες επιβίωσης των μοσχευμάτων ειναι η καλύτερη δυνατή λόγω εμπειρίας - επαγγελματισμού, προσοχής κτλ. Εγώ προσωπικά όμως δεν αντέχω το κόστος αυτό, και παράλληλα δεν με έχει πείσει ακόμη η Ελλάδα, οπότε επέλεξα Κύπρο. Και θα τολμήσω να πω πως ίσως με τα λεφτά που δίνεις στην Κύπρο να παίρνει και ίδιο αποτέλεσμα με τους κορυφαίους του εξωτερικού.
 

Gio

New Member
Φίλε μου danceworld, πράγματι η κύπρος έχει προσφέρει φοβερά αποτελέσματα ΑΛΛΑ, και χωρίς να θέλω να φανώ πάλι υπέρμαχος της Ελλάδας, δεν είναι επουδενί χρυσή τομή κόστους-αποτελέσματος! Εγω προσωπικά πλήρωσα 4500 ευρώ για 3000 μοσχεύματα ενώ στην Κύπρο μου ζήτησαν 9250 και μάλιστα μετά απο έκπτωση (αρχική τιμή 10.100Ε)! Δεν είναι και μικρή η διαφορά..

Επίσης, κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν είναι οτι η H*C είναι η πρώην D*I Κύπρου, και πολλά πρωτόκολλα όσο και η τεχνογνωσία που χρησιμοποιεί είναι "δανεικά" απο την Ελλαδίτσα μας..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου, εσύ και 2-3 παιδιά ακόμη που είστε πολλοί πρόσφατοι πελάτες, σε 4-6 μήνες θα είστε σε θέση να μας δώσετε ολόφρεσκο feedback σχετικά με την πορεία σας και το αποτέλεσμα σας, και ίσως ανατρέψε τα δεδομένα δραματικά προς το θετικό!!! Μακάρι το εύχομαι, μακάρι να μπορείς με πιο λογικό κόστος να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις στο εξωτερικό. Δεν το συζητάμε. Αν όμως το αποτέλεσμα σου δεν εινα τούμπανο αλλά μέτριο, πχ ενα 6/10, τότε θα σου πω οτι για τα λεφτά σου πήρες οτι πλήρωσες, οχι χάλι, μετριότητα. Τα αποτελέσματα θα μιλήσουν. Η τιμή σου φοβερή, ενώ της H** υψηλότατη, όπως και των άλλων μεγαλογιατρών που ειναι απαγορευτική. Όμως η Κύπρος δεν ειναι έχει μόνο την h.., εγώ με την MH*C που έκλεισα για 3000 ειναι στα 7800 όλα μέσα με διαμονή και αεροπορικά, και επίσης οτι βγάλουμε θα μπούν όλα μου είπε μιας και 90% θα δουλέψουμε και crown οπότε το κόβω για 3200 χονδρικά στην ίδια τιμή.

Gio είπε:
Φίλε μου danceworld, πράγματι η κύπρος έχει προσφέρει φοβερά αποτελέσματα ΑΛΛΑ, και χωρίς να θέλω να φανώ πάλι υπέρμαχος της Ελλάδας, δεν είναι επουδενί χρυσή τομή κόστους-αποτελέσματος! Εγω προσωπικά πλήρωσα 4500 ευρώ για 3000 μοσχεύματα ενώ στην Κύπρο μου ζήτησαν 9250 και μάλιστα μετά απο έκπτωση (αρχική τιμή 10.100Ε)! Δεν είναι και μικρή η διαφορά..

Επίσης, κάτι που πολλοί δεν γνωρίζουν είναι οτι η H*C είναι η πρώην D*I Κύπρου, και πολλά πρωτόκολλα όσο και η τεχνογνωσία που χρησιμοποιεί είναι "δανεικά" απο την Ελλαδίτσα μας..
 
Μπλουζα