Νεαρή ηλικία και μεταμόσχευση

Serifis

Active Member
Καλημέρα συμφορουμίτες! Πρωτού πέσετε και με 'φάτε' για αυτό το thread (ναι γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα γιατί δεν είναι σωστό κάποιος σε νεαρή ηλικία να προβεί σε μεταμόσχευση) ακούστε λίγο το σκεπτικό μου και εαν γνωρίζετε και θέλετε μου απαντάτε σε όποιες απορίες προκύψουν.
Ξεκινώντας λοιπόν, έχουμε τους λόγους( αυτούς που ξέρω εγώ εν ολίγοις) για τους οποίους δεν είναι καλό να γίνεται μεταμόσχευση σε νεαρή ηλικία: Δεν ξέρουμε πόσο θα προχωρήσει η αα στο μέλλον και δεν θέλουμε από τώρα να 'φάμε' την δότριά μας. Οι δύο αυτοί λόγοι προφανώς και συνδιάζονται μεταξύ τους. Συνεπώς είναι καλύτερο να προβεί κάποιος σε μεταμόσχευση μετά τα 30κάτι του χρόνια( τουλάχιστον).
Το θέμα όμως είναι ότι τα καλύτερα μας χρόνια είναι τα 20's και τα 30's μας, απ΄όλες τις απόψεις... Προτιμώ λοιπόν να μην έχω εμφανές πρόβλημα στα χρόνια αυτά, παρά να είμαι καπιλαρίν:violin: και ξαφνικά στα 40 μου να έχω μια τούμπανη hairline.
Σκέφτομαι λοιπόν, γιατί να μην κάνω μια μεταμόσχευση( μικρό αριθμό grafts, σε καλό γιατρό εξωτερικού, με σοβαρή τεχνική κλπ) στα 25-26, πρωτού το πρόβλημα γίνει πολύ παρατηρήσιμο και να σώσω για κάποια χρόνια την hairline και τους κροτάφους( εκεί είναι και το θέμα μου, πρόβλημα σε crown από κληρονομικότητα δεν έχω αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αλλά και να αποκτήσω, θεωρώ ότι μια καλή hairline είναι πολύ πιο σημαντική από ένα γεμάτο crown);
Συνεπώς αν παραμερίσουμε τους 2 λόγους που προανέφερα πιο πάνω, γιατί δεν είναι συνετό να κάνει κάποιος σε μικρή ηλικία μια μικρή μεταμόσχευση για να κερδίσει κάποια χρόνια; Μήπως τα μοσχεύματα δεν γίνονται δεκτά τόσο εύκολα σε νεαρές ηλικίες; Μήπως επιρεάζονται τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά στο σημείο που θα μπούν τα εμφυτεύματα; Ποιοί είναι οι λόγοι;
Για να κλείσω, θα μου πείτε: Καλά ρε φίλε, είσαι 23 και έχεις από τώρα θέμα αα και σκέφτεσαι να κάνεις μεταμόσχευση στα 20's σου, τι σε κάνει να πιστεύεις δηλαδή ότι στα 40 σου δεν θα έχει προχωρήσει πολύ το πρόβλημα και δεν θα φαίνεσαι γελοίος; Προφανώς δεν ξέρω πόσο μπορεί να προχωρήσει η αα στα 40 μου, δεν θέλω όμως να φαίνεται στα 30 μου! Σίγουρα θα κάνω και άλλη μμ μεγαλόνωντας, θα μου πείτε: Η δότρια σου ρε φίλε; Νομίζεις, ότι μπορείς με λίγα μαλλιά να γεμίζεις ένα σκαλπ όποτε γουστάρεις; Όχι, φυσικά όχι... Είναι ένα ρίσκο όμως που πέρνω, ελπίζοντας σε νέες τεχνικές και λύσεις στο μέλλον.
Συνοψίζοντας λοιπόν, θα ήθελα όσα μέλη έχουν εμπειρία από μμ και γνωρίζουν να μου πουν, πέρα από τους λόγους που αναφέρω στο κείμενο μου, τι εμποδίζει έναν νεο να προβεί σε μια μικρής κλίμακας μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geo-90

New Member
δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο μεταμοσχευσεις αλλα η αποψη μου απο οσα εχω διαβασει ειναι οτι αν η αα δν ειναι επιθετικη και απο πατερα/αδερφια/συγγενεις κλπ προβλεπεται στα 40-50 να σταθεροποιειται σε χαμηλο norwood τοτε θεωρητικα μπορεις να κανεις μια μικρη (μεχρι 1000-1300 grafts) στο hairline στα 25.
αν ομως ειναι επιθετικη προβλεπεται στα 40 να εισαι πχ norwood 5 τοτε δεν ειναι ιδιατερα σοφο να κανεις μικρος μεταμοσχευση στο hairline
 

Serifis

Active Member
Ναι και εγώ αυτό υπέθεσα, αλλά έχω ακούσει για 1-2 περιπτώσεις μμ σε νεαρή ηλικία που όχι μόνο δεν πέτυχε η μμ, αλλά τα περισσότερα μοσχεύματα τελικά δεν έμειναν στην θέση τους. Οπότε φοβάμαι μήπως παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όταν είσαι νέος...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Serifis είπε:
Καλημέρα συμφορουμίτες! Πρωτού πέσετε και με 'φάτε' για αυτό το thread (ναι γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα γιατί δεν είναι σωστό κάποιος σε νεαρή ηλικία να προβεί σε μεταμόσχευση) ακούστε λίγο το σκεπτικό μου και εαν γνωρίζετε και θέλετε μου απαντάτε σε όποιες απορίες προκύψουν.
Ξεκινώντας λοιπόν, έχουμε τους λόγους( αυτούς που ξέρω εγώ εν ολίγοις) για τους οποίους δεν είναι καλό να γίνεται μεταμόσχευση σε νεαρή ηλικία: Δεν ξέρουμε πόσο θα προχωρήσει η αα στο μέλλον και δεν θέλουμε από τώρα να 'φάμε' την δότριά μας. Οι δύο αυτοί λόγοι προφανώς και συνδιάζονται μεταξύ τους. Συνεπώς είναι καλύτερο να προβεί κάποιος σε μεταμόσχευση μετά τα 30κάτι του χρόνια( τουλάχιστον).
Το θέμα όμως είναι ότι τα καλύτερα μας χρόνια είναι τα 20's και τα 30's μας, απ΄όλες τις απόψεις... Προτιμώ λοιπόν να μην έχω εμφανές πρόβλημα στα χρόνια αυτά, παρά να είμαι καπιλαρίν:violin: και ξαφνικά στα 40 μου να έχω μια τούμπανη hairline.
Σκέφτομαι λοιπόν, γιατί να μην κάνω μια μεταμόσχευση( μικρό αριθμό grafts, σε καλό γιατρό εξωτερικού, με σοβαρή τεχνική κλπ) στα 25-26, πρωτού το πρόβλημα γίνει πολύ παρατηρήσιμο και να σώσω για κάποια χρόνια την hairline και τους κροτάφους( εκεί είναι και το θέμα μου, πρόβλημα σε crown από κληρονομικότητα δεν έχω αλλά ποτέ δεν ξέρεις, αλλά και να αποκτήσω, θεωρώ ότι μια καλή hairline είναι πολύ πιο σημαντική από ένα γεμάτο crown);
Συνεπώς αν παραμερίσουμε τους 2 λόγους που προανέφερα πιο πάνω, γιατί δεν είναι συνετό να κάνει κάποιος σε μικρή ηλικία μια μικρή μεταμόσχευση για να κερδίσει κάποια χρόνια; Μήπως τα μοσχεύματα δεν γίνονται δεκτά τόσο εύκολα σε νεαρές ηλικίες; Μήπως επιρεάζονται τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά στο σημείο που θα μπούν τα εμφυτεύματα; Ποιοί είναι οι λόγοι;
Για να κλείσω, θα μου πείτε: Καλά ρε φίλε, είσαι 23 και έχεις από τώρα θέμα αα και σκέφτεσαι να κάνεις μεταμόσχευση στα 20's σου, τι σε κάνει να πιστεύεις δηλαδή ότι στα 40 σου δεν θα έχει προχωρήσει πολύ το πρόβλημα και δεν θα φαίνεσαι γελοίος; Προφανώς δεν ξέρω πόσο μπορεί να προχωρήσει η αα στα 40 μου, δεν θέλω όμως να φαίνεται στα 30 μου! Σίγουρα θα κάνω και άλλη μμ μεγαλόνωντας, θα μου πείτε: Η δότρια σου ρε φίλε; Νομίζεις, ότι μπορείς με λίγα μαλλιά να γεμίζεις ένα σκαλπ όποτε γουστάρεις; Όχι, φυσικά όχι... Είναι ένα ρίσκο όμως που πέρνω, ελπίζοντας σε νέες τεχνικές και λύσεις στο μέλλον.
Συνοψίζοντας λοιπόν, θα ήθελα όσα μέλη έχουν εμπειρία από μμ και γνωρίζουν να μου πουν, πέρα από τους λόγους που αναφέρω στο κείμενο μου, τι εμποδίζει έναν νεο να προβεί σε μια μικρής κλίμακας μμ.

εισαι πολυ μικρος :p
αλλα αν το εχεις παρει αποφαση και για δευτερη μαλλον πριν τα 30 και μια τριτη μετα τα 30, προχωρα
 

Serifis

Active Member
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και να μην παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που να αφορούν την ηλικία...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Serifis είπε:
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα και να μην παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που να αφορούν την ηλικία...

δεν εχεις να φοβασαι κατι γι αυτο εκτος και αν εχεις εντονα δερματικα προβληματα.
θυμαμαι μια μεταμοσχευση στο εξωτερικο που ειχε αποτυχει.
αλλα ο ασθενης ειχε εντονο δερματικο προβλημα και φαινοταν.
μεγαλο σφαλμα του γιατρου,εγω προσωπικα δεν θα τον αναλαμβανα,ειχε ενα δερμα ηφαιστειο στα εξανθηματα και καποια βαρια δερματικη ασθενεια.
 

Serifis

Active Member
Παιδιά βρήκα περίπτωση ατόμου που η αα του είναι ίδια με την δικια μου. Εμένα δεν είναι ακόμα τόσο έντονη αλλά σε 2 χρονάκια προβλέπω πως έτσι θα καταλήξει.
http://www.youtube.com/watch?v=he1EhITfBE0
Πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα με έναν καλό αριθμό graft.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε Σεριφη αν βαλεις κ φαρμακα μετα την μεταμοσχευση θα κρατηθεις.Αν οχι το πολυ καθε 2-3 χρονια αντε 4 μετα βιας θα πρεπει να μπαινεις για επεμβαση.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα σκεφτεσαι.Και διαφωνω με την αποψη οτι θα σταθεροποιηθει καποτε το Norwwod.Αν εισαι 23 και χανεις μαλλια,στα 50-55 δεν θα εχεις καθολου τριχες.Συμφωνω με το οτι κανεις την μεταμοσχευση σχετικα νωρις,πριν φαινεται εντονα το προβλημα αλλα απο την αλλη ειναι ρισκο γιατι θα ειναι χαμηλα η hairline και οσο πιο χαμηλα τοσο περισσοτερα grafts στο μελλον για γεμισμα.Οσο για αυτο που λες για νεες τεχνικες στο μελλον θα πω οτι ολοι εδω μεσα ελπιζουμε σε αυτο.Η αποφαση δικη σου.....
 

Serifis

Active Member
Ευχαριστώ Μικε για την απάντηση. Δυστυχώς τα φάρμακα (φίνα), για μετα,πριν και ελπίζω για πάντα δεν είναι στο πρόγραμμα. Είναι μια επιλογή μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ίσως σε 5 χρόνια να λέω άλλα. Όσο για την άποψη σου ότι επειδή είμαι 23 και χάνω από τώρα τότε στα 50-55 θα χαθούν όλα, διαφωνώ. Και δεν διαφωνώ επειδή δεν πιστεύω ότι αυτό δεν θα τύχει σε μένα, αλλά επειδή πιστεύω ότι όλοι οι οργανισμοί δεν είναι το ίδιο και πως η αα χρονικά δεν εξελίσεται το ίδιο σε όλους. Από την μεριά μου, έχω κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη αναζήτηση του δέντρου μου και δεν έχω βρεί κάποια περίπτωση που βαριού norwood ή άδειασμα πριν τα 40. Θα μου πεις ποτέ δεν ξέρεις, αλλά να παρακολουθώ ρε φίλε Μικε τα νιάτα μου να γ****νται με την αα και να κάνω στα 40 μια μεταμόσχευση για να ζήσω στα 40 μου αυτά που δεν θα κάνω τώρα, δεν είναι επιλογή. Από την άλλη είμαι και της άποψης του Soralteno, καλη hairline και το crown ας γίνει όπως γουστάρει. Συνοψίζοντας, δεν θέλω με τπτ να χάσω έδαφος μέχρι τα 35-40 μου. Μετά βλέπουμε άγιος ο θεός, αν βγεί κάτι βγήκε...
 

giwrgos athina

Active Member
serifi συμφωνο απολυτα μαζι σου..και εγω στην ηδια ηλικια με σενα ειμαι και δευτερα θα πραγματοποιησω την δευτερη επεμβαση μου..αλλα εγω ειχα φτασει και norwood 5 sta 20 δεν ειχα αλλη επιλογη..
 

Serifis

Active Member
Giwrgo φίλε μου, ελπίζω να μην παρεγηχήσεις αυτά που θα πώ...Παιδιά σαν και σένα είναι μεγάλοι μαχητές, ΜΕΓΑΛΟΙ μαχητές. Πολλοί στην ηλικία μας δεν το καταλαβαίνουν αλλά εγώ που μπαίνω σιγά σιγά στο παιχνίδι και δεν φαίνεται ακόμα το θέμα μου, μπορώ να καταλάβω τι περνάνε παλικάρια 20-23 που έχουν περάσει το n3. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
να σαι καλα σεριφι.....το ξερω οτι οσο ποιο μικροτερος καραφλιασεις τοσο το χειροτερο.αλλα τι να κανουμε θα το παλεψουμε....οσο για την περιπτωση σου θα σε συμβουλευα και εγω να μην βιαστεις γτ απο τι καταλαβα εχεις αρκετο μαλλι και αν κανεις καποια καλη θεραπεια μπορει να κρατηθεις για χρονια...αν παλι επιλεξεις μεταμοσχευση να ξερεις οτι θα ξαναχρειαστεις το ποιο πιθανον και δευτερη πριν τα 30 οπως σου ειπε και ο kapa..
 

Serifis

Active Member
Το γνωρίζω, ποτέ κανείς δεν ξεμπερδεψε με 1-2 μεταμοσχευσούλες. Αλλά τι να κάνουμε, λεφτά να υπάρχουν και θα γίνουν..
 

malloumpas

New Member
Λεφτά ΚΑΙ δοτρια. όσα λεφτα και αν υπάρχουν αν δεν υπάρχει δότρια δεν κάνεις τίποτα.

Serifis είπε:
τα νιάτα μου να γ****νται με την αα και να κάνω στα 40 μια μεταμόσχευση για να ζήσω στα 40 μου αυτά που δεν θα κάνω τώρα, δεν είναι επιλογή

εχεις δίκιο. εμένα τα δικά μου γ****ήθηκαν από τα 20-21.

Η προσωπική μου άποψη, την οποία δεν ζητώ από κανέναν να ακολουθήσει προφανώς, είναι μεταμόσχευση και δημιουργία μιας dense mature hairline nw2 (οχι nw1) σε γνωστό γιατρό του εξωτερικού και μετά για πάντα θεραπεία. Τουλάχιστον έτσι σώζεις τα νιάτα σου ενώ με τη θεραπεία κρατιέσαι όσο το δυνατό περισσότερο. Θα χρειαστείς και 'αλλες μτμ λογικά αλλά η θεραπεία θα σε βοηθήσει. To crown μην το σκέφτεσαι καν, το μπροστά είναι το θέμα. Αυτό καθορίζει την εμφάνιση σου και τη διάθεση σου.

Αν η μτμ γίνει σε έλληνες κατσαπλιάδες θα σου βάλουν μια πυκνότητα της πλάκας με τη δικαιολογία ότι δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη ''για να έχεις για το μέλλον''. Το θέμα είναι ότι την ίδια πυκνότητα βάζουν και σε 50αρηδες, όμως. Οι άνθρωποι δεν μπορούν απλά να βάλουν μεγαλύτερες πυκνότητες. Δεν ξέρουν, δεν κάνουν για μεταμοσχεύσεις απλά.
 

Serifis

Active Member
Έτσι είναι.. Αλλά δεν το συζητάω, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μμ Ελλάδα. Είμαι της άποψης ότι για μμ πρέπει να τα σκάσεις, δεν τίθεται ζήτημα! Θα μου πει κάποιος: Kάτσε ρε μεγάλε, ίσως εσύ το φυσσάς...Όχι δεν το φυσάω, αλλά όλα είναι θέμα προτεραιωτήτων. Προτυμώ να δώσω 5 χιλιάρικα και να είμαι σίγουρος για το πως θα είναι η ΦΑΤΣΑ μου, παρά να πάρω καινούργιο αμάξι η δεν ξέρω τι άλλο. Όσο για το crown, ναι το έχω πει άπειρες φορές, από την στιγμή που δεν έχω οικογεννειακό άδειασμα σε crown χ****κα, αλλά και να έχω το crown δεν είναι θέμα, τέλος. Επίσης, μπορεί να είμαι ψυχολογικά έτοιμος για νυστέρι και να την έκανα και αύριο που λέει ο λόγος, αλλά για το χάπι είμαι κάθετος..
 

malloumpas

New Member
Serifis είπε:
Έτσι είναι.. Αλλά δεν το συζητάω, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω μμ Ελλάδα. Είμαι της άποψης ότι για μμ πρέπει να τα σκάσεις, δεν τίθεται ζήτημα! Θα μου πει κάποιος: Kάτσε ρε μεγάλε, ίσως εσύ το φυσσάς...Όχι δεν το φυσάω, αλλά όλα είναι θέμα προτεραιωτήτων. Προτυμώ να δώσω 5 χιλιάρικα και να είμαι σίγουρος για το πως θα είναι η ΦΑΤΣΑ μου, παρά να πάρω καινούργιο αμάξι η δεν ξέρω τι άλλο. Όσο για το crown, ναι το έχω πει άπειρες φορές, από την στιγμή που δεν έχω οικογεννειακό άδειασμα σε crown χ****κα, αλλά και να έχω το crown δεν είναι θέμα, τέλος. Επίσης, μπορεί να είμαι ψυχολογικά έτοιμος για νυστέρι και να την έκανα και αύριο που λέει ο λόγος, αλλά για το χάπι είμαι κάθετος..

Δυστυχώς, να είσαι έτοιμος να δώσεις πολύ παραπάνω απο 5 χιλιάρικα πάντως αν πας στους top.
 
Όπως είπαν και άλλα μέλη θα συμφωνήσω,

μμ και θεραπεία. Ασχολούμαι από τα 20 μου με το θέμα της τριχόπτωσης και τελικά με την εμπειρία όλων αυτών των χρόνων κατέληξα στο εξής:

Μεταμόσχευση και θεραπεία τα μόνα που είχαν ικανοποιητικά αποτελέσματα σε μένα. Για την ακρίβεια σταμάτησα για χρόνια να ασχολούμαι με το θέμα της τριχόπτωσης ήταν τότε στα φόρτε και η μμ και η θεραπεία.

Με οτιδήποτε άλλο ασχολήθηκα δυστυχώς απλά έχανα το χρόνο μου και απογοητευόμουν. Μακάρι να είχα βρει / να είχε βρεθεί κάτι πιο αποδεκτό, δεν το βρήκα έως τώρα..
Όταν γιατροί με παγκόσμιο κύρος, που είναι η δουλειά τους οι μμ, δεν έχουν να προσθέσουν κάτι καλύτερο...απλά περιμένουμε και το παλεύουμε όσο μπορούμε..
 

Gio

New Member
malloumpas είπε:
Λεφτά ΚΑΙ δοτρια. όσα λεφτα και αν υπάρχουν αν δεν υπάρχει δότρια δεν κάνεις τίποτα.

Serifis είπε:
τα νιάτα μου να γ****νται με την αα και να κάνω στα 40 μια μεταμόσχευση για να ζήσω στα 40 μου αυτά που δεν θα κάνω τώρα, δεν είναι επιλογή

εχεις δίκιο. εμένα τα δικά μου γ****ήθηκαν από τα 20-21.

Η προσωπική μου άποψη, την οποία δεν ζητώ από κανέναν να ακολουθήσει προφανώς, είναι μεταμόσχευση και δημιουργία μιας dense mature hairline nw2 (οχι nw1) σε γνωστό γιατρό του εξωτερικού και μετά για πάντα θεραπεία. Τουλάχιστον έτσι σώζεις τα νιάτα σου ενώ με τη θεραπεία κρατιέσαι όσο το δυνατό περισσότερο. Θα χρειαστείς και 'αλλες μτμ λογικά αλλά η θεραπεία θα σε βοηθήσει. To crown μην το σκέφτεσαι καν, το μπροστά είναι το θέμα. Αυτό καθορίζει την εμφάνιση σου και τη διάθεση σου.

Αν η μτμ γίνει σε έλληνες κατσαπλιάδες θα σου βάλουν μια πυκνότητα της πλάκας με τη δικαιολογία ότι δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη ''για να έχεις για το μέλλον''. Το θέμα είναι ότι την ίδια πυκνότητα βάζουν και σε 50αρηδες, όμως. Οι άνθρωποι δεν μπορούν απλά να βάλουν μεγαλύτερες πυκνότητες. Δεν ξέρουν, δεν κάνουν για μεταμοσχεύσεις απλά.

Φίλε malloumpas, το θέμα πυκνότητα και μεταμόσχευση έχεις πολλές συνιστώσες. Εγω σαν ασθενής Έλληνα Γιατρού, μπορώ να σου πω οτι τελικά μια πυκνότητα τάξεως 45-50 είναι και εφικτή αλλά και αξιοπρεπέστατη. Όταν η δότρια σου έχει maximum να σου δώσει περίπου 5000-6000 μοσχεύματα lifetime, δεν μπορείς να παίζεις ρώσικη ρουλέτα χαραμίζοντας τα περισσότερα στην hairline. Αν με παρακολουθείς, και πριν κάνω ακόμα την μεταμόσχευση προβληματιζόμουν απείρως για την σωστή αναλογία πυκνότητας ανα εκατοστό, μάλιστα έχω ανεβάσει και σχετικό θέμα στην ενότητα μεταμοσχεύσεων. Θεωρούσα οτι έπρεπε και τα 3000 μοσχεύματα να μπουν στην εμπρόσθια περιοχή του κεφαλιού. Τελικώς όμως η προσέγγιση του γιατρού νομίζω ήταν καλύτερη (και βάση του μέχρι στιγμής αποτελέσματος). Αυτό που μου εξήγησε είναι οτι η πυκνότητα δεν ορίζεται στιγμιαία, δηλαδή με την εικόνα που έχει ο ασθενής τώρα, αλλά με γνώμονα την εξέλιξη που θα έχει στο μέλλον. Επίσης όπως γνωρίζουμε όλοι όσο λιγότερα μοσχεύματα (προσοχή, άλλο μόσχευμα άλλο τρίχα!) τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό φύτρωσης!
Αν κάποιος θέλει πραγματικά μια τούμπανο hairline τότε η άποψη μου είναι εξής : Να "σπάσει" την μεταμόσχευση σε 2 μέρη. Ξεκινάει με πυκνότητα 35-40 μοσχευμάτων ανα cm2 και μετά απο ένα χρόνο επανέρχεται στην ίδια περιοχή με άλλα τόσα. Έτσι, εξασφαλίζει πάνω απο 90% φύτρωσης, αλλά και το πολύ ωραίο νούμερο των 70-80 μοσχευμάτων (χωρίς να συνυπολογίζουμε υπάρχον μαλλάκι, αν υπάρχει!).
Όλα αυτά βέβαια σε θεωρητικό επίπεδο, αφού κάθε οργανισμός, κεφάλι και γενικότερα άνθρωπος διαφέρει.

Είναι λογικό όταν είμαστε μικροί ηλικιακά να γουστάρουμε να κοιτάμε τις.. μαλλούμπες μας στον καθρέφτη αλλά δυστυχώς, πολλές φορές ο παρορμητισμός μας και ο νεανικός ενθουσιασμός οδηγεί σε λάθος επιλογές. Εγώ αυτό που θα σε συμβουλεύσω φίλε Serifi, είναι να κάνεις ενδελεχή έρευνα ΠΑΝΤΟΥ, να συζητήσεις κατ'ιδίαν με γιατρούς τόσο Έλληνες όσο και Ξένους, και να αποφασίσεις σοφά την προσέγγιση που θα ακολουθήσεις αφού όπως είπες και εσυ... την επέμβαση αυτή θα την κουβαλάς στο κεφάλι σου για όλη σου την ζωή..όπως και όλοι μας άλλωστε. Απο καρδιάς εγώ σου εύχομαι οτι καλύτερο!
 

malloumpas

New Member
Συμφωνώ με το να κάνει ερευνα παντού αλλά το τελευταίο που να κοιτάξει πρέπει να είναι η τιμή. Δεν θα αγοράσει αμάξι που αν δε του αρέσει το πουλάει μετά.
 
Μπλουζα